Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 listopada 2018 r.
18:31

Koniec rządów Janusza Grobla w Puławach, koniec pewnej epoki [opinie]

14 92 A A
Janusz Grobel
Janusz Grobel (fot. Radosław Szczęch)

Wybory samorządowe przejdą do historii, jako te, które zupełnie przemodelowały lokalną scenę polityczną w Puławach. Mieszkańcy zdecydowali, że swoją misję zakończy Janusz Grobel.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy zaczynał pracę w puławskim Urzędzie Miasta był 1980 rok. W Polsce młodzież po raz pierwszy bawiła się na festiwalu w Jarocinie, robotnicy największych zakładów pracy rozpoczynali falę strajków, a w Puławach budowano „Dom Chemika”. Młody inżynier, decyzją wojewody, został wtedy powołany na stanowiska zastępcy naczelnika. Po ośmiu latach był już prezydentem Puław. Stanowisko to po raz pierwszy powierzyła mu Miejska Rada Narodowa, chwaląc go m.in. za zdolności organizacyjne, pracowitość oraz umiejętność współpracy.

Zawirowania politycznej transformacji na chwilę wypchnęły Janusza Grobla poza puławski Ratusz, ale po już kilku latach, decyzją wyborców – znów trafił na szczyt lokalnej władzy, którą sprawuje nieprzerwanie od 1994 roku. Od tamtej pory w cuglach wygrywał wszystkie kolejne wybory, konsekwentnie trzymając na dystans powstające i znikające z piedestałów partie polityczne.

Ugrupowanie, które zbudował (Porozumienie Samorządowe Prawicy Puławskiej) okazało się na tyle elastyczne, by potrafiło współrządzić miastem zarówno z lewicą (SLD), liberałami (PO), jak i prawicą (PiS). A zarazem na tyle „teflonowe”, że przez ponad dwie dekady nie wstrząsnęła nim żadna poważna afera.

W czasie prezydentury Janusza Grobla, bez względu na ostateczną ocenę jego pracy, Puławy przeszły znaczącą metamorfozę. Skutecznie lobbując u władz centralnych, udało się doprowadzić do budowy pierwszego, a następnie drugiego etapu ekspresowej obwodnicy miasta. Wykorzystując szybko rosnące dochody i pozyskując środki zewnętrzne, wiele milionów złotych trafiło na rewitalizację zieleni miejskiej, przebudowę portu rzecznego, nabrzeża (bulwar), zakup nowych autobusów, powstanie technoparku, krytych kortów, bloków komunalnych, stadionu wraz z parkiem wodnym i hotelem oraz wielu ulic (Sosnowa, Ceglana, Górna, Kopernika, Spacerowa, Norwida). W tym czasie miasto stało się również właścicielem byłego dworca autobusowego oraz Pałacu Marynki. Udało się także pozyskać dotacje i rozpocząć dwie kolejne, kluczowe inwestycje – budowę nowej hali sportowej i przebudowę „Domu Chemika”.

Oczywiście rządy Grobla to nie tylko pasmo sukcesów. Piętrowy parking w Marinie pęka, więc kierowcy nie mogą wjeżdżać na jego górny poziom. Z powodu braku przepływu, woda w Marinie zakwita, a położona w pobliżu przepompownia ścieków często daje o sobie znać emitując nieprzyjemną woń. Mieszkańcy narzekają także na zaniedbany Park Czartoryskich, którym opiekuje się państwowy instytut, czy niewystarczającą ilość parkingów na osiedlach. Nie wszystkie inwestycje okazały się także strzałami w dziesiątkę, bo technopark nadal przynosi straty, a nerwy kierowców na próbę wystawia szereg podniesionych skrzyżowań i przejść w ramach „miasteczka holenderskiego”.

Janusz Grobel, mimo porażki w wyborach prezydenckich, nie kończy działalności w samorządzie. Otrzymał mandat radnego, a jego ugrupowanie pozostanie drugą siłą w radzie miasta. Niewykluczone także, że „wieczny prezydent” powalczy o powrót na stanowisko. Za pięć lat nadal będzie znacznie młodszy, niż np. 78-letni obecnie, rozpoczynający kolejną kadencję, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Opinie o ustępującym prezydencie Puław

Potrafi współdziałać

Lucjan Tomaszewski, szef puławskiego ZNP, były członek zarządu miasta, były przewodniczący rady miasta

Czas, w którym współpracowałem z Januszem Groblem w puławskim samorządzie mogę nazwać „złotym okresem”, bo to były lata spokoju i pracy na rzecz miasta. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale starania o budowę obwodnicy i nowego mostu rozpoczynaliśmy już w latach 90-tych pukając do drzwi gabinetu Leszka Millera. Prezydenta Grobla oceniam pozytywnie, także dlatego, że potrafił współdziałać zarówno z lewicą, jak i prawicą. To inżynier budowlany, który znał się na inwestycjach, dlatego nikt mu „lipy” nie wstawił. Za jego rządów, co cieszy mnie także jako szefa związku zawodowego bardzo rozwinęła się również puławska oświata. Jego przegrana jest dla mnie dużym zaskoczeniem.

Wymagający szef

Antoni Rękas, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, były radny miejski

To był wymagający szef, który wiele wymagał zarówno od siebie, ale także od innych. Spokojny, uczciwy człowiek, którego zawsze szanowałem. I tytan pracy. Pamiętam, że zwykle zaczynałem swoją pracę o siódmej, a jego samochód już stał przed urzędem. Zdarzyło się usłyszeć także coś przykrego, że coś można było zrobić lepiej, ale czułem, że zawsze mogłem na niego liczyć. Dla mnie znajdował czas i pomagał, gdy było trzeba. Uważam, że w trakcie ostatnich kadencji, nasze miasto nie poszło w ruinę, a wielu przejeżdżających przez nie osób, nadal je chwali.

Wykorzystał potencjał

Ignacy Czeżyk, były poseł, radny miejski

Zmieniał się klimat polityczny, a Janusz Grobel potrafił się w nim odnaleźć, współpracować i odzyskiwać majątek PZPR-owski dla miasta. Potrafił także negocjować, a jego administracja dokonała w ostatnim czasie rzeczy niezwykłej, jaką było odzyskanie dla miasta kilkunastu milionów złotych VAT-u z prowadzonych inwestycji. Oczywiście, różne tytuły polityczne wielu ludziom można przypinać, ale prezydentowi należy podziękować za umiejętność wykorzystania potencjału. No, ale, żeby nie wyszło, że nazbyt gloryfikuję, muszę dodać, że nie wszystko się udało. Uważam, że była szansa choćby na to, żeby za 150 tys. zł wyremontować niszczejący budynek dworca autobusowego.

Niektóre koncepcje zablokował

Leszek Gorgol, były radny miejski, wicestarosta

Janusza Grobla poznałem w 1994 roku, kiedy zostałem radnym. Uważam, że w tym czasie prezydent zablokował rzeczy, które programowo i strategicznie wypracowano dla Puław w pierwszej kadencji. Przykładem tego jest zagospodarowanie pobrzeża Wisły, które powstało znacznie później, niż mogło. Lepiej można było wykorzystać także potencjał różnych środowisk, np. regionalistów i lokalnych artystów. Niewiele zrobiono także w temacie estetyzacji miasta, uporządkowania reklam, czy słupów ogłoszeniowych. Generalnie sądzę jednak, że prezydent wykazywał elastyczność i mimo sporów z opozycją, udało się zrobić także wiele dobrego, jak choćby utworzenie Muzeum Czartoryskich.

Skromny i dbający o podwładnych

Ewa Wójcik, była radna miejska, wiceprezydent Puław

Myślę, że epoka pana Janusza Grobla jeszcze się nie skończyła, ale bez wątpienia była jedną z najważniejszych w historii Puław, tuż po czasach Czartoryskich i okresie budowy Zakładów Azotowych. W tym czasie nasze miasto stało się nowoczesne i zadbane, z najlepszymi drogami w województwie. Wszystko zmieniło się in plus, co było zasługą prezydenta, jego myślenia, planowania. Dla mnie praca z nim to była duża przyjemność i duża nauka, która otwierała mi nowe horyzonty. Nie znam drugiego, tak pracowitego, zasobnego w wiedzę i skromnego człowieka. Janusz Grobel nigdy nie pchał się na afisz, dbał o swoich podwładnych i był skrupulatnym szefem. Chcę podkreślić również to, że pozytywnie, na tle swoich rywali, wyróżniał się również kulturą otoczenia i zaplecza nastawionego na dyskurs polityczny i współzawodnictwo.

Komentarze 92

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 listopada 2018 o 19:29
+55
Gorgol to facet bez żadnej klasy. Nigdy nie słyszałem o czymkolwiek co zrobił, ślizga się z partii do partii, ale do recenzowania pierwszy. Żenujące i małe.
Avatar
PIOTR / 10 listopada 2018 o 21:48
+31
NIE ZAPOMNIJMY JESZCZE O CYGANACH. KTORYCH BLOK MA TYLE DLUGU CO POLSKI CAŁY DŁUG PUBLICZNY A MALO TEGO DOSTAJA Z URZEDU ZASILKI BO ICH NIE STAC UTRZYMAC MERCEDESA S KLASY ZA 160 TYS ZL.
Avatar
Gosc / 10 listopada 2018 o 19:56
+30
Dziękujemy Panie Januszu, ale trzeba wiedzieć kiedy zejść ze sceny, a po drugie szkoda że nie wychował Pan młodego następcy i chyba tylko dlatego Pan przegrał - wiekiem a poz tym Pulawy mialy już dość układów, braku konsultacji i nic nowego nie miał Pan w tym temacie niestety do zaproponowania. A szkoda, bo ludzie chcą teraz o wielu rzeczach decydować.....
Avatar
Gość / 10 listopada 2018 o 22:25
+29
Jeszcze Rękasa odesłać w nieznane. Ale ten trzyma się jak topielec brzytwy !!!
Avatar
Gość / 10 listopada 2018 o 20:28
+24
Grobel, Czyżyk, Jarząbkowa, Wójcikowa czas odpuścić i dać szansę młodym. Odwiedzenia baj baj
Avatar
ja / 10 listopada 2018 o 20:07
+23
Postuluję o wprowadzenie zakazu kandydowania po osiągnięciu 65 lat biorąc pod uwagę 5 letni okres kadencji to 69-70 lat to wiek maksymalny do sprawowania takich stanowisk!!!!!
Avatar
Puławiak / 11 listopada 2018 o 09:05
+18
Najpiękniej Groblowi to wyszło zagospodarowanie terenu po jednostce wojskowej oraz miasteczko holenderskiej, którego nawet już nie remontują i na kostkach na skrzyżowaniach można koła zgubić. Brawo! 
Avatar
Gość / 10 listopada 2018 o 22:04
+18
Gorgol to facet bez żadnej klasy. Nigdy nie słyszałem o czymkolwiek co zrobił, ślizga się z partii do partii, ale do recenzowania pierwszy. Żenujące i małe.
 Bo to członek jest przecież.
Avatar
Rafi / 10 listopada 2018 o 20:03
+17
To czekamy na Pana za 5 lat, bo już piszą w Powiślu że Pana klakiery będą chciały Maja zbojkotowac. I powie mi ktos dla dobra miasta?! Jeszcze maj nie zaczął rządzić a już planują jak go wyautowac. Żenada. Maj powinien czystki totalne zrobić w ratuszu, inaczej źle się to dla niego skończy. Po cichu go wykoncza..... Smutna prawda.
Avatar
Wywód / 10 listopada 2018 o 21:31
+9
Tak Ci starsi powinni oddać mandaty tym bardziej też w radzie powinni zrobić tak że maksymalnie 2 kadencję może 3 i zakaz.... To zawsze będzie większa motywacja do pracy przecież wszyscy już byli przynajmniej 2 razy no nie którzy to więcej kadencji ... I naprawdę nie widać większych efektów..... Sport kuleje.... Szczególnie od dołu trzyma się starych...... Daje kasę..... Za co? To centrum handlowe też super.... Miasteczko eleganckie z Holandii.... Z Instytutem no właśnie ... No i praca młodzi papa.... I ci ludzie wokół.... Przykładem jest ten np .. MOSiRowiec..... Wiadomo pozytywy s. A ale ludzie to jest ponad 20 lat i to był okres kasy wzrostu Europa ... No wiadomo że musiało się coś dziać ... Nie jest źle ale pominięto dużo rzeczy których nie da się teraz od tak zrobić.....  Przemeblowanie trzeba zrobić .... Bo będzie to samo... lub gorzej bo nie którzy nie umieją przegrywać i będą walczyć dalej..... 
Tak Ci starsi powinni oddać mandaty tym bardziej też w radzie powinni zrobić tak że maksymalnie 2 kadencję może 3 i zakaz.... To zawsze będzie większa motywacja do pracy przecież wszyscy już byli przynajmniej 2 razy no nie którzy to więcej kadencji ... I naprawdę nie widać większych efektów..... Sport kuleje.... Szczególnie od dołu trzyma się starych...... Daje kasę..... Za co? To centrum handlowe też super.... Miasteczko eleganckie z Holandii.... Z Instytutem no właśnie ... No i praca młodzi papa.... I ci ludzie wokół.... Przykładem jest te... rozwiń
Avatar
Rom An / 22 listopada 2018 o 09:58
0
Do "pana Wywoda" takie ogólniki  i bełkot to już znamy z kampanii p. Maja.Wywód,Wywód ...a może frystrujący słaby wzwód ?
Avatar
Zosia / 13 listopada 2018 o 13:51
+5
Grobel przegrał przez Wójcikową. Ludzie nie głosowali za Majem tylko przeciwko Wójcikowej. Grobel może jej podziękować. 
Avatar
awiacja / 13 listopada 2018 o 13:41
0
Rękas ot gwiazdor . Na pokazie orkiestr detych na stadionie w ostatni dzień latał po stadionie. Na gimnastyce przeważnie ćwiczę pajacyka
 Lata to się samolotem,balonem,szybowcem.
Avatar
morze bałtyckie / 13 listopada 2018 o 13:33
+1
Wszystkie kariery niektórych w urzędzie bez szkoły a na stanowisku  koniec układów masz znajomości masz wszystko .Chandel mieszkaniami z zasobów urzedu miasta .Wójcikowa już ustawiła całą rodzinę.Także morze spokojnie odejść bo z majem się nie da nic skręcić.
 Podobno wtórny analfabetyzm zlikwidowano a widać,że jednak nie.
Avatar
Prywatny / 13 listopada 2018 o 11:21
0
Czy tylko chwalenie Grobla jest dla ciebie uprawnione? Gdyby było tak dobrze to dlaczego przegrał wybory? I co ma do tego Gorgol? Może za mało bylo recenzowania Grobla a nie tych co coś innego proponowali lub mówili? 
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 o 08:57
+1
Grobel przegrał przez Wójcikową. Nie bo nie i do przodu. A teraz spierdzieliła ze stanowiska jak szczur z tonącego statku. Nie damy się jej więcej terroryzować! To koniec Ewa. KONIEC.
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 o 11:07
0
Urzędasy kawopijce siedzo tam jak te pąki w maśle znać teraz kolejnemu pokoleniu będziem dobrobyt fundować
Avatar
Pulawiak / 12 listopada 2018 o 09:13
-1
Wszystkie kariery niektórych w urzędzie bez szkoły a na stanowisku koniec układów masz znajomości masz wszystko .Chandel mieszkaniami z zasobów urzedu miasta .Wójcikowa już ustawiła całą rodzinę.Także morze spokojnie odejść bo z majem się nie da nic skręcić.
Avatar
Krokodylowy / 12 listopada 2018 o 08:49
0
W takim układzie w powiecie raczej nie będzie współpracy z PSPP. A przewaga PiS w radzie powiatu to jeden głos. Jak z czasem któryś pęknie... Ewentualna koalicja PO-PSPP-PSL starosty nie odwoła ale uniemożliwi rządzenie.
Avatar
Kleopatra. / 12 listopada 2018 o 08:40
+1
Ugrupowanie P.Maja wchodzi w koalicję z PIS. Czy to jest zwycięstwo P.Maja ? Pis-u na pewno.
Zobacz wszystkie komentarze 92

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Blokady na przejściu granicznym w Hrebennem nie pokona nawet rozpędzony TIR

Blokady na przejściu granicznym w Hrebennem nie pokona nawet rozpędzony TIR 0 0

Aby pokonać zainstalowane na przejściu granicznym zapory, trzeba by czołgu. Jest ich siedem i mają zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa

Lubelskie: Zatrzymany Rosjanin podejrzany o handel materiałami wybuchowymi

Lubelskie: Zatrzymany Rosjanin podejrzany o handel materiałami wybuchowymi 2 2

Policja zatrzymała w Nałęczowie Rosjanina Romana K. Jest podejrzany jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel bronią i materiałami wybuchowymi, wymuszenia oraz sprzedaż środków odurzających

Drugie miejsce Azotów Puławy w Piotrkowie Trybunalskim

Drugie miejsce Azotów Puławy w Piotrkowie Trybunalskim 0 0

Azoty Puławy zajęły drugie miejsce w rozegranym w Piotrkowie Trybunalskim międzynarodowym turnieju towarzyskim

Dwie osoby trafiły do szpitala po wypadku w Sitańcu. Utrudnienia między Zamościem a Krasnymstawem

Dwie osoby trafiły do szpitala po wypadku w Sitańcu. Utrudnienia między Zamościem a Krasnymstawem 2 0

Trzy pojazdy zderzyły się ze sobą w Sitańcu koło Zamościa. Dwie ranne osoby trafiły do szpitala. Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia na trasie pomiędzy Zamościem a Krasnymstawem

KOD będzie dziś protestował przed TVP Lublin. W porze "Wiadomości"

KOD będzie dziś protestował przed TVP Lublin. W porze "Wiadomości" 14 10

W poniedziałek o godz. 19.30 w kilku miastach Polski, w tym także w Lublinie odbędą się protesty przed siedzibami ośrodków Telewizji Polskiej.

Biała Podlaska: 17-latka zatrzymana. Miała woreczek z amfetaminą

Biała Podlaska: 17-latka zatrzymana. Miała woreczek z amfetaminą 0 1

17-letnia mieszkanka Białej Podlaskiej odpowie za posiadanie narkotyków. Zatrzymano ją w okolicach dworca PKP

Świdnik: Budżet obywatelski po nowemu. Co się zmieni?

Świdnik: Budżet obywatelski po nowemu. Co się zmieni? 0 0

Co najmniej milion złotych – tyle mają mieć do wykorzystania mieszkańcy Świdnika w ramach budżetu obywatelskiego. Autor odrzuconego projektu będzie mógł się też odwołać. Uchwałę w tej sprawie radni podejmą na najbliższym posiedzeniu - 24 stycznia.

Lublin: Zamiast dużego sklepu będzie przedszkole, szkoły i żłobek?

Lublin: Zamiast dużego sklepu będzie przedszkole, szkoły i żłobek? 7 9

Przedszkole, szkoły oraz żłobek mogą powstać w należącym do prywatnej firmy budynku przy ul. Diamentowej. Na przebudowę obiektu zgodził się Urząd Miasta. Czy miasto odkupi budynek, by zapewnić w ten sposób miejsca dla dzieci z rozbudowującego się Wrotkowa?

Biała Podlaska: Kolejne zmiany w radach nadzorczych spółek miejskich

Biała Podlaska: Kolejne zmiany w radach nadzorczych spółek miejskich 2 5

Kolejne zmiany w radach nadzorczych miejskich spółek. Teraz przyszedł czas na Zakład Gospodarki Lokalowej i Miejski Zakład Komunikacyjny.

Prawnicy będą pomagać mieszkańcom za darmo przez cały rok

Prawnicy będą pomagać mieszkańcom za darmo przez cały rok 0 2

Przez najbliższe dwanaście miesięcy w Biłgoraju działać będą trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Korzystać mogą z nich mieszkańcy całego powiatu.

Dzień Babci 2019: pomysły na prezent z okazji Dnia Babci

Dzień Babci 2019: pomysły na prezent z okazji Dnia Babci 0 1

Jaki prezent wybrać z okazji Dnia Babci. Podsuwamy kilka prostych, ale sprawdzonych pomysłów

Kolejne zwycięstwa Avii Świdnik i LUK Politechniki

Kolejne zwycięstwa Avii Świdnik i LUK Politechniki 0 1

W pierwszych spotkaniach o stawkę w tym roku MKS Avia Świdnik i LUK Politechnika Lublin odniosły zwycięstwa. Świdniczanie zwyciężyli w trzech setach SMS Neobus Raf-Mar Sołek Cars Niebylec, lublinianie stoczyli zacięty bój na wyjeździe z PZL Sędziszów Małopolski wygrywając 3:1

Wojska Obrony Terytorialnej będą ćwiczyć, ale bez użycia ostrej amunicji

Wojska Obrony Terytorialnej będą ćwiczyć, ale bez użycia ostrej amunicji 0 26

W pierwszą sobotę lutego w okolicach Wólki Gołębskiej w gminie Puławy pojawią się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zmasowane kontrole trzeźwości kierowców w jednej z dzielnic Lublina

Zmasowane kontrole trzeźwości kierowców w jednej z dzielnic Lublina 58 20

Policjanci kontrolują dziś trzeźwość kierowców w dzielnicy Dziesiąta w Lublinie.

Kasia Kowalska na 25-lecie w Lublinie
6 marca 2019, 18:00

Kasia Kowalska na 25-lecie w Lublinie 0 1

16 marca o godz. 18 na scenie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) wystąpi Kasia Kowalska z koncertem w ramach 25-lecia pracy artystycznej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!