Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 listopada 2016 r.
13:53

Puławy: Parking na Marinie coraz droższy, a parkować nie można

3 10 A A
(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Nawet 1,6 mln złotych może kosztować naprawa przeciekającego dachu dwupoziomowego parkingu na puławskiej Marinie. To ponad trzykrotnie więcej, niż wynosi wysokość funduszu gwarancyjnego. Jeśli miasto przegra przed sądem, koszty będą jeszcze wyższe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dwupoziomowy parking zbudowała dla miasta puławska firma Dombud na zlecenie generalnego wykonawcy Mota-Engil. Problem w tym, że betonowy strop obiektu pęka, szczeliny wypełniają się wodą, co grozi korozją zbrojenia, a to z kolei poważnym uszkodzeniem całej konstrukcji. Dla bezpieczeństwa, w okresach zimowych górny poziom parkingu jest zamykany.

Jeszcze w ubiegłym roku wydawało się, że zabezpieczona przez miasto kwota kaucji gwarancyjnej w wysokości pół miliona złotych wystarczy na naprawę. Dzisiaj wiemy już, że koszty mogą być nawet trzykrotnie wyższe.

– Według kosztorysu przebudowa parkingu jest warta 1,6 mln złotych, dlatego wnioskowałem o wpisanie kwoty 1,1 miliona na ten cel w nowym budżecie Puław. Przetarg ogłosimy wiosną. Liczę na to, że uda nam się to naprawić taniej, ale nie mogę tego zagwarantować – mówi Krzysztof Szczepański, kierownik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta, który nie ukrywa, że miasto ma zamiar odzyskać te środki na drodze sądowej.

Problem w tym, że nie tylko urząd zmierza do sądu, ale zrobić to chcą również wykonawcy. Jak mówi Stanisław Cholewa, prezes firmy Dombud, jeśli Mota Engil pozwie Puławy, jego przedsiębiorstwo przyłączy się do tego pozwu. – Pójdziemy z nimi, bo ja tej sprawy tak nie zostawię. Moja firma straciła 150 tys. złotych w kaucji, a Mota Engil kolejne 350 tysięcy, nie wspominając o kosztach dotyczących ekspertyz. Na pewno będziemy domagać się od miasta zwrotu tych środków wraz z odsetkami – zapowiada szef firmy budowlanej.

Stanisław Cholewa jest przekonany, że biegli sądowi przychylą się do argumentacji wskazywanej przez wykonawców. Jego zdaniem winę ponosi przede wszystkim biuro projektowe, które nie wykonało wszystkich obliczeń, zaniżyło ilość stali zbrojeniowej i nie przewidziało dodatkowego zbrojenia na potrzeby wzmocnienia konstrukcji pod kątem różnic w temperaturze otoczenia.

– W niektórych miejscach budynku w ogóle nie ma tego rodzaju zbrojenia, a przez to kurczący i rozkurczający się pod wpływem zmian temperatury beton popękał. Zabrakło także izolacji typu ciężkiego, na co my zwracaliśmy władzom miasta uwagę już na etapie wykonania – wyjaśnia prezes Dombudu, który przyznaje, że jego przedsiębiorstwo również popełniło pewne błędy, ale jak mówi, nie miały one decydującego wpływu na to, co się stało.

Nowy przetarg na wykonawcę naprawy parkingu (poprzedni został unieważniony) ma zostać ogłoszony wiosną. Pytanie czy zgłoszą się oferenci, a jeśli tak, czy ich oferty zmieszczą się w zakładanym budżecie. Duże znaczenie będzie miał także czas wykonania i rozliczenia naprawy, bo dopiero wtedy UM będzie mógł ubiegać się o zwrot kosztów przed sądem.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mieszkaniec / 1 grudnia 2016 r. o 15:03
0
Oczywiście tutaj chodzi o pieniądze. Wykonawca zwracał uwagę, że izolacja, która ma fundamentalne znaczenie w przypadku konstrukcji otwartych jest zaprojektowana w sposób karygodny i należy ją przeprojektować i wykonać należycie, ale niestety to by wymagało poniesienia dodatkowych nakładów pieniężnych (z tyt. tzw. dodatkowego zamówienia) ze strony miasta. A że miasto miało pewnie na tę inwestycję i na inne określony budżet, to woleli zamknąć oczy na karygodne błędy, tylko żeby nie musieć ponosić konsekwencji finansowych...
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 20:46
0
Dlaczego nikt nie zgłasza roszczeń do Projektanta !!! który w Radiu Lublin stwierdził że można było projekt lepiej wykonać, że było wiele w nim niedomówień że brak jest literatury na temat parkingów. Albo wiem jak mam zrobić projekt albo nie biorę się za robotę. Może w końcu Prezydent Miasta zainteresuje się sprawą ! W końcu tu chodzić może nawet o 2 mln zł z budżetu Miasta. Bezczynność Prezydenta jest zastanawiająca.
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 16:24
0
jeśli faktycznie w projekcie nie było zbrojenia na wpływ temperatur otoczenia oraz izolacji, to nie ma co dziwić się że konstrukcja jest porysowana i woda przecieka. tylko dlaczego dyr. szczepański idzie w ‘zaparte’ i ‘wymac***e szabelką’ że będzie domagać się zwrotu kosztów naprawy od wykonawcy zamiast od projektanta. może należałoby powołać komisję złożoną z radnych naszego miasta celem zbadania tej sprawy za nim budżet zostanie wysadzony w powietrze przez spór z wykonawcą zamiast z biurem projektowym!
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 15:36
0
Brak zbrojenia na wpływy temperatur dla parkingu otwartego oraz odpowiedniej izolacji woła o pomstę do nieba. Kto projektował ten parking? Gdzie był wtedy Zarząd Inwestycji Miejskich?
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 12:45
0
przecież odbierały to inwestycje miejskie którymi dyrektorował Krzysztof Szczepanski? Gratuluje przeciekających parkingów, błota na skwerze, zlasowanych krzesełek na stadionie, wadliwych telebimów. Wszystko do wymiany tylko nie ludzie którzy za to odpowiadają?
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 08:45
0
Komu ten zakichany parking ma służyć ,że tak o nim głośno?!Może lepiej opisać kto odebrał taką nowoczesną fuszerkę!!!
Avatar
olo / 28 listopada 2016 r. o 07:58
0
Gdybym ja budował dom i zlecił wykonanie firmie /wg. projetu/, i ta firma by mi zwróciła uwagę na podstawie wieloletnich doświadczeń, że w projekcie są lipne założenia, że w przyszłości mogło by coś przeciekać czy pękać bo czegoś tam /ich zdaniem/ nie ma, że warto dołożyć izolację czy coś w tym stylu, to jako zleceniodawca chcąc mieć dobrze i nie wnikając w szczegóły bym powiedział - zróbcie z tą izolacją aby było na pewno OK. A nie że wg projektu. Skoro miasto się uparło, aby nic nie dokładać mimo, że wykonawca dawał sygnały zawczasu, to ja nie wiem o co mają pretensję do wykonawcy.....
Gdybym ja budował dom i zlecił wykonanie firmie /wg. projetu/, i ta firma by mi zwróciła uwagę na podstawie wieloletnich doświadczeń, że w projekcie są lipne założenia, że w przyszłości mogło by coś przeciekać czy pękać bo czegoś tam /ich zdaniem/ nie ma, że warto dołożyć izolację czy coś w tym stylu, to jako zleceniodawca chcąc mieć dobrze i nie wnikając w szczegóły bym powiedział - zróbcie z tą izolacją aby było na pewno OK. A nie że wg projektu. Skoro miasto się uparło, aby nic nie dokładać mimo, że wykonawca dawał sygnały zawczasu, to ja... rozwiń
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 07:54
0
Skoro sam wykonawca zauważył w projekcie braki izolacji typu ciężkiego i nawet zwracał miastu na to uwagę, to nie rozumiem, o co teraz miasto ma pretensję, Chcieli zgodnie ze zwalonym projektem, to teraz mają co mają. Wykonawca zrobił jak było w projekcie - a że projekt do dupy, to co mieć pretensję do wykonawcy....
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 18:52
0
czy za ta fuszere także jest odpowiedzialny dyrektor Szczepański z zarządu inwestycji miejskich?
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 18:28
0
Panie Grobel. Czy w koncu ktos z inwestycji miejskich za to odpowie????????????????????????????????????
Avatar
mieszkaniec / 1 grudnia 2016 r. o 15:03
0
Oczywiście tutaj chodzi o pieniądze. Wykonawca zwracał uwagę, że izolacja, która ma fundamentalne znaczenie w przypadku konstrukcji otwartych jest zaprojektowana w sposób karygodny i należy ją przeprojektować i wykonać należycie, ale niestety to by wymagało poniesienia dodatkowych nakładów pieniężnych (z tyt. tzw. dodatkowego zamówienia) ze strony miasta. A że miasto miało pewnie na tę inwestycję i na inne określony budżet, to woleli zamknąć oczy na karygodne błędy, tylko żeby nie musieć ponosić konsekwencji finansowych...
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 20:46
0
Dlaczego nikt nie zgłasza roszczeń do Projektanta !!! który w Radiu Lublin stwierdził że można było projekt lepiej wykonać, że było wiele w nim niedomówień że brak jest literatury na temat parkingów. Albo wiem jak mam zrobić projekt albo nie biorę się za robotę. Może w końcu Prezydent Miasta zainteresuje się sprawą ! W końcu tu chodzić może nawet o 2 mln zł z budżetu Miasta. Bezczynność Prezydenta jest zastanawiająca.
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 16:24
0
jeśli faktycznie w projekcie nie było zbrojenia na wpływ temperatur otoczenia oraz izolacji, to nie ma co dziwić się że konstrukcja jest porysowana i woda przecieka. tylko dlaczego dyr. szczepański idzie w ‘zaparte’ i ‘wymac***e szabelką’ że będzie domagać się zwrotu kosztów naprawy od wykonawcy zamiast od projektanta. może należałoby powołać komisję złożoną z radnych naszego miasta celem zbadania tej sprawy za nim budżet zostanie wysadzony w powietrze przez spór z wykonawcą zamiast z biurem projektowym!
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 15:36
0
Brak zbrojenia na wpływy temperatur dla parkingu otwartego oraz odpowiedniej izolacji woła o pomstę do nieba. Kto projektował ten parking? Gdzie był wtedy Zarząd Inwestycji Miejskich?
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 12:45
0
przecież odbierały to inwestycje miejskie którymi dyrektorował Krzysztof Szczepanski? Gratuluje przeciekających parkingów, błota na skwerze, zlasowanych krzesełek na stadionie, wadliwych telebimów. Wszystko do wymiany tylko nie ludzie którzy za to odpowiadają?
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 08:45
0
Komu ten zakichany parking ma służyć ,że tak o nim głośno?!Może lepiej opisać kto odebrał taką nowoczesną fuszerkę!!!
Avatar
olo / 28 listopada 2016 r. o 07:58
0
Gdybym ja budował dom i zlecił wykonanie firmie /wg. projetu/, i ta firma by mi zwróciła uwagę na podstawie wieloletnich doświadczeń, że w projekcie są lipne założenia, że w przyszłości mogło by coś przeciekać czy pękać bo czegoś tam /ich zdaniem/ nie ma, że warto dołożyć izolację czy coś w tym stylu, to jako zleceniodawca chcąc mieć dobrze i nie wnikając w szczegóły bym powiedział - zróbcie z tą izolacją aby było na pewno OK. A nie że wg projektu. Skoro miasto się uparło, aby nic nie dokładać mimo, że wykonawca dawał sygnały zawczasu, to ja nie wiem o co mają pretensję do wykonawcy.....
Gdybym ja budował dom i zlecił wykonanie firmie /wg. projetu/, i ta firma by mi zwróciła uwagę na podstawie wieloletnich doświadczeń, że w projekcie są lipne założenia, że w przyszłości mogło by coś przeciekać czy pękać bo czegoś tam /ich zdaniem/ nie ma, że warto dołożyć izolację czy coś w tym stylu, to jako zleceniodawca chcąc mieć dobrze i nie wnikając w szczegóły bym powiedział - zróbcie z tą izolacją aby było na pewno OK. A nie że wg projektu. Skoro miasto się uparło, aby nic nie dokładać mimo, że wykonawca dawał sygnały zawczasu, to ja... rozwiń
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 07:54
0
Skoro sam wykonawca zauważył w projekcie braki izolacji typu ciężkiego i nawet zwracał miastu na to uwagę, to nie rozumiem, o co teraz miasto ma pretensję, Chcieli zgodnie ze zwalonym projektem, to teraz mają co mają. Wykonawca zrobił jak było w projekcie - a że projekt do dupy, to co mieć pretensję do wykonawcy....
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 18:52
0
czy za ta fuszere także jest odpowiedzialny dyrektor Szczepański z zarządu inwestycji miejskich?
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 18:28
0
Panie Grobel. Czy w koncu ktos z inwestycji miejskich za to odpowie????????????????????????????????????
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Bajki dla dorosłych" w Czeskiej Piwnicy
26 września 2020, 19:00

"Bajki dla dorosłych" w Czeskiej Piwnicy

W sobotę, 26 września o godz. 19 w Czeskiej Piwnicy (ul. Grodzka 28) wystąpi Teatr Lukla ze spektaklem improwizowanym "Bajki dla dorosłych".

Lublin: W tym miejscu miał powstać nowy blok. Sąsiedzi się sprzeciwili

Lublin: W tym miejscu miał powstać nowy blok. Sąsiedzi się sprzeciwili

Zielony plac jest obecnie zarezerwowany pod „usługi publiczne”, bo właśnie tak jego przeznaczenie określa plan zagospodarowania terenu uchwalony przez Radę Miasta 18 lat temu. Faktycznie na części nieruchomości jest trawiaste boisko, a na pozostałej części działa prowizoryczny parking.

Muszą zapłacić po kilkanaście tysięcy za wynajem pokoju, w którym nie mieszkali
Reportaż Uwagi! TVN
film

Muszą zapłacić po kilkanaście tysięcy za wynajem pokoju, w którym nie mieszkali

Muszą płacić nawet po kilkanaście tysięcy złotych za wynajem pokoju lub łóżka w mieszkaniu, do którego nigdy się nie wprowadzili. Jak wyglądało podpisanie umowy najmu z wynajmującym? Sprawdzała to dziennikarka Uwagi! TVN, która przedstawiła się jako osoba szukająca pokoju na wynajem.

Dobre starty reprezentantów MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Dobre starty reprezentantów MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Zawodnicy MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski przygotowywali się do sezonu startując w Beskidach

W Kurowie powstanie pierwsza myjnia samochodowa. I będzie gminna

W Kurowie powstanie pierwsza myjnia samochodowa. I będzie gminna

Kurowscy radni wyrazili zgodę na nabycie kilku działek położonych przy ul. Głowackiego. Zgodnie z planem lokalnych władz, w przyszłości stanie na nich pierwsza w miejscowości myjnia bezdotykowa. Inwestorem ma być Zakład Usług Komunalnych.

Pacjent po przeszczepie płuc doczekał się testu na koronawirusa
Po naszym artykule

Pacjent po przeszczepie płuc doczekał się testu na koronawirusa

Pacjent po przeszczepie płuc, który miał kontakt z zakażoną koronawirusem rodziną z powiatu lubelskiego, wreszcie został zbadany pod kątem koronawirusa. Po naszej publikacji we wczorajszym wydaniu Dziennika Wschodniego jeszcze przed południem miał pobrany wymaz.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 września 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 września 2020 r.

LUK Politechnika Lublin – Mickiewicz Kluczbork 3:0, Avia wygrała w Jaworznie [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika Lublin – Mickiewicz Kluczbork 3:0, Avia wygrała w Jaworznie [zdjęcia]

Udane rozpoczęcie sezonu w Tauron I Lidze siatkarzy LUK Politechniki i Polskiego Cukru Avii. Lublinianie pokonali u siebie Mickiewicza Kluczbork 3:0. Taki sam wynik w Jaworznie osiągnęli świdniczanie, którzy pewnie ograli tamtejszy MCKiS.

Stal Stalowa Wola – Podlasie Biała Podlaska 3:2. Punkt był bardzo blisko

Stal Stalowa Wola – Podlasie Biała Podlaska 3:2. Punkt był bardzo blisko

Pechowa porażka drużyny Władimira Geworkjana. W 87 minucie Podlasie wyrównało stan meczu ze Stalą Stalowa Wola na 2:2. Niestety, gospodarze zdążyli strzelić jeszcze zwycięskiego gola.

Pod Lublinem kierowcy jeżdżą jednym pasem S19. Budowa na półmetku

Pod Lublinem kierowcy jeżdżą jednym pasem S19. Budowa na półmetku

Na budowie drogi ekspresowej S19, na ok. 5-kilometrowym odcinku DK 19 między Zemborzycami Tereszyńskimi a Strzeszkowicami Dużymi, w poniedziałek wykonawca wprowadził tymczasową organizację ruchu.

Okna do domu w stylu industrialnym

Okna do domu w stylu industrialnym

Styl industrialny charakteryzuje wykorzystanie surowych materiałów oraz kolorystyki opartej na przemysłowych akcentach. Jest to też styl bazujący na otwartej przestrzeni i ściśle ze sobą połączonych elementach aranżacyjnych. Podpowiadamy, jak dobrać okno do wnętrza w stylu industrialnym.

Więcej zieleni w Lublinie. Zamiast miejsc parkingowych będą krzewy i drzewa

Więcej zieleni w Lublinie. Zamiast miejsc parkingowych będą krzewy i drzewa

Na ul. Chopina zamiast miejsc parkingowych na chodniku mają się pojawić krzewy i drzewa. To jedna ze zmian szykowanych przez Urząd Miasta, który ogłosił przetarg na nową zieleń, w tym obiecywany od dawna żywopłot mający ukrócić dzikie parkowanie na skraju pl. Kaczyńskiego. Gdzie jeszcze pojawią się nowe liście?

Online i na żywo - kulturalne atrakcje DDK Węglin i Czuby Południowe
25 września 2020, 18:00

Online i na żywo - kulturalne atrakcje DDK Węglin i Czuby Południowe

W ramach programu "Kultura w sieci" Dzielnicowe Domy Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) i Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16) zaproszą w najbliższych dniach na wiele ciekawych atrakcji zarówno online, jak i stacjonarnie.

Nowy sprzęt dla Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach

Nowy sprzęt dla Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach

Dzięki unijnemu projektowi puławski MDK jeszcze w tym roku otrzyma szereg nowych urządzeń audio-wideo, m.in. aparat fotograficzny, kamerę, oświetlenie i nagłośnienie studyjne. Całe zadanie będzie kosztowało ponad 40 tys. zł.

Lubartów: Elektryczne hulajnogi i skutery jeszcze zostają

Lubartów: Elektryczne hulajnogi i skutery jeszcze zostają

Nie stygły akumulatory taksówkach elektrycznych, które we wtorek bezpłatnie woziły mieszkańców Lubartowa. Był to jeden z akordów „Tygodnia zrównoważonego transportu”, który trwał od 16 do 22 września. W mieście zostały jeszcze elektryczne skutery i hulajnogi. Będzie można z nich korzystać do 15 października.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!