Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 marca 2017 r.
7:59

Jak powstawała Droga Żelazna Nadwiślańska z Warszawy przez Lublin do Kowla

Z okazji 140. rocznicy otwarcia Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach przygotowała specjalną wystawę prezentującą zarys dziejów kolejnictwa w Puławach. Można oglądać ją od 23 marca do 21 kwietnia na holu dolnym Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cztery lata prac

Inicjatywa wybudowania Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej (ros. Привислинская железная дорога) powstała w 1872 roku. Linia ta miała przede wszystkim ułatwić transport zboża z Podola i Lubelszczyzny do Warszawy i dalej do Gdańska, a także ułatwić komunikację pasażerską i połączyć cytadelę warszawską z twierdzami w Modlinie i Dęblinie.

W 1874 roku car wydał zgodę na budowę nowej linii kolejowej ciągnącej się częściowo wzdłuż ufortyfikowanego brzegu rzeki Wisły i obejmującej miejscowości: Mława - Ciechanów - Nasielsk - Modlin - Nowy Dwór - Jabłonna - Warszawa Praga - Karczew - Maciejowice - Dęblin - Lublin - Rejowiec - Chełm - Dorohusk - Luboml - Kowel. Prace budowlane trwały w latach 1874-1877 i zaangażowanych w nie było ok. 2,5 tys. robotników. Głównie byli to przybysze z zachodnich guberni rosyjskich, miejscowych było niewielu. Samych podań o pracę wpłynęło prawie 5 tys.

Uroczyste oddanie Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej, zwanej również mławsko-kowelską, odbyło się 29 sierpnia 1877 roku. Całkowita długość linii kolejowej wynosiła 427 wiorst, tj. ok. 456 km. Najwyższe wzniesienie (114,48 sążni) znajdowało się na 267 wiorście, tj. na odcinku pomiędzy Lublinem i Miłocinem.

Najdłuższa trasa w Królestwie Polskim

Nową linią kolejową codziennie w obie strony kursowało osiem pociągów: 2 wojskowe, 4 towarowe, 1 pocztowy, 1 osobowo-towarowy. Była to najdłuższa trasa kolejowa w Królestwie Polskim i stanowiła jeden z najważniejszych szlaków kolejowych w całym zaborze rosyjskim.

Także pod względem militarnym. Była to również pierwsza linia kolejowa, która dotarła do Chełma i Lublina oraz przyczyniła się do stworzenia w Dęblinie niezwykle ważnego węzła kolejowego. Jednym z najbardziej okazałych dworców na tej trasie, a zarazem najważniejszych, był ten w Lublinie (fot. 1). Jego lokalizację rozważano aż 15 lat, ostatecznie powstał na przedmieściu Piaski. Budowany był w latach 1875-1877, a zaprojektował go Witold Lanci. Jego otwarcie było niezwykle doniosłym wydarzeniem.

Dzięki połączeniu kolejowemu, Lublin w krótkim czasie stał się znaczącym ośrodkiem przemysłowym. W latach 1875-1876 trwały prace budowlane na odnodze Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej, tj. odcinku Dęblin - Łuków liczącym 58,8 wiorst, czyli 62 km. Głównymi stacjami na tej trasie były Rososz (obecnie Leopoldów) i Krzywda. Dęblin (fot. 2) stał się niezwykle ważnym węzłem kolejowym, a zyskał na randze jeszcze bardziej, kiedy w 1885 roku uruchomiono Drogę Żelazną Iwangorodzko-Dąbrowską. Z końcem XIX wieku Droga Żelazna Nadwiślańska i Droga Żelazna Iwangorodzko-Dąbrowska zostały zostały upaństwowione i funkcjonowały pod nazwą Nadwiślańskie Koleje Skarbowe.

Nowa Aleksandria i Wólka Profecka

Najstarszy punktem postoju pociągów w Puławach jest okazała stacja osobowo-towarowa Puławy (fot. 3 i 7). Do 1915 roku obowiązywała oficjalna jej nazwa Nowa Aleksandria. Obecnie w powszechnej świadomości mieszkańców miasta funkcjonuje jako Puławy Drewniane, a budynek dworca jest nieczynny. Na stacji kręcone były zdjęcia do filmu fabularnego „Doktor Judym” w reżyserii Włodzimierza Haupe z 1975 roku oraz do filmu dokumentalnego „Zapomniany Legion” w reżyserii Przemysława Bednarczyka z 2015 roku o dziejach Legionu Puławskiego (1 Legionu Polskiego).

Na Wólce Profeckiej w 1910 r. otwarty został przystanek Łęka, który od 1925 roku figurował w rozkładach jazdy właśnie jako Wólka Profecka. Po II wojnie światowej, wraz z budową i rozpoczęciem działalności Zakładów Azotowych, wybudowany został w tym miejscu zupełnie nowy przystanek osobowy i stacja zakładowa, która od 1967 roku funkcjonuje pod nazwą Puławy Azoty (fot. 4). Od stacji odgałęzia się jednotorowa linia kolejowa nr 82 do Bąkowca, wsi położonej po drugiej stronie Wisły. Linia ta została wybudowana w latach 60. XX wieku, jako przedłużenie istniejącej linii do Wysokiego Koła z czasów I wojny światowej i miała zapewnić awaryjną przeprawę przez Wisłę w sytuacji na wypadek zburzenia kolejowego mostu na Wiśle w Dęblinie.

Puławy Fabryczne

Na osiedlu Majdan zlokalizowany jest przystanek osobowy Puławy Chemia. Został uruchomiony w 1963 roku, by ułatwić dowóz koleją pracowników do pobliskich Zakładów Azotowych. Do 1967 roku funkcjonował pod nazwą Puławy Fabryczne. Za przystankiem odchodziła bocznica prowadząca do nieistniejącej już Fabryki Żelatyny. W 1910 roku uruchomiony został przystanek Ruda Czechowska, którego nazwę w 1949 roku zmieniono na Puławy Miasto (fot. 5 i 6). W 1959 roku został wybudowany dwukondygnacyjny budynek murowanego dworca, który został całkowicie przebudowany w 2016 roku. Obecnie jest to jedyny przystanek osobowy w mieście, na którym obecnie zatrzymują się wszystkie pociągi pasażerskie, tj. osobowe i pospieszne.

W przeszłości od stacji Puław ciągnęły się też tory techniczne prowadzące wzdłuż ulic niemal aż po samą Wisłę. Nie kursowały jednak po nich pociągi. Tory te służyły do przewozu materiałów budowlanych niezbędnych do powstania mostu na Wiśle i bramy mostowej (fot. 8). Funkcjonowały w końcowym okresie Wielkiej Wojny i w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium