Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 lipca 2018 r.
19:38

Odpoczynek zakłóciła seria strzałów z karabinu. Terytorialsi ćwiczyli. "Byliśmy przerażeni!"

236 85 A A

Spokojna sobota w Mięćmierzu obok Kazimierza Dolnego. Nagle padają strzały. „Nie jeden czy dwa, ale cała masa” – opisuje sobotnie zdarzenie jedna z mieszkanek. Kobieta, podobnie jak jej sąsiedzi, o ćwiczeniach żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej dowiedziała się dopiero po fakcie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To było między godz. 14.30 a 15. Sobota. Normalny, spokojny dzień. Piliśmy kawę i rozmawialiśmy z przyjaciółmi. Nagle słyszymy regularną kanonadę i mamy wrażenie, że te strzały padają bardzo blisko nas. Wszyscy byliśmy przerażeni – opowiada Matylda Pniewska, mieszkanka Warszawy odpoczywająca w weekend w Mięćmierzu. – Moja mama chwyciła za telefon i zadzwoniła do sąsiadów, żeby zapytać, czy wiedzą, co się dzieje.

Po ok. kwadransie mieszkańcy letniskowej miejscowości położonej nad Wisłą zauważyli idących drogą żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. – Podeszliśmy do nich i powiedzieliśmy im, co na ten temat myślimy – relacjonuje pani Matylda. – Jeden z panów był dość nieuprzejmy. Powiedział, że nie będzie udzielać żadnych informacji, bo to tajemnica państwowa. Później rozmawialiśmy z dowódcą. Przeprosił nas. Powiedział, że nie była użyta ostra amunicja. Tylko niby skąd my mamy to wiedzieć? – denerwuje się pani Matylda, która nakręciła spotkanie z żołnierzami, a film opublikowała w internecie. – Takich rzeczy się nie robi bez powiadamiania mieszkańców – podkreśla.

– Tym bardziej że tych strzałów padło ok. 20, 30. Żadnej informacji na tablicy przy studni w Mięćmierzu nie było (to najbardziej centralne miejsce miejscowości – red.). Mój tato jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Dolnego i też nic o tym szkoleniu nie słyszał.

– Ja byłem w wojsku i mnie te strzały nie przestraszyły – mówi z kolei inny mieszkaniec Mięćmierza. – Żołnierze muszą się gdzieś szkolić, żeby móc nas dobrze bronić. Poza tym ćwiczyli daleko od domów. A niektórym ludziom to wszystko przeszkadza. Pamiętam, jak kiedyś mieli do mnie pretensje, że kombajn pracuje.

Kapitan Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej potwierdza, że w sobotę w okolicach Mięćmierza miały miejsce ćwiczenia z udziałem żołnierzy WOT. – Ćwiczył 22 Batalion Lekkiej Piechoty z Dęblina. Żołnierze realizowali planowe zajęcia z taktyki z „użyciem środków pozoracji pola walki”, czyli m.in. ślepej amunicji – wyjaśnia kpt. Stanula.

Okolice Mięćmierza były jedną z lokalizacji całodziennych sobotnich ćwiczeń kilkudziesięciu żołnierzy. Kapitan Stanula zapewnia, że informację o ćwiczeniach z kilkutygodniowym wyprzedzeniem otrzymała zarówno gmina Kazimierz Dolny, policja jak i Nadleśnictwo Puławy.

– Taki mamy obowiązek – podkreśla kpt. Stanula i dodaje, że ćwiczenia miały miejsce w lesie nieopodal Mięćmierza a nie w samej miejscowości. – Żołnierze ćwiczyli w wąwozie – zaznacza kapitan. – Absolutnie nikt nie strzelał pod oknami. To było w lesie, w miejscu oddalonym od zabudowań o kilkaset metrów. Na pewno żadnego zagrożenia nie było.

Oficer zaznacza, że absolutnie nie było niczyim zamiarem niepokojenie mieszkańców. – Bardzo ubolewamy nad tym, że ktoś przez te ćwiczenia się wystraszył – podkreśla kpt. Stanula. – Do tej pory raczej spotykaliśmy się z zupełnie innymi reakcjami. Mieszkańcy bardzo chwalili to, że wojsko jest widoczne. Dodatkowo należy podkreślić, że nie jest możliwe zrealizowanie misji polegającej na obronie i wspieraniu lokalnych społeczności bez realizacji szkoleń w miejscowościach i infrastrukturze krytycznej.

W niedzielę nie udało nam się skontaktować z burmistrzem Kazimierza Dolnego.

Komentarze 85

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mieszkaniec / 8 lipca 2018 o 21:03
+7
Mieszkańcy(rodowici) nic nie mieli do działań WOT. Wystrzały? Jak popularne "diabełki" puszczane przez dzieciaki przed sylwestrem. Było ich dosłownie kilka 8 ? Może 10. Żołnierze maszerowali uśmiechnięci, bardzo chętnie mówili (pierwsi) Dzień dobry do mieszkańców i turystów nie eksponując broni a wręcz starali się ją skrzętnie ukrywać. Ich dowódca jak widać na filmiku był bardzo miły, jeden z mieszkanców zapytał go co sie dzieje a ten grzecznie odpowiedział że przeprasza za cała zaistniałą sytuację ale musieli odbyć ćwiczenia i uspokoił mówiąc że tylko dbaja o bezpieczeństwo. A wybujałe ego "warszawki" przekracza wszelkie granice. LUDZIE TO PIC NA WODĘ WYSSANY Z PALCA!
Mieszkańcy(rodowici) nic nie mieli do działań WOT. Wystrzały? Jak popularne "diabełki" puszczane przez dzieciaki przed sylwestrem. Było ich dosłownie kilka 8 ? Może 10. Żołnierze maszerowali uśmiechnięci, bardzo chętnie mówili (pierwsi) Dzień dobry do mieszkańców i turystów nie eksponując broni a wręcz starali się ją skrzętnie ukrywać. Ich dowódca jak widać na filmiku był bardzo miły, jeden z mieszkanców zapytał go co sie dzieje a ten grzecznie odpowiedział że przeprasza za cała zaistniałą sytuację ale musieli odbyć ćwiczenia i usp... rozwiń
Avatar
paranoja / 8 lipca 2018 o 19:59
+7
Ja bym zajął się groźbami karalnymi tej paniusi, która grozi, że kupi sobie broń i będzie strzelać do żołnierzy!!!
Avatar
obywatel-ka / 11 lipca 2018 o 12:36
+6
powołani zostali po to aby nas bronić, ażeby nas bronić muszą ćwiczyć... proste. Już i tak wieszacie na nich psy że są do niczego i po nic, a jak widać ze coś robią to też źle... Ludzka podła mentalnośc
Avatar
Gość / 9 lipca 2018 o 19:10
+6
Mieli szkolenie na tą chwilę w okolicach Mięcmierza i wszystko a stara prukwa przyszywana Warszawianka niech zamknie buzię bo w raziw wojny to syncia chowała by pod spódnicą. Poza tym sprawą urzędu jest powiadomić o takiej akcji.Ktoś napisał że to nie jest wojsko a tam są naprawdę dobrze wyszkoleni ludzie dla których nie było możliwości pozostania w armii bo np mieszkali za daleko od jednostki
Avatar
Gość / 8 lipca 2018 o 19:48
+6
z filmu wynika, że żołnierze są spokojni, a to paniusia robi z igły widły. Mieszkam blisko lotniska, to mam strzelać do samolotów, bo latają po moim niebie ?!?!?!? Ludzie..... sami sią nakręcają, a potem mają problem.
Avatar
Sid / 10 lipca 2018 o 10:27
+4
ja ***e xd ludziom to wszytko przeszkadza.. jeszcze tekst "my nie chcemy państwa, proszę sie wynosić" typowi janusze... jak tak można... to jest ich praca i należny im sie szacunek ponieważ podczas wojny i zagrożenia tacy ludzie będą was bronić mimo iż to jest tylko wot a nie wp. ja rozumiem że ktoś przyjechał odpocząć od zgiełku w ciszy i spokoju.... niestety żyjemy w takich a nie innych czasach i proszę to uszanować. niech się szkolą, bo ja nie chciał bym polegać na ludziach którzy nie umieją podstawowego obsługiwania broni i poruszania się w terenie. a dziadki i babki niech nie będą takie chop siup i pilnują swojego nosa a nie sensacji szukaja. pozdrawiam sid
ja ***e xd ludziom to wszytko przeszkadza.. jeszcze tekst "my nie chcemy państwa, proszę sie wynosić" typowi janusze... jak tak można... to jest ich praca i należny im sie szacunek ponieważ podczas wojny i zagrożenia tacy ludzie będą was bronić mimo iż to jest tylko wot a nie wp. ja rozumiem że ktoś przyjechał odpocząć od zgiełku w ciszy i spokoju.... niestety żyjemy w takich a nie innych czasach i proszę to uszanować. niech się szkolą, bo ja nie chciał bym polegać na ludziach którzy nie umieją podstawowego obsługiwania broni i por... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 08:50
+4
Niedługo to pierdnać głośno nie będzie można bo warszawska szlachta w Kazimierzu odpoczywa
Avatar
Looser / 8 lipca 2018 o 21:22
+4
Mili Państwo. Po pierwsze chcę zwrócić uwagę na brak rzetelności dziennikarskiej. Gdyby redaktor podszedł do sprawy profesjonalnie, nie byłoby nieporozumienia. Jednocześnie pragnę wszystkich zapewnić, że w zaistniałej sytuacji nie ucierpiał żaden człowiek ani zwierzę. Nikt nie czuł się zagrożony, ani tym bardziej przerażony (mówię tu o rodowitych mieszkańcach), a mój pies szczęśliwie obszczekał maszerujące wojsko. Zapewniam także, że wojskowi nie wzbudzili nawet przesadnej ciekawości, ani wzburzenia (ot, normalni ludzie... nie kosmici!
Avatar
Gość / 8 lipca 2018 o 20:53
+4
Kobieta jest żałosna. Obowiązku nie dopełniły władze lokalne a nie wojsko. Roszczeniowa postawa tych wczasowiczów jest porażająca. Zamiast docenić, że w to piękne pogodne popołudnie żołnierze w mundurach się szkolą a nie piją kawkę ze swoimi zamożnymi przyjaciółmi to tylko pretensje. Żałosna postawa do tego pretensje spadły na Bogu ducha winnego dowódcę który wykonywał swoje zadania i polecenia przełożonych. Oby jak najmniej takich Matyld bo kiepsko skończymy...
Avatar
Gość / 9 lipca 2018 o 11:58
+2
KABARET :) Czy Zuk, Sosnowski, PAwlak i reszta targowicy wezwali juz Czerwoną Armię lub Bundeswehreę na ratunek przed "polnische partisanen" ?
Avatar
obywatel-ka / 11 lipca 2018 o 12:36
+6
powołani zostali po to aby nas bronić, ażeby nas bronić muszą ćwiczyć... proste. Już i tak wieszacie na nich psy że są do niczego i po nic, a jak widać ze coś robią to też źle... Ludzka podła mentalnośc
Avatar
Krokodylowy / 10 lipca 2018 o 19:29
0
Tak oczywiście, nasza Armia była taka mocna przed Antkiem, a ten PiS wsystko sprzedał, 8 lotniskowców 50 F-18, jeszcze 8 łodzi podwodnych o napędzie atomowym.  Na koniec antek zamknął kilkanaście jednostek wojskowych. PO prostu wszystko jest prawdą... A teraz wyłącz TVN i pobiegaj po lesie, tylko nie wystrasz jakiejś turystki jak staniesz na gałąź.
  Pomyślmy. Liczba sprawnych okretów podwodnych na 2015 rok - 5 sztuk. Liczba sprawnych okrętów podwodnych na dziś - 2 sztuki a Orzeł po pożarze do służby na 99% nie wróci. To się nazywa wzmocnienie.
  Pomyślmy. Liczba sprawnych okretów podwodnych na 2015 rok - 5 sztuk. Liczba sprawnych okrętów podwodnych na dziś - 2 sztuki a Orzeł po pożarze do służby na 99% nie wróci. To się nazywa wzmocnienie. rozwiń
Avatar
Zbyszek / 10 lipca 2018 o 17:43
+1
Nie ma wojska - źle. Jest wojsko - źle. Pani natomiast zrobiła się bardzo "medialna"...wybory tuż tuż...
Avatar
Olek / 10 lipca 2018 o 14:29
+1
tyle w temacie. to stara kodziara jest. ***s://twitter.com/matka_kurka/status/1016383329246109696
Avatar
chochlik / 10 lipca 2018 o 14:14
0
Ty to chyba Wojska Polskiego dawno  nie widziałeś, teraz to 3xP, do pietnastej, do piątku, do pierwszego.
Avatar
chochoł / 10 lipca 2018 o 14:12
0
Tak oczywiście, nasza Armia była taka mocna przed Antkiem, a ten PiS wsystko sprzedał, 8 lotniskowców 50 F-18, jeszcze 8 łodzi podwodnych o napędzie atomowym.  Na koniec antek zamknął kilkanaście jednostek wojskowych. PO prostu wszystko jest prawdą... A teraz wyłącz TVN i pobiegaj po lesie, tylko nie wystrasz jakiejś turystki jak staniesz na gałąź. 
Avatar
kk@lkslodz.pl / 10 lipca 2018 o 12:56
0
a to dla wszystkich bezideowych polglowkow ....***s://***youtube.com/watch?v=nyxfnenq3qq zoaczcie jak wygladaja podobne cwiczenia szwedzkich zolnierzy
Avatar
Sid / 10 lipca 2018 o 10:27
+4
ja ***e xd ludziom to wszytko przeszkadza.. jeszcze tekst "my nie chcemy państwa, proszę sie wynosić" typowi janusze... jak tak można... to jest ich praca i należny im sie szacunek ponieważ podczas wojny i zagrożenia tacy ludzie będą was bronić mimo iż to jest tylko wot a nie wp. ja rozumiem że ktoś przyjechał odpocząć od zgiełku w ciszy i spokoju.... niestety żyjemy w takich a nie innych czasach i proszę to uszanować. niech się szkolą, bo ja nie chciał bym polegać na ludziach którzy nie umieją podstawowego obsługiwania broni i poruszania się w terenie. a dziadki i babki niech nie będą takie chop siup i pilnują swojego nosa a nie sensacji szukaja. pozdrawiam sid
ja ***e xd ludziom to wszytko przeszkadza.. jeszcze tekst "my nie chcemy państwa, proszę sie wynosić" typowi janusze... jak tak można... to jest ich praca i należny im sie szacunek ponieważ podczas wojny i zagrożenia tacy ludzie będą was bronić mimo iż to jest tylko wot a nie wp. ja rozumiem że ktoś przyjechał odpocząć od zgiełku w ciszy i spokoju.... niestety żyjemy w takich a nie innych czasach i proszę to uszanować. niech się szkolą, bo ja nie chciał bym polegać na ludziach którzy nie umieją podstawowego obsługiwania broni i por... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 08:50
+4
Niedługo to pierdnać głośno nie będzie można bo warszawska szlachta w Kazimierzu odpoczywa
Avatar
olo / 10 lipca 2018 o 07:29
0
Od kilku kapiszonów kołatania dostają. Kuźwa, co będzie jak wojna wybuchnie? Od jednego BUM pół Kazika na zawał padnie? Jezu, co za naród....
Zobacz wszystkie komentarze 85

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego 0 2

Do piątku spodziewana jest dostawa ośmiu nowych autobusów zamówionych przez miasto w lubelskim Ursusie. Taki termin podał miastu dostawca pojazdów, który zgodnie z umową powinien je przekazać do 29 maja. Umowa dawała mu dodatkowy czas do 29 czerwca, ale i ten termin został przekroczony.

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą 0 0

Rozmowa z Jackiem Bąkiem, byłym piłkarzem, 96-krotnym reprezentantem Polski

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie
15 października 2018, 19:00

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Już 15 października o godz. 19 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8) zaprezentowane zostanie niesamowite widowisko muzyczne w hołdzie Michaelowi Jacksonowi - Thriller LIVE!

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli
film

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli 4 2

Zielona Góra. 10-miesięczne dziecko z ranami głowy znaleźli zielonogórscy policjanci podczas interwencji w sprawie zakłócania ciszy nocnej w jednym z mieszkań. Niemowlę trafiło do szpitala, a rodzice do policyjnej celi. Oboje usłyszeli zarzuty narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Grozi im do pięciu lat więzienia. 

Wypadek na wesołym miasteczku. Nie żyje 9-latek

Wypadek na wesołym miasteczku. Nie żyje 9-latek 0 1

Do tragicznego wypadku doszło na wesołym miasteczku w Szczytnie. 9-latek wypadł z karuzeli, nie przeżył

Nowy basen w Wólce Rokickiej. Wiadomo, kiedy otwarcie
galeria

Nowy basen w Wólce Rokickiej. Wiadomo, kiedy otwarcie 0 3

W końcu znamy datę uruchomienia krytej pływalni w Wólce Rokickiej: pierwsze kąpiele 8 sierpnia o godzinie 14 lub 14.30.

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS 15 10

400 mieszkań może powstać przy ul. Głębokiej naprzeciw os. Słowackiego. Ratusz zgodził się na budowę sporego osiedla na terenie sprzedanym przez UMCS prywatnemu inwestorowi. Uczelnia liczy na to, że nabywca ziemi zbuduje tu akademiki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 29 9

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 9 4

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 29 2

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 182 18

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 446 18

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!