Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 czerwca 2021 r.
7:59

Puławy mają Pomnik Historii. Punkty nie tylko do prestiżu

0 7 A A
Zabytkowy pałac wraz z całym otoczeniem trafił na listę Pomników Historii. To szóste takie wyróżnienie przyznane obiektowi z województwa lubelskiego
Zabytkowy pałac wraz z całym otoczeniem trafił na listę Pomników Historii. To szóste takie wyróżnienie przyznane obiektowi z województwa lubelskiego (fot. UM Puławy)

Rośnie ranga puławskiego zespołu pałacowo-parkowego. Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, w którym przyznał jej status Pomnika Historii. Starania o to trwały od lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Status Pomnika Historii jest zarezerwowany dla najcenniejszych obiektów historycznych w kraju. Na Lubelszczyźnie dotychczas takim tytułem mogło pochwalić się jedynie pięć miejsc:

  • Kazimierz Dolny,
  • zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce,
  • Stare Miasto w Zamościu,
  • historyczny zespół urbanistyczny Lublina ze wzgórzem zamkowym i Starym Miastem,
  • stadnina koni w Janowie Podlaskim.

Teraz do tego zacnego grona dołączył właśnie zespół pałacowo-parkowy miasta Puławy.

Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie nie było dziełem przypadku. Starania o wpisanie puławskiego Pałacu Czartoryskich wraz z parkiem na listę pomników historii rozpoczęły się kilka lat temu.

– Ja chodziłem za tym jakieś siedem lat. Rozmawiałem bezpośrednio z ministrem kultury, Piotrem Glińskim. Wykonaliśmy w instytucie zakrojony na szeroką skalę projekt opisujący historię tego miejsca, sposób zarządzania obiektami. Gościliśmy także komisję oceniającą, która jednomyślnie rekomendowała wpisanie nas na listę. To wszystko wymagało zaangażowania wielu osób – mówi Wiesław Oleszek, dyrektor Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa. Jak dodaje, pomocy Puławom udzielił m.in. wojewódzki konserwator zabytków, Dariusz Kopciowski.

– Puławy są silnym ośrodkiem o znaczeniu historycznym, a takie wyróżnienie jeszcze bardziej wzmacnia naszą pozycję i podnosi nasz prestiż. Nadanie zespołowi pałacowo-parkowemu statusu pomnika historii świetnie zbiegło się też w czasie z 220. rocznicą powstania Świątyni Sybilli, którą wkrótce będziemy obchodzili – uzupełnia Łukasz Kołodziej, kierownik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej w puławskim Ratuszu.

Ale pomnik historii to nie tylko tytuł, którym można się chwalić przyciągając turystów. To również konkretne benefity ułatwiające pozyskiwanie ministerialnych dotacji.

– Starając się o rządowe wsparcie finansowe dla naszych projektów często brakowało nam kilku punktów. Teraz powinno być o to łatwiej, bo każdy pomnik historii dostaje dodatkowe dziesięć punktów. To bardzo dużo – tłumaczy dyrektor Oleszek.

Pomysłów na inwestycje w ramach osady pałacowo-parkowej nie brakuje. Najbliższe plany to m.in. remont sali kolumnowej, w której sto lat temu mieścił się sztab wojskowy Józefa Piłsudskiego. Do dzisiaj znajduje się tam oryginalny, sześciokątny stół, przy którym zapadały decyzje o znaczeniu militarnym w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. IUNG chce wyremontować także Bramę Rzymską przy ul. Głębokiej.

Przypominamy, że pomnikiem historii został nie tylko Pałac Czartoryskich, ale także cały park z Domem Gotyckim, Domkiem Greckim, wspomnianą Świątynią Sybilli, pałacem „Marynki”, Altaną Chińską, Domkiem Aleksadryjskim, pałacową kaplicą, grotami itp.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Obserwator12345 / 12 czerwca 2021 r. o 12:26
+12
W to wszystko musi się zaangażować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miasto nie jest i nie byłoby w stanie w pojedynkę udźwignąć takiego ciężaru finansowego, aby zrewitalizowac park, lache i zająć się w pełni działalnością kulturalna. Ba, mało tego. Przecież Ministerstwo Rolnictwa, pod które podlega IUNG nigdy by nie oddali tego terenu. Miasto co może robić w sprawie parku i tak robi, ale przepisy są jasne i wiemy, że kiedy miasto nie jest właścicielem nie może nic zrobić. 
Avatar
artii / 12 czerwca 2021 r. o 12:46
+9
Mimo kruchości dostępnych eksponatów oraz mimo to, że to kompletnie nie zadanie miasta, miasto w jednym skrzydle pałacu podjęło trud utworzenia Muzeum Czartoryskich. Miasto za wynajmowanie od IUNG pomieszczenia płaci komercyjny czynsz. Miasto Puławy nie może wyrzucić z pałacu właściciela czyli IUNG, jego pracowników i dorobku naukowego aby utworzyć tam następne muzeum.
Avatar
LPU. / 12 czerwca 2021 r. o 13:16
+8
Uważam, ze powinno się zlikwidować wszelkie formy własności. Miasta i gminy powinny zajmować się wszystkim. Sprzątaniem i remontem naszych mieszkań (oczywiście nie pomijając toalet włącznie ze spuszczeniem wody po wypróżnieniu), praniem , gotowaniem, ułożeniem menu, koszeniem przydomowych trawników, kupnem i dostarczeniem do domów absolutnie wszystkiego. Także podpasek, skarpetek, papieru toaletowego i karmy dla kota. Miasto powinno zadbać o każdy aspekt i każdą chwilę naszego życia. Także moralnego (to podstawa)! Miasto musi być od wszystkiego!
Avatar
Pimpo / 12 czerwca 2021 r. o 12:15
+8
Oby ten akt zapoczątkował poważne myślenie i działania zarządzających zespołem, ale i władz miasta, które doprowadzą puławski zespól do aktualnego  stanu zespołu w Kozłowce, który w 2018. odwiedziło 300 tyśięcy turystów. A zaniedbań w puławskim zespole jest mnóstwo. Szczególnie zaniedbany został przez poprzedniego użytkownika  Pałac Marynki, dzieło Aingnera porównywalne z warszawskim Pałacem na Wodzie, a otoczenie pałacu z komórkami, garażami i składami rur itp. fatalnie świadczy o stanie umysłów użytkownika ze statusem państwowego instytutu. Pilnej poprawy wymaga zagospodrowanie Łachy. Nie mam na myśli realizacji wielkiej rewaloryzacji, ale zwykłe porządki, likwidację bałaganu czynionego przez wędkarzy, działkowiczów, zadbanie o nadbrzeżne drzewa i wykonanie nadbrzeżnej alejki umożliwiajacej w cywilizowanych warunkach okrążenie Łachy i podziwianie  efektownych i malowniczych elewacji Pałacu Marynki, Świątyni Sybilli i  głównego pałacu zanurzonych w dorodnych drzewach.
 Wpis uderzający w IUNG. W Kozłówce od 150 lat nie było instytutu naukowego, pracowników których można wyrzucić ze swojej siedziby na bruk, pod hasłem stworzenia wielkiego muzeum. Muzeum w Kozłowce nie tworzyła też gmina Kamionka czy powiat Lubartów, lecz  Ministerstwo i strona rządowa. Podstawą utworzenia Muzeum w Kozłówce, był fakt zachowanych, zgromadzonych na miejscu wspaniałych eksponatów muzealnych o ogromnej wartości historycznej. To one stały się podstawą różnorodnej ekspozycji historycznej tak ściągającej turystów. Co zostało w Puławach? Precjoza z Puław od lat sa już w Krakowie i nikt ich nam nie zwróci. Też pragnę cudu turystyki w przemysłowym mieście ale bądźmy realistami.
 Wpis uderzający w IUNG. W Kozłówce od 150 lat nie było instytutu naukowego, pracowników których można wyrzucić ze swojej siedziby na bruk, pod hasłem stworzenia wielkiego muzeum. Muzeum w Kozłowce nie tworzyła też gmina Kamionka czy powiat Lubartów, lecz  Ministerstwo i strona rządowa. Podstawą utworzenia Muzeum w Kozłówce, był fakt zachowanych, zgromadzonych na miejscu wspaniałych eksponatów muzealnych o ogromnej wartości historycznej. To one stały się podstawą różnorodnej ekspozycji historycznej tak ściągającej turystów. Co... rozwiń
Avatar
elaric / 12 czerwca 2021 r. o 11:23
+8
Oby ten akt zapoczątkował poważne myślenie i działania zarządzających zespołem, ale i władz miasta, które doprowadzą puławski zespól do aktualnego  stanu zespołu w Kozłowce, który w 2018. odwiedziło 300 tyśięcy turystów. 
 Zespół pałacowy należy i jest własnością IUNG i skarbu państwa i to nie władze miasta mają doprowadzać do drugiej Kozłówki w Puławach. 
Avatar
roger / 12 czerwca 2021 r. o 15:57
+4
Uważam, ze powinno się zlikwidować wszelkie formy własności. Miasta i gminy powinny zajmować się wszystkim. Sprzątaniem i remontem naszych mieszkań (oczywiście nie pomijając toalet włącznie ze spuszczeniem wody po wypróżnieniu), praniem , gotowaniem, ułożeniem menu, koszeniem przydomowych trawników,  kupnem i dostarczeniem  do domów absolutnie wszystkiego. Także podpasek, skarpetek, papieru toaletowego i karmy dla kota. Miasto powinno zadbać o każdy aspekt i każdą chwilę naszego życia. Także moralnego (to podstawa)! Miasto musi być od wszystkiego!
 Suuuper. Oczywiście wszystko za darmo i przy zdrowym PiT i podatkach wnoszonych do kasy miasta. Huuura
 Suuuper. Oczywiście wszystko za darmo i przy zdrowym PiT i podatkach wnoszonych do kasy miasta. Huuura rozwiń
Avatar
Ksawyer / 12 czerwca 2021 r. o 10:44
-3
Oby ten akt zapoczątkował poważne myślenie i działania zarządzających zespołem, ale i władz miasta, które doprowadzą puławski zespól do aktualnego  stanu zespołu w Kozłowce, który w 2018. odwiedziło 300 tyśięcy turystów. A zaniedbań w puławskim zespole jest mnóstwo. Szczególnie zaniedbany został przez poprzedniego użytkownika  Pałac Marynki, dzieło Aingnera porównywalne z warszawskim Pałacem na Wodzie, a otoczenie pałacu z komórkami, garażami i składami rur itp. fatalnie świadczy o stanie umysłów użytkownika ze statusem państwowego instytutu. Pilnej poprawy wymaga zagospodrowanie Łachy. Nie mam na myśli realizacji wielkiej rewaloryzacji, ale zwykłe porządki, likwidację bałaganu czynionego przez wędkarzy, działkowiczów, zadbanie o nadbrzeżne drzewa i wykonanie nadbrzeżnej alejki umożliwiajacej w cywilizowanych warunkach okrążenie Łachy i podziwianie  efektownych i malowniczych elewacji Pałacu Marynki, Świątyni Sybilli i  głównego pałacu zanurzonych w dorodnych drzewach.
Oby ten akt zapoczątkował poważne myślenie i działania zarządzających zespołem, ale i władz miasta, które doprowadzą puławski zespól do aktualnego  stanu zespołu w Kozłowce, który w 2018. odwiedziło 300 tyśięcy turystów. A zaniedbań w puławskim zespole jest mnóstwo. Szczególnie zaniedbany został przez poprzedniego użytkownika  Pałac Marynki, dzieło Aingnera porównywalne z warszawskim Pałacem na Wodzie, a otoczenie pałacu z komórkami, garażami i składami rur itp. fatalnie świadczy o stanie umysłów użytkownika ze statusem państwowego instytutu... rozwiń
Avatar
roger / 12 czerwca 2021 r. o 15:57
+4
Uważam, ze powinno się zlikwidować wszelkie formy własności. Miasta i gminy powinny zajmować się wszystkim. Sprzątaniem i remontem naszych mieszkań (oczywiście nie pomijając toalet włącznie ze spuszczeniem wody po wypróżnieniu), praniem , gotowaniem, ułożeniem menu, koszeniem przydomowych trawników,  kupnem i dostarczeniem  do domów absolutnie wszystkiego. Także podpasek, skarpetek, papieru toaletowego i karmy dla kota. Miasto powinno zadbać o każdy aspekt i każdą chwilę naszego życia. Także moralnego (to podstawa)! Miasto musi być od wszystkiego!
 Suuuper. Oczywiście wszystko za darmo i przy zdrowym PiT i podatkach wnoszonych do kasy miasta. Huuura
 Suuuper. Oczywiście wszystko za darmo i przy zdrowym PiT i podatkach wnoszonych do kasy miasta. Huuura rozwiń
Avatar
LPU. / 12 czerwca 2021 r. o 13:16
+8
Uważam, ze powinno się zlikwidować wszelkie formy własności. Miasta i gminy powinny zajmować się wszystkim. Sprzątaniem i remontem naszych mieszkań (oczywiście nie pomijając toalet włącznie ze spuszczeniem wody po wypróżnieniu), praniem , gotowaniem, ułożeniem menu, koszeniem przydomowych trawników, kupnem i dostarczeniem do domów absolutnie wszystkiego. Także podpasek, skarpetek, papieru toaletowego i karmy dla kota. Miasto powinno zadbać o każdy aspekt i każdą chwilę naszego życia. Także moralnego (to podstawa)! Miasto musi być od wszystkiego!
Avatar
artii / 12 czerwca 2021 r. o 12:46
+9
Mimo kruchości dostępnych eksponatów oraz mimo to, że to kompletnie nie zadanie miasta, miasto w jednym skrzydle pałacu podjęło trud utworzenia Muzeum Czartoryskich. Miasto za wynajmowanie od IUNG pomieszczenia płaci komercyjny czynsz. Miasto Puławy nie może wyrzucić z pałacu właściciela czyli IUNG, jego pracowników i dorobku naukowego aby utworzyć tam następne muzeum.
Avatar
Obserwator12345 / 12 czerwca 2021 r. o 12:26
+12
W to wszystko musi się zaangażować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miasto nie jest i nie byłoby w stanie w pojedynkę udźwignąć takiego ciężaru finansowego, aby zrewitalizowac park, lache i zająć się w pełni działalnością kulturalna. Ba, mało tego. Przecież Ministerstwo Rolnictwa, pod które podlega IUNG nigdy by nie oddali tego terenu. Miasto co może robić w sprawie parku i tak robi, ale przepisy są jasne i wiemy, że kiedy miasto nie jest właścicielem nie może nic zrobić. 
Avatar
Pimpo / 12 czerwca 2021 r. o 12:15
+8
Oby ten akt zapoczątkował poważne myślenie i działania zarządzających zespołem, ale i władz miasta, które doprowadzą puławski zespól do aktualnego  stanu zespołu w Kozłowce, który w 2018. odwiedziło 300 tyśięcy turystów. A zaniedbań w puławskim zespole jest mnóstwo. Szczególnie zaniedbany został przez poprzedniego użytkownika  Pałac Marynki, dzieło Aingnera porównywalne z warszawskim Pałacem na Wodzie, a otoczenie pałacu z komórkami, garażami i składami rur itp. fatalnie świadczy o stanie umysłów użytkownika ze statusem państwowego instytutu. Pilnej poprawy wymaga zagospodrowanie Łachy. Nie mam na myśli realizacji wielkiej rewaloryzacji, ale zwykłe porządki, likwidację bałaganu czynionego przez wędkarzy, działkowiczów, zadbanie o nadbrzeżne drzewa i wykonanie nadbrzeżnej alejki umożliwiajacej w cywilizowanych warunkach okrążenie Łachy i podziwianie  efektownych i malowniczych elewacji Pałacu Marynki, Świątyni Sybilli i  głównego pałacu zanurzonych w dorodnych drzewach.
 Wpis uderzający w IUNG. W Kozłówce od 150 lat nie było instytutu naukowego, pracowników których można wyrzucić ze swojej siedziby na bruk, pod hasłem stworzenia wielkiego muzeum. Muzeum w Kozłowce nie tworzyła też gmina Kamionka czy powiat Lubartów, lecz  Ministerstwo i strona rządowa. Podstawą utworzenia Muzeum w Kozłówce, był fakt zachowanych, zgromadzonych na miejscu wspaniałych eksponatów muzealnych o ogromnej wartości historycznej. To one stały się podstawą różnorodnej ekspozycji historycznej tak ściągającej turystów. Co zostało w Puławach? Precjoza z Puław od lat sa już w Krakowie i nikt ich nam nie zwróci. Też pragnę cudu turystyki w przemysłowym mieście ale bądźmy realistami.
 Wpis uderzający w IUNG. W Kozłówce od 150 lat nie było instytutu naukowego, pracowników których można wyrzucić ze swojej siedziby na bruk, pod hasłem stworzenia wielkiego muzeum. Muzeum w Kozłowce nie tworzyła też gmina Kamionka czy powiat Lubartów, lecz  Ministerstwo i strona rządowa. Podstawą utworzenia Muzeum w Kozłówce, był fakt zachowanych, zgromadzonych na miejscu wspaniałych eksponatów muzealnych o ogromnej wartości historycznej. To one stały się podstawą różnorodnej ekspozycji historycznej tak ściągającej turystów. Co... rozwiń
Avatar
elaric / 12 czerwca 2021 r. o 11:23
+8
Oby ten akt zapoczątkował poważne myślenie i działania zarządzających zespołem, ale i władz miasta, które doprowadzą puławski zespól do aktualnego  stanu zespołu w Kozłowce, który w 2018. odwiedziło 300 tyśięcy turystów. 
 Zespół pałacowy należy i jest własnością IUNG i skarbu państwa i to nie władze miasta mają doprowadzać do drugiej Kozłówki w Puławach. 
Avatar
Ksawyer / 12 czerwca 2021 r. o 10:44
-3
Oby ten akt zapoczątkował poważne myślenie i działania zarządzających zespołem, ale i władz miasta, które doprowadzą puławski zespól do aktualnego  stanu zespołu w Kozłowce, który w 2018. odwiedziło 300 tyśięcy turystów. A zaniedbań w puławskim zespole jest mnóstwo. Szczególnie zaniedbany został przez poprzedniego użytkownika  Pałac Marynki, dzieło Aingnera porównywalne z warszawskim Pałacem na Wodzie, a otoczenie pałacu z komórkami, garażami i składami rur itp. fatalnie świadczy o stanie umysłów użytkownika ze statusem państwowego instytutu. Pilnej poprawy wymaga zagospodrowanie Łachy. Nie mam na myśli realizacji wielkiej rewaloryzacji, ale zwykłe porządki, likwidację bałaganu czynionego przez wędkarzy, działkowiczów, zadbanie o nadbrzeżne drzewa i wykonanie nadbrzeżnej alejki umożliwiajacej w cywilizowanych warunkach okrążenie Łachy i podziwianie  efektownych i malowniczych elewacji Pałacu Marynki, Świątyni Sybilli i  głównego pałacu zanurzonych w dorodnych drzewach.
Oby ten akt zapoczątkował poważne myślenie i działania zarządzających zespołem, ale i władz miasta, które doprowadzą puławski zespól do aktualnego  stanu zespołu w Kozłowce, który w 2018. odwiedziło 300 tyśięcy turystów. A zaniedbań w puławskim zespole jest mnóstwo. Szczególnie zaniedbany został przez poprzedniego użytkownika  Pałac Marynki, dzieło Aingnera porównywalne z warszawskim Pałacem na Wodzie, a otoczenie pałacu z komórkami, garażami i składami rur itp. fatalnie świadczy o stanie umysłów użytkownika ze statusem państwowego instytutu... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lipca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lipca 2021 r.

Kolejne miasto w regionie będzie się dzielić jedzeniem

Kolejne miasto w regionie będzie się dzielić jedzeniem

Jeszcze w tym roku w Świdniku ma powstać jadłodzielnia. Podobne miejsca działają już m.in. w Lublinie, Kraśniku i Puławach.

Niezwykle zacięta walka w Toruniu. Michelsen i Łaguta dają zwycięstwo Motorowi Lublin

Niezwykle zacięta walka w Toruniu. Michelsen i Łaguta dają zwycięstwo Motorowi Lublin

Całe spektrum emocji towarzyszyło kibicom, którzy oglądali niedzielne starcie eWinner Apatora Toruń z Motorem Lublin. Żółto-biało-niebiescy walczyli do ostatniego biegu o zwycięstwo i udało im się to – 46:44, a do tego triumfowali w dwumeczu. Tym samym zrobili olbrzymi krok w kierunku awansu do play-offów

Tak się zmieni centrum Lubyczy Królewskiej. Mieszkańcy wybrali spośród projektów studentów
galeria

Tak się zmieni centrum Lubyczy Królewskiej. Mieszkańcy wybrali spośród projektów studentów

Już wiadomo jak zmieni się fragment centrum Lubyczy Królewskiej. Będzie scena, ażurowa konstrukcja przypominająca dom, zielony rynek z pawilonami i odmieniony dom kultury. Pomysł Artura Mazura z Politechniki Rzeszowskiej spodobał się mieszkańcom najbardziej. Co ciekawe, sąd konkursowy, który oceniał pomysły studentów też uznał Zieloną Przystań za wartą I nagrody.

Lublin. Prawie jak deptak
galeria

Lublin. Prawie jak deptak

W sobotę na dobre rozpoczął się remont jezdni Krakowskiego Przedmieścia między ul. 3 Maja a Wieniawską.

Lubelskie. Brud i niedbalstwo zepsuły wakacje dzieciom
film

Lubelskie. Brud i niedbalstwo zepsuły wakacje dzieciom

Pourywane kontakty, niedziałające spłuczki i zerwane zasłony prysznicowe – w takich warunkach miały wypoczywać dzieci na koloniach w Okunince. Przeprowadzone kontrole potwierdziły część zarzutów, organizator wypoczynku przeprasza i zarzeka się, że to jednorazowy incydent.

W Bełżycach piknik ze szczepionkami. Grill dla najlepszych
Zdjęcia
galeria

W Bełżycach piknik ze szczepionkami. Grill dla najlepszych

Na jednym stoisku hamburgery, na drugim wata cukrowa, a na trzecim szczepionki Johnson & Johnson. W niedzielę w Bełżycach największa kolejka ustawiła się do tego ostatniego.

eWinner Apator Toruń - Motor Lublin. Rewanż na Motoarenie 44:46 [zapis relacji na żywo]

eWinner Apator Toruń - Motor Lublin. Rewanż na Motoarenie 44:46 [zapis relacji na żywo]

Po ponad trzech tygodniach przerwy od ligowej jazdy zawodnicy Motoru Lublin wracają na polskie tory. Dzisiaj o godz. 19.15 będą gościć na toruńskiej Motoarenie, gdzie zmierzą się z miejscowym eWinner Apatorem. Transmisję z tego meczu będzie można oglądać na antenie nSport+. Zapraszamy również do śledzenia naszej relacji na żywo.

Wraca Miasto movie w Warsztatach Kultury. Na początek "Terminator 2. Dzień sądu"
4 sierpnia 2021, 18:00

Wraca Miasto movie w Warsztatach Kultury. Na początek "Terminator 2. Dzień sądu"

Po długiej przerwie wracają filmowe pokazy w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie. Już 4 sierpnia o godz. 20 organizatorzy zaproszą na pokaz kultowego "Terminatora 2".

PKO BP Ekstraklasa wróciła do Łęcznej. Powrót w godnym stylu
galeria
film

PKO BP Ekstraklasa wróciła do Łęcznej. Powrót w godnym stylu

PIŁKARKSA PKO BP EKSTRAKLASA Po czterech latach przerwy najwyższy szczebel rozgrywek w Polsce powrócił na Lubelszczyznę. Górnik Łęczna zremisował u siebie 1:1 z Cracovią w pierwszej kolejce nowego sezonu ekstraklasy, a na tamtejszym stadionie znów można było poczuć atmosferę piłkarskiego święta

Obroniła doktorat na KUL w takim stroju
galeria

Obroniła doktorat na KUL w takim stroju

Na obronę doktoratu przyszła w stroju nawiązującym do tematu jej pracy. Nie pierwszy raz, bo bardzo często ubiór dostosowuje do poruszanej tematyki podczas zajęć ze studentami. – Zawsze staram się jak najdokładniej pokazać to, o czym mówię – tłumaczy dr Ewelina Polańska.

Keeza bialska klasa okręgowa od nowego sezonu w nowym wydaniu

Keeza bialska klasa okręgowa od nowego sezonu w nowym wydaniu

KEEZA BIALSKA KLASA OKRĘGOWA W nowym sezonie do rywalizacji przystąpi nie 14, a 16 drużyn. Powiększenie ligi spowodowało, że do klasy A zamiast trzech zespołów zdegradowany został tylko beniaminek Ar-Tig Huta Dąbrowa

Zdrowa żywność na Lubelszczyźnie. Co nam przyniesie Zielony Ład?
Magazyn

Zdrowa żywność na Lubelszczyźnie. Co nam przyniesie Zielony Ład?

Jeżeli rolnik ma wysoki poziom wiedzy i umiejętności, to ogranicza chwasty, bo one są konkurentem dla roślin uprawnych. Ogranicza chwasty różnymi metodami: orką, bronowaniem, stosowaniem środków chwastobójczych, ponieważ jego celem nie jest produkcja maku i kąkolu, tylko na przykład rzepaku. Problem zaczyna się wtedy, gdy na wielkich obszarach mamy monokultury upraw. Wyzwaniem w Europie jest strategia „Zielony Ład”, która Unia oficjalnie zatwierdziła i Polska też się na te warunki zgodziła – rozmowa z dr Mirosławem Korzeniowskim, prezesem Stowarzyszenia AgroEkoton, ekspertem z zakresu zrównoważonej ochrony roślin.

Łuków: Mieszkańcy nie chcą oddać gruntów pod przebudowę ulicy

Łuków: Mieszkańcy nie chcą oddać gruntów pod przebudowę ulicy

Miasto planuje wyremontować ulicę Królik. Ale część mieszkańców nie chce oddać swoich gruntów.

Tokio 2020: Konrad Czerniak bez finału w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym

Tokio 2020: Konrad Czerniak bez finału w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym

W niedzielę do rywalizacji podczas igrzysk olimpijskich przystąpiła polska sztafeta 4 x 100 metrów stylem dowolnym. W składzie Biało-Czerwonych był także Konrad Czerniak z AZS UMCS Lublin. Niestety, naszym zawodnikom nie udało się awansować do finału tej konkurencji nawet mimo rekordu Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.