Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

14 stycznia 2020 r.
9:28

Leśne śledztwo. Nielegalne polowanie na jelenia pod Żyrzynem

50 50 A A
Na jelenie polować mogą jedynie doświadczeni łowczy posiadający uprawnienia selekcjonerskie
Na jelenie polować mogą jedynie doświadczeni łowczy posiadający uprawnienia selekcjonerskie

Konflikt w kole Debra. Jeden z myśliwych twierdzi, że był świadkiem nielegalnego polowania w wykonaniu swojego kolegi z koła. Mężczyzna bez stosownych uprawnień miał zastrzelić jelenia. Do winy się nie przyznaje. Sprawę bada policja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do zdarzenia doszło w Nowy Rok w gminie Żyrzyn. Jeden z myśliwych, który sam wybrał się tego dnia na polowanie, zamiast zwierzyny „upolował” swojego kolegę z tego samego koła łowieckiego. A konkretnie – miał go przyłapać na łamaniu prawa. Chodzi o zabicie jelenia. Na taką zwierzynę polować mogą jedynie doświadczeni łowczy posiadający uprawnienia selekcjonerskie. Podejrzewany o zastrzelenie jelenia ich nie miał. O swoim odkryciu myśliwy powiadomił innych członków oraz prezesa koła. Sprawę zgłoszono także na policję.

Do lasu skierowano funkcjonariuszy z komisariatu w Kurowie, którzy wszczęli śledztwo, ale młodego łowczego nie zatrzymali.
Według niektórych przedstawicieli środowiska łowieckiego, łagodne potraktowanie „kłusownika” budzi wątpliwości. Ich zdaniem, nie bez znaczenia może być fakt, że jest on zawodowym żołnierzem.

Na pytanie o to, dlaczego nie zastosowano wobec niego tego rodzaju środka, odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Policja stwierdziła jedynie, że kurowski komisariat prowadzi postępowanie przygotowawcze dotyczące „naruszenia zasad polowania”, czyli złamania art. 53 prawa łowieckiego.

– Ze względu na dobro postępowania oraz zaplanowane w tej sprawie czynności służbowe niemożliwe jest przekazanie bardziej szczegółowych informacji – tłumaczy podkom. Ewa Rejn-Kozak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Puławach.

– Czekamy na zakończenie śledztwa, bo na razie, moim zdaniem, jest to słowo przeciwko słowu – mówi Dariusz Kozak, prezes koła Debra. – Ja na pewno nie nazwałbym nikogo w tym przypadku „kłusownikiem”. Poza tym dla mnie kłusownik to osoba, która strzela do zwierzyny nie posiadając pozwolenia na broń, a tutaj było inaczej – dodaje.

Czy fakt, że dany myśliwy należy do koła łowieckiego i posiada pozwolenie na broń obniża jego odpowiedzialność za polowanie na zwierzynę bez uprawnień selekcjonerskich?

– To nie ma znaczenia – ocenia Michał Pietrzak, przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie. Jego zdaniem, zabicie zwierzyny bez odpowiednich uprawnień z prawnego punktu widzenia jest kłusownictwem. A za taki czyn grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 50

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 16:51
+22
Nie znam szczegółów sprawy,  ale jeśli faktycznie ten młody stażem myśliwy nie posiadając upoważnienia do odstrzału jelenia byka i nie posiadając uprawnień selekcjonerskich dokonał odstrzału, powinien na zbity pysk wylecieć z PZŁ, a Sąd  powinien zasadzić na rzecz Skarbu Państwa sowite odszkodowanie.
Avatar
Ambona / 14 stycznia 2020 o 09:55
+22
Kłusownik to także myśliwy, który nie ma stosownych uprawnień do wykonywania polowania, w tym przypadku brak uprawnień selekcjonerskich,
Avatar
Myślący niepolujący / 14 stycznia 2020 o 12:27
+17
w czym problem ? Przekwalifikować jelenia w dzika. W imię walki z ASF będzie można strzelać do wszystkiego co się przemieszcza na czterech łapach ! Prawo pozwalające na polowania z użyciem tłumika wyeliminuje problem postronnych osób przerażonych hukiem broni palnej. Brać łowiecka rządzi w krzakach i wara wszystkim od tych zarośli.
Avatar
Kolega myśliwy / 15 stycznia 2020 o 08:09
+16
Sprawa prosta jak konstrukcja cepa. Kłusownictwem jest każde pozyskanie zwierzyny nie zgodne z prawem. Młody myśliwy z premedytacją dukonał odstrzału jelenia, przecierz doskonale wie na co wolno mu polować i co ma wpisane w odstrzale. Jeżeli działał nieświadomie, to tym bardziej kolegę należy usunąć spośród myśliwych gdzyż jest klasycznym i d i o t a. To samo władze koła. Albo d e b i l i z m, albo świadome i celowe działanie na szkodę związku (jak ta szkoda jest wielka, świadczą powyższe komentarze). Tak że won z PZŁ (przy okazji ew. skazania pewnie również z wojska).  Ani PZŁ ani armia nie ucierpią jeżeli pozbędą się takiego członka/żołnierza d e b i l a, bo trzeba być naprawdę d e b i l e m aby wiedząc jakie grożą mi konsekwencje połaszczyć się na truchło jelonka.
Sprawa prosta jak konstrukcja cepa. Kłusownictwem jest każde pozyskanie zwierzyny nie zgodne z prawem. Młody myśliwy z premedytacją dukonał odstrzału jelenia, przecierz doskonale wie na co wolno mu polować i co ma wpisane w odstrzale. Jeżeli działał nieświadomie, to tym bardziej kolegę należy usunąć spośród myśliwych gdzyż jest klasycznym i d i o t a. To samo władze koła. Albo d e b i l i z m, albo świadome i celowe działanie na szkodę związku (jak ta szkoda jest wielka, świadczą powyższe komentarze). Tak że won z PZŁ (przy okazji ew. skaz... rozwiń
Avatar
Ktoś świadomy / 14 stycznia 2020 o 11:31
+12
Nie ma takiego słowa jak ,,łowczy" ,,młody łowczy" !!! w odniesieniu do myśliwych. Łowczy to zaszczytna funkcja, tytuł uzyskany w PZŁ poprzez proces wyborczy!!!! Opamiętajcie się wszyscy dziennikarze piszący jak mantra "łowczy" w kontekście myśliwych. Nie każdy do cholery żołnież jest generałem a ksiądz biskupem¡!!!!!
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 19:00
+11
Tłumaczenie prezesa że ma pozwolenie na broń to nie jest kłusownikiem jest tak samo nie odpowiedzialne jak zabicie jelenia p;rzez tego jołopa.Pogonić tych ,,Panów,, .
Avatar
Nie pisz bzdur / 14 stycznia 2020 o 11:51
+11
A od kiedy to trzeba posiadać uprawnienia selekcjonerskie do polowanie na zwierzynę połową jaką jest również jeleń dno dziennikarskie gdzieś dzwonią tylko niewiem gdzie totalne dno.
  Wiele lat praktyki i zdobywania wiedzy może zaowocować rozwojem kariery w myślistwie. Kolejnym krokiem jest uzyskanie uprawnień selekcjonera łowieckiego. Ten stopień uprawnia do selekcji zwierzyny łownej, takich jak sarna, daniel czy jeleń. Co oznacza selekcjonowanie zwierzyny płowej? Określa to możliwość oceny zwierzęcia, które może zostać ustrzelone. Zgodnie z góry ustalonymi kryteriami: Długość poroża; Liczebność i zagęszczenie danego gatunku na terenie zarządzanym przez koło łowieckie; Kondycja i zdrowie zwierzęcia. Każdego roku selekcjonerzy zliczają średnie zagęszczenie i liczebność wszystkich gatunków na danym terenie. Mają obowiązek ich ustalenia do 10 marca każdego roku. Selekcjonerzy to nie tylko myśliwi, ale również obrońcy lokalnej flory i fauny. Są oni wewnętrznymi „policjantami” kół łowieckich i mają obowiązek dopilnować założeń dotyczących rocznych kryteriów odstrzału. Selekcjonerzy mają prawo ukarać myśliwych w następujący sposób: [ul] [li]Nagana słowna lub pisemna;[/li] [li]Zawieszenie praw do polowania na określony czas lub tylko na konkretny gatunek.[/li] [/ul]
  Wiele lat praktyki i zdobywania wiedzy może zaowocować rozwojem kariery w myślistwie. Kolejnym krokiem jest uzyskanie uprawnień selekcjonera łowieckiego. Ten stopień uprawnia do selekcji zwierzyny łownej, takich jak sarna, daniel czy jeleń. Co oznacza selekcjonowanie zwierzyny płowej? Określa to możliwość oceny zwierzęcia, które może zostać ustrzelone. Zgodnie z góry ustalonymi kryteriami: Długość poroża; Liczebność i zagęszczenie danego gatunku na terenie zarządzanym przez koło łowieckie; Kondycja i zdr... rozwiń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 09:38
+11
Z artykułu wynika, że już się zaczyna kombinowanie i mataczenie....
Avatar
Vvv / 14 stycznia 2020 o 12:48
+10
A co koło łowieckie Debra ma do powiedzenia o nie zapłaconych szkodach łowieckich???
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 11:56
+10
Jelenia? Ale byka czy łanie? I łowczy to tytuł, a on jest szeregowym myśliwym. Pismaku pamiętaj o żetelności tego piszesz.
Avatar
wróg publiczny #1 / 17 stycznia 2020 o 20:11
0
Piardolony kulwo cwęlu iebany. Jesteś gorszą szmatą niż te do podłogi śmietniku poroniony. Tobie świnie powinni do łóżka podłożyć,zamiast twojego chłopaka ciøto żeby cię asf zaraziła
 a co mówią lekarze ? jest nadzieja ?
Avatar
polpot / 17 stycznia 2020 o 14:23
0
nic mu nie zrobią
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 08:40
+8
Sam jestem mysliwym i uwazam ze w PZŁ nie ma miejsca dla takich ludzi jak wyzej opisany, popelniajac taki czyn jest klosownikiem, oraz co najgorsze psuje dobre imie ogolu, etyka to slubowalismy miedzy innymi drodzy koledzy.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 19:00
+11
Tłumaczenie prezesa że ma pozwolenie na broń to nie jest kłusownikiem jest tak samo nie odpowiedzialne jak zabicie jelenia p;rzez tego jołopa.Pogonić tych ,,Panów,, .
Avatar
Szlomi / 15 stycznia 2020 o 17:58
-1
Co Ty p...! Mam selekcjonera i nic z tego nie wiem, i w d..mam co kto strzela. Za ciecia na panstwowym darmo robił nie będę
Avatar
Mysliwy dln / 15 stycznia 2020 o 17:24
+8
Jesli strzelil jelenia a nie ma uprawnien selekcjonera sprawa do.natychmiastowego.usuniecia ze struktur PZL.Nie ma miejsca dla klusownikow jesli.dowody.sie potwierdza
Avatar
Ludek / 15 stycznia 2020 o 15:50
0
Pan w lesie wychowany to i rozmowa leśna ,bo jak wszystkim wiadomo w lesie że zwierzyna nikt nie rozmawia.
Avatar
Polok / 15 stycznia 2020 o 10:10
+4
Kto tam kogo rozliczy z tego co padło w nocy lesie... Gdyby kasę ze składek zamiast na pzsreł przeznaczyć na straż łowiecką z prawdziwego zdarzenia to okazało by się, że trzeba zwiększyć pogłowie myśliwych o kilkadziesiąt tysięcy sztuk, tyle by było zwierzyny! Darz Bór Uczciwym!
Avatar
Jojo / 15 stycznia 2020 o 09:44
0
Jak można usunąć żołnierza który żołnierzem nie jest? Apropo zwierzyny to popieram odstrzał bo jeleni i łosi jest tak dużo że aż strach przejechać przez las
Avatar
Kolega myśliwy / 15 stycznia 2020 o 08:09
+16
Sprawa prosta jak konstrukcja cepa. Kłusownictwem jest każde pozyskanie zwierzyny nie zgodne z prawem. Młody myśliwy z premedytacją dukonał odstrzału jelenia, przecierz doskonale wie na co wolno mu polować i co ma wpisane w odstrzale. Jeżeli działał nieświadomie, to tym bardziej kolegę należy usunąć spośród myśliwych gdzyż jest klasycznym i d i o t a. To samo władze koła. Albo d e b i l i z m, albo świadome i celowe działanie na szkodę związku (jak ta szkoda jest wielka, świadczą powyższe komentarze). Tak że won z PZŁ (przy okazji ew. skazania pewnie również z wojska).  Ani PZŁ ani armia nie ucierpią jeżeli pozbędą się takiego członka/żołnierza d e b i l a, bo trzeba być naprawdę d e b i l e m aby wiedząc jakie grożą mi konsekwencje połaszczyć się na truchło jelonka.
Sprawa prosta jak konstrukcja cepa. Kłusownictwem jest każde pozyskanie zwierzyny nie zgodne z prawem. Młody myśliwy z premedytacją dukonał odstrzału jelenia, przecierz doskonale wie na co wolno mu polować i co ma wpisane w odstrzale. Jeżeli działał nieświadomie, to tym bardziej kolegę należy usunąć spośród myśliwych gdzyż jest klasycznym i d i o t a. To samo władze koła. Albo d e b i l i z m, albo świadome i celowe działanie na szkodę związku (jak ta szkoda jest wielka, świadczą powyższe komentarze). Tak że won z PZŁ (przy okazji ew. skaz... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 50

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bimbrownia w bloku. 54-latek podejrzany o nielegalne wytwarzanie alkoholu
ZDJĘCIA

Bimbrownia w bloku. 54-latek podejrzany o nielegalne wytwarzanie alkoholu 9 7

Wyrabianie napojów spirytusowych bez odpowiedniego wpisu do rejestru jest zakazane i podlega karze do roku pozbawienia wolności. Z takimi konsekwencjami prawnymi musi się liczyć 54-latek zatrzymany przez policjantów w Białej Podlaskiej.

Twierdził, że chce pomóc, a okradł 81-latkę. Złodziej został zatrzymany

Twierdził, że chce pomóc, a okradł 81-latkę. Złodziej został zatrzymany 0 0

Najpierw zaoferował pomoc przy pracach w gospodarstwie, później pożyczył 4 zł, a na koniec okradł 81-letnią kobietę. Sprawcy grozi kara więzienia do 10 lat.

Ksiądz z Lublina o wizycie duszpasterskiej: Nie chodzimy po kolędzie, żeby zbierać pieniądze
Magazyn

Ksiądz z Lublina o wizycie duszpasterskiej: Nie chodzimy po kolędzie, żeby zbierać pieniądze 36

Rozmowa z księdzem Robertem Śliżem z archidiecezji lubelskiej o tym, jak wygląda wizyta duszpasterska

Komunikacja miejska w Białaj Podlaskiej. Bilety będzie można kupić w biletomatach

Komunikacja miejska w Białaj Podlaskiej. Bilety będzie można kupić w biletomatach 0 2

Bilety komunikacji miejskiej będzie można kupić w biletomatach. Dwa urządzenia stanęły na przystankach przy ulicy Terebelskiej oraz Narutowicza.

Pijany kierowca uderzył w bariery energochłonne. Miał blisko 2,5 promila alkoholu [zdjęcia]

Pijany kierowca uderzył w bariery energochłonne. Miał blisko 2,5 promila alkoholu [zdjęcia] 0 2

23-letni kierowca hondy stracił panowanie nad autem i wjechał w bariery energochłonne. Do zdarzenia doszło w sobotę rano w Radzyniu Podlaskim, na skrzyżowaniu ul. Międzyrzeckiej i Pomiarowej. Mieszkaniec gminy Kąkolewnica był pijany.

Żona policjanta choruje na białaczkę. Funkcjonariusze apelują o oddawanie krwi

Żona policjanta choruje na białaczkę. Funkcjonariusze apelują o oddawanie krwi 27 4

Po raz kolejny policjanci z Krasnegostawu organizują zbiórkę krwi dla żony jednego z swoich kolegów – Izabeli Kowalik. Kobieta choruje na białaczkę. Zbiórkę krwi zaplanowano na początku lutego w dwóch miastach - Krasnymstawie i Zamościu.

"Chciał tylko zaatakować" samochód. Pijany kierowca zatrzymany na stacji paliw

"Chciał tylko zaatakować" samochód. Pijany kierowca zatrzymany na stacji paliw 8 6

Nie przejął się sądowym zakazem i pijany pojechał na stację paliw. Później tłumaczył policjantom, że "chciał tylko zatankować paliwo do swojego auta". 42-letni kierowca busa miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Rodzinna tragedia w Chełmie. 14-latek zabił macochę, a jej syna ciężko zranił nożem?
NOWE INFORMACJE

Rodzinna tragedia w Chełmie. 14-latek zabił macochę, a jej syna ciężko zranił nożem? 72 9

Dramat w Chełmie. 14-latek zabił nożem macochę i ciężko ranił przyrodniego brata. Później uciekł z domu.

Nie żyje ugodzona nożem 39-letnia kobieta. 14-latka pilnuje w szpitalu policja

Nie żyje ugodzona nożem 39-letnia kobieta. 14-latka pilnuje w szpitalu policja 23 8

Nie żyje 39-letnia mieszkanka Chełma, która została ugodzona nożem. Do szpitala został przewieziony także zraniony 18-letni syn kobiety. W sprawie został zatrzymany 14-letni chłopak.

Studenci wracają do Polski po wizycie w Wuhan w Chinach. MSZ uspokaja ws. zagrożenia groźnym wirusem
film

Studenci wracają do Polski po wizycie w Wuhan w Chinach. MSZ uspokaja ws. zagrożenia groźnym wirusem 1 12

Po Polski mają przylecieć studenci z Politechniki Rzeszowskiej, którzy przebywali w chińskim mieście Wuhan, które jest centrum epidemii koronawirusa 2019-nCoV. Władze uspokajają, że warszawskie Lotnisko Chopina zapewnia, że jest odpowiednio przygotowane na przybycie podróżnych.

Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 26 stycznia zrobimy zakupy?

Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 26 stycznia zrobimy zakupy? 5 2

Dzisiaj jest pierwsza niedziela handlowa w 2020 roku, po zmianie przepisów. W sumie w bieżącym roku będzie zaledwie siedem niedziel, kiedy nie będzie obowiązywać zakaz handlu.

Jeszcze drożej za odpady? Nowe stawki i zasady. "Było bardzo burzliwe posiedzenie"
ZAMOŚĆ

Jeszcze drożej za odpady? Nowe stawki i zasady. "Było bardzo burzliwe posiedzenie" 2 16

W poniedziałek radni będą się musieli zmierzyć z problemem opłat za śmiecie. Nowe, wyższe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązują zaledwie od początku stycznia. Prezydent chce je podnieść. Kolejny pomysł to zmiana metody ich naliczania. Już na posiedzeniach komisji działających w radzie miasta było burzliwie.

Biała Samorządowa: Decyzja wojewody była polityczna. Ale miasto posłuchało jego uwag

Biała Samorządowa: Decyzja wojewody była polityczna. Ale miasto posłuchało jego uwag 0 14

Miasto skieruje uchwałę "żłobkową" do konsultacji Rady Rodziców. Tymczasem, radni Białej Samorządowej uważają że decyzja wojewody, który unieważnił tę uchwałę, była polityczna.

Człowiek z Lublina i jego brzmienie. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata
Magazyn

Człowiek z Lublina i jego brzmienie. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata 32 1

- Cieszę się, że znani muzycy potrafią docenić moją pracę. Dla mnie najważniejsze jest to, że po tylu latach człowiek z Lublina zdobył sobie uznanie - Rozmowa z Grzegorzem Kulawiakiem, producentem i realizatorem muzycznym, właścicielem lubelskiego studia SinMix oraz byłym basistą grupy Ravendusk

Studniówki 2020. Bal maturzystów Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówki 2020. Bal maturzystów Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie [zdjęcia] 11 5

Na studniówce maturzystów Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie bawi się ponad 230 osób. Uczniowie siedmiu klas PSBiG zarezerwowali salę balową hotelu Luxor w kwietniu ub. roku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.