Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 lipca 2018 r.
19:38

Odpoczynek zakłóciła seria strzałów z karabinu. Terytorialsi ćwiczyli. "Byliśmy przerażeni!"

236 83 A A

Spokojna sobota w Mięćmierzu obok Kazimierza Dolnego. Nagle padają strzały. „Nie jeden czy dwa, ale cała masa” – opisuje sobotnie zdarzenie jedna z mieszkanek. Kobieta, podobnie jak jej sąsiedzi, o ćwiczeniach żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej dowiedziała się dopiero po fakcie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To było między godz. 14.30 a 15. Sobota. Normalny, spokojny dzień. Piliśmy kawę i rozmawialiśmy z przyjaciółmi. Nagle słyszymy regularną kanonadę i mamy wrażenie, że te strzały padają bardzo blisko nas. Wszyscy byliśmy przerażeni – opowiada Matylda Pniewska, mieszkanka Warszawy odpoczywająca w weekend w Mięćmierzu. – Moja mama chwyciła za telefon i zadzwoniła do sąsiadów, żeby zapytać, czy wiedzą, co się dzieje.

Po ok. kwadransie mieszkańcy letniskowej miejscowości położonej nad Wisłą zauważyli idących drogą żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. – Podeszliśmy do nich i powiedzieliśmy im, co na ten temat myślimy – relacjonuje pani Matylda. – Jeden z panów był dość nieuprzejmy. Powiedział, że nie będzie udzielać żadnych informacji, bo to tajemnica państwowa. Później rozmawialiśmy z dowódcą. Przeprosił nas. Powiedział, że nie była użyta ostra amunicja. Tylko niby skąd my mamy to wiedzieć? – denerwuje się pani Matylda, która nakręciła spotkanie z żołnierzami, a film opublikowała w internecie. – Takich rzeczy się nie robi bez powiadamiania mieszkańców – podkreśla.

– Tym bardziej że tych strzałów padło ok. 20, 30. Żadnej informacji na tablicy przy studni w Mięćmierzu nie było (to najbardziej centralne miejsce miejscowości – red.). Mój tato jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Dolnego i też nic o tym szkoleniu nie słyszał.

– Ja byłem w wojsku i mnie te strzały nie przestraszyły – mówi z kolei inny mieszkaniec Mięćmierza. – Żołnierze muszą się gdzieś szkolić, żeby móc nas dobrze bronić. Poza tym ćwiczyli daleko od domów. A niektórym ludziom to wszystko przeszkadza. Pamiętam, jak kiedyś mieli do mnie pretensje, że kombajn pracuje.

Kapitan Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej potwierdza, że w sobotę w okolicach Mięćmierza miały miejsce ćwiczenia z udziałem żołnierzy WOT. – Ćwiczył 22 Batalion Lekkiej Piechoty z Dęblina. Żołnierze realizowali planowe zajęcia z taktyki z „użyciem środków pozoracji pola walki”, czyli m.in. ślepej amunicji – wyjaśnia kpt. Stanula.

Okolice Mięćmierza były jedną z lokalizacji całodziennych sobotnich ćwiczeń kilkudziesięciu żołnierzy. Kapitan Stanula zapewnia, że informację o ćwiczeniach z kilkutygodniowym wyprzedzeniem otrzymała zarówno gmina Kazimierz Dolny, policja jak i Nadleśnictwo Puławy.

– Taki mamy obowiązek – podkreśla kpt. Stanula i dodaje, że ćwiczenia miały miejsce w lesie nieopodal Mięćmierza a nie w samej miejscowości. – Żołnierze ćwiczyli w wąwozie – zaznacza kapitan. – Absolutnie nikt nie strzelał pod oknami. To było w lesie, w miejscu oddalonym od zabudowań o kilkaset metrów. Na pewno żadnego zagrożenia nie było.

Oficer zaznacza, że absolutnie nie było niczyim zamiarem niepokojenie mieszkańców. – Bardzo ubolewamy nad tym, że ktoś przez te ćwiczenia się wystraszył – podkreśla kpt. Stanula. – Do tej pory raczej spotykaliśmy się z zupełnie innymi reakcjami. Mieszkańcy bardzo chwalili to, że wojsko jest widoczne. Dodatkowo należy podkreślić, że nie jest możliwe zrealizowanie misji polegającej na obronie i wspieraniu lokalnych społeczności bez realizacji szkoleń w miejscowościach i infrastrukturze krytycznej.

W niedzielę nie udało nam się skontaktować z burmistrzem Kazimierza Dolnego.

Komentarze 83

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mieszkaniec / 8 lipca 2018 o 21:03
+9
Mieszkańcy(rodowici) nic nie mieli do działań WOT. Wystrzały? Jak popularne "diabełki" puszczane przez dzieciaki przed sylwestrem. Było ich dosłownie kilka 8 ? Może 10. Żołnierze maszerowali uśmiechnięci, bardzo chętnie mówili (pierwsi) Dzień dobry do mieszkańców i turystów nie eksponując broni a wręcz starali się ją skrzętnie ukrywać. Ich dowódca jak widać na filmiku był bardzo miły, jeden z mieszkanców zapytał go co sie dzieje a ten grzecznie odpowiedział że przeprasza za cała zaistniałą sytuację ale musieli odbyć ćwiczenia i uspokoił mówiąc że tylko dbaja o bezpieczeństwo. A wybujałe ego "warszawki" przekracza wszelkie granice. LUDZIE TO PIC NA WODĘ WYSSANY Z PALCA!
Mieszkańcy(rodowici) nic nie mieli do działań WOT. Wystrzały? Jak popularne "diabełki" puszczane przez dzieciaki przed sylwestrem. Było ich dosłownie kilka 8 ? Może 10. Żołnierze maszerowali uśmiechnięci, bardzo chętnie mówili (pierwsi) Dzień dobry do mieszkańców i turystów nie eksponując broni a wręcz starali się ją skrzętnie ukrywać. Ich dowódca jak widać na filmiku był bardzo miły, jeden z mieszkanców zapytał go co sie dzieje a ten grzecznie odpowiedział że przeprasza za cała zaistniałą sytuację ale musieli odbyć ćwiczenia i usp... rozwiń
Avatar
paranoja / 8 lipca 2018 o 19:59
+9
Ja bym zajął się groźbami karalnymi tej paniusi, która grozi, że kupi sobie broń i będzie strzelać do żołnierzy!!!
Avatar
obywatel-ka / 11 lipca 2018 o 12:36
+8
powołani zostali po to aby nas bronić, ażeby nas bronić muszą ćwiczyć... proste. Już i tak wieszacie na nich psy że są do niczego i po nic, a jak widać ze coś robią to też źle... Ludzka podła mentalnośc
Avatar
Gość / 8 lipca 2018 o 19:48
+8
z filmu wynika, że żołnierze są spokojni, a to paniusia robi z igły widły. Mieszkam blisko lotniska, to mam strzelać do samolotów, bo latają po moim niebie ?!?!?!? Ludzie..... sami sią nakręcają, a potem mają problem.
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 08:50
+7
Niedługo to pierdnać głośno nie będzie można bo warszawska szlachta w Kazimierzu odpoczywa
Avatar
Gość / 9 lipca 2018 o 19:10
+7
Mieli szkolenie na tą chwilę w okolicach Mięcmierza i wszystko a stara prukwa przyszywana Warszawianka niech zamknie buzię bo w raziw wojny to syncia chowała by pod spódnicą. Poza tym sprawą urzędu jest powiadomić o takiej akcji.Ktoś napisał że to nie jest wojsko a tam są naprawdę dobrze wyszkoleni ludzie dla których nie było możliwości pozostania w armii bo np mieszkali za daleko od jednostki
Avatar
Sid / 10 lipca 2018 o 10:27
+6
ja ***e xd ludziom to wszytko przeszkadza.. jeszcze tekst "my nie chcemy państwa, proszę sie wynosić" typowi janusze... jak tak można... to jest ich praca i należny im sie szacunek ponieważ podczas wojny i zagrożenia tacy ludzie będą was bronić mimo iż to jest tylko wot a nie wp. ja rozumiem że ktoś przyjechał odpocząć od zgiełku w ciszy i spokoju.... niestety żyjemy w takich a nie innych czasach i proszę to uszanować. niech się szkolą, bo ja nie chciał bym polegać na ludziach którzy nie umieją podstawowego obsługiwania broni i poruszania się w terenie. a dziadki i babki niech nie będą takie chop siup i pilnują swojego nosa a nie sensacji szukaja. pozdrawiam sid
ja ***e xd ludziom to wszytko przeszkadza.. jeszcze tekst "my nie chcemy państwa, proszę sie wynosić" typowi janusze... jak tak można... to jest ich praca i należny im sie szacunek ponieważ podczas wojny i zagrożenia tacy ludzie będą was bronić mimo iż to jest tylko wot a nie wp. ja rozumiem że ktoś przyjechał odpocząć od zgiełku w ciszy i spokoju.... niestety żyjemy w takich a nie innych czasach i proszę to uszanować. niech się szkolą, bo ja nie chciał bym polegać na ludziach którzy nie umieją podstawowego obsługiwania broni i por... rozwiń
Avatar
Looser / 8 lipca 2018 o 21:22
+6
Mili Państwo. Po pierwsze chcę zwrócić uwagę na brak rzetelności dziennikarskiej. Gdyby redaktor podszedł do sprawy profesjonalnie, nie byłoby nieporozumienia. Jednocześnie pragnę wszystkich zapewnić, że w zaistniałej sytuacji nie ucierpiał żaden człowiek ani zwierzę. Nikt nie czuł się zagrożony, ani tym bardziej przerażony (mówię tu o rodowitych mieszkańcach), a mój pies szczęśliwie obszczekał maszerujące wojsko. Zapewniam także, że wojskowi nie wzbudzili nawet przesadnej ciekawości, ani wzburzenia (ot, normalni ludzie... nie kosmici!
Avatar
Gość / 8 lipca 2018 o 20:53
+6
Kobieta jest żałosna. Obowiązku nie dopełniły władze lokalne a nie wojsko. Roszczeniowa postawa tych wczasowiczów jest porażająca. Zamiast docenić, że w to piękne pogodne popołudnie żołnierze w mundurach się szkolą a nie piją kawkę ze swoimi zamożnymi przyjaciółmi to tylko pretensje. Żałosna postawa do tego pretensje spadły na Bogu ducha winnego dowódcę który wykonywał swoje zadania i polecenia przełożonych. Oby jak najmniej takich Matyld bo kiepsko skończymy...
Avatar
Nina / 9 lipca 2018 o 11:58
+4
baba zrobiła z siebie pośmiewisko. tyle w temacie.
Avatar
obywatel-ka / 11 lipca 2018 o 12:36
+8
powołani zostali po to aby nas bronić, ażeby nas bronić muszą ćwiczyć... proste. Już i tak wieszacie na nich psy że są do niczego i po nic, a jak widać ze coś robią to też źle... Ludzka podła mentalnośc
Avatar
Krokodylowy / 10 lipca 2018 o 19:29
+1
Tak oczywiście, nasza Armia była taka mocna przed Antkiem, a ten PiS wsystko sprzedał, 8 lotniskowców 50 F-18, jeszcze 8 łodzi podwodnych o napędzie atomowym.  Na koniec antek zamknął kilkanaście jednostek wojskowych. PO prostu wszystko jest prawdą... A teraz wyłącz TVN i pobiegaj po lesie, tylko nie wystrasz jakiejś turystki jak staniesz na gałąź.
  Pomyślmy. Liczba sprawnych okretów podwodnych na 2015 rok - 5 sztuk. Liczba sprawnych okrętów podwodnych na dziś - 2 sztuki a Orzeł po pożarze do służby na 99% nie wróci. To się nazywa wzmocnienie.
  Pomyślmy. Liczba sprawnych okretów podwodnych na 2015 rok - 5 sztuk. Liczba sprawnych okrętów podwodnych na dziś - 2 sztuki a Orzeł po pożarze do służby na 99% nie wróci. To się nazywa wzmocnienie. rozwiń
Avatar
Zbyszek / 10 lipca 2018 o 17:43
+2
Nie ma wojska - źle. Jest wojsko - źle. Pani natomiast zrobiła się bardzo "medialna"...wybory tuż tuż...
Avatar
Olek / 10 lipca 2018 o 14:29
+2
tyle w temacie. to stara kodziara jest. ***s://twitter.com/matka_kurka/status/1016383329246109696
Avatar
chochlik / 10 lipca 2018 o 14:14
+1
Ty to chyba Wojska Polskiego dawno  nie widziałeś, teraz to 3xP, do pietnastej, do piątku, do pierwszego.
Avatar
chochoł / 10 lipca 2018 o 14:12
+1
Tak oczywiście, nasza Armia była taka mocna przed Antkiem, a ten PiS wsystko sprzedał, 8 lotniskowców 50 F-18, jeszcze 8 łodzi podwodnych o napędzie atomowym.  Na koniec antek zamknął kilkanaście jednostek wojskowych. PO prostu wszystko jest prawdą... A teraz wyłącz TVN i pobiegaj po lesie, tylko nie wystrasz jakiejś turystki jak staniesz na gałąź. 
Avatar
kk@lkslodz.pl / 10 lipca 2018 o 12:56
+1
a to dla wszystkich bezideowych polglowkow ....***s://***youtube.com/watch?v=nyxfnenq3qq zoaczcie jak wygladaja podobne cwiczenia szwedzkich zolnierzy
Avatar
Sid / 10 lipca 2018 o 10:27
+6
ja ***e xd ludziom to wszytko przeszkadza.. jeszcze tekst "my nie chcemy państwa, proszę sie wynosić" typowi janusze... jak tak można... to jest ich praca i należny im sie szacunek ponieważ podczas wojny i zagrożenia tacy ludzie będą was bronić mimo iż to jest tylko wot a nie wp. ja rozumiem że ktoś przyjechał odpocząć od zgiełku w ciszy i spokoju.... niestety żyjemy w takich a nie innych czasach i proszę to uszanować. niech się szkolą, bo ja nie chciał bym polegać na ludziach którzy nie umieją podstawowego obsługiwania broni i poruszania się w terenie. a dziadki i babki niech nie będą takie chop siup i pilnują swojego nosa a nie sensacji szukaja. pozdrawiam sid
ja ***e xd ludziom to wszytko przeszkadza.. jeszcze tekst "my nie chcemy państwa, proszę sie wynosić" typowi janusze... jak tak można... to jest ich praca i należny im sie szacunek ponieważ podczas wojny i zagrożenia tacy ludzie będą was bronić mimo iż to jest tylko wot a nie wp. ja rozumiem że ktoś przyjechał odpocząć od zgiełku w ciszy i spokoju.... niestety żyjemy w takich a nie innych czasach i proszę to uszanować. niech się szkolą, bo ja nie chciał bym polegać na ludziach którzy nie umieją podstawowego obsługiwania broni i por... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 08:50
+7
Niedługo to pierdnać głośno nie będzie można bo warszawska szlachta w Kazimierzu odpoczywa
Avatar
olo / 10 lipca 2018 o 07:29
+2
Od kilku kapiszonów kołatania dostają. Kuźwa, co będzie jak wojna wybuchnie? Od jednego BUM pół Kazika na zawał padnie? Jezu, co za naród....
Zobacz wszystkie komentarze 83

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

50 złotych Zygmunta Kamińskiego

50 złotych Zygmunta Kamińskiego 0

Historia pieniądza 50-złotowy banknot Zygmunta Kamińskiego to niezwykły okaz. Był to pierwszy nominał złotowy zaprojektowany i wydrukowany w kraju. Za jego pośrednictwem Polacy po raz pierwszy zobaczyli nowe godło. Również po raz pierwszy banknot podzielono na dwie strefy w stosunku mniej więcej 1:3 z wyraźnym wyodrębnieniem pola na znak wodny. Taki podział obowiązuje do dziś na naszych banknotach. Być może to spowodowało, że 50 złotych z emisji z 1925 roku znalazło się wśród monet i banknotów wpisanych w 2018 roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 stycznia 2020 r. 0 0

Oscarowe kino w Chatce Żaka
1 lutego 2020, 17:00

Oscarowe kino w Chatce Żaka 0 0

Zanim 9 lutego w Dolby Theatre w Hollywood wręczone zostaną najważniejsze filmowe statuetki na świecie, Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16) zaprosi na pokazy wybranych produkcji z oscarowej stawki. Zobaczymy m.in. "Boże Ciało". Przegląd "Nadchodzą Oscary" zostanie zorganizowany w dniach 1-2 lutego.

Kolorowe wstążki na drzewach do wycinki przy ul. Lipowej w Lublinie

Kolorowe wstążki na drzewach do wycinki przy ul. Lipowej w Lublinie 29 33

Kolorowe, jaskrawe wstążki pojawiły się na pniach drzew, które znikną z ul. Lipowej, jeżeli władze miasta zrealizują zatwierdzony projekt przebudowy tej ulicy.

Kierowca wjechał w rower bez oświetlenia. Uciekł i nie pomógł rowerzyście

Kierowca wjechał w rower bez oświetlenia. Uciekł i nie pomógł rowerzyście 0 0

37-letni rowerzysta wyjechał z drogi podporządkowanej wprost pod nadjeżdżające auto. Do wypadku doszło w niedzielę wieczorem na ul. Warszawskiej w Wisznicach (pow. bialski).

Pieszy poważnie ranny po potrąceniu na przejściu dla pieszych w Puławach

Pieszy poważnie ranny po potrąceniu na przejściu dla pieszych w Puławach 5 8

57-latek z Puław został poważnie ranny w wyniku potrącenia go przez kierującą volkswagenem. Do zdarzenia doszło w Puławach na przejściu dla pieszych.

Skatepark Rusałka w Lublinie już gotowy. Prezydent Żuk z szansą na obiecane kółeczka
galeria

Skatepark Rusałka w Lublinie już gotowy. Prezydent Żuk z szansą na obiecane kółeczka 15 1

Już tylko pieczątki od nadzoru budowlanego brakuje do otwarcia skateparku przy Rusałce. Obiekt został już sprawdzony przez władze miasta i – jak deklaruje Ratusz – w lutym powinien być oddany do użytku.

Sąsiedzka interwencja na Czechowie. Złapali pijanego kierowcę

Sąsiedzka interwencja na Czechowie. Złapali pijanego kierowcę 0 0

Mieszkańcy osiedla zauważyli pijanego kierowcę, zatrzymali go i zabrali mu kluczyki. Do zdarzenia doszło na lubelskim Czechowie. 18-latek spowodował kolizję i próbował uciec.

Mniej dyrektorów w lubelskich szpitalach. Urząd chwali się spadkiem zadłużenia o 64 mln złotych

Mniej dyrektorów w lubelskich szpitalach. Urząd chwali się spadkiem zadłużenia o 64 mln złotych 10 18

Cięcie etatów, kontraktów i mniej ludzi na dyrektorskich pensjach. – O 64 mln zł zmniejszył się dług naszych szpitali – poinformował w poniedziałek Urząd Marszałkowski. Sytuacja placówki przy al. Kraśnickiej nadal jest jednak fatalna. Znowu trzeba pożyczać pieniądze na pensje dla pracowników.

„Strefa wolna od LGBT” przy wjazdach do miejscowości w Lubelskiem. Sprawą zajmie się prokuratura

„Strefa wolna od LGBT” przy wjazdach do miejscowości w Lubelskiem. Sprawą zajmie się prokuratura 114 46

Warszawska prokuratura otrzymała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Bartosza Staszewskiego. Młodzieżówce Porozumienia lubelski aktywista naraził się publikacją zdjęć z tablicami „Strefa wolna od LGBT” przy znakach drogowych.

81 ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach. Opustoszałe ulice miasta Wuhan [wideo]
film

81 ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach. Opustoszałe ulice miasta Wuhan [wideo] 0 0

Do 81 osób wzrosła liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Chinach. Zarażonych wirusem jest już ponad 2800 osób. Chińskie władze ostrzegają, że zdolność koronawirusa do przenoszenia się jest coraz większa.

Historie ocalałych z obozu Auschwitz-Birkenau
film

Historie ocalałych z obozu Auschwitz-Birkenau 0 8

Prof. Jacek Wiśniewski to syn pisarki Seweryny Szmaglewskiej, która ocalała z obozu Auschwitz-Birkenau, autorki książki „Dymy nad Birkenau”.

Jak ubierają się mieszkańcy Lublina? "Wydają się bardziej zrelaksowani"
Rozmowa

Jak ubierają się mieszkańcy Lublina? "Wydają się bardziej zrelaksowani" 8 3

Rozmowa z Piotrem Karwalą, autorem książki „Męska szafa - instrukcja obsługi”.

Aron Stasiak (Górnik Łęczna): Wymagamy od siebie więcej

Aron Stasiak (Górnik Łęczna): Wymagamy od siebie więcej 0 2

Rozmowa z Aronem Stasiakiem, napastnikiem Górnika Łęczna

Karnawał Teatralny w Centrum Kultury w Lublinie: Teatr Panopticum
1 lutego 2020, 18:00

Karnawał Teatralny w Centrum Kultury w Lublinie: Teatr Panopticum 0 0

Cztery spektakle Teatru Panopticum zobaczymy w weekend w Centrum Kultury w ramach Karnawału Teatralnego. Przedstawienia zostaną zaprezentowane 1 i 2 lutego o godz. 18 i 19.30.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.