Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 listopada 2018 r.
18:31

Koniec rządów Janusza Grobla w Puławach, koniec pewnej epoki [opinie]

0 85 A A
Janusz Grobel
Janusz Grobel (fot. Radosław Szczęch)

Wybory samorządowe przejdą do historii, jako te, które zupełnie przemodelowały lokalną scenę polityczną w Puławach. Mieszkańcy zdecydowali, że swoją misję zakończy Janusz Grobel.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy zaczynał pracę w puławskim Urzędzie Miasta był 1980 rok. W Polsce młodzież po raz pierwszy bawiła się na festiwalu w Jarocinie, robotnicy największych zakładów pracy rozpoczynali falę strajków, a w Puławach budowano „Dom Chemika”. Młody inżynier, decyzją wojewody, został wtedy powołany na stanowiska zastępcy naczelnika. Po ośmiu latach był już prezydentem Puław. Stanowisko to po raz pierwszy powierzyła mu Miejska Rada Narodowa, chwaląc go m.in. za zdolności organizacyjne, pracowitość oraz umiejętność współpracy.

Zawirowania politycznej transformacji na chwilę wypchnęły Janusza Grobla poza puławski Ratusz, ale po już kilku latach, decyzją wyborców – znów trafił na szczyt lokalnej władzy, którą sprawuje nieprzerwanie od 1994 roku. Od tamtej pory w cuglach wygrywał wszystkie kolejne wybory, konsekwentnie trzymając na dystans powstające i znikające z piedestałów partie polityczne.

Ugrupowanie, które zbudował (Porozumienie Samorządowe Prawicy Puławskiej) okazało się na tyle elastyczne, by potrafiło współrządzić miastem zarówno z lewicą (SLD), liberałami (PO), jak i prawicą (PiS). A zarazem na tyle „teflonowe”, że przez ponad dwie dekady nie wstrząsnęła nim żadna poważna afera.

W czasie prezydentury Janusza Grobla, bez względu na ostateczną ocenę jego pracy, Puławy przeszły znaczącą metamorfozę. Skutecznie lobbując u władz centralnych, udało się doprowadzić do budowy pierwszego, a następnie drugiego etapu ekspresowej obwodnicy miasta. Wykorzystując szybko rosnące dochody i pozyskując środki zewnętrzne, wiele milionów złotych trafiło na rewitalizację zieleni miejskiej, przebudowę portu rzecznego, nabrzeża (bulwar), zakup nowych autobusów, powstanie technoparku, krytych kortów, bloków komunalnych, stadionu wraz z parkiem wodnym i hotelem oraz wielu ulic (Sosnowa, Ceglana, Górna, Kopernika, Spacerowa, Norwida). W tym czasie miasto stało się również właścicielem byłego dworca autobusowego oraz Pałacu Marynki. Udało się także pozyskać dotacje i rozpocząć dwie kolejne, kluczowe inwestycje – budowę nowej hali sportowej i przebudowę „Domu Chemika”.

Oczywiście rządy Grobla to nie tylko pasmo sukcesów. Piętrowy parking w Marinie pęka, więc kierowcy nie mogą wjeżdżać na jego górny poziom. Z powodu braku przepływu, woda w Marinie zakwita, a położona w pobliżu przepompownia ścieków często daje o sobie znać emitując nieprzyjemną woń. Mieszkańcy narzekają także na zaniedbany Park Czartoryskich, którym opiekuje się państwowy instytut, czy niewystarczającą ilość parkingów na osiedlach. Nie wszystkie inwestycje okazały się także strzałami w dziesiątkę, bo technopark nadal przynosi straty, a nerwy kierowców na próbę wystawia szereg podniesionych skrzyżowań i przejść w ramach „miasteczka holenderskiego”.

Janusz Grobel, mimo porażki w wyborach prezydenckich, nie kończy działalności w samorządzie. Otrzymał mandat radnego, a jego ugrupowanie pozostanie drugą siłą w radzie miasta. Niewykluczone także, że „wieczny prezydent” powalczy o powrót na stanowisko. Za pięć lat nadal będzie znacznie młodszy, niż np. 78-letni obecnie, rozpoczynający kolejną kadencję, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Opinie o ustępującym prezydencie Puław

Potrafi współdziałać

Lucjan Tomaszewski, szef puławskiego ZNP, były członek zarządu miasta, były przewodniczący rady miasta

Czas, w którym współpracowałem z Januszem Groblem w puławskim samorządzie mogę nazwać „złotym okresem”, bo to były lata spokoju i pracy na rzecz miasta. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale starania o budowę obwodnicy i nowego mostu rozpoczynaliśmy już w latach 90-tych pukając do drzwi gabinetu Leszka Millera. Prezydenta Grobla oceniam pozytywnie, także dlatego, że potrafił współdziałać zarówno z lewicą, jak i prawicą. To inżynier budowlany, który znał się na inwestycjach, dlatego nikt mu „lipy” nie wstawił. Za jego rządów, co cieszy mnie także jako szefa związku zawodowego bardzo rozwinęła się również puławska oświata. Jego przegrana jest dla mnie dużym zaskoczeniem.

Wymagający szef

Antoni Rękas, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, były radny miejski

To był wymagający szef, który wiele wymagał zarówno od siebie, ale także od innych. Spokojny, uczciwy człowiek, którego zawsze szanowałem. I tytan pracy. Pamiętam, że zwykle zaczynałem swoją pracę o siódmej, a jego samochód już stał przed urzędem. Zdarzyło się usłyszeć także coś przykrego, że coś można było zrobić lepiej, ale czułem, że zawsze mogłem na niego liczyć. Dla mnie znajdował czas i pomagał, gdy było trzeba. Uważam, że w trakcie ostatnich kadencji, nasze miasto nie poszło w ruinę, a wielu przejeżdżających przez nie osób, nadal je chwali.

Wykorzystał potencjał

Ignacy Czeżyk, były poseł, radny miejski

Zmieniał się klimat polityczny, a Janusz Grobel potrafił się w nim odnaleźć, współpracować i odzyskiwać majątek PZPR-owski dla miasta. Potrafił także negocjować, a jego administracja dokonała w ostatnim czasie rzeczy niezwykłej, jaką było odzyskanie dla miasta kilkunastu milionów złotych VAT-u z prowadzonych inwestycji. Oczywiście, różne tytuły polityczne wielu ludziom można przypinać, ale prezydentowi należy podziękować za umiejętność wykorzystania potencjału. No, ale, żeby nie wyszło, że nazbyt gloryfikuję, muszę dodać, że nie wszystko się udało. Uważam, że była szansa choćby na to, żeby za 150 tys. zł wyremontować niszczejący budynek dworca autobusowego.

Niektóre koncepcje zablokował

Leszek Gorgol, były radny miejski, wicestarosta

Janusza Grobla poznałem w 1994 roku, kiedy zostałem radnym. Uważam, że w tym czasie prezydent zablokował rzeczy, które programowo i strategicznie wypracowano dla Puław w pierwszej kadencji. Przykładem tego jest zagospodarowanie pobrzeża Wisły, które powstało znacznie później, niż mogło. Lepiej można było wykorzystać także potencjał różnych środowisk, np. regionalistów i lokalnych artystów. Niewiele zrobiono także w temacie estetyzacji miasta, uporządkowania reklam, czy słupów ogłoszeniowych. Generalnie sądzę jednak, że prezydent wykazywał elastyczność i mimo sporów z opozycją, udało się zrobić także wiele dobrego, jak choćby utworzenie Muzeum Czartoryskich.

Skromny i dbający o podwładnych

Ewa Wójcik, była radna miejska, wiceprezydent Puław

Myślę, że epoka pana Janusza Grobla jeszcze się nie skończyła, ale bez wątpienia była jedną z najważniejszych w historii Puław, tuż po czasach Czartoryskich i okresie budowy Zakładów Azotowych. W tym czasie nasze miasto stało się nowoczesne i zadbane, z najlepszymi drogami w województwie. Wszystko zmieniło się in plus, co było zasługą prezydenta, jego myślenia, planowania. Dla mnie praca z nim to była duża przyjemność i duża nauka, która otwierała mi nowe horyzonty. Nie znam drugiego, tak pracowitego, zasobnego w wiedzę i skromnego człowieka. Janusz Grobel nigdy nie pchał się na afisz, dbał o swoich podwładnych i był skrupulatnym szefem. Chcę podkreślić również to, że pozytywnie, na tle swoich rywali, wyróżniał się również kulturą otoczenia i zaplecza nastawionego na dyskurs polityczny i współzawodnictwo.

Komentarze 85

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 listopada 2018 o 19:29
+56
Gorgol to facet bez żadnej klasy. Nigdy nie słyszałem o czymkolwiek co zrobił, ślizga się z partii do partii, ale do recenzowania pierwszy. Żenujące i małe.
Avatar
PIOTR / 10 listopada 2018 o 21:48
+32
NIE ZAPOMNIJMY JESZCZE O CYGANACH. KTORYCH BLOK MA TYLE DLUGU CO POLSKI CAŁY DŁUG PUBLICZNY A MALO TEGO DOSTAJA Z URZEDU ZASILKI BO ICH NIE STAC UTRZYMAC MERCEDESA S KLASY ZA 160 TYS ZL.
Avatar
Gosc / 10 listopada 2018 o 19:56
+31
Dziękujemy Panie Januszu, ale trzeba wiedzieć kiedy zejść ze sceny, a po drugie szkoda że nie wychował Pan młodego następcy i chyba tylko dlatego Pan przegrał - wiekiem a poz tym Pulawy mialy już dość układów, braku konsultacji i nic nowego nie miał Pan w tym temacie niestety do zaproponowania. A szkoda, bo ludzie chcą teraz o wielu rzeczach decydować.....
Avatar
Gość / 10 listopada 2018 o 22:25
+30
Jeszcze Rękasa odesłać w nieznane. Ale ten trzyma się jak topielec brzytwy !!!
Avatar
Gość / 10 listopada 2018 o 20:28
+25
Grobel, Czyżyk, Jarząbkowa, Wójcikowa czas odpuścić i dać szansę młodym. Odwiedzenia baj baj
Avatar
ja / 10 listopada 2018 o 20:07
+24
Postuluję o wprowadzenie zakazu kandydowania po osiągnięciu 65 lat biorąc pod uwagę 5 letni okres kadencji to 69-70 lat to wiek maksymalny do sprawowania takich stanowisk!!!!!
Avatar
Puławiak / 11 listopada 2018 o 09:05
+19
Najpiękniej Groblowi to wyszło zagospodarowanie terenu po jednostce wojskowej oraz miasteczko holenderskiej, którego nawet już nie remontują i na kostkach na skrzyżowaniach można koła zgubić. Brawo! 
Avatar
Gość / 10 listopada 2018 o 22:04
+19
Gorgol to facet bez żadnej klasy. Nigdy nie słyszałem o czymkolwiek co zrobił, ślizga się z partii do partii, ale do recenzowania pierwszy. Żenujące i małe.
 Bo to członek jest przecież.
Avatar
Rafi / 10 listopada 2018 o 20:03
+18
To czekamy na Pana za 5 lat, bo już piszą w Powiślu że Pana klakiery będą chciały Maja zbojkotowac. I powie mi ktos dla dobra miasta?! Jeszcze maj nie zaczął rządzić a już planują jak go wyautowac. Żenada. Maj powinien czystki totalne zrobić w ratuszu, inaczej źle się to dla niego skończy. Po cichu go wykoncza..... Smutna prawda.
Avatar
Wywód / 10 listopada 2018 o 21:31
+10
Tak Ci starsi powinni oddać mandaty tym bardziej też w radzie powinni zrobić tak że maksymalnie 2 kadencję może 3 i zakaz.... To zawsze będzie większa motywacja do pracy przecież wszyscy już byli przynajmniej 2 razy no nie którzy to więcej kadencji ... I naprawdę nie widać większych efektów..... Sport kuleje.... Szczególnie od dołu trzyma się starych...... Daje kasę..... Za co? To centrum handlowe też super.... Miasteczko eleganckie z Holandii.... Z Instytutem no właśnie ... No i praca młodzi papa.... I ci ludzie wokół.... Przykładem jest ten np .. MOSiRowiec..... Wiadomo pozytywy s. A ale ludzie to jest ponad 20 lat i to był okres kasy wzrostu Europa ... No wiadomo że musiało się coś dziać ... Nie jest źle ale pominięto dużo rzeczy których nie da się teraz od tak zrobić.....  Przemeblowanie trzeba zrobić .... Bo będzie to samo... lub gorzej bo nie którzy nie umieją przegrywać i będą walczyć dalej..... 
Tak Ci starsi powinni oddać mandaty tym bardziej też w radzie powinni zrobić tak że maksymalnie 2 kadencję może 3 i zakaz.... To zawsze będzie większa motywacja do pracy przecież wszyscy już byli przynajmniej 2 razy no nie którzy to więcej kadencji ... I naprawdę nie widać większych efektów..... Sport kuleje.... Szczególnie od dołu trzyma się starych...... Daje kasę..... Za co? To centrum handlowe też super.... Miasteczko eleganckie z Holandii.... Z Instytutem no właśnie ... No i praca młodzi papa.... I ci ludzie wokół.... Przykładem jest te... rozwiń
Avatar
Rom An / 22 listopada 2018 o 09:58
+1
Do "pana Wywoda" takie ogólniki  i bełkot to już znamy z kampanii p. Maja.Wywód,Wywód ...a może frystrujący słaby wzwód ?
Avatar
Zosia / 13 listopada 2018 o 13:51
+6
Grobel przegrał przez Wójcikową. Ludzie nie głosowali za Majem tylko przeciwko Wójcikowej. Grobel może jej podziękować. 
Avatar
awiacja / 13 listopada 2018 o 13:41
+1
Rękas ot gwiazdor . Na pokazie orkiestr detych na stadionie w ostatni dzień latał po stadionie. Na gimnastyce przeważnie ćwiczę pajacyka
 Lata to się samolotem,balonem,szybowcem.
Avatar
morze bałtyckie / 13 listopada 2018 o 13:33
+2
Wszystkie kariery niektórych w urzędzie bez szkoły a na stanowisku  koniec układów masz znajomości masz wszystko .Chandel mieszkaniami z zasobów urzedu miasta .Wójcikowa już ustawiła całą rodzinę.Także morze spokojnie odejść bo z majem się nie da nic skręcić.
 Podobno wtórny analfabetyzm zlikwidowano a widać,że jednak nie.
Avatar
Prywatny / 13 listopada 2018 o 11:21
+1
Czy tylko chwalenie Grobla jest dla ciebie uprawnione? Gdyby było tak dobrze to dlaczego przegrał wybory? I co ma do tego Gorgol? Może za mało bylo recenzowania Grobla a nie tych co coś innego proponowali lub mówili? 
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 o 08:57
+2
Grobel przegrał przez Wójcikową. Nie bo nie i do przodu. A teraz spierdzieliła ze stanowiska jak szczur z tonącego statku. Nie damy się jej więcej terroryzować! To koniec Ewa. KONIEC.
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 o 11:07
+1
Urzędasy kawopijce siedzo tam jak te pąki w maśle znać teraz kolejnemu pokoleniu będziem dobrobyt fundować
Avatar
Pulawiak / 12 listopada 2018 o 09:13
0
Wszystkie kariery niektórych w urzędzie bez szkoły a na stanowisku koniec układów masz znajomości masz wszystko .Chandel mieszkaniami z zasobów urzedu miasta .Wójcikowa już ustawiła całą rodzinę.Także morze spokojnie odejść bo z majem się nie da nic skręcić.
Avatar
Krokodylowy / 12 listopada 2018 o 08:49
+1
W takim układzie w powiecie raczej nie będzie współpracy z PSPP. A przewaga PiS w radzie powiatu to jeden głos. Jak z czasem któryś pęknie... Ewentualna koalicja PO-PSPP-PSL starosty nie odwoła ale uniemożliwi rządzenie.
Avatar
Kleopatra. / 12 listopada 2018 o 08:40
+2
Ugrupowanie P.Maja wchodzi w koalicję z PIS. Czy to jest zwycięstwo P.Maja ? Pis-u na pewno.
Zobacz wszystkie komentarze 85

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubartów szykuje nowe trasy dla rowerzystów i pieszych

Lubartów szykuje nowe trasy dla rowerzystów i pieszych 0 0

Brakujące odcinki chodników i dróg rowerowych powstaną przy ul. Piaskowej i Łąkowej w Lubartowie.

Świdnik pamięta o chorych. "Jestem poruszona postawą moich uczniów"

Świdnik pamięta o chorych. "Jestem poruszona postawą moich uczniów" 0 0

Członkowie Komitetu Pomocy SOS Solidarność w Świdniku z okazji Światowego Dnia Chorego odwiedzili osoby chore, starsze i cierpiące.

Medyk Konin – GKS Górnik Łęczna 1:3. Jedną nogą w półfinale

Medyk Konin – GKS Górnik Łęczna 1:3. Jedną nogą w półfinale 0 0

Piłkarki Górnika Łęczna zainaugurowały oficjalne granie w 2020 r. i pokonały Medyka Konin w Pucharze Polski

GKS Ekom Invex Remedies Nowiny ‒ AZS UMCS Lublin 4:8. Wciąż w grze o awans

GKS Ekom Invex Remedies Nowiny ‒ AZS UMCS Lublin 4:8. Wciąż w grze o awans 0 0

Kolejna ważna wygrana futsalistów AZS UMCS Lublin. Popularne „Dziki” tym razem okazały się lepsze od ekipy z Nowin strzelając na wyjeździe aż osiem bramek

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19 pod Lublinem. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19 pod Lublinem. Nie żyje pieszy 2 0

Do tragicznego wypadku doszło około godz. 18.35 w Trojaczkowicach na drodze krajowej nr 19.

Kup kebab, a pomożesz małemu Szymonkowi. W środę niezwykła akcja właściciela budki w Białej Podlaskiej
galeria

Kup kebab, a pomożesz małemu Szymonkowi. W środę niezwykła akcja właściciela budki w Białej Podlaskiej 26 0

Kupując kebab, pomożesz choremu chłopcu. W środę Ireneusz Olesiejuk, właściciel budki z kebabem cały dochód ze sprzedaży przekaże na leczenie Szymona Kulawczuka z Przegalin Dużych (gm. Komarówka Podlaska).

Bezczelna próba kradzieży na parkingu w Białej Podlaskiej. Próbował wyrwać z samochodu katalizator

Bezczelna próba kradzieży na parkingu w Białej Podlaskiej. Próbował wyrwać z samochodu katalizator 2 1

Noc w policyjnym areszcie spędził 34-latek z gm. Biała Podlaska. Mężczyzna podejrzewany jest o próbę kradzieży katalizatora.

20-latek z Poniatowej sprzedawał narkotyki nieletnim

20-latek z Poniatowej sprzedawał narkotyki nieletnim 0 0

Policjanci z Opola Lubelskiego ustalili, że 20-latek z Poniatowej sprzedaje narkotyki.

Policyjny pościg za graficiarzami. Po nocy za kratkami do wszystkiego się przyznali

Policyjny pościg za graficiarzami. Po nocy za kratkami do wszystkiego się przyznali 4 6

W sobotę w nocy policjanci z Kraśnika zatrzymali czterech mężczyzn podejrzewanych o pomalowanie szynobusu stojącego na stacji w Szastarce.

Unia Białopole i Brat-Cukrownik Siennica Nadolna rozegrały mecze kontrolne

Unia Białopole i Brat-Cukrownik Siennica Nadolna rozegrały mecze kontrolne 0 0

Trzy sparingi i trzy porażki. Taki bilans mają piłkarze Unii Białopole

Dziwne okoliczności ostatnich dni pracy i dymisji wiceprezydenta Chełma
film

Dziwne okoliczności ostatnich dni pracy i dymisji wiceprezydenta Chełma 1 6

Daniel Domoradzki już po odwołaniu z funkcji wiceprezydenta miał jeszcze oficjalnie reprezentować miasto. Nie powinno go także być na słynnym spotkaniu w sprawie likwidacji szkoły, na którym zasłabł i został zabrany do szpitala.

Od zakazu sprzedawania posiłków na plastikowych talerzach po współpracę z lokalną społecznością. Tak będą się zmieniać te festiwale
galeria

Od zakazu sprzedawania posiłków na plastikowych talerzach po współpracę z lokalną społecznością. Tak będą się zmieniać te festiwale 19 8

Organizatorzy 18 polskich festiwali i wydarzeń ustalili Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu, czyli zbiór ogólnych zasad i dobrych praktyk dotyczących ekologii i kontaktów ze społecznością, którymi warto kierować się przy planowaniu imprez. “Naszym celem jest zachęcanie do poszanowania natury i siebie nawzajem” – czytamy w Kodeksie.

Pobicie kobiety w hotelu w Chełmie. Damski bokser sam się zgłosił

Pobicie kobiety w hotelu w Chełmie. Damski bokser sam się zgłosił 0 3

To 23-letni chełmianin pobił kobietę w pokoju hotelowym. Pisaliśmy o tym przed tygodniem.

Martwy mężczyzna w mieszkaniu w Lublinie. Nie widzieli sąsiada od dwóch tygodni

Martwy mężczyzna w mieszkaniu w Lublinie. Nie widzieli sąsiada od dwóch tygodni 7 4

W mieszkaniu przy ul. Hutniczej w Lublinie odnaleziono zwłoki mężczyzny. Mundurowych wezwali na miejsce zaniepokojeni sąsiedzi, którzy od dwóch tygodni nie widzieli 60-latka.

Chełm: Niefortunnie upadła w domu i przez kilkanaście godzin nie mogła się podnieść

Chełm: Niefortunnie upadła w domu i przez kilkanaście godzin nie mogła się podnieść 1 0

Reakcji sąsiadów zawdzięcza życie 84-letnia mieszkanka Chełma, która uległa wypadkowi w domu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.