Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 listopada 2018 r.
21:23

Takiej sytuacji jeszcze nie było. Puławy z rekordowym deficytem w budżecie na 2019 rok

13 74 A A
Ponad 90 mln złotych będzie kosztować rozpoczęta już budowa hali sportowej przy ul. Lubelskiej w Puławach. O tym, że Puławy stać na taki wydatek zdecydowała poprzednia rada miasta<br />
Ponad 90 mln złotych będzie kosztować rozpoczęta już budowa hali sportowej przy ul. Lubelskiej w Puławach. O tym, że Puławy stać na taki wydatek zdecydowała poprzednia rada miasta
(fot. Radosław Szczęch)

Tak dużej różnicy pomiędzy spodziewanymi przychodami i wydatkami w Puławach jeszcze nie było. Zaplanowany na przyszły rok deficyt przekracza 45 mln złotych. Tyle zapisano w projekcie budżetu, jaki nowemu prezydentowi zostawił poprzednik, Janusz Grobel. Dokument ciągle czeka na podpis.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Powoli wyjaśnia się, dlaczego były prezydent Puław nie zdecydował się na podpisanie projektu budżetu na 2019 rok. Chodzi o to, że to wyjątkowo trudny budżet i rekordowo wysokim deficytem. Różnica między spodziewanymi wydatkami, a przychodami wynosi ponad 45 mln złotych. I to przy założeniu, że miastu uda się pozyskać kilka milionów złotych ze sprzedaży działek przy ul. Sosnowej i Komunalnej. Jeśli tak się nie stanie, dziura może być jeszcze większa.

Warto dodać, że parcelowanie i sprzedaż majątku, będąc jeszcze radnym, krytykował obecny prezydent, Paweł Maj. Jak wtedy tłumaczył, miasto nie powinno dzielić wartościowych działek, tylko czekać na zainteresowanie ze strony dużych inwestorów. Teraz może być jednak zmuszony do przedefiniowania priorytetów, bo nowy budżet dodatkowych środków potrzebuje jak powietrza. Niestety, nawet jeśli przetargi dojdą do skutku (zaplanowano je na 30 listopada), nie ma gwarancji, że znajdą się na nie chętni.

Co ważne, napięty budżet nie jest wynikiem spadku przychodów, ale nagłego wzrostu wydatków, za który odpowiada między innymi skumulowanie kosztów budowy nowej hali sportowej (która okazała się znacznie droższa, niż zakładano) oraz przebudowy Domu Chemika. To z kolei może oznaczać znacznie mniej środków na inne przedsięwzięcia, jak przebudowa ulic, szkolne boiska itp. Pod znakiem zapytania należy w tej sytuacji postawić m.in. rychłą budowę nowej sali gimnastycznej dla SP nr 3.

– Szczerze mówiąc, nie spodziewam się dużego budżetu drogowego w nowym roku, bo znam realia. Na pewno będziemy musieli dokończyć ul. Kochanowskiego, ale czy uda zrobić się coś więcej, trudno powiedzieć. Potrzeb jest wiele, ale prawdopodobnie będziemy musieli skupić się na najważniejszych zadaniach – przyznaje Wiesław Stolarski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Puławach.

Podobnego zdania jest szef Wydziału Inwestycji, Krzysztof Szczepański, który tłumaczy, że niemal cały budżet inwestycyjny w nowym roku może trafić na dokończenie przebudowy Domu Chemika oraz budowę hali przy ul. Lubelskiej.

Komentarze 74

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TakSięPytam / 27 listopada 2018 o 22:11
+46
Gdyby informacja o planowanym 45 milionowym deficycie pojawiła się w toku kampanii, to 2 tury by nie było. Zastanawiam się też, jak udało się Urzędowi Miasta doprowadzić do tego, że informacja o deficycie nie wypłynęła w czasie kampanii.
Avatar
Gość / 27 listopada 2018 o 21:39
+46
No to Janusz pozostawił po sobie niezły testament....
Avatar
Gość / 27 listopada 2018 o 21:46
+34
Januszowi powinno wystarczyć na tyle odwagi żeby podpisać przygotowane przez siebie niespodziankę . Spodziewałem się po nim nieco więcej.
Avatar
opozycjonista / 28 listopada 2018 o 08:22
+29
I znów się okaże, że prezydent Maj zrobi co innego niz obiecywał w kampanii...Wynika z tego, że pojęcia nie miał (i nie ma) o budżecie miasta, zarządzaniu, sprawach bieżących itd. Poza tym brak zaplecza politycznego i własnych fachowców. Tak sie kończy populizm, pokrzyczał, naobiecywał, wygrał, a teraz twarda rzeczywistość. W tym układzie wszyscy przegrali...I on i mieszkańcy...
Avatar
Gość / 28 listopada 2018 o 07:26
+22
Ta hala jest niepotrzebna Puławom, nie stać nas na takie wydatki dla kilkusetosobowej grupy związanej z piłkarzykami
Avatar
Gość / 27 listopada 2018 o 23:45
+19
To nowy będzie miał problem. Nie chce nic sprzedawać a może jeszcze coś obieca kupić. Tylko za co. Po co nam był zakup Pałacu Marynki czy placu po PKS, ile do tych inwestycji trzeba będzie dołożyć. A wpływy z podatków z ZA będą mniejsze a miasto za prąd będzie tak o min 30 % płacić więcej. Powodzenia.
Avatar
Gość / 27 listopada 2018 o 22:41
+17
Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych ... ZA BUDOWĄ HALI OPOWIEDZIAŁ SIĘ RÓWNIEŻ PAWEŁ MAJ – Zasługujemy na nową, piekną halę. Popieram powstanie tego nowoczesnego obiektu w naszym mieście – stwierdził ..................................................................... ***s://***dziennikwschodni.pl/pulawy/nowa-hala-sportowa-powstanie-za-wieksze-pieniadze-radni-zgodzili-sie-na-wzrost-zadluzenia,n,1000219534.html
Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych ... ZA BUDOWĄ HALI OPOWIEDZIAŁ SIĘ RÓWNIEŻ PAWEŁ MAJ – Zasługujemy na nową, piekną halę. Popieram powstanie tego nowoczesnego obiektu w naszym mieście – stwierdził ..................................................................... ***s://***dziennikwschodni.pl/pulawy/nowa-hala-sportowa-pows... rozwiń
Avatar
ha / 27 listopada 2018 o 22:38
+16
A go na to wszystko sam Prezydent Paweł Maj Reaktorze?
    Przeciez powyzej w komenatrzach juz zostało ocenione co. Chociaz jak widze Prezydent Maj nie wypowiedizal sie o tym nawet słowa.
Avatar
gość / 27 listopada 2018 o 22:32
+13
Im droższe te misie tym...? Koniaczek?
Avatar
Gość / 27 listopada 2018 o 22:48
+10
Ostatecznie, za rozstrzygnięciem przetargu na budowę hali (84 mln zł) oraz emisją 40 mln zł obligacji, czyli wzrostem zadłużenia (do 100mln), opowiedziało się 19 z 21 radnych. Nikt nie był przeciw. Od głosu wstrzymali się radni PO. ..................................................................... ***s://***dziennikwschodni.pl/pulawy/nowa-hala-sportowa-powstanie-za-wieksze-pieniadze-radni-zgodzili-sie-na-wzrost-zadluzenia,n,1000219534.html
Avatar
€¥$ / 2 grudnia 2018 o 22:43
+1
???
Avatar
gość / 2 grudnia 2018 o 18:21
+1
Mozna było zrobić to badzo prosto- nie  decydować się na budowę hali, kóra niczemu i inkomu mnie służy.
Avatar
Sylwo / 2 grudnia 2018 o 16:43
+1
Są to inwestycje, które są przeprowadzane raz na kilkanaście, kilkadziesiąt lat, lecz muszą być finansowane w jednym roku, żaden budżet bez deficytu tego nie udzwignalby. Tak samo jak termomodernizacja w PSM i kredyt. Deficyt stanowi połowę jedynej inwestycji, to i tak dobry wynik. Nie ma tu winy pana Grabla i Maja, po prostu inaczej tego nie dało się zrobić.
Avatar
Gość / 28 listopada 2018 o 20:45
0
Wychodzą kwiatki i efekty rządzenia poprzednich Władz, tak duży deficyt na tak małe miasto jest nie do nadrobienia, chyba że przez kilka lat nic w tym mieście nie będzie się działo, utrzymanie takiej hali sportowej, która posłuży tylko nie licznym, to też spory wydatek, poprzedni el presidento narobił brudu i stchórzył nie podpisując budżetu, teraz konsekwencje działalności byłego gospodarza poniosą mieszkańcy i miasto
Avatar
BEE / 28 listopada 2018 o 18:14
+1
Gdyby informacja o planowanym 45 milionowym deficycie pojawiła się w toku kampanii, to 2 tury by nie było. Zastanawiam się też, jak udało się Urzędowi Miasta doprowadzić do tego, że informacja o deficycie nie wypłynęła w czasie kampanii.
Do koncepcji budrzetu kazdy radny mial dostep
 Do twojego to raczej nikt!!!!!!
Avatar
lpu / 28 listopada 2018 o 15:40
0
Dlaczego zamiast budowy nowej hali nie można było wyremontować starej? Moim zdaniem priorytetem powinny być szkoły, boiska i sale gimnastyczne dla dzieci, lepsze drogi, coś co ułatwi życie...
Avatar
Optymista / 28 listopada 2018 o 13:54
+1
Maj jeszcze nie zaczął a już czarnowidztwo włączone! Optymizmu Puławiacy! Czyżbyście byli ciemnogrodem? Myślę, że nie! Dajcie chociaz trochę czasu, a nie od razu ,,huzia na Józia"!
Avatar
Nie piszcie juz / 28 listopada 2018 o 12:32
-3
Odczepcie się od Maja kuźwa kto go się czepia ten głąb on dopiero zaczął ... 
Avatar
.... / 28 listopada 2018 o 12:31
+2
Przecież tu kontroli brak dobrze ktoś napisał hala ok ale co tam będzie kto dlaczego po co itd..... Ta hala ma huczec ale w jaki sposób jak miasto nie kontroluje sportu żadnego gdzie jest szkoła z klasami sportowymi..... W podstawówce i dalej szkoła średnia i fachowcy którzy ciągną to? Gdzie pytam jest Wydział edukacji i Sportu i komisje z tym związane są obiekty nowe robione dla kogo po co niech ruszy ktoś w końcu mózgownica przecież za komuny było lepiej a tu trzyma się starych i biorących tylko kasę ... 
Avatar
Gość / 28 listopada 2018 o 12:28
+6
Ależ oczywiście, że budżet był znany poprzednikom! Sami zagłosowali za budową hali, sami zagłosowali za emisją obligacji miejskich na 40 mln, więc o co pretensje teraz? Obecny prezydent zdaje się także głosował za emisją obligacji! Nikt tu nikogo w balona nie zrobił, bo wszyscy dokładnie wiedzieli, że przyszły budżet będzie taki a nie inny! Nawet DW pisał, że pieniędzy na inwestycje drogowe i inne może w 2019 zabraknąć! I po co teraz głupa rżnąć i zwalać na poprzedników? Idiotów robisz panie Maj z ludzi?!
Zobacz wszystkie komentarze 74

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Puławach znaleziono ciało mężczyzny. Zmarł od ciosu nożem w serce

W Puławach znaleziono ciało mężczyzny. Zmarł od ciosu nożem w serce 1 0

Ciało 60-letniego mieszkańca Puław znaleziono we wtorek w nocy w okolicy jednego z bloków przy ul. Wróblewskiego w Puławach.

Wisła kontra Hutnik, czyli pora wreszcie postrzelać także u siebie

Wisła kontra Hutnik, czyli pora wreszcie postrzelać także u siebie 0 0

W sobotę na stadionie w Puławach zmierzą się dwie drużyny, które w grupie czwartej najlepiej radzą sobie w meczach wyjazdowych. Wisła do tej pory uzbierała w gościach 20 punktów, a Hutnik Kraków 19

Wybory do europarlamentu 2019: Lista kandydatów PiS z woj. lubelskiego
Wideo
film

Wybory do europarlamentu 2019: Lista kandydatów PiS z woj. lubelskiego 23 28

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało listę kandydatów w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród ogłoszonych nazwisk są m.in. posłowie Krzysztof Szulowski, Sławomir Zawiślak i Marcin Duszek oraz senator Andrzej Stanislawek.

Zdjęcia skazanego z celi na Facebooku. Żona zdradziła kto przemycił telefon, jest też nagranie

Zdjęcia skazanego z celi na Facebooku. Żona zdradziła kto przemycił telefon, jest też nagranie 90 11

Jest prokuratorskie śledztwo w sprawie zdjęć z zakładu karnego w Chełmie, opublikowanych na Facebooku. To prawdopodobnie jeden ze strażników przemycił za kraty telefon, którym wykonano fotografie. Mundurowy został już zawieszony.

Siedem piłkarek Górnika Łęczna w reprezentacji Polski

Siedem piłkarek Górnika Łęczna w reprezentacji Polski 0 0

Siedem zawodniczek Górnika Łęczna otrzymało nominację do reprezentacji Polski na mecz z Włochami. Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia na lubelskiej Arenie

Szansa na rozwój leczenia uzdrowiskowego w Nałęczowie. Będą szukać złóż borowiny

Szansa na rozwój leczenia uzdrowiskowego w Nałęczowie. Będą szukać złóż borowiny 10 2

Nałęczów będzie szukać borowiny. – Jest kilka miejsc, gdzie są torfowe podłoża i tam prawdopodobnie są zlokalizowane złoża – nie ma wątpliwości burmistrz miasteczka. Uzdrowisko chce poszerzyć swoją ofertę o leczenie narządów ruchu.

Koncert "Wiosna w moim oknie" w Nałęczowie
23 marca 2019, 19:00

Koncert "Wiosna w moim oknie" w Nałęczowie 0 0

Restauracja Zabytkowe Podziemia w Nałęczowie (ul. Lipowa 27) zaprasza na koncert "Wiosna w moim oknie", który zaplanowano na 23 marca o godz. 19.

500 plus na pierwsze dziecko. Zmiany w programie, nowe zasady. Kiedy wypłacą pieniądze?
film

500 plus na pierwsze dziecko. Zmiany w programie, nowe zasady. Kiedy wypłacą pieniądze? 10 21

500 zł na każde dziecko – to największa zmiana w programie „Rodzina 500+”. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przekazało projekt ustawy do konsultacji społecznych. Sprawdź jakie będą najważniejsze zmiany w programie 500 plus. Kiedy trzeba złożyć wniosek i kiedy wypłacą pieniądze.

"Zielone płuca" mają dzisiaj swoje święto. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów
Zdjęcia
galeria
film

"Zielone płuca" mają dzisiaj swoje święto. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów 0 2

Są nazywane „zielonymi płucami” oraz doskonale absorbują i przechowują energię słoneczną. Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów, a jego hasło przewodnie brzmi: „Naucz się kochać lasy”. W obchody tego dnia zaangażował się też Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Lublin: Na tym rondzie dochodzi do bardzo wielu kolizji. Zmieniło się oznakowanie

Lublin: Na tym rondzie dochodzi do bardzo wielu kolizji. Zmieniło się oznakowanie 61 19

Wypukłe, czerwone pasy pojawiły się na dojazdach do niesławnego „ronda koło Makro” u zbiegu al. Witosa z ul. Krańcową.

Ważne dwa mecze TBV Startu. Trzeba wygrać przyjnajmniej raz

Ważne dwa mecze TBV Startu. Trzeba wygrać przyjnajmniej raz 3 2

Przed TBV Startem Lublin pracowity okres. Już w czwartek o godz. 19 zagrają na wyjeździe z Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski. W niedzielę o godz. 12.35 podejmą w hali Globus Arkę Gdynia. To spotkanie będzie pokazywane na żywo przez Polsat Sport

"Twój Dar Serca dla Hospicjum". Szkoły organizują wydarzenia i zbiórki

"Twój Dar Serca dla Hospicjum". Szkoły organizują wydarzenia i zbiórki 0 1

Już 50 szkół z województwa lubelskiego zapisało się do udziału w tegorocznej akcji „Twój Dar Serca dla Hospicjum”.

Komornik w lubelskim Ursusie. Chodzi o 10 milionów długu

Komornik w lubelskim Ursusie. Chodzi o 10 milionów długu 31 14

Komornik wkroczył do Ursusa. Na poczet 10-milionowego długu w PKO BP komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lublinie zajął części do produkcji pojazdów.

W Jarosławiu były baty. Teraz LUK AZS UMCS chce powalczyć z faworytem

W Jarosławiu były baty. Teraz LUK AZS UMCS chce powalczyć z faworytem 1 0

LUK AZS UMCS w weekend spróbuje jeszcze powalczyć z murowanym faworytem do awansu, czyli zespołem MKS San-Pajda. Dwa tygodnie temu w Jarosławiu gospodynie bez najmniejszych problemów uporały się z zespołem Jacka Rutkowskiego i w rywalizacji do trzech zwycięstw prowadzą 2:0

Na raka trzustki umiera 4 tysiące osób rocznie. Lubelski szpital stosuje nowatorską metodę, ale nie jest refundowana

Na raka trzustki umiera 4 tysiące osób rocznie. Lubelski szpital stosuje nowatorską metodę, ale nie jest refundowana 1 1

Szansa na leczenie najtrudniejszych i nieoperacyjnych nowotworów. Szpital Żagiel Med jest jedynym w tej części kraju, który stosuje małoinwazyjną metodę NanoKnife. Na razie w operacjach raka trzustki, a za kilka miesięcy również raka prostaty. Niestety, zabiegi przedłużające życie nie są refundowane.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.