Cyfrowy system nagrywania i transmisji on-line, dodatkowe pomieszczenia konferencyjne i pracownia do projektowania trójwymiarowego – to wszystko już wkrótce w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Na gigantyczny projekt rozbudowy PPN-T dostał 30 milionów złotych. Z tych pieniędzy powstały już m.in. nowoczesne laboratoria dla Instytutu Nowych Syntez Chemicznych. Do wykorzystania są jeszcze 4 miliony.
Połowa z tej kwoty ma trafić na tzw. zwiększenie funkcjonalności sali wystawienniczej i konferencyjnej. W praktyce będzie to oznaczać zamontowanie systemu streamingu, czyli transmisji wydarzeń i konferencji naukowych w internecie, ale także ich zapis na twardych dyskach. Obraz i dźwięk będzie także będzie transmitowany na żywo w całym budynku PPN-T.
– Takie są dzisiejsze wymagania organizatorów konferencji – tłumaczy Jarosław Pazik z Wydziału Wspierania Rozwoju Przedsiębiorczości w Urzędzie Miasta Puławy, który odpowiada za przygotowanie przetargu.
W PPN-T zostanie powiększona też serwerownia, która dostanie też bardziej wydajne chłodzenie. Sala wystawiennicza za pomocą ruchomych ścianek będzie mogła być dzielona na mniejsze. Ma to ułatwić organizacji wielopanelowych konferencji i warsztatów. W tym roku powstanie też nowa „pracownia design'u”. W pomieszczeniu znajdzie się wysokiej klasy sprzęt kompterowy, oprogramowanie graficzne, skanery oraz drukarki 3D i 2D.
– Ta pracownia nie będzie przypisana do konkretnej firmy. Chcielibyśmy, żeby była ona wykorzystywana zarówno przez lokatorów parku, ale także przedsiębiorstwa z zewnątrz – mówi Pazik.
Miejsce to będzie służyć przede wszystkim tworzeniu wzorów przemysłowych, trójwymiarowych modeli produktów i rozwiązań technicznych, które umożliwi ich wizualizację. Pracownia ma pełnić także funkcje edukacyjne i być wykorzystywana do pokazów np. na potrzeby działającego w PPNT dziecięcego uniwersytetu.