Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 lipca 2016 r.
14:33

Mieszkańcy sąsiadują już z chlewnią i nie chcą kolejnej. Boją się zapachów

12 118 A A

W Borysowie (gm. Żyrzyn) mieszkańcy od kilkunastu lat sąsiadują z chlewnią. Wydobywający się z niej odór jest odczuwalny w całej wiosce, a za kilka lat będzie jeszcze większy, bo lokalny hodowca świń planuje budowę kolejnej. On sam twierdzi, że uciążliwości się zmniejszą.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowa chlewnia ma powstać na tak zwanej górce pomiędzy Borysowem i Bałtowem - około 500 metrów od najbliższych zabudowań.

Zdaniem Zenona Kwita, sołtysa i byłego właściciela tego rolnego przedsiębiorstwa, smród po oddaniu do użytku nowej inwestycji powinien być mniejszy. W to nie wierzy pan Grzegorz, jeden z nowych mieszkańców wioski, który kilkaset metrów od planowanej chlewni kilka lat temu postawił nowy dom.

– Marzyliśmy o spokoju i przestrzeni. Zainwestowaliśmy tutaj około 800 tys. zł. Zanim postanowiliśmy o budowie domu, sprawdziliśmy przeznaczenie tego terenu: agroturystyka, rolnictwo ekologiczne, krajobraz chroniony, zakaz lokalizacji uciążliwych zakładów. W tym tygodniu okazało się, że po sąsiedzku chcą zbudować nam chlewnię. Jeśli do tego dojdzie, to będziemy musieli chyba wszystko sprzedać i wyjechać, to nie jest uczciwe – mówi.

Część mieszkańców Borysowa wyraźnie sprzeciwia się kolejnej hodowli świń, jaką planuje syn Zenona Kwita. Twierdzą, że miejsce dla tego rodzaju inwestycji powinno być o wiele dalej od zabudowy mieszkalnej.

– My już odczuwamy ten zapach, szczególnie gdy wieje wiatr. Sądzę, że budowa nowej chlewni to zły pomysł, ale jeszcze wierzę w to, że protest mieszkańców może doprowadzić do zmiany tych planów – mówi pani Helena, mieszkanka Borysowa.

Problem w tym, że protest już był i niewiele dał. Pod listem przeciwko uciążliwościom podpisało się około 50 mieszkańców. To nie zrobiło jednak żadnego wrażenia na radnych, którzy w ubiegłym tygodniu przegłosowali przystąpienie do zmiany lokalnego planu zagospodarowania. Jego przyjęcie będzie oznaczało, że droga do budowy drugiej chlewni zostanie otwarta.

– Wtedy dla nas będzie już za późno. Wiemy, że bardzo trudno jest zatrzymać taką inwestycję. Nie rozumiem tej decyzji radnych, bo nasza miejscowość staje się sypialnią Puław, powstają nowe domy, a ta chlewnia może to wszystko zepsuć. Spadną ceny działek i nikt nie będzie chciał tutaj mieszkać – prognozuje pan Grzegorz.

Tymczasem Zenon Kwit, przedsiębiorca, który chciałby, żeby jego biznes mógł się rozwijać jest przekonany, że ci, którzy protestują robią to z zazdrości.

– Gdy brałem kredyt, wszyscy się ze mnie śmiali, mówili, że zakładam sobie pętlę na szyję, że przyjdzie do mnie komornik. Dzisiaj po prostu zazdroszczą, że ja coś mam, a oni nie. Ja swojego gospodarstwa nie zlikwiduję, a wieś tutaj była, jest i będzie – podkreśla pan Zenon. – Nie da się zrobić miasta ze wsi.

Jednym z mieszkańców wioski jest Roman Krawczak, radny powiatu puławskiego. Jego zdaniem, hodowcom trzody gminy powinno się pomagać.

– Jeśli wieś ma się rozwijać, gmina powinna wyznaczyć teren pod tego rodzaju inwestycje, ale Żyrzyn takich gruntów nie posiada. Cały czas brakuje także regulacji prawnych, szczególnie tzw. ustawy odorowej. Sprawa wygląda tak, że albo zrobimy z tym porządek, albo w przyszłości będziemy musieli jeść mięso sprowadzane z Danii, Holandii lub innych krajów – mówi radny, który sam hoduje krowy. – One tak nie śmierdzą – zapewnia.

Protestujący przeciwko nowej chlewni zaznaczają, że nie mają nic przeciwko zapachom wsi, ani rozwojowi produkcji zwierzęcej, jako takiej. Twierdzą jedynie, że decyzja rady gminy jest nieodpowiedzialna, a wybrana lokalizacja chlewni, nietrafiona.

– Jej budowa opłaci się tylko właścicielowi, ale nawet on nie zyska tyle, ile stracą na tym wszyscy pozostali mieszkańcy gminy. Poza tym strumień, przy którym ma powstać, spływa do Rezerwatu Piskory, należącego do Natury 2000. Ta chlewnia powinna powstać przy drodze nr 17, z daleka od zabudowań – proponują mieszkańcy Borysowa.

Niestety, odpowiedź na pytanie o to, dlaczego zlekceważono przesłanki mówiące o wadach wskazanej lokalizacji jest prozaicznie prosta. Chodzi o pieniądze. Właścicielowi działki nie opłaca się zakup nowej, nieuzbrojonej nieruchomości z dala od utwardzonych dróg, sieci wodociągowej, czy kanalizacji, bo musiałby sam pokryć wszystkie koszty. Łatwiejsze i tańsze jest uzyskanie zgody radnych na przekształcenie własnej działki rolnej, położonej znacznie bliżej zdobyczy cywilizacji, nawet jeśli przy okazji zatrute zostanie powietrze, woda i życie wszystkich sąsiadów w promieniu kilometra.

Komentarze 118

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 lipca 2016 o 14:22
+2
Kasy to w dzisiejszych czasach nikt nie zazdrości... Zazdrości się spokojnej pracy, rodziny, wnuków, przyjaciół, wolnych wieczorów, urlopów a nie pracy od rana do wieczora w smrodzie. A kasy większości ludzi tutaj do spokojnego, przyjemnego życia nie brakuje. Zacznie brakować gdy będą musieli od smrodu uciekać. I trudno się dziwić. Za nic nie zamieniłbym swojej roboty na taplanie się w gównie, nawet gdybym miał mieć trzy razy tyle. Hehehe.... Zazdrość to było modne w latach 90tych. Lepszy argument prosimy. Może z dwa lata starszy samochód mam i trochę mniejszy ale jakoś nie czuję się gorszy... Biedota to może być co najwyżej umysłowa, gdy nie szanuje się innych...
Kasy to w dzisiejszych czasach nikt nie zazdrości... Zazdrości się spokojnej pracy, rodziny, wnuków, przyjaciół, wolnych wieczorów, urlopów a nie pracy od rana do wieczora w smrodzie. A kasy większości ludzi tutaj do spokojnego, przyjemnego życia nie brakuje. Zacznie brakować gdy będą musieli od smrodu uciekać. I trudno się dziwić. Za nic nie zamieniłbym swojej roboty na taplanie się w gównie, nawet gdybym miał mieć trzy razy tyle. Hehehe.... Zazdrość to było modne w latach 90tych. Lepszy argument prosimy. Może z dwa lata starszy samoch... rozwiń
Avatar
aska / 10 lipca 2016 o 14:26
+1
Z ZAZDROSCI O KASE WYRASTA SIE PRZED CZTERDZIESTKOM
Avatar
Gość / 10 lipca 2016 o 14:02
+1
ZENEK USTAWILES RODZINE DARUJ LUDZIOM ZOSTAW PO SOBIE DOBRA PAMIEC A MIE SMROD. ZASTANOW SKE JAK LUDZIE BEDA CIE PAMIETAC ZA 20 LAT. PORZADNY GOSPODARZ TAK NIE ROBI.
Avatar
Gość / 10 lipca 2016 o 07:13
+1
TA NAJPIERW MU POZWOLA A POTEM WAM POWIEDZA ZE NIE DA SIE NIC ZROBIC WSZYSTKO ZGODNIE Z PRAWEM NIE DAJCIE SIE ZROBIC MACIE PIEKNE WSIE MIEDZY LASAMI
Avatar
czytelnik / 9 lipca 2016 o 21:50
+1
Jestem ciekawy jak Wasz radny Marcin głosował za zmianami w miejscowym planie zagospodarowania awszystko mozna sprawdzić wyborcy czytajcie i pamiętajcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 9 lipca 2016 o 20:13
+1
Ten problem bardzo łatwo rozwiązać trzeba pójść całą ekipą na sesję rady gminy Żyżyn i złożyć uwagi ostro do władz domagając się wycofania zmain planistycznych, jeśli nie posłuchają to na taczkę-pierwszego Wójta wtedy reszta napełni gacie i po problemie.-INEJ DROGI NIEMA. BO ZDECHNIEECIE W SMRODZIE.
Avatar
Gość / 9 lipca 2016 o 19:41
+1
NIECH SIĘ BUDUJE ALE TAK ZE DWA TRZY KILOMETRY OD DOMÓW BO ZA 5 LAT BĘDZIE SYF NIE DO WYTRZYMANIA. CZASEM JEST TAK ŻE WIOCHA MAŁA I NIE MA GDZIE - TO TRZEBA ODPUŚCIĆ A NIE ROBIĆ LUDZIOM NA ZŁOŚĆ.
Avatar
Gość / 9 lipca 2016 o 18:51
+1
300 metrów od Borysowa, 300 metrów od pierwszych domów Bałtowa... Takie przybytki wszędzie w cywilizowanych krajach umieszcza się kilometry od domów. A przynajmniej większych ich skupisk...
Avatar
Gość / 9 lipca 2016 o 18:37
+1
Ktoś kto rozwijał hodowlę świń na tak małej wsi pomiędzy lasami, gdzie pól tylko kilkanaście hektarów - musiał liczyć się z tym, że nic z tego na dłuższą metę nie będzie. Sam działał w gminie - i powinien dobrze znać zasady tutaj. Stworzyli tu dobre warunki do życia - no to ludzie przyszli. Jest tutaj sporo ludzi, którzy pokupowali działki, zaczynają budowy. Są ludzie, którzy przyjechali z zagranicy, są ludzie co uciekli z Końskowoli itp. Borysów póki co nie śmierdzi, pod warunkiem, że mieszka się dalej jak 500 metrów od Kwita. Ale jak powstanie taka inwestycja - to smród będzie na całą wieś. I non-stop wylewanie gnojowicy, albo jakąś biogazownie zrobi - bo tu nawet nie ma tyle pól, żeby to wylać (trzeba gdzieś 1ha na 10 świń). To wszystko to jakiś cyrk na kółkach. Racja jest po stronie mieszkańców - trzeba to albo uciąć całkiem - albo znaleźć mu miejsce naprawdę gdzieś daleko. Za lasem, przy drodze czy coś. Tak by nikomu nie szkodził. Arogancja Pana Krzysztofa na niedzielnym zebraniu w ogóle przekonała wszystkich, że warto się podpisać... Gość który mówi, że my - mieszkańcy - mamy mu znaleźć działkę bo jak nie, to się pobuduje po naszymi nosami - to jakaś kpina.
Ktoś kto rozwijał hodowlę świń na tak małej wsi pomiędzy lasami, gdzie pól tylko kilkanaście hektarów - musiał liczyć się z tym, że nic z tego na dłuższą metę nie będzie. Sam działał w gminie - i powinien dobrze znać zasady tutaj. Stworzyli tu dobre warunki do życia - no to ludzie przyszli. Jest tutaj sporo ludzi, którzy pokupowali działki, zaczynają budowy. Są ludzie, którzy przyjechali z zagranicy, są ludzie co uciekli z Końskowoli itp. Borysów póki co nie śmierdzi, pod warunkiem, że mieszka się dalej jak 500 metrów od Kwita. Ale jak po... rozwiń
Avatar
mirekw / 9 lipca 2016 o 18:27
+1
radny z borysowa to chyba nawet nie pomyślał, że przy tej wielkości to i do niego doniesie, a wiatry na południowy zachód najczęstsze....
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2017 o 13:43
0
Gdzie ma mieszkać syn inwestora skoro pracuje w Puławach?
Avatar
Gu uff jf / 12 lipca 2017 o 14:55
0
Nie ublizaj przybledom, cioto. 
Avatar
Wip / 1 stycznia 2017 o 18:36
0
Pierdlonij sie w ten pusty leb , zyje obok takie syfu,tragedia a syfiarz przeklety przez wszystkich sasiada,nie ma co zazdroscic
Avatar
WWW / 20 listopada 2016 o 12:15
0
masia napisał:
Wieś to wieś, pachnie świnką i krówką a nie najdroższymi perfumami. Przyjechał nowobogacki z miasta i myśli, że ustawi wieś pod siebie. Paranoja.   Wyjedź na wieś i narzekaj na smrodek. To tak jakbyś przeprowadził się do mista i narzekał na ilość aut i wieżowce które zasłaniają widoki. No błagam...
To sobie zamieszkaj koło tego syfu !!! mądralo a sam inwestor syn Z.K tam NIE MIESZKA!!!!
Avatar
fu / 20 listopada 2016 o 12:08
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Bujka można lubić lub nie, ale póki co wydaje się być przeciw temu choremu pomysłowi. Miejmy nadzieję, że będzie to próbował zablokować - ale bez wyraźnych sygnałów od ludzi (wizyt w urzędzie, pism, zbierania podpisów itd.) - może nie mieć takiej władzy. No ale przede wszystkim Rada Gminy. Od niej zależy wszystko. To oni powinni zadbać, żeby nie znikały zapisy które są dobre dla wszystkich. A na pewno nie za plecami ludzi - wstyd.
Jeżeli końcowe rozstrzygnięcie postępowania, tj. decyzja wzizt okaże się dla nas niekorzystna, to przysługuje nam prawo odwołania się od niej do SKO. Natomiast w sytuacji, kiedy SKO nie uchyli decyzji organu I instancji, przysługuje nam prawo zaskarżenia jego decyzji do sądu administracyjnego.
Jeżeli końcowe rozstrzygnięcie postępowania, tj. decyzja wzizt okaże się dla nas niekorzystna, to przysługuje nam prawo odwołania się od niej do SKO. Natomiast w sytuacji, kiedy SKO nie uchyli decyzji organu I instancji, przysługuje nam prawo zaskarżenia jego decyzji do sądu administracyjnego. rozwiń
Avatar
fu / 20 listopada 2016 o 12:08
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ja pierrdole, mednym przeszkadzają drogi, innym świnie, przekaźniki komórkowe. Każdychciałby kórwa żyć na bezludnej wyspie, codziennie śniadanko do łóżka i służąca która robi loda na życzenie.
Nie mieszkasz to się ie odzywaj chyba że jesteś inwestorem albo jego synalkiem, który mieszka w Puławach cwaniak!
Avatar
jadwiga / 31 lipca 2016 o 16:13
0
Zapraszam do Radcza na "świeże" powietrze.
Avatar
Gość / 31 lipca 2016 o 09:45
0
A kto niby jest w interesie? Konkrety?
Avatar
Gość / 29 lipca 2016 o 22:50
0
za dużo wolności
Avatar
Gość / 29 lipca 2016 o 19:37
0
A jaka ma być? Zgodna w chęci życia w smrodzie? Jak zawsze w takich sytuacjach kilka osób z grupy interesu jest za. Sprawdźcie ile on ma świń bo 1600 nie pasuje do 50 jednostek. Wygląda na bliżej 70-80. Wet.
Zobacz wszystkie komentarze 118

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu 0 0

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w Dąbrowie. Wśród nich jest 6-letnie dziecko.

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 2 2

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 9 7

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 13 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 12

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 42 43

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 8

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 21 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 155 18

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!