Pracownicy urzędów miast, gmin, puławskiego starostwa oraz służby mundurowe brały udział w powiatowych ćwiczeniach obronnych o kryptonimie „Bystra”. Sprawdzano m.in. komunikację podczas stanu wojennego.
Ćwiczenia obronne mają na celu poprawę zdolności administracji publicznej i służb do działania w trakcie otwartego konfliktu zbrojnego. W tym celu przećwiczono procedury dotyczące zarządzania kryzysowego, reagowanie na zagrożenia i wydawanie kluczowych decyzji.
– Przećwiczyliśmy m.in. obieg informacji podczas stanu wojennego, stawialiśmy sobie zadania do realizacji i je wykonywaliśmy. Nikt nas nie oceniał, sami omawialiśmy co poszło nam dobrze, a co wymaga poprawy – mówi Andrzej Mensik, kierownika Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności w Starostwie Powiatowym w Puławach, który zaznacza, że wyniki ćwiczeń nie są informacją, która powinna być podana do publicznej wiadomości.
W trakcie wojny urzędy muszą zacząć działać w zupełnie innym trybie. Powstają tzw. główne stanowiska kierowania i dyżurów. W momencie zagrożenia, urzędnicy muszą nie tylko wiedzieć jak się zachować, jakie decyzje podejmować w pierwszej kolejności i na jakich zasadach pracować. Stąd regularne ćwiczenia, które pozwalają zmierzyć się z trudną materią reagowania na niespodziewane zagrożenie. Dzięki temu, po ogłoszeniu stanu wojennego pracownicy administracji i służb powinni być lepiej przygotowani do realizacji niespotykanych w czasie pokoju zadań. Szczegółowe omówienie ćwiczeń „Bystra” ma odbyć się w listopadzie.