Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

14 lutego 2015 r.
18:00
Edytuj ten wpis

Radny o Romach. MOPS: są traktowani tak samo jak wszyscy

79 25 A A

Wieloletnia polityka wobec mniejszości romskiej w Puławach nie przynosi efektów, a wręcz nosi znamiona rasizmu - mówi miejski radny Paweł Maj. Zaapelował o zajęcie się problemem tej mniejszości na poważnie i nieudawanie, że nic złego się nie dzieje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Podczas ostatniej sesji rady miasta jeden z nowych radnych odważył się zmierzyć z tematem liczącej kilkaset osób mniejszości romskiej, która od lat zamieszkuje Puławy. Próba diagnozy, którą podjął, odsłania ogromny problem izolacji Romów, ich analfabetyzmu, powszechności chorób oraz życiu opartego na opiece społecznej i zasiłkach. To, co podkreślał radny, to także niski poziom edukacji romskich dzieci, które nie są posyłane do szkół.

- Niech ktokolwiek z nas spróbuje nie posyłać swojego dziecka do szkoły. Czy konsekwencją takiego zachowania nie byłoby odebranie praw rodzicielskich? - pytał retorycznie radny Paweł Maj, który postawę wszelkich instytucji, które inaczej traktują Romów, a inaczej Polaków, nazwał rasizmem.

Tezą trwającego prawie 10 minut przemówienia była konieczność diagnozy sytuacji Romów w Puławach; weryfikacja ich orzeczeń lekarskich wskazujących na różnego rodzaju choroby; odebranie zasiłków tym, którym się one nie należą itd. Paweł Maj zaapelował do swoich kolegów z rady, by nie bali się rozmawiać na ten temat i dostrzegli, że problem naprawdę istnieje.

- Spychamy i odwlekamy ten problem kosztem tych ludzi i naszych pieniędzy. Ceną za wątpliwy spokój jest stygmatyzacja, zepchnięcie tej grupy na skraj przepaści i wykluczenia całej tej społeczności - podsumował.
O to, czy naprawdę jest tak źle i czy Puławy, powinny zmienić swoje działania wobec mniejszości etnicznej zapytaliśmy Marię Piastowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach.

- Uważam, że Paweł Maj nie ma racji. Romowie nie są traktowani ani lepiej, ani gorzej. Są traktowani tak samo jak wszyscy, którzy korzystają z pomocy. Żeby z niej korzystać, każda z osób, czy rodzin musi spełnić określone kryteria. Romowie również. Świadczenia, jakie otrzymują są potwierdzone dokumentami lekarskimi - wyjaśnia dyrektor MOPS.

Maria Piastowicz potwierdza jednak, że integracja Romów z polskim społeczeństwem nie jest najlepsza. - Nie jestem z niej zadowolona. Przed nami jest daleka droga. Nie da się tego zrobić nawet w kilkanaście lat - przyznaje, chociaż zwraca też uwagę na to, że coś zaczyna zmieniać się na lepsze.
- Dziewięcioro dzieci po raz pierwszy zaczęło chodzić do przedszkola. To jest przełom. Kiedyś Romowie nie chcieli o tym słyszeć.

Jak się okazuje jednym z największych problemów dotyczących Romów w Puławach jest bariera językowa. Jeżeli będą mówić tylko w swoim języku, nie będą znać polskiego i nie będą uczyć naszego języka swoich dzieci, to one nie będą miały później równych szans w polskiej szkole.

Problemem jest także to, że Romowie nie znajdują pracy. Dlaczego tak się dzieje? Dyrektor Piastowicz zwraca uwagę, że wynika to nie tylko z braku chęci do pracy, ale także z czegoś innego.

- Kto w Puławach przyjmie do pracy Roma? - pyta retorycznie, sugerując, że nawet dla chcącego podjęcia pracy przedstawiciela tej mniejszości jest to obecnie niezwykle trudne.
To wynik stereotypów

Andrzej Sochaj, Związek Romów Polskich:

Nie mam pełnej wiedzy, co do sytuacji w Puławach, ale sądzę, że sformułowania, które padły podczas sesji, wynikają ze stereotypów wobec Romów w Polsce. W każdym społeczeństwie są osoby, które chcą poprawić swój byt na różne sposoby. My będziemy weryfikować, czy to, co podczas sesji powiedział radny, jest prawdą. Chcemy zwrócić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o dostęp do tych danych. Szczególnie niepokojące są te dotyczące niepełnosprawności i chorób. Musimy to sprawdzić.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Eda / 20 maja 2016 o 19:37
0
Cygany to zydy otworzyc krematoria yam ich miejsce .Z wolki cygany to smiecie Zony do roboty a nie *** wroza na Lublin jada........
Avatar
rolo / 21 czerwca 2015 o 01:00
0

Co się czepiacie puławskich romów? Mieszkam w Puławach 40 lat i nie miałem nigdy żadnych problemów z nimi. Kasy z MOPS-u im żałujecie? Co to za kasa w porównaniu z przekrętami naszych wspaniałych zaradnych rodaków. Proponuję, żeby radni szukali dziury w całym gdzieś indziej. Biznesmen złodziej i krętacz, buduje dom za domem obracając milionami, a do urządu skarbowego wykazuje ciągle straty - jest ich na pęczki i nie są to romowie!

a co doku*** nedzy nieprawda kim ty jestes ?.taka sama cyganska chiena.won

a co doku*** nedzy nieprawda kim ty jestes ?.taka sama cyganska chiena.won

rozwiń
Avatar
bolek / 21 czerwca 2015 o 00:54
0

Stań w kolejce do kasy w mopsie za cyganem. On weźmie 1000zł, a ty 300 zł. To jest sprawiedliwe ??? I pani dyrektor mopsu mówi , że biora jak wszyscy he he he

wiecie co p piastowicz do cholery nie widzi ?.jakim prawem te mędy utrzymują sie z moich i  innych podatków.?.dosc tego .reagujmy .

Avatar
Zofia / 17 marca 2015 o 20:28
0

Szanowni Państwo. Mieszkam z Romami niemal "po sąsiedzku" od 33 lat. Rasizm jest mi zupełnie obcy, dla jasności mojego stanowiska. Z panem Majem niekoniecznie mi po drodze, ale tym razem muszę się z nim zgodzić. Romowie w tym mieście mają wbrew pozorom uprzywilejowana pozycję. Zarówno w sklepie nieopodal swojego osiedla, gdzie obsługiwani są "bez kolejki" w sposób nagminny, w kolejce do lekarza w przychodni przy ul Kilińskiego gdzie numerki "kończą się" owszem, ale nie dla Romów o SOR  i szpitalu nie wspominając, gdzie liczba osób odwiedzających jest owszem ograniczona, ale nie dla Romów. Odwiedzają się tam "tłumnie" (jeden chory+5 lub więcej członków najbliższej rodziny). Dzieci nagminnie nie chodzą do szkoły, nawet w młodszych klasach. NIKT NIE INTERWENIUJE!! począwszy od wychowawcy, przez pedagoga na dyrektorach szkół kończąc. Równości wobec prawa brak:( Rozumiem, ze MOPS to instytucja, która ma pomagać ludziom w trudnej sytuacji, ale chyba nie w momencie kiedy jest to stan permanentny. Romowie nie pomagają sami sobie i bez skrupułów żyją na nasz koszt. Nagminnie poruszają się po mieście autami bez prawa jazdy, nawet Policja nie reaguje,a przecież przynajmniej Dzielnicowy powinien być "zorientowany" w sytuacji bo to grupa "wysokiego ryzyka" (ogólnie ta część osiedla, nie tylko Romowie). Ogólnie panuje opinia, że Romom nie należy się narażać, a problemy z nimi związane "zamiatać pod dywan". Taki stosunek do sprawy ma wiekszośc instytucji w naszym mieście i nie łatwo będzie Radnemu Majowi przeforsować swoje stanowisko w tej kwestii choć zapewne znakomitej większości mieszkańców Włostowic jest ono bliskie. (Dla niezorientowanych: Włostowice to dzielnica Puław, gdzie mieszka większość społeczności Romskiej z naszego miasta).

Szanowni Państwo. Mieszkam z Romami niemal "po sąsiedzku" od 33 lat. Rasizm jest mi zupełnie obcy, dla jasności mojego stanowiska. Z panem Majem niekoniecznie mi po drodze, ale tym razem muszę się z nim zgodzić. Romowie w tym mieście mają wbrew pozorom uprzywilejowana pozycję. Zarówno w sklepie nieopodal swojego osiedla, gdzie obsługiwani są "bez kolejki" w sposób nagminny, w kolejce do lekarza w przychodni przy ul Kilińskiego gdzie numerki "kończą się" owszem, ale nie dla Romów o SOR  i szpitalu nie wspominając, gdzie liczba osób od... rozwiń

Avatar
Aga / 17 lutego 2015 o 20:43
0

Co się czepiacie puławskich romów? Mieszkam w Puławach 40 lat i nie miałem nigdy żadnych problemów z nimi. Kasy z MOPS-u im żałujecie? Co to za kasa w porównaniu z przekrętami naszych wspaniałych zaradnych rodaków. Proponuję, żeby radni szukali dziury w całym gdzieś indziej. Biznesmen złodziej i krętacz, buduje dom za domem obracając milionami, a do urządu skarbowego wykazuje ciągle straty - jest ich na pęczki i nie są to romowie!

Bredzisz gnoju!Kasa z MOPS-u to pieniądze ludzi pracujących,to nasze podatki!Właśnie powinni pogonić to cygańskie tatałajstwo  Robią przekręty we wszystkich krajach!Meldują polskich bezrobotnych i ich dzieci za granicami kraju,pobierają na nich zasiłki!Także budują domy...za co?Wypasione jak świnie,ubrani...Żadne nie skalało się pracą.Ktoś to powinien zmienić.Może nadszedł ten moment? :angry:

Bredzisz gnoju!Kasa z MOPS-u to pieniądze ludzi pracujących,to nasze podatki!Właśnie powinni pogonić to cygańskie tatałajstwo  Robią przekręty we wszystkich krajach!Meldują polskich bezrobotnych i ich dzieci za granicami kraju,pobierają na nich zasiłki!Także budują domy...za co?Wypasione jak świnie,ubrani...Żadne nie skalało się pracą.Ktoś to powinien zmienić.Może nadszedł ten moment? :angry:

rozwiń
Avatar
andrzejto / 17 lutego 2015 o 17:05
0

A może żyją, jak im pasuje? Kto wybiera tych pojeb.ów? Niech zajmie się swoją rodziną zamiast wnikać w życie innych.

Więc weź ich na utrzymanie. Broni Ci kto? Ja nie mam na to ochoty.

Avatar
Bolo / 15 lutego 2015 o 23:12
0
Madziu niech sobie żyją jak im pasuje ,ale niech to robią za swoje pieniądze ,a nie nasze podatki.Pomyśl o tym następnym razem zanim coś równie głupiego napiszesz.
Avatar
Miś / 15 lutego 2015 o 22:59
0
Żeby nie było moja opinia dotyczy wszystkich bez względu na narodowość pochodzenie ,kolor skóry itp.Mamy XXI wiek i każdy powinien umieć czytać i pisać i nie tworzyć kolejnych analfabetów .Dzieci do szkoły ,rodzice do sprzątania ulic i wtedy wypłacać zasiłki ,mi nikt nic za darmo nie dawał ,ani nie daje CZY TO SPRAWIEDLIWE?
Avatar
Miś / 15 lutego 2015 o 22:28
0
Olek sam jesteś łachudra i na dodatek głąb do potęgi entej.Każdy samorząd czy podległymu MOPS powinien egzekwować prawa ale i obowiązki ,więc co napiszesz o egzekwowaniu obowiązku szkolnego?.Nie mam zamiaru sponsorować ze swoich podatków armii analfabetów ,którzy tylko biorą ,a nic nie dają od siebie.Teraz rozumiesz kmiotku o co chodzi?
Avatar
OLEK / 15 lutego 2015 o 19:00
0

KTO TEGO ŁACHUDRĘ WYBRAŁ NA RADNEGO,SPÓRZ GŁUCZE ILU BIEDNYCH JEST RODOWITYCH PUŁAWIAKÓW!!!

Avatar
Eda / 20 maja 2016 o 19:37
0
Cygany to zydy otworzyc krematoria yam ich miejsce .Z wolki cygany to smiecie Zony do roboty a nie *** wroza na Lublin jada........
Avatar
rolo / 21 czerwca 2015 o 01:00
0

Co się czepiacie puławskich romów? Mieszkam w Puławach 40 lat i nie miałem nigdy żadnych problemów z nimi. Kasy z MOPS-u im żałujecie? Co to za kasa w porównaniu z przekrętami naszych wspaniałych zaradnych rodaków. Proponuję, żeby radni szukali dziury w całym gdzieś indziej. Biznesmen złodziej i krętacz, buduje dom za domem obracając milionami, a do urządu skarbowego wykazuje ciągle straty - jest ich na pęczki i nie są to romowie!

a co doku*** nedzy nieprawda kim ty jestes ?.taka sama cyganska chiena.won

a co doku*** nedzy nieprawda kim ty jestes ?.taka sama cyganska chiena.won

rozwiń
Avatar
bolek / 21 czerwca 2015 o 00:54
0

Stań w kolejce do kasy w mopsie za cyganem. On weźmie 1000zł, a ty 300 zł. To jest sprawiedliwe ??? I pani dyrektor mopsu mówi , że biora jak wszyscy he he he

wiecie co p piastowicz do cholery nie widzi ?.jakim prawem te mędy utrzymują sie z moich i  innych podatków.?.dosc tego .reagujmy .

Avatar
Zofia / 17 marca 2015 o 20:28
0

Szanowni Państwo. Mieszkam z Romami niemal "po sąsiedzku" od 33 lat. Rasizm jest mi zupełnie obcy, dla jasności mojego stanowiska. Z panem Majem niekoniecznie mi po drodze, ale tym razem muszę się z nim zgodzić. Romowie w tym mieście mają wbrew pozorom uprzywilejowana pozycję. Zarówno w sklepie nieopodal swojego osiedla, gdzie obsługiwani są "bez kolejki" w sposób nagminny, w kolejce do lekarza w przychodni przy ul Kilińskiego gdzie numerki "kończą się" owszem, ale nie dla Romów o SOR  i szpitalu nie wspominając, gdzie liczba osób odwiedzających jest owszem ograniczona, ale nie dla Romów. Odwiedzają się tam "tłumnie" (jeden chory+5 lub więcej członków najbliższej rodziny). Dzieci nagminnie nie chodzą do szkoły, nawet w młodszych klasach. NIKT NIE INTERWENIUJE!! począwszy od wychowawcy, przez pedagoga na dyrektorach szkół kończąc. Równości wobec prawa brak:( Rozumiem, ze MOPS to instytucja, która ma pomagać ludziom w trudnej sytuacji, ale chyba nie w momencie kiedy jest to stan permanentny. Romowie nie pomagają sami sobie i bez skrupułów żyją na nasz koszt. Nagminnie poruszają się po mieście autami bez prawa jazdy, nawet Policja nie reaguje,a przecież przynajmniej Dzielnicowy powinien być "zorientowany" w sytuacji bo to grupa "wysokiego ryzyka" (ogólnie ta część osiedla, nie tylko Romowie). Ogólnie panuje opinia, że Romom nie należy się narażać, a problemy z nimi związane "zamiatać pod dywan". Taki stosunek do sprawy ma wiekszośc instytucji w naszym mieście i nie łatwo będzie Radnemu Majowi przeforsować swoje stanowisko w tej kwestii choć zapewne znakomitej większości mieszkańców Włostowic jest ono bliskie. (Dla niezorientowanych: Włostowice to dzielnica Puław, gdzie mieszka większość społeczności Romskiej z naszego miasta).

Szanowni Państwo. Mieszkam z Romami niemal "po sąsiedzku" od 33 lat. Rasizm jest mi zupełnie obcy, dla jasności mojego stanowiska. Z panem Majem niekoniecznie mi po drodze, ale tym razem muszę się z nim zgodzić. Romowie w tym mieście mają wbrew pozorom uprzywilejowana pozycję. Zarówno w sklepie nieopodal swojego osiedla, gdzie obsługiwani są "bez kolejki" w sposób nagminny, w kolejce do lekarza w przychodni przy ul Kilińskiego gdzie numerki "kończą się" owszem, ale nie dla Romów o SOR  i szpitalu nie wspominając, gdzie liczba osób od... rozwiń

Avatar
Aga / 17 lutego 2015 o 20:43
0

Co się czepiacie puławskich romów? Mieszkam w Puławach 40 lat i nie miałem nigdy żadnych problemów z nimi. Kasy z MOPS-u im żałujecie? Co to za kasa w porównaniu z przekrętami naszych wspaniałych zaradnych rodaków. Proponuję, żeby radni szukali dziury w całym gdzieś indziej. Biznesmen złodziej i krętacz, buduje dom za domem obracając milionami, a do urządu skarbowego wykazuje ciągle straty - jest ich na pęczki i nie są to romowie!

Bredzisz gnoju!Kasa z MOPS-u to pieniądze ludzi pracujących,to nasze podatki!Właśnie powinni pogonić to cygańskie tatałajstwo  Robią przekręty we wszystkich krajach!Meldują polskich bezrobotnych i ich dzieci za granicami kraju,pobierają na nich zasiłki!Także budują domy...za co?Wypasione jak świnie,ubrani...Żadne nie skalało się pracą.Ktoś to powinien zmienić.Może nadszedł ten moment? :angry:

Bredzisz gnoju!Kasa z MOPS-u to pieniądze ludzi pracujących,to nasze podatki!Właśnie powinni pogonić to cygańskie tatałajstwo  Robią przekręty we wszystkich krajach!Meldują polskich bezrobotnych i ich dzieci za granicami kraju,pobierają na nich zasiłki!Także budują domy...za co?Wypasione jak świnie,ubrani...Żadne nie skalało się pracą.Ktoś to powinien zmienić.Może nadszedł ten moment? :angry:

rozwiń
Avatar
andrzejto / 17 lutego 2015 o 17:05
0

A może żyją, jak im pasuje? Kto wybiera tych pojeb.ów? Niech zajmie się swoją rodziną zamiast wnikać w życie innych.

Więc weź ich na utrzymanie. Broni Ci kto? Ja nie mam na to ochoty.

Avatar
Bolo / 15 lutego 2015 o 23:12
0
Madziu niech sobie żyją jak im pasuje ,ale niech to robią za swoje pieniądze ,a nie nasze podatki.Pomyśl o tym następnym razem zanim coś równie głupiego napiszesz.
Avatar
Miś / 15 lutego 2015 o 22:59
0
Żeby nie było moja opinia dotyczy wszystkich bez względu na narodowość pochodzenie ,kolor skóry itp.Mamy XXI wiek i każdy powinien umieć czytać i pisać i nie tworzyć kolejnych analfabetów .Dzieci do szkoły ,rodzice do sprzątania ulic i wtedy wypłacać zasiłki ,mi nikt nic za darmo nie dawał ,ani nie daje CZY TO SPRAWIEDLIWE?
Avatar
Miś / 15 lutego 2015 o 22:28
0
Olek sam jesteś łachudra i na dodatek głąb do potęgi entej.Każdy samorząd czy podległymu MOPS powinien egzekwować prawa ale i obowiązki ,więc co napiszesz o egzekwowaniu obowiązku szkolnego?.Nie mam zamiaru sponsorować ze swoich podatków armii analfabetów ,którzy tylko biorą ,a nic nie dają od siebie.Teraz rozumiesz kmiotku o co chodzi?
Avatar
OLEK / 15 lutego 2015 o 19:00
0

KTO TEGO ŁACHUDRĘ WYBRAŁ NA RADNEGO,SPÓRZ GŁUCZE ILU BIEDNYCH JEST RODOWITYCH PUŁAWIAKÓW!!!

Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 25 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 133 53

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 11

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.