Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 lutego 2015 r.
17:55
Edytuj ten wpis

Radny: Romowie są obciążeniem dla miasta. MOPS: radny nawołuje do nienawiści

Autor: Zdjęcie autora pab
0 59 A A

Nie milknie dyskusja w sprawie sytuacji puławskich Romów. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podtrzymuje twierdzenie, że społeczność ta nie ma żadnych wyjątkowych przywilejów, co sugerował miejski radny Paweł Maj.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystko zaczęła się od sesji Rady Miasta Puławy pod koniec stycznia na której radny Paweł Maj poruszył problem kilkusetosobowej społeczności romskiej mieszkającej od lat w Puławach. Radny postulował m.in. konieczność diagnozy sytuacji Romów; weryfikację ich orzeczeń lekarskich wskazujących na różnego rodzaju choroby; czy też odebranie zasiłków tym, którym się one nie należą.

MOPS od początku przyznawał, że integracja Romów z polskim społeczeństwem nie jest najlepsza. Dyrektor ośrodka Maria Piastowicz stanowczo jednak zaprzeczała, aby Romowie byli faworyzowani w porównaniu do polskich rodzin potrzebujących pomocy.

W czwartek MOPS wydał oświadczenie, w którym jego szefowa ostrzegła, że w mieście może dojść do zamieszek etnicznych. O podsycanie nienawiści obwiniła radnego i media, które publikują "fałszywe informacje”.

W piątek wieczorem na stronie internetowej Urzędu Miasta Puławy ukazało się sprostowanie MOPS do wypowiedzi radnego Pawła Maja ze styczniowej sesji Rady Miasta. Tutaj jeszcze raz Maria Piastowicz zarzuciła radnemu, że jego słowa "mają znamiona nawołujące do nienawiści”.

- Tłumaczenia i posądzanie o podsycanie nienawiści są absurdalne - komentuje radny Paweł Maj. - Spodziewałem się diagnozy zjawiska, wspólnych konstruktywnych propozycji wyjścia z tej patologicznej sytuacji. Analfabetyzm, powszechność chorób, bezrobocie, wykluczenie społeczne. Żaden z Romów nie wyszedł do tej pory z systemu opieki społecznej. Nie podjął zatrudnienia. Pani dyrektor nie chce o tym mówić czy nie widzi tych problemów? To właśnie brak umiejętności pisania i czytania sprawia, że nie mogą oni korzystać z ogólnych programów aktywizacji. Ilu z 8 mln Polaków którzy, jak twierdzi pani dyrektor, są chorzy psychicznie, pobiera zasiłki z tego powodu? Ile procent nas wszystkich pobiera zasiłki socjalne? Jak jest w przypadku Romów? Czy nie jest to prawie 100% populacji? Dlatego uważam, że Romowie mają wyjątkowe przywileje. Dalsze unikanie prób rozwiązania tego problemu i utrzymywanie takiego stanu rzeczy w XXI wieku, jest dla mnie przerażające.

Sprostowanie do wypowiedzi Radnego Pawła Maja na sesji Rady Miasta Puławy z dnia 29 stycznia 2015 r.

Wypowiedź Radnego Pawła Maja dotycząca problematyki Romów w większości wynika z nieznajomości przepisów prawa oraz stereotypowego nastawienia do społeczności romskiej.

Pan radny stara się również pewne wyjaśnienia wykorzystać do wcześniej postawionych tez.

1. Pan Radny powołując się na moją wypowiedź pyta dlaczego ludność romska nie może uczestniczyć w Programie Aktywności Lokalnej? Tworzone są dla nich specjalne programy.

Podczas sesji Rady Miasta wyjaśniałam, że Programy Aktywności Lokalnej skierowane były do mieszkańców ulic Romów, Wólka Profecka, Zarzecze, Majdan i w różnych działaniach środowiskowych mogli uczestniczyć i uczestniczyli Romowie. Natomiast nie uczestniczyli jako beneficjenci ostateczni w działaniach edukacyjnych podnoszących kwalifikacje zawodowe, ponieważ nie spełniali określonych kryteriów Programu.

Stwierdziłam, że do Romów powinny być adresowane specjalne programy, które mogą być realizowane w przyszłości. MOPS dotychczas nie realizował takiego programu, którego celem byłaby aktywizacja zawodowa Romów.

2. Stwierdzenie Radnego: Powszechnym zjawiskiem jest to, że Romki szczególnie małoletnie, ale nie tylko przepisują swe dzieci na babki czy prababki uzyskując w ten sposób w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie status rodzin zastępczych.

Ta wypowiedź nacechowana jest wyjątkową nieznajomością przepisów prawa oraz brakiem jakiejkolwiek wiedzy stanu faktycznego.

Zgodnie z przepisami ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, piecza zastępcza sprawowana jest w formie rodzinnej i instytucjonalnej. O umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej decyduje orzeczenie sądu. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - jednostka Starostwa Powiatowego, realizuje orzeczenie sądu i sprawuje nadzór nad funkcjonowaniem pieczy zastępczej.

Aktualnie jest jedna rodzina romska ustanowiona przez sąd spokrewnioną rodziną zastępczą. Koszt pełnienia tej funkcji dla Miasta w 2014 r. wyniósł 3 053 zł (średnio miesięcznie 254 zł).

Natomiast wydatki Miasta na pełnienie funkcji rodzin zastępczych spokrewnionych i niespokrewnionych wyniosły w 2014 r. kwotę 112 666 zł.

3. Cytat Radnego "Otóż cała ta grupa Romów wg słów Pani Dyrektor cytuję: Jest grupa dotknięta chorobami psychicznymi z zakresu zaburzeń psychicznych, widać to nawet w czasie prac”

Przede wszystkim z wypowiedzi mojej nie wynikało ani też tak nie myślę, że wszyscy Romowie są osobami zaburzonymi psychicznie. Spektrum zaburzeń psychicznych, według Światowej Organizacji Zdrowia jest dość obszerne. Znajdują się w nim zarówno choroby psychiczne jak również, np. zaburzenia nerwicowe, zaburzenia lękowe, zaburzenia adaptacyjne, zaburzeni osobowości, depresja, niepełnosprawność intelektualna, zaburzenia zachowania. Z badań Instytutu Psychiatrii i Neurologii wynika, że ok. 8 milionów Polaków w wieku 18 - 64 dotkniętych jest zaburzeniami psychicznymi. Czy w takim razie Pan Radny Maj "zajmie się” też tą grupą Polaków?

4. Cytat Pana Radnego "Pani Dyrektor przyznała, że w samych zespołach orzekających niepełnosprawność są także te same nazwiska lekarzy. Mam nadzieję, że władze miasta mając takie sygnały, bo my finansujemy to wszystko zainteresują tym problemem instytucje odwoławcze czy nawet Izbę Lekarską. Tym bardziej, że z relacji bezpośredniej wiem jaką gehennę przechodzą Polacy nie należący do mniejszości romskiej gdy starają się o przyznanie orzeczenia o niepełnosprawności.”
Cała wypowiedź jest nacechowana jakimiś insynuacjami i świadczy o dużej nieznajomości systemu orzekania w Polsce. Co z tego wynika, że w wielu sprawach jest ten sam lekarz?, czy jest możliwe, żeby w każdej sprawie był inny lekarz? Pan Radny winien w tej sprawie zwrócić się do Powiatowego Zespołu d.s. Orzekania o Niepełnosprawności.

Dodam, że w Polsce funkcjonują dwa systemy orzekania: orzekanie o niezdolności do pracy, usytuowane w ZUS (dla osób ubiegających się o rentę), orzekania o niepełnosprawności usytuowane w powiatach jako zespoły d.s. orzekania o niepełnosprawności (dla ubiegających się o uzyskanie stopnia niepełnosprawności). Kryteria orzekania w obu systemach znacząco się różnią.

Dlatego dobrze by było, aby Pan Radny sprawdził, w którym systemie Polacy przechodzą gehennę.

5. Kolejne wypowiedzi Pana Radnego trudno sklasyfikować, jest wiele sprzeczności i trudno zgadnąć o co Radnemu chodzi? Ale znamienne są ostatnie zdania Radnego, które moim zdaniem mają znamiona nawołujące do nienawiści. Cytat "Wielu puławian uważa, że nasze miasto daje Romom wszystko, a oni miastu nie dają nic. Uważam także, że Romowie są obciążeniem, gdyż blokują pomoc socjalną i środki rodzinom i ludziom najbardziej potrzebującym. Rodzinom i ludziom, którzy nie mają takiej siły przebicia jak oni. Osobiście uważam, że wszelkie władze, wszystko to, o czym mówiłem puszczają mimo uszu dla świętego spokoju i wygodnictwa.”

Pan Radny przyznał, że Romowie mają obywatelstwo polskie, przysługuje im więc, m.in. również prawo do pomocy społecznej na tych samych warunkach jak pozostałym Polakom.

W 2014 r. z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej korzystało 1520 rodzin, w tym 65 rodzin romskich, co stanowi 4,3%. Wydatki na świadczenia finansowe i niefinansowe w różnej formie wyniosły w roku 2014r. kwotę 8 677 473 zł, w tym na rzecz społeczności romskiej kwotę 295 961 zł, co stanowi 3,4%.

Zatem statystycznie w 2014 r. na rodzinę pochodzenia polskiego wydano kwotę 5 760 zł, zaś na rodzinę pochodzenia romskiego kwotę 4 553 zł.

Powyższe fakty zaprzeczają głoszonej tezie przez Pana Radnego, że Romowie mają wyjątkowe przywileje.


Maria Piastowicz

Komentarze 59

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 marca 2015 o 23:27
+2

A kto im napisał pozew do prokuratury???Przecież to analfabeci!!!!!!!!!!

Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 08:24
+1
Panie radny . Dostałem właśnie maila ze strony urzędu miasta (chyba rozesłali do wszystkich mieszkańców Puław) INformacja zawarta w tymże zupełnie różni się od Pańskiej, oczywiście na pana niekorzyść. Co pan na to. MOże pan się wypowie na tym swoim forum co ma pan do zaoferowania i to czemu pan kłąmał. Bo mnie się nasuwa tylko jeden powód> Kariera , kariera , choćby po trupach. To co pan robi ma swoje głębokie uzasadnienie psychologiczne. Parenaście lat temu gazeta "Wprost" (w czasach gdy ją czytałem" podała na stronie tytułowej " 70% społeczeństwa nie rozumie podstawowych tekstów które czyta. Myśli pan żę od tamtego czasu coś w tej materii się poprawiło. Myślę żę nie (szkoły licencjackie produkują bezmózgowców , których nikt nie chce zatrudniać). Sądzę ze pana działania skierowane są do takich ludzi, dla zadymy , bo o to najłatwiej i na tym można wypłynąć. Wczoraj tj. 19.12.16 r na Onecie ukazał się 76 minutowy film którego tytuł pod obrazem brzmiał "Polacy nie wiedzą jak żyją Wegrzy" Mam nadzieję że duża część społeczeństwa obejrzała ten film , Jest wstrząsający faktem jak Orban upodił swoich ziomków. To samo proponuje nam pewien psychopata z Żoliborza żęby poprzez pana i panu podobnych pisowskich ćwierćinteligentnych działaczy doprowadzić do podobnego stanu naród Polski
Panie radny . Dostałem właśnie maila ze strony urzędu miasta (chyba rozesłali do wszystkich mieszkańców Puław) INformacja zawarta w tymże zupełnie różni się od Pańskiej, oczywiście na pana niekorzyść. Co pan na to. MOże pan się wypowie na tym swoim forum co ma pan do zaoferowania i to czemu pan kłąmał. Bo mnie się nasuwa tylko jeden powód> Kariera , kariera , choćby po trupach. To co pan robi ma swoje głębokie uzasadnienie psychologiczne. Parenaście lat temu gazeta "Wprost" (w czasach gdy ją czytałem" podała na stronie tytu... rozwiń
Avatar
ja / 13 marca 2015 o 09:38
+1

I barzdo dobrze,ze się ktoś wreszcie tym zajął. Wiem jak wygląda orzekanie o niepełnostrawności sama mam niepełnosprawne dziecko. Ja zawsze się musze okazywać tonami papierów , zaświadczeń , opinii a przyjdzie taka Romka ryja wydrze, "dzieciaki" to takie byki, ze szok i przed budynkiem to dokazują że hej , a jak wchodzą na komisję to takie sieroty, bo im przykazują siedzieć cicho i udawac tumany. One mało kiedy mają jakieś zaświadczenia lekarskie , a jak ktoś wyrazi wątpliwość o konieczności przyznania orzeczenia to zaczyna sie znów darcie ryja i oskarżenia o dyskryminacje.

to samo jest w MOPS one zawsze mają rację i zawsze się im wszystko należy, a zwykły zjadacz chleba dodam ciężko pracujący , zawsze zostanie usadzony przez przemiłe panie z MOPSU, nawet jak chodzi o zwykłe udzielenie informacji.

Romowie się nie zintegrują niegdy i nigdy też do żadnej pracy nie pójdą , bo jak sami mówią kobieta ma rodzic dzieci i siedzieć w domu a mężczyzna moze kraść i handlować , bo im pracy kultura zabrania.

I barzdo dobrze,ze się ktoś wreszcie tym zajął. Wiem jak wygląda orzekanie o niepełnostrawności sama mam niepełnosprawne dziecko. Ja zawsze się musze okazywać tonami papierów , zaświadczeń , opinii a przyjdzie taka Romka ryja wydrze, "dzieciaki" to takie byki, ze szok i przed budynkiem to dokazują że hej , a jak wchodzą na komisję to takie sieroty, bo im przykazują siedzieć cicho i udawac tumany. One mało kiedy mają jakieś zaświadczenia lekarskie , a jak ktoś wyrazi wątpliwość o konieczności przyznania orzeczenia to zaczyna sie znów darci... rozwiń

Avatar
Radek / 21 lutego 2015 o 23:01
+1
Kilka dodatkowych pytań do pani dyrektor.
1.Dlaczego Romowie jako beneficjenci nie spełniali kryteriów podnoszenia kwalifikacji zawodowych? Czy nie wynika to z anlfabetyzmu i nie spełniania przez dzieci w tej grupie obowiązku szkolnego?
2.Miasto ponosi koszt utrzymania 1 romskiej spokrewnionej rodziny zastępczej na co wydaje 254 zł/m-c.Czy to wszystko ,czy tylko kolejna statystyka?
3.Z badań Instytutu Psychiatrii i Neurologii wynika ,że 8 mln.Polaków cierpi na zaburzenia psyciczne.Czy pani dyrektor jest specjalistką w tej dziedzinie i czy osoby mówiące ,że w mieście może dojść do zamieszek etnicznych również można zaliczyć do osób cierpiących?
4 .Dlaczego orzeczenia wydawane są przez jednego lekarza ,a nie zespół na komisjach lekarskich jak w innych przypadkach?
5.Co jest nienawiścią w zdaniu "Nasze miasto daje Romom wszystko ,a oni miastu nie dają nic"? Ilu Romów z 65 rodzin pracuje,ile odprowadzają rocznie podatków od dochodów czy zajmowanych nieruchomości ? Wracając do statystyki ile % bezrobotnych jest we wspomnianych 65 rodzinach pobierających świadczenia ?
Kilka dodatkowych pytań do pani dyrektor.
1.Dlaczego Romowie jako beneficjenci nie spełniali kryteriów podnoszenia kwalifikacji zawodowych? Czy nie wynika to z anlfabetyzmu i nie spełniania przez dzieci w tej grupie obowiązku szkolnego?
2.Miasto ponosi koszt utrzymania 1 romskiej spokrewnionej rodziny zastępczej na co wydaje 254 zł/m-c.Czy to wszystko ,czy tylko kolejna statystyka?
3.Z badań Instytutu Psychiatrii i Neurologii wynika ,że 8 mln.Polaków cierpi na zaburzenia psyciczne.Czy pani dyrektor jest specjalistką w tej dz... rozwiń
Avatar
fikander / 21 lutego 2015 o 21:20
+1

" W 2014 r. z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej korzystało 1520 rodzin, w tym 65 rodzin romskich, co stanowi 4,3 %.

Wydatki na świadczenia finansowe i niefinansowe w różnej formie wyniosły w roku 2014 r. kwotę 8 677 473 zł, w tym na rzecz społeczności romskiej kwotę 295 961 zł, co stanowi 3,4 %. "

Nie wiedziałem, że aż 4,3 % wszystkich mieszkańców Puław to Romowie.  ;)

Bo tak poniekąd wynika ze statystyki beneficjentów korzystających z pomocy MOPS.

" W 2014 r. z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej korzystało 1520 rodzin, w tym 65 rodzin romskich, co stanowi 4,3 %.

Wydatki na świadczenia finansowe i niefinansowe w różnej formie wyniosły w roku 2014 r. kwotę 8 677 473 zł, w tym na rzecz społeczności romskiej kwotę 295 961 zł, co stanowi 3,4 %. "

Nie wiedziałem, że aż 4,3 % wszystkich mieszkańców Puław to Romowie.  ;)

Bo tak poniekąd wynika ze statystyki beneficjentów korzystających z pomocy MOPS.

rozwiń
Avatar
Michał / 21 lutego 2015 o 19:03
+1
Jeżeli większość społeczeństwa nie akceptuje tej nacji na swoim terenie, to czemu są zarazem tak brani w obronę .??
Avatar
Zbych / 21 lutego 2015 o 19:01
+1

Pani od zieleni, pani od spraw społecznych, pan od inwestycji... Puławy mają wyjątkowe szczęście do "wybitnych" fachowców. ;) Więc nie ma się co dziwić, kiedy pojawił się aktywny, niezależny i mający trochę pod kopułka radny, że towarzystwo panikuje. Bełkot pani dyrektor jest tego najlepszym przykładem. 

Avatar
edi / 21 lutego 2015 o 18:57
+1

Złamanego grosza brudasom nie dawać.

Nich Pani dyrektor pojedzie na osiedle Romów i zobaczy jakie samochody stoją pod blokiem.

Avatar
Gość / 30 października 2016 o 08:41
0
Radny Maj nie ma żadnej pozytywnej propozycji. Radny nie chce przyjąć do wiadomości że 50 lat temu Romowie żyli w taborach(o czym zresztą śpiewa Rodowicz).Próby "ucywilizowania" ich na przestrzeni lat nie dały żadnych efektów> To nacja rządząca się swoimi prawami i p. Maj niczego tu nie zmieni > Byli już tacy w historii Europy, którzy uważali że "Problem" Żydów rozwiążą masowym holocaustem. P. Maj czyżby i pan próbował pójść tą drogą? "Większym od pana to się nie udało , więc pan jesteś za krótki. Proponuję na następną sesję wnieść coś konstruktywnego w sprawie Romów , a nie siać nienawiści, ksenofobii i nietolerancji dla żyjących inaczej niż pana standardy
Radny Maj nie ma żadnej pozytywnej propozycji. Radny nie chce przyjąć do wiadomości że 50 lat temu Romowie żyli w taborach(o czym zresztą śpiewa Rodowicz).Próby "ucywilizowania" ich na przestrzeni lat nie dały żadnych efektów> To nacja rządząca się swoimi prawami i p. Maj niczego tu nie zmieni > Byli już tacy w historii Europy, którzy uważali że "Problem" Żydów rozwiążą masowym holocaustem. P. Maj czyżby i pan próbował pójść tą drogą? "Większym od pana to się nie udało , więc pan jesteś za krótki. Proponuję na ... rozwiń
Avatar
Gość / 28 października 2016 o 16:34
0
Ale tam zbudowano Program integracji społeczności romskiej i funkcjonuje doskonale ku zadowoleniu mieszkańców i Romów. Chyba pana ksenofobiczna główka nie potrafi tego pojąc że można działać pozytywnie a nie przy pomocy "siekier i wideł"
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 08:24
+1
Panie radny . Dostałem właśnie maila ze strony urzędu miasta (chyba rozesłali do wszystkich mieszkańców Puław) INformacja zawarta w tymże zupełnie różni się od Pańskiej, oczywiście na pana niekorzyść. Co pan na to. MOże pan się wypowie na tym swoim forum co ma pan do zaoferowania i to czemu pan kłąmał. Bo mnie się nasuwa tylko jeden powód> Kariera , kariera , choćby po trupach. To co pan robi ma swoje głębokie uzasadnienie psychologiczne. Parenaście lat temu gazeta "Wprost" (w czasach gdy ją czytałem" podała na stronie tytułowej " 70% społeczeństwa nie rozumie podstawowych tekstów które czyta. Myśli pan żę od tamtego czasu coś w tej materii się poprawiło. Myślę żę nie (szkoły licencjackie produkują bezmózgowców , których nikt nie chce zatrudniać). Sądzę ze pana działania skierowane są do takich ludzi, dla zadymy , bo o to najłatwiej i na tym można wypłynąć. Wczoraj tj. 19.12.16 r na Onecie ukazał się 76 minutowy film którego tytuł pod obrazem brzmiał "Polacy nie wiedzą jak żyją Wegrzy" Mam nadzieję że duża część społeczeństwa obejrzała ten film , Jest wstrząsający faktem jak Orban upodił swoich ziomków. To samo proponuje nam pewien psychopata z Żoliborza żęby poprzez pana i panu podobnych pisowskich ćwierćinteligentnych działaczy doprowadzić do podobnego stanu naród Polski
Panie radny . Dostałem właśnie maila ze strony urzędu miasta (chyba rozesłali do wszystkich mieszkańców Puław) INformacja zawarta w tymże zupełnie różni się od Pańskiej, oczywiście na pana niekorzyść. Co pan na to. MOże pan się wypowie na tym swoim forum co ma pan do zaoferowania i to czemu pan kłąmał. Bo mnie się nasuwa tylko jeden powód> Kariera , kariera , choćby po trupach. To co pan robi ma swoje głębokie uzasadnienie psychologiczne. Parenaście lat temu gazeta "Wprost" (w czasach gdy ją czytałem" podała na stronie tytu... rozwiń
Avatar
Gość / 5 listopada 2016 o 11:29
-1
Panie Maj skąd pan wziąłtakie info że miasto wydało na Romów 2 mln zł. Toż to czysta konfabulacja za którą powinien pan iść siedzieć , Ale jak panu do tej pory nic za to to wal pan więcej np. 20 mln zł . A co tam, co pan sobie będzie żałował, a efekt jaki? Zastanawiam się czemu pan tak nienawidzi Romów . Pański wygląd (postura raczej niska , czarne włosy zapasiona sylwetaka) przypomina jako żywo wygląd Roma . A może w panu płynie romska krew i te pana działania antyromskie to sposób odreagowania na taki stan rzeczy? No bo skąd?
Avatar
Gość / 30 października 2016 o 08:41
0
Radny Maj nie ma żadnej pozytywnej propozycji. Radny nie chce przyjąć do wiadomości że 50 lat temu Romowie żyli w taborach(o czym zresztą śpiewa Rodowicz).Próby "ucywilizowania" ich na przestrzeni lat nie dały żadnych efektów> To nacja rządząca się swoimi prawami i p. Maj niczego tu nie zmieni > Byli już tacy w historii Europy, którzy uważali że "Problem" Żydów rozwiążą masowym holocaustem. P. Maj czyżby i pan próbował pójść tą drogą? "Większym od pana to się nie udało , więc pan jesteś za krótki. Proponuję na następną sesję wnieść coś konstruktywnego w sprawie Romów , a nie siać nienawiści, ksenofobii i nietolerancji dla żyjących inaczej niż pana standardy
Radny Maj nie ma żadnej pozytywnej propozycji. Radny nie chce przyjąć do wiadomości że 50 lat temu Romowie żyli w taborach(o czym zresztą śpiewa Rodowicz).Próby "ucywilizowania" ich na przestrzeni lat nie dały żadnych efektów> To nacja rządząca się swoimi prawami i p. Maj niczego tu nie zmieni > Byli już tacy w historii Europy, którzy uważali że "Problem" Żydów rozwiążą masowym holocaustem. P. Maj czyżby i pan próbował pójść tą drogą? "Większym od pana to się nie udało , więc pan jesteś za krótki. Proponuję na ... rozwiń
Avatar
Gość / 28 października 2016 o 16:34
0
Ale tam zbudowano Program integracji społeczności romskiej i funkcjonuje doskonale ku zadowoleniu mieszkańców i Romów. Chyba pana ksenofobiczna główka nie potrafi tego pojąc że można działać pozytywnie a nie przy pomocy "siekier i wideł"
Avatar
Gość / 28 października 2016 o 16:31
0
Panie Maj proponuję obejrzeć film" Wołyń" ,Na 100% odnajdzie pan tam siebie i sobie podobnych. Siekiery i widły w łapy i hajda. Oskar Wilde już w XIX w o takich jak pan "patriotach" powiedział. Patriotyzm jest cnotą nacjonalistów ziejących nienawiścią . Dotyczy to pana i panu podobnych . Ja rozumiem że nic pozytywnego nie ma pan do zaoferowania (nie chcę być złośliwy , ale coś po fizjonomii widać) bo gdyby pan miał nie próbowałby pan na grzbiecie Romów budować swoją karierę "polityczną. Otóż proponuję panu pojechać do Kamiennej Góry (nie wiem czy dla pana to nie za daleko i nie wiem czy pan tam trafi ) ale tam zbudowano Program integracji społeczności romskiej i funkcjonuje rewelacyjnie , ku zadowoleniu mieszkańców Kamiennej Góry i Romów> Ale pana ksenofobiczna główka nie jest w stanie tego pojąc
Panie Maj proponuję obejrzeć film" Wołyń" ,Na 100% odnajdzie pan tam siebie i sobie podobnych. Siekiery i widły w łapy i hajda. Oskar Wilde już w XIX w o takich jak pan "patriotach" powiedział. Patriotyzm jest cnotą nacjonalistów ziejących nienawiścią . Dotyczy to pana i panu podobnych . Ja rozumiem że nic pozytywnego nie ma pan do zaoferowania (nie chcę być złośliwy , ale coś po fizjonomii widać) bo gdyby pan miał nie próbowałby pan na grzbiecie Romów budować swoją karierę "polityczną. Otóż proponuję panu pojechać d... rozwiń
Avatar
Gość / 28 października 2016 o 16:22
0
kuuuuhhjhj
Avatar
Gość / 27 lipca 2016 o 23:50
-2
POLSCY RAŚIŚCI TFUU !! tylko obrażać potraficie
Avatar
ja / 13 marca 2015 o 09:38
+1

I barzdo dobrze,ze się ktoś wreszcie tym zajął. Wiem jak wygląda orzekanie o niepełnostrawności sama mam niepełnosprawne dziecko. Ja zawsze się musze okazywać tonami papierów , zaświadczeń , opinii a przyjdzie taka Romka ryja wydrze, "dzieciaki" to takie byki, ze szok i przed budynkiem to dokazują że hej , a jak wchodzą na komisję to takie sieroty, bo im przykazują siedzieć cicho i udawac tumany. One mało kiedy mają jakieś zaświadczenia lekarskie , a jak ktoś wyrazi wątpliwość o konieczności przyznania orzeczenia to zaczyna sie znów darcie ryja i oskarżenia o dyskryminacje.

to samo jest w MOPS one zawsze mają rację i zawsze się im wszystko należy, a zwykły zjadacz chleba dodam ciężko pracujący , zawsze zostanie usadzony przez przemiłe panie z MOPSU, nawet jak chodzi o zwykłe udzielenie informacji.

Romowie się nie zintegrują niegdy i nigdy też do żadnej pracy nie pójdą , bo jak sami mówią kobieta ma rodzic dzieci i siedzieć w domu a mężczyzna moze kraść i handlować , bo im pracy kultura zabrania.

I barzdo dobrze,ze się ktoś wreszcie tym zajął. Wiem jak wygląda orzekanie o niepełnostrawności sama mam niepełnosprawne dziecko. Ja zawsze się musze okazywać tonami papierów , zaświadczeń , opinii a przyjdzie taka Romka ryja wydrze, "dzieciaki" to takie byki, ze szok i przed budynkiem to dokazują że hej , a jak wchodzą na komisję to takie sieroty, bo im przykazują siedzieć cicho i udawac tumany. One mało kiedy mają jakieś zaświadczenia lekarskie , a jak ktoś wyrazi wątpliwość o konieczności przyznania orzeczenia to zaczyna sie znów darci... rozwiń

Avatar
Gość / 11 marca 2015 o 23:30
-1

Oj - Paweł Maj przestał być odważny, jak na komisji zobaczył cyganów. ledwo bełkotał bez ładu i składu i przepraszał, że żyje. Taki dzielny. Dobrze, że miał paru przydupasów bo on z obstawą wszędzie chodzi. sam się boi niewiadomo czego

Brudasów się boi.Tak jak wszyscy Polacy.Na czele z dyrektorką MOPS.

Avatar
Gość / 11 marca 2015 o 23:27
+2

A kto im napisał pozew do prokuratury???Przecież to analfabeci!!!!!!!!!!

Zobacz wszystkie komentarze 59

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Pod koniec września ma zakończyć się odbudowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego

Lublin: Pod koniec września ma zakończyć się odbudowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego 0 0

Najpóźniej 30 września powinien się zakończyć drugi i zarazem ostatni etap odbudowy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego, który ostatniego lata został zniszczony przez pożar. Spłonęła wówczas konstrukcja dachu, wskutek wysokiej temperatury uszkodzonych zostało wiele instalacji, a woda z akcji gaśniczej zalała położone niżej pomieszczenia. Szczęśliwie nie ucierpiał żadnej z ponad 100 podopiecznych placówki.

Edach Budowlani Lublin za trzy lata chcą walczyć o medale
galeria

Edach Budowlani Lublin za trzy lata chcą walczyć o medale 0 0

Do wznowienia rozgrywek pozostały dwa tygodnie. Edach Budowlani Lublin rozegrali grę kontrolną z Pogonią Siedlce. 7 marca do Lublina przyjedzie Orkan Sochaczew.

Wody w Jeziorze Białym ubywa. "Uważnie obserwujemy poziom wody we wszystkich zbiornikach pojezierza"

Wody w Jeziorze Białym ubywa. "Uważnie obserwujemy poziom wody we wszystkich zbiornikach pojezierza" 8 6

Nad Jeziorem Białym chcą przesuwać pomosty w głąb akwenu, bo przy plaży zrobiło się dramatycznie płytko

Koncert The Gentlemen w Lublinie
22 października 2020, 20:00

Koncert The Gentlemen w Lublinie 0 0

Tomson, Baron, Łukasz Zagrobelny, Mateusz Ziółko, Marcin Sójka i Tadeusz Seibert - to artyści tworzący projekt The Gentlemen, który już 22 października o godz. 20 wystąpi na scenie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

Polska rewolucja śmieciowa. Dlaczego odbiór odpadów kosztuje nas coraz więcej?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Polska rewolucja śmieciowa. Dlaczego odbiór odpadów kosztuje nas coraz więcej? 3 1

Przymus rozdzielania śmieci do pięciu osobnych koszy, zmiany sposobu naliczania opłat i niekończące się podwyżki – to efekt trwającej w naszym kraju rewolucji śmieciowej. Czy opłaty za wywóz śmieci będą już tylko rosły?

Liga Mistrzów. Lewandowski rozprawił się z Chelsea
film

Liga Mistrzów. Lewandowski rozprawił się z Chelsea 0 0

We wtorek Chelsea Londyn i Bayern Monachium spotkały się po raz pierwszy w ramach dwumeczu 1/8 finału Ligi Mistrzów.

Zmiana za sterami Portu Lotniczego Lublin? Marszałek województwa chce odwołania prezesa

Zmiana za sterami Portu Lotniczego Lublin? Marszałek województwa chce odwołania prezesa 3 18

Odwołania prezesa Portu Lotniczego Lublin chce marszałek województwa. I namawia do takiego rozwiązania prezydenta Lublina. Główni akcjonariusze lotniczej spółki decyzję w tej sprawie mogą podjąć już w marcu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lutego 2020 r. 0 0

Muzyczne atrakcje w Domu Kultury LSM
28 lutego 2020, 18:00

Muzyczne atrakcje w Domu Kultury LSM 0 0

Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na nadchodzące koncerty, z których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W najbliższym okresie na scenie instytucji wystąpią m.in. Magdalena Stopa Trio i Lubelska Baszta.

LUK Politechnika Lublin – SMS PZPS Spała 3:0. Nie mieli problemów

LUK Politechnika Lublin – SMS PZPS Spała 3:0. Nie mieli problemów 0 2

W spotkaniu rozegranym awansem LUK Politechnika Lublin pokonała SMS PZPS Spała 3:0.

Lubelskie: Dron i drukarka 3D dla uczniów. W jakiej szkole tak uczą?

Lubelskie: Dron i drukarka 3D dla uczniów. W jakiej szkole tak uczą? 6 1

Czy dron może służyć do nauki i to w szkole rolniczej? Okazuje się, że tak, przynajmniej w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej w powiecie bialskim

Powiatowy rejestr umów. Co kupowały władze w 2019 roku?

Powiatowy rejestr umów. Co kupowały władze w 2019 roku? 18 12

535 umów zawarły władze powiatu puławskiego w zeszłym roku. Starostwo inwestowało m.in. w nowy sprzęt komputerowy, zamawiało materiały promocyjne i sponsorowane wywiady w mediach.

Lublin: Od rana do nocy o zieleni. Nowy pomysł na górki czechowskie

Lublin: Od rana do nocy o zieleni. Nowy pomysł na górki czechowskie 13 97

Ośrodek dla seniorów ze świątynią zwieńczoną rzeźbą Michała Archanioła – taki pomysł na górki czechowskie pokazali społecznicy przeciwni stawianiu tu bloków. Chcą, by miasto zabrało teren spółce TBV Investment pod budowę proponowanego przez nich ośrodka. Sama spółka tłumaczyła się dzisiaj z działań za blaszanym płotem. Co jeszcze działo się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta?

Niedobre wieści dla szukających mieszkania. Rosną ceny zakupu i wynajmu

Niedobre wieści dla szukających mieszkania. Rosną ceny zakupu i wynajmu 1 10

Rosną zarówno ceny zakupu, jak i wynajmu mieszkań. W Lublinie zanotowano rekordowe wzrosty – przekraczające 20 proc. w skali roku. Jeśli mieszkanie jest wynajęte przez całe 12 miesięcy, to rentowność takiej inwestycji wynosi ponad 7 proc. – wyliczają analitycy Expandera.

Uciekał przed policjantami przez trzy powiaty. Zatrzymał się dopiero na blokadzie

Uciekał przed policjantami przez trzy powiaty. Zatrzymał się dopiero na blokadzie 1 8

Nocny pościg za pijanym kierowcą poderwał na nogi policjantów w trzech powiatach. 39-latka z Rejowca Fabrycznego zatrzymała dopiero blokada zorganizowana przez policjantów na wjeździe na obwodnicę Piask.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.