Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

15 kwietnia 2023 r.
13:59

Ludzie nie chcieli mieszkać obok masztu telefonii. I tak stanął

Puławianie z Włostowickiej nie mają nic przeciwko dobremu zasięgowi sieci komórkowych, ale uważają, że wieże radiotelekomunikacyjne powinny znajdować się nieco dalej, niż kilkadziesiąt metrów od ich domów. Liczą na to, że ta, która stanęła obok ich działek zostanie usunięta.
Puławianie z Włostowickiej nie mają nic przeciwko dobremu zasięgowi sieci komórkowych, ale uważają, że wieże radiotelekomunikacyjne powinny znajdować się nieco dalej, niż kilkadziesiąt metrów od ich domów. Liczą na to, że ta, która stanęła obok ich działek zostanie usunięta. (fot. W. Szałas)

We wtorek ukończona została budowa 55-metrowego masztu telekomunikacyjnego na prywatnej działce za kościołem na osiedlu Włostowice. Inwestycja doszła do skutku mimo sprzeciwu ze strony grupy mieszkańców Puław, społeczników oraz rady miejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O budowę masztu na Włostowicach starała się spółka Towerlink Polska. Firma wydzierżawiła fragment prywatnej działki i uzyskała zgodę na budowę wieży telefonii komórkowej.

Kontrowersje wśród mieszkańców i właścicieli sąsiednich działek, wzbudził fakt, że większość z nich o budowie nie została poinformowana. Z kolei osoby, które otrzymały pisma ze starostwa poczuły się wprowadzone w błąd nazwą inwestycji, którą spółka, a za nimi powiatowi urzędnicy, określili jako „instalację radiokomunikacyjną BT14582 Puławy Mokradki”.

Osiedle Mokradki od ich działek oddalone jest o ponad kilometr, co uspokoiło adresatów, którzy w ustawowym terminie nie złożyli uwag.

Radni za ochroną krajobrazu

Gdy puławianie dowiedzieli się o tym, że kilkadziesiąt metrów od ich domów stanie maszt, zawnioskowali o wstrzymanie wykonania pozwolenia na jego budowę.

O pomoc zwrócili się także do radnych i prezydenta miasta. Podczas ostatniej sesji, pod koniec marca, radni niemal jednomyślnie przyjęli stanowisko wyrażające ich „zdecydowany sprzeciw wobec budowy wieży” argumentując je zbyt niską odległością od kościoła św. Józefa oraz zaburzeniem krajobrazu tej części miasta.

Radni napisali, że oczekują wstrzymania inwestycji i wskazania dla niej innej lokalizacji.

– Jest to poważna sytuacja, która nie powinna się zdarzyć – oceniła Bożena Krygier, przewodnicząca miejskiej rady. Przeciw wieży opowiedziało się również Towarzystwo Przyjaciół Puław, które skrytykowało jej lokalizację, zwłaszcza niewielką (ok. 90 metrów) odległość od wspomnianej świątyni, najstarszego kościoła w mieście.

Zdaniem Waldemara Szałasa, jednego z mieszkańców, którego dom znajduje się najbliżej wydzierżawionej pod instalację działki, taka dominanta to „barbarzyństwo”.

Puławianin zauważył, że na Włostowicach nie brakuje niezabudowanych gruntów położonych dalej od istniejącej zabudowy, które dla inwestora byłyby równie atrakcyjne. Wskazał choćby pola Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa, czy należącą do miasta działkę osadnika i oczyszczalni wód deszczowych.

Starostwo utrzymało decyzję

Sprzeciw radnych i mieszkańców na niewiele się zdał. Kilka godzin przed tym, jak puławscy samorządowcy podnieśli ręce głosując swoje stanowisko, starostwo wydało ważny dokument – odmowę wstrzymania wykonania decyzji udzielającej pozwolenia na budowę wieży.

Jak czytamy w jego uzasadnieniu „nieuznanie właścicieli sąsiednich działek za strony postępowania, (...), zakłócenie swobodnego widoku z okien budynku wnoszącego podanie nie mogą stanowić podstawy do wstrzymania wykonania decyzji”. Zdaniem powiatowych urzędników, byłoby to „sprzeczne z zasadami trwałości decyzji administracyjnej”.

Tuż po świętach, we wtorek 11 kwietnia, na placu budowy pojawił się żuraw, który postawił stalową konstrukcję o wysokości 55 metrów.

Tym samym maszt został ukończony. Nie jest to jednak koniec tej historii.

Broni nie składam

– Wieżę postawili bardzo szybko, w kilka godzin, więc równie szybko mogą ją zdemontować. W przyszłym tygodniu razem z sąsiadką składamy pisma do wojewody. Będziemy skarżyć decyzję starostwa. Jest wiele argumentów za tym, żeby ją uchylić. Mam nadzieję, że tę walkę wygramy – przyznaje Waldemar Szałas.

Jego zdaniem, w trakcie procedury umożliwiającej budowę masztu popełnione zostały błędy, naruszono prawo własności oraz miejscowy plan zagospodarowania.

Ponadto, w jego ocenie, skala oddziaływania urządzeń inwestora na sąsiednie działki jest szersza, niż przyjęli powiatowi urzędnicy. Nasz rozmówca liczy na to, że Urząd Wojewódzki w Lublinie weźmie pod uwagę nie tylko aspekty prawne, ale także jednoznaczną opinię rady miasta oraz wspomnianego towarzystwa.

– Ja broni jeszcze nie składam – zapowiada Waldemar Szałas. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium