Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 lutego 2020 r.
19:43

Ograniczenia dla pracowników "Uzdrowiska Nałęczów". "Walczymy o utrzymanie obowiązujących zapisów"

37 36 A A

Niższe odprawy emerytalne, brak nagród jubileuszowych i premii - to zmiany, jakie czekają pracowników zakładu leczniczego „Uzdrowisko Nałęczów”. Zarząd spółki chce ograniczyć koszty pracownicze. Związkowcy nie chcą o tym słyszeć. Trwa spór zbiorowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nałęczowskie uzdrowisko to jeden z najbardziej znanych zakładów leczniczych tego rodzaju w kraju. Jego oferta bazująca na hydroterapii, czy fizykoterapii każdego roku przyciąga kuracjuszy z całej Polski. To także jedna w ważniejszych spółek działających w powiecie puławskim, która zatrudnia ok. 350 osób. Jej pracownicy dotychczas mogli korzystać z wypracowanego 20 lat temu układu zbiorowego, który zakładał szereg przywilejów finansowych. Chodzi o wypłatę 10-procentowych premii, nagród jubileuszowych (co 15 lat pracy) oraz odpraw emerytalnych w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Władze firmy uznały jednak, że koszty po stronie pracodawcy są zbyt wysokie, by móc dłużej utrzymywać tak korzystne zasady. Obowiązujący układ zbiorowy został wypowiedziany przez zarząd spółki.

- Najważniejszym powodem jest prognoza pogorszenia wskaźników finansowych spółki. Głównym czynnikiem jest znaczny, wręcz skokowy wzrost kosztów pracowniczych o ok. 2 miliony złotych w 2020 roku. Na powyższą pozycję składają się koszty wynikające z podwyższenia kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, jak również prognozowany wzrost kosztów pracowniczych ujętych w funduszu premiowym i funduszu podwyżkowym - tłumaczy Piotr Marczyk, prezes „Uzdrowiska Nałęczów”. - Poza tym jesteśmy w procesie restrukturyzacji, a naszym celem jest utrzymanie istniejących miejsc pracy przy jednoczesnym zachowaniu minimalnej rentowności pozwalającej na regulowanie zobowiązań - dodaje prezes.

Argumenty tego rodzaju nie przemawiają jednak do największych związków działających w zakładzie. W odpowiedzi na wypowiedzenie 20-letniego układu z pracownikami, „NSZZ Solidarność” oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych weszły z pracodawcą w spór zbiorowy.

- Walczymy o utrzymanie obowiązujących zapisów i liczymy na powodzenie rozmów z zarządem w tej sprawie. W ciągu najbliższych dni mamy zamiar oflagować nasz zakład pracy. Jesteśmy gotowi do negocjacji dotyczących nowego układu zbiorowego. Zdajemy sobie sprawę, że mediacje będą trudne, ale chodzi o dobro pracowników - mówi Agnieszka Łuszczyńska, przewodnicząca zakładowej „Solidarności”. Jak przyznaje, jeśli te rozmowy nie przyniosą rezultatu, niewykluczony jest strajk.

Murem za załogą uzdrowiska stoi Sławomir Kamiński, przewodniczący „Solidarności Ziemi Puławskiej”. - W mojej ocenie zarząd nie miał podstaw do wypowiadania zbiorowego układu pracy. To jest dobrze prosperująca firma, która obraca milionami złotych. Jesteśmy odpowiedzialnymi ludźmi. Gdyby notowała straty, rozumielibyśmy potrzebę cięć, ale w tej sytuacji to wygląda na zwyczajną maksymalizację zysku spółki kosztem jej pracowników - ocenia.

Najbliższe spotkanie załogi z zarządem uzdrowiska zaplanowano na środę. Z kolei nowe zasady wypłacania premii, nagród i odpraw mają obowiązywać już od dziś.

Niewykluczone jednak, że w drodze rozmów, wypracowany zostanie kompromis zadowalający obie strony. - Tak naprawdę nie wiemy, co nam zaproponują, ale liczymy na to, że przekonamy zarząd do pozostawienia premii - mówi Maria Sygnowska, przewodnicząca zakładowego OZZPiP. Z kolei kierownictwo spółki liczy na zrozumienie wpływu obciążeń finansowych na kondycję firmy oraz chęć uniknięcia zwolnień. - Dokładamy wszelkich starań, aby nie doszło do eskalacji tego sporu - zapewnia prezes Marczyk.

Spółka „Uzdrowisko Nałęczów” jest kontrolowana przez grupę BPS (Bank Polskiej Spółdzielczości).

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janosik / 3 lutego 2020 r. o 10:33
+20
Gdzie jest kasa ze sprzedaży nieruchomości? Ile zarabiają prezesi? Ile zarabiają dyrektorzy? Ilu ich jest?
Avatar
Lokals / 3 lutego 2020 r. o 07:57
+20
Zmiana wysokości najniższej krajowej nie ma wpływu na przedsiębiorstwa, które rzetelnie wynagradzają swoich pracowników! Uzdrowisko wyzyskuje miejscowy rynek pracy nie podnosząc żadnych standardów. Jakość Uzdrowiska to; najtańsza mielonka drobiowa na talerzu, najniższe wynagrodzenia dla pracowników, brak inwestycji i planu rozwoju.
Avatar
Gość / 3 lutego 2020 r. o 08:14
+17
Może szanowni dziennikarze z Dziennika przyjrzą się jak działa ta polska grupa polskich uzdrowisk, gdzie Nałęczów jest dojną krową dla Kamienia na pomorzu, Iwonicza i podwarszawskiego Konstancina, gdzie rezyduje zarząd całej grupy. Przecież jak przed kilku laty Nałęczów miał jednego mocnego właściciela (tego od Nałęczowianki), nie było problemów, a uzdrowisko rozwijało się, inwestując w modernizacje i nowe obiekty. A teraz, pomimo grupy BPS, wygląda to coraz gorzej. Dlaczego?
Avatar
Poirytowany / 2 lutego 2020 r. o 22:32
+17
STOP banksteron z bpsu , korporacji ubezpieczeniowych , ubecji,pomiotom z wsi. Czas na prokuraturę.Ten pseudo zarząd z poza Nałęczowa ma za nic Pracowników,a tym bardziej Gości i Kuracjuszy.Kreatywna księgowość . Gdzie jest warszawski właściciel i KNF. Czas na STOP dla tego towarzystwa i śmieciowe wynagrodzenia dla "starej" Załogi.Uwaga na Judaszy wśród Załogi !!! ,a wynagrodzenia do innego banku jak bps warszawski nie rozumie ,że usługi lecznictwa uzdrowiskowego to nie bankomat tylko praca z Człowiekiem,który jest traktowany jako Podmiot,a nie karta do bankomatu.
Avatar
Rotor / 2 lutego 2020 r. o 21:11
+14
Prezesi zarabiają kilkadziesiąt tysięcy !! Sobie tez zabiorą? Skandal! Niszczą Uzdrowisko wysprzedają wszystko !
Avatar
Kuraś / 3 lutego 2020 r. o 15:02
+13
Kto normalny bierze 20 milionów kredyty i chce go spłacać nie z przychodów z biznesu tylko z oszczędności z pensji pracowników ? Przecież za to nie powinni z pierdla wyjść !
Avatar
Teodora / 2 lutego 2020 r. o 21:28
+12
Utrzymanie pensji na poziomie 2019 to realna obniżka zarobków w 2020! Zarząd chce ludziom obniżyć pensje a ceny usług już podnosi. Jakiś dramat. Ludzie uciekajcie z tej firmy to patologia.
Avatar
Nałęczowianin / 6 lutego 2020 r. o 15:41
+10
Prezesi mają prawie po 30tys. miesięcznie i chcą dostać po ok. 75tys. premii za wynik, dlatego staną na głowie i zrobią wszystko aby obniżyć wynagrodzenia pracowników.
Avatar
Ucma / 3 lutego 2020 r. o 18:15
+10
Sprzedaliśmy Pałac i Uciechę, sytuacja finansowa się pogorszyła. Pozostaje sprzedać resztę. Pozbędą się pracowników czyli kłopotu. 
Avatar
Pracownik ZLUN / 4 lutego 2020 r. o 07:05
+9
Szanowni Pracownicy, Puszka Pandory otwarta,jak działa wystawiliśmy to nie dajmy się zwieść obietnicom.Tak czas na zmiany w Uzdrowisku dla dobra naszych Gości i nas samych.Pseudo prezesi do liczydeł,ale nie w Nałęczowie, bo zaraz ponownie zatrudnią firmy audytorskie za grubą kasę i będą wprowadzali plany naprawcze.Dla nas Audytorami są nasi żywiciele KURACJUSZE i usługi medyczne.To warszawskie towarzystwo odejdzie,a my tego smrodu po nich nie udźwigniemy.Dość cerat na stołach,śmierdzących jaj i znerwicowanej Załogi.Ta atmosfera udziela się naszym Gościom i idzie w świat.Żaden marketing tego nie dźwignie.Powstańmy z kolan i wróćmy do tego co robiliśmy kiedyś jak na Lubelszczyznę przystało,Gość w dom Bóg w dom. Pozdrawiam.
Szanowni Pracownicy, Puszka Pandory otwarta,jak działa wystawiliśmy to nie dajmy się zwieść obietnicom.Tak czas na zmiany w Uzdrowisku dla dobra naszych Gości i nas samych.Pseudo prezesi do liczydeł,ale nie w Nałęczowie, bo zaraz ponownie zatrudnią firmy audytorskie za grubą kasę i będą wprowadzali plany naprawcze.Dla nas Audytorami są nasi żywiciele KURACJUSZE i usługi medyczne.To warszawskie towarzystwo odejdzie,a my tego smrodu po nich nie udźwigniemy.Dość cerat na stołach,śmierdzących jaj i znerwicowanej Załogi.Ta atmosfera udziela się n... rozwiń
Avatar
Jeden z wyrolowanych. / 28 lutego 2020 r. o 20:42
+2
Co się stało z tymi pracownikami Uzdrowiska, czy są tacy przestraszeni, czy nie mają nawet za grosz instynktu samozachowawczego, że nie walczą o swoje pieniądze. Zadowolili się ochłapami rzuconymi przez Zarząd, który teraz pewnie siedzi i pęka że śmiechu, "ale ich wyrolowaliśmy, Związki Zawodowe mogą stawać na głowie a naród jest taki głupi, że my i tak zawsze wyjdziemy na swoje",
Avatar
Krowa / 22 lutego 2020 r. o 18:37
+1
Do Byka, z kim cwaniaku zrobiłeś już porządek, że teraz będziesz robił z Solidarnością?
Avatar
Nałęczowianin / 22 lutego 2020 r. o 14:18
0
Byku, "Solidarność," nie ma zamiaru się dogadywać, to OPZZ w osobach Pani Kijewskiej i Pana Grzelaka robi krecią robotę i układa się z Zarządem. Grzelak posunął się nawet do tego, że powiedział na spotkaniu negocjacyjnym, że pracownicy mogą pracować w niedzielę i święta bez dodatków świątecznych. To jest dopiero prawdziwy "związkowiec".
Avatar
Byku / 22 lutego 2020 r. o 11:33
0
Ani kroku w tył z tymi prezesiuniami. Ludzie nie dajcie się zwieść. Solidarność może bokiem dogadać się z zarządem, ale jak to zrobią zrobimy i z nimi porządek.
Avatar
Nałęczowianin / 22 lutego 2020 r. o 08:24
0
Od poniedziałku kapitaliści będą wręczali porozumienia zmieniające wg. swoich nowych zasad wynagradzania tj. goła pensja bez premii, nocne i świąteczne bez zmian, wcina nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne, reszta po uważaniu dla zaufanych wazeliniarzy.
Avatar
Pracownik / 18 lutego 2020 r. o 21:54
+4
Prezesi mają daleko w tyle Pracowników. Dla nich liczą się tylko zyski. 
Avatar
Nałęczowianin / 6 lutego 2020 r. o 15:41
+10
Prezesi mają prawie po 30tys. miesięcznie i chcą dostać po ok. 75tys. premii za wynik, dlatego staną na głowie i zrobią wszystko aby obniżyć wynagrodzenia pracowników.
Avatar
Pracownik ZLUN / 4 lutego 2020 r. o 07:05
+9
Szanowni Pracownicy, Puszka Pandory otwarta,jak działa wystawiliśmy to nie dajmy się zwieść obietnicom.Tak czas na zmiany w Uzdrowisku dla dobra naszych Gości i nas samych.Pseudo prezesi do liczydeł,ale nie w Nałęczowie, bo zaraz ponownie zatrudnią firmy audytorskie za grubą kasę i będą wprowadzali plany naprawcze.Dla nas Audytorami są nasi żywiciele KURACJUSZE i usługi medyczne.To warszawskie towarzystwo odejdzie,a my tego smrodu po nich nie udźwigniemy.Dość cerat na stołach,śmierdzących jaj i znerwicowanej Załogi.Ta atmosfera udziela się naszym Gościom i idzie w świat.Żaden marketing tego nie dźwignie.Powstańmy z kolan i wróćmy do tego co robiliśmy kiedyś jak na Lubelszczyznę przystało,Gość w dom Bóg w dom. Pozdrawiam.
Szanowni Pracownicy, Puszka Pandory otwarta,jak działa wystawiliśmy to nie dajmy się zwieść obietnicom.Tak czas na zmiany w Uzdrowisku dla dobra naszych Gości i nas samych.Pseudo prezesi do liczydeł,ale nie w Nałęczowie, bo zaraz ponownie zatrudnią firmy audytorskie za grubą kasę i będą wprowadzali plany naprawcze.Dla nas Audytorami są nasi żywiciele KURACJUSZE i usługi medyczne.To warszawskie towarzystwo odejdzie,a my tego smrodu po nich nie udźwigniemy.Dość cerat na stołach,śmierdzących jaj i znerwicowanej Załogi.Ta atmosfera udziela się n... rozwiń
Avatar
kuracjusz / 3 lutego 2020 r. o 22:09
+6
BPS to banda złodziej doją uzdrowisko jak tylko się da udzielają kredyty swojej firmie na wysoki procent i jeszcze robią co roku podział  zysku wśrud akcjonarjuszy a 90 procent załogi jak w niewolnictwie za najniższą krajową i jeszcze wmawiają że cięcie zarobków to dla dobra pracowników bo inaczej niebędzie pracy a terez nie ma bezrobocia !!! i prezesi z dyrektorami mogą zostać sami i wtedy będą mogli się popisać jako pokojowe lub konserwatorzy
Avatar
Kuracjusz / 3 lutego 2020 r. o 18:39
+7
Na taczkach wywiezc
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Warsztaty i oprowadzanie w Galerii Labirynt
6 marca 2021, 13:00

Warsztaty i oprowadzanie w Galerii Labirynt

Galeria Labirynt w Lublinie (ul. Popiełuszki 5) zaprasza w sobotę, 6 marca o godz. 13 na warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7-12 lat. Z kolei w niedzielę, 7 marca o godz. 17 w oddziale Galerii w Plazie (ul. Lipowa 13) odbędzie się oprowadzanie po wystawie "Powiększenie 2".

Radni Puław obligują prezydenta do pomocy powiatowi

Radni Puław obligują prezydenta do pomocy powiatowi

Paweł Maj, prezydent Puław, zapewnił radnych, że postara się znaleźć dodatkowe środki na pomoc powiatowi puławskiemu na projekt przebudowy odcinka ul. Piasecznica. Samorządowcom słowa włodarza jednak nie wystarczyły, więc przyjęli stanowisko obligujące go do przekazania pieniędzy.

Bialska Onkologia już działa. Na początek poradnie

Bialska Onkologia już działa. Na początek poradnie

Od poniedziałku Bialska Onkologia rozpoczęła działalność. Na początek, do nowego pawilonu szpitala przeniesiono poradnie. To inwestycja za 63 mln zł.

Janów Podlaski. Koń trzeźwy, z woźnicą już gorzej

Janów Podlaski. Koń trzeźwy, z woźnicą już gorzej

Prawie 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał 38-latek, który zaprzęgiem konnym podjechał pod punkt odbioru śmieci.

Rossini/Mozart/Mendelssohn. Koncert w Filharmonii Lubelskiej
5 marca 2021, 19:00

Rossini/Mozart/Mendelssohn. Koncert w Filharmonii Lubelskiej

Przed nami kolejny koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5). 5 marca o godz. 19 będzie można wysłuchać kompozycji wielkich mistrzów - Rossiniego, Mozarta i Mendelssohna.

Lublin. Ten dąb gwiazdorzy jak mało który. Zostanie Drzewem Roku 2021?

Lublin. Ten dąb gwiazdorzy jak mało który. Zostanie Drzewem Roku 2021?

Ponad 70-letni dąb rosnący przy ul. Bohaterów Monte Cassino walczy o tytuł Drzewa Roku 2021 przyznawany przez ekologiczną organizację Klub Gaja. Jeszcze w tym roku może też zostać uznany za pomnik przyrody, zaś dwa lata temu okrzyknięto go miejskim skarbem.

Kabaret Moralnego Niepokoju w Centrum Spotkania Kultur
5 marca 2021, 17:30

Kabaret Moralnego Niepokoju w Centrum Spotkania Kultur

Zupełnie nowy program artystyczny zaprezentuje w Lublinie formacja Kabaret Moralnego Niepokoju. Artyści szykują dwa występy w piątek, 5 marca o godz. 17.30 oraz 20.30.

LUK Politechnika zagra w Krakowie, Polski Cukier Avia kontra KPS Siedlce

LUK Politechnika zagra w Krakowie, Polski Cukier Avia kontra KPS Siedlce

LUK Politechnika Lublin zagra dzisiaj o 16.30 na wyjeździe z AZS AGH Kraków. Pół godziny później rozpocznie się także wyjazdowe starcie Polskiego Cukru Avii Świdnik z KPS Siedlce.

Soboty u okulisty. Będą badać za darmo

Soboty u okulisty. Będą badać za darmo

Z bezpłatnych konsultacji okulistycznych będzie można skorzystać w najbliższą sobotę w Klinice Okulistyki Ogólnej SPSK 1 w Lublinie. Zapisy ruszają już w czwartek.

Lubelskie: Trzecia fala koronawirusa stała się faktem. Większość łóżek covidowych jest zajęta

Lubelskie: Trzecia fala koronawirusa stała się faktem. Większość łóżek covidowych jest zajęta

W województwie lubelskim większość łóżek covidowych jest już zajęta. W trzech szpitalach nie było wczoraj wolnych miejsc

Rusza remont ul. Wiklinowej w Łęcznej

Rusza remont ul. Wiklinowej w Łęcznej

W pierwszej fazie prace remontowe będą skupione na wymianie krawężników i wykonaniu nowych zatok postojowych.

Psychiatra wypisywał recepty na morfinę na życzenie? "Przyjeżdżały osoby z całej Polski"
Reportaż Uwagi! TVN
film

Psychiatra wypisywał recepty na morfinę na życzenie? "Przyjeżdżały osoby z całej Polski"

24-letni Marceli był uzależniony od morfiny. Ostatnią przed śmiercią receptę wypisał mu jeden z poznańskich lekarzy. - Przyjeżdżały osoby z całej Polski i ten lekarz wypisywał recepty, takie jakie chcą – wskazuje matka zmarłego.

Wirtualne Targi Wiedzy i Umiejętności w Puławach
5 marca 2021, 9:00

Wirtualne Targi Wiedzy i Umiejętności w Puławach

Szkoła Policealna - Medyczne Studium Zawodowe w Puławach zaprasza 5 marca od godz. 9 na Wirtualne Targi Wiedzy i Umiejętności. Całe wydarzenie odbędzie się na Facebooku.

Karnawał jak Wielki Post, bez hucznych wesel i studniówek. Za to liczba ślubów nie maleje

Karnawał jak Wielki Post, bez hucznych wesel i studniówek. Za to liczba ślubów nie maleje

Nie było Sylwestra ani balów karnawałowych. Nie było hucznych wesel ani studniówek. Właściciele domów weselnych mówią wprost: tegoroczny karnawał przypominał Wielki Post

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 marca 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 marca 2021 roku

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.