Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 listopada 2016 r.
19:26

Oszczędzał na ogrzewaniu, musi zapłacić więcej

34 47 A A

Możesz oszczędzać na ogrzewaniu, a i tak zapłacisz więcej. Takie doświadczenia ma jeden z mieszkańców Puław. Prezes OPEC odpowiada, że rozliczenia kosztów są prowadzone prawidłowo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mieszkam sam, cały czas w domu utrzymuję podobną temperaturę. A z roku na rok muszę płacić za ogrzewanie coraz więcej – skarży się Stefan Moskalik, mieszkaniec bloku przy ul. Grota-Roweckiego w Puławach.

Na potwierdzenie swoich słów podaje ilość zużytych przez siebie jednostek ciepła. W sezonie grzewczym 2014/15 było to 3481, a w tym roku nawet mniej – bo 3468 jednostek. Mimo to, rachunek wzrósł.

– I to nie jest tylko mój problem. Rozmawiałem z sąsiadami z bloku i mają po kilkaset złotych niedopłaty – mówi pan Stefan.

W bloku, w którym mieszka nasz Czytelnik opłaty lokatorów składają się w połowie z kosztów indywidualnych, a w połowie z kosztów zużycia w całym bloku. Dlaczego tak jest? Prezes OPEC Ryszard Jabłoński wyjaśnia, że w każdym mieszkaniu jest dodatkowo instalacja pionowa która jest nieopomiarowana. Ogrzewane są też klatki schodowe. – Poza tym nawet jakby ktoś całkowicie zakręcił zawory u siebie, to jest ogrzewany przez mieszkanie sąsiada, bo ciepło się rozchodzi – podkreśla Ryszard Jabłoński.

Prezes OPEC przedstawił nam wyliczenia zużytych jednostek ciepła dla całego bloku, w którym mieszka nasz Czytelnik. I okazuje się, że lokatorzy zużyli go w tym roku mniej niż rok temu (81 227 jednostek w sezonie 2014/15 i 77 788 jednostek w sezonie 2015/16). A mimo to OPEC naliczył dla całego bloku opłatę odrobinę wyższą (52 460 zł w poprzednim sezonie, a 52 487 zł w tym sezonie).

Prezes Jabłoński wyjaśnia, że wynika to ze wzrostu taryfy w OPEC i Zakładach Azotowych, które dostarczają ciepło do miasta. Nie ma też stałej ceny jednostki ciepła. Im mniej jednostek zużyją mieszkańcy, tym cena każdej jednostki jest wyższa.

Można więc wnioskować, że niezależnie od tego, jak bardzo mieszkańcy będą oszczędzać, to i tak zapłacą tyle samo albo nawet i więcej, tak jak w opisywanym przypadku bloku przy Grota-Roweckiego 16.

Inny mieszkaniec miasta, z osiedla Kołłątaja, pyta dlaczego podział kosztów ogrzewania całego bloku i indywidualnych rozliczany jest w proporcjach 50/50, a nie np. 30/70. Wówczas każdy mieszkaniec miałby większy wpływ na swój rachunek. Inni przypominają okres kiedy spółdzielnie mieszkaniowe planowały termomodernizację bloków i wydatki uzasadniały tym, że po inwestycji opłaty za ogrzewanie zmaleją.

– W każdym bloku koszty spadły – przekonuje Ryszard Jabłoński. – Mieszkańcy skorzystali raz, a teraz ceny już nie spadają. Ale pewnie już nie pamiętają ile płacili wcześniej.

Czytaj więcej o:

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 08:02
+1
Te podzielniki, wodomierze, liczniki to jedno wielkie oszustwo. Ja, mając w bloku licznik współny od gazu płące po 9 zł od osoby za gaz a gotuje ile się da i nawet w zimie czasem sie dogrzewam z piekarnika. Moi znajomi mają licznik w mieszkaniu i co miesiąc płącą po 80 zł . Skąd się to zatem bierze? Albo wodomierze to też mega oszustwo. Na koniec kwartału spółdzielnia sumuje wskazania z liczników mieszkańców i dolicza różnicę między wodomierzem głownym a tymi w domach. Teraz dlaczego ja mam płacić te różnice z głownego licznika? To po co w takim razie mam mieć w domu te wodomierze skoro i tak dopierdzielają mi różnice?? Paranoja jakaś. Podzielników ciepła też na szczęście nie mam i to się bardziej opłaci. Płace stałą opłąte miesięczną. Jak miałem keidyś to nie było roku bez niedopłąty po 3-4 stówy, masakra. To dobitnie pokazuje jakie w Polsce uprawiane jest dymanie ludzi i jedno wielkie oszustwo.
Te podzielniki, wodomierze, liczniki to jedno wielkie oszustwo. Ja, mając w bloku licznik współny od gazu płące po 9 zł od osoby za gaz a gotuje ile się da i nawet w zimie czasem sie dogrzewam z piekarnika. Moi znajomi mają licznik w mieszkaniu i co miesiąc płącą po 80 zł . Skąd się to zatem bierze? Albo wodomierze to też mega oszustwo. Na koniec kwartału spółdzielnia sumuje wskazania z liczników mieszkańców i dolicza różnicę między wodomierzem głownym a tymi w domach. Teraz dlaczego ja mam płacić te różnice z głownego licznika? To po co w t... rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 22:47
+1
te wszystkie podzielniki to jedno wielkie oszustwo. na szczescie u nas w spoldzielni lokatorzy powiedzieli dosc i teraz kazdy ma cieplo i nie placi juz wysokich oplat za grzanie. podzielniki to zlodziejstwo!!!!!!!!
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 21:26
+1
A prezes z czego ma mieć odprawę ? Z Waszego oszczędzonego ciepełka !!!! Ludzie , to Polska ! Jak góra ustali , tak ma być na dole u Was w kaloryferach . Marznij , a i tak płać by im z Twojej kieszeni kapało , a w ich premiach grało .
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 21:25
+1
No troszeczkę grosza skapło prezesom PSM jak montowali podzielniki radiowe :)
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 20:35
+1
W tym przypadku złodziejem jest OPEC. Zgoda w kwestii zamówionej mocy. Tym powinien zająć się radny Maj czy czasem OPEC nie naciąga mieszkańców zmuszając do zamawiania większych mocy niż potrzeba w poszczególnych budynkach.
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 20:27
+1
spoldzielnia to zlodzieje
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 20:16
+1
...bo dobra zmiana pod kierunkiem Misiewiczów sprawia cuda
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 19:47
+1
To samo będzie z energią elektryczną. Na nic wymiana żarówek na led, starego sprzętu AGD na sprzęt energooszczędny, a nawet siedzenie przy świeczkach, zjedzą nas tzw. opłaty stałe stanowiące więcej niż połowę pozycji na rachunku.
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 19:41
+1
Dlatego mieszkam w domu jednorodzinnym gdzie nikt mi mi nie narzuca - ani Prezes ani uciszliwy sasiad, nawet cieplownia która ma plany ze ma zarobić określoną kwotę. Palę tyle ile chcę a jak nie chcę to nie palę i nie płacę!!!!
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 19:41
+1
Sprawa jest prosta koszty funkcjonowania OPEC z roku na rok nie maleją a rosną. Przecież nikt tam nie zwalnia pracowników a wręcz pewnie zatrudnia i podnosi im wynagrodzenia. A to są najważniejsze składniki ceny ciepła, a taryfa z Azotów nie rośnie tak bardzo jak pan prezes mówi.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2017 o 01:18
0
pewnie, że drożeje jak w OPEC Puławy są wypłacane wszystkim pracownikom co pięć lat jubileuszóki - pięciokrotność wynagrodzenia, co roku trzynastka, co roku bilansówka, iHGW co jeszcze- prezes dobry bo ze swojego nie płaci, taki dla swojaków dobry, toż to firma rodzinna- stanowiska tam dziedziczone są, nikt z zewnątrz się nie dostanie. Zapytajcie kogoś z pracowników- to pewnie pary z gęby nie puści. A my? cóz płaćmy co roku więcej za mniej.
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 21:16
0
boże przecież w tym Lublinie nic się nie dzieje, co to za informacje, 80 % o urzędasach, że nie ma pieniedzy na leczenie, jakiś tam wypadek, żenada
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 12:40
0
powinni całkowicie wyrzucić grzejnik z mieszkań i grzać kociołkami na węgiel
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 02:59
0
A co powiecie na to, przez kilka lat kiedy mieszkałam zagranicą i nikt nie przebywał w lokalu miałam zupełnie odłączone ogrzewanie(aby nie generować niepotrzebnych kosztów), w tym czasie nie zużyłam nawet jednej jednostki, co jest udokumentowane! bo w mieszkaniu nie ma prehistorycznych podzielników zamontowanych na kaloryferach ale cyfrowy podzielnik ciepła z przepływomierzem. W tym czasie spółdzielnia za każdy rok naliczyła mi dopłaty od 1600 do 3200 zł!(oprócz zaliczek w czynszu) czyli zużyłam zero, ale naliczono mi kilkanaście tysięcy złotych! i jeszcze mieli czelność podać mnie o te nienależne pieniądze do sądu i komornika(aby mnie pogrążyć i wygenerować jeszcze większe koszty). Zwykłe bezczelne wyłudzenie! A najlepsze jest to, że ludzie którzy mieszkali i normalnie ogrzewali otrzymywali rokrocznie 250/400 zł zwrotu od stawki pobranej już w czynszu. Mam udokumentowane zerowe zużycie! Jakakolwiek próba dojścia do porozumienia ze spółdzielnią kończyła się na cynicznym, szyderczym uśmiechu i słowie nie będziemy do tego wracać, jeżeli pani nie zapłaci zlicytujemy pani mieszkanie! Sprawa jest w sądzie! nie zapłacę za to! już samo normalne rozliczenie w tym wypadku jest dla mnie krzywdzące, w końcu zużyłam zero, a koszt stały wynosił ponad siedemset złotych, a więc przez kilka lat nie ogrzewając mieszkania opłacałam ogrzewanie innym, jeśli takie są zasady rozliczeń mogę to zaakceptować, ale nie takie chamstwo, że podają mnie o kilkanaście tysięcy złotych!
A co powiecie na to, przez kilka lat kiedy mieszkałam zagranicą i nikt nie przebywał w lokalu miałam zupełnie odłączone ogrzewanie(aby nie generować niepotrzebnych kosztów), w tym czasie nie zużyłam nawet jednej jednostki, co jest udokumentowane! bo w mieszkaniu nie ma prehistorycznych podzielników zamontowanych na kaloryferach ale cyfrowy podzielnik ciepła z przepływomierzem. W tym czasie spółdzielnia za każdy rok naliczyła mi dopłaty od 1600 do 3200 zł!(oprócz zaliczek w czynszu) czyli zużyłam zero, ale naliczono mi kilkanaście tysięcy z... rozwiń
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 o 21:15
0
OPEC to monopolista i dokładnie wie że może robić co chce i tak mieszkańcy bloków nie mają innego rozwiązania. Albo OPEC albo nikt
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 o 18:40
0
Po raz kolejny zapytam dlaczego nie mogę sobie w lecie odkręcić kaloryfera i żeby był ciepło jak mam taki kaprys? Place za przesył więc w każdej chwili powinnam móc skorzystać, w Niemczech tak jest i nikt nie ma pretensji że tyle płaci a w tym chorym kraju to zapłać i płacz a usługi dziadostwo
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 o 16:32
0
Zależy jaki podzielnik, radiowy działa inaczej
Avatar
OO / 28 listopada 2016 o 11:25
0
Najpierw dowiedz się jak działa podzielnik. Nawet jak wyłączysz grzejnik to i tak podzielnik będzie wskazywał zużycie ciepła ale nie z grzejnika. Podzielnik dziala na zasdzie parowania. Takie małe oszustwo.
Avatar
OO / 28 listopada 2016 o 11:20
0
Z reguły w domkach nie palą a chodzą w dwuch swetrach i kufajce.
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 o 08:57
0
U nas blok posiada własny piec, w piśmie od opec czytamy że bez względu na to ile pójdzie materiału grzewczego oraz w jakiej cenie zostanie on zakupiony nie ma bezpośrednio wpływu na stawkę ponieważ stawkę reguluje urząd. Tak więc płacimy 4zł/m2
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pielęgniarki już nie chcą wyjeżdżać do pracy za granicę?

Pielęgniarki już nie chcą wyjeżdżać do pracy za granicę? 0 1

Coraz mniej pielęgniarek wyjeżdża do pracy za granicę – wynika z danych ich samorządu. – W województwie lubelskim tego nie widać – twierdzą tymczasem związkowcy

Nowy wydział lubelskiej uczelni. Przeprowadzka na Felin

Nowy wydział lubelskiej uczelni. Przeprowadzka na Felin 0 1

Utworzenie nowego wydziału planują władze Uniwersytetu Przyrodniczego. Od nowego roku akademickiego studenci i pracownicy mają wprowadzić się do uczelnianego budynku na Felinie

Oni najlepiej wspierają ekonomię społeczną

Oni najlepiej wspierają ekonomię społeczną 0 0

Cztery samorządy i czterech samorządowców zostało wczoraj nagrodzonych podczas II Regionalnego Spotkania Ekonomii Społecznej. W każdej z kategorii przyznano też wyróżnienia.

Lubelska kuria ujawniła ile osób zgłosiło molestowanie dzieci w ciągu ostatnich 28 lat

Lubelska kuria ujawniła ile osób zgłosiło molestowanie dzieci w ciągu ostatnich 28 lat 16 10

9 zawiadomień o przypadkach dotyczących molestowania seksualnego małoletnich wpłynęło do Kurii Metropolitalnej w Lublinie w ciągu ostatnich 28 lat. Archidiecezja lubelska ujawniła wczoraj dane, które zbiorczo przedstawili w ubiegłym tygodniu hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce

Koniec z cofaniem liczników? Można pójść do więzienia. Zmiany w prawie

Koniec z cofaniem liczników? Można pójść do więzienia. Zmiany w prawie 14 11

Sejm przyjął zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder cofania liczników w używanych autach. Kara może sięgać 5 lat więzienia

Nowe samoloty szkoleniowe dla chełmskiej uczelni [zdjęcia]
galeria

Nowe samoloty szkoleniowe dla chełmskiej uczelni [zdjęcia] 4 10

Nowe miejsca pracy, terminal przeładunkowy, miasteczko medyczne i nowe szkolne samoloty – za realizację pomysłów prezydenta Chełma ręczą wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek i wicepremier Jarosław Gowin

Najdłuższe tiramisu świata. Cukiernicy pobili rekord Guinnessa
film

Najdłuższe tiramisu świata. Cukiernicy pobili rekord Guinnessa 0 0

Mediolan, Włochy. Trzydziestu cukierników przyrządziło w Mediolanie 273-metrowe tiramisu, bijąc rekord w księdze Gunnessa. Potrzebowali do tego 300 litrów kawy, 500 kilogramów kremu mascarpone i 50 tysięcy biszkoptów.

Park Jana Pawła II będzie dłuższy, ale z małą wyrwą. Wkrótce ruszą prace

Park Jana Pawła II będzie dłuższy, ale z małą wyrwą. Wkrótce ruszą prace 13 21

Na przełomie marca i kwietnia powinny się rozpocząć prace przy urządzaniu dalszej części parku Jana Pawła II. W piątek rozstrzygnięty został przetarg na wykonanie alejek wzdłuż os. Świt i os. Łęgi

Gabrijela Besen (MKS Perła): Jesteśmy lepsze od Zagłębia i to udowodnimy

Gabrijela Besen (MKS Perła): Jesteśmy lepsze od Zagłębia i to udowodnimy 0 0

Rozmowa z Gabrijelą Besen, bramkarką MKS Perła Lublin

Rzucił się na znajomego z nożem i metalową rurką. Poszło o kobietę [zdjęcia]
galeria

Rzucił się na znajomego z nożem i metalową rurką. Poszło o kobietę [zdjęcia] 12 10

Rozpoczął się proces 29-latka z okolic Poniatowej, oskarżonego o usiłowanie zabójstwa. Mężczyzna rzucił się na znajomego z nożem i metalową rurką – dowodzi prokuratura. Panowie mieli pokłócić się o kobietę

Rewolucja w przepisach. Zadecydują umiejętności, a nie paszport

Rewolucja w przepisach. Zadecydują umiejętności, a nie paszport 0 2

Polski Związek Koszykówki postanowił wprowadzić rewolucyjne zmiany w regulaminie rozgrywek. W przyszłym sezonie nie będzie m.in. obowiązywał przepis o konieczności przebywania na parkiecie minimum dwóch zawodników wyszkolonych w Polsce

Ogromny korek na ul. Diamentowej po zamknięciu jednej jezdni [zdjęcia]
galeria

Ogromny korek na ul. Diamentowej po zamknięciu jednej jezdni [zdjęcia] 15 21

W ogromnym korku tkwią dzisiaj kierowcy jadący ul. Diamentową w kierunku Czubów. Pojazdy komunikacji miejskiej mają opóźnienia przekraczające nawet godzinę.

Będą rozdawać jabłka na placu Litewskim

Będą rozdawać jabłka na placu Litewskim 1 7

Rolnicy z Agrounii będą w środę rozdawać jabłka. Sadownicy chcą zwrócić w ten sposób uwagę na problemy, z którymi się borykają.

Maciej Kuciapa (Speed Car Motor): Pojawiła się nerwowość

Maciej Kuciapa (Speed Car Motor): Pojawiła się nerwowość 1 3

Rozmowa z Maciejem Kuciapą, trenerem Speed Car Motoru Lublin

Lubelskie Studium Teatralne - kurs UMCS i Centrum Spotkania Kultur
31 marca 2019, 10:00

Lubelskie Studium Teatralne - kurs UMCS i Centrum Spotkania Kultur 0 0

31 marca o godz. 10 w sali baletowej Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zostanie przeprowadzona rekrutacja na Lubelskie Studium Teatralne - ponad 300-godzinny kurs dla wszystkich, którzy chcieliby poznać tajniki teatru: od aktorstwa po scenografię.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.