Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 listopada 2016 r.
13:53

Puławy: Parking na Marinie coraz droższy, a parkować nie można

3 10 A A
(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Nawet 1,6 mln złotych może kosztować naprawa przeciekającego dachu dwupoziomowego parkingu na puławskiej Marinie. To ponad trzykrotnie więcej, niż wynosi wysokość funduszu gwarancyjnego. Jeśli miasto przegra przed sądem, koszty będą jeszcze wyższe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dwupoziomowy parking zbudowała dla miasta puławska firma Dombud na zlecenie generalnego wykonawcy Mota-Engil. Problem w tym, że betonowy strop obiektu pęka, szczeliny wypełniają się wodą, co grozi korozją zbrojenia, a to z kolei poważnym uszkodzeniem całej konstrukcji. Dla bezpieczeństwa, w okresach zimowych górny poziom parkingu jest zamykany.

Jeszcze w ubiegłym roku wydawało się, że zabezpieczona przez miasto kwota kaucji gwarancyjnej w wysokości pół miliona złotych wystarczy na naprawę. Dzisiaj wiemy już, że koszty mogą być nawet trzykrotnie wyższe.

– Według kosztorysu przebudowa parkingu jest warta 1,6 mln złotych, dlatego wnioskowałem o wpisanie kwoty 1,1 miliona na ten cel w nowym budżecie Puław. Przetarg ogłosimy wiosną. Liczę na to, że uda nam się to naprawić taniej, ale nie mogę tego zagwarantować – mówi Krzysztof Szczepański, kierownik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta, który nie ukrywa, że miasto ma zamiar odzyskać te środki na drodze sądowej.

Problem w tym, że nie tylko urząd zmierza do sądu, ale zrobić to chcą również wykonawcy. Jak mówi Stanisław Cholewa, prezes firmy Dombud, jeśli Mota Engil pozwie Puławy, jego przedsiębiorstwo przyłączy się do tego pozwu. – Pójdziemy z nimi, bo ja tej sprawy tak nie zostawię. Moja firma straciła 150 tys. złotych w kaucji, a Mota Engil kolejne 350 tysięcy, nie wspominając o kosztach dotyczących ekspertyz. Na pewno będziemy domagać się od miasta zwrotu tych środków wraz z odsetkami – zapowiada szef firmy budowlanej.

Stanisław Cholewa jest przekonany, że biegli sądowi przychylą się do argumentacji wskazywanej przez wykonawców. Jego zdaniem winę ponosi przede wszystkim biuro projektowe, które nie wykonało wszystkich obliczeń, zaniżyło ilość stali zbrojeniowej i nie przewidziało dodatkowego zbrojenia na potrzeby wzmocnienia konstrukcji pod kątem różnic w temperaturze otoczenia.

– W niektórych miejscach budynku w ogóle nie ma tego rodzaju zbrojenia, a przez to kurczący i rozkurczający się pod wpływem zmian temperatury beton popękał. Zabrakło także izolacji typu ciężkiego, na co my zwracaliśmy władzom miasta uwagę już na etapie wykonania – wyjaśnia prezes Dombudu, który przyznaje, że jego przedsiębiorstwo również popełniło pewne błędy, ale jak mówi, nie miały one decydującego wpływu na to, co się stało.

Nowy przetarg na wykonawcę naprawy parkingu (poprzedni został unieważniony) ma zostać ogłoszony wiosną. Pytanie czy zgłoszą się oferenci, a jeśli tak, czy ich oferty zmieszczą się w zakładanym budżecie. Duże znaczenie będzie miał także czas wykonania i rozliczenia naprawy, bo dopiero wtedy UM będzie mógł ubiegać się o zwrot kosztów przed sądem.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mieszkaniec / 1 grudnia 2016 r. o 15:03
Oczywiście tutaj chodzi o pieniądze. Wykonawca zwracał uwagę, że izolacja, która ma fundamentalne znaczenie w przypadku konstrukcji otwartych jest zaprojektowana w sposób karygodny i należy ją przeprojektować i wykonać należycie, ale niestety to by wymagało poniesienia dodatkowych nakładów pieniężnych (z tyt. tzw. dodatkowego zamówienia) ze strony miasta. A że miasto miało pewnie na tę inwestycję i na inne określony budżet, to woleli zamknąć oczy na karygodne błędy, tylko żeby nie musieć ponosić konsekwencji finansowych...
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 20:46
Dlaczego nikt nie zgłasza roszczeń do Projektanta !!! który w Radiu Lublin stwierdził że można było projekt lepiej wykonać, że było wiele w nim niedomówień że brak jest literatury na temat parkingów. Albo wiem jak mam zrobić projekt albo nie biorę się za robotę. Może w końcu Prezydent Miasta zainteresuje się sprawą ! W końcu tu chodzić może nawet o 2 mln zł z budżetu Miasta. Bezczynność Prezydenta jest zastanawiająca.
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 16:24
jeśli faktycznie w projekcie nie było zbrojenia na wpływ temperatur otoczenia oraz izolacji, to nie ma co dziwić się że konstrukcja jest porysowana i woda przecieka. tylko dlaczego dyr. szczepański idzie w ‘zaparte’ i ‘wymac***e szabelką’ że będzie domagać się zwrotu kosztów naprawy od wykonawcy zamiast od projektanta. może należałoby powołać komisję złożoną z radnych naszego miasta celem zbadania tej sprawy za nim budżet zostanie wysadzony w powietrze przez spór z wykonawcą zamiast z biurem projektowym!
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 15:36
Brak zbrojenia na wpływy temperatur dla parkingu otwartego oraz odpowiedniej izolacji woła o pomstę do nieba. Kto projektował ten parking? Gdzie był wtedy Zarząd Inwestycji Miejskich?
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 12:45
przecież odbierały to inwestycje miejskie którymi dyrektorował Krzysztof Szczepanski? Gratuluje przeciekających parkingów, błota na skwerze, zlasowanych krzesełek na stadionie, wadliwych telebimów. Wszystko do wymiany tylko nie ludzie którzy za to odpowiadają?
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 08:45
Komu ten zakichany parking ma służyć ,że tak o nim głośno?!Może lepiej opisać kto odebrał taką nowoczesną fuszerkę!!!
Avatar
olo / 28 listopada 2016 r. o 07:58
Gdybym ja budował dom i zlecił wykonanie firmie /wg. projetu/, i ta firma by mi zwróciła uwagę na podstawie wieloletnich doświadczeń, że w projekcie są lipne założenia, że w przyszłości mogło by coś przeciekać czy pękać bo czegoś tam /ich zdaniem/ nie ma, że warto dołożyć izolację czy coś w tym stylu, to jako zleceniodawca chcąc mieć dobrze i nie wnikając w szczegóły bym powiedział - zróbcie z tą izolacją aby było na pewno OK. A nie że wg projektu. Skoro miasto się uparło, aby nic nie dokładać mimo, że wykonawca dawał sygnały zawczasu, to ja nie wiem o co mają pretensję do wykonawcy.....
Gdybym ja budował dom i zlecił wykonanie firmie /wg. projetu/, i ta firma by mi zwróciła uwagę na podstawie wieloletnich doświadczeń, że w projekcie są lipne założenia, że w przyszłości mogło by coś przeciekać czy pękać bo czegoś tam /ich zdaniem/ nie ma, że warto dołożyć izolację czy coś w tym stylu, to jako zleceniodawca chcąc mieć dobrze i nie wnikając w szczegóły bym powiedział - zróbcie z tą izolacją aby było na pewno OK. A nie że wg projektu. Skoro miasto się uparło, aby nic nie dokładać mimo, że wykonawca dawał sygnały zawczasu, to ja... rozwiń
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 07:54
Skoro sam wykonawca zauważył w projekcie braki izolacji typu ciężkiego i nawet zwracał miastu na to uwagę, to nie rozumiem, o co teraz miasto ma pretensję, Chcieli zgodnie ze zwalonym projektem, to teraz mają co mają. Wykonawca zrobił jak było w projekcie - a że projekt do dupy, to co mieć pretensję do wykonawcy....
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 18:52
czy za ta fuszere także jest odpowiedzialny dyrektor Szczepański z zarządu inwestycji miejskich?
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 18:28
Panie Grobel. Czy w koncu ktos z inwestycji miejskich za to odpowie????????????????????????????????????
Avatar
mieszkaniec / 1 grudnia 2016 r. o 15:03
Oczywiście tutaj chodzi o pieniądze. Wykonawca zwracał uwagę, że izolacja, która ma fundamentalne znaczenie w przypadku konstrukcji otwartych jest zaprojektowana w sposób karygodny i należy ją przeprojektować i wykonać należycie, ale niestety to by wymagało poniesienia dodatkowych nakładów pieniężnych (z tyt. tzw. dodatkowego zamówienia) ze strony miasta. A że miasto miało pewnie na tę inwestycję i na inne określony budżet, to woleli zamknąć oczy na karygodne błędy, tylko żeby nie musieć ponosić konsekwencji finansowych...
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 20:46
Dlaczego nikt nie zgłasza roszczeń do Projektanta !!! który w Radiu Lublin stwierdził że można było projekt lepiej wykonać, że było wiele w nim niedomówień że brak jest literatury na temat parkingów. Albo wiem jak mam zrobić projekt albo nie biorę się za robotę. Może w końcu Prezydent Miasta zainteresuje się sprawą ! W końcu tu chodzić może nawet o 2 mln zł z budżetu Miasta. Bezczynność Prezydenta jest zastanawiająca.
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 16:24
jeśli faktycznie w projekcie nie było zbrojenia na wpływ temperatur otoczenia oraz izolacji, to nie ma co dziwić się że konstrukcja jest porysowana i woda przecieka. tylko dlaczego dyr. szczepański idzie w ‘zaparte’ i ‘wymac***e szabelką’ że będzie domagać się zwrotu kosztów naprawy od wykonawcy zamiast od projektanta. może należałoby powołać komisję złożoną z radnych naszego miasta celem zbadania tej sprawy za nim budżet zostanie wysadzony w powietrze przez spór z wykonawcą zamiast z biurem projektowym!
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 15:36
Brak zbrojenia na wpływy temperatur dla parkingu otwartego oraz odpowiedniej izolacji woła o pomstę do nieba. Kto projektował ten parking? Gdzie był wtedy Zarząd Inwestycji Miejskich?
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 12:45
przecież odbierały to inwestycje miejskie którymi dyrektorował Krzysztof Szczepanski? Gratuluje przeciekających parkingów, błota na skwerze, zlasowanych krzesełek na stadionie, wadliwych telebimów. Wszystko do wymiany tylko nie ludzie którzy za to odpowiadają?
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 08:45
Komu ten zakichany parking ma służyć ,że tak o nim głośno?!Może lepiej opisać kto odebrał taką nowoczesną fuszerkę!!!
Avatar
olo / 28 listopada 2016 r. o 07:58
Gdybym ja budował dom i zlecił wykonanie firmie /wg. projetu/, i ta firma by mi zwróciła uwagę na podstawie wieloletnich doświadczeń, że w projekcie są lipne założenia, że w przyszłości mogło by coś przeciekać czy pękać bo czegoś tam /ich zdaniem/ nie ma, że warto dołożyć izolację czy coś w tym stylu, to jako zleceniodawca chcąc mieć dobrze i nie wnikając w szczegóły bym powiedział - zróbcie z tą izolacją aby było na pewno OK. A nie że wg projektu. Skoro miasto się uparło, aby nic nie dokładać mimo, że wykonawca dawał sygnały zawczasu, to ja nie wiem o co mają pretensję do wykonawcy.....
Gdybym ja budował dom i zlecił wykonanie firmie /wg. projetu/, i ta firma by mi zwróciła uwagę na podstawie wieloletnich doświadczeń, że w projekcie są lipne założenia, że w przyszłości mogło by coś przeciekać czy pękać bo czegoś tam /ich zdaniem/ nie ma, że warto dołożyć izolację czy coś w tym stylu, to jako zleceniodawca chcąc mieć dobrze i nie wnikając w szczegóły bym powiedział - zróbcie z tą izolacją aby było na pewno OK. A nie że wg projektu. Skoro miasto się uparło, aby nic nie dokładać mimo, że wykonawca dawał sygnały zawczasu, to ja... rozwiń
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 07:54
Skoro sam wykonawca zauważył w projekcie braki izolacji typu ciężkiego i nawet zwracał miastu na to uwagę, to nie rozumiem, o co teraz miasto ma pretensję, Chcieli zgodnie ze zwalonym projektem, to teraz mają co mają. Wykonawca zrobił jak było w projekcie - a że projekt do dupy, to co mieć pretensję do wykonawcy....
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 18:52
czy za ta fuszere także jest odpowiedzialny dyrektor Szczepański z zarządu inwestycji miejskich?
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 18:28
Panie Grobel. Czy w koncu ktos z inwestycji miejskich za to odpowie????????????????????????????????????
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kraśnik: Więcej za śmieci, psa, lokale. "Miasto jest jak firma, musi mieć pieniądze"

Kraśnik: Więcej za śmieci, psa, lokale. "Miasto jest jak firma, musi mieć pieniądze"

Będzie drożej. Tylko w przypadku podatku od nieruchomości mieszkańcy Kraśnika i przedsiębiorcy zapłacą nieco mniej, niż zaproponował burmistrz. W 2022 o 2 zł wzrośnie opłata za śmieci, o 10 zł za psa. Dwa razy droższe będzie też korzystanie z miejskich szaletów.

MKS FunFloor Lublin – EKS Start Elbląg 35:19. Wulkan pozasportowych emocji [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin – EKS Start Elbląg 35:19. Wulkan pozasportowych emocji [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin po raz pierwszy zagrał bez Moniki Marzec na ławce rezerwowych. Wicemistrzynie Polski prowadzone przez Piotra Dropka nie dały szans Startowi Elbląg.

Anwil Włocławek – Polski Cukier Start 86:63. Nowy zawodnik dołączył do klubu z Lublina

Anwil Włocławek – Polski Cukier Start 86:63. Nowy zawodnik dołączył do klubu z Lublina

Polski Cukier Start został rozbity przez Anwil Włocławek 86:63. Goście walczyli dzielnie przez 20 minut, ale w drugiej połowie nie mieli już zbyt wiele do powiedzenia. Po przerwie czerwono-czarni zdobyli ledwie 29 punktów. Lublinianie, aby ratować sytuację zdecydowali się na kolejny transfer - do drużyny dołączył Troy Barnies.

Worek prezentów dla tysiąca dzieci. Ulicami Lublina przejdzie Orszak Św. Mikołaja.

Worek prezentów dla tysiąca dzieci. Ulicami Lublina przejdzie Orszak Św. Mikołaja.

Po raz dziewiąty w niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina przejdzie Orszak Świętego Mikołaja. Barwny korowód wyruszy ze Starego Miasta po godz. 14.30.

Zamojskie. 15 punktów i 3 tysiące zł mandatu dla kierowcy opla

Zamojskie. 15 punktów i 3 tysiące zł mandatu dla kierowcy opla

Pieszy nie doznał poważniejszych obrażeń. Kierująca oplem 43-latka dostała wysoki mandat.

Zamość. Autobusy na prąd wyjadą w miasto. Za rok

Zamość. Autobusy na prąd wyjadą w miasto. Za rok

Ulicami Zamościa będzie jeździło 14 elektrycznych, napędzanych energią z paneli fotowoltaicznych autobusów. Umowę na ich dostawę między Miejskim Zakładem Komunikacji i firma MAN Truck & Bus Polska podpisano w piątek.

Niedzielny obiad. Zimowa rybna i żurek w innej odsłonie. Przepisy kulinarne
Magazyn

Niedzielny obiad. Zimowa rybna i żurek w innej odsłonie. Przepisy kulinarne

Są smaczne, zdrowe i bardzo energetyczne. Jaką zupę ugotować grudniu? Taką, żeby często gęsto starczyła za cały obiad. Zimowe zupy to potrafią.

Mundial 2022: Dziś mecz Polska - Francja. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i stream on-line

Mundial 2022: Dziś mecz Polska - Francja. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i stream on-line

Polska po słabej grze w meczu z Argentyną i porażce 0:2 awansowała po raz pierwszy w XXI do fazy pucharowej mistrzostw świata. W niedzielę podopieczni Czesława Michniewicza zmierzą się z Francją i nie będą mieli nic do stracenia, bo nikt nie wymaga od nich zwycięstwa w starciu z mistrzami świata z 2018 roku

Mundial 2022: Argentyna - Australia 2:1. Udany jubileusz Messiego

Mundial 2022: Argentyna - Australia 2:1. Udany jubileusz Messiego

Reprezentacja Argentyny zgodnie z przewidywaniami pokonała Australię, choć ekipa z Antypodów pokazała charakter i tanio skóry nie sprzedała. Albicelestes wygrali 2:1 i w ćwierćfinale zagrają z Holandią

Zupełnie „Inny Wymiar” w Chatce Żaka. Stoły pełne gier. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Zupełnie „Inny Wymiar” w Chatce Żaka. Stoły pełne gier. Zdjęcia

W Chatce Żaka odbył się „Inny Wymiar”. To okazja do poznania gier – nie tylko planszowych.

Ślepsk Malow Suwałki – LUK Lublin 2:3. Znów wygrali po pięciu setach

Ślepsk Malow Suwałki – LUK Lublin 2:3. Znów wygrali po pięciu setach

LUK Lublin zanotował kolejne zwycięstwo w PlusLidze i kolejny raz potrzebował na to aż pięciu setów. Lublinianie wygrali na wyjeździe po tie-breaku ze Ślepskiem Malow Suwałki

Katar 2022. Ile polscy piłkarze zarobią, jak wygrają z Francją

Katar 2022. Ile polscy piłkarze zarobią, jak wygrają z Francją

Tylko za awans na mundial FIFA płaci 9 mln dolarów. Z każdą stawką rośnie finansowa nagroda.

Lubelskie. Zima bez stoku narciarskiego, bo trzeba oszczędzać prąd

Lubelskie. Zima bez stoku narciarskiego, bo trzeba oszczędzać prąd

Samorządy muszą oszczędzać na energii, bo inaczej zapłacą kary. Dlatego Biała Podlaska zmienia godziny pracy urzędu, a Międzyrzec Podlaski nie uruchomi stoku narciarskiego.

Symfonicznie i multimedialnie - Namysłowiacy bajkowo dla dzieci
9 grudnia 2022, 10:00

Symfonicznie i multimedialnie - Namysłowiacy bajkowo dla dzieci

Jeden dzień i trzy symfoniczne, wzbogacone pokazami multimedialnymi koncerty – tak będzie w piątek (9 grudnia) w Zamojskim Domu Kultury za sprawą Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego.

Świdnik będzie mieć autobusy wodorowe. Podpisanie umów z NFOŚiGW

Świdnik będzie mieć autobusy wodorowe. Podpisanie umów z NFOŚiGW

Zakup trzech autobusów wodorowych i budowa sześciu stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Taki plan na dwa najbliższe lata ma miasto Świdnik. W tej sprawie, w sobotę w świdnickim Urzędzie Miasta zostały podpisane umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!