Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 maja 2015 r.
13:04

Uratujmy Muzeum Czartoryskich w Puławach

0 5 A A
Muzeum Czartoryskich w Puławach (Fot. Paweł Buczkowski / archiwum)
Muzeum Czartoryskich w Puławach (Fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

Rozmowa z Leszkiem Gorgolem, byłym radnym miasta Puławy, a obecnie członkiem zarządu powiatu do spraw społecznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Skąd pomysł na powołanie rady, która jak rozumiem miałaby doradzać w sprawie działalności Muzeum Czartoryskich?

– Ta myśl narodziła się w ubiegłym roku na kanwie konfliktu pomiędzy muzeum a dyrekcją Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Muzeum, zgodnie ze wszelkimi umowami powinno otrzymać pewną przestrzeń wystawienniczą konieczną do dalszego rozwoju. Zaszły okoliczności, które nie sprzyjają temu rozwojowi i stąd myśl o konieczności wspierania tej instytucji poprzez czynnik społeczny. Poza dyrekcją Muzeum Nadwiślańskiego, prezydentem miasta i dyrekcją instytutu w zasadzie nikt nie zabierał w tej sprawie głosu. Uważam, że musimy mieć poczucie odpowiedzialności za to, co się wydarzyło 200 lat temu, bo idea muzealnictwa na naszym terenie sięga początków wieku XIX.

• Jaki byłby cel takiej działalności?

– Przede wszystkim utrzymanie Muzeum Czartoryskich w Puławach bez względu na jego konstrukcję organizacyjną. Najlepiej, jakby takie muzeum prowadzone było przez miasto Puławy, ale nie wykluczam też, aby to muzeum otrzymało rangę narodowego. Takiego, którego organem współprowadzącym razem z miastem byłoby Ministerstwo Kultury. Nie możemy uciekać od odpowiedzialności, żeby przeznaczać publiczne pieniądze na ten cel, bo wszystkie muzea w Polsce są utrzymywane w ten sposób.

• Jakie są obecnie największe problemy Muzeum Czartoryskich?

– Muzeum jako oddział Muzeum Nadwiślańskiego ma możliwość działania jeszcze przez cztery lata, bo takie są zobowiązania wobec Urzędu Marszałkowskiego w związku z wykorzystaniem pieniędzy unijnych na renowację obiektów z przeznaczeniem na działalność muzealną. W istocie rzeczy Muzeum Czartoryskich może grozić zamknięcie, jeśli nie okaże się ono wystarczająco atrakcyjne dla społeczności puławskiej i turystów i jeżeli w ciągu najbliższych czterech lat nie uzgodnimy jednoznacznego poglądu jak powinno funkcjonować. Moim zdaniem takie muzeum powinno prowadzić działalność wystawienniczą na bardzo wysokim poziomie, korzystając ze zbiorów Muzeum Czartoryskich w Krakowie, zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, czy Pałacu w Wilanowie. Zaplecze muzealnicze jest bardzo duże.

• Czy jest szansa, żeby część eksponatów np. z Muzeum Czartoryskich w Krakowie na stałe znalazła się w Puławach?

– Tak. Jest taka szansa, z uwagi na to, że zbiory Muzeum Czartoryskich są ogromne i nigdy nie są prezentowane wszystkie na raz. Po drugie istnieje bardzo wyraźny podział kolekcji, gdzie na pewno zachowana została tak zwana kolekcja puławska, wytworzona głównie przez Izabelę Czartorską. Ona jest dostosowana do Świątyni Sybilli i część tych zbiorów mogłaby na stałe tutaj rezydować, korzystając z tak zwanego depozytu i umów pomiędzy muzeami.

• Co w sprawie muzeum powinien zrobić zarząd powiatu puławskiego, władze miasta i instytutu?

– Najważniejszą sprawą byłoby osiągnięcie porozumienia, by w odpowiednich częściach Pałacu mogło funkcjonować muzeum. To porozumienie musi zmierzać w takim kierunku, aby zapewnić trwałe miejsce dla muzeum, które nie tylko zajmowałoby się wystawiennictwem, ale również edukacją, czy badaniami naukowymi. To muzeum mogłoby zadbać o cały Zespół Pałacowo-Parkowy, jako miejsce służące wystawiennictwu. Taki był zamysł Izabeli Czartoryskiej, który należy odtworzyć. Druga sprawa to zapewnienie trwałego finansowania dla takiego muzeum. Ja widzę trzy źródła. Pierwsze to pieniądze ministerialne. Ministerstwo Kultury powinno czuć się zobowiązane wobec tradycji pierwszego polskiego muzeum. Drugie to budżet miasta, a trzecie to sponsorzy lokalni. Największe firmy puławskie powinny czuć się zobowiązane, bo korzystają z tego środowiska, a też muzeum działa na rzecz wielu ich pracowników z tego terenu. Takie źródła zapewniłyby sprawną działalność, która byłaby zauważona na mapie muzealnej Polski.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 04:00
0
Znajac ogromne zaslugi Czartoryskich dla polskiej kultury, a szczegolnie Izabeli, 6 lat temu specjalnie pojechalam do Pulaw, aby odwiedzic, jak mi sie marzylo, wspaniale muzeum. No i rozczarowanie ogromne! Kilka pustych sal , w jakiejs konferencyjnej kilka kopii na scianach. Park, tez jakis niezadbany, a kiedys musial byc piekny. Domek Chinski zamkniety za ogrodzeniem z siatki, wokol trawa po pas. Ladny dworek aleksandryjski odrapany z zabitymi oknami. Dobre pomieszczenie na kawiarenke dla turystow, bo takiej brakuje! Ogolnie jakos tak smutno. Na dodadek, gdy schodzilam z rodzina na dol, miejscowe panie siedzace na lawce, ostrzegly nas, ze tam kreci sie lobuzeria i jest niebezpiecznie. Zrobilo sie wiec nieprzyjemnie. To miejsce naprawde zasluguje na szczegolne wyroznienie - na muzeum Izabeli Czartoryskiej. Ach, jak tam moze byc pieknie! Nie wiem, moze sie cos zmienilo w ciagu tych lat na lepsze. Zycze tego miastu! Kazdy kto kocha ojczysta historie nie ominie tego miejsca.
Znajac ogromne zaslugi Czartoryskich dla polskiej kultury, a szczegolnie Izabeli, 6 lat temu specjalnie pojechalam do Pulaw, aby odwiedzic, jak mi sie marzylo, wspaniale muzeum. No i rozczarowanie ogromne! Kilka pustych sal , w jakiejs konferencyjnej kilka kopii na scianach. Park, tez jakis niezadbany, a kiedys musial byc piekny. Domek Chinski zamkniety za ogrodzeniem z siatki, wokol trawa po pas. Ladny dworek aleksandryjski odrapany z zabitymi oknami. Dobre pomieszczenie na kawiarenke dla turystow, bo takiej brakuje! Ogolnie jakos tak smu... rozwiń
Avatar
Gość / 12 maja 2015 o 17:26
0
Puławskie muzeum od początku nie może rozwinąć swojej działalności ze względu na wybujałe ambicje pana dyrektora Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - właściciela pałacu, gdzie na cele ekspozycyjne udostępniono dotąd (rzecz jasna nie za darmo) jedną salę na parterze. Słyszeliśmy i do znudzenia czytaliśmy wypowiedzi pani zastępcy dyrektora instytutu, że po zakończonym remoncie konserwatorskim zabytkowych sal na pierwszym i drugim piętrze, wnętrza te zostaną przeznaczone na poszerzenie ekspozycji muzealnej. Remont zakończył się z końcem ubiegłego roku i do dzisiaj instytut nie jest w stanie wywiązać się z zapisanego w umowie (wykorzystano wszak fundusze unijne) obowiązku przekazania tych pomieszczeń muzealnikom. W zamian za to dowiadujemy się o pomyśle tworzenia instytuckiego muzeum rolnictwa, tak jakby było to pierwszorzędna potrzeba (pomijam w tym wszystkim aspekt finansowy związany z utrzymaniem tej instytucji kultury). Istnieją już przecież Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i i Narodowe Muzeum Rolnictwa w Szreniawie dysponujące wielohektarową powierzchnią ekspozycyjną - co zatem i gdzie chcą eksponować puławscy naukowcy (przecież nie muzealnicy)? Same książki napisane przez nich i ich poprzedników, mapy i parę urządzeń laboratoryjnych nie przyciągnie potencjalnych zwiedzających. Widać jednak, że pan dyrektor IUNG (nie muzealnik przecież) wie lepiej co turysta zobaczyć chce w Puławach i czy w ogóle do takiego muzeum przyjdzie, a jeśli już wstąpi tam, raczej przez przypadek, to chyba jedyny raz. Sprawdza się zatem to co pan dyrektor był łaskaw nie tak dawno publicznie powiedzieć: "co kogo obchodzi co chłop trzyma w stodole". Tymczasem puławskie Muzeum Czartoryskich trzyma w skrzyniach eksponaty przeznaczone na rozszerzenie ekspozycji i czeka aż panu i pani dyrektorom instytutu przyjdzie dobry humor na przekazanie sal pałacowych , do czego się dawno zobowiązali.
Puławskie muzeum od początku nie może rozwinąć swojej działalności ze względu na wybujałe ambicje pana dyrektora Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - właściciela pałacu, gdzie na cele ekspozycyjne udostępniono dotąd (rzecz jasna nie za darmo) jedną salę na parterze. Słyszeliśmy i do znudzenia czytaliśmy wypowiedzi pani zastępcy dyrektora instytutu, że po zakończonym remoncie konserwatorskim zabytkowych sal na pierwszym i drugim piętrze, wnętrza te zostaną przeznaczone na poszerzenie ekspozycji muzealnej. Remont zakończył się z końcem... rozwiń
Avatar
Lubky / 12 maja 2015 o 15:27
0

Puławy powinny mieć muzeum, bo to właśnie tu w pocz. XIX w. powstało pierwsze muzeum na polskich ziemiach. A co za problem, mając przychylność rodzinnej fundacji Czartoryskich, korzystać z tej przebogatej kolekcji. Trzeba tylko chcieć wspólnie działać, aby takie muzeum utrzymać. Chodzi tu nie tylko o miasto i powiat Puławy, ale też o ministra kultury oraz o gospodarza nieruchomości IUNG i o marszałka województwa, który w 2009 roku to muzeum powołał i nadal jest jego administratorem (w ramach filii Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym).

Avatar
Gość / 12 maja 2015 o 14:58
0
Dobry gość z pana członka zarządu powiatu. Rzuca pomysł (chwalebny- nie przeczę), a potem mówi, że najlepiej jakby go sfinansować z budżetu miasta, pieniędzy ministerialnych albo od sponsorów :) Panie członku zarządu powiatu! Takich pomysłów za czyjeś pieniądze to ja mam miliony :) Jak się Pan chce za coś brać poważnie, to proszę wskazać realne źródła finansowania, a nie zrzucać najważniejszą sprawę na innych.
Avatar
Gość / 12 maja 2015 o 14:03
0
I jak to zrobić z ludźmi (muzealnikami), którzy zarabiają najniższą krajową i nie maja szans na awans zawodowy bo zwyczajem stało się, że szefami placówek muzealnych z reguły zostają partyjni aparatczycy? Zresztą skąd dzisiaj wziąć szefa takiej placówki skoro wszyscy z PSL-u już maja swoje intratne stanowiska ;-) Przed laty gdy spadkobiercy byli w konflikcie z krakowskim muzeum to jakoś nie zaobserwowałem lubelskich "polityków" lobbujących za muzeum w Puławach. Dzisiaj gdy w gruncie rzeczy jest już pozamiatane to się obudzili? Too late! http://wyborcza.pl/1,75475,5631786,Skarby_Czartoryskich_wroca_do_Pulaw_.html
I jak to zrobić z ludźmi (muzealnikami), którzy zarabiają najniższą krajową i nie maja szans na awans zawodowy bo zwyczajem stało się, że szefami placówek muzealnych z reguły zostają partyjni aparatczycy? Zresztą skąd dzisiaj wziąć szefa takiej placówki skoro wszyscy z PSL-u już maja swoje intratne stanowiska ;-) Przed laty gdy spadkobiercy byli w konflikcie z krakowskim muzeum to jakoś nie zaobserwowałem lubelskich "polityków" lobbujących za muzeum w Puławach. Dzisiaj gdy w gruncie rzeczy jest już pozamiatane to się obudzili? Too... rozwiń
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 04:00
0
Znajac ogromne zaslugi Czartoryskich dla polskiej kultury, a szczegolnie Izabeli, 6 lat temu specjalnie pojechalam do Pulaw, aby odwiedzic, jak mi sie marzylo, wspaniale muzeum. No i rozczarowanie ogromne! Kilka pustych sal , w jakiejs konferencyjnej kilka kopii na scianach. Park, tez jakis niezadbany, a kiedys musial byc piekny. Domek Chinski zamkniety za ogrodzeniem z siatki, wokol trawa po pas. Ladny dworek aleksandryjski odrapany z zabitymi oknami. Dobre pomieszczenie na kawiarenke dla turystow, bo takiej brakuje! Ogolnie jakos tak smutno. Na dodadek, gdy schodzilam z rodzina na dol, miejscowe panie siedzace na lawce, ostrzegly nas, ze tam kreci sie lobuzeria i jest niebezpiecznie. Zrobilo sie wiec nieprzyjemnie. To miejsce naprawde zasluguje na szczegolne wyroznienie - na muzeum Izabeli Czartoryskiej. Ach, jak tam moze byc pieknie! Nie wiem, moze sie cos zmienilo w ciagu tych lat na lepsze. Zycze tego miastu! Kazdy kto kocha ojczysta historie nie ominie tego miejsca.
Znajac ogromne zaslugi Czartoryskich dla polskiej kultury, a szczegolnie Izabeli, 6 lat temu specjalnie pojechalam do Pulaw, aby odwiedzic, jak mi sie marzylo, wspaniale muzeum. No i rozczarowanie ogromne! Kilka pustych sal , w jakiejs konferencyjnej kilka kopii na scianach. Park, tez jakis niezadbany, a kiedys musial byc piekny. Domek Chinski zamkniety za ogrodzeniem z siatki, wokol trawa po pas. Ladny dworek aleksandryjski odrapany z zabitymi oknami. Dobre pomieszczenie na kawiarenke dla turystow, bo takiej brakuje! Ogolnie jakos tak smu... rozwiń
Avatar
Gość / 12 maja 2015 o 17:26
0
Puławskie muzeum od początku nie może rozwinąć swojej działalności ze względu na wybujałe ambicje pana dyrektora Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - właściciela pałacu, gdzie na cele ekspozycyjne udostępniono dotąd (rzecz jasna nie za darmo) jedną salę na parterze. Słyszeliśmy i do znudzenia czytaliśmy wypowiedzi pani zastępcy dyrektora instytutu, że po zakończonym remoncie konserwatorskim zabytkowych sal na pierwszym i drugim piętrze, wnętrza te zostaną przeznaczone na poszerzenie ekspozycji muzealnej. Remont zakończył się z końcem ubiegłego roku i do dzisiaj instytut nie jest w stanie wywiązać się z zapisanego w umowie (wykorzystano wszak fundusze unijne) obowiązku przekazania tych pomieszczeń muzealnikom. W zamian za to dowiadujemy się o pomyśle tworzenia instytuckiego muzeum rolnictwa, tak jakby było to pierwszorzędna potrzeba (pomijam w tym wszystkim aspekt finansowy związany z utrzymaniem tej instytucji kultury). Istnieją już przecież Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i i Narodowe Muzeum Rolnictwa w Szreniawie dysponujące wielohektarową powierzchnią ekspozycyjną - co zatem i gdzie chcą eksponować puławscy naukowcy (przecież nie muzealnicy)? Same książki napisane przez nich i ich poprzedników, mapy i parę urządzeń laboratoryjnych nie przyciągnie potencjalnych zwiedzających. Widać jednak, że pan dyrektor IUNG (nie muzealnik przecież) wie lepiej co turysta zobaczyć chce w Puławach i czy w ogóle do takiego muzeum przyjdzie, a jeśli już wstąpi tam, raczej przez przypadek, to chyba jedyny raz. Sprawdza się zatem to co pan dyrektor był łaskaw nie tak dawno publicznie powiedzieć: "co kogo obchodzi co chłop trzyma w stodole". Tymczasem puławskie Muzeum Czartoryskich trzyma w skrzyniach eksponaty przeznaczone na rozszerzenie ekspozycji i czeka aż panu i pani dyrektorom instytutu przyjdzie dobry humor na przekazanie sal pałacowych , do czego się dawno zobowiązali.
Puławskie muzeum od początku nie może rozwinąć swojej działalności ze względu na wybujałe ambicje pana dyrektora Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - właściciela pałacu, gdzie na cele ekspozycyjne udostępniono dotąd (rzecz jasna nie za darmo) jedną salę na parterze. Słyszeliśmy i do znudzenia czytaliśmy wypowiedzi pani zastępcy dyrektora instytutu, że po zakończonym remoncie konserwatorskim zabytkowych sal na pierwszym i drugim piętrze, wnętrza te zostaną przeznaczone na poszerzenie ekspozycji muzealnej. Remont zakończył się z końcem... rozwiń
Avatar
Lubky / 12 maja 2015 o 15:27
0

Puławy powinny mieć muzeum, bo to właśnie tu w pocz. XIX w. powstało pierwsze muzeum na polskich ziemiach. A co za problem, mając przychylność rodzinnej fundacji Czartoryskich, korzystać z tej przebogatej kolekcji. Trzeba tylko chcieć wspólnie działać, aby takie muzeum utrzymać. Chodzi tu nie tylko o miasto i powiat Puławy, ale też o ministra kultury oraz o gospodarza nieruchomości IUNG i o marszałka województwa, który w 2009 roku to muzeum powołał i nadal jest jego administratorem (w ramach filii Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym).

Avatar
Gość / 12 maja 2015 o 14:58
0
Dobry gość z pana członka zarządu powiatu. Rzuca pomysł (chwalebny- nie przeczę), a potem mówi, że najlepiej jakby go sfinansować z budżetu miasta, pieniędzy ministerialnych albo od sponsorów :) Panie członku zarządu powiatu! Takich pomysłów za czyjeś pieniądze to ja mam miliony :) Jak się Pan chce za coś brać poważnie, to proszę wskazać realne źródła finansowania, a nie zrzucać najważniejszą sprawę na innych.
Avatar
Gość / 12 maja 2015 o 14:03
0
I jak to zrobić z ludźmi (muzealnikami), którzy zarabiają najniższą krajową i nie maja szans na awans zawodowy bo zwyczajem stało się, że szefami placówek muzealnych z reguły zostają partyjni aparatczycy? Zresztą skąd dzisiaj wziąć szefa takiej placówki skoro wszyscy z PSL-u już maja swoje intratne stanowiska ;-) Przed laty gdy spadkobiercy byli w konflikcie z krakowskim muzeum to jakoś nie zaobserwowałem lubelskich "polityków" lobbujących za muzeum w Puławach. Dzisiaj gdy w gruncie rzeczy jest już pozamiatane to się obudzili? Too late! http://wyborcza.pl/1,75475,5631786,Skarby_Czartoryskich_wroca_do_Pulaw_.html
I jak to zrobić z ludźmi (muzealnikami), którzy zarabiają najniższą krajową i nie maja szans na awans zawodowy bo zwyczajem stało się, że szefami placówek muzealnych z reguły zostają partyjni aparatczycy? Zresztą skąd dzisiaj wziąć szefa takiej placówki skoro wszyscy z PSL-u już maja swoje intratne stanowiska ;-) Przed laty gdy spadkobiercy byli w konflikcie z krakowskim muzeum to jakoś nie zaobserwowałem lubelskich "polityków" lobbujących za muzeum w Puławach. Dzisiaj gdy w gruncie rzeczy jest już pozamiatane to się obudzili? Too... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 0 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 5 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 2

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 5

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 5 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open 3 0

Siatkówka plażowa W weekend w Zamościu odbędzie się Plaża Open, największy w naszym kraju turniej w tej dyscyplinie

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców 1 0

Budowa dwóch hal oraz instalacja systemu kontroli wjazdów i wyjazdów samochodów z giełdy. Na Lubelskim Rynku Hurtowym szykują się nowe inwestycje.

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było 40 1

Daje możliwość całkowitej izolacji chorego od otoczenia. Ma też własne zasilanie, dzięki czemu transport pacjenta zakażonego np. wirusem Ebola do specjalistycznego szpitala będzie łatwiejszy. Od czwartek Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe na nowy sprzęt. To kapsuła życia.

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski 1 0

Od piątku w naszym mieście kibice będą mieli okazję obserwować zmagania najlepszych lekkoatletów w kraju. Na stadionie przy al. Piłsudskiego do rywalizacji przystąpi ponad 400 zawodników

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt
21 lipca 2018, 17:00

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 17 w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) odbędzie się wernisaż wystawy Tam gdzie teraz 2018.

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina
galeria

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina 22 3

Bez opóźnień powinna się zakończyć przebudowa linii kolejowej między Lublinem a Kraśnikiem. Na szlaku budowane są nowe perony: wygodniejsze dla pasażerów i dostępne dla osób niepełnosprawnych. Po wakacjach robotnicy przeniosą się na odcinek między Kraśnikiem a Zaklikowem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.