Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 lutego 2020 r.
19:43

Ograniczenia dla pracowników "Uzdrowiska Nałęczów". "Walczymy o utrzymanie obowiązujących zapisów"

37 31 A A

Niższe odprawy emerytalne, brak nagród jubileuszowych i premii - to zmiany, jakie czekają pracowników zakładu leczniczego „Uzdrowisko Nałęczów”. Zarząd spółki chce ograniczyć koszty pracownicze. Związkowcy nie chcą o tym słyszeć. Trwa spór zbiorowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nałęczowskie uzdrowisko to jeden z najbardziej znanych zakładów leczniczych tego rodzaju w kraju. Jego oferta bazująca na hydroterapii, czy fizykoterapii każdego roku przyciąga kuracjuszy z całej Polski. To także jedna w ważniejszych spółek działających w powiecie puławskim, która zatrudnia ok. 350 osób. Jej pracownicy dotychczas mogli korzystać z wypracowanego 20 lat temu układu zbiorowego, który zakładał szereg przywilejów finansowych. Chodzi o wypłatę 10-procentowych premii, nagród jubileuszowych (co 15 lat pracy) oraz odpraw emerytalnych w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Władze firmy uznały jednak, że koszty po stronie pracodawcy są zbyt wysokie, by móc dłużej utrzymywać tak korzystne zasady. Obowiązujący układ zbiorowy został wypowiedziany przez zarząd spółki.

- Najważniejszym powodem jest prognoza pogorszenia wskaźników finansowych spółki. Głównym czynnikiem jest znaczny, wręcz skokowy wzrost kosztów pracowniczych o ok. 2 miliony złotych w 2020 roku. Na powyższą pozycję składają się koszty wynikające z podwyższenia kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, jak również prognozowany wzrost kosztów pracowniczych ujętych w funduszu premiowym i funduszu podwyżkowym - tłumaczy Piotr Marczyk, prezes „Uzdrowiska Nałęczów”. - Poza tym jesteśmy w procesie restrukturyzacji, a naszym celem jest utrzymanie istniejących miejsc pracy przy jednoczesnym zachowaniu minimalnej rentowności pozwalającej na regulowanie zobowiązań - dodaje prezes.

Argumenty tego rodzaju nie przemawiają jednak do największych związków działających w zakładzie. W odpowiedzi na wypowiedzenie 20-letniego układu z pracownikami, „NSZZ Solidarność” oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych weszły z pracodawcą w spór zbiorowy.

- Walczymy o utrzymanie obowiązujących zapisów i liczymy na powodzenie rozmów z zarządem w tej sprawie. W ciągu najbliższych dni mamy zamiar oflagować nasz zakład pracy. Jesteśmy gotowi do negocjacji dotyczących nowego układu zbiorowego. Zdajemy sobie sprawę, że mediacje będą trudne, ale chodzi o dobro pracowników - mówi Agnieszka Łuszczyńska, przewodnicząca zakładowej „Solidarności”. Jak przyznaje, jeśli te rozmowy nie przyniosą rezultatu, niewykluczony jest strajk.

Murem za załogą uzdrowiska stoi Sławomir Kamiński, przewodniczący „Solidarności Ziemi Puławskiej”. - W mojej ocenie zarząd nie miał podstaw do wypowiadania zbiorowego układu pracy. To jest dobrze prosperująca firma, która obraca milionami złotych. Jesteśmy odpowiedzialnymi ludźmi. Gdyby notowała straty, rozumielibyśmy potrzebę cięć, ale w tej sytuacji to wygląda na zwyczajną maksymalizację zysku spółki kosztem jej pracowników - ocenia.

Najbliższe spotkanie załogi z zarządem uzdrowiska zaplanowano na środę. Z kolei nowe zasady wypłacania premii, nagród i odpraw mają obowiązywać już od dziś.

Niewykluczone jednak, że w drodze rozmów, wypracowany zostanie kompromis zadowalający obie strony. - Tak naprawdę nie wiemy, co nam zaproponują, ale liczymy na to, że przekonamy zarząd do pozostawienia premii - mówi Maria Sygnowska, przewodnicząca zakładowego OZZPiP. Z kolei kierownictwo spółki liczy na zrozumienie wpływu obciążeń finansowych na kondycję firmy oraz chęć uniknięcia zwolnień. - Dokładamy wszelkich starań, aby nie doszło do eskalacji tego sporu - zapewnia prezes Marczyk.

Spółka „Uzdrowisko Nałęczów” jest kontrolowana przez grupę BPS (Bank Polskiej Spółdzielczości).

e-Wydanie

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janosik / 3 lutego 2020 o 10:33
+20
Gdzie jest kasa ze sprzedaży nieruchomości? Ile zarabiają prezesi? Ile zarabiają dyrektorzy? Ilu ich jest?
Avatar
Lokals / 3 lutego 2020 o 07:57
+20
Zmiana wysokości najniższej krajowej nie ma wpływu na przedsiębiorstwa, które rzetelnie wynagradzają swoich pracowników! Uzdrowisko wyzyskuje miejscowy rynek pracy nie podnosząc żadnych standardów. Jakość Uzdrowiska to; najtańsza mielonka drobiowa na talerzu, najniższe wynagrodzenia dla pracowników, brak inwestycji i planu rozwoju.
Avatar
Gość / 3 lutego 2020 o 08:14
+17
Może szanowni dziennikarze z Dziennika przyjrzą się jak działa ta polska grupa polskich uzdrowisk, gdzie Nałęczów jest dojną krową dla Kamienia na pomorzu, Iwonicza i podwarszawskiego Konstancina, gdzie rezyduje zarząd całej grupy. Przecież jak przed kilku laty Nałęczów miał jednego mocnego właściciela (tego od Nałęczowianki), nie było problemów, a uzdrowisko rozwijało się, inwestując w modernizacje i nowe obiekty. A teraz, pomimo grupy BPS, wygląda to coraz gorzej. Dlaczego?
Avatar
Poirytowany / 2 lutego 2020 o 22:32
+17
STOP banksteron z bpsu , korporacji ubezpieczeniowych , ubecji,pomiotom z wsi. Czas na prokuraturę.Ten pseudo zarząd z poza Nałęczowa ma za nic Pracowników,a tym bardziej Gości i Kuracjuszy.Kreatywna księgowość . Gdzie jest warszawski właściciel i KNF. Czas na STOP dla tego towarzystwa i śmieciowe wynagrodzenia dla "starej" Załogi.Uwaga na Judaszy wśród Załogi !!! ,a wynagrodzenia do innego banku jak bps warszawski nie rozumie ,że usługi lecznictwa uzdrowiskowego to nie bankomat tylko praca z Człowiekiem,który jest traktowany jako Podmiot,a nie karta do bankomatu.
Avatar
Rotor / 2 lutego 2020 o 21:11
+14
Prezesi zarabiają kilkadziesiąt tysięcy !! Sobie tez zabiorą? Skandal! Niszczą Uzdrowisko wysprzedają wszystko !
Avatar
Kuraś / 3 lutego 2020 o 15:02
+13
Kto normalny bierze 20 milionów kredyty i chce go spłacać nie z przychodów z biznesu tylko z oszczędności z pensji pracowników ? Przecież za to nie powinni z pierdla wyjść !
Avatar
Teodora / 2 lutego 2020 o 21:28
+12
Utrzymanie pensji na poziomie 2019 to realna obniżka zarobków w 2020! Zarząd chce ludziom obniżyć pensje a ceny usług już podnosi. Jakiś dramat. Ludzie uciekajcie z tej firmy to patologia.
Avatar
Ucma / 3 lutego 2020 o 18:15
+10
Sprzedaliśmy Pałac i Uciechę, sytuacja finansowa się pogorszyła. Pozostaje sprzedać resztę. Pozbędą się pracowników czyli kłopotu. 
Avatar
Marta / 3 lutego 2020 o 08:21
+10
Dalej glosujcie na pis. Za dwa może trzy lata sami pozakladacie sobie działalności i zobaczycie ile zabiera państwo. W tych czasach opłaca się być bezrobotnym dzieciorobem.
Avatar
Nałęczowianin / 6 lutego 2020 o 15:41
+9
Prezesi mają prawie po 30tys. miesięcznie i chcą dostać po ok. 75tys. premii za wynik, dlatego staną na głowie i zrobią wszystko aby obniżyć wynagrodzenia pracowników.
Avatar
Pracownik / 2 dni temu o 21:54
+3
Prezesi mają daleko w tyle Pracowników. Dla nich liczą się tylko zyski. 
Avatar
Nałęczowianin / 6 lutego 2020 o 15:41
+9
Prezesi mają prawie po 30tys. miesięcznie i chcą dostać po ok. 75tys. premii za wynik, dlatego staną na głowie i zrobią wszystko aby obniżyć wynagrodzenia pracowników.
Avatar
Pracownik ZLUN / 4 lutego 2020 o 07:05
+9
Szanowni Pracownicy, Puszka Pandory otwarta,jak działa wystawiliśmy to nie dajmy się zwieść obietnicom.Tak czas na zmiany w Uzdrowisku dla dobra naszych Gości i nas samych.Pseudo prezesi do liczydeł,ale nie w Nałęczowie, bo zaraz ponownie zatrudnią firmy audytorskie za grubą kasę i będą wprowadzali plany naprawcze.Dla nas Audytorami są nasi żywiciele KURACJUSZE i usługi medyczne.To warszawskie towarzystwo odejdzie,a my tego smrodu po nich nie udźwigniemy.Dość cerat na stołach,śmierdzących jaj i znerwicowanej Załogi.Ta atmosfera udziela się naszym Gościom i idzie w świat.Żaden marketing tego nie dźwignie.Powstańmy z kolan i wróćmy do tego co robiliśmy kiedyś jak na Lubelszczyznę przystało,Gość w dom Bóg w dom. Pozdrawiam.
Szanowni Pracownicy, Puszka Pandory otwarta,jak działa wystawiliśmy to nie dajmy się zwieść obietnicom.Tak czas na zmiany w Uzdrowisku dla dobra naszych Gości i nas samych.Pseudo prezesi do liczydeł,ale nie w Nałęczowie, bo zaraz ponownie zatrudnią firmy audytorskie za grubą kasę i będą wprowadzali plany naprawcze.Dla nas Audytorami są nasi żywiciele KURACJUSZE i usługi medyczne.To warszawskie towarzystwo odejdzie,a my tego smrodu po nich nie udźwigniemy.Dość cerat na stołach,śmierdzących jaj i znerwicowanej Załogi.Ta atmosfera udziela się n... rozwiń
Avatar
kuracjusz / 3 lutego 2020 o 22:09
+6
BPS to banda złodziej doją uzdrowisko jak tylko się da udzielają kredyty swojej firmie na wysoki procent i jeszcze robią co roku podział  zysku wśrud akcjonarjuszy a 90 procent załogi jak w niewolnictwie za najniższą krajową i jeszcze wmawiają że cięcie zarobków to dla dobra pracowników bo inaczej niebędzie pracy a terez nie ma bezrobocia !!! i prezesi z dyrektorami mogą zostać sami i wtedy będą mogli się popisać jako pokojowe lub konserwatorzy
Avatar
Kuracjusz / 3 lutego 2020 o 18:39
+7
Na taczkach wywiezc
Avatar
Ucma / 3 lutego 2020 o 18:15
+10
Sprzedaliśmy Pałac i Uciechę, sytuacja finansowa się pogorszyła. Pozostaje sprzedać resztę. Pozbędą się pracowników czyli kłopotu. 
Avatar
Kuraś / 3 lutego 2020 o 15:02
+13
Kto normalny bierze 20 milionów kredyty i chce go spłacać nie z przychodów z biznesu tylko z oszczędności z pensji pracowników ? Przecież za to nie powinni z pierdla wyjść !
Avatar
janusz / 3 lutego 2020 o 14:50
-3
Marta - głosujmy ze peo. Będziemy mieli 1750zł. brutto /za 2015r/., czyli ok 1200zł. na rączkę a i POzwolą nam pracować minimum do 67r. życia - jak dożyjem.
Avatar
ddt / 3 lutego 2020 o 12:45
-7
Kto staje w obronie pracownika - tylko związki Zawodowe które chcą rozwoju zakładów ale nie tylko kosztem redukcji zarobków pracowników. Jeżeli pracownicy nie zrozumieją że tylko jako reprezentacja coś znaczą to będą się dawali manipulować i wykonywać coraz więcej pracy za coraz niższe wynagrodzenia.
 Ze zwiazkami zawodowymi jest taki problem, ze czesto same tworza kasty, ktore maja ogromne przywileje, nie mozna zwiazkowca zwolnic, czesto taki zwiazkowiec nic wlasciwie nie robi a duzo wiecej zarabia od zwyklego "robola", zwiazki i zarzady doprowadzily do zapasci i dlugow kopalni na G. Slasku; do tego zwiazki w firmach sprywatyzowanych to fikcja i tak naprawde zwiazkowcy sa "kapo" wlascicieli firm;p
 Ze zwiazkami zawodowymi jest taki problem, ze czesto same tworza kasty, ktore maja ogromne przywileje, nie mozna zwiazkowca zwolnic, czesto taki zwiazkowiec nic wlasciwie nie robi a duzo wiecej zarabia od zwyklego "robola", zwiazki i zarzady doprowadzily do zapasci i dlugow kopalni na G. Slasku; do tego zwiazki w firmach sprywatyzowanych to fikcja i tak naprawde zwiazkowcy sa "kapo" wlascicieli firm;p rozwiń
Avatar
młody / 3 lutego 2020 o 12:40
+8
Firma mająca 20 mln długu to "dobrze prosperująca spółka"?, tak naprawdę ledwie zipie. Uzdrowisko to spółka akcyjna - akcje to kredyt, zaciągnięty u akcjonariuszy, którym także trzeba płacić odsetki (dywidendę). Gdzie były związki jak prywatyzowano Uzdrowisko? Wyraziły zgodę na prywatyzację, czyli podporządkowały się nowemu właścicielowi i jego decyzjom o ile są zgodne z prawem. Tak naprawdę nikt nie ma pomysłu jak tej firmie pomóc. Wszyscy chyba chcą ją pogrążyć. Właściciel nie interesujący się spółką, zarząd co chwilę zmieniany (brak stabilności), dwa dni w tygodniu, nie wiedzący co dokładnie się dzieje po tej stronie Wisły, bez pomysłu na przyszłość. Przykład: wrzuca kasę w nowy hotel, a sanatoria się walą. Już jedne apartamenty są sprzedawane przez travelisty i inne za grosze. Cztery związki zawodowe udowadniające, który jest ważniejszy, "bez nas medycznych firma upadnie, nieprawda to zaplecze techniczne jest najważniejsze itp.", występujące z pomysłami, których żadna firma nie przyjmie, bo po roku upadnie. Tak naprawdę zwykły pracownik w tej całej batalii jest pominięty, bo najważnieszy jest "stary" pracownik, uważający, że jak robił w Uzdrowisku w komunie, to mu się należy udział w rządach, dosłownie prezes. A co ma powiedzieć młody człowiek przyjęty do firmy, pracujący tu kilka lat? Patrząc na to, to uciekać, gdzie pieprz rosnie. Prosto mówiąc: ta firma to kopia naszego obecnego całego rządu i sejmu łącznie z opozycją.
Firma mająca 20 mln długu to "dobrze prosperująca spółka"?, tak naprawdę ledwie zipie. Uzdrowisko to spółka akcyjna - akcje to kredyt, zaciągnięty u akcjonariuszy, którym także trzeba płacić odsetki (dywidendę). Gdzie były związki jak prywatyzowano Uzdrowisko? Wyraziły zgodę na prywatyzację, czyli podporządkowały się nowemu właścicielowi i jego decyzjom o ile są zgodne z prawem. Tak naprawdę nikt nie ma pomysłu jak tej firmie pomóc. Wszyscy chyba chcą ją pogrążyć. Właściciel nie interesujący się spółką, zarząd co chwilę zmieniany (... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora
Reportaż Uwagi! TVN
film

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora 0 0

- Wesprzyjcie mnie, nie pozwólcie, żebym umarła – prosiła ze łzami w oczach. Historia 40-letniej matki dwójki dzieci zmagającej się z rzadkim nowotworem poruszyła tysiące osób. Jej choroba okazała się fikcją.

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork 0 0

W 22. kolejce spotkań LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z Mickiewiczem Kluczbork już w czwartek. Powodem przyspieszenia terminu meczu są kłopoty gospodarzy z halą w weekend

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu 0 0

Do wypadku doszło w miejscowości Stołpie (pow. chełmski) na trasie Lublin-Chełm na drodze krajowej nr 12. Jedna osoba została poszkodowana.

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę 0 1

Zatrzymano ponad 20 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT na masową skalę. W akcji brali udział policjanci z CBŚP, agencji ABW oraz celnicy. Według śledczych, podejrzani wyłudzili przynajmniej 35 mln zł.

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [transmisja na żywo, wideo]
film

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [transmisja na żywo, wideo] 0 5

Ulica Staszica jest już zamknięta dla ruchu samochodów, ale piesi mogą się tędy przemieszczać.

Zima się skończyła, zanim się zaczęła. Żurawie już przyleciały do Poleskiego Parku Narodowego

Zima się skończyła, zanim się zaczęła. Żurawie już przyleciały do Poleskiego Parku Narodowego 18 2

Losy wojny przyrody z kalendarzem są raczej przesądzone – zima się skończyła, zanim się zaczęła i wszystko wskazuje, że pojęcie przedwiośnia będzie już znane z literatury. Jest ciepło, dni są coraz dłuższe. Szybciej od człowieka zareagowała przyroda.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lutego 2020 r. 0 0

Azoty Puławy – Energa MKS Kalisz 32:23. Witamy w ćwierćfinale Pucharu Polski [zdjęcia]
galeria

Azoty Puławy – Energa MKS Kalisz 32:23. Witamy w ćwierćfinale Pucharu Polski [zdjęcia] 0 0

Pewne zwycięstwo Azotów Puławy w 1/8 finału Pucharu Polski. Długo środowe spotkanie z Energą MKS Kalisz było wyrównane, ale gospodarze świetnie finiszowali i ostatecznie pokonali rywali 32:23.

A może szlaban przy wjeździe do Parku Radziwiłłowskiego w Białej Podlaskiej?

A może szlaban przy wjeździe do Parku Radziwiłłowskiego w Białej Podlaskiej? 2 7

Bialscy Bezpartyjni Samorządowcy proponują władzom miasta rozwiązanie problemu wjazdu do parku. Od 7 lutego obowiązuje tu zakaz ruchu.

Lublin: Koziołek poszedł się kąpać

Lublin: Koziołek poszedł się kąpać 0 1

Z Krakowskiego Przedmieścia zniknął uliczny zdrój w postaci koziołka ustawiony przez miejskie wodociągi u wylotu ul. Wróblewskiego.

Większych wycinek na górkach czechowskich na razie nie będzie. TBV poprosiła, żeby nie rozpatrywać jej wniosków

Większych wycinek na górkach czechowskich na razie nie będzie. TBV poprosiła, żeby nie rozpatrywać jej wniosków 25 40

Zawieszone zostały wszystkie postępowania w sprawie zgody na wycinkę 220 drzew z górek czechowskich. Poprosił o to właściciel terenu, spółka TBV Investment, choć wcześniej wnioskowała o zgodę na cięcia. Mimo to na górki wkroczyli pilarze i wycięli część drzew, ale takich, na które nie trzeba mieć pozwolenia.

Przemysław Czarnek w sztabie wyborczym Andrzeja Dudy

Przemysław Czarnek w sztabie wyborczym Andrzeja Dudy 0 27

Lubelski poseł Przemysław Czarnek znalazł się w składzie ścisłego sztabu wyborczego starającego się w nadchodzących wyborach o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy.

Rekordowa frekwencja w Muzeum na Majdanku

Rekordowa frekwencja w Muzeum na Majdanku 0 4

Najwyższą od 50 lat frekwencję zanotowało w ubiegłym roku Państwowe Muzeum na Majdanku. W ciągu minionych dwunastu miesięcy instytucję wraz z jej oddziałami odwiedziło ponad 312 tys. osób.

„Wziąść”, „swetr” i „dzień dzisiejszy” czyli 100 najczęstszych błędów w polskim internecie
galeria

„Wziąść”, „swetr” i „dzień dzisiejszy” czyli 100 najczęstszych błędów w polskim internecie 31 11

Jakie błędy popełniają najczęściej polscy internauci? Raport 100 najczęstszych błędów językowych powstał z okazji zbliżającego się 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Ważne zwycięstwo lubelskich "Pszczółek" z Energą Toruń

Ważne zwycięstwo lubelskich "Pszczółek" z Energą Toruń 0 10

Ważna wygraną w zaległym meczu 13. kolejki zanotowały koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Akademiczki pokonały Energę Toruń 75:67, chociaż to spotkanie było chyba bardziej zacięte, niż spodziewały się tego lublinianki

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.