Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 lutego 2020 r.
19:43

Ograniczenia dla pracowników "Uzdrowiska Nałęczów". "Walczymy o utrzymanie obowiązujących zapisów"

37 36 A A

Niższe odprawy emerytalne, brak nagród jubileuszowych i premii - to zmiany, jakie czekają pracowników zakładu leczniczego „Uzdrowisko Nałęczów”. Zarząd spółki chce ograniczyć koszty pracownicze. Związkowcy nie chcą o tym słyszeć. Trwa spór zbiorowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nałęczowskie uzdrowisko to jeden z najbardziej znanych zakładów leczniczych tego rodzaju w kraju. Jego oferta bazująca na hydroterapii, czy fizykoterapii każdego roku przyciąga kuracjuszy z całej Polski. To także jedna w ważniejszych spółek działających w powiecie puławskim, która zatrudnia ok. 350 osób. Jej pracownicy dotychczas mogli korzystać z wypracowanego 20 lat temu układu zbiorowego, który zakładał szereg przywilejów finansowych. Chodzi o wypłatę 10-procentowych premii, nagród jubileuszowych (co 15 lat pracy) oraz odpraw emerytalnych w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Władze firmy uznały jednak, że koszty po stronie pracodawcy są zbyt wysokie, by móc dłużej utrzymywać tak korzystne zasady. Obowiązujący układ zbiorowy został wypowiedziany przez zarząd spółki.

- Najważniejszym powodem jest prognoza pogorszenia wskaźników finansowych spółki. Głównym czynnikiem jest znaczny, wręcz skokowy wzrost kosztów pracowniczych o ok. 2 miliony złotych w 2020 roku. Na powyższą pozycję składają się koszty wynikające z podwyższenia kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, jak również prognozowany wzrost kosztów pracowniczych ujętych w funduszu premiowym i funduszu podwyżkowym - tłumaczy Piotr Marczyk, prezes „Uzdrowiska Nałęczów”. - Poza tym jesteśmy w procesie restrukturyzacji, a naszym celem jest utrzymanie istniejących miejsc pracy przy jednoczesnym zachowaniu minimalnej rentowności pozwalającej na regulowanie zobowiązań - dodaje prezes.

Argumenty tego rodzaju nie przemawiają jednak do największych związków działających w zakładzie. W odpowiedzi na wypowiedzenie 20-letniego układu z pracownikami, „NSZZ Solidarność” oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych weszły z pracodawcą w spór zbiorowy.

- Walczymy o utrzymanie obowiązujących zapisów i liczymy na powodzenie rozmów z zarządem w tej sprawie. W ciągu najbliższych dni mamy zamiar oflagować nasz zakład pracy. Jesteśmy gotowi do negocjacji dotyczących nowego układu zbiorowego. Zdajemy sobie sprawę, że mediacje będą trudne, ale chodzi o dobro pracowników - mówi Agnieszka Łuszczyńska, przewodnicząca zakładowej „Solidarności”. Jak przyznaje, jeśli te rozmowy nie przyniosą rezultatu, niewykluczony jest strajk.

Murem za załogą uzdrowiska stoi Sławomir Kamiński, przewodniczący „Solidarności Ziemi Puławskiej”. - W mojej ocenie zarząd nie miał podstaw do wypowiadania zbiorowego układu pracy. To jest dobrze prosperująca firma, która obraca milionami złotych. Jesteśmy odpowiedzialnymi ludźmi. Gdyby notowała straty, rozumielibyśmy potrzebę cięć, ale w tej sytuacji to wygląda na zwyczajną maksymalizację zysku spółki kosztem jej pracowników - ocenia.

Najbliższe spotkanie załogi z zarządem uzdrowiska zaplanowano na środę. Z kolei nowe zasady wypłacania premii, nagród i odpraw mają obowiązywać już od dziś.

Niewykluczone jednak, że w drodze rozmów, wypracowany zostanie kompromis zadowalający obie strony. - Tak naprawdę nie wiemy, co nam zaproponują, ale liczymy na to, że przekonamy zarząd do pozostawienia premii - mówi Maria Sygnowska, przewodnicząca zakładowego OZZPiP. Z kolei kierownictwo spółki liczy na zrozumienie wpływu obciążeń finansowych na kondycję firmy oraz chęć uniknięcia zwolnień. - Dokładamy wszelkich starań, aby nie doszło do eskalacji tego sporu - zapewnia prezes Marczyk.

Spółka „Uzdrowisko Nałęczów” jest kontrolowana przez grupę BPS (Bank Polskiej Spółdzielczości).

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janosik / 3 lutego 2020 r. o 10:33
Gdzie jest kasa ze sprzedaży nieruchomości? Ile zarabiają prezesi? Ile zarabiają dyrektorzy? Ilu ich jest?
Avatar
Lokals / 3 lutego 2020 r. o 07:57
Zmiana wysokości najniższej krajowej nie ma wpływu na przedsiębiorstwa, które rzetelnie wynagradzają swoich pracowników! Uzdrowisko wyzyskuje miejscowy rynek pracy nie podnosząc żadnych standardów. Jakość Uzdrowiska to; najtańsza mielonka drobiowa na talerzu, najniższe wynagrodzenia dla pracowników, brak inwestycji i planu rozwoju.
Avatar
Gość / 3 lutego 2020 r. o 08:14
Może szanowni dziennikarze z Dziennika przyjrzą się jak działa ta polska grupa polskich uzdrowisk, gdzie Nałęczów jest dojną krową dla Kamienia na pomorzu, Iwonicza i podwarszawskiego Konstancina, gdzie rezyduje zarząd całej grupy. Przecież jak przed kilku laty Nałęczów miał jednego mocnego właściciela (tego od Nałęczowianki), nie było problemów, a uzdrowisko rozwijało się, inwestując w modernizacje i nowe obiekty. A teraz, pomimo grupy BPS, wygląda to coraz gorzej. Dlaczego?
Avatar
Poirytowany / 2 lutego 2020 r. o 22:32
STOP banksteron z bpsu , korporacji ubezpieczeniowych , ubecji,pomiotom z wsi. Czas na prokuraturę.Ten pseudo zarząd z poza Nałęczowa ma za nic Pracowników,a tym bardziej Gości i Kuracjuszy.Kreatywna księgowość . Gdzie jest warszawski właściciel i KNF. Czas na STOP dla tego towarzystwa i śmieciowe wynagrodzenia dla "starej" Załogi.Uwaga na Judaszy wśród Załogi !!! ,a wynagrodzenia do innego banku jak bps warszawski nie rozumie ,że usługi lecznictwa uzdrowiskowego to nie bankomat tylko praca z Człowiekiem,który jest traktowany jako Podmiot,a nie karta do bankomatu.
Avatar
Rotor / 2 lutego 2020 r. o 21:11
Prezesi zarabiają kilkadziesiąt tysięcy !! Sobie tez zabiorą? Skandal! Niszczą Uzdrowisko wysprzedają wszystko !
Avatar
Kuraś / 3 lutego 2020 r. o 15:02
Kto normalny bierze 20 milionów kredyty i chce go spłacać nie z przychodów z biznesu tylko z oszczędności z pensji pracowników ? Przecież za to nie powinni z pierdla wyjść !
Avatar
Teodora / 2 lutego 2020 r. o 21:28
Utrzymanie pensji na poziomie 2019 to realna obniżka zarobków w 2020! Zarząd chce ludziom obniżyć pensje a ceny usług już podnosi. Jakiś dramat. Ludzie uciekajcie z tej firmy to patologia.
Avatar
Nałęczowianin / 6 lutego 2020 r. o 15:41
Prezesi mają prawie po 30tys. miesięcznie i chcą dostać po ok. 75tys. premii za wynik, dlatego staną na głowie i zrobią wszystko aby obniżyć wynagrodzenia pracowników.
Avatar
Ucma / 3 lutego 2020 r. o 18:15
Sprzedaliśmy Pałac i Uciechę, sytuacja finansowa się pogorszyła. Pozostaje sprzedać resztę. Pozbędą się pracowników czyli kłopotu. 
Avatar
Pracownik ZLUN / 4 lutego 2020 r. o 07:05
Szanowni Pracownicy, Puszka Pandory otwarta,jak działa wystawiliśmy to nie dajmy się zwieść obietnicom.Tak czas na zmiany w Uzdrowisku dla dobra naszych Gości i nas samych.Pseudo prezesi do liczydeł,ale nie w Nałęczowie, bo zaraz ponownie zatrudnią firmy audytorskie za grubą kasę i będą wprowadzali plany naprawcze.Dla nas Audytorami są nasi żywiciele KURACJUSZE i usługi medyczne.To warszawskie towarzystwo odejdzie,a my tego smrodu po nich nie udźwigniemy.Dość cerat na stołach,śmierdzących jaj i znerwicowanej Załogi.Ta atmosfera udziela się naszym Gościom i idzie w świat.Żaden marketing tego nie dźwignie.Powstańmy z kolan i wróćmy do tego co robiliśmy kiedyś jak na Lubelszczyznę przystało,Gość w dom Bóg w dom. Pozdrawiam.
Szanowni Pracownicy, Puszka Pandory otwarta,jak działa wystawiliśmy to nie dajmy się zwieść obietnicom.Tak czas na zmiany w Uzdrowisku dla dobra naszych Gości i nas samych.Pseudo prezesi do liczydeł,ale nie w Nałęczowie, bo zaraz ponownie zatrudnią firmy audytorskie za grubą kasę i będą wprowadzali plany naprawcze.Dla nas Audytorami są nasi żywiciele KURACJUSZE i usługi medyczne.To warszawskie towarzystwo odejdzie,a my tego smrodu po nich nie udźwigniemy.Dość cerat na stołach,śmierdzących jaj i znerwicowanej Załogi.Ta atmosfera udziela się n... rozwiń
Avatar
Jeden z wyrolowanych. / 28 lutego 2020 r. o 20:42
Co się stało z tymi pracownikami Uzdrowiska, czy są tacy przestraszeni, czy nie mają nawet za grosz instynktu samozachowawczego, że nie walczą o swoje pieniądze. Zadowolili się ochłapami rzuconymi przez Zarząd, który teraz pewnie siedzi i pęka że śmiechu, "ale ich wyrolowaliśmy, Związki Zawodowe mogą stawać na głowie a naród jest taki głupi, że my i tak zawsze wyjdziemy na swoje",
Avatar
Krowa / 22 lutego 2020 r. o 18:37
Do Byka, z kim cwaniaku zrobiłeś już porządek, że teraz będziesz robił z Solidarnością?
Avatar
Nałęczowianin / 22 lutego 2020 r. o 14:18
Byku, "Solidarność," nie ma zamiaru się dogadywać, to OPZZ w osobach Pani Kijewskiej i Pana Grzelaka robi krecią robotę i układa się z Zarządem. Grzelak posunął się nawet do tego, że powiedział na spotkaniu negocjacyjnym, że pracownicy mogą pracować w niedzielę i święta bez dodatków świątecznych. To jest dopiero prawdziwy "związkowiec".
Avatar
Byku / 22 lutego 2020 r. o 11:33
Ani kroku w tył z tymi prezesiuniami. Ludzie nie dajcie się zwieść. Solidarność może bokiem dogadać się z zarządem, ale jak to zrobią zrobimy i z nimi porządek.
Avatar
Nałęczowianin / 22 lutego 2020 r. o 08:24
Od poniedziałku kapitaliści będą wręczali porozumienia zmieniające wg. swoich nowych zasad wynagradzania tj. goła pensja bez premii, nocne i świąteczne bez zmian, wcina nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne, reszta po uważaniu dla zaufanych wazeliniarzy.
Avatar
Pracownik / 18 lutego 2020 r. o 21:54
Prezesi mają daleko w tyle Pracowników. Dla nich liczą się tylko zyski. 
Avatar
Nałęczowianin / 6 lutego 2020 r. o 15:41
Prezesi mają prawie po 30tys. miesięcznie i chcą dostać po ok. 75tys. premii za wynik, dlatego staną na głowie i zrobią wszystko aby obniżyć wynagrodzenia pracowników.
Avatar
Pracownik ZLUN / 4 lutego 2020 r. o 07:05
Szanowni Pracownicy, Puszka Pandory otwarta,jak działa wystawiliśmy to nie dajmy się zwieść obietnicom.Tak czas na zmiany w Uzdrowisku dla dobra naszych Gości i nas samych.Pseudo prezesi do liczydeł,ale nie w Nałęczowie, bo zaraz ponownie zatrudnią firmy audytorskie za grubą kasę i będą wprowadzali plany naprawcze.Dla nas Audytorami są nasi żywiciele KURACJUSZE i usługi medyczne.To warszawskie towarzystwo odejdzie,a my tego smrodu po nich nie udźwigniemy.Dość cerat na stołach,śmierdzących jaj i znerwicowanej Załogi.Ta atmosfera udziela się naszym Gościom i idzie w świat.Żaden marketing tego nie dźwignie.Powstańmy z kolan i wróćmy do tego co robiliśmy kiedyś jak na Lubelszczyznę przystało,Gość w dom Bóg w dom. Pozdrawiam.
Szanowni Pracownicy, Puszka Pandory otwarta,jak działa wystawiliśmy to nie dajmy się zwieść obietnicom.Tak czas na zmiany w Uzdrowisku dla dobra naszych Gości i nas samych.Pseudo prezesi do liczydeł,ale nie w Nałęczowie, bo zaraz ponownie zatrudnią firmy audytorskie za grubą kasę i będą wprowadzali plany naprawcze.Dla nas Audytorami są nasi żywiciele KURACJUSZE i usługi medyczne.To warszawskie towarzystwo odejdzie,a my tego smrodu po nich nie udźwigniemy.Dość cerat na stołach,śmierdzących jaj i znerwicowanej Załogi.Ta atmosfera udziela się n... rozwiń
Avatar
kuracjusz / 3 lutego 2020 r. o 22:09
BPS to banda złodziej doją uzdrowisko jak tylko się da udzielają kredyty swojej firmie na wysoki procent i jeszcze robią co roku podział  zysku wśrud akcjonarjuszy a 90 procent załogi jak w niewolnictwie za najniższą krajową i jeszcze wmawiają że cięcie zarobków to dla dobra pracowników bo inaczej niebędzie pracy a terez nie ma bezrobocia !!! i prezesi z dyrektorami mogą zostać sami i wtedy będą mogli się popisać jako pokojowe lub konserwatorzy
Avatar
Kuracjusz / 3 lutego 2020 r. o 18:39
Na taczkach wywiezc
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wieczorek poetycki Antoniego Ciszewskiego w Puławach
27 maja 2022, 18:00

Wieczorek poetycki Antoniego Ciszewskiego w Puławach

W piątek, 27 maja o godz. 18 w Klubie Muzycznym SMOK w Puławach (Dom Chemika, ul. Wojska Polskiego 4) zostanie zorganizowany wieczorek poetycki Antoniego Ciszewskiego – autora tomiku wierszy "głos manowca".

Lublin: Tu, gdzie rósł dąb, może wyrosnąć blok. Urzędnicy nie mówią "nie"

Lublin: Tu, gdzie rósł dąb, może wyrosnąć blok. Urzędnicy nie mówią "nie"

Ratusz chce zmienić przeznaczenie nieruchomości przy ul. Bursztynowej, z której rok temu, mimo protestu okolicznych mieszkańców, wycięto okazały dąb. Prywatna spółka zamierza budować tutaj mieszkania, a miejscy urzędnicy postanowili jej to umożliwić.

Pumptrack w Lubartowie ma być gotowy w połowie wakacji

Pumptrack w Lubartowie ma być gotowy w połowie wakacji

Pomysł podrzucili młodzi ludzie. Pieniądze wykłada miasto, a wybuduje go wybrana firma. Pumptrack w Lubartowie ma być gotowy do końca lipca.

Lublin: Apollo, Anemon, Aleksander, a może Aster? Można wybrać imię dla źrebaka

Lublin: Apollo, Anemon, Aleksander, a może Aster? Można wybrać imię dla źrebaka

Kilkaset propozycji ma już lista propozycji imion, jakie może dostać ogierek, który w poniedziałek urodził się w lubelskim skansenie. Muzeum pochwaliło się, że w stajni przyszedł na świat piękny, zdrowy źrebak. I poprosiło internautów o pomoc w wyborze imienia dla malucha. Powinno się zaczynać na literę „A”, bo matką jest klacz Azalia.

Górnik Łęczna żegna się z PKO BP Ekstraklasą. Katastrofy po spadku nie będzie

Górnik Łęczna żegna się z PKO BP Ekstraklasą. Katastrofy po spadku nie będzie

Górnik spędził w PKO BP Ekstraklasie niespełna rok. W sezonie 2022/2023 zespół z Łęcznej będzie rywalizować na pierwszoligowym poziomie. Co może wydarzyć się w klubie przed startem kolejnych rozgrywek?

Miasto ogołociło topole do samych kikutów. Urzędnicy: Wszystko zgodnie z planem

Miasto ogołociło topole do samych kikutów. Urzędnicy: Wszystko zgodnie z planem

Widok ogołoconych drzew przy miejskim targowisku w Radzyniu Podlaskim wywołał burzę w Internecie. Urzędnicy tłumaczą, że konary były suche i zagrażały bezpieczeństwu handlujących.

Atrakcje dla dzieci w Centrum Kultury
28 maja 2022, 12:00

Atrakcje dla dzieci w Centrum Kultury

Pracownia Sztuczka zaprasza do Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) na weekendowe atrakcje dla dzieci. Wśród propozycji m.in. pełen roślin spektakl "Wio!Sny".

Neurologia w szpitalu „papieskim” jak spod igły. "Warunki są naprawdę komfortowe" [zdjęcia]
galeria

Neurologia w szpitalu „papieskim” jak spod igły. "Warunki są naprawdę komfortowe" [zdjęcia]

Ten oddział nigdy nie został zamknięty, ale we wtorek symbolicznie i bardzo uroczyście zainaugurował swoją działalność. Na oficjalne otwarcie przebudowanego i zmodernizowanego za blisko 8 mln zł oddziału neurologicznego w zamojskim szpitalu „papieskim” przybyło więcej gości, niż leczonych jest tutaj pacjentów.

1.1 mln uchodźców z Ukrainy otrzymało numery PESEL
film

1.1 mln uchodźców z Ukrainy otrzymało numery PESEL

Warszawa. 1,1 miliona uchodźców z Ukrainy ma już swój numer PESEL – poinformował podczas konferencji prasowej Paweł Szefernaker. We wtorek (24.05) minęły trzy miesiące od początku agresji Rosji na Ukrainę, a wiceszef MSWiA podsumowywał, ilu naszym sąsiadom udało się już pomóc.

Zbyt niskie odszkodowanie OC? Uzyskaj bezpłatną opinię rzeczoznawcy samochodowego

Zbyt niskie odszkodowanie OC? Uzyskaj bezpłatną opinię rzeczoznawcy samochodowego

Otrzymałeś od ubezpieczyciela sprawcy odszkodowanie? Zweryfikuj wycenę naprawy samochodu u rzeczoznawcy. Możesz zyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Puławy: Kładka nadal bez projektanta. Jedyny chętny zbyt drogi

Puławy: Kładka nadal bez projektanta. Jedyny chętny zbyt drogi

To już drugi unieważniony przez Zarząd Dróg Miejskich w Puławach przetarg na dokumentację i kosztorys dla renowacji pieszej kładki nad ul. Głęboką. Zainteresowanie zadaniem potwierdziła firma z Góry Puławskiej, ale zaproponowana cena nie satysfakcjonuje urzędników.

Dzień Strażaka 2022. W Lublinie medale, awanse, kluczyki i pokropek [zdjęcia]
galeria

Dzień Strażaka 2022. W Lublinie medale, awanse, kluczyki i pokropek [zdjęcia]

74 funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe. Natomiast pięć osób zostało odznaczonych odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Dziś w Lublinie odbyły się obchody „Dnia Strażaka 2022”

Z dnia na dzień zostawili pacjentów, 3 tys. osób bez lekarza. "Nie wiadomo, co się dzieje"
Alarm24

Z dnia na dzień zostawili pacjentów, 3 tys. osób bez lekarza. "Nie wiadomo, co się dzieje"

Pacjenci zostali bez opieki medycznej, bo przychodnia Nordmedic z Jastkowa straciła kontrakt z NFZ. Problemy z firmą dotychczas prowadzącą ośrodek zdrowia ma także gmina, której zalega ona z podatkami i czynszem.

Gwiazdy YouTube w Lublinie. Nadchodzi "LubYouTub"
28 maja 2022, 15:00

Gwiazdy YouTube w Lublinie. Nadchodzi "LubYouTub"

Niezależne Zrzeszenie Studentów UMCS zaprasza do udziału w wydarzeniu "LubYouTub", podczas którego będzie można spotkać popularnych youtuberów, m.in. redakcję kanału "Niepoprawny Dyplomata". Wydarzenie odbędzie się 28 maja w godz. 15-20 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16).

Znakomity start Szymona Ładniaka na Red Bull Ring

Znakomity start Szymona Ładniaka na Red Bull Ring

Ten występ młodego lublinianina z pewnością przejdzie do historii serii ADAC TCR Germany. Polak w sobotę zajął drugie miejsce, a w niedzielę był czwarty. W obu startach był jednocześnie najlepszy juniorem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium