Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

3 listopada 2006 r.
11:09
Edytuj ten wpis

Który będzie rządził przez następne cztery lata?

0 0 A A

Z kandydatami na prezydenta spotkaliśmy się w niezwykłej scenerii. W "Domu Chemika” trwają właśnie przygotowania do kolejnych prezentacji Cyrulika sewilskiego. Politycy mogli więc przez chwilę poczuć się jak w słonecznej Andaluzji. Tak słodko jednak nie było...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Naszymi rozmówcami byli: Janusz Grobel (Porozumienie Samorządowe Prawicy Puławskiej), Waldemar Kowalczyk (SLD, Lewica i Demokraci), Andrzej Mitruczuk (Liga Polskich Rodzin), Paweł Nakonieczny (Wspólnota Samorządowa). Na naszych łamach prezentujemy fragmenty dyskusji. Ze względu na długość rozmowy, musieliśmy redagować wypowiedzi kandydatów, oczywiście z zachowaniem sensu ich wypowiedzi. Całą debatę można obejrzeć dzisiaj, czyli w piątek, o godz. 18 na antenie TVK Puławy. Zaczynamy!
Co zrobić, żeby mieszkańcy Puław nie emigrowali z miasta?
Janusz Grobel: Na koniec 2002 r. było 4169 bezrobotnych, na koniec września 2006 r. - 2792. Czyli ubyło 1377 bezrobotnych. Aktualnie bezrobocie w mieście szacuję na 7-8 proc. Sądzę, że jest ono jednym z niższych w Polsce. W ciągu ostatnich czterech lat przybyło w mieście 340 nowych podmiotów gospodarczych. Głównymi czynnikami mającymi wpływ na zatrzymanie młodzieży w mieście są: nowe miejsca pracy, możliwość rozwoju kariery zawodowej oraz budownictwo mieszkaniowe. Gdzie są nowe miejsca pracy? PIWet ok. 50, Galeria Zielona 250-300, Puławski Park Przemysłowy ok. 500, edukacja ok. 150, administracja publiczna ok. 40; przedsiębiorcy budowlani mogą zatrudnić też ok. 150 osób. W sumie mamy szansę zatrudnić w Puławach 1200 osób. Mamy też miejsce na budowę ponad 2 tys. mieszkań.

Waldemar Kowalczyk: To prawda, że mieszkanie i praca, lub ich brak, decydują o pozostawaniu młodych ludzi lub emigracji. W ostatnich czterech latach dużo wydarzyło się zarówno w obszarze zatrudnienia jak i budownictwa, również przy udziale sojuszu lewicy w rządach miejskich. Przestawione przez pana prezydenta statystyki świadczą, że bezrobocie spada. Pamiętajmy jednak, że zmniejsza się liczba mieszkańców i w związku z tym automatycznie spada liczba bezrobotnych.

Andrzej Mitruczuk: Mniejsza liczba bezrobotnych zgadza się z liczbą osób, które wyjechały z naszego miasta. Ile rzeczywiście spośród tych osób, które wyjechały, można wpisać od razu do rubryki zmniejszenia bezrobocia, a ile to jest faktyczna migracja? Jeśli młody człowiek może na Zachodzie zarobić kilka tysięcy złotych miesięcznie, to naprawdę trzeba dużo samozaparcia i pomysłu, żeby próbować przynajmniej stworzyć warunki alternatywne w Puławach. Rozumiem, że miasta nie stać, aby zaoferować młodemu człowiekowi na dzień dobry 3 tysiące złotych, czy więcej. Ale przynajmniej należałoby próbować tworzyć takie oferty.

Paweł Nakonieczny: Miejsc pracy w Puławach, niestety, nie przybyło, a ubyło mieszkańców. W ostatnich 12 latach w Puławach zostały zlikwidowane wszystkie większe zakłady pracy oprócz Zakładów Azotowych. A są przykłady miast, gdzie się udaje: Biłgoraj, Chełm, Grodzisk Mazowiecki czy Niepołomice, gdzie bezrobocie spadło, kiedy liczba mieszkańców nie ubywała. Naprawdę bardzo dużo jest do zrobienia, ażeby tych miejsc pracy przybywało, a nie ubywało mieszkańców.

G.: Ja chciałbym przypomnieć, że 8 lat rządzenia w mieście to także udział zaplecza politycznego pana Pawła Nakoniecznego. Jeżeli chodzi o odpowiedzialność za zarządzanie rynkiem pracy, to ciąży ona na władzach powiatowych.
A co z nowymi inwestycjami?
K.: Przez ostatnie dwa lata wpłynęło do Puław inwestycji na taką skalę, jakiej nie było nigdy po 1989 r. Weźmy pod uwagę np. rozbudowę PIWetu.
Ale to jest inwestycja państwowa...
K.: ...Ale przy tym lewica ciężko pracowała. Musimy sięgać po różne budżety, tak jak w przypadku obwodnicy i mostu. Tyle kadencji odbywały się dyskusje na ten temat, a udało się to za rządów lewicy. Patrzenie na miasto przez pryzmat tylko własnego budżetu to ewidentny błąd.

M.: Myślę, że na szczeblu samorządowym próby przerzucania się, czy strona prawa czy lewa zrobiły więcej, nie jest dobrym pomysłem. Na gruncie lokalnym trzeba przede wszystkim szukać porozumienia dla rozsądnych pomysłów. Jeśli chodzi o pozytywne przykłady miast, to we Wrocławiu zabrakło już rąk do pracy. Tam firmy muszą podnosić pensje, żeby zachęcić ludzi do pracy.

K.: U nas też brakuje rąk do pracy. Fachowców już nie ma w tym mieście. Teraz jest czas na podnoszenie pensji pracowników w celu ich pozyskania, lub ewentualnie sięganie po pracowników spoza Puław.

G.: Chcę również wspomnieć o zewnętrznej ocenie naszej pracy. W rankingu Rzeczpospolitej na najlepsze samorządy znaleźliśmy się na trzecim miejscu wśród miast - to o czymś świadczy.

N.: Nie powinniśmy popadać w samozadowolenie. Najważniejszym kryterium oceny naszej pracy jest to, czy liczba mieszkańców - w tym przede wszystkim młodych - zwiększa się, czy się zmniejsza. Ubyło prawie 1,5 tys. mieszkańców. Chciałem się jeszcze odnieść do informacji jakoby jakieś moje zaplecze polityczne przez 8 lat uczestniczyło w sprawowaniu władzy w Puławach. Przypominam, że moje zaplecze polityczne to Wspólnota Samorządowa, która powstała w 2002 r. Tak się składa, że z racji decyzji włodarzy miasta w sprawowaniu władzy w mieście Puławy nie uczestniczyła. SLD, PSPP to jest ta grupa, która odpowiada za te cztery lata w mieście Puławy. Drugą częścią ludzi, którzy mnie wspierają jest Platforma Obywatelska, która powstała w 2001 r.
Jak stworzyć w Puławach centrum, które przyciągnie turystów i spodoba się mieszkańcom miasta?
M.: Tego centrum trzeba szukać między ulicami Centralną i Piłsudskiego i w okolicach Urzędu Miasta. Na początku minionej kadencji - przez wydanie zgody na budowę supermarketu Kaufland - miasto zaprzepaściło szansę, aby rzeczywiście stworzyć tutaj centrum miasta. Powiem szczerze, że zbudowanie sklepu na miarę Kauflandu, czyli po prostu zwykłego blaszaka, nie jest czymś, co powinno zdobić centrum Puław.
Ale pan był w Radzie Miasta przez cztery lata i miał pan możliwość wypowiedzenia się w temacie...
M.: Od początku mówiłem, że prezydent pośpieszył się z wydaniem decyzji administracyjnej z pozwoleniem na budowę.

G.: Szkoda, że pan Andrzej Mitruczuk zapomniał, że kadencję wcześniej, kiedy będąc radnym Rady Miasta uchwalał plan zagospodarowania przestrzennego byłej jednostki wojskowej, dopuścił do realizacji takich inwestycji. Jeżeli ktoś nabył teren, to nie można mu było przecież uniemożliwić realizacji.
A co zrobić, żeby tzw. targowisko Manhattan, bardziej przypominało rzeczywiste, atrakcyjne centrum Puław?
K.: To jest własność w większości prywatna i ci właściciele muszą sami zdecydować. Miasto może tutaj w jakiś sposób próbować zachęcać, aby powstało tu np. jakieś centrum handlowe.

N.: W Puławach istnieje pewne centrum - jest to osada pałacowa i park. To jest problem zaniedbany przez władze miasta. To jest również miejsce, gdzie moglibyśmy zatrzymać turystów.

G.: Musimy mówić o realiach i przepisach prawa, które pozwalają wydawać pieniądze na utrzymanie nie własnego majątku, jakim jest właśnie park. Ale dokumentacja na skwer Niepodległości będzie gotowa z końcem listopada i nakład rzędu pięciu milionów będzie wydatkowany w przyszłym roku na przebudowę i jego modernizację, tak, żeby zrobić właśnie ten przedsionek osady pałacowej.

N.: Jestem prawnikiem z wykształcenia, może niedokształconym, ale nie znam żadnego przepisu prawa, który zabraniałby władzom miasta pokryć wydatki związane z koszeniem chwastów na terenie parku, pokryć wydatki na to, żeby Domek Aleksandryjski nie wyglądał tak fatalnie, jak wygląda. Panie prezydencie, takiego przepisu pewnie nie znajdziemy. To jest kwestia dobrej woli.

G.: Ja sądzę, że pan powinien znać ustawę o finansach publicznych, a to jest naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

A co z obwodnicą? Czy będą z niej tylko korzyści dla Puław?

N.: Obwodnica odciąży znacznie centrum miasta od ruchu tranzytowego. Dzięki temu można by zamknąć dla ruchu ul. Piłsudskiego. To oczywiście warte byłoby przedyskutowania. Wtedy mamy taki fajny pasaż, deptak Piłudskiego i skwer Niepodległości.
K.: Niedawno - jadąc do domu - stałem 45 minut w korku. Obwodnica jest konieczna, ale trzeba jej dopilnować. Mamy jeszcze drugi etap i nie nastąpi odciążenie ruchu, jeżeli ten etap nie będzie zrealizowany. Kiedy powstanie drugi etap obwodnicy, to myślę, że zrobimy deptak wzdłuż Piłsudskiego.

G.: Piłsudskiego musi być zamkniętym odcinkiem dla ruchu z możliwością handlu i gastronomii. 25 kilometrów obwodnicy daje szansę na ożywienie terenów w granicach administracyjnych miasta i sąsiednich gmin. Przewidujemy również u zbiegu linii kolejowej i obwodnicy lokalizację terenów pod terminal drogowo-kolejowy. Jest to duże przedsięwzięcie i będzie to prawdopodobnie drugi pracodawca po Zakładach Azotowych.

Służba zdrowia
Co ze szpitalem?

N.: Przede wszystkim trzeba zażegnać spór miasta i powiatu w tej kwestii. Jego wyrazem były bardzo częste negatywne opinie Rady Miasta wtedy, kiedy powiat chciał naprawiać służbę zdrowia. My, panie prezydencie, chyba zawsze spotykaliśmy się z negatywnym nastawieniem władz miasta. To było bardzo przykre i niepotrzebne.

M.: W wielu państwach funkcjonuje zarówno prywatna, jak i publiczna służba zdrowia. Nie odbywa się to z krzywdą dla pacjentów. Rozumiem jednak, że po 17 latach od transformacji w naszym kraju na słowo prywatyzacja miękną kolana blisko 100 proc. populacji mieszkańców naszego miasta.

K.: Według wszystkich prawideł ekonomii wszystko co jest prywatne, jest zawsze efektywniej zarządzane niż publiczne. Ale w obecnym czasie, w obecnym uwarunkowaniu zewnętrznym służby zdrowia, nie ma miejsca na prywatyzację na poziomie specjalistycznym, a więc to, co się mieści w szpitalu, przychodniach specjalistycznych.

Przychodnie POZ wymagają remontu. W jaki sposób tak zadłużony szpital miałby tego dokonać?

K.: Miasto w minionej kadencji występowało z inicjatywą ich przejęcia.

A skąd by wzięło na to pieniądze?

K.: No, z budżetu. Nie sądzę, żeby to był zbyt duży wysiłek dla miasta.

N.: Propozycja władz miasta przejęcia przychodni od SPZOZ potraktowaliśmy bardzo poważnie, ale mieliśmy lepszą. Nie ma powodów, żeby w tym zakresie angażować publiczne pieniądze. Po co fundować lekarzom - z całym szacunkiem dla ich pracy - wyremontowany zakład opieki zdrowotnej? Jeżeli chcą prowadzić takie przedsięwzięcie, to niech zaangażują swoje prywatne pieniądze. I to jest najlepsze rozwiązanie.

G.: Ja podam przykład jednej przychodni. Stawka NFZ na jednego pacjenta w przychodni to 167 zł. Jeżeli taka przychodnia miałaby być oddana w drodze przetargu i wyceny, wyremontowana ze stosownymi nakładami z ilością pacjentów, którzy są przypisani do tej przychodni, to na odzyskanie włożonych pieniędzy trzeba by było ok. 30 lat. Który lekarz, czy która firma chciałaby tyle czekać?

M.: Musimy mieć świadomość, że tutaj naprawdę mówimy o usługach podstawowych. Tak jak widać to w naszym mieście, choćby na przykładzie przychodni Niwa Med to może funkcjonować równolegle. Mamy podmiot publiczny i niepubliczny. Trochę czasu musi minąć, ludzie muszą nabrać wiary w to, że słowo prywatyzacja będzie oznaczało efektywne zarządzanie.

K.: Myślę, że prywatny właściciel i tak się nie znajdzie, bo umie liczyć pieniądze i ich w taki sposób nie wyda. Tym bardziej w takiej formie jaką zaproponowało starostwo, czyli sprzedaży tych budynków, które trzeba wyremontować.

M.: Ja oczywiście mówiłem o podstawowej opiece zdrowotnej. Kwestia specjalistyki to jest oczywiście co innego.

K.: Z tym, że POZ są w tej chwili dochodową częścią służby zdrowia. Nie wiem jak starostwo ukształtuje przyszłą strategię. Jeżeli chce wyłączyć POZ ze struktury SPZOZ, to w jakiś sposób się to finansowo odbije na SPZOZ. Tu trzeba podjąć męską decyzję, zdecydować, w którym miejscu do czego zmierzamy i w ten sposób ukształtować służbę zdrowia w Puławach.

N.: Koledze kandydatowi z SLD nie dziwię się, że nie grzeszy troszkę małą wiarą, ale wydaje mi się, że pozostali kandydaci niepotrzebnie tego grzechu się dopuszczają. Dajmy szansę naszym lekarzom. Oni są gotowi zaangażować się finansowo w to, ażeby z tych zakładów uczynić dobrze prosperujące niepubliczne zakłady podstawowej opieki zdrowotnej.

Dlaczego mieszkańcy Puław powinni zagłosować akurat na pana?

G.: Mam jasno określone cele, wiem że są one realne. Jestem na prostej drodze i wiem dokąd zmierzam. Człowiek, który dużo mówi, a mało robi, rozpoczyna drogę donikąd i, niestety, zwykle tam dociera. Znam nasze miasto, jego realia i możliwości. Znam jego mocne i słabe strony. Wiem, jak i z kim można pracować dla dobra Puław. To, jak wygląda nasze miasto jest efektem codziennej, ciężkiej pracy. Tego nie uzyskuje się siedząc w fotelu. Trzeba mieć dobre i realne pomysły i umieć je wcielać w życie. To, co robię ja i moi współpracownicy widać w mieście. To nie są tylko przedwyborcze obietnice, to są fakty. Jestem człowiekiem doświadczonym i poważnym. Nie buduję swojego programu na wyobrażeniach.

K.: Uważam, że potrzeba nam po tym dobrym okresie dla Puław w gruncie rzeczy pewnego odświeżenia, pewnego nowego spojrzenia i zmiany. Nie widzę możliwości i potrzeby przeprowadzania jakichś rewolucyjnych zmian, natomiast zmiany kosmetyczne spojrzenia na to troszeczkę innym okiem.

M.: Pewne zmiany na pewno temu miastu by nie zaszkodziły. Cieszę się, że przez ostatnie 8 lat pracy w Radzie Miasta udało mi się zachować wolność i niezależność od wszelkiego rodzaju układów i powiązań, które, niestety, często paraliżują racjonalne podejmowanie decyzji. Dzięki temu zawsze bez obciążeń odnosiłem się i myślę, że będę mógł się odnosić do wszelkich problemów patrząc przez pryzmat meritum sprawy, a nie przez pryzmat tego, kto za sprawą stoi. Jestem do państwa dyspozycji.

N.: Dyskusję zaczęliśmy od problemu migracji młodych ludzi. Skoncentrowaliśmy się nad przyczynami ich wyjazdu z tego miasta. Jestem przekonany że, nie są to tylko przyczyny materialne. Oni widzą tę trochę ciasną atmosferę. Widzą to, że jeżeli nawet w tej administracji tworzy się miejsce pracy, to okazuje się, że nie są one oferowane tym najlepszym, najbardziej kompetentnym, tylko one trafiają w ramach jakichś kluczy, w ramach jakichś podziałów i układów. To jest powód, dla którego kandyduję w wyborach. Trzeba Puławy przewietrzyć, trzeba zmienić układ, który tutaj funkcjonuje, który nad tymi Puławami ciąży, trzeba świeżego powietrza, świeżej atmosfery i pewnej wiary w to, że Puławy można zmieniać i rozwijać
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Łukasz Piszczek do sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski?
film

Łukasz Piszczek do sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski?

Łukasz Piszczek może niedługo pojawić się w reprezentacji Polski w zupełnie nowej roli. Jak informuje portal meczyki.pl, zawodnik Borussii Dortmund miałby zostać koordynatorem obrony kadry.

Maseczki obowiązkowe w miejscu pracy? Decyzja jest w rękach pracodawcy

Maseczki obowiązkowe w miejscu pracy? Decyzja jest w rękach pracodawcy

To pracodawca zadecyduje, czy pracownicy muszą zakrywać usta i nos, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano we wtorek w Dzienniku Ustaw.

Jest decyzja w sprawie wizyt po kolędzie w archidiecezji lubelskiej

Jest decyzja w sprawie wizyt po kolędzie w archidiecezji lubelskiej

W tym roku nie będzie w archidiecezji lubelskiej wizyty duszpasterskiej – poinformował właśnie za pośrednictwem mediów społecznościowych ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji.

Połączenie Kaczyńskiego i Łukaszenki na billboardach w Lublinie. O co chodzi w tej akcji?

Połączenie Kaczyńskiego i Łukaszenki na billboardach w Lublinie. O co chodzi w tej akcji?

– Chcemy standardów europejskich, czy białoruskich? – pyta senator Koalicji Obywatelskiej Jacek Bury. Polityk wykupił ponad 20 billboardów, na który pojawiły się zestawione twarze Jarosława Kaczyńskiego i Aleksandra Łukaszenki z hasłem: „Europa czy dyktatura”.

Lublin: Pijana 20-latka wjechała w słup na ul. Mełgiewskiej

Lublin: Pijana 20-latka wjechała w słup na ul. Mełgiewskiej

Wczoraj wcześnie rano policjanci z lubelskiej drogówki interweniowali w związku ze zdarzeniem przy ulicy Mełgiewskiej w Lublinie.

Startują ME w piłce ręcznej kobiet. Na początek Polska gra z Norwegią

Startują ME w piłce ręcznej kobiet. Na początek Polska gra z Norwegią

W czwartek ruszają Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet, czyli najważniejsza impreza sportowa w kobiecym szczypiorniaku w tym roku. Na początek Polki zmierzą się z Norwegią.

Zaliczyliśmy "pusty przelot" czyli opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stomilem Olsztyn

Zaliczyliśmy "pusty przelot" czyli opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stomilem Olsztyn

Górnik Łęczna przegrał w Olsztynie z tamtejszym Stomilem i poniósł trzecią porażkę w tym sezonie. Tym samym łęcznianie nie wykorzystali szansy na zbliżenie się do zajmującego drugie miejsce w tabeli ŁKS Łódź, który w tej kolejce również nie zdobył choćby punktu

Pożar garażu. W środku znaleziono ciało mężczyzny

Pożar garażu. W środku znaleziono ciało mężczyzny

Tragiczny pożar garażu na terenie gminy Fajsławice.

Koronawirus Lubelskie: Nie żyje 49 pacjentów z Covid-19

Koronawirus Lubelskie: Nie żyje 49 pacjentów z Covid-19

W województwie lubelskim mamy 759 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z danych rządu. Raport o koronawirusie w regionie z 2 grudnia 2020 r.

Ponad milion zakażeń koronawirusem w Polsce. Jesteśmy na 13. miejscu na świecie

Ponad milion zakażeń koronawirusem w Polsce. Jesteśmy na 13. miejscu na świecie

13 855 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 609 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj przed godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Gdzie na wakacje? Wybierz jedną z greckich wysp!

Gdzie na wakacje? Wybierz jedną z greckich wysp!

Grecja to jeden z najchętniej wybieranych kierunków nie tylko przez turystów w Polsce, ale i na całym świecie. Wyspy greckie to gwarancja świetnej pogody, przepiękne plaże i niesamowita mieszanka kultur. Nie oznacza to jednak, że każda z nich ma taki sam charakter, wręcz przeciwnie – wyspy znacznie różnią się między sobą, a odkrywanie ich sekretów to sposób na wiele lat niezapomnianych, wakacyjnych wrażeń. Jaką grecką wyspę wybrać na wakacje?

Dużo ofert sprzedaży mieszkań i wyższe ceny. Rekord w Lublinie

Dużo ofert sprzedaży mieszkań i wyższe ceny. Rekord w Lublinie

Październik był rekordowy pod względem liczby internetowych ogłoszeń sprzedaży mieszkań. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że dostępnych było ponad 66 tys. unikalnych ofert. Stawki w tych ogłoszeniach pokazują, że pandemia bardzo różnie wpłynęła na ceny w poszczególnych miastach.

Czy kupić rower zimą? Dlaczego warto?

Czy kupić rower zimą? Dlaczego warto?

Wiele osób w ciągu lata nie decyduje się na zakup roweru, a czeka z tą decyzją do chłodniejszych miesięcy. Dlaczego warto kupić rower zimą? Wtedy sklep rowerowy ma dużo, a czasami nawet więcej niż latem, do zaoferowania

Pszczółka Polski Cukier podejmie największego pechowca ligi, czyli Energę Toruń

Pszczółka Polski Cukier podejmie największego pechowca ligi, czyli Energę Toruń

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin podejmą dzisiaj Energę Toruń (godz. 18). W tym spotkaniu trudno wyobrazić sobie inny scenariusz niż zwycięstwo gospodyń, bo w to, co w tym sezonie dzieje się wokół „Katarzynek”, ciężko uwierzyć

Zaginął 28-letni Zbigniew Kołodziej. Policja szuka go już trzeci tydzień

Zaginął 28-letni Zbigniew Kołodziej. Policja szuka go już trzeci tydzień

Tomaszowscy policjanci poszukują 28-letniego Zbigniewa Kołodzieja. Mężczyzna wyszedł z domu 15 listopada i od tamtej pory nie powrócił ani nie kontaktował się z rodziną. Wszelkie informacje mogące przyczynić się do ustalenia miejsca pobytu zaginionego należy kierować do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim pod numerem 47 81 54 210 lub 112.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.