Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 grudnia 2023 r.
15:17

Posłanka pyta o "plan naprawczy" dla puławskich Azotów

Posłanka Marta Wcisło obiecuje, że nowy rząd przyjrzy się problemom trapiącym Zakłady Azotowe w Puławach
Posłanka Marta Wcisło obiecuje, że nowy rząd przyjrzy się problemom trapiącym Zakłady Azotowe w Puławach (fot. rs/M.Wcisło/FB)

Wysoka strata finansowa, zerwanie rozmów z Orlenem, ograniczenia produkcji oraz niepokojące sygnały ze strony związków zawodowych skłoniły Martę Wcisło do złożenia poselskiej interpelacji skierowanej do nowej minister aktywów państwowych. Zdaniem polityczki - w zarządzaniu zakładami potrzebne są zmiany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stojące instalacje kaprolaktamu i melaminy, ograniczenia w produkcji nawozów, 660 mln zł straty po trzech kwartałach tego roku oraz nagłe zerwanie rozmów z potencjalnym partnerem strategicznym, jakim dla "Puław" mogło być wejście w struktury Orlenu. Ostatni rok dla puławskich Zakładów Azotowych był wyjątkowo trudny. Do tego stopnia, że o przyszłość tego chemicznego giganta zaczynają martwić się politycy. Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu interpelację do szefowej resortu aktywów państwowych, Marzeny Małek, złożyła lubelska posłanka Koalicji Obywatelskiej, Marta Wcisło.

- Z rozmów, jakie odbywam z pracownikami Azotów wynika, że firma ma poważne kłopoty. Związkowcy mówią mi, że nigdy dotąd nie było tak źle. Że instalacje melaminy i kaprolaktamu kolejne miesiące pozostają wyłączone, a produkcja saletry jest bardzo ograniczona. Narzekają na poziom wynagrodzeń oraz niekompetencję kolejnych zarządów spółki, w tym szybko zmieniających się prezesów. Moim zdaniem politycy robią z tej firmy dojną krowę, a nieprzestrzeganie umowy konsolidacyjnej doprowadziło do osłabienia jej pozycji w Grupie Azoty. Tak dalej być nie może - mówi nam Marta Wcisło.

- Uważam, że "Puławy" powinny odzyskać proporcjonalną do swojej wagi reprezentację w zarządzie GA, czyli jej centrali w Tarnowie. Taka firma nie może być tylko dostarczycielem kapitału. To jedna z naszych największych spółek na Lubelszczyźnie, więc jej los dla nas wszystkich jest bardzo ważny - dodaje.

W złożonej interpelacji posłanka zadała ministrowi cztery pytania. Pierwsze dotyczy przewidywalnego terminu wznowienia produkcji kaprolaktamu i melaminy w Puławach oraz tego od jakich czynników zależy decyzja o ponownym uruchomieniu wskazanych instalacji. Drugie z pytań dotyczy tego ile nawozów azotowych oraz wyżej wymienionych substancji wyprodukowały "Puławy" w latach 2016-2023. Marta Wcisło pyta również o powody rezygnacji ze sprzedaży puławskich Azotów na rzecz Orlenu, a także o to, czy z powodu tegorocznych strat, w przyszłym roku w spółce wdrożone zostaną "plany naprawcze lub restrukturyzacyjne".

Niewykluczone, że poselskich zapytań w tej sprawie będzie więcej. Nasza rozmówczyni interesuje również zakup surowców dla ZA oraz dystrybucja produkowanych w Puławach nawozów. Tymczasem na politycznym horyzoncie rysuje się wysoko prawdopodobna zmiana rządu na taki, w którym to ugrupowanie Marty Wcisło może zyskać realny wpływ na resort aktywów państwowych, a więc także na Grupę Azoty. Czy stawiane przez lubelską posłankę postulaty zachowają wtedy swoją aktualność?

- Zapewniam, że jeśli przejmiemy władzę, a wierzę, że tak się stanie, będę starała się przekonać nowego ministra do przyjrzenia się problemom puławskiej spółki. Na pewno znajdziemy właściwe rozwiązanie - zapowiada parlamentarzystka.

Z giełdowych komunikatów wynika, że jedna z instalacji melaminy została zatrzymana przed miesiącem z powodu problemów technicznych, a pozostałe linie nie pracuję z powodu "sytuacji rynkowej". Spółka zaznaczyła jednocześnie, że trwa sprzedaż tego towaru dzięki stanom magazynowym. Nie działa także linia do kaprolaktamu. Firma produkuje natomiast nawozy azotowe - w październiku było to 120 tys. ton, czyli dwa razy więcej, niż przed rokiem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium