Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 maja 2022 r.
12:04

Prezydent Puław woli oddać rządową dotację niż inwestować w szkołę

14 25 A A
Przeciwko planom prezydenta Puław protestują rodzice uczniów z SP 3
Przeciwko planom prezydenta Puław protestują rodzice uczniów z SP 3 (fot. Kamila Mazurkiewicz-Osiak)

Drugi przetarg na budowę sali gimnastycznej i boisk sportowych dla Szkoły Podstawowej nr 3 najpewniej zakończy się unieważnieniem. Środowa sesja, na której licznie stawili się rodzice dzieci nie pomogła. Prezydent Paweł Maj woli oddać 12 mln zł rządowej dotacji, niż zainwestować w "Trójkę".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

SP nr 3 im. Jana Brzechwy przy ul. Jaworowej to jedna z najlepszych pod względem osiąganych wyników szkół podstawowych w powiecie puławskim. Na co dzień uczęszcza do niej ponad 460 uczniów. Miasto, na jej nową bazę sportową otrzymało prawie 12 mln zł rządowej dotacji z „Polskiego Ładu”. Za inwestycją opowiada się niemal cała rada miasta i społeczność szkolna. Od miesięcy, niemal co sesję, rodzice uczniów, a nawet sami uczniowie, zabierają głos, prosząc prezydenta o rozpoczęcie robót. Radni przyjmują stanowiska obligujące prezydenta do działania. Bez skutku.

„Niewskazana i nieracjonalna”

Problemy są dwa. Pierwszy z nich to różnica pomiędzy najniższą kwotą z drugiego przetargu (15,2 mln zł), a sumą 12,5 mln zł, jaką Ratusz zabezpieczył na budowę sali sportowej z boiskami dla SP nr 3. Drugi to koszty utrzymania nowego bu-dynku, których obawia się prezydent.

– Sytuacja jest katastrofalna. Nasze szkoły były budowane w czasach, kiedy w Puławach rodziło się 800 i więcej dzieci. Dzisiaj rodzi się 300. Mamy 3,7 tysięcy uczniów na 6 tysięcy miejsc. Naszej demografii nikt nie poprawi, a my zostaniemy z pustymi budynkami, ze szkołą bez dzieci, bez duszy. Ja muszę dbać o bezpieczeństwo finansowe całego miasta. Budowa tej hali jest niewskazana – argumentował Paweł Maj.

Podobne zdanie przedstawiła wiceprezydent Beata Kozik, wyliczając finansowe skutki zmian podatkowych, na których Puławy tracą kilkanaście milionów złotych rocznie przy zadłużeniu na poziomie 160 mln zł. Według zastępczyni prezydenta, za dwa lata „będą musiały zostać podjęte niepopularne decyzje”, mając na myśli zamknięcie którejś ze szkół. – W tej chwili budowa sali i boisk jest nieracjonalna – podkreśliła.

Radni: Nie wyrzucać 12 milionów

Przeciwnego zdania są radni wszystkich klubów opozycyjnych. – Czy leci z nami pilot? Władze nie chcą wybudować obiektów, na które środowisko szkolne czeka od wielu lat. Decyzja powinna być jedna, realizacja projektu i wykorzystanie dotacji na poziomie 80 proc. Każda inna decyzja sprawi, że miasto te pieniądze straci – mówił radny Grzegorz Bińczak (PiS), wytykając prezydentowi zbędną zmianę projektu budynku, która zwiększyła jego koszty.

Brak logiki w działaniu Pawłowi Majowi zarzucił radny Sławomir Seredyn (Polska 2050). – Po co składał pan wniosek o dofinansowanie z „Polskiego Ładu”, skoro nie chciał pan budować tej hali? Czy liczył pan na to, że tych pieniędzy miasto nie dostanie? – dopytywał samorządowiec. – Jeśli ta szkoła ma trwać, trzeba wziąć się do pracy i ten obiekt wybudować – podkreślił.

Z kolei radna Ewa Wójcik zarzuciła prezydentowi m.in. „radosne dzielenie nadwyżki budżetowej” oraz nadmierną emisję obligacji, co podniosło zadłużenie. – Apeluję żeby pan nie wyrzucał bez zastanowienia tych 12 mln zł. Skoro te pieniądze są, trzeba ten obiekt wybudować – mówiła była wiceprezydent Puław.

Rodzice chcą zbierać pieniądze

W obronie szkolnych inwestycji stanęli także rodzice. – Nie ma w Puławach drugiej szkoły, która oferowałaby uczniom takie możliwości rozwoju i tak zachęcała do nauki jak SP nr 3 – mówiła Kamila Mazurkiewicz-Osiak, sugerując alternatywne możliwości dofinansowania, jak program „Sportowa Polska”.

– Ta szkoła jest dla nas bardzo ważna. Jej tożsamość budujemy od 60 lat – przypomniała dyrektor SP nr 3, Danuta Nowaczek. Jak dodała, w ostatnich konkursach kuratoryjnych „trójka” miała 3 laureatów. Żadna inna puławska szkoła nie osiągnęła takiego wyniku.
Z kolei rodzice z „trójki”, na czele z Pawłem Kiełpszem, przewodniczącym rady rodziców, zaproponowali nawet zbiórkę pieniędzy na swojej szkoły. Na pokrycie różnicy pomiędzy budżetem, a wysokością ofert przetargowych. Co ciekawe, Paweł Maj na tę propozycję przystał. – Jeśli w ciągu miesiąca uzbierają państwo prawie 4 miliony złotych, to do tej inwestycji przy-stąpię – zapowiedział.
Niestety, szanse na pozyskanie takiej sumy są niewielkie, a prośby radnych i szkolnej społeczności odbiły się od namalo-wanej przez obecne władze ściany pt. „nie mamy pieniędzy”.

– Niemożliwe stało się możliwe – podsumowała radna Ewa Wójcik, nawiązując do politycznego hasła Pawła Maja sprzed lat. – Wychodzimy stąd z przekonaniem, że tej inwestycji nie będzie – dodał radny Janusz Grobel. Radny Mariusz Cytryński (KS), na koniec poprosił prezydenta o to, by ten swoją decyzję odnośnie obecnego przetargu podjął „w ostatnim możliwym momencie”, dając szansę radnym i rodzicom na znalezienie rozwiązania.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mieszkaniec081984 / 23 maja 2022 r. o 07:48
A może zapytamy P. J. Grobla gdzie był przez 20 lat swoich kadencji i dlaczego przez 20 lata nie udało mu się sali i boiska zbudować. Teraz oczekujecie Państwo cudów o Maja, gdy miasto przez poprzednie władze zostało zadłużone na dziesiątki lat przez budowę hali i puławskiego parku technologicznego nie wspomnę o marinie i zamkniętym parkingu. Czemu nikt nie rozliczy za to Grobla, czemu się nikt jego nie zapyta jak to się stało że wymienione prze ze mnie inwestycje były ważniejsze niż sala i boisko dla szkoły nr 3.
Avatar
rybki / 20 maja 2022 r. o 09:40
Rozbudowa szkół w obecnej sytuacji demograficznej jest nieracjonalna i wręcz przestępcza. Nie bierzmy przykładu z rządu, który zniszczył ekonomię poprzez rozdawnictwo i brak kontroli nad finansami. Głośne towarzystwo żyjące na koszt podatnika niech zajmie się racjonalną polityką szkolną w Puławach, a nie obroną stołków. Ja tam widzę przeważnie rodziców, których dzieci i tak nie skorzystają już z tej sali.
Avatar
Gracjanus521 / 20 maja 2022 r. o 08:54
Miasto ma 160 mln długu, WIBOR rośnie, wpływy spadają. Nie można się w nieskończoność zadłużać, bo kto będzie spłacał odsetki, były prezydent Grobel? Do tego brak jest w Puławach spalarni odpadów co jest chyba większym problemem niż inwestycja w szkołę gdzie szkół jest za dużo.
Avatar
Drami / 19 maja 2022 r. o 21:27
Panikarze, nikt nie powiedział, że szkoła będzie zamknięta. Płacz "bo nasze dzieci mają prawo do lepszej sali" też jest bez sensu. Po 1 było posłać do szkoły gdzie jest lepsza sala, jak tak bardzo na tym zależy. Po 2 nawet jeśli by się zdecydowali na realizację tego projektu, to zanim zostanie ukończony wasze guwniaki już dawno będą w liceum...
Avatar
sos_filipa / 19 maja 2022 r. o 20:13
Sytuacja jest patowa, bo faktycznie za kilka lat obudzimy się z ręką w nocniku. Na 15 osobowe klasy najzwyczajniej nie będzie pieniędzy a brakującą w inwestycji kwotę nadal trzeba będzie spłacać. Jakże przyjemnie zadluzało się miasto poprzez przepłacone inwestycje jak Marina, Hala sportowa czy wreszcie poroniony projekt przebudowy DCH a dziś siedzi po przeciwnej stronie i ochoczo pokrzykuje, podczas gdy samemu od dekady próbowano właśnie tą szkołę pogrzebać. Moim zdaniem prezydent popełnił dwa błędy: kadencję za wcześnie wystartował w wyborach oraz przed wczorajszą sesją ogłosić potrzebę likwidacji bez wskazania placówki. Niechaj rodzice między sobą ustalą tę kwestię.
Sytuacja jest patowa, bo faktycznie za kilka lat obudzimy się z ręką w nocniku. Na 15 osobowe klasy najzwyczajniej nie będzie pieniędzy a brakującą w inwestycji kwotę nadal trzeba będzie spłacać. Jakże przyjemnie zadluzało się miasto poprzez przepłacone inwestycje jak Marina, Hala sportowa czy wreszcie poroniony projekt przebudowy DCH a dziś siedzi po przeciwnej stronie i ochoczo pokrzykuje, podczas gdy samemu od dekady próbowano właśnie tą szkołę pogrzebać. Moim zdaniem prezydent popełnił dwa błędy: kadencję za wcześnie wystartował w wybora... rozwiń
Avatar
Tomix / 19 maja 2022 r. o 17:03
Ścianą nie jest brak pieniędzy. Ścianą jest brak dzieci. Za kilka lat te wielkie sale będą puste.
To dlaczego nie podejmuje się działań, np. poszerzenie granic miasta Puławy, uzyskanie tym samym nowych miejsc pod budownictwo, miasto Puławy ma 51 km2 powierzchni, a nieco mniej ludny Tarnobrzeg niemal 90 km2, to wymusza ucieczkę Puławian na tereny podmiejskie.
Taaa. Już widzę jak okoliczne gminy oddają swoje tereny miastu. Z taką demagogią polecam ławę poselską na wiejskiej. Tam mnóstwo takich szczekających pajaców.
Szczekający pajac? Projekcja. PS. Powiększenie obszaru miasta powiodło się prezydentowi np. Chełma, Opola, Rzeszowa, itd. Tylko prezydent Maj Nic Nie Może. To po co kandydował? Niech ustąpi.
 Ja się nie zgodzam na przyłączenie nas do miasta! Jak cię swędzi w ciemnej dziurze to sobie w niej pogrzeb idioto! 
 Ja się nie zgodzam na przyłączenie nas do miasta! Jak cię swędzi w ciemnej dziurze to sobie w niej pogrzeb idioto!  rozwiń
Avatar
Pimpek / 19 maja 2022 r. o 16:29
No to fejsowy prezydencie zbieraj powoli pudełka na rzeczy, bo będziesz się niedługo pakował. Nie umiesz kompletnie pozyskiwać środków i ich racjonalnie zabezpieczać. Wybory już tuż tuż
Avatar
Jonek78 / 19 maja 2022 r. o 15:46
Panie Maj, a ile pieniędzy jest wydawanych na "pomoc" (rozdawnictwo) niekoniecznie przyjaznego Nam państwa spod czerwono-czarnej flagi (dla niepoznaki w żółto-niebieskiej skórze)??? Pomoc pomocą, ale tylko w formie wegetacji(tj. skromne jedzenie i dach nad głową) , a nie luksusy Naszym kosztem. Wspomnicie moje słowa jak pokażą swoją prawdziwą twarz i Nas odstawią na boczny tor. Chwała Wielkiej Polsce!!! Chwała polskim bohaterom!!!!
Avatar
Pamp / 19 maja 2022 r. o 15:39
Ścianą nie jest brak pieniędzy. Ścianą jest brak dzieci. Za kilka lat te wielkie sale będą puste.
  A kogo to interesuje. Każdy myśli tylko o sobie. 
Avatar
mara_2020 / 19 maja 2022 r. o 15:17
No właśnie o to chodzi. Nie wybudujmy w SP 3 niczego i później dlatego ją zlikwidujmy, bo nie mają hali i boiska. To jest tylko szukanie pretekstu do likwidacji, czego niedawno przykładem była bezprawna, bezpodstawna i perfidna próba przeniesienia SP 3 do SP 10. Ciekawe co by powiedzieli Ci wszyscy, no niech będzie właśnie z SP 6, jakby SP 3 została wcześniej wyrementowana, a SP 6 dalej czekała na remont swojego zaplecza sportowego. Miło ? Widać, że tym mieście są równi i równiejsi i każdy dba tylko o swój interes. Jak tak dalej pójdzie, to w Puławach zostaną tylko emeryci i renciści. Życzę powodzenia !  
No właśnie o to chodzi. Nie wybudujmy w SP 3 niczego i później dlatego ją zlikwidujmy, bo nie mają hali i boiska. To jest tylko szukanie pretekstu do likwidacji, czego niedawno przykładem była bezprawna, bezpodstawna i perfidna próba przeniesienia SP 3 do SP 10. Ciekawe co by powiedzieli Ci wszyscy, no niech będzie właśnie z SP 6, jakby SP 3 została wcześniej wyrementowana, a SP 6 dalej czekała na remont swojego zaplecza sportowego. Miło ? Widać, że tym mieście są równi i równiejsi i każdy dba tylko o swój interes. Jak tak dalej pójdzie, to ... rozwiń
Avatar
Mieszkaniec081984 / 23 maja 2022 r. o 07:48
A może zapytamy P. J. Grobla gdzie był przez 20 lat swoich kadencji i dlaczego przez 20 lata nie udało mu się sali i boiska zbudować. Teraz oczekujecie Państwo cudów o Maja, gdy miasto przez poprzednie władze zostało zadłużone na dziesiątki lat przez budowę hali i puławskiego parku technologicznego nie wspomnę o marinie i zamkniętym parkingu. Czemu nikt nie rozliczy za to Grobla, czemu się nikt jego nie zapyta jak to się stało że wymienione prze ze mnie inwestycje były ważniejsze niż sala i boisko dla szkoły nr 3.
Avatar
rybki / 20 maja 2022 r. o 09:40
Rozbudowa szkół w obecnej sytuacji demograficznej jest nieracjonalna i wręcz przestępcza. Nie bierzmy przykładu z rządu, który zniszczył ekonomię poprzez rozdawnictwo i brak kontroli nad finansami. Głośne towarzystwo żyjące na koszt podatnika niech zajmie się racjonalną polityką szkolną w Puławach, a nie obroną stołków. Ja tam widzę przeważnie rodziców, których dzieci i tak nie skorzystają już z tej sali.
Avatar
Gracjanus521 / 20 maja 2022 r. o 08:54
Miasto ma 160 mln długu, WIBOR rośnie, wpływy spadają. Nie można się w nieskończoność zadłużać, bo kto będzie spłacał odsetki, były prezydent Grobel? Do tego brak jest w Puławach spalarni odpadów co jest chyba większym problemem niż inwestycja w szkołę gdzie szkół jest za dużo.
Avatar
Drami / 19 maja 2022 r. o 21:27
Panikarze, nikt nie powiedział, że szkoła będzie zamknięta. Płacz "bo nasze dzieci mają prawo do lepszej sali" też jest bez sensu. Po 1 było posłać do szkoły gdzie jest lepsza sala, jak tak bardzo na tym zależy. Po 2 nawet jeśli by się zdecydowali na realizację tego projektu, to zanim zostanie ukończony wasze guwniaki już dawno będą w liceum...
Avatar
sos_filipa / 19 maja 2022 r. o 20:13
Sytuacja jest patowa, bo faktycznie za kilka lat obudzimy się z ręką w nocniku. Na 15 osobowe klasy najzwyczajniej nie będzie pieniędzy a brakującą w inwestycji kwotę nadal trzeba będzie spłacać. Jakże przyjemnie zadluzało się miasto poprzez przepłacone inwestycje jak Marina, Hala sportowa czy wreszcie poroniony projekt przebudowy DCH a dziś siedzi po przeciwnej stronie i ochoczo pokrzykuje, podczas gdy samemu od dekady próbowano właśnie tą szkołę pogrzebać. Moim zdaniem prezydent popełnił dwa błędy: kadencję za wcześnie wystartował w wyborach oraz przed wczorajszą sesją ogłosić potrzebę likwidacji bez wskazania placówki. Niechaj rodzice między sobą ustalą tę kwestię.
Sytuacja jest patowa, bo faktycznie za kilka lat obudzimy się z ręką w nocniku. Na 15 osobowe klasy najzwyczajniej nie będzie pieniędzy a brakującą w inwestycji kwotę nadal trzeba będzie spłacać. Jakże przyjemnie zadluzało się miasto poprzez przepłacone inwestycje jak Marina, Hala sportowa czy wreszcie poroniony projekt przebudowy DCH a dziś siedzi po przeciwnej stronie i ochoczo pokrzykuje, podczas gdy samemu od dekady próbowano właśnie tą szkołę pogrzebać. Moim zdaniem prezydent popełnił dwa błędy: kadencję za wcześnie wystartował w wybora... rozwiń
Avatar
Tomix / 19 maja 2022 r. o 17:03
Ścianą nie jest brak pieniędzy. Ścianą jest brak dzieci. Za kilka lat te wielkie sale będą puste.
To dlaczego nie podejmuje się działań, np. poszerzenie granic miasta Puławy, uzyskanie tym samym nowych miejsc pod budownictwo, miasto Puławy ma 51 km2 powierzchni, a nieco mniej ludny Tarnobrzeg niemal 90 km2, to wymusza ucieczkę Puławian na tereny podmiejskie.
Taaa. Już widzę jak okoliczne gminy oddają swoje tereny miastu. Z taką demagogią polecam ławę poselską na wiejskiej. Tam mnóstwo takich szczekających pajaców.
Szczekający pajac? Projekcja. PS. Powiększenie obszaru miasta powiodło się prezydentowi np. Chełma, Opola, Rzeszowa, itd. Tylko prezydent Maj Nic Nie Może. To po co kandydował? Niech ustąpi.
 Ja się nie zgodzam na przyłączenie nas do miasta! Jak cię swędzi w ciemnej dziurze to sobie w niej pogrzeb idioto! 
 Ja się nie zgodzam na przyłączenie nas do miasta! Jak cię swędzi w ciemnej dziurze to sobie w niej pogrzeb idioto!  rozwiń
Avatar
Pimpek / 19 maja 2022 r. o 16:29
No to fejsowy prezydencie zbieraj powoli pudełka na rzeczy, bo będziesz się niedługo pakował. Nie umiesz kompletnie pozyskiwać środków i ich racjonalnie zabezpieczać. Wybory już tuż tuż
Avatar
Jonek78 / 19 maja 2022 r. o 15:46
Panie Maj, a ile pieniędzy jest wydawanych na "pomoc" (rozdawnictwo) niekoniecznie przyjaznego Nam państwa spod czerwono-czarnej flagi (dla niepoznaki w żółto-niebieskiej skórze)??? Pomoc pomocą, ale tylko w formie wegetacji(tj. skromne jedzenie i dach nad głową) , a nie luksusy Naszym kosztem. Wspomnicie moje słowa jak pokażą swoją prawdziwą twarz i Nas odstawią na boczny tor. Chwała Wielkiej Polsce!!! Chwała polskim bohaterom!!!!
Avatar
Pamp / 19 maja 2022 r. o 15:39
Ścianą nie jest brak pieniędzy. Ścianą jest brak dzieci. Za kilka lat te wielkie sale będą puste.
  A kogo to interesuje. Każdy myśli tylko o sobie. 
Avatar
mara_2020 / 19 maja 2022 r. o 15:17
No właśnie o to chodzi. Nie wybudujmy w SP 3 niczego i później dlatego ją zlikwidujmy, bo nie mają hali i boiska. To jest tylko szukanie pretekstu do likwidacji, czego niedawno przykładem była bezprawna, bezpodstawna i perfidna próba przeniesienia SP 3 do SP 10. Ciekawe co by powiedzieli Ci wszyscy, no niech będzie właśnie z SP 6, jakby SP 3 została wcześniej wyrementowana, a SP 6 dalej czekała na remont swojego zaplecza sportowego. Miło ? Widać, że tym mieście są równi i równiejsi i każdy dba tylko o swój interes. Jak tak dalej pójdzie, to w Puławach zostaną tylko emeryci i renciści. Życzę powodzenia !  
No właśnie o to chodzi. Nie wybudujmy w SP 3 niczego i później dlatego ją zlikwidujmy, bo nie mają hali i boiska. To jest tylko szukanie pretekstu do likwidacji, czego niedawno przykładem była bezprawna, bezpodstawna i perfidna próba przeniesienia SP 3 do SP 10. Ciekawe co by powiedzieli Ci wszyscy, no niech będzie właśnie z SP 6, jakby SP 3 została wcześniej wyrementowana, a SP 6 dalej czekała na remont swojego zaplecza sportowego. Miło ? Widać, że tym mieście są równi i równiejsi i każdy dba tylko o swój interes. Jak tak dalej pójdzie, to ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Lublinie niedźwiedź depcze kulę ziemską. Nowy mural nieco się opóźni [zdjęcia]
galeria

W Lublinie niedźwiedź depcze kulę ziemską. Nowy mural nieco się opóźni [zdjęcia]

Przedłużą się prace nad nowym, antywojennym muralem tworzonym przez ukraińskiego artystę na ścianie kamienicy przy Jasnej. Miał być gotowy do dzisiaj, na jego ukończenie potrzeba jeszcze kilka dni.

Lublin: Zamiast koncertu z muzyką Dire Straits był wielki zawód. Pusta hala, muzyków brak
Alarm24

Lublin: Zamiast koncertu z muzyką Dire Straits był wielki zawód. Pusta hala, muzyków brak

Bilety na to wydarzenie nie były tanie, bo kosztowały od 184 do 499 zł. Jednak ci melomani, którzy mieli ochotę posłuchać w piątek muzyki rockowej spod znaku Dire Straits, solidnie się rozczarowali. Koncert został odwołany kilka dni temu, ale niektórzy i tak pojawili się w hali Globus w Lublinie, bo nie dotarła do nich informacja o jego odwołaniu. Organizator komunikował się z posiadaczami biletów za pośrednictwem Facebooka

Rozpad w Górniku Łęczna trwa. Kolejni dwaj piłkarze żegnają się z klubem

Rozpad w Górniku Łęczna trwa. Kolejni dwaj piłkarze żegnają się z klubem

Trwa rozpad drużyny Górnika Łęczna. W piątek okazało się, że z zielono-czarnymi pożegnało się dwóch kolejnych zawodników z linii pomocy – Jason Lokilo i Janusz Gol

Regions Cup: Reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej lepsza od Podkarpacia
film

Regions Cup: Reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej lepsza od Podkarpacia

W piątek rozpoczął się Finałowy Turniej Makroregionu w ramach UEFA Regions Cup. W Stalowej Woli o awans do krajowego finału walczy także reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Piłkarze Sebastiana Luterka na dzień dobry pokonali rywali z Podkarpacia 2:0.

Ogród dla zmysłów przy zamojskiej podstawówce. Nacieszy oko, nos i ucho [zdjęcia]
galeria

Ogród dla zmysłów przy zamojskiej podstawówce. Nacieszy oko, nos i ucho [zdjęcia]

Już jest ponad 100 sadzonek najróżniejszych roślin i kwiatów. Za jakiś czas powstaną też alejki, domki dla owadów i ptaków, a także ławki i altanka. Przy Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi rozpoczęła się budowa ogrodu sensorycznego.

Młodzież Motoru Lublin druga podczas DMPJ w Bydgoszczy. Ale jest nad czym myśleć

Młodzież Motoru Lublin druga podczas DMPJ w Bydgoszczy. Ale jest nad czym myśleć

W Lublinie młodzież Motoru zajęła drugą lokatę i powtórzyła ten wyczyn dzień później w Bydgoszczy. W czwartek na torze miejscowej Abramczyk Polonii rozegrano drugi ćwierćfinał Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów w grupie B

Skazany za kradzież prądu. Teraz były radny nie chce oddać pieniędzy do urzędu

Skazany za kradzież prądu. Teraz były radny nie chce oddać pieniędzy do urzędu

Były radny powiatowy Zbigniew A., zgodnie z decyzją władz powiatu puławskiego, ma zwrócić diety, które zostały mu wypłacone po prawomocnym wyroku skazującym. Samorządowiec został o to poproszony już pod koniec lutego, ale pieniędzy do dzisiaj nie zwrócił.

3, 2, 1, 0 start! Zaczyna się 47. Zamojskie Lato Teatralne
25 czerwca 2022, 13:00

3, 2, 1, 0 start! Zaczyna się 47. Zamojskie Lato Teatralne

Na początek przedstawienie dla dzieci, a na wieczorem plenerowy, widowiskowy spektakl na Rynku Wielkim. W sobotę zaczyna się 47. Zamojskie Lato Teatralne. Potrwa do 10 lipca.

Zderzenie na wyjeździe z Lublina. Dwoje dzieci w szpitalu, długi korek samochodów

Zderzenie na wyjeździe z Lublina. Dwoje dzieci w szpitalu, długi korek samochodów

Dwoje małych dzieci pojechało do szpitala na badania po tym, jak samochód, którym jechały, zderzył się z drugim autem. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo ruch w miejscu zdarzenia jest utrudniony

Kontrowersyjny napis na pomniku. Sprawca nadal poszukiwany

Kontrowersyjny napis na pomniku. Sprawca nadal poszukiwany

Ktoś w maju na pomniku Latającej Fortecy w Worońcu pod Białą Podlaską zamieścił kontrowersyjny napis. Policji nie udało się namierzyć sprawcy.

"Klęczałam, a kocie łby wbijały mi się w czaszkę". Performance białoruskich artystów
Zdjęcia
galeria

"Klęczałam, a kocie łby wbijały mi się w czaszkę". Performance białoruskich artystów

Igor przez godzinę odtwarzał pozycję człowieka w sytuacji opresji, z głową przy ziemi. Elektroniczny zegar odmierzał głośne sekundy.

Kolejka przed granicą na 35 kilometrów! Zamkną przejście dla samochodów osobowych

Kolejka przed granicą na 35 kilometrów! Zamkną przejście dla samochodów osobowych

Kolejka samochodów do przejścia granicznego w Dorohusku liczy już ponad 35 kilometrów. Korek zaczyna się od miejscowości Stołpie. Wiele wskazuje też na to, że będzie tak aż do końca czerwca. Dzisiaj Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek zamknie przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin dla samochodów osobowych

Nad zalewem w Zamościu. Palmy, parasole, parawany i piach [zdjęcia]
galeria

Nad zalewem w Zamościu. Palmy, parasole, parawany i piach [zdjęcia]

Formalnie pierwszy dzień wakacji jest w sobotę, więc dopiero od tego dnia plażowiczów nad zalewem w Zamościu strzec będą ratownicy WOPR. Ale amatorów wodnych i słonecznych kąpieli nie brakowało tutaj już w piątkowe popołudnie.

Suczka nie jadła od kilku tygodni. Jej właściciel czekał, aż zdechnie

Suczka nie jadła od kilku tygodni. Jej właściciel czekał, aż zdechnie

Widok skrajnie wychudzonej suczki zaniepokoił sąsiadów, którzy zaalarmowali puławską fundację prozwierzęcą "Przyjazna Łapa". Wolontariuszki w czwartek udały się pod wskazany adres i odebrały czworonoga właścicielowi. Mela trafiła do puławskiej lecznicy weterynaryjnej.

Zagrodzono część najpopularniejszej drogi rowerowej w Lublinie