Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 lutego 2020 r.
16:48

W Puławach łatwiej będzie można zabudować działkę. Zmiana przepisów o zieleni

8 20 A A
Szutrowe ścieżki na Skwerze Niepodległości do niedawna były uznawane za powierzchnię biologicznie czynną. Po zmianie przepisów już się do niej nie zaliczają. Tym samym cały teren zaczął łamać zapisy miejscowego planu. Ten został więc zmieniony
Szutrowe ścieżki na Skwerze Niepodległości do niedawna były uznawane za powierzchnię biologicznie czynną. Po zmianie przepisów już się do niej nie zaliczają. Tym samym cały teren zaczął łamać zapisy miejscowego planu. Ten został więc zmieniony (fot. Radosław Szczęch)

Wyśrubowane normy powierzchni biologicznie czynnej stanowiły bariery dla rozwoju wielu inwestycji w mieście. Dlatego radni zgodzili się na poluzowanie zapisów planu zagospodarowania. O zmiany prosiła m.in. jedna z parafii oraz IUNG.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, jaką część danej działki ma stanowić tzw. powierzchnia biologicznie czynna (PBC) mówi miejscowy plan zagospodarowania. Ten przyjęty w Puławach ustalił jej minima na dość wysokim poziomie, często powyżej wymogów ministerialnych. Planistom wydawało się, że im więcej zieleni na działkach, tym lepiej, ale po latach narzucona ilość PBC zaczęła utrudniać ich zabudowę.

Problem pogłębił się dwa lata temu, gdy rząd przyjął nową, bardziej precyzyjną definicję PBC. Poprzednio niemal każdy teren nieutwardzony można było zaliczyć jako biologicznie czynny. Obecnie podstawowym warunkiem jest autentyczna, naturalna zieleń.

Zmiana definicji to kłopot m.in. dla Skweru Niepodległości, którego znaczną część stanowią szutrowe ścieżki. Te, zgodnie z aktualnym rozporządzeniem, nie są już powierzchnią biologiczną. W związku z tym jej ilość automatycznie spadła z 80 do 68 proc. łamiąc zapisy planu miejscowego. Ratusz zaproponował więc obniżenie minimów PBC w tym miejscu do 50 proc. Powstały w ten sposób „zapas” ma być wykorzystany m.in. do budowy nowych ścieżek.

Innym przykładem jest niezagospodarowany, zaniedbany teren poprzemysłowy pomiędzy ul. Dęblińską a bulwarem wiślanym. Plan zakłada w tym miejscu działalność turystyczną, budowę hoteli itp. I chociaż właściciele działek o to nie prosili, puławscy urzędnicy uznali, że przy okazji innych zmian poluzują narzucone minima PBC z 50 do 30 proc. Zdaniem urzędników może to być zachętą dla inwestorów. – Dzięki temu nie będziemy się wstydzić tego miejsca przy wjeździe do miasta – mówił Paweł Oroń, kierownik Wydziału Planowania Przestrzennego w puławskim Ratuszu.

Tej zmianie sprzeciwiali się radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość. – Skoro właściciel o to nie prosi, nie przychodzi na komisję, nie rozmawia z radnymi, to znaczy, że taka sytuacja mu odpowiada – uznała Halina Jarząbek, przewodnicząca klubu oraz szefowa komisji gospodarki.

Sceptyczni wobec zmian byli także „Samorządowcy”, czyli klub radnego Janusza Grobla.

– Zieleń jest bezwarunkową wartością w naszym mieście. Powinniśmy być niezwykle ostrożni i uważni, bo to leży w interesie naszego miasta, naszych dzieci i kolejnych pokoleń – mówiła radna Ewa Wójcik, przypominając prezydentowi jego wypowiedzi sprzed lat o istotnej roli zieleni w Puławach.

Za zmianami ułatwiającymi zabudowę działek optowali natomiast radni z klubu „Niezależni” oraz Koalicji Samorządowej. – Z samych trawników nie zdołamy utrzymać nowej hali sportowej, czy Domu Chemika. Jeśli chcemy zatrzymać w naszym mieście młodzież, zapewnić jej miejsca pracy, to musimy ułatwić działalność przedsiębiorcom – mówił radny Andrzej Kuszyk.

W podobnym tonie wypowiadał się radny Mariusz Cytryński. – Puławom brakuje terenów przemysłowych. Doszliśmy do ściany. Dlatego zmieńmy ten plan, niech wartość działek rośnie i niech one będą zabudowywane –przekonywał odnosząc się do terenu przy ul. Dęblińskiej. Ponadto, jak zauważył, zmiany w planie pozwalające na zmniejszenie ilości zieleni, np. przy szkołach, nie muszą skutkować jej usuwaniem. – To, że dopuszczamy coś, nie oznacza, że od razu lecimy tam z toporami, wylewamy asfalt i kładziemy kostkę – tłumaczył.

Tu może być mniej zieleni

Ostatecznie rada miasta przyjęła większość proponowanych zmian w planie zagospodarowania. Zliberalizowano zapisy dotyczące ilości PBC na ponad 20 działkach, m.in. na osiedlu domków jednorodzinnych przy ul. Żulinki, na terenie IUNG przy Królewskiej, na działce przy ul. ks. Izabelli należącej do parafii pw. Wniebowzięcia NMP i innych. Z projektu uchwały usunięto natomiast działkę w pobliżu Pałacu Marynki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium