Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 sierpnia 2019 r.
13:53

Będzie mniej za opłatę targową?

0 48 A A
Część mieszkańców lubi robić zakupy u przydrożnych handlarzy. Inni woleliby, żeby tego rodzaju sprzedaż odbywała się w miejscach do tego wyznaczonych
Część mieszkańców lubi robić zakupy u przydrożnych handlarzy. Inni woleliby, żeby tego rodzaju sprzedaż odbywała się w miejscach do tego wyznaczonych (fot. rs)

Władze Puław przygotowują się do obniżenia stawek za handel uliczny. Wysokość tych obecnie obowiązujących dochodzi do 200 zł za jeden metr kwadratowy dziennie. Kupcy nie chcą tyle płacić. Pomóc w przygotowaniu nowego cennika ma specjalny zespół powołany przez prezydenta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecne stawki w lutym ubiegłego roku przyjęła rada miasta poprzedniej kadencji. Różnią się one w zależności od sprzedawanego asortymentu oraz strefy, na które podzielono miasto. Dla przykładu, osoba sprzedająca jagody (owoce runa leśnego) za zajęcie jednego metra kwadratowego na wyznaczonym przez miasto targowisku zapłaci jedynie 3 zł, ale gdy spróbuje ustawić się przy ul. Centralnej - stawka rośnie do 150 zł.

Jeszcze więcej kosztuje sprzedaż krajowych produktów rolno-spożywczych. Na targowisku 3 zł, poza nim do 150 do 200 zł. Przepisy miały na celu uporządkowanie handlu ulicznego i zabranie go z chodników na miejsca do tego wyznaczone. Praktyka pokazała jednak, że sprzedający nie zmienili swoich przyzwyczajeń, a nowe opłaty lekceważą.


- W niektórych miejscach opłata targowa nie jest pobiera zgodnie z obowiązującą uchwałą - przyznaje Andrzej Kramek, szef Wydziału Nadzoru Komunalnego i Spraw Lokalowych. Chodzi o te miejsca, w których obowiązują podwyższone stawki. W związku z sygnałami o tym, że są problemy z uzyskiwaniem płatności, władze do pomocy inkasentom zaczęły wysyłać strażników miejskich. Na niewiele się to jednak zdało.

- Powoduje to negatywną reakcję osób prowadzących handel w tych miejscach oraz odmowę uiszczenia opłaty targowej - potwierdza Kramek. W efekcie przeciwko kupcom miasto wszczyna postępowania egzekucyjne. Ich skuteczność jest jednak wątpliwa.

Po prawie 1,5 roku od czasu wprowadzenia nowego cennika puławski Ratusz postanowił wycofać się z siłowego rozwiązania polegającego na finansowym zmuszaniu kupców do handlu w wyznaczonych miejscach. Jak tłumaczą urzędnicy, chodzi o dobro mieszkańców.


- Wiele osób chce kupować owoce i warzywa sezonowe od handlujących w centrum miasta. Poza tym, dla znacznej części kupców, dochody tego rodzaju stanowią główne źródło utrzymania. W związku z tym, prezydent powołał zespół do spraw organizacji handlu targowiskowego - tłumaczy Andrzej Kramek.


W jego skład weszli radni, pracownicy urzędu, a także spółki "Nieruchomości Puławskie" odpowiadającej za pobieranie nałożonych uchwałą opłat. Wszyscy zgadzają się, co do tego, że obecne stawki opłaty targowej są za wysokie. Co do tego, jak ma wyglądać ostateczny kształt nowej uchwały, zgody jednak na razie nie ma. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że najwyższe stawki mogą zostać obniżone nawet o 70-85 procent. Wzrosnąć natomiast ma ich ściągalność.


e-Wydanie

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gres / 4 sierpnia 2019 o 14:42
+9
A obiecane było również stworzenie cywilizowanych miejsc do drobnego handlu.
Gdzie? U ciebie pod blokiem się zgodzisz? A może na drodze wojewódzkiej  czy na moście?
 Po pierwsze. Nie ma miejscu w Puławach na następne targowiska. Gdzie mają powstać? Na osiedlach na terenach wspólnot mieszkaniowych? Która się zgodzi ? Który mieszkaniec chciałby mieć targ pod mieszkaniem? Po drugie. Nawet gdyby cudem  nad cudy się to udalo, który z handlujących pójdzie na kameralne osiedla? Tam utarguje przez dzień tyle co na ulicy przez pół godziny! 
 Po pierwsze. Nie ma miejscu w Puławach na następne targowiska. Gdzie mają powstać? Na osiedlach na terenach wspólnot mieszkaniowych? Która się zgodzi ? Który mieszkaniec chciałby mieć targ pod mieszkaniem? Po drugie. Nawet gdyby cudem  nad cudy się to udalo, który z handlujących pójdzie na kameralne osiedla? Tam utarguje przez dzień tyle co na ulicy przez pół godziny!  rozwiń
Avatar
Vfhjn / 4 sierpnia 2019 o 15:59
+8
A obiecane było również stworzenie cywilizowanych miejsc do drobnego handlu.[/quote]  
[quote]A obiecane było również stworzenie cywilizowanych miejsc do drobnego handlu.
Gdzie? U ciebie pod blokiem się zgodzisz? A może na drodze wojewódzkiej  czy na moście?
Znalezienie godnego miejsca to zadanie władzy. Jeśli mnie zapyta i zaoferuje odpowiednie warunki finansowe rozważę propozycję.
Gdzie? Na składowej, Kolejowej, czy w lesie pod Michałówka?!!! Ludzie chcą targować tam gdzie są liczni klienci czyli w centrum!!! A my też chcemy tam kupować a nie latać po składowych,  po obrzeżach czy pod Wólkę Profecką!
Co to za władza co szuka pomysłów w komentarzach na dzienniku. Skoro obiecane były targowiska w mieście, w centrum to teraz na nie czekamy. Jak obiecywali to nie wiedzieli?
 O miejscu na taki handel w centrum trzeba było myśleć w planach już 25 lat temu. Teraz to se można. 
 O miejscu na taki handel w centrum trzeba było myśleć w planach już 25 lat temu. Teraz to se można.  rozwiń
Avatar
Gość / 4 sierpnia 2019 o 15:28
+8
Ale gdzie te miejsca w centrum czy na osiedlu Niwa? Pod blokami czy na skwerze niepodległości ? Nie ma juz takich miejsc.
Avatar
Gość / 4 sierpnia 2019 o 15:38
+7
I dobrze że władze biorą się za urealnienie stawek. Dotychczasowe 200 zł za metr to jakaś kpina.
Avatar
Gość / 4 sierpnia 2019 o 14:56
+7
Ludziom nie dogodzi. Handlarze robią miasto w wała bo poprzednia władza wprowadziła stawkę 200 zł za metr dziennie. Przecież nikt normalny tyle nie zapłaci ! Obecna władza chce to urealnić, wyjść do ludzi i to zmienić. Też źle.
Avatar
Gość / 4 sierpnia 2019 o 21:22
+6
Jak likwidowana tzw manhatan i handlujacy przeszli do hali na ul.Piaskowej to przu ul.Gdanskiej mial powstac plac na ktorym mozna bedzie handlowac tzw drobnica czy produktami z wlasnych dzialek.Zapomniano a teraz larum,ze bedni nie placa 200 pln za 1-metr kwadratowy.Taka cena to wymysl kretyna i akceptacja kupy kretynow.Moze znajdzie sie ktos i rozwiaze small p[roblem dla tych co nie kradna a chc uczciwie zyc.Poczekamy oby znow nie lata swietlne.
Avatar
Nbg / 4 sierpnia 2019 o 15:18
+6
A obiecane było również stworzenie cywilizowanych miejsc do drobnego handlu.
Gdzie? U ciebie pod blokiem się zgodzisz? A może na drodze wojewódzkiej  czy na moście?
Znalezienie godnego miejsca to zadanie władzy. Jeśli mnie zapyta i zaoferuje odpowiednie warunki finansowe rozważę propozycję.
Gdzie? Na składowej, Kolejowej, czy w lesie pod Michałówka?!!! Ludzie chcą targować tam gdzie są liczni klienci czyli w centrum!!! A my też chcemy tam kupować a nie latać po składowych,  po obrzeżach czy pod Wólkę Profecką!
To niech Maj storzy targowisko z prawdziwego zdarzenia w centrum. Przecież nik mu tego nie broni. A nie handel na wąskim chodniku w urągających sprzedawcom i kupującym warunkach.
 Sam se " storz" targowisko w centrum! Gdzie ? Na placu Chopena czy wyburzyć przychodnie na centralnej pod targowisko? A może zburzyć urząd miasta albo Izabellę!? 
 Sam se " storz" targowisko w centrum! Gdzie ? Na placu Chopena czy wyburzyć przychodnie na centralnej pod targowisko? A może zburzyć urząd miasta albo Izabellę!?  rozwiń
Avatar
Hgfdn / 4 sierpnia 2019 o 14:45
+6
A obiecane było również stworzenie cywilizowanych miejsc do drobnego handlu.
Gdzie? U ciebie pod blokiem się zgodzisz? A może na drodze wojewódzkiej  czy na moście?
Znalezienie godnego miejsca to zadanie władzy. Jeśli mnie zapyta i zaoferuje odpowiednie warunki finansowe rozważę propozycję.
 Gdzie? Na składowej, Kolejowej, czy w lesie pod Michałówka?!!! Ludzie chcą targować tam gdzie są liczni klienci czyli w centrum!!! A my też chcemy tam kupować a nie latać po składowych,  po obrzeżach czy pod Wólkę Profecką!
 Gdzie? Na składowej, Kolejowej, czy w lesie pod Michałówka?!!! Ludzie chcą targować tam gdzie są liczni klienci czyli w centrum!!! A my też chcemy tam kupować a nie latać po składowych,  po obrzeżach czy pod Wólkę Profecką! rozwiń
Avatar
Jcrjb / 4 sierpnia 2019 o 19:45
+5
Ale gdzie te miejsca w centrum czy na osiedlu Niwa? Pod blokami czy na skwerze niepodległości ? Nie ma juz takich miejsc.[/quote]  
A obiecane było również stworzenie cywilizowanych miejsc do drobnego handlu.[/quote]
[quote]A obiecane było również stworzenie cywilizowanych miejsc do drobnego handlu.
Gdzie? U ciebie pod blokiem się zgodzisz? A może na drodze 
O miejscu na taki handel w centrum trzeba było myśleć w planach już 25 lat temu. Teraz to se można.
  [quote]Janusz rządził od 80 roku. 38 lat. Czemu przez tyle lat nie pomyślał o takim targowisku w centrum?  Zamiast tego restrykcyjne stawki po 200 zł za metr? Żałosne
 Przewidujacy Janusz przez prawie 40 lat nie zarezerwował pod mini targowisko żadnego terenu w centrum. To samo nic na Niwie. Zamiast tego taki dobry dla ludzi Janusz wprowadził niewykonalne dla rych ludzi prawo 200 zł za metr.
 Przewidujacy Janusz przez prawie 40 lat nie zarezerwował pod mini targowisko żadnego terenu w centrum. To samo nic na Niwie. Zamiast tego taki dobry dla ludzi Janusz wprowadził niewykonalne dla rych ludzi prawo 200 zł za metr. rozwiń
Avatar
Gość / 4 sierpnia 2019 o 17:01
+5
Janusz rządził od 80 roku. 38 lat. Czemu przez tyle lat nie pomyślał o takim targowisku w centrum? Zamiast tego restrykcyjne stawki po 200 zł za metr? Żałosne
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2019 o 11:45
0
Znam stamtąd takich. Idziesz prysksć nawozem? Pamiętaj to co dla nas to nie pryskaj. Wszystko na ten temat. A potem się ludzie dziwią że nowotwory mają.
Avatar
Mnn / 5 sierpnia 2019 o 22:26
+2
Cudownie. Owocki i warzywa Pan że wsi pryska wieczorkiem by raniutko pany z miasta zakupiły dla dzieciaczków malinki i inny wynawożony syf. Tylko niewielka część zdaje sobie z tego sprawę jak zasyfione są te plony od skromnego sprzedawcy że wsi. Nikt nad tym nie panuje i nie ma kontroli. Nikt nie bada tych produktów, bo nie opłaca się! Wybiera się mniejsze zło a niech się trują a co. Gdzie sanepid, straż? Potrzeby fizjologiczne załatwione gdzie można, a rąsie nie umyte i dawaj grzebiemy w owockach. Chodnikiem przejść nie można spokojnie. Ludzie na hali targowej płacą duże pieniądze za swoje kramy i podatek do skarbówki, a tu co wolna amerykanka? Wizytówka miasta piękna aż dech zapiera.
Cudownie. Owocki i warzywa Pan że wsi pryska wieczorkiem by raniutko pany z miasta zakupiły dla dzieciaczków malinki i inny wynawożony syf. Tylko niewielka część zdaje sobie z tego sprawę jak zasyfione są te plony od skromnego sprzedawcy że wsi. Nikt nad tym nie panuje i nie ma kontroli. Nikt nie bada tych produktów, bo nie opłaca się! Wybiera się mniejsze zło a niech się trują a co. Gdzie sanepid, straż? Potrzeby fizjologiczne załatwione gdzie można, a rąsie nie umyte i dawaj grzebiemy w owockach. Chodnikiem przejść nie można spokojnie. Lu... rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2019 o 22:24
+1
Drzewiej to targowiska pod ratuszem byli i handel tam szedł aż miło ale teraz widać że miasto od kogoś teren kupić musi i zapłacić mu dobry kupon by handel dobrze się krecił
Avatar
gość / 5 sierpnia 2019 o 16:20
-2
Przecież zawsze miasto może kupić placyk pod drobny handel w centrum, np. Manhatan. Czy ktoś pytał się właściciela?
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2019 o 16:19
-4
Osoby handlujące załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na schodach w bloku po drugiej stronie ulicy, czasem pomiędzy samochodami przy bloku. Do przychodni daleko mają. Mniejszy mandat niż za placowe, to śmieszne
 Niestety armia majowa nie rozumie, że nie chodzi tylko o to aby można było zrobić zakupy na "ryneczku", ale też, aby zapewnić godne warunki dla hadlarzy.
Avatar
Polna / 5 sierpnia 2019 o 14:41
0
Osoby handlujące załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na schodach w bloku po drugiej stronie ulicy, czasem pomiędzy samochodami przy bloku. Do przychodni daleko mają. Mniejszy mandat niż za placowe, to śmieszne
Avatar
Puławianin / 5 sierpnia 2019 o 13:33
-1
Jest druga strona ulicy, jest piękny plac równy, gładki, w centrum, koło urzędu, miasta plac Chopina się chyba nazywa tam też można jest dużo miejsca w centrum. Czy jak tam będzie handel to też będą wszyscy zachwyceni? Czemu tam nikt nie handluje piękny plac w samym centrum aż się prosi szyję kurczaka położyć na tych płytach i butelki z mlekiem porozstawiać. Moim zdaniem idealne miejsce do handlu i dojazd dobry. A co nie można skoro na chodniku koło stokrotki się da to i na placu Chopina też i miejsca dużo nikt nikomu przeszkadzał nie będzie.
Avatar
zzz / 5 sierpnia 2019 o 13:27
-1
Jest jeszcze druga strona ulicy. Tam nikt nie handluje.
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2019 o 13:17
+2
Dużo ludzi chce kupować z chodnika w centrum czy na Grota. Szczególnie statszych. Nie zabraniajcie nam tego !
Avatar
RoMan / 5 sierpnia 2019 o 13:08
-4
Jak w latach sześćdziesiątych najazd "Jezioran " na miasto.Wozy na żelaznych kołach ,inwentarz pod kilimem ,prosiaki w słomie.I po pięćdziesięciu latach ta sama mentalność.W środku miasta swojski brudek i bałagan.A co? Kto nam zabroni? " Jeziorany " mają się dobrze! Alleluja i do ...