Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 lutego 2008 r.
16:28
Edytuj ten wpis

Rozwiążmy wreszcie problem psich kup

0 9 A A

Przez cztery lata w sprawie rozwiązania tego śmierdzącego problemu nie wydarzyło się prawie nic.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dlatego spróbujemy pomóc urzędnikom. Wyślemy do nich propozycję, która sprawdziła się w innych miastach.


Najlepiej jeżeli właściciel psa zawsze chodzi z papierową torebką, do której sprząta po swoim pupilu. Są tacy mieszkańcy, ale stanowią raczej mniejszość. Inni odwracają głowy, kiedy ich ulubieniec załatwia się na trawniku albo, co grosza, na chodniku. Dlatego w mieście potrzeba systemu sprzątania po pieskach z prawdziwego zdarzenia. I urzędnicy to dostrzegli już cztery lata temu.

W Planie Gospodarki Odpadami dla miasta Puławy, który powstał w 2004 r., znaleźliśmy zapis o tym, że do 2008 r. powstanie system zbiórki odchodów zwierzęcych. W tym roku mija termin zakończenia prac nad takim systemem, dlatego zapytaliśmy urzędników, co zrobili, żeby na ulicach naszego miasta było mniej psich odchodów.

- Powstał regulamin utrzymania czystości - informuje Romana Kodłubaj, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Puławy.

To znaczy, że cały system sprzątania odchodów zwierzęcych opiera się na tym, że sprzątają po nich… właściciele psów. I urzędnicy - owszem - gorąco do tego zachęcają. W ubiegłym roku regulamin napisany przez urzędników trafił do każdego mieszkańca Puław. A psie odchody jak były, tak na ulicach w dalszym ciągu są. - Zastanawialiśmy się nad różnymi systemami, np. oddzielnych śmietników na psie odchody, ale okazały się za drogie. Trzeba je opróżniać co najmniej raz dziennie, a na to nie stać budżetu miasta - przekonuje Romana Kodłubaj.

W ubiegłym roku proponowaliśmy urzędnikom zakupienie specjalnego odkurzacza do zbierania psich kup. Obiecali, że przyjrzą się tematowi, ale żadne decyzje nie zapadły. Tymczasem - jako pierwsze miasto na Lubelszczyźnie - odkurzacz zakupił Świdnik.

- To niedrogie urządzenie, kosztowało kilka tysięcy złotych. Sprawdza się do tego stopnia, że władze miasta myślą o zakupie kolejnego. Najbardziej przydaje się oczywiście w okresie bezpośrednio po zimie. Pracownik chodzi z nim od czasu do czasu i sprząta miejsca, w których zanieczyszczenia najbardziej przeszkadzają mieszkańcom - mówi Andrzej Piasecki, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek ze Świdnika.

Kilka dni temu na stronie internetowej Urzędu Miasta Puławy pojawiło się ogłoszenie o aktualizacji Programu Ochrony Środowiska i Planu Gospodarki Odpadami Miasta Puławy. Urzędnicy do 25 lutego czekają na uwagi i wnioski do obu dokumentów. Można to zrobić mailowo pod adresem:
katarzyna.kozicka@um.pulawy.pl lub faxem na nr tel. (081) 880 45 05. Tym razem nasz pomysł odnośnie odkurzaczy przedstawimy, składając oficjalny wniosek. Być może teraz zyska większą apr

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 lutego 2008 o 19:28
0
Zapraszam władze miasta i straż miejską do obejrzenia ścieżki między kościołem na niwie, wodociągami a lasem .To jest wizytówka puław niezmienna od lat.nikomu z władz to nie przeszkadza, a szkoda bo to miejsce mogłoby być ładnym deptakiem łączącym włostowice i osiedle niwa.Zapraszam.Spacerowicz
Avatar
Gość / 20 lutego 2008 o 19:21
0
Mam kochanego, mądrego psa.Będę po nim sprzątać jak władze miasta oprócz regulaminu udostępnią specjalne kosze na odchody.przecież nie zabiorę kupy w torebce do domu!!! Za psa płacę podatek do kasy miejskiej, więc oprócz regulaminu oczekuję czegoś więcej.Proponuję wyjazd do Szwecji aby podejrzeć ich rozwiązania.Chcąca sprzątać.
Avatar
Gość / 12 lutego 2008 o 15:38
0
To rzeczywiście poważny problem z tymi kupami.
Muszę przyznać, że tylko raz widziałem, jak właściciela psa sprzątnął kupę po swoim psie. Miało to miejsce na chodniku. Kobieta, choć nie maiła żadnej torebki, to sprzątnęła kupę za pomocą chusteczek higienicznych i wrzuciła ją do kosza. Jak to zobaczyłem, to aż mnie zamurowało. Obu takie nastawienie mieli też inni właściciele czworonogów.
Avatar
698D58 / 12 lutego 2008 o 15:04
0
Jestem właścicielem psa. Chodząc z psem na spacery oprócz psich kup na trawnikach widzę wszystko :odpady sfermentowanego chleba ,kości po ugotowanym obiadku, kawałki pizzy,opokowani po chrupkach ,ciastkach, lodach,butelki po piwie ,winie i wódeczce,torby reklamowe,butelki plastikowe, niedopałki i podełka po papierosach,szmaty i ...można wyliczać i wyliczć. I to wszystko zostawia najbardziej rozwinięty przedstawiciel naczelnych ,istota rozumna.Jak to wszystko zniknie z mojego otoczenia, zacznę sprzatać po moim "durnym" psie.
A tak między nami psia kupa rozkłada się 5do 7 dni,butelka plastikowa lub torba 700 lat.Pomyślmy najpierw o zwalczniu wszech ogarniającego nas bałaganu to i na psy przyjdzie czas. Pies jest tutaj tematem zastępczym i od jakieghoś czasu dyżurnym.
Jestem właścicielem psa. Chodząc z psem na spacery oprócz psich kup na trawnikach widzę wszystko :odpady sfermentowanego chleba ,kości po ugotowanym obiadku, kawałki pizzy,opokowani po chrupkach ,ciastkach, lodach,butelki po piwie ,winie i wódeczce,torby reklamowe,butelki plastikowe, niedopałki i podełka po papierosach,szmaty i ...można wyliczać i wyliczć. I to wszystko zostawia najbardziej rozwinięty przedstawiciel naczelnych ,istota rozumna.Jak to wszystko zniknie z mojego otoczenia, zacznę sprzatać po moim "durnym" psie.
rozwiń
Avatar
wojtek13 / 11 lutego 2008 o 13:28
0
w końcu ktoś zaczął coś myśleć ( szkoda że na razie tylko myśleć). niech straż miejska zacznie wypisywać mandaty za zaśmiecanie i ludzie nauczą się sprzątać po swych "pupilkach"
Avatar
kund / 10 lutego 2008 o 17:26
0
spoko,mogę sprzątać w momencie pozostawienia psich odchodów w miejscach publicznych.tylko mam pytanie:gdzie mam to wyrzucić?do zwykłego śmietnika?przecież ie wolno.jeśli urząd miasta postawi do tego odpowiednie pojemniki to nie ma sprawy. ----- a poco do śmietnika , ogrzać i zjęść. Czysty zysk.
Avatar
nemo / 9 lutego 2008 o 14:16
0
Byłem w Niemczech,tam torebki z papieru i iplastikowe szufelki jednorazowego użytku można kupić w kioskach. Torebka z szufeką i psią kupą w środku łąduje w pojemniku na śmieci....
Avatar
Jan / 9 lutego 2008 o 11:01
0
Jeśli chodzi o zbieranie większych ilości psich odchodów z dużych powierzchni, ogrodów, parków - zamiast odkurzaczy (które domyslam się, że też trzeba czyścić) doradzam używanie specjalnych do tego celu szczypiec. Wiadro i dwuręczne szczypce, którymi można łatwo je zbierać, bez schylania się - to najlepszy, sprawdzony, polecany przeze mnie sposób. Psy najchętniej załatwiają swoją potrzebę w miejscu, w którym wyczuwają np. wczorajszy zapach swój lub wczorajszy zapach śladów swojego pańcia/pańci. Można je więc kierować tam, gdzie się chce, ażeby później nie chodzić z wiadrem po całym polu. Kupki po zimie, najlepiej się zbiera w jeszcze mroźny dzień na wiosnę.
Jeśli chodzi o zbieranie większych ilości psich odchodów z dużych powierzchni, ogrodów, parków - zamiast odkurzaczy (które domyslam się, że też trzeba czyścić) doradzam używanie specjalnych do tego celu szczypiec. Wiadro i dwuręczne szczypce, którymi można łatwo je zbierać, bez schylania się - to najlepszy, sprawdzony, polecany przeze mnie sposób. Psy najchętniej załatwiają swoją potrzebę w miejscu, w którym wyczuwają np. wczorajszy zapach swój lub wczorajszy zapach śladów swojego pańcia/pańci. Można je więc... rozwiń
Avatar
hera / 9 lutego 2008 o 08:19
0
spoko,mogę sprzątać w momencie pozostawienia psich odchodów w miejscach publicznych.tylko mam pytanie:gdzie mam to wyrzucić?do zwykłego śmietnika?przecież ie wolno.jeśli urząd miasta postawi do tego odpowiednie pojemniki to nie ma sprawy.
Avatar
Gość / 20 lutego 2008 o 19:28
0
Zapraszam władze miasta i straż miejską do obejrzenia ścieżki między kościołem na niwie, wodociągami a lasem .To jest wizytówka puław niezmienna od lat.nikomu z władz to nie przeszkadza, a szkoda bo to miejsce mogłoby być ładnym deptakiem łączącym włostowice i osiedle niwa.Zapraszam.Spacerowicz
Avatar
Gość / 20 lutego 2008 o 19:21
0
Mam kochanego, mądrego psa.Będę po nim sprzątać jak władze miasta oprócz regulaminu udostępnią specjalne kosze na odchody.przecież nie zabiorę kupy w torebce do domu!!! Za psa płacę podatek do kasy miejskiej, więc oprócz regulaminu oczekuję czegoś więcej.Proponuję wyjazd do Szwecji aby podejrzeć ich rozwiązania.Chcąca sprzątać.
Avatar
Gość / 12 lutego 2008 o 15:38
0
To rzeczywiście poważny problem z tymi kupami.
Muszę przyznać, że tylko raz widziałem, jak właściciela psa sprzątnął kupę po swoim psie. Miało to miejsce na chodniku. Kobieta, choć nie maiła żadnej torebki, to sprzątnęła kupę za pomocą chusteczek higienicznych i wrzuciła ją do kosza. Jak to zobaczyłem, to aż mnie zamurowało. Obu takie nastawienie mieli też inni właściciele czworonogów.
Avatar
698D58 / 12 lutego 2008 o 15:04
0
Jestem właścicielem psa. Chodząc z psem na spacery oprócz psich kup na trawnikach widzę wszystko :odpady sfermentowanego chleba ,kości po ugotowanym obiadku, kawałki pizzy,opokowani po chrupkach ,ciastkach, lodach,butelki po piwie ,winie i wódeczce,torby reklamowe,butelki plastikowe, niedopałki i podełka po papierosach,szmaty i ...można wyliczać i wyliczć. I to wszystko zostawia najbardziej rozwinięty przedstawiciel naczelnych ,istota rozumna.Jak to wszystko zniknie z mojego otoczenia, zacznę sprzatać po moim "durnym" psie.
A tak między nami psia kupa rozkłada się 5do 7 dni,butelka plastikowa lub torba 700 lat.Pomyślmy najpierw o zwalczniu wszech ogarniającego nas bałaganu to i na psy przyjdzie czas. Pies jest tutaj tematem zastępczym i od jakieghoś czasu dyżurnym.
Jestem właścicielem psa. Chodząc z psem na spacery oprócz psich kup na trawnikach widzę wszystko :odpady sfermentowanego chleba ,kości po ugotowanym obiadku, kawałki pizzy,opokowani po chrupkach ,ciastkach, lodach,butelki po piwie ,winie i wódeczce,torby reklamowe,butelki plastikowe, niedopałki i podełka po papierosach,szmaty i ...można wyliczać i wyliczć. I to wszystko zostawia najbardziej rozwinięty przedstawiciel naczelnych ,istota rozumna.Jak to wszystko zniknie z mojego otoczenia, zacznę sprzatać po moim "durnym" psie.
rozwiń
Avatar
wojtek13 / 11 lutego 2008 o 13:28
0
w końcu ktoś zaczął coś myśleć ( szkoda że na razie tylko myśleć). niech straż miejska zacznie wypisywać mandaty za zaśmiecanie i ludzie nauczą się sprzątać po swych "pupilkach"
Avatar
kund / 10 lutego 2008 o 17:26
0
spoko,mogę sprzątać w momencie pozostawienia psich odchodów w miejscach publicznych.tylko mam pytanie:gdzie mam to wyrzucić?do zwykłego śmietnika?przecież ie wolno.jeśli urząd miasta postawi do tego odpowiednie pojemniki to nie ma sprawy. ----- a poco do śmietnika , ogrzać i zjęść. Czysty zysk.
Avatar
nemo / 9 lutego 2008 o 14:16
0
Byłem w Niemczech,tam torebki z papieru i iplastikowe szufelki jednorazowego użytku można kupić w kioskach. Torebka z szufeką i psią kupą w środku łąduje w pojemniku na śmieci....
Avatar
Jan / 9 lutego 2008 o 11:01
0
Jeśli chodzi o zbieranie większych ilości psich odchodów z dużych powierzchni, ogrodów, parków - zamiast odkurzaczy (które domyslam się, że też trzeba czyścić) doradzam używanie specjalnych do tego celu szczypiec. Wiadro i dwuręczne szczypce, którymi można łatwo je zbierać, bez schylania się - to najlepszy, sprawdzony, polecany przeze mnie sposób. Psy najchętniej załatwiają swoją potrzebę w miejscu, w którym wyczuwają np. wczorajszy zapach swój lub wczorajszy zapach śladów swojego pańcia/pańci. Można je więc kierować tam, gdzie się chce, ażeby później nie chodzić z wiadrem po całym polu. Kupki po zimie, najlepiej się zbiera w jeszcze mroźny dzień na wiosnę.
Jeśli chodzi o zbieranie większych ilości psich odchodów z dużych powierzchni, ogrodów, parków - zamiast odkurzaczy (które domyslam się, że też trzeba czyścić) doradzam używanie specjalnych do tego celu szczypiec. Wiadro i dwuręczne szczypce, którymi można łatwo je zbierać, bez schylania się - to najlepszy, sprawdzony, polecany przeze mnie sposób. Psy najchętniej załatwiają swoją potrzebę w miejscu, w którym wyczuwają np. wczorajszy zapach swój lub wczorajszy zapach śladów swojego pańcia/pańci. Można je więc... rozwiń
Avatar
hera / 9 lutego 2008 o 08:19
0
spoko,mogę sprzątać w momencie pozostawienia psich odchodów w miejscach publicznych.tylko mam pytanie:gdzie mam to wyrzucić?do zwykłego śmietnika?przecież ie wolno.jeśli urząd miasta postawi do tego odpowiednie pojemniki to nie ma sprawy.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki
17 listopada 2018, 18:00

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 18 w Pracowniach Kultury Maki odbędzie się koncert Marty Baum - Retroelectro. To połączenie muzyki przedwojennej z nowoczesnymi brzmieniami.

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę"

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę" 7 2

Pytania o zatrudnianie w urzędzie marszałkowskim i przyznawanie nagród tuż po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych padły podczas wtorkowej, ostatniej sesji sejmiku województwa upływającej kadencji.

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane 0 2

W meczu rozegranym awansem Azoty Puławy przegrały z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski 31:32. Była to trzecia porażka puławian w sezonie. Do tej pory ulegli Górnikowi Zabrze i PGE Vive Kielce.

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa 5 0

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Lublinie poszukują właściciela pieniędzy.

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia]
galeria

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia] 24 5

Trwają największe manewry wojskowe w Polsce Anakonda-18. Po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze WOT, w tym blisko 140 z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po wyborach, to po plakatach. Kiedy materiały wyborcze powinny zniknąć z ulic?

Po wyborach, to po plakatach. Kiedy materiały wyborcze powinny zniknąć z ulic? 1 0

30 dni – tyle czasu po dniu wyborów ma pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego na usunięcie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej – przypomina Państwowa Komisja Wyborcza. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywna.

Biało-Czerwoni w "szpagacie" przed meczami z Czechami i Portugalią

Biało-Czerwoni w "szpagacie" przed meczami z Czechami i Portugalią 1 0

Trwa zgrupowanie Reprezentacja Polski w Gdańsku, gdzie w czwartek zmierzy się towarzysko z Czechami, a we wtorek w ostatnim meczu Dywizji A w Lidze Narodów spróbuje sprawić niespodziankę i ograć Portugalię

Miliony na turystyczne pomysły. Pożyczki także dla przedsiębiorców z woj. lubelskiego

Miliony na turystyczne pomysły. Pożyczki także dla przedsiębiorców z woj. lubelskiego 0 0

50 mln zł – to pula do dyspozycji małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w branży turystycznej w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej – w ramach drugiej transzy projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”.

Koncert Frozen Catz w Padbarze
17 listopada 2018, 20:00

Koncert Frozen Catz w Padbarze 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 20 w Padbarze (ul. Grodzka 1) odbędzie się koncert lubelskiej formacji Frozen Catz.

Nowy pomnik w Białej Podlaskiej odsłonięty

Nowy pomnik w Białej Podlaskiej odsłonięty 0 0

W Białej Podlaskiej przy okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, odsłonięto pomnik "Odrodzenie ojczyzny 1918".

Odsłonili tablicę na 100-lecie odzyskania niepodległości. Niestety jest problem z jednym nazwiskiem
film

Odsłonili tablicę na 100-lecie odzyskania niepodległości. Niestety jest problem z jednym nazwiskiem 16 2

Mogilany, Kraków (woj. małopolskie). Tablica „W hołdzie twórcom niepodległości”, która została odsłonięta w Mogilanach w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ma literówkę. Tablica wymienia czterech ojców polskiej niepodległości Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Ignacego Jana Paderewskiego. W nazwisku tego ostatniego pojawiła się jednak literówka, gdyż na tablicy widnieje nazwisko „Padarewski”.

Tak powstawał Maszt Niepodległości w Lublinie [timelapse, wideo]
galeria
film

Tak powstawał Maszt Niepodległości w Lublinie [timelapse, wideo] 1 5

35-metrowy Maszt Niepodległości będzie w Lublinie trwałą pamiątką po obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Lublin: Kto będzie zastępcą prezydenta Żuka? Kto zostanie przewodniczącym rady miasta?

Lublin: Kto będzie zastępcą prezydenta Żuka? Kto zostanie przewodniczącym rady miasta? 6 17

Kadrowe układanki trwają w lubelskim Ratuszu.

Zamojski Marsz Niepodległości. 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę [zdjęcia]
galeria

Zamojski Marsz Niepodległości. 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę [zdjęcia] 1 1

Uroczystości w Zamościu rozpoczęły się marszem niepodległości, który wyruszył spod pomnika Józefa Piłsudskiego.

Zaduszki z Prusem. Spacer po cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie
17 listopada 2018, 11:00

Zaduszki z Prusem. Spacer po cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 11 odbędzie się organizowany przez Lubelskie spacery z Prusem i Wydawnictwo Episteme spacer po cmentarzu przy ul. Lipowej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!