Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

16 stycznia 2019 r.
10:49

"Po co jej leki, jak i tak umrze". Rodzina zmarłej pacjentki oburzona

433 50 A A
Według władz szpitala, puławscy lekarze należycie zadbali o panią Ewę<br />
Według władz szpitala, puławscy lekarze należycie zadbali o panią Ewę

„Po co jej leki, jak i tak umrze”, „ona mi tu tylko siedzi i śmierdzi” – takie słowa miała usłyszeć od personelu pacjentka oraz jej rodzina na SOR w Puławach. Prokuratura sprawdza, czy błędy lekarzy mogły przyczynić się do jej śmierci

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W październiku ubiegłego roku na jedyny w Puławach Szpitalny Oddział Ratunkowy, z niewydolnością oddechową i guzami tarczycy, trafiła pani Ewa. Dotąd kobieta unikała lekarzy, bała się szpitali. Według relacji jej syna, odkładany latami kontakt ze służbą zdrowia nie należał jednak do przyjemnych. Jeden z młodych lekarzy miał głośno i pogardliwie komentować jej stan zdrowia.

– Mimo że przebywał w innym pomieszczeniu, jego uwagi o tym, co mama „sobie wyhodowała”, niosły się po całym oddziale – opowiada Sebastian Kustra. Po pytaniu o to, czy pani Ewie podano jakieś leki, nie był już jednak tak rozmowny. – Powiedział, że „chyba pasowałoby podać Metizol” (lek na nadczynność tarczycy – red.), ale on nie wie, czy może to zrobić – mówi syn pacjentki. 

Później miało być jeszcze gorzej. Gdy zapadła decyzja, że stan zdrowia pani Ewy wymaga podjęcia leczenia specjalistycznego i należy przetransportować ją do SPSK nr 4 w Lublinie, ten sam lekarz, według pana Sebastiana, miał problemy z odszukaniem numeru telefonu lubelskiej kliniki, a następnie ze złożeniem właściwego zamówienia na transport medyczny.

To nie wszystko. – Usłyszałem fragmenty rozmowy telefonicznej, w której anestezjolog z SP ZOZ mówił, że nie będzie zakładał mojej mamie żadnej rurki, bo nie chce przyczynić się do śmierci pacjentki, a następnie zapytał, po co jej leki, skoro i tak umrze. Mama to wszystko słyszała, także słowa o tym, że „ona tu tylko siedzi i śmierdzi” – opowiada rozżalony Sebastian Kustra.

W końcu pacjentka trafiła do SPSK nr 4. Przeszła tam poważny zabieg, ale zmarła z powodu komplikacji pooperacyjnych.  – Rozmawiałem z nią tuż przed zabiegiem, płakała wspominając wizytę w puławskim szpitalu. Mówiła, że doktor ją poniżył – wspomina syn zmarłej. – Ja nie chcę od szpitala żadnych odszkodowań. Ale domagam się sprawiedliwości, bo nie stać ich nawet na jedno głupie słowo „przepraszam” – przyznaje.

Dyrektor SP ZOZ Piotr Rybak rozmawiał już z Sebastianem Kustrą. – Wysłuchałem tej historii i jeszcze przed weryfikacją jego słów przeprosiłem – zapewnia dyrektor. – Nasze postępowanie nie potwierdziło jednak tego, jakoby na SOR miały paść tak skandaliczne słowa. Jeśli jednak padły, bardzo źle świadczyłoby to o kulturze osób, które je wypowiedziały. W naszym szpitalu nie ma miejsca na takie zachowanie – zapewnia Rybak.

Według władz szpitala, puławscy lekarze należycie zadbali o panią Ewę. Według nich, to lekarz z karetki miał zachowywać się niewłaściwie i głośno bagatelizować stan zdrowia kobiety. Syn zmarłej utrzymuje jednak, że karetka, z powodu błędnego zamówienia, przyjechała bez lekarza. 

Sprawą, po otrzymaniu w grudniu ub. roku zawiadomienia od syna zmarłej kobiety, zainteresowała się Prokuratura Okręgowa w Lublinie. Wszczęła śledztwo w sprawie narażenia pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez personel medyczny SP ZOZ w Puławach.

Chodzi m.in. o niepodanie leków, brak intubacji oraz nieprawidłową organizację transportu do szpitala w Lublinie. Śledczy zażądali dokumentacji medycznej oraz zwolnili pracowników szpitala z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej. O złożenie wyjaśnień dyrekcję szpitala poprosił również Rzecznik Praw Pacjenta.

Komentarze 50

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 stycznia 2019 o 11:16
+49
EMPATIA level max - dać im podwyżki
Avatar
Zaniepokojona / 16 stycznia 2019 o 11:37
+42
Tam się dzieje bardzo źle. Również pod koniec 2018 roku była taka sytuacja, ze personel medyczny zostawił na korytarzu pacjentke z zawałem serca nie dopełniają swoich obowiązków z przekazaniem pacjenta lekarzowi. Pacjentka przez pewien czas była zostawiona sama sobie. Byłam świadkiem wymiany ostrych słów doktorki na ratowników, którzy byli bezmyslni zostawiając pacjentke samą! cytuję "przecież ona mogła umrzeć"! To jest jakiś horror! Nie życzę nikomu takiej sytuacji! Oby taka znieczulica przestała tam pracować!
Avatar
Gość / 16 stycznia 2019 o 11:18
+35
Nie pierwszy raz w tym szpitalu słychać o takich rzeczach że lekarz mądrzy się na cały sor o lekarzach z karetki nie wspomnę. Nie mówię że wszyscy są źli ale no jednak
Avatar
pacjent / 16 stycznia 2019 o 13:01
+32
Ten szpital to kompletna porażka, pracownicy chodzą tam chyba za karę bo traktują pacjentów bardzo źle. Niestety byłem zmuszony dwa razy korzystać z SOR i nie wspominam tego najlepiej, raz po wezwanu karetki do dziecka które uderzyło się w głowę, wymiotowało i mówiło że nic nie widzi doktorka oburzyła się, że pewnie nie chciało nam się czekać w kolejce i dlatego przyjechaliśmy karetką a nie sami.... brak słów, niestety picie kawki i jedzenie ciasteczek musiała chwilowo odłożyć. Jak ci pacjenci mają czelność chorować i tyłek zawracać.... no jak ?
Avatar
Gość / 16 stycznia 2019 o 12:09
+25
-Panie kolego, czy na SOR padły takie słowa? -Nie padły, panie dyrektorze. -Czy zbadał pan pacjentkę należycie? -Zbadałem. -Dziękuję. :)
Avatar
ja / 16 stycznia 2019 o 12:15
+23
Powiem krótko Panie Rybak jaki pan taki kram a zaklinanie rzeczywistości i mówienie że wszystko było w porządku to tylko dla naiwnych albo dla kogoś kto tam nigdy nie był bo już po jednej wizycie wszystko się układa w jedną wielką całość ale co tam ważne żeby się kasa zgadzała . Radzę pogadać z uczniami z liceum na lekcjach przedsiębiorczości na pewno podpowiedzą jak korzystniej zarabiać na takiej nieruchomości bo leczenie przecież jest nieopłacalne!!!! Proponuję więcej refleksji dla naszych władz bo to że bilans się zgadza to nie wszystko TO JEST SZPITAL!!!!!!!!!!!!
Powiem krótko Panie Rybak jaki pan taki kram a zaklinanie rzeczywistości i mówienie że wszystko było w porządku to tylko dla naiwnych albo dla kogoś kto tam nigdy nie był bo już po jednej wizycie wszystko się układa w jedną wielką całość ale co tam ważne żeby się kasa zgadzała . Radzę pogadać z uczniami z liceum na lekcjach przedsiębiorczości na pewno podpowiedzą jak korzystniej zarabiać na takiej nieruchomości bo leczenie przecież jest nieopłacalne!!!! Proponuję więcej refleksji dla naszych władz bo to że bilans się zgadza to nie wszystko ... rozwiń
Avatar
Lop / 16 stycznia 2019 o 13:46
+17
Jeszcze kolejną średnią krajową im dołóżmy. Wzrost nakładów na służbę zdrowia o 6.8% pkb o którą wnioskowali rezydenci rok temu poszedł w całości na nowe auta i domy dla lekarzy, a i pielęgniarka ktora zarabia 8k na rękę nie jest już abstrakcją. Oni nie chcą leczyć ludzi, bo to jest wysiłek dla tej nadzwyczajnej kasty, oni chcą się bawić. Z pewnością nie wszyscy, ale nie znam lekarza który nie gada w kółko o forsie. Nawet studenci wyższych lat nie mogą się doczekać kiedy dorwą się do koryta.
Avatar
pacjent / 16 stycznia 2019 o 13:43
+17
Szpital w Puławach ma zła opinie i o tym się mów. Na odziale ............... pielęgniarki pracują tak chetnie że aż szlak trafia. Typowe bezrobocie a na oddziale full. Podejście do chorych jak do ...................
Avatar
Mama pacjentki / 16 stycznia 2019 o 14:55
+14
Bardzo przykra sytuacja.... Ja natomiast pochwalę oddział chirurgii dziecięcej, ordynator wspaniały specjalista i życzliwy człowiek, Panie pielęgniarki również. 
Avatar
Gość / 16 stycznia 2019 o 12:15
+12
Europo, patrz jak można wspaniale żyć !!
Avatar
Gosc / 6 dni temu o 00:53
+1
Dziwi mnie tylko jedno - skoro w szpitalach i na SOR-ach jest tak źle a personel jest niedouczony i chamski, to po co ludzie tam idziecie. Skoro jesteście przekonani, że nikt się tam na niczym nie zna, to proponuję się leczyć u znachora albo "na własną rękę".
 Dziwi mnie tylko jedno - skoro w szpitalach i na SOR-ach jest tak źle a personel jest niedouczony i chamski, to po co ludzie tam idziecie. Skoro jesteście przekonani, że nikt się tam na niczym nie zna, to proponuję się leczyć u znachora albo "na własną rękę".
 Masz racje znachor tyle potrafi co oni ale może ma wiecej kultury
 Masz racje znachor tyle potrafi co oni ale może ma wiecej kultury rozwiń
Avatar
Haha / 6 dni temu o 00:49
0
Dziwi mnie tylko jedno - skoro w szpitalach i na SOR-ach jest tak źle a personel jest niedouczony i chamski, to po co ludzie tam idziecie. Skoro jesteście przekonani, że nikt się tam na niczym nie zna, to proponuję się leczyć u znachora albo "na własną rękę".
 Bo ludzie nie maja wyjscia jezeli coś sie dzieje złego to jedzie sie do najbliższego szpitala a pózniej mozna pomyslec o lublinie bo tam kultura jest wysoka i leczenie .
Avatar
Haha / 6 dni temu o 00:26
+1
Dziwi mnie tylko jedno - skoro w szpitalach i na SOR-ach jest tak źle a personel jest niedouczony i chamski, to po co ludzie tam idziecie. Skoro jesteście przekonani, że nikt się tam na niczym nie zna, to proponuję się leczyć u znachora albo "na własną rękę".
 Bo ludzie nie maja wyjscia jezeli coś sie dzieje złego to jedzie sie do najbliższego szpitala a pózniej mozna pomyslec o lublinie bo tam kultura jest wysoka i leczenie .
Avatar
Pacjent / 6 dni temu o 00:18
+1
Dyrektor pozwala na to chamstwo .Jaki szef taka załoga.Wstydzcie się bo to człowiek człowiekowi zgotował taki los...
 Świeta racja
Avatar
Gosc / 29 stycznia 2019 o 19:16
+1
To co podwyżka zmieni człowieka i nauczy kultury albo się ją ma albo jesteś chamem
Avatar
Gość / 28 stycznia 2019 o 22:23
+1
Dyrektor pozwala na to chamstwo .Jaki szef taka załoga.Wstydzcie się bo to człowiek człowiekowi zgotował taki los...
Avatar
ewa / 25 stycznia 2019 o 20:21
+2
Ponad 2 lata temu blame swiadkiem ponizania I obrazania pprzez mloda pania dr z ortopedii mlodego chlopaka a wlasciwie dziecka mojego syna Bylam ze skarga u dyrekcji z zadaniem nagany z wpisem do akt ale Jake zwykle skonczylo sie na niczym Szpital nigdy nie bedzie mial dobrej renomy dopoki beda tam pracowac tacy ludzie
Avatar
chory / 18 stycznia 2019 o 09:50
+1
Jak nie ma gdzie pojśc to sie idzie do szpitala w puławach. Ja byłem na sor z atakiem kolki nerkowej. Lekarz pił właśnie herbatkę i zartował z pielęgniarka kazał mi poczekać na korytarzu.  Przez drzwi słychać było śmiechy i zarty a ja zwijałem się z bólu. Pielęgniarka rozmawiała ze mną na korytarzu i wiedziała że cierpię ale jednak nie zareagowała. Po około 15 minutach wpadłem do gabinetu i powiedziałem co myślę. BYLI W SZOKU. Teraz ja dla nich byłem niegrzeczny a oni wreszcie zmienili podejście do mnie. CZYLI NA CHAMSTWO i BRECZELNOŚC  TRZEBA TYM SAMYM A WILE SIĘ ZMIENI
Jak nie ma gdzie pojśc to sie idzie do szpitala w puławach. Ja byłem na sor z atakiem kolki nerkowej. Lekarz pił właśnie herbatkę i zartował z pielęgniarka kazał mi poczekać na korytarzu.  Przez drzwi słychać było śmiechy i zarty a ja zwijałem się z bólu. Pielęgniarka rozmawiała ze mną na korytarzu i wiedziała że cierpię ale jednak nie zareagowała. Po około 15 minutach wpadłem do gabinetu i powiedziałem co myślę. BYLI W SZOKU. Teraz ja dla nich byłem niegrzeczny a oni wreszcie zmienili podejście do mnie. CZYLI NA CHAMSTWO i BRECZELNOŚC  TRZE... rozwiń
Avatar
anonim / 18 stycznia 2019 o 00:47
+2
Dziwi mnie tylko jedno - skoro w szpitalach i na SOR-ach jest tak źle a personel jest niedouczony i chamski, to po co ludzie tam idziecie. Skoro jesteście przekonani, że nikt się tam na niczym nie zna, to proponuję się leczyć u znachora albo "na własną rękę". 
Avatar
Gość / 17 stycznia 2019 o 13:06
+2
Ciekawe czy pan doktor jest równie "miły" w swoim prywatnym gabinecie. Myślę, że syn tej kobiety bardzo dobrze zrobił zgłaszając to niewłaściwe i karygodne zachowanie. Gdyby więcej ludzi reagowało w ten sposób może by się w końcu coś zmieniło. Mam nadzieję, że nie odpuści i doprowadzi sprawę do końca.