Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 stycznia 2018 r.
14:50

Puławy: Pensje szybko rosną kierownikom

0 97 A A
Urząd Miasta Puławy
Urząd Miasta Puławy

Według jednego z puławskich radnych rozwarstwienie zarobków pracowników Urzędu Miasta i jego jednostek, pogłębia się zbyt mocno w porównaniu do wzrostu zarobków kadry kierowniczej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak wynika z oświadczeń majątkowych, średni wzrost dochodów kierowników wydziałów Urzędu Miasta w Puławach, licząc od roku 2007 do 2017 wyniósł około 80 procent. Dekadę temu ich zarobki oscylowały wokół 50 tys. złotych rocznie, obecnie jest to już poziom 90 tysięcy.

W tym samym czasie znacznie wrosły także dochody osób zarządzających miastem. Dla przykładu, sekretarz w 2007 roku osiągnęła roczny dochód w wysokości blisko 97 tys. złotych. W ubiegłym roku, zarobki na tym samym stanowisku (licząc również wszystkie dodatki), były o niemal 60 procent wyższe. Sowite wynagrodzenia, powyżej 110 tys. złotych rocznie, otrzymują dyrektorzy jednostek podległych miastu. Prezesi miejskich spółek – od 150 do nawet 220 tys. złotych rocznie.

Szeregowi pracownicy wydziałów, czy jednostek podlegających urzędowi, o takich dochodach mogą pomarzyć. – Z tego, co mówią wynika, że podwyżki dla nich wynoszą 100-200 złotych, podczas, gdy dla kierownictwa idą w tysiące – mówi radny Paweł Maj, który złożył interpelację w sprawie pogłębiającego się rozwarstwienia płac.

Jego zdaniem, władze miasta, dla najniższej zarabiających pracowników powinny wprowadzić podwyżki kwotowe, a nie procentowe. – Inaczej zawsze nieadekwatnie dużo będą zyskiwały szczeble kierownicze – zauważa samorządowiec, który przypomina, że urząd nie jest korporacją. – I nie powinien czerpać wzorców z jej funkcjonowania – dodaje.

Radny zwraca uwagę również na brak dysproporcji w zarobkach tam, gdzie jego zdaniem powinny one mieć miejsce. Przykładem jest podobne wynagrodzenie oferowane dyrektorom dużych jednostek, zarządzających znacznym majątkiem i dziesiątkami pracowników, oraz kierowników małych wydziałów w ratuszu, którzy mają „pod sobą” kilka osób. – Niektóre z takich wydziałów powinny zostać rozwiązanie i włączone do innych – proponuje Maj.

Kompetencje i umiejętności

Zdaniem sekretarz miasta Marty Maślankiewicz, żeby wypowiadać się na temat wynagrodzeń, należy posiadać „spersonalizowaną wiedzę”, bez której można popełnić błąd, wyciągając krzywdzące wnioski.

– Poziom wynagrodzenia zasadniczego poszczególnych pracowników różni się w zależności od wykształcenia, umiejętności, kompetencji i powierzonego stanowiska pracy. Ponadto, pracownicy podlegają okresowej ocenie opartej o różne kryteria w zależności od stanowiska pracy. Jej wyniki również mają wpływ na wysokość wynagrodzenia – tłumaczy sekretarz. – Porównywanie wysokości wynagrodzeń pomiędzy różnymi pracownikami bez spersonalizowanej wiedzy o różnych parametrach dotyczących tych pracowników może prowadzić jedynie do niesprawiedliwych i wręcz krzywdzących wniosków oraz błędnej oceny sytuacji – dodaje, zwracając uwagę na fakt, że polityka płacowa zależy od wyłącznych kompetencji kierowników jednostek.

O tym się nie rozmawia

W przypadku kierowników wydziałów jest jednak trochę inaczej. Ich możliwości ograniczają się do wnioskowania o podwyżki dla konkretnych osób. Ostateczną decyzję podejmuje prezydent. Wśród załóg większych jednostek funkcjonują z kolei związki zawodowe, które negocjują wysokość wynagrodzeń w imieniu zrzeszonych w nich osób. Podwyżki, jak również wysokość zarobków, jak mówi nam jedna z pracownic, to jednak najczęściej sprawa indywidualna, o której się nie rozmawia, nawet na korytarzach. Urzędniczka przyznaje również, że osoby młode, zaczynające pracę, nadal nie mogą liczyć na zbyt wiele.

W Puławach zarabiają lepiej

Czy koszt rocznego utrzymania kierownictwa miasta jest wysoki? Porównaliśmy dwa miasta o podobnej wielkości: Puławy oraz jedno z bogatszych miast w kraju – Sopot. Jego dochody budżetowe zaplanowane w 2018 roku są o 50 mln złotych wyższe od tych, które mają wpłynąć do budżetu Puław. Mimo to, na wynagrodzenia dla kierownictwa, ten nadmorski kurort (na prawach powiatu) przeznacza mniej. Jego prezydent, dwoje wiceprezydentów, sekretarz i skarbnik kosztują trójmiejskiego podatnika – 775 tys. złotych rocznie. Puławy na ten sam cel przeznaczają ponad 810 tys. złotych. Z reguły mniej niż w Puławach, zarabiają również dyrektorzy sopockich szkół. Przykład – dyrektor tamtejszego III LO zarabia 78 tys. złotych rocznie, a ZS nr 1 - 83 tys. zł. Z kolei w jednym z puławskich Zespołów Szkół, dyrektor otrzymuje prawie 112 tys. złotych rocznie.

>>>

Zobacz także: Festiwal Kolęd w Puławach 2018

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium