Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 lipca 2018 r.
19:38

Odpoczynek zakłóciła seria strzałów z karabinu. Terytorialsi ćwiczyli. "Byliśmy przerażeni!"

236 85 A A

Spokojna sobota w Mięćmierzu obok Kazimierza Dolnego. Nagle padają strzały. „Nie jeden czy dwa, ale cała masa” – opisuje sobotnie zdarzenie jedna z mieszkanek. Kobieta, podobnie jak jej sąsiedzi, o ćwiczeniach żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej dowiedziała się dopiero po fakcie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To było między godz. 14.30 a 15. Sobota. Normalny, spokojny dzień. Piliśmy kawę i rozmawialiśmy z przyjaciółmi. Nagle słyszymy regularną kanonadę i mamy wrażenie, że te strzały padają bardzo blisko nas. Wszyscy byliśmy przerażeni – opowiada Matylda Pniewska, mieszkanka Warszawy odpoczywająca w weekend w Mięćmierzu. – Moja mama chwyciła za telefon i zadzwoniła do sąsiadów, żeby zapytać, czy wiedzą, co się dzieje.

Po ok. kwadransie mieszkańcy letniskowej miejscowości położonej nad Wisłą zauważyli idących drogą żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. – Podeszliśmy do nich i powiedzieliśmy im, co na ten temat myślimy – relacjonuje pani Matylda. – Jeden z panów był dość nieuprzejmy. Powiedział, że nie będzie udzielać żadnych informacji, bo to tajemnica państwowa. Później rozmawialiśmy z dowódcą. Przeprosił nas. Powiedział, że nie była użyta ostra amunicja. Tylko niby skąd my mamy to wiedzieć? – denerwuje się pani Matylda, która nakręciła spotkanie z żołnierzami, a film opublikowała w internecie. – Takich rzeczy się nie robi bez powiadamiania mieszkańców – podkreśla.

– Tym bardziej że tych strzałów padło ok. 20, 30. Żadnej informacji na tablicy przy studni w Mięćmierzu nie było (to najbardziej centralne miejsce miejscowości – red.). Mój tato jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Dolnego i też nic o tym szkoleniu nie słyszał.

– Ja byłem w wojsku i mnie te strzały nie przestraszyły – mówi z kolei inny mieszkaniec Mięćmierza. – Żołnierze muszą się gdzieś szkolić, żeby móc nas dobrze bronić. Poza tym ćwiczyli daleko od domów. A niektórym ludziom to wszystko przeszkadza. Pamiętam, jak kiedyś mieli do mnie pretensje, że kombajn pracuje.

Kapitan Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej potwierdza, że w sobotę w okolicach Mięćmierza miały miejsce ćwiczenia z udziałem żołnierzy WOT. – Ćwiczył 22 Batalion Lekkiej Piechoty z Dęblina. Żołnierze realizowali planowe zajęcia z taktyki z „użyciem środków pozoracji pola walki”, czyli m.in. ślepej amunicji – wyjaśnia kpt. Stanula.

Okolice Mięćmierza były jedną z lokalizacji całodziennych sobotnich ćwiczeń kilkudziesięciu żołnierzy. Kapitan Stanula zapewnia, że informację o ćwiczeniach z kilkutygodniowym wyprzedzeniem otrzymała zarówno gmina Kazimierz Dolny, policja jak i Nadleśnictwo Puławy.

– Taki mamy obowiązek – podkreśla kpt. Stanula i dodaje, że ćwiczenia miały miejsce w lesie nieopodal Mięćmierza a nie w samej miejscowości. – Żołnierze ćwiczyli w wąwozie – zaznacza kapitan. – Absolutnie nikt nie strzelał pod oknami. To było w lesie, w miejscu oddalonym od zabudowań o kilkaset metrów. Na pewno żadnego zagrożenia nie było.

Oficer zaznacza, że absolutnie nie było niczyim zamiarem niepokojenie mieszkańców. – Bardzo ubolewamy nad tym, że ktoś przez te ćwiczenia się wystraszył – podkreśla kpt. Stanula. – Do tej pory raczej spotykaliśmy się z zupełnie innymi reakcjami. Mieszkańcy bardzo chwalili to, że wojsko jest widoczne. Dodatkowo należy podkreślić, że nie jest możliwe zrealizowanie misji polegającej na obronie i wspieraniu lokalnych społeczności bez realizacji szkoleń w miejscowościach i infrastrukturze krytycznej.

W niedzielę nie udało nam się skontaktować z burmistrzem Kazimierza Dolnego.

Komentarze 85

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
paranoja / 8 lipca 2018 o 19:59
+8
Ja bym zajął się groźbami karalnymi tej paniusi, która grozi, że kupi sobie broń i będzie strzelać do żołnierzy!!!
Avatar
obywatel-ka / 11 lipca 2018 o 12:36
+7
powołani zostali po to aby nas bronić, ażeby nas bronić muszą ćwiczyć... proste. Już i tak wieszacie na nich psy że są do niczego i po nic, a jak widać ze coś robią to też źle... Ludzka podła mentalnośc
Avatar
Mieszkaniec / 8 lipca 2018 o 21:03
+7
Mieszkańcy(rodowici) nic nie mieli do działań WOT. Wystrzały? Jak popularne "diabełki" puszczane przez dzieciaki przed sylwestrem. Było ich dosłownie kilka 8 ? Może 10. Żołnierze maszerowali uśmiechnięci, bardzo chętnie mówili (pierwsi) Dzień dobry do mieszkańców i turystów nie eksponując broni a wręcz starali się ją skrzętnie ukrywać. Ich dowódca jak widać na filmiku był bardzo miły, jeden z mieszkanców zapytał go co sie dzieje a ten grzecznie odpowiedział że przeprasza za cała zaistniałą sytuację ale musieli odbyć ćwiczenia i uspokoił mówiąc że tylko dbaja o bezpieczeństwo. A wybujałe ego "warszawki" przekracza wszelkie granice. LUDZIE TO PIC NA WODĘ WYSSANY Z PALCA!
Mieszkańcy(rodowici) nic nie mieli do działań WOT. Wystrzały? Jak popularne "diabełki" puszczane przez dzieciaki przed sylwestrem. Było ich dosłownie kilka 8 ? Może 10. Żołnierze maszerowali uśmiechnięci, bardzo chętnie mówili (pierwsi) Dzień dobry do mieszkańców i turystów nie eksponując broni a wręcz starali się ją skrzętnie ukrywać. Ich dowódca jak widać na filmiku był bardzo miły, jeden z mieszkanców zapytał go co sie dzieje a ten grzecznie odpowiedział że przeprasza za cała zaistniałą sytuację ale musieli odbyć ćwiczenia i usp... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lipca 2018 o 19:48
+7
z filmu wynika, że żołnierze są spokojni, a to paniusia robi z igły widły. Mieszkam blisko lotniska, to mam strzelać do samolotów, bo latają po moim niebie ?!?!?!? Ludzie..... sami sią nakręcają, a potem mają problem.
Avatar
Gość / 9 lipca 2018 o 19:10
+6
Mieli szkolenie na tą chwilę w okolicach Mięcmierza i wszystko a stara prukwa przyszywana Warszawianka niech zamknie buzię bo w raziw wojny to syncia chowała by pod spódnicą. Poza tym sprawą urzędu jest powiadomić o takiej akcji.Ktoś napisał że to nie jest wojsko a tam są naprawdę dobrze wyszkoleni ludzie dla których nie było możliwości pozostania w armii bo np mieszkali za daleko od jednostki
Avatar
Sid / 10 lipca 2018 o 10:27
+5
ja ***e xd ludziom to wszytko przeszkadza.. jeszcze tekst "my nie chcemy państwa, proszę sie wynosić" typowi janusze... jak tak można... to jest ich praca i należny im sie szacunek ponieważ podczas wojny i zagrożenia tacy ludzie będą was bronić mimo iż to jest tylko wot a nie wp. ja rozumiem że ktoś przyjechał odpocząć od zgiełku w ciszy i spokoju.... niestety żyjemy w takich a nie innych czasach i proszę to uszanować. niech się szkolą, bo ja nie chciał bym polegać na ludziach którzy nie umieją podstawowego obsługiwania broni i poruszania się w terenie. a dziadki i babki niech nie będą takie chop siup i pilnują swojego nosa a nie sensacji szukaja. pozdrawiam sid
ja ***e xd ludziom to wszytko przeszkadza.. jeszcze tekst "my nie chcemy państwa, proszę sie wynosić" typowi janusze... jak tak można... to jest ich praca i należny im sie szacunek ponieważ podczas wojny i zagrożenia tacy ludzie będą was bronić mimo iż to jest tylko wot a nie wp. ja rozumiem że ktoś przyjechał odpocząć od zgiełku w ciszy i spokoju.... niestety żyjemy w takich a nie innych czasach i proszę to uszanować. niech się szkolą, bo ja nie chciał bym polegać na ludziach którzy nie umieją podstawowego obsługiwania broni i por... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 08:50
+5
Niedługo to pierdnać głośno nie będzie można bo warszawska szlachta w Kazimierzu odpoczywa
Avatar
Looser / 8 lipca 2018 o 21:22
+5
Mili Państwo. Po pierwsze chcę zwrócić uwagę na brak rzetelności dziennikarskiej. Gdyby redaktor podszedł do sprawy profesjonalnie, nie byłoby nieporozumienia. Jednocześnie pragnę wszystkich zapewnić, że w zaistniałej sytuacji nie ucierpiał żaden człowiek ani zwierzę. Nikt nie czuł się zagrożony, ani tym bardziej przerażony (mówię tu o rodowitych mieszkańcach), a mój pies szczęśliwie obszczekał maszerujące wojsko. Zapewniam także, że wojskowi nie wzbudzili nawet przesadnej ciekawości, ani wzburzenia (ot, normalni ludzie... nie kosmici!
Avatar
Gość / 8 lipca 2018 o 20:53
+5
Kobieta jest żałosna. Obowiązku nie dopełniły władze lokalne a nie wojsko. Roszczeniowa postawa tych wczasowiczów jest porażająca. Zamiast docenić, że w to piękne pogodne popołudnie żołnierze w mundurach się szkolą a nie piją kawkę ze swoimi zamożnymi przyjaciółmi to tylko pretensje. Żałosna postawa do tego pretensje spadły na Bogu ducha winnego dowódcę który wykonywał swoje zadania i polecenia przełożonych. Oby jak najmniej takich Matyld bo kiepsko skończymy...
Avatar
Nina / 9 lipca 2018 o 11:58
+3
baba zrobiła z siebie pośmiewisko. tyle w temacie.
Avatar
obywatel-ka / 11 lipca 2018 o 12:36
+7
powołani zostali po to aby nas bronić, ażeby nas bronić muszą ćwiczyć... proste. Już i tak wieszacie na nich psy że są do niczego i po nic, a jak widać ze coś robią to też źle... Ludzka podła mentalnośc
Avatar
Krokodylowy / 10 lipca 2018 o 19:29
0
Tak oczywiście, nasza Armia była taka mocna przed Antkiem, a ten PiS wsystko sprzedał, 8 lotniskowców 50 F-18, jeszcze 8 łodzi podwodnych o napędzie atomowym.  Na koniec antek zamknął kilkanaście jednostek wojskowych. PO prostu wszystko jest prawdą... A teraz wyłącz TVN i pobiegaj po lesie, tylko nie wystrasz jakiejś turystki jak staniesz na gałąź.
  Pomyślmy. Liczba sprawnych okretów podwodnych na 2015 rok - 5 sztuk. Liczba sprawnych okrętów podwodnych na dziś - 2 sztuki a Orzeł po pożarze do służby na 99% nie wróci. To się nazywa wzmocnienie.
  Pomyślmy. Liczba sprawnych okretów podwodnych na 2015 rok - 5 sztuk. Liczba sprawnych okrętów podwodnych na dziś - 2 sztuki a Orzeł po pożarze do służby na 99% nie wróci. To się nazywa wzmocnienie. rozwiń
Avatar
Zbyszek / 10 lipca 2018 o 17:43
+1
Nie ma wojska - źle. Jest wojsko - źle. Pani natomiast zrobiła się bardzo "medialna"...wybory tuż tuż...
Avatar
Olek / 10 lipca 2018 o 14:29
+1
tyle w temacie. to stara kodziara jest. ***s://twitter.com/matka_kurka/status/1016383329246109696
Avatar
chochlik / 10 lipca 2018 o 14:14
0
Ty to chyba Wojska Polskiego dawno  nie widziałeś, teraz to 3xP, do pietnastej, do piątku, do pierwszego.
Avatar
chochoł / 10 lipca 2018 o 14:12
0
Tak oczywiście, nasza Armia była taka mocna przed Antkiem, a ten PiS wsystko sprzedał, 8 lotniskowców 50 F-18, jeszcze 8 łodzi podwodnych o napędzie atomowym.  Na koniec antek zamknął kilkanaście jednostek wojskowych. PO prostu wszystko jest prawdą... A teraz wyłącz TVN i pobiegaj po lesie, tylko nie wystrasz jakiejś turystki jak staniesz na gałąź. 
Avatar
kk@lkslodz.pl / 10 lipca 2018 o 12:56
0
a to dla wszystkich bezideowych polglowkow ....***s://***youtube.com/watch?v=nyxfnenq3qq zoaczcie jak wygladaja podobne cwiczenia szwedzkich zolnierzy
Avatar