Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

22 lutego 2011 r.
19:25
Edytuj ten wpis

Markuszów: Największy na świecie obraz wykonany haftem

0 10 A A
Monika Derecka wyszywała prawy górny róg obrazu. Spod jej ręki wyszła m.in. szara chorągiew, postać
Monika Derecka wyszywała prawy górny róg obrazu. Spod jej ręki wyszła m.in. szara chorągiew, postać

13 marca w Markuszowie będzie można obejrzeć największy na świecie obraz wykonany haftem krzyżykowym. To kopia Bitwy pod Grunwaldem. Jedna z hafciarek pochodzi z podlubelskiej gminy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Praca jest wierną kopią obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem” w skali 1:1. Ma ponad 4 metry wysokości i prawie 10 metrów szerokości. Przez ponad 2 lata pracowało nad nią 35 osób.

Haft składa się z 40 części, dwie z nich wykonała Monika Derecka, hafciarka i wnuczka poety ludowego Jana Pocka.

– Na informację o projekcie trafiłam na forum internetowym. Postanowiłam spróbować – opowiada Derecka. – Wstawałam codziennie o 6 rano i z przerwami wyszywałam do późnego wieczora. To gigantyczna praca, nawet 12 godzin na dobę. Ale też wielka przyjemność.

Pani Monika haftuje od 14 lat. – Traktuję to czysto hobbystycznie. Na takie produkty nie ma u nas zbytu, bo są za drogie. Haftowałam m.in. okolicznościowe kartki czy obrazki na ścianę. Udział w takim projekcie, to coś zupełnie innego. Efekt końcowy jest imponujący – stwierdza pani Monika.

Na pomysł wyhaftowania obrazu Matejki wpadła Janina Panek, artystka z Działoszyna (woj. łódzkie) i jej syn Adam. Wiąże się z tym pewna anegdota.

– Pan Adam, obserwując mamę zażartował, że haftuje tak dużo, że wyhaftowałaby już "Bitwę pod Grunwaldem”. I tak się zaczęło. Finał naszej pracy zbiegł się z 600 rocznicą Bitwy pod Grunwaldem – opowiada Derecka.

Premierowy pokaz odbył się we wrześniu. Haft był m.in. prezentowany podczas obchodów 50-lecia Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ma być także wystawiony w Krakowie, Brukseli i Berlinie.
Ale na razie, gigantyczne dzieło hafciarek przyjeżdża do woj. lubelskiego.

– To wydarzenie bez precedensu, pierwsza prezentacja haftowanego działa w naszym regionie – podkreśla Sławomir Łowczak, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Markuszowie.

13 marca będzie go można obejrzeć w Zespole Szkół w Markuszowie na wystawie "Igłą malowane – Bitwa pod Grunwaldem”. Ekspozycję będzie można oglądać przez tydzień.

– W planach mamy kolejny projekt – zdradza Monika Derecka. – Będzie to "Hołd Pruski”.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Sławomir Łowczak / 23 lutego 2011 r. o 09:30
Po imprezie inaugurującej, przewidujemy nieodpłatną prezentację obrazu, do piątku 18 marca, wszystkim chętnym oraz wycieczkom i grupom szkolnym. Chęć przyjazdu w dn. 14-18 marca należy wcześniej zgłosić telefonicznie pod nr 81 8818006. Więcej szczegółów na www.markuszow.pl w zakładce aktualności.
Do zobaczenia w Markuszowie ;-)
Sławomir Łowczak
Dyrektor GDK w Markuszowie
Avatar
Mariusz / 23 lutego 2011 r. o 07:32
A ja bym chętnie kupił reprodukcję 1:1 na ładnym papierze wydane przez powiedzmy Waszą gazetę. Tak jak niedawno wypuściliście mapę województwa lubelskiego której wszystkie części kupiłem. Zastanówcie się proszę nad tym projektem. Zwiększy Wam to sprzedaż i wszyscy pasjonaci historii będą Wam za to wdzięczni. Pozdrawiam.
Avatar
z Markuszowa / 22 lutego 2011 r. o 23:56
zapraszamy do Markuszowa na wystawę, wstęp wolny
Avatar
Bartus / 22 lutego 2011 r. o 23:29
Wielki szacuneczek dla hafciarek. Markuszów stolicą kultury 20016!
Avatar
track / 22 lutego 2011 r. o 21:57
świetna praca jak i świetny pomysł. I ładne i patriotyczne i oryginalne poniekąd - oby takich pomysłowych projektów więcej.
Avatar
ja / 22 lutego 2011 r. o 21:40
haftem czyli ze rzygala ?
Avatar
Marta / 22 lutego 2011 r. o 21:27
GRATULACJE!!!!
Avatar
coco / 22 lutego 2011 r. o 20:40
Prawdziwe Patriotki, Brawo!!!
Avatar
razor1911 / 22 lutego 2011 r. o 20:32
Więcej prac Moniki możecie obejrzeć na stronce: cohenna.yoyo.pl , zapraszam:)
Avatar
Razor1911 / 22 lutego 2011 r. o 20:15
Gratulacje!!!!
Avatar
Sławomir Łowczak / 23 lutego 2011 r. o 09:30
Po imprezie inaugurującej, przewidujemy nieodpłatną prezentację obrazu, do piątku 18 marca, wszystkim chętnym oraz wycieczkom i grupom szkolnym. Chęć przyjazdu w dn. 14-18 marca należy wcześniej zgłosić telefonicznie pod nr 81 8818006. Więcej szczegółów na www.markuszow.pl w zakładce aktualności.
Do zobaczenia w Markuszowie ;-)
Sławomir Łowczak
Dyrektor GDK w Markuszowie
Avatar
Mariusz / 23 lutego 2011 r. o 07:32
A ja bym chętnie kupił reprodukcję 1:1 na ładnym papierze wydane przez powiedzmy Waszą gazetę. Tak jak niedawno wypuściliście mapę województwa lubelskiego której wszystkie części kupiłem. Zastanówcie się proszę nad tym projektem. Zwiększy Wam to sprzedaż i wszyscy pasjonaci historii będą Wam za to wdzięczni. Pozdrawiam.
Avatar
z Markuszowa / 22 lutego 2011 r. o 23:56
zapraszamy do Markuszowa na wystawę, wstęp wolny
Avatar
Bartus / 22 lutego 2011 r. o 23:29
Wielki szacuneczek dla hafciarek. Markuszów stolicą kultury 20016!
Avatar
track / 22 lutego 2011 r. o 21:57
świetna praca jak i świetny pomysł. I ładne i patriotyczne i oryginalne poniekąd - oby takich pomysłowych projektów więcej.
Avatar
ja / 22 lutego 2011 r. o 21:40
haftem czyli ze rzygala ?
Avatar
Marta / 22 lutego 2011 r. o 21:27
GRATULACJE!!!!
Avatar
coco / 22 lutego 2011 r. o 20:40
Prawdziwe Patriotki, Brawo!!!
Avatar
razor1911 / 22 lutego 2011 r. o 20:32
Więcej prac Moniki możecie obejrzeć na stronce: cohenna.yoyo.pl , zapraszam:)
Avatar
Razor1911 / 22 lutego 2011 r. o 20:15
Gratulacje!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2022 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2022 roku

Festiwal Klezmerski w Kazimierzu Dolnym
18 sierpnia 2022, 16:00

Festiwal Klezmerski w Kazimierzu Dolnym

18 sierpnia startuje kolejny letni festiwal w Kazimierzu Dolnym. Tym razem poświęcony kulturze i tradycji Klezmerów. W programie głównie atrakcje muzyczne, ale będzie też coś dla wielbicieli kuchni czy kina.

Lubelskie: Nici z przebudowy "krajówki". Mieszkańcy odetchnęli z ulgą

Lubelskie: Nici z przebudowy "krajówki". Mieszkańcy odetchnęli z ulgą

Zebrali ok. 2 tys. podpisów przeciwko przedstawionej im koncepcji przebudowy drogi krajowej nr 74 z Zamościa do Klemensowa. Mieszkańcy Płoskiego i Zawady w gm. Zamość oraz Wielączy i Bodaczowa w gm. Szczebrzeszyn są zadowoleni. GDDKiA wycofała się z inwestycji, którą jeszcze kilka miesięcy temu forsowała.

Nie dbamy o wodę, a coraz więcej rzek wysycha

Nie dbamy o wodę, a coraz więcej rzek wysycha

– Nie dbamy o wodę w środowisku. Raczej staramy się jej jak najszybciej pozbyć, podłączając coraz to większe obszary pod kanalizacje deszczowe, uszczelniając powierzchnie w miastach – mówi dr hab. Andrzej Woźnica z Uniwersytetu Śląskiego

Warsztaty terapeutyczne w Teatrze Muzycznym

Warsztaty terapeutyczne w Teatrze Muzycznym

Teatr Muzyczny w Lublinie (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zachęca młodzież w wieku 13-16 lat do udziału w warsztatach terapeutycznych "Szczęście na warsztacie". Zajęcia połączą różne gatunki sztuk.

Lubelskie szkoły nie chcą HIT-u Czarnka. Mają inne wersje i pomysły

Lubelskie szkoły nie chcą HIT-u Czarnka. Mają inne wersje i pomysły

Niektóre lubelskie szkoły nie chcą używać podręcznika do historii i teraźniejszości napisanego przez kontrowersyjnego historyka Wojciecha Roszkowskiego. Wybierają inny, chociaż nie jest jeszcze zaakceptowany przez ministerstwo. Ale może być też tak, że historycy i ich uczniowie nie będą w ogóle korzystali z książek

Gwiazdy polskiego futbolu na stadionie w Białej Podlaskiej. Są wejściówki do odebrania

Gwiazdy polskiego futbolu na stadionie w Białej Podlaskiej. Są wejściówki do odebrania

Pierwszy mecz na zmodernizowanym miejskim stadionie już rozegrano, ale to na 4 września miasto zapowiada prawdziwą gratkę dla fanów futbolu. Na bialskiej murawie będzie można zobaczyć wieloletnich reprezentantów kadry narodowej.

Jedni sprzedają warzywa, inni ubrania albo garnki. Jest pomysł, by płacili na targowisku tak samo

Jedni sprzedają warzywa, inni ubrania albo garnki. Jest pomysł, by płacili na targowisku tak samo

Szykują się podwyżki opłat na miejskim targowisku w Poniatowej. W środę zajmą się tym radni. Jeden z pomysłów: wszyscy sprzedawcy, bez względu na asortyment, zapłacą tyle samo za metr stoiska. Teraz handel pietruszką jest tańszy niż ubraniami czy garnkami

Główne ulice w Górze Puławskiej z szansą na remont

Główne ulice w Górze Puławskiej z szansą na remont

Radni Gminy Puławy zgodzili się przekazać województwu lubelskiemu prawie 1,1 mln zł. Lokalny samorząd w całości sfinansuje dokumentację niezbędną do przebudowy kluczowych ulic w Górze Puławskiej: Janowieckiej i Kozienickiej

Zespół rezerw Startu Lublin ruszył z przygotowaniami do nowego sezonu

Zespół rezerw Startu Lublin ruszył z przygotowaniami do nowego sezonu

„Czerwono-czarni” rozpoczną rozgrywki 24 września od wyjazdowej konfrontacji z Miastem Szkła Krosno

Spotkanie z Jakubem Wojtaszczykiem
20 sierpnia 2022, 18:00

Spotkanie z Jakubem Wojtaszczykiem

W sobotę, 20 sierpnia o godz. 18 w Galerii Labirynt Plaza (ul. Lipowa 13) odbędzie się spotkanie z Jakubem Wojtaszczykiem, autorem książki "Cudowne Przegięcie".

Tysiące martwych małży nad Zalewem Zemborzyckim. Co je zabiło? [zdjęcia]
galeria

Tysiące martwych małży nad Zalewem Zemborzyckim. Co je zabiło? [zdjęcia]

Już ok. półtorej tony martwych małży zebrały Wody Polskie z brzegów Zalewu Zembrzyckiego, a nieżywe bezkręgowce nadal płyną do brzegów. Rzecznik Wód Polskich w Lublinie: – Wykluczyliśmy wszelkie czynniki zewnętrzne. Absolutnie nic takiego nie miało miejsca

Na Roztoczu odbył się 66 Międzynarodowy Wyścig Kolarski Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej

Na Roztoczu odbył się 66 Międzynarodowy Wyścig Kolarski Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej

Mateusz Gajdulewicz z HRE Mazowsze Serce Polski wygrał 66 Międzynarodowy Wyścig Kolarski Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej

Święto plonów w Turobinie. Będzie wiele atrakcji
21 sierpnia 2022, 13:00

Święto plonów w Turobinie. Będzie wiele atrakcji

Barwne wieńce dożynkowe, ceremonia dzielenia się chlebem, uroczysta msza święta, koncerty zespołów i dyskoteka pod gołym niebem - podczas Dożynek gminno-parafialnych w Turobinie (powiat biłgorajski) nie zabraknie dobrej zabawy i tradycji.

Wiemy, za ile zlicytowano reprodukcję obrazu Tamary Łempickiej. Pieniądze trafią na pomoc Ukrainie

Wiemy, za ile zlicytowano reprodukcję obrazu Tamary Łempickiej. Pieniądze trafią na pomoc Ukrainie

Liczenie gości wciąż trwa, ale pewne jest, że zakończona w ten weekend wystawa prac Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Lublinie okazała się frekwencyjnym sukcesem. Według wstępnych szacunków, obejrzało ją blisko 80 tys. osób.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!