Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 kwietnia 2019 r.
9:13

Posłanki PiS skarżą się do premiera na zarządzanie spółkami. "Grupa Azoty zablokowała Grupie Puławy realizację współpracy"

84 46 A A
Związkowcy z puławskiej „Solidarności” w Zakładach Azotowych „Puławy” we wtorek na konferencji prasowej podziękowali posłankom, za złożenie interpelacji w sprawie puławskiego przedsiębiorstwa do premiera Morawieckiego
Związkowcy z puławskiej „Solidarności” w Zakładach Azotowych „Puławy” we wtorek na konferencji prasowej podziękowali posłankom, za złożenie interpelacji w sprawie puławskiego przedsiębiorstwa do premiera Morawieckiego (fot. Radosław Szczęch)

O wstrzymanie budowy wytwórni nawozów granulowanych, blokowanie współpracy puławskich Azotów z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, zaległości spółek w opłatach za gaz i wykluczenie pracowników „Puław” z wyborów do rady nadzorczej Grupy Azoty – o to pytają premiera posłanki PiS z Lubelszczyzny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sposób zarządzania najważniejszymi przedsiębiorstwami branży chemicznej w Polsce, zdaniem parlamentarzystek Prawa i Sprawiedliwości, uderza w interesy jednej z największym firm Lubelszczyzny, Zakładów Azotowych „Puławy”. Elżbieta Kruk i Gabriela Masłowska złożyły interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego, zwracając uwagę na cały szereg niekorzystnych dla puławskich Azotów decyzji.

Chodzi m.in. o to, co stało się z planowaną jeszcze w 2017 roku współpracą z Krajowym Ośrodkiem Wspierania Rolnictwa (KOWR), dzięki której Grupa Puławy miała dostarczać swoje nawozy mineralne do kilkudziesięciu gospodarstw rolnych nadzorowanych przez ośrodek. Tymczasem, zdaniem posłanek, z powodu decyzji Grupy Azoty S.A (Tarnowa), nic z tego nie wyszło.

– Grupa Azoty zablokowała Grupie Puławy realizację powyższej współpracy z KOWR – piszą do premiera parlamentarzystki, zwracając uwagę na to, że w tym samym czasie, współpracę nawiązały spółki Grupy Orlen, m.in. Anwil.

Niepokój autorek pisma budzi też proces budowy nowej linii produkcyjnej wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej w Puławach. Według posłanek, linia miała zostać uruchomiona w ostatnim kwartale zeszłego roku.

– Realizacja tej inwestycji została z niejasnych względów wstrzymana. Trudno znaleźć racjonalne uzasadnienie tej decyzji – piszą Kruk i Masłowska, podkreślając, że na budowę nowej instalacji wydano już ponad 200 mln zł. Na „wstrzymaniu” puławskiej linii, zdaniem posłanek, również skorzystać może Anwil, który buduje własną instalację tego rodzaju.

Tematem interpelacji jest także możliwość zaangażowania pieniędzy wypracowanych w Puławach do podwyższania kapitału należącej do Zakładów Chemicznych w Policach oraz Grupy Azoty w Tarnowie, spółki PDH Polska. Chodzi o projekt Polimery Police. – Środki, które posiadają ZA w Puławach powinny zostać przeznaczone na inwestycje ulokowane na miejscu – wskazują posłanki, nazywając możliwość zagospodarowania ich do wspierania innego przedsiębiorstwa (spoza puławskiej grupy kapitałowej) „decyzją absolutnie nieakceptowalną”.

Premier otrzymał pytania także o powody zaległości w opłatach za gaz dla PGNiG w 2018 roku, które miały mieć spółki Grupy Azoty (choć część z nich posiadała środki na koncie umożliwiające zapłatę rachunków). Parlamentarzystki pytają również o nowy regulamin przyjęty przez Grupę Azoty w Tarnowie, który wyklucza pracowników innych spółek (Puław, Polic, Kędzierzyna) z kandydowania do rady nadzorczej Grupy Azoty. Według posłanek, a także puławskich związkowców, jest to odebranie uprawnienia nadanego ustawą.

– To tak, jakby w wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy mogli głosować tylko na Niemców – mówi Sławomir Kamiński z zakładowej „Solidarności”, który zapowiada bojkot (brak udziału w głosowaniu) nadchodzących wyborów do rady nadzorczej w Tarnowie przez całą organizację związkową. Zdaniem związkowców, prawo stoi po ich stronie, a regulaminowe wykluczenie pracowników innych zakładów, jednoczy obecnie ich załogi przeciwko decyzji Grupy Azoty S.A.

e-Wydanie

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 09:24
+26
Głosujcie na PiS mówili w czasie ostatnich wyborów parlamentarnych, a ZA Puławy zyskają po zmianie władzy ... Rok wyborczy i posłanka coś ta coś tam znowu aktywna i bohatersko walcząca o słuszną sprawę ZA Puławy ... OBŁUDA + cuchnąca z daleka
Avatar
l / 11 kwietnia 2019 o 10:19
+21
A to nie jest tak że Tarnów wykupił bankrutów i ma prawo do rządzenia?
 Puławy Mają najwyższy zysk w grupie rzędu kilkuset mln złotych i tak jest od lat, a Tarnów i Police to raz mają zysk raz nie, a nawet jak mają to po kilka mln zl
Avatar
Zuzia / 11 kwietnia 2019 o 18:06
+13
A gdzie jest profesor poseł szulowski ??? No gdzie? Nic nie zrobił na ziemi puławskiej i bezczelnie kandyduje do europarlamentu. Wstyd i hańba
Avatar
opcja / 11 kwietnia 2019 o 10:03
+13
Tak jest dojna zmiana i tak robi ! Bo tak jest prawnie i sprawiedliwie towarzysze ! Bolszewicka sekta nadaje jak radio wolna europa ! Tylko dzisiaj chyba ciut inne czasy towarzysze i trza bedzie deko ruszyć w inne strony !
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 09:24
+12
Bardzo dobrze, trzeba bronić zakładów. P. Morawiecki łatwo się nie wywinie od odpowiedzi (bo przecież pytają posłanki PiS), a wiadomo że wszystko wynika z grup interesu
Avatar
jgrvbcxderghh / 11 kwietnia 2019 o 12:05
+11
Układanie się z tarnowem. Brak co niektórych na manifestacji w Warszawie. Zgoda na synergię. A teraz efekty.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 11:32
+11
Następna ustawka SOLIDARNOŚCI i PiS.
Avatar
asert / 12 kwietnia 2019 o 09:02
+10
A co na to posłowie z Puław, Kulesza i Szulowski.? Szulowski załatwił robotę swojemu bratu w Z.A. Puławy. Był kosztorysantem w innej lokalnej firmie a w Azotach jest Głównym Specjalistą Mechanikiem. Co wy na to.?
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 18:48
+10
To Kruk i Masłowska nie mają nic wspólnego z rządem Morafieckiego? Zachowują się jakby były zdziwione i nic o tym nie wiedziały. To gdzie były do tej pory? W barze?
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2019 o 08:40
+9
Prawda jest taka, że Puławy rosły w siłę i dobrze się rozwijały dopóty, dopóki te pijawki się nie doczepiły i ssają zyski do siebie. A Puławy g.......o z tego mają. Robią na nich....
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2019 o 05:25
0
Polaku! Pamiętaj! W maju są wybory do Parlamentu Europejskiego! Jeżeli chcesz oddać swój głos na pana Krzysztofa Szulowskiego z PiS chcę abyś wiedział, że człowiek ten nie jest człowiekiem honoru! To zwykły OSZUST! Wielu współpracowników pana Krzysztofa Szulowskiego to byłe komuchy z PZPR, ZŁODZIEJE i MALWERSANCI. Obecnie Prokuratura Rejonowa w Puławach prowadzi wobec pana Krzysztofa Szulowskiego z PiS oraz wobec 5 Jego wspólników sprawę karną za SKŁADANIE FAŁSZYWYCH ZEZNAŃ! Polaku nie podawaj takim ludziom jak Krzysztof Szulowski z PiS ręki! Nie głosuj na OSZUSTA i KARIEROWICZA! Szulowski to OSZUST i KARIEROWICZ!
A w tej sprawie karnej to coś się dzieje czy prokuratura przyjęła zgłoszenie, położyła na półce i tak sobie leży bo nikt się niezrównoważonym zgłaszającym nie będzie przejmować. Coś z tej sprawy wynika, jakieś działania są prowadzone?
Potwierdzam. Prokuratura Rejonowa w Puławach prowadzi wobec pana Krzysztofa Szulowskiego, Jolanty Szulowskiej, Małgorzaty Górskiej Lenartowicz, Bożeny Krygier, Leszka Gorgola oraz Ireneusza Rzepkowskiego sprawę karną za SKŁADANIE FAŁSZYWYCH ZEZNAŃ! Była wina to będzie kara! Kara OSZUSTÓW z PiS musi zaboleć! Zażądałem maksymalnych kar z Kodeksu Karnego, odsiadki dla OSZUSTÓW oraz solidnego ZADOŚĆUCZYNIENIA pieniężnego od OSZUSTÓW oraz od partii PiS!
  Ponoć od dawna. Co konkretnie zrobiła.
  Ponoć od dawna. Co konkretnie zrobiła. rozwiń
Avatar
Ola / 14 kwietnia 2019 o 22:57
+2
Zbliżają się wybory to Kamiński, który nie ma czego szukać w jakimkolwiek środowisku w Puławach robi ustawkę z posłankami lubelskimi. Typowe dla niego. 
Avatar
CK / 14 kwietnia 2019 o 22:02
+1
Polaku! Pamiętaj! W maju są wybory do Parlamentu Europejskiego! Jeżeli chcesz oddać swój głos na pana Krzysztofa Szulowskiego z PiS chcę abyś wiedział, że człowiek ten nie jest człowiekiem honoru! To zwykły OSZUST! Wielu współpracowników pana Krzysztofa Szulowskiego to byłe komuchy z PZPR, ZŁODZIEJE i MALWERSANCI. Obecnie Prokuratura Rejonowa w Puławach prowadzi wobec pana Krzysztofa Szulowskiego z PiS oraz wobec 5 Jego wspólników sprawę karną za SKŁADANIE FAŁSZYWYCH ZEZNAŃ! Polaku nie podawaj takim ludziom jak Krzysztof Szulowski z PiS ręki! Nie głosuj na OSZUSTA i KARIEROWICZA! Szulowski to OSZUST i KARIEROWICZ!
A w tej sprawie karnej to coś się dzieje czy prokuratura przyjęła zgłoszenie, położyła na półce i tak sobie leży bo nikt się niezrównoważonym zgłaszającym nie będzie przejmować. Coś z tej sprawy wynika, jakieś działania są prowadzone?
 Potwierdzam. Prokuratura Rejonowa w Puławach prowadzi wobec pana Krzysztofa Szulowskiego, Jolanty Szulowskiej, Małgorzaty Górskiej Lenartowicz, Bożeny Krygier, Leszka Gorgola oraz Ireneusza Rzepkowskiego sprawę karną za SKŁADANIE FAŁSZYWYCH ZEZNAŃ! Była wina to będzie kara! Kara OSZUSTÓW z PiS musi zaboleć! Zażądałem maksymalnych kar z Kodeksu Karnego, odsiadki dla OSZUSTÓW oraz solidnego ZADOŚĆUCZYNIENIA pieniężnego od OSZUSTÓW oraz od partii PiS! 
 Potwierdzam. Prokuratura Rejonowa w Puławach prowadzi wobec pana Krzysztofa Szulowskiego, Jolanty Szulowskiej, Małgorzaty Górskiej Lenartowicz, Bożeny Krygier, Leszka Gorgola oraz Ireneusza Rzepkowskiego sprawę karną za SKŁADANIE FAŁSZYWYCH ZEZNAŃ! Była wina to będzie kara! Kara OSZUSTÓW z PiS musi zaboleć! Zażądałem maksymalnych kar z Kodeksu Karnego, odsiadki dla OSZUSTÓW oraz solidnego ZADOŚĆUCZYNIENIA pieniężnego od OSZUSTÓW oraz od partii PiS!  rozwiń
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2019 o 11:49
0
Polaku! Pamiętaj! W maju są wybory do Parlamentu Europejskiego! Jeżeli chcesz oddać swój głos na pana Krzysztofa Szulowskiego z PiS chcę abyś wiedział, że człowiek ten nie jest człowiekiem honoru! To zwykły OSZUST! Wielu współpracowników pana Krzysztofa Szulowskiego to byłe komuchy z PZPR, ZŁODZIEJE i MALWERSANCI. Obecnie Prokuratura Rejonowa w Puławach prowadzi wobec pana Krzysztofa Szulowskiego z PiS oraz wobec 5 Jego wspólników sprawę karną za SKŁADANIE FAŁSZYWYCH ZEZNAŃ! Polaku nie podawaj takim ludziom jak Krzysztof Szulowski z PiS ręki! Nie głosuj na OSZUSTA i KARIEROWICZA! Szulowski to OSZUST i KARIEROWICZ!
  A w tej sprawie karnej to coś się dzieje czy prokuratura przyjęła zgłoszenie, położyła na półce i tak sobie leży bo nikt się niezrównoważonym zgłaszającym nie będzie przejmować. Coś z tej sprawy wynika, jakieś działania są prowadzone?
  A w tej sprawie karnej to coś się dzieje czy prokuratura przyjęła zgłoszenie, położyła na półce i tak sobie leży bo nikt się niezrównoważonym zgłaszającym nie będzie przejmować. Coś z tej sprawy wynika, jakieś działania są prowadzone? rozwiń
Avatar
CK / 14 kwietnia 2019 o 08:29
-2
Towarzysz Krzysztof Szulowski z PiS był koalicjantem towarzysza Janusza Grobla z PZPR który był przeznaczony przez SB jako konfident do zadań specjalnych! Współpraca PiS Puławy i PZPR Puławy była wzorowa!
Avatar
CK / 14 kwietnia 2019 o 08:27
+2
Współpracownika i przyjaciółka towarzysza Krzysztofa Szulowskiego z PiS jest pani Małgorzata Górska Lenartowicz z PiS która dokonała PLAGIATU swojej pracy magisterskiej!
Avatar
CK / 14 kwietnia 2019 o 08:26
-1
Współpracownik i serdeczny przyjaciel towarzysza Krzysztofa Szulowskiego z PiS jest towarzysz Jerzy Lenartowicz z PZPR który dzielenie dzierży sztandar AK!
Avatar
CK / 14 kwietnia 2019 o 08:25
+2
Polaku! Pamiętaj! W maju są wybory do Parlamentu Europejskiego! Jeżeli chcesz oddać swój głos na pana Krzysztofa Szulowskiego z PiS chcę abyś wiedział, że człowiek ten nie jest człowiekiem honoru! To zwykły OSZUST! Wielu współpracowników pana Krzysztofa Szulowskiego to byłe komuchy z PZPR, ZŁODZIEJE i MALWERSANCI. Obecnie Prokuratura Rejonowa w Puławach prowadzi wobec pana Krzysztofa Szulowskiego z PiS oraz wobec 5 Jego wspólników sprawę karną za SKŁADANIE FAŁSZYWYCH ZEZNAŃ! Polaku nie podawaj takim ludziom jak Krzysztof Szulowski z PiS ręki! Nie głosuj na OSZUSTA i KARIEROWICZA! Szulowski to OSZUST i KARIEROWICZ!
Polaku! Pamiętaj! W maju są wybory do Parlamentu Europejskiego! Jeżeli chcesz oddać swój głos na pana Krzysztofa Szulowskiego z PiS chcę abyś wiedział, że człowiek ten nie jest człowiekiem honoru! To zwykły OSZUST! Wielu współpracowników pana Krzysztofa Szulowskiego to byłe komuchy z PZPR, ZŁODZIEJE i MALWERSANCI. Obecnie Prokuratura Rejonowa w Puławach prowadzi wobec pana Krzysztofa Szulowskiego z PiS oraz wobec 5 Jego wspólników sprawę karną za SKŁADANIE FAŁSZYWYCH ZEZNAŃ! Polaku nie podawaj takim ludziom jak Krzysztof Szulowski z PiS ręki... rozwiń
Avatar
CK / 13 kwietnia 2019 o 23:21
-1
A gdzie jest profesor poseł szulowski ??? No gdzie? Nic nie zrobił na ziemi puławskiej i bezczelnie kandyduje do europarlamentu. Wstyd i hańba
 Krzysztof Szulowski z PiS to ewidentny cwaniak i KARIEROWICZ!
Avatar
CK / 13 kwietnia 2019 o 23:19
+2
A co na to posłowie z Puław, Kulesza i Szulowski.? Szulowski załatwił robotę swojemu bratu w Z.A. Puławy. Był kosztorysantem w innej lokalnej firmie a w Azotach jest Głównym Specjalistą Mechanikiem. Co wy na to.?
 SITWA z PiS zawłaszcza Polskę! Sitewa z PiS stara się swoim rodzinom i pociotkom załatwić dobrze płatne stołki! Do tej pory z tego najbardziej znana była pani Halina Jarząbek która jest lotna jak furmanka!
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nauczyciele odpuścili, strajk zawieszony. "Teraz wszyscy będą się z nas tylko śmiać"

Nauczyciele odpuścili, strajk zawieszony. "Teraz wszyscy będą się z nas tylko śmiać" 0 34

Strajk nauczycieli zawieszony, po weekendzie pedagodzy wrócą do klas. – Walka o lepszą szkołę wcale się nie zakończyła – grzmią związkowcy. Nie wszyscy jednak w to wierzą. – Mieliśmy gigantyczne wsparcie ze strony uczniów i ich rodziców, protest powinien trwać. Teraz wszyscy będą się z nas już tylko śmiać – komentuje jeden z nauczycieli

Pierwsze urodziny Wielokranu Browaru Zakładowego. Impreza na patio
26 kwietnia 2019, 19:00

Pierwsze urodziny Wielokranu Browaru Zakładowego. Impreza na patio 0 0

Grill, muzyka, leżaki i duuużo piwa rzemieślniczego. W piątek Browar Zakładowy Wielokran, czyli lokal firmowy browaru z Poniatowej świętuje 1. urodziny.

Ogromne emocje w sejmiku. Radni PiS i PSL przeciwko "ideologii LGBT"
galeria

Ogromne emocje w sejmiku. Radni PiS i PSL przeciwko "ideologii LGBT" 0 17

Sejmik województwa lubelskiego zaprotestował w sprawie „wprowadzania ideologii LGBT” do wspólnot samorządowych. Projekt PiS poparli także radni PSL

Lublin: Był stok narciarski, a jest tor rowerowy. Pierwsza impreza już w niedzielę

Lublin: Był stok narciarski, a jest tor rowerowy. Pierwsza impreza już w niedzielę 0 30

Nowy tor do jazdy rowerem ma być otwarty od przyszłego tygodnia na górce Globus w miejscu stroku narciarskiego. Już w niedzielę odbędzie się tu pierwsza impreza sportowa, później trasy powinny być dostępne dla wszystkich chętnych rowerzystów – bez ograniczeń i bez opłat

Rolnicy rozmawiają o ciężkiej sytuacji. Zaprosili ministra, ale nie przyjechał

Rolnicy rozmawiają o ciężkiej sytuacji. Zaprosili ministra, ale nie przyjechał 0 15

Rolnicy z powiatu bialskiego debatowali wczoraj o tym, jak wyjść z dramatycznej sytuacji, w której się znaleźli. Zaprosili ministra rolnictwa, ale ten nie przyjechał

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia 0 0

Wydarzeniem weekendu będzie gala KSW 48, która w sobotni wieczór odbędzie się w hali Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego 8.

Nowa przeszkoda dla pieszych. Krzyż wmurowany na środku chodnika

Nowa przeszkoda dla pieszych. Krzyż wmurowany na środku chodnika 0 14

W Białej Podlaskiej trwa budowa ścieżek rowerowych. Jednak na ulicy Brzeskiej można się natknąć na architektoniczną przeszkodę.

Weekend majowy 2019. Lublin pełen darmowych atrakcji. Co będzie się działo? [lista wydarzeń]

Weekend majowy 2019. Lublin pełen darmowych atrakcji. Co będzie się działo? [lista wydarzeń] 0 6

Żeby w majowy weekend nudzić się w Lublinie, trzeba będzie się mocno uprzeć. Wiele darmowych atrakcji będzie czekać na mieszkańców i gości od 26 kwietnia do 5 maja. Można będzie pójść na koncert, potańcówkę lub jedną z wielu wycieczek tematycznych. Poniżej spis wydarzeń, na które można się wybrać za darmo bez wcześniejszych zapisów

Pobił Banglijczyka bo ten przez przypadek go dotknął? 49-latek przed sądem

Pobił Banglijczyka bo ten przez przypadek go dotknął? 49-latek przed sądem 0 10

Mieszkaniec Białej Podlaskiej zwyzywał i pobił młodego mężczyznę z Bangladeszu. Wszystko dlatego, że ten przed przypadek dotknął go podczas imprezy w klubie – dowodzą śledczy. Napastnik uderzył również Polaka, który bronił obcokrajowca.