Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 lutego 2020 r.
19:43

Ograniczenia dla pracowników "Uzdrowiska Nałęczów". "Walczymy o utrzymanie obowiązujących zapisów"

Niższe odprawy emerytalne, brak nagród jubileuszowych i premii - to zmiany, jakie czekają pracowników zakładu leczniczego „Uzdrowisko Nałęczów”. Zarząd spółki chce ograniczyć koszty pracownicze. Związkowcy nie chcą o tym słyszeć. Trwa spór zbiorowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nałęczowskie uzdrowisko to jeden z najbardziej znanych zakładów leczniczych tego rodzaju w kraju. Jego oferta bazująca na hydroterapii, czy fizykoterapii każdego roku przyciąga kuracjuszy z całej Polski. To także jedna w ważniejszych spółek działających w powiecie puławskim, która zatrudnia ok. 350 osób. Jej pracownicy dotychczas mogli korzystać z wypracowanego 20 lat temu układu zbiorowego, który zakładał szereg przywilejów finansowych. Chodzi o wypłatę 10-procentowych premii, nagród jubileuszowych (co 15 lat pracy) oraz odpraw emerytalnych w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Władze firmy uznały jednak, że koszty po stronie pracodawcy są zbyt wysokie, by móc dłużej utrzymywać tak korzystne zasady. Obowiązujący układ zbiorowy został wypowiedziany przez zarząd spółki.

- Najważniejszym powodem jest prognoza pogorszenia wskaźników finansowych spółki. Głównym czynnikiem jest znaczny, wręcz skokowy wzrost kosztów pracowniczych o ok. 2 miliony złotych w 2020 roku. Na powyższą pozycję składają się koszty wynikające z podwyższenia kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, jak również prognozowany wzrost kosztów pracowniczych ujętych w funduszu premiowym i funduszu podwyżkowym - tłumaczy Piotr Marczyk, prezes „Uzdrowiska Nałęczów”. - Poza tym jesteśmy w procesie restrukturyzacji, a naszym celem jest utrzymanie istniejących miejsc pracy przy jednoczesnym zachowaniu minimalnej rentowności pozwalającej na regulowanie zobowiązań - dodaje prezes.

Argumenty tego rodzaju nie przemawiają jednak do największych związków działających w zakładzie. W odpowiedzi na wypowiedzenie 20-letniego układu z pracownikami, „NSZZ Solidarność” oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych weszły z pracodawcą w spór zbiorowy.

- Walczymy o utrzymanie obowiązujących zapisów i liczymy na powodzenie rozmów z zarządem w tej sprawie. W ciągu najbliższych dni mamy zamiar oflagować nasz zakład pracy. Jesteśmy gotowi do negocjacji dotyczących nowego układu zbiorowego. Zdajemy sobie sprawę, że mediacje będą trudne, ale chodzi o dobro pracowników - mówi Agnieszka Łuszczyńska, przewodnicząca zakładowej „Solidarności”. Jak przyznaje, jeśli te rozmowy nie przyniosą rezultatu, niewykluczony jest strajk.

Murem za załogą uzdrowiska stoi Sławomir Kamiński, przewodniczący „Solidarności Ziemi Puławskiej”. - W mojej ocenie zarząd nie miał podstaw do wypowiadania zbiorowego układu pracy. To jest dobrze prosperująca firma, która obraca milionami złotych. Jesteśmy odpowiedzialnymi ludźmi. Gdyby notowała straty, rozumielibyśmy potrzebę cięć, ale w tej sytuacji to wygląda na zwyczajną maksymalizację zysku spółki kosztem jej pracowników - ocenia.

Najbliższe spotkanie załogi z zarządem uzdrowiska zaplanowano na środę. Z kolei nowe zasady wypłacania premii, nagród i odpraw mają obowiązywać już od dziś.

Niewykluczone jednak, że w drodze rozmów, wypracowany zostanie kompromis zadowalający obie strony. - Tak naprawdę nie wiemy, co nam zaproponują, ale liczymy na to, że przekonamy zarząd do pozostawienia premii - mówi Maria Sygnowska, przewodnicząca zakładowego OZZPiP. Z kolei kierownictwo spółki liczy na zrozumienie wpływu obciążeń finansowych na kondycję firmy oraz chęć uniknięcia zwolnień. - Dokładamy wszelkich starań, aby nie doszło do eskalacji tego sporu - zapewnia prezes Marczyk.

Spółka „Uzdrowisko Nałęczów” jest kontrolowana przez grupę BPS (Bank Polskiej Spółdzielczości).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium