Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

17 lipca 2015 r.
21:30

Kukizowcy zachęcają do JOW-ów i... rywalizują między sobą. Kto trafi na listę?

0 13 A A
W poprzedni piątek w Puławach odbyła się już druga debata o JOW (fot. Radosław Szczęch)
W poprzedni piątek w Puławach odbyła się już druga debata o JOW (fot. Radosław Szczęch)

I jedni i drudzy przekonują do jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW), a mimo to po cichu ze sobą rywalizują. I choć się od tego odżegnują, to jedni i drudzy będą próbowali udowodnić, że swoim zaangażowaniem zasłużyli na nagrodę w postaci miejsc na listach wyborczych Ruchu Kukiza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dopóki na scenie politycznej nie było Pawła Kukiza dyskusja na temat JOW-ów właściwie nie istniała. Gdy sondaże wskazały, że ruch może być trzecią siłą w parlamencie, w całym kraju zaczęły wyrastać społeczne komitety, związki i organizacje, które na swoich sztandarach zaczęły malować właśnie JOW-y. Nie inaczej jest w Puławach.

Pod koniec czerwca debatę na ten temat zorganizowało Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Teraz”. Jego lider Sławomir Kamiński, razem z grupą zwolenników Pawła Kukiza pojechał nawet do Lubina na zjazd „Ruchu JOW i Kukizowców”. Jak twierdzi były starosta, a obecnie szef NSZZ Solidarność w powiecie, jego znajomość z Pawłem Kukizem nie zaczęła się „wczoraj”.

– Już w 2012 roku zaangażowałem się w ruch „Zmieleni” i poznałem Pawła. Wtedy nie było jeszcze mowy o tym, że będzie kandydował na jakiekolwiek stanowisko w naszym kraju – zapewnia Kamiński.

Zapytany o to, czy jego wzrost aktywności w sprawie JOW ma związek ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, nie potwierdza, ani nie zaprzecza. – Ja jestem człowiekiem pokornym. To Paweł Kukiz będzie wyznaczał kandydatów do parlamentu z list wyborczych swojego ruchu. Jeśli dostanę taką propozycję to na pewno ją rozważę, ale na razie naszym celem numer jeden jest wrześniowe referendum – twierdzi Sławomir Kamiński.

Ale ludzie skupieni wokół Kamińskiego to nie jedyni zwolennicy JOW. W ostatni piątek odbyła się debata, której moderatorem był dziennikarz Marcin Mizera. O zmianie ordynacji wyborczej opowiadali zaś przedstawiciele Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW: Krzysztof Kowalczyk z Lublina i Paweł Zacharewicz z Nałęczowa. W spotkaniu uczestniczyło około 30 osób. – Uważamy, że JOW-y to najlepsza opcja i powinniśmy zrobić wszystko, żeby w referendum na ich temat wzięło udział jak najwięcej osób. Taka szansa może się już nie powtórzyć. Co do polityki, to ja się w nią nie angażuję. Skupiamy się na referendum, a to, kto dostanie się na listy wyborcze nie zależy od nas – mówi Marcin Mizera.

Na razie jedna, jak i druga strona „puławskich kukizowców” o swoich politycznych ambicjach mówi niewiele, a cały przekaz skupia wokół referendum. Nikt się jednak nie odżegnuje od poglądów Kukiza. Dla przykładu, konserwatywny Sławomir Kamiński nie widzi nic złego w niewielkiej ilości marihuany (na cele lecznicze), a nawet zastanawia się nad legalizacją prostytucji. – Miałoby to pozytywny wpływ na stan finansów państwa – wyjaśnia Kamiński.

Co to JOW?

W wyborach z Jednomandatowymi Okręgami Wyborczymi wygrywa tylko jeden kandydat – który zdobędzie najwięcej głosów. System ten obowiązuje m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Kanadzie. Jego zwolennicy podkreślają, że dzięki niemu proces kandydowania jest bardziej otwarty, mniej uzależniony od decyzji prezesów poszczególnych partii. Przeciwnicy twierdzą, że taki system może „betonować” scenę polityczną sprzyjając największym partiom.

Czytaj więcej o:

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2015 o 14:18
0
"Konserwatywny" to przytuliłby się do niejednego, byle tylko być przy żłobie, co pokazały wydarzenia z kilku ostatnich wyborów samorządowych
Avatar
ŁOWCA SKÓR / 22 lipca 2015 o 16:10
0

Bydło , obłuda i pro pisowska hołota co obiecuje gruszki na wierzbie . Jebać RYDZA i katolicką obłudę .

JUDE ???

Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 11:57
0
Bydło , obłuda i pro pisowska hołota co obiecuje gruszki na wierzbie . Jebać RYDZA i katolicką obłudę .
Avatar
Gość / 20 lipca 2015 o 20:16
0
Jak na posła to tylko pan Marcin Mizera. Pisać bajki umie a i na ufo się zna, jak mało kto.
Avatar
ten już po 50siątce / 19 lipca 2015 o 14:38
0

O przepraszam, to, ze ty kogoś nie znasz lub nie szanujesz, to nie znaczy, ze inni są podobnego zdania. Ja akurat dobrze znam i szanuję fantastycznego wykładowcę literatury polskiej, poetę i znawcę sztuki (właściciela chyba najlepszej w Kazimierzu galerii) dr Zacharewicza. Fajnie, że ktoś tak mądry i prawy zaangażował się w ten ruch. Co do pana Kamińskiego to by się nie wygłupiał. Nagle zrobił się kukizowcem. Niedawno był zajadłym pisowcem. Kim będzie przy następnej okazji??? I te jego teksty typu: znam Pawła. Żenada. Tak pan pasuje do tego młodzieżowego ruchu jak wół do mercedesa

Trochę młodszy jest od przywódcy ruchu Kukiza.

Trochę młodszy jest od przywódcy ruchu Kukiza.

rozwiń
Avatar
Gość / 19 lipca 2015 o 10:52
0
Jeżeli pójdę głosować to tylko na nowe twarze na ludzi młodych i ze świeżym spojrzeniem. Nigdy nie zagłosuję na tych, co już byli, tak jak pan Kamiński. Dziękuję!
Avatar
Gość / 18 lipca 2015 o 20:33
0
JOW y to koncepcja praktyczna i ekonomiczna: TANIO i SPRAWNIE! Koniec z broszurami wyborczymi i rozwleczonym liczeniem przez komsje wyborcze. Popieram. Karol Kuligowski z Zyrardowa.
Avatar
Gość / 18 lipca 2015 o 18:06
0
Serdecznie Państwa zapraszamy na organizowane przez Poseł Gabrielę Masłowską spotkanie z dziennikarzem śledczym Wojciechem Sumlińskim nt. Utajniona rzeczywistość III RP, które odbędzie w dniu 20.07.2015r. (poniedziałek) w Auli Wyższej Szkoły Społeczno - Przyrodniczej w Lublinie przy ul. Choiny 2 o godz. 16:00 oraz w Puławach w Domu Chemika o godz. 19:30.
Avatar
Gość / 18 lipca 2015 o 16:21
0
a ja byłam na debacie w Samotni. Bardzo fajni, mądrzy młodzi ludzie ją zorganizowali. Dobrze, że pojawiają się nowe twarze. Tych "doświadczonych" mam dość, nie mogę na nich patrzeć. Pracuję w jednostce podległej powiatowi i panu byłemu staroście Kamińskiemu też już dziękuję
Avatar
Gość / 18 lipca 2015 o 15:52
0
O przepraszam, to, ze ty kogoś nie znasz lub nie szanujesz, to nie znaczy, ze inni są podobnego zdania. Ja akurat dobrze znam i szanuję fantastycznego wykładowcę literatury polskiej, poetę i znawcę sztuki (właściciela chyba najlepszej w Kazimierzu galerii) dr Zacharewicza. Fajnie, że ktoś tak mądry i prawy zaangażował się w ten ruch. Co do pana Kamińskiego to by się nie wygłupiał. Nagle zrobił się kukizowcem. Niedawno był zajadłym pisowcem. Kim będzie przy następnej okazji??? I te jego teksty typu: znam Pawła. Żenada. Tak pan pasuje do tego młodzieżowego ruchu jak wół do mercedesa
O przepraszam, to, ze ty kogoś nie znasz lub nie szanujesz, to nie znaczy, ze inni są podobnego zdania. Ja akurat dobrze znam i szanuję fantastycznego wykładowcę literatury polskiej, poetę i znawcę sztuki (właściciela chyba najlepszej w Kazimierzu galerii) dr Zacharewicza. Fajnie, że ktoś tak mądry i prawy zaangażował się w ten ruch. Co do pana Kamińskiego to by się nie wygłupiał. Nagle zrobił się kukizowcem. Niedawno był zajadłym pisowcem. Kim będzie przy następnej okazji??? I te jego teksty typu: znam Pawła. Żenada. Tak pan pasuje do tego ... rozwiń
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2015 o 14:18
0
"Konserwatywny" to przytuliłby się do niejednego, byle tylko być przy żłobie, co pokazały wydarzenia z kilku ostatnich wyborów samorządowych
Avatar
ŁOWCA SKÓR / 22 lipca 2015 o 16:10
0

Bydło , obłuda i pro pisowska hołota co obiecuje gruszki na wierzbie . Jebać RYDZA i katolicką obłudę .

JUDE ???

Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 11:57
0
Bydło , obłuda i pro pisowska hołota co obiecuje gruszki na wierzbie . Jebać RYDZA i katolicką obłudę .
Avatar
Gość / 20 lipca 2015 o 20:16
0
Jak na posła to tylko pan Marcin Mizera. Pisać bajki umie a i na ufo się zna, jak mało kto.
Avatar
ten już po 50siątce / 19 lipca 2015 o 14:38
0

O przepraszam, to, ze ty kogoś nie znasz lub nie szanujesz, to nie znaczy, ze inni są podobnego zdania. Ja akurat dobrze znam i szanuję fantastycznego wykładowcę literatury polskiej, poetę i znawcę sztuki (właściciela chyba najlepszej w Kazimierzu galerii) dr Zacharewicza. Fajnie, że ktoś tak mądry i prawy zaangażował się w ten ruch. Co do pana Kamińskiego to by się nie wygłupiał. Nagle zrobił się kukizowcem. Niedawno był zajadłym pisowcem. Kim będzie przy następnej okazji??? I te jego teksty typu: znam Pawła. Żenada. Tak pan pasuje do tego młodzieżowego ruchu jak wół do mercedesa

Trochę młodszy jest od przywódcy ruchu Kukiza.

Trochę młodszy jest od przywódcy ruchu Kukiza.

rozwiń
Avatar
Gość / 19 lipca 2015 o 10:52
0
Jeżeli pójdę głosować to tylko na nowe twarze na ludzi młodych i ze świeżym spojrzeniem. Nigdy nie zagłosuję na tych, co już byli, tak jak pan Kamiński. Dziękuję!
Avatar
Gość / 18 lipca 2015 o 20:33
0
JOW y to koncepcja praktyczna i ekonomiczna: TANIO i SPRAWNIE! Koniec z broszurami wyborczymi i rozwleczonym liczeniem przez komsje wyborcze. Popieram. Karol Kuligowski z Zyrardowa.
Avatar
Gość / 18 lipca 2015 o 18:06
0
Serdecznie Państwa zapraszamy na organizowane przez Poseł Gabrielę Masłowską spotkanie z dziennikarzem śledczym Wojciechem Sumlińskim nt. Utajniona rzeczywistość III RP, które odbędzie w dniu 20.07.2015r. (poniedziałek) w Auli Wyższej Szkoły Społeczno - Przyrodniczej w Lublinie przy ul. Choiny 2 o godz. 16:00 oraz w Puławach w Domu Chemika o godz. 19:30.
Avatar
Gość / 18 lipca 2015 o 16:21
0
a ja byłam na debacie w Samotni. Bardzo fajni, mądrzy młodzi ludzie ją zorganizowali. Dobrze, że pojawiają się nowe twarze. Tych "doświadczonych" mam dość, nie mogę na nich patrzeć. Pracuję w jednostce podległej powiatowi i panu byłemu staroście Kamińskiemu też już dziękuję
Avatar
Gość / 18 lipca 2015 o 15:52
0
O przepraszam, to, ze ty kogoś nie znasz lub nie szanujesz, to nie znaczy, ze inni są podobnego zdania. Ja akurat dobrze znam i szanuję fantastycznego wykładowcę literatury polskiej, poetę i znawcę sztuki (właściciela chyba najlepszej w Kazimierzu galerii) dr Zacharewicza. Fajnie, że ktoś tak mądry i prawy zaangażował się w ten ruch. Co do pana Kamińskiego to by się nie wygłupiał. Nagle zrobił się kukizowcem. Niedawno był zajadłym pisowcem. Kim będzie przy następnej okazji??? I te jego teksty typu: znam Pawła. Żenada. Tak pan pasuje do tego młodzieżowego ruchu jak wół do mercedesa
O przepraszam, to, ze ty kogoś nie znasz lub nie szanujesz, to nie znaczy, ze inni są podobnego zdania. Ja akurat dobrze znam i szanuję fantastycznego wykładowcę literatury polskiej, poetę i znawcę sztuki (właściciela chyba najlepszej w Kazimierzu galerii) dr Zacharewicza. Fajnie, że ktoś tak mądry i prawy zaangażował się w ten ruch. Co do pana Kamińskiego to by się nie wygłupiał. Nagle zrobił się kukizowcem. Niedawno był zajadłym pisowcem. Kim będzie przy następnej okazji??? I te jego teksty typu: znam Pawła. Żenada. Tak pan pasuje do tego ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 1

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 1 6

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 16 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 7 10

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 28 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!