Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 listopada 2016 r.
19:26

Oszczędzał na ogrzewaniu, musi zapłacić więcej

34 47 A A

Możesz oszczędzać na ogrzewaniu, a i tak zapłacisz więcej. Takie doświadczenia ma jeden z mieszkańców Puław. Prezes OPEC odpowiada, że rozliczenia kosztów są prowadzone prawidłowo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mieszkam sam, cały czas w domu utrzymuję podobną temperaturę. A z roku na rok muszę płacić za ogrzewanie coraz więcej – skarży się Stefan Moskalik, mieszkaniec bloku przy ul. Grota-Roweckiego w Puławach.

Na potwierdzenie swoich słów podaje ilość zużytych przez siebie jednostek ciepła. W sezonie grzewczym 2014/15 było to 3481, a w tym roku nawet mniej – bo 3468 jednostek. Mimo to, rachunek wzrósł.

– I to nie jest tylko mój problem. Rozmawiałem z sąsiadami z bloku i mają po kilkaset złotych niedopłaty – mówi pan Stefan.

W bloku, w którym mieszka nasz Czytelnik opłaty lokatorów składają się w połowie z kosztów indywidualnych, a w połowie z kosztów zużycia w całym bloku. Dlaczego tak jest? Prezes OPEC Ryszard Jabłoński wyjaśnia, że w każdym mieszkaniu jest dodatkowo instalacja pionowa która jest nieopomiarowana. Ogrzewane są też klatki schodowe. – Poza tym nawet jakby ktoś całkowicie zakręcił zawory u siebie, to jest ogrzewany przez mieszkanie sąsiada, bo ciepło się rozchodzi – podkreśla Ryszard Jabłoński.

Prezes OPEC przedstawił nam wyliczenia zużytych jednostek ciepła dla całego bloku, w którym mieszka nasz Czytelnik. I okazuje się, że lokatorzy zużyli go w tym roku mniej niż rok temu (81 227 jednostek w sezonie 2014/15 i 77 788 jednostek w sezonie 2015/16). A mimo to OPEC naliczył dla całego bloku opłatę odrobinę wyższą (52 460 zł w poprzednim sezonie, a 52 487 zł w tym sezonie).

Prezes Jabłoński wyjaśnia, że wynika to ze wzrostu taryfy w OPEC i Zakładach Azotowych, które dostarczają ciepło do miasta. Nie ma też stałej ceny jednostki ciepła. Im mniej jednostek zużyją mieszkańcy, tym cena każdej jednostki jest wyższa.

Można więc wnioskować, że niezależnie od tego, jak bardzo mieszkańcy będą oszczędzać, to i tak zapłacą tyle samo albo nawet i więcej, tak jak w opisywanym przypadku bloku przy Grota-Roweckiego 16.

Inny mieszkaniec miasta, z osiedla Kołłątaja, pyta dlaczego podział kosztów ogrzewania całego bloku i indywidualnych rozliczany jest w proporcjach 50/50, a nie np. 30/70. Wówczas każdy mieszkaniec miałby większy wpływ na swój rachunek. Inni przypominają okres kiedy spółdzielnie mieszkaniowe planowały termomodernizację bloków i wydatki uzasadniały tym, że po inwestycji opłaty za ogrzewanie zmaleją.

– W każdym bloku koszty spadły – przekonuje Ryszard Jabłoński. – Mieszkańcy skorzystali raz, a teraz ceny już nie spadają. Ale pewnie już nie pamiętają ile płacili wcześniej.

Czytaj więcej o:

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 08:02
+1
Te podzielniki, wodomierze, liczniki to jedno wielkie oszustwo. Ja, mając w bloku licznik współny od gazu płące po 9 zł od osoby za gaz a gotuje ile się da i nawet w zimie czasem sie dogrzewam z piekarnika. Moi znajomi mają licznik w mieszkaniu i co miesiąc płącą po 80 zł . Skąd się to zatem bierze? Albo wodomierze to też mega oszustwo. Na koniec kwartału spółdzielnia sumuje wskazania z liczników mieszkańców i dolicza różnicę między wodomierzem głownym a tymi w domach. Teraz dlaczego ja mam płacić te różnice z głownego licznika? To po co w takim razie mam mieć w domu te wodomierze skoro i tak dopierdzielają mi różnice?? Paranoja jakaś. Podzielników ciepła też na szczęście nie mam i to się bardziej opłaci. Płace stałą opłąte miesięczną. Jak miałem keidyś to nie było roku bez niedopłąty po 3-4 stówy, masakra. To dobitnie pokazuje jakie w Polsce uprawiane jest dymanie ludzi i jedno wielkie oszustwo.
Te podzielniki, wodomierze, liczniki to jedno wielkie oszustwo. Ja, mając w bloku licznik współny od gazu płące po 9 zł od osoby za gaz a gotuje ile się da i nawet w zimie czasem sie dogrzewam z piekarnika. Moi znajomi mają licznik w mieszkaniu i co miesiąc płącą po 80 zł . Skąd się to zatem bierze? Albo wodomierze to też mega oszustwo. Na koniec kwartału spółdzielnia sumuje wskazania z liczników mieszkańców i dolicza różnicę między wodomierzem głownym a tymi w domach. Teraz dlaczego ja mam płacić te różnice z głownego licznika? To po co w t... rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 22:47
+1
te wszystkie podzielniki to jedno wielkie oszustwo. na szczescie u nas w spoldzielni lokatorzy powiedzieli dosc i teraz kazdy ma cieplo i nie placi juz wysokich oplat za grzanie. podzielniki to zlodziejstwo!!!!!!!!
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 21:26
+1
A prezes z czego ma mieć odprawę ? Z Waszego oszczędzonego ciepełka !!!! Ludzie , to Polska ! Jak góra ustali , tak ma być na dole u Was w kaloryferach . Marznij , a i tak płać by im z Twojej kieszeni kapało , a w ich premiach grało .
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 21:25
+1
No troszeczkę grosza skapło prezesom PSM jak montowali podzielniki radiowe :)
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 20:35
+1
W tym przypadku złodziejem jest OPEC. Zgoda w kwestii zamówionej mocy. Tym powinien zająć się radny Maj czy czasem OPEC nie naciąga mieszkańców zmuszając do zamawiania większych mocy niż potrzeba w poszczególnych budynkach.
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 20:27
+1
spoldzielnia to zlodzieje
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 20:16
+1
...bo dobra zmiana pod kierunkiem Misiewiczów sprawia cuda
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 19:47
+1
To samo będzie z energią elektryczną. Na nic wymiana żarówek na led, starego sprzętu AGD na sprzęt energooszczędny, a nawet siedzenie przy świeczkach, zjedzą nas tzw. opłaty stałe stanowiące więcej niż połowę pozycji na rachunku.
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 19:41
+1
Dlatego mieszkam w domu jednorodzinnym gdzie nikt mi mi nie narzuca - ani Prezes ani uciszliwy sasiad, nawet cieplownia która ma plany ze ma zarobić określoną kwotę. Palę tyle ile chcę a jak nie chcę to nie palę i nie płacę!!!!
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 19:41
+1
Sprawa jest prosta koszty funkcjonowania OPEC z roku na rok nie maleją a rosną. Przecież nikt tam nie zwalnia pracowników a wręcz pewnie zatrudnia i podnosi im wynagrodzenia. A to są najważniejsze składniki ceny ciepła, a taryfa z Azotów nie rośnie tak bardzo jak pan prezes mówi.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2017 o 01:18
0
pewnie, że drożeje jak w OPEC Puławy są wypłacane wszystkim pracownikom co pięć lat jubileuszóki - pięciokrotność wynagrodzenia, co roku trzynastka, co roku bilansówka, iHGW co jeszcze- prezes dobry bo ze swojego nie płaci, taki dla swojaków dobry, toż to firma rodzinna- stanowiska tam dziedziczone są, nikt z zewnątrz się nie dostanie. Zapytajcie kogoś z pracowników- to pewnie pary z gęby nie puści. A my? cóz płaćmy co roku więcej za mniej.
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 21:16
0
boże przecież w tym Lublinie nic się nie dzieje, co to za informacje, 80 % o urzędasach, że nie ma pieniedzy na leczenie, jakiś tam wypadek, żenada
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 12:40
0
powinni całkowicie wyrzucić grzejnik z mieszkań i grzać kociołkami na węgiel
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 02:59
0
A co powiecie na to, przez kilka lat kiedy mieszkałam zagranicą i nikt nie przebywał w lokalu miałam zupełnie odłączone ogrzewanie(aby nie generować niepotrzebnych kosztów), w tym czasie nie zużyłam nawet jednej jednostki, co jest udokumentowane! bo w mieszkaniu nie ma prehistorycznych podzielników zamontowanych na kaloryferach ale cyfrowy podzielnik ciepła z przepływomierzem. W tym czasie spółdzielnia za każdy rok naliczyła mi dopłaty od 1600 do 3200 zł!(oprócz zaliczek w czynszu) czyli zużyłam zero, ale naliczono mi kilkanaście tysięcy złotych! i jeszcze mieli czelność podać mnie o te nienależne pieniądze do sądu i komornika(aby mnie pogrążyć i wygenerować jeszcze większe koszty). Zwykłe bezczelne wyłudzenie! A najlepsze jest to, że ludzie którzy mieszkali i normalnie ogrzewali otrzymywali rokrocznie 250/400 zł zwrotu od stawki pobranej już w czynszu. Mam udokumentowane zerowe zużycie! Jakakolwiek próba dojścia do porozumienia ze spółdzielnią kończyła się na cynicznym, szyderczym uśmiechu i słowie nie będziemy do tego wracać, jeżeli pani nie zapłaci zlicytujemy pani mieszkanie! Sprawa jest w sądzie! nie zapłacę za to! już samo normalne rozliczenie w tym wypadku jest dla mnie krzywdzące, w końcu zużyłam zero, a koszt stały wynosił ponad siedemset złotych, a więc przez kilka lat nie ogrzewając mieszkania opłacałam ogrzewanie innym, jeśli takie są zasady rozliczeń mogę to zaakceptować, ale nie takie chamstwo, że podają mnie o kilkanaście tysięcy złotych!
A co powiecie na to, przez kilka lat kiedy mieszkałam zagranicą i nikt nie przebywał w lokalu miałam zupełnie odłączone ogrzewanie(aby nie generować niepotrzebnych kosztów), w tym czasie nie zużyłam nawet jednej jednostki, co jest udokumentowane! bo w mieszkaniu nie ma prehistorycznych podzielników zamontowanych na kaloryferach ale cyfrowy podzielnik ciepła z przepływomierzem. W tym czasie spółdzielnia za każdy rok naliczyła mi dopłaty od 1600 do 3200 zł!(oprócz zaliczek w czynszu) czyli zużyłam zero, ale naliczono mi kilkanaście tysięcy z... rozwiń
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 o 21:15
0
OPEC to monopolista i dokładnie wie że może robić co chce i tak mieszkańcy bloków nie mają innego rozwiązania. Albo OPEC albo nikt
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 o 18:40
0
Po raz kolejny zapytam dlaczego nie mogę sobie w lecie odkręcić kaloryfera i żeby był ciepło jak mam taki kaprys? Place za przesył więc w każdej chwili powinnam móc skorzystać, w Niemczech tak jest i nikt nie ma pretensji że tyle płaci a w tym chorym kraju to zapłać i płacz a usługi dziadostwo
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 o 16:32
0
Zależy jaki podzielnik, radiowy działa inaczej
Avatar
OO / 28 listopada 2016 o 11:25
0
Najpierw dowiedz się jak działa podzielnik. Nawet jak wyłączysz grzejnik to i tak podzielnik będzie wskazywał zużycie ciepła ale nie z grzejnika. Podzielnik dziala na zasdzie parowania. Takie małe oszustwo.
Avatar
OO / 28 listopada 2016 o 11:20
0
Z reguły w domkach nie palą a chodzą w dwuch swetrach i kufajce.
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 o 08:57
0
U nas blok posiada własny piec, w piśmie od opec czytamy że bez względu na to ile pójdzie materiału grzewczego oraz w jakiej cenie zostanie on zakupiony nie ma bezpośrednio wpływu na stawkę ponieważ stawkę reguluje urząd. Tak więc płacimy 4zł/m2
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pielęgniarki już nie chcą wyjeżdżać do pracy za granicę?

Pielęgniarki już nie chcą wyjeżdżać do pracy za granicę? 0 1

Coraz mniej pielęgniarek wyjeżdża do pracy za granicę – wynika z danych ich samorządu. – W województwie lubelskim tego nie widać – twierdzą tymczasem związkowcy

Nowy wydział lubelskiej uczelni. Przeprowadzka na Felin

Nowy wydział lubelskiej uczelni. Przeprowadzka na Felin 0 1

Utworzenie nowego wydziału planują władze Uniwersytetu Przyrodniczego. Od nowego roku akademickiego studenci i pracownicy mają wprowadzić się do uczelnianego budynku na Felinie

Oni najlepiej wspierają ekonomię społeczną

Oni najlepiej wspierają ekonomię społeczną 0 0

Cztery samorządy i czterech samorządowców zostało wczoraj nagrodzonych podczas II Regionalnego Spotkania Ekonomii Społecznej. W każdej z kategorii przyznano też wyróżnienia.

Lubelska kuria ujawniła ile osób zgłosiło molestowanie dzieci w ciągu ostatnich 28 lat

Lubelska kuria ujawniła ile osób zgłosiło molestowanie dzieci w ciągu ostatnich 28 lat 16 10

9 zawiadomień o przypadkach dotyczących molestowania seksualnego małoletnich wpłynęło do Kurii Metropolitalnej w Lublinie w ciągu ostatnich 28 lat. Archidiecezja lubelska ujawniła wczoraj dane, które zbiorczo przedstawili w ubiegłym tygodniu hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce

Koniec z cofaniem liczników? Można pójść do więzienia. Zmiany w prawie

Koniec z cofaniem liczników? Można pójść do więzienia. Zmiany w prawie 14 11

Sejm przyjął zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder cofania liczników w używanych autach. Kara może sięgać 5 lat więzienia

Nowe samoloty szkoleniowe dla chełmskiej uczelni [zdjęcia]
galeria

Nowe samoloty szkoleniowe dla chełmskiej uczelni [zdjęcia] 4 10

Nowe miejsca pracy, terminal przeładunkowy, miasteczko medyczne i nowe szkolne samoloty – za realizację pomysłów prezydenta Chełma ręczą wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek i wicepremier Jarosław Gowin

Najdłuższe tiramisu świata. Cukiernicy pobili rekord Guinnessa
film

Najdłuższe tiramisu świata. Cukiernicy pobili rekord Guinnessa 0 0

Mediolan, Włochy. Trzydziestu cukierników przyrządziło w Mediolanie 273-metrowe tiramisu, bijąc rekord w księdze Gunnessa. Potrzebowali do tego 300 litrów kawy, 500 kilogramów kremu mascarpone i 50 tysięcy biszkoptów.

Park Jana Pawła II będzie dłuższy, ale z małą wyrwą. Wkrótce ruszą prace

Park Jana Pawła II będzie dłuższy, ale z małą wyrwą. Wkrótce ruszą prace 13 21

Na przełomie marca i kwietnia powinny się rozpocząć prace przy urządzaniu dalszej części parku Jana Pawła II. W piątek rozstrzygnięty został przetarg na wykonanie alejek wzdłuż os. Świt i os. Łęgi

Gabrijela Besen (MKS Perła): Jesteśmy lepsze od Zagłębia i to udowodnimy

Gabrijela Besen (MKS Perła): Jesteśmy lepsze od Zagłębia i to udowodnimy 0 0

Rozmowa z Gabrijelą Besen, bramkarką MKS Perła Lublin

Rzucił się na znajomego z nożem i metalową rurką. Poszło o kobietę [zdjęcia]
galeria

Rzucił się na znajomego z nożem i metalową rurką. Poszło o kobietę [zdjęcia] 12 10

Rozpoczął się proces 29-latka z okolic Poniatowej, oskarżonego o usiłowanie zabójstwa. Mężczyzna rzucił się na znajomego z nożem i metalową rurką – dowodzi prokuratura. Panowie mieli pokłócić się o kobietę

Rewolucja w przepisach. Zadecydują umiejętności, a nie paszport

Rewolucja w przepisach. Zadecydują umiejętności, a nie paszport 0 2

Polski Związek Koszykówki postanowił wprowadzić rewolucyjne zmiany w regulaminie rozgrywek. W przyszłym sezonie nie będzie m.in. obowiązywał przepis o konieczności przebywania na parkiecie minimum dwóch zawodników wyszkolonych w Polsce

Ogromny korek na ul. Diamentowej po zamknięciu jednej jezdni [zdjęcia]
galeria

Ogromny korek na ul. Diamentowej po zamknięciu jednej jezdni [zdjęcia] 15 21

W ogromnym korku tkwią dzisiaj kierowcy jadący ul. Diamentową w kierunku Czubów. Pojazdy komunikacji miejskiej mają opóźnienia przekraczające nawet godzinę.

Będą rozdawać jabłka na placu Litewskim

Będą rozdawać jabłka na placu Litewskim 1 7

Rolnicy z Agrounii będą w środę rozdawać jabłka. Sadownicy chcą zwrócić w ten sposób uwagę na problemy, z którymi się borykają.

Maciej Kuciapa (Speed Car Motor): Pojawiła się nerwowość

Maciej Kuciapa (Speed Car Motor): Pojawiła się nerwowość 1 3

Rozmowa z Maciejem Kuciapą, trenerem Speed Car Motoru Lublin

Lubelskie Studium Teatralne - kurs UMCS i Centrum Spotkania Kultur
31 marca 2019, 10:00

Lubelskie Studium Teatralne - kurs UMCS i Centrum Spotkania Kultur 0 0

31 marca o godz. 10 w sali baletowej Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zostanie przeprowadzona rekrutacja na Lubelskie Studium Teatralne - ponad 300-godzinny kurs dla wszystkich, którzy chcieliby poznać tajniki teatru: od aktorstwa po scenografię.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!