Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 września 2019 r.
15:49

Queer Tour w Puławach. Happening LGBT+ kontra kibice i kółko różańcowe

172 154 A A

Chcemy rozmawiać z mieszkańcami i uświadamiać ich, czym jest LGBT. Walczymy z uprzedzeniami. Nie jesteśmy żadną subkulturą - tłumaczyły organizatorki pierwszej "tęczowej" manifestacji w Puławach. Na spotkanie z nimi wyszli puławscy kibice, narodowcy oraz kółko różańcowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plac F. Chopina w Puławach w niedzielę stał się polem dyskusji pomiędzy grupami wyrażającymi skrajnie odmienne poglądy społeczne. Z jednej strony placu stanęli ubezpieczani przez funkcjonariuszy z prewencji, organizatorzy wydarzenia, nie-heteroseksualni młodzi mieszkańcy Warszawy. Po przeciwnej stronie pojawili się puławscy narodowcy i kibice, a kilka kroków dalej zgromadziła się grupa katolików, odmawiająca różaniec.

"Nie jesteśmy subkulturą"

O tym, co dwudziestolatki z Warszawy robią w Puławach opowiada Nadia Kłos, jedna z organizatorek wydarzenia. – Rada miasta przyjęła stanowisko mówiące o tym, że Puławy są wolne od ideologii, czy subkultury LGBT. Uważam, że to może wynikać z uprzedzeń oraz niewiedzy. Dlatego chcemy dzisiaj rozmawiać z mieszkańcami, wyjaśniać sporne kwestie i pokazać, że nie jesteśmy żadną subkulturą. Jesteśmy normalnymi ludźmi i nie wyznajemy żadnej ideologii. Łączy nas jedynie podobna tożsamość i orientacja seksualna – tłumaczy młoda kobieta.

Jak przyznaje, Puławy zostały wybrane na pierwsze miasto cyklu podobnych spotkań o nazwie Queer Tour także z uwagi na to, że inicjatywę poparły osoby z tego miasta, które zaoferowały im pomoc w organizacji tego wydarzenia.

LGBT+. Co oznacza ten skrót?

Manifestanci zachowywali się spokojnie, ale także dość biernie. Mimo nagłośnienia, nie skandowali żadnych haseł. Próbowali rozdawać przygotowane ulotki oraz naszywki, ale zainteresowanie ich stoiskiem było niewielkie.

– Z jednym panem udało mi się porozmawiać przez 2 minuty, dopóki nie przyszli jego koledzy i zaczęli mnie przekrzykiwać. Każda taka rozmowa to jest jednak pewien sukces i cel naszej wizyty. Uważam, że byłoby ich więcej, gdyby nie kontrmanifestanci. Niektórych ich obecność mogła odstraszać – przyznaje Anna Urbanek, kolejna z organizatorek Queer Tour'u.

Jak przyznają inicjatorki akcji, jej celem jest także edukacja o tym, czym jest LGBT+. – To są lesbijki, geje, biseksualiści i osoby transpłciowe. Plus oznacza natomiast osoby Q, czyli zastanawiające się nad swoją identyfikacją seksualną, I - osoby interpłciowe, których ciała nie wpisują się w binarny podział na męskie i żeńskie, A - osoby aseksualne, i P - osoby zakochujące się w innych bez względu na ich płeć – wyjaśnia Nadia Kłos.

Przeciwko "milczącej akceptacji niechęci"

Młode manifestantki zyskały wsparcie "etatowych" uczestników puławskich protestów. Nagłośnieniem zajął się Bogdan Ambrożkiewicz z "Obywateli RP". – Każda dyktatura zaczyna się od agresji na grupy słabsze, a osoby LGBT łatwo napiętnować. Dlatego ich wspieramy. To jest sprzeciw także wobec obozu rządzącego, który milcząco akceptuje niechęć i nietolerancję wobec takich osób – tłumaczy. Ulotki pomagała rozdawać natomiast Maryla Malinowska, pojawiająca się na wszelkich lokalnych manifestacjach z równą regularnością.

Zdecydowaną większość "publiczności" stanowili jednak oponenci tego wydarzenia, przedstawiciele środowisk narodowych i kibice, wśród których znaleźli się także puławscy sportowcy i samorządowcy. Nie brakowało także zwyczajnych mieszkańców sceptycznie nastawionych wobec "tęczowego" stoiska.

"Takie akcje nie są przyjazne"

– Odmienna orientacja seksualna nie jest niczym nowym. Ona była, jest i będzie, ale drażni mnie wywyższanie i demonstrowanie tego. Sprzeciwiam się temu, więc według nich jestem pewnie homofobem i nazistą. A ja uważam tylko, że nie powinno się drwić z symboli państwowych i religijnych, obrażać innych ludzi. Oni, ich środowisko to robi i nie ponosi z tego tytułu żadnej odpowiedzialności – mówi pan Łukasz. – Poza tym Puławy są ładnym, zielonym i przyjaznym miastem, a takie akcje jak ta przyjazne nie są i gromadzą więcej przeciwników, niż zwolenników – dodaje.

Kontrmanifestanci zapewniają, że nie zrobią nikomu krzywdy. – Ale nie podoba nam się ta manifestacja i nie chcemy, żeby ktoś do nas przyjeżdżał z obcego miasta, narzucał nam swoją ideologię i wchodził nam "na głowę" – mówi Konrad Teper. Z kolei Oliwia Bernat oraz jej znajomi, na plac zabrali własne ulotki. – Dlatego, że wiele spraw dotyczących osób homoseksualnych jest przemilczana. Chodzi np. o ich związki z pedofilią, wyższą umieralnością, chorobami zakaźnymi itd. – wymienia.

Różaniec za zmanipulowanych

Kolorytu całemu zgromadzeniu dodali członkowie kółka różańcowego, którzy w ciszy modlili się do Matki Bożej. Jedną z nich jest pani Anna.

– Wychowujemy dzieci i wnuki w duchu religii katolickiej i chciałabym, żeby to uszanowano. Nas, mieszkańców Puław, nie trzeba uświadamiać. To, co robią te młode osoby, to nie jest nauka, tylko jej przeciwieństwo. Ktoś nimi manipuluje. Stoją za tym ludzie, którym zależy na zniszczeniu tradycyjnego społeczeństwa – ocenia puławianka. – Nam pozostaje modlitwa, to jest nasza jedyna broń – dodaje.

Soros nie pomaga

Manifestantki podkreślają z kolei, że ich akcja jest inicjatywą oddolną, finansowaną z internetowej zbiórki, a zwrot "chcemy, żebyście zostały/li naszymi Sorosami" na ich facebookowym profilu był żartem. – Prawicowe media piszą o tym, że za wspieraniem LGBT stoi miliarder George Soros, więc zdobyłyśmy się na taki żart. Oczywiście żadnych pieniędzy od niego nie dostałyśmy – zapewniają inicjatorki Queer Tour'u.

Które miasto homoseksualna ekipa ze stolicy odwiedzi w następnej kolejności? Tego na razie nie zdradzają. – Proszę śledzić nasze social media – zalecają.

e-Wydanie

Komentarze 154

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Bchn / 8 września 2019 o 16:42
+40
Kibice , narodowcy czy kółka różańcowe uczestnicząc w takich manifestacjach, jedynie nakręcają popularność i podnoszą rangę tęczowych. Bez nich prawie nikogo bytam nie było, zainteresowanie mediów i ranga queen tour byłaby równa zero.
Avatar
Gość / 8 września 2019 o 15:53
+33
Kiedy oni wreszcie zrozumieją, że ludzi nie interesuje to kto z kim sypia.
Avatar
Max / 8 września 2019 o 16:51
+24
Cyrk obwoźny przyjechał !!!
Avatar
Gość / 9 września 2019 o 06:56
+23
Ktoś ma bzika na punkcie tematów okołodupnych, olewać i nie wyrażać zainteresowania, tyle pięknych rzeczy jest oprócz tego.
Avatar
Gość / 8 września 2019 o 16:34
+23
Ciekawe jakie mieliby miny gdyby ktoś w końcu nie złapał się na tę "prowokację" i najzwyczajniej w świecie olał taką manifestację. Nikt nikogo nie gania, nikt nikogo nie wytyka palcami. Widać nie wszystkim się to podoba i za wszelką cenę chcą prowokować. Szkoda, że są tacy którzy dają się na takie coś złapać.
Avatar
Gość / 9 września 2019 o 06:55
+18
Po kiego wała przyjeżdża delegacja z warszawki? W Puławach homo są normalni,nikomu się nie narzucają i nikt nikomu nie zawadza.I tak niech zostanie a nie wtykać nosa ze stolicy.
Avatar
H.M. / 8 września 2019 o 22:26
+18
Moje zdanie jest takie.Niech każdy robi swoje i nie wchodzi z butami w czyjeś życie,każdy ma prawo do tego. Żyjemy w kraju wolnym i demokratycznym.
Avatar
Gość / 8 września 2019 o 16:03
+17
warszawka lepiej niech siedzi w Lemingradzie i myśli jak zatkać dziurę z wybijającymi ściekami, bo zatruwają miasta nad Wisłą
Avatar
r5t / 8 września 2019 o 16:53
+16
Nie ma lepszej promocji jak stado samców, roznegliżowanych od pasa w górę na wąskiej przestrzeni, otoczonej ogrodzeniem, pod strażą policji i ochrony, skaczących w górę,spoconych, pocierających się o siebie, dotykających i coś krzyczących przez 1, 5 godziny,
Avatar
Gość / 8 września 2019 o 16:21
+13
Też popieram LPG - Gaz + benzyna = Normalna Rodzina
Avatar
Gość / 2 dni temu o 19:23
+1
W Księdze Kapłańskiej czyny homoseksualne także są surowo zakazane: „Nie będziesz obcował z mężczyzną tak, jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość!” (18, 22).
Avatar
gość / 4 dni temu o 00:06
+2
Czyżby to ta słynna Malinowska od XXX lat?
Avatar
gość / 5 dni temu o 12:06
+6
Bardzo dobrze że został zgłoszony. I już zaczyna być widoczny szerzej w sieci. I po raz kolejny Puławy zapracowały sobie na negatywny wizerunek na zewnątrz. Kiedy w końcu ludzie produkujący się bezmyślnie w sieci uświadomią sobie, że Internet czyta się nie tylko w Puławach.
Avatar
J. / 6 dni temu o 22:23
+6
Osoba, która napisała ten komentarz, została zgłoszona do prokuratury i poniesienie konsekwencje prawne.
Avatar
Normalny puławianin / 6 dni temu o 19:24
0
Skończcie z tym ***eniem, że homoseksualizm występuje u zwierząt. To żaden argument. Anomalie w świecie zwierząt też się zdarzają. A człowiek w tym celu posiada rozum by z niego korzystał i tym się od zwierząt różni. Czy jeśli pies tarza się w łajnie to człowiek też ma to zrobić? Mam nadzieję, że medycyna znajdzie w końcu lek na tą chorobę, choćby i za 100 lat. Podobnie idiotycznym argumentem jest, że czasem matka z babcią wychowują dziecko. Matka z babcią nie idą do łóżka, porównywanie tych relacji z homoparą jest niedorzeczne.
 Są to bardziej racjonalne argumenty, niż stwierdzenie że kilka tysięcy lat temu komuś oblawiła się istota która stwierdziła, że za noszenie na sobie jednoczenie dwóch rodzajów tkanin należy kamienować.
 Są to bardziej racjonalne argumenty, niż stwierdzenie że kilka tysięcy lat temu komuś oblawiła się istota która stwierdziła, że za noszenie na sobie jednoczenie dwóch rodzajów tkanin należy kamienować. rozwiń
Avatar
Normalny puławianin / 6 dni temu o 19:20
+6
Ciekawe, jak środowiska LGBT wyobrażają sobie ewentualną legalizację homomałżeństw w polskich realiach? Naprawdę sądzicie, że zroganizowanie kilku parad coś zmieni? Że nagle Polacy porzucą dotychczasowe przekonania dla fanaberii drobnej grupy mniejszości? Zdajecie sobie sprawę do czego zmierzacie? Ewentualna zgoda na homomałżeństwa to droga do stanu prawie wojny domowej w Polsce. Osiągniecie tylko tyle, że zradykalizują się jeszcze bardziej różne grupy i środowiska, katolicy, nacjonaliści, kibice, wielu zwykłych ludzi dotąd niezaangażowanych politycznie też szlag trafi gdyby nagle zmienić prawo w kierunku oczekiwanym przez LGBT. Doprowadzicie do jeszcze ostrzejszej polaryzacji społeczeństwa, księża będą grzmieć z ambon, żeby się przeciwstawiać przymusowo zalegalizowanej kwestii, która dla stabilności państwa w tych warunkach stanie się groźna. Na ulicach będzie co chwila dochodzić do scysji i awantur na widok facetów trzymających się za rękę, ośmielonych do wyjścia na ulicy nowym prawem. I co wtedy? Połowa narodu trafi do więzień za "homofobię"? Sami twierdzicie, że odsetek homoseksualistów jest niski, wskaźniki w zależności od źródła oscylują w granicach 2-3 %. Czy dla tych 2-3 % chcecie zrobić w Polsce rewolucję obyczajową?
 Wystarczy, że zamknięcie się własnymi życiem i nie będziecie przeszkadzać
 Wystarczy, że zamknięcie się własnymi życiem i nie będziecie przeszkadzać rozwiń
Avatar
Folkatka / 6 dni temu o 14:10
+4
tym śmieciom trzeba roztrzaskiwać czaszki o beton - o krawężniki !!! Precz z tym bydlactwem ! Odberać im dzieci !!! ZAKAZ DZIECI w marszach pederastrów !!! Śmierć degeneratom ! Niech się ich ten pedobus rozpizga na zakręcie - niech się palą żywcem te śmiecie - to najgorsze ścierwo - kula w łeb ! PRECZ Z POLSKI ! WON !  - -- - - - - Ja przyjmę dwójkę dzieci od tych zboczeńców - niech mają normalne życie ! Samotne matki - suki - na pohybel ! WROGOŚĆ AGRESJA ! DOSTANIECIE PEDAŁY JEDNE za swoje !  - uwaga - nie wolno ich siekać ani dzdziać nożem - łamać im kręgosłup i wykręcać tępe łby !!! I w szambo truchło wrzucać !
 Nie jestem zwolennikiem LGBT, ale mam nadzieję, że autor tego wpisu poniesie konsekwencje prawne. 
 Nie jestem zwolennikiem LGBT, ale mam nadzieję, że autor tego wpisu poniesie konsekwencje prawne.  rozwiń
Avatar
Gość / 6 dni temu o 12:28
+1
Ambrozkiewicz. i Malinowska. naleza do LGBT ?
Avatar
Opat / 6 dni temu o 10:16
+2
Skończcie z tym ***eniem, że homoseksualizm występuje u zwierząt. To żaden argument. Anomalie w świecie zwierząt też się zdarzają. A człowiek w tym celu posiada rozum by z niego korzystał i tym się od zwierząt różni. Czy jeśli pies tarza się w łajnie to człowiek też ma to zrobić? Mam nadzieję, że medycyna znajdzie w końcu lek na tą chorobę, choćby i za 100 lat. Podobnie idiotycznym argumentem jest, że czasem matka z babcią wychowują dziecko. Matka z babcią nie idą do łóżka, porównywanie tych relacji z homoparą jest niedorzeczne.
Avatar
Opat / 6 dni temu o 10:12
0
Ciekawe, jak środowiska LGBT wyobrażają sobie ewentualną legalizację homomałżeństw w polskich realiach? Naprawdę sądzicie, że zroganizowanie kilku parad coś zmieni? Że nagle Polacy porzucą dotychczasowe przekonania dla fanaberii drobnej grupy mniejszości? Zdajecie sobie sprawę do czego zmierzacie? Ewentualna zgoda na homomałżeństwa to droga do stanu prawie wojny domowej w Polsce. Osiągniecie tylko tyle, że zradykalizują się jeszcze bardziej różne grupy i środowiska, katolicy, nacjonaliści, kibice, wielu zwykłych ludzi dotąd niezaangażowanych politycznie też szlag trafi gdyby nagle zmienić prawo w kierunku oczekiwanym przez LGBT. Doprowadzicie do jeszcze ostrzejszej polaryzacji społeczeństwa, księża będą grzmieć z ambon, żeby się przeciwstawiać przymusowo zalegalizowanej kwestii, która dla stabilności państwa w tych warunkach stanie się groźna. Na ulicach będzie co chwila dochodzić do scysji i awantur na widok facetów trzymających się za rękę, ośmielonych do wyjścia na ulicy nowym prawem. I co wtedy? Połowa narodu trafi do więzień za "homofobię"? Sami twierdzicie, że odsetek homoseksualistów jest niski, wskaźniki w zależności od źródła oscylują w granicach 2-3 %. Czy dla tych 2-3 % chcecie zrobić w Polsce rewolucję obyczajową?
Ciekawe, jak środowiska LGBT wyobrażają sobie ewentualną legalizację homomałżeństw w polskich realiach? Naprawdę sądzicie, że zroganizowanie kilku parad coś zmieni? Że nagle Polacy porzucą dotychczasowe przekonania dla fanaberii drobnej grupy mniejszości? Zdajecie sobie sprawę do czego zmierzacie? Ewentualna zgoda na homomałżeństwa to droga do stanu prawie wojny domowej w Polsce. Osiągniecie tylko tyle, że zradykalizują się jeszcze bardziej różne grupy i środowiska, katolicy, nacjonaliści, kibice, wielu zwykłych ludzi dotąd niezaangażowanych... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 154

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: O dwóch takich, co obsiedli krzaki. Problem z koczowiskiem za przystankiem
Alarm 24

Lublin: O dwóch takich, co obsiedli krzaki. Problem z koczowiskiem za przystankiem 1 2

Już ponad 20 razy wzywana była tego lata Straż Miejska do dwóch mężczyzn, którzy okupują przystanek autobusowy przy ul. Prusa. – Robią straszny bałagan i zaczepiają ludzi – skarży się nam jeden z okolicznych mieszkańców. – Interwencje praktycznie niczego nie zmieniają.

Dzisiaj akcja policji w całym kraju. Na co zwrócą uwagę mundurowi?

Dzisiaj akcja policji w całym kraju. Na co zwrócą uwagę mundurowi? 3 0

W poniedziałek policjanci ruchu drogowego w całym kraju przeprowadzają działania pod nazwą "Telefony".

Łęczna: Dzik już gotowy na jesienne chłody

Łęczna: Dzik już gotowy na jesienne chłody 4 0

Odyniec ma skarpety i kolorowe ubranko przygotowane przez miejscowe koronkarki. Teraz czeka na czapkę i szalik.

Opolanin – Świdniczanka 4:1. Hit dla gospodarzy

Opolanin – Świdniczanka 4:1. Hit dla gospodarzy 0 0

Świdniczanka Świdnik Mały w Opolu Lubelskim straciła pozycję lidera rozgrywek

Co mieszkańcy Świdnika mają do wyboru? Pełna lista projektów do głosowania

Co mieszkańcy Świdnika mają do wyboru? Pełna lista projektów do głosowania 0 0

Organizacja Strefy Kibica Euro 2020, gra miejska i budowa nowych miejsc parkingowych przy ul. Skarżyńskiego. W czwartek zaczyna się głosowanie na projekty do budżetu obywatelskiego. Wśród 36 propozycji są też te związane z przyrodą i ekologią m.in. budki dla jerzyków, wypożyczalnia rowerów cargo i riksz oraz zielone przystanki autobusowe.

Wandzin: Zderzenie samochodu osobowego i ciężarówki

Wandzin: Zderzenie samochodu osobowego i ciężarówki 4 0

Do wypadku doszło około godz. 6 w okolicach Wandzina na drodze krajowej nr 19 między Lublinem a Lubartowem.

TBV dostał pozwolenie na budowę na górkach czechowskich

TBV dostał pozwolenie na budowę na górkach czechowskich 51 31

Na dawnym poligonie mogą powstać dwa boiska rekreacyjne. Na ich budowę zezwolił Urząd Miasta na prośbę właściciela terenu, spółki TBV Investment. Jej wniosek został rozpatrzony w ciągu ośmiu dni.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 września 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 września 2019 r. 0 0

"Stop mordowaniu ludzi na ulicach Lublina". Mocny początek tygodnia z ważnym przesłaniem

"Stop mordowaniu ludzi na ulicach Lublina". Mocny początek tygodnia z ważnym przesłaniem 6 19

Bezpłatne śniadanie, wycieczka do parku krajobrazowego i spacer z konserwatorem zabytków to tylko niektóre z atrakcji rozpoczynającego się w poniedziałek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Ma on zachęcać kierowców do rezygnacji z jazdy własnym autem i przesiadki w autobus, na rower lub pójścia pieszo.

Lublin utonie w śmieciach? Zaskakująca deklaracja firmy odbierającej odpady

Lublin utonie w śmieciach? Zaskakująca deklaracja firmy odbierającej odpady 5 18

Władze Lublina ostrzegają przed możliwym wstrzymaniem odbioru śmieci od mieszkańców miasta i powołują się na „problemy z zagospodarowaniem odpadów palnych” wysyłanych do pieca Cementowni Chełm. Władze cementowni zapewniają, że żadnych problemów nie ma: – Nie wprowadziliśmy żadnych ograniczeń.

Lublin: Rodzinna zabawa i pomaganie małej Wiktorii
galeria

Lublin: Rodzinna zabawa i pomaganie małej Wiktorii 0 1

W programie znalazły się m.in. bajkowe postacie i gry wielkoformatowe prosto z Centrum Bajki w Pacanowie, animacje, pokazy deskorolkowe i trening sztuk walki. W niedzielę, podczas festynu rodzinnego na terenie szkoły podstawowej przy ul. Krasińskiego 7 zbierane były też pieniądze na leczenie 2,5-letniej Wiktorii Dyś.

Naukowa Aleja Złudzeń i jak powstaje tęcza. Rozpoczął się Lubelski Festiwal Nauki [zdjęcia]
galeria

Naukowa Aleja Złudzeń i jak powstaje tęcza. Rozpoczął się Lubelski Festiwal Nauki [zdjęcia] 6 1

Piknik Naukowy rozpoczął w niedzielę XVI Lubelski Festiwal Nauki. Można było zobaczyć m.in. łazik marsjański, Hydros – pojazd napędzany wodorem czy wziąć udział w różnego rodzaju quizach i konkursach.

MKS Start Lublin zakończył Memoriał Zdzisława Niedzieli z jednym zwycięstwem
galeria

MKS Start Lublin zakończył Memoriał Zdzisława Niedzieli z jednym zwycięstwem 0 0

Jeżeli ktoś liczył, że turniej w hali Globus pokaże prawdziwą twarz MKS Start Lublin, to mocno się rozczarował. Zamiast tego obejrzeliśmy dwa oblicza drużyny – to lepsze w piątek i to znacznie gorsze w sobotę

Orlęta – Łada 0:0. Pozostałe wyniki IV ligi
galeria

Orlęta – Łada 0:0. Pozostałe wyniki IV ligi 0 0

Niewykorzystane sytuacje lubią się mścić, jednak to sportowe porzekadło nie znalazło odzwierciedlenia w boiskowej rzeczywistości w Łukowie. W sobotnim spotkaniu tamtejszych Orląt z Ładą 1945 Biłgoraj obie drużyny nie potrafiły postawić kropki nad „i” i koniec końców musiały zadowolić się podziałem punktów po bezbramkowym remisie

Kredką i różańcem ścigają się z tęczą. Coraz więcej demonstracji w czasie Marszu Równości w Lublinie

Kredką i różańcem ścigają się z tęczą. Coraz więcej demonstracji w czasie Marszu Równości w Lublinie 66 53

Jak grzyby po deszczu pojawiają się zgłoszenia demonstracji zbiegających się w czasie z Marszem Równości. Wśród nich jest nawet… publiczne rysowanie Zamku. Każde takie zgłoszenie zmniejsza możliwości wyznaczenia nowej trasy tęczowego pochodu, gdyby nie mógł on wyruszyć z pl. Teatralnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.