Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

17 lutego 2020 r.
21:04

Wycinka drzew w Puławach. Mieszkaniec oburzony, spółdzielnia wyjaśnia

Autor: Zdjęcie autora rs
32 87 A A
Wycinka drzew na osiedlu Norwida w Puławach
Wycinka drzew na osiedlu Norwida w Puławach (fot. Radosław Szczęch)

Na osiedlu Norwida na wniosek Puławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wycięto ok. 12 starych drzew, głównie wierzb i klonów. Część mieszkańców żałuje, że zniszczono zielony zakątek i żąda wyjaśnień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wycinkę przeprowadzono bez konsultacji z mieszkańcami. Zniszczono bardzo ładny teren zielony – ocenia Jarosław Kręgiel, jeden z mieszkańców osiedla. Jego zdaniem, brakuje informacji o tym, kto odpowiada za wycinkę, a także o jej powodach.

Drzewa usunęła Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa. – Musieliśmy to zrobić, bo zostaliśmy zobligowani przez straż pożarną do budowy dróg pożarowych. I wykonujemy je etapami od 2016 roku. W tym roku chcemy wykonać takie drogi na os. Norwida, a także na os. Gościńczyk. Zawsze informujemy o tym naszych mieszkańców, a osoby zainteresowane zapraszamy do budynku administracji, gdzie mogą zapoznać się ze szczegółową dokumentacją – mówi Katarzyna Chabros, wiceprezes PSM-u.

– Wszystko robimy zgodnie z prawem. Zmiany, które przeprowadzimy na os. Norwida zostały zaakceptowane przez Zarząd Dróg Miejskich. To będzie kompleksowa renowacja. Dzięki nowym drogom pożarowym do wielu bloków bez problemu będzie mogła dojechać straż pożarna, karetka pogotowia, gazownicy. Dotychczas było to utrudnione – tłumaczy Waldemar Miazga, kierownik osiedla. – Po zakończeniu prac budowlanych zasadzimy nowe drzewa i krzewy – zapewnia.

Podobne zmiany zaszły już przy ul. Lubelskiej 25. W tym roku wycięto również 4 drzewa pod nową drogę pożarową na os. Gościńczyk, przy bloku nr 9. Ta ostatnia powstanie w pierwszej kolejności, czyli w ciągu najbliższych miesięcy. 

Wycinka drzew na osiedlu Norwida w Puławach (fot. Radosław Szczęch)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 87

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 lutego 2020 r. o 21:18
+17
Durne, restrykcyjne ogólnopolskie przepisy, w tym przypadku dotyczące budowy dróg przeciwpożarowych, zniszczą nasz kraj.
Avatar
Chory system / 17 lutego 2020 r. o 21:58
+14
Durne, restrykcyjne ogólnopolskie przepisy, w tym przypadku dotyczące budowy dróg przeciwpożarowych, zniszczą nasz kraj.
 Można było nie dopuścić do powstania tak chorego prawa. Jak powstawał taki bubel prawny gdzie był poseł Szulowski? Poseł Karpiński? Gdzie byli inni? 
Avatar
Gość / 17 lutego 2020 r. o 23:06
+13
Wszyscy mądrzy dopóki któremuś się mieszkanie nie zapali.
Avatar
Gość / 17 lutego 2020 r. o 21:42
+13
Tak musi być taka szeroka bo takie jest poj..... prawo przeciwpożarowe. Niewolnictwo XXI wieku.
Avatar
Vdvmk / 17 lutego 2020 r. o 23:13
+12
Takie działania, to efekt domina. Są tacy, którzy definiują je jako równia pochyła. Jak zwał, tak zwał. Prezes jest albo pospolitym ignorantem, albo wysłannikiem diabła.
 Gdyby w pożarze zginął ktoś z twoich bliskich co byś mówił? Czy nie wyzywałbyś wtedy i nie oskarżył prezesa że zgodnie z Ustawą RP nie wybudował dróg przeciwpożarowych? To ty hejterze jestes ignorantem i wyslannikiem diabła. 
Avatar
Bfhjbv / 17 lutego 2020 r. o 22:19
+12
Ciekawe czy ta droga musi być aż taka szeroka?[/quote]   [quote]Tak musi być taka szeroka bo takie jest poj..... prawo przeciwpożarowe. Niewolnictwo XXI wieku.
  Na podstawie art 13 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późn. zm.) zarządza się, co następuje: § 12. Wymogi dotyczące drogi pożarowej Minimalna szerokość drogi pożarowej powinna wynosić co najmniej 4 m.  Droga pożarowa powinna przebiegać wzdłuż dłuższego boku budynku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4, na całej jego długości, a w przypadku gdy krótszy bok budynku ma więcej niż 60 m - z jego dwóch stron, przy czym bliższa krawędź drogi pożarowej musi być oddalona od ściany budynku o 5-15 m dla obiektów zaliczanych do kategorii zagrożenia ludzi i o 5-25 m dla pozostałych obiektów. Pomiędzy tą drogą i ścianą budynku nie mogą występować stałe elementy zagospodarowania terenu lub drzewa i krzewy o wysokości przekraczającej 3 m, uniemożliwiające dostęp do elewacji budynku za pomocą podnośników i drabin mechanicznych.
  Na podstawie art 13 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późn. zm.) zarządza się, co następuje: § 12. Wymogi dotyczące drogi pożarowej Minimalna szerokość drogi pożarowej powinna wynosić co najmniej 4 m.  Droga pożarowa powinna przebiegać wzdłuż dłuższego boku budynku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4, na całej jego długości, a w przypadku gdy krótszy bok budynku ma więcej niż 60 m - z jego dwóch stron, przy czym bliższa krawędź drogi poża... rozwiń
Avatar
Gość / 17 lutego 2020 r. o 21:51
+12
Z tego co można zasięgnąć w necie pozwolenia na wycinkę oraz pozwolenia na budowę dróg przeciwpożarowych wydają starostwa powiatowe.
Avatar
Paranoja / 17 lutego 2020 r. o 21:23
+12
Spoko wycinajcie, zabetonujcie na około i będzie na pewno lepsze powietrze do oddychania! Brawo! Porobicie piękne drogi pożarowe a kołki zaparkują samochody na nich! A służby ratownicze jak nie miały jak wjechać tak nie wjadą!
Avatar
Greg / 17 lutego 2020 r. o 21:48
+11
Tragicznie było patrzeć na wycinkę pięknych dojrzałych drzew. Zero komunikacji z mieszkańcami. Spółdzielnie mieszkaniowe to stan umysłu.
Avatar
Gość / 17 lutego 2020 r. o 21:47
+11
Durne przepisy mowia ze droga przeciwpożarową musi przebiegać 5-15 m od budynku. W tych odległościach akurat rosną drzewa i są tereny zielone.
Avatar
gosc 1 / 5 marca 2020 r. o 11:43
0
Tak naukowcy z tych instytutów pisza do spółdzielni, potrzeba informacji, o tym, że drzewa będą wyciane, a tych brakuje, potrzeba rownież ludzi, którzy w koncu zaczną czegoś wymagać od spółdzielni.
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 10:43
+1
Nic nie słyszałem, nic nie widziałem - trzeba czytać ogłoszenia i pisma. Jak jest czas na sprzeciwy, to wszyscy siedzą cicho. No nic nie widzą i nie słyszą - bo to się wiąże z odpowiedzialnością. Jak zaczyna się robota - wielkie larum, bo wrzeszczeć i opluwać najłatwiej, za to się nie odpowiada !
Avatar
jur / 18 lutego 2020 r. o 18:34
-3
"Zawsze informujemy o tym naszych mieszkańców, a osoby zainteresowane zapraszamy do budynku administracji, gdzie mogą zapoznać się ze szczegółową dokumentacją – mówi Katarzyna Chabros, wiceprezes PSM-u". NA GOŚCIŃCZYKU nic nie SŁYSZAŁEM !!!!!!!!!!!!
Avatar
EK / 18 lutego 2020 r. o 18:26
+1
Ja tego nie rozumiem, jak można było wyciąć 4 drzewa 40-50 letnie na Osiedlu Gościńczyk, przy bloku nr 9. Pod drogę pożarową, ale jak to ma być zrobione tak jak przed blokiem na ul. Wojska Polskiego, to protestuję! Czy nie można było ich przesunąć, aby ich oszczędzić?
Avatar
Też mieszkaniec spółdzielni / 18 lutego 2020 r. o 17:16
+1
A zgadnijcie kto za to zapłaci , a kto na tym zarobi ,  myślę że większość co tu piszą za to zapłaci 
Avatar
olo / 18 lutego 2020 r. o 14:11
+1
Pytanie, gdzie trafiają drzewa z wycinki? przecież to drzewo jest warte kupę kasy.... a i palenia w kominku na całe dwie zimy....
Avatar
gość / 18 lutego 2020 r. o 13:38
+5
Pasteloza i wyrżnięte drzewa. Kwintesencja współczesnych Puław ...
Avatar
ala / 18 lutego 2020 r. o 12:23
-1
Jak się pięciu dzbanów spali bo straż czy karetka nie będą mogły dojechać to wtedy będzie płacz po ch... nam takie wielkie drzewa przy blokach one przeszkadzają. wyraźnie PSM odpowiada będą nowe nasadzenia i tych nasadzeń trzeba kategorycznie wymagać i robić je z głową. tak, tak wiem one będą rosły 30 lat, ale życie to sztuka wyborów niestety.
 Czy masz wiedzę o tym, że jakieś mieszkanie  albo blok  spalił się doszczętnie z powodu niemożności dojazdu straży? Straty spowodowane przez pożary  mieszkań to promile kwot jakie wydajemy na bezsensowną prewencję.
 Czy masz wiedzę o tym, że jakieś mieszkanie  albo blok  spalił się doszczętnie z powodu niemożności dojazdu straży? Straty spowodowane przez pożary  mieszkań to promile kwot jakie wydajemy na bezsensowną prewencję. rozwiń
Avatar
. / 18 lutego 2020 r. o 12:18
+8
Jak się pięciu dzbanów spali bo straż czy karetka nie będą mogły dojechać to wtedy będzie płacz po ch... nam takie wielkie drzewa przy blokach one przeszkadzają. wyraźnie PSM odpowiada będą nowe nasadzenia i tych nasadzeń trzeba kategorycznie wymagać i robić je z głową. tak, tak wiem one będą rosły 30 lat, ale życie to sztuka wyborów niestety.
 Za drogi ppoż zapłaciliśmy grube miliony. Za nasadzenia i pielęgnacje- zapłacimy kolejne duże pieniądze. Duże drzewo jest w utrzymaniu mało kosztowne (zbiórka liści). Zatrzymuje w ziemi i w powietrzu kilkaset litrów wody, żebymy: Ty i ja mogli normalnie w lecie oddychać. Przerabia na nawóz psie kupy z okolicy. Zacienia rozgrzane mury i asfalt. Mało?
 Za drogi ppoż zapłaciliśmy grube miliony. Za nasadzenia i pielęgnacje- zapłacimy kolejne duże pieniądze. Duże drzewo jest w utrzymaniu mało kosztowne (zbiórka liści). Zatrzymuje w ziemi i w powietrzu kilkaset litrów wody, żebymy: Ty i ja mogli normalnie w lecie oddychać. Przerabia na nawóz psie kupy z okolicy. Zacienia rozgrzane mury i asfalt. Mało? rozwiń
Avatar
Gość / 18 lutego 2020 r. o 12:06
-7
Jak się pięciu dzbanów spali bo straż czy karetka nie będą mogły dojechać to wtedy będzie płacz po ch... nam takie wielkie drzewa przy blokach one przeszkadzają. wyraźnie PSM odpowiada będą nowe nasadzenia i tych nasadzeń trzeba kategorycznie wymagać i robić je z głową. tak, tak wiem one będą rosły 30 lat, ale życie to sztuka wyborów niestety.
Zobacz wszystkie komentarze 87

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 marca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 marca 2020 r.

"Poranek u św. Józefa". Tak lubelscy księża w czasie epidemii kontaktują się z parafianami
Wideo
film

"Poranek u św. Józefa". Tak lubelscy księża w czasie epidemii kontaktują się z parafianami

Na oryginalny pomysł na komunikację, w czasach kiedy kontakty międzyludzkie są mocno ograniczone, wpadli kapłani z parafii przy ul. Filaretów. W sobotę zaprosili parafian na... wspólną kawę. Kawa była w wirtualnej przestrzeni ale stworzyła okazję by przekazać wiernym ważne informacje

Izolatoria w woj. lubelskim, czyli nowe miejsca dla zakażonych koronawirusem. W Lublinie działa w hotelu Huzar
film

Izolatoria w woj. lubelskim, czyli nowe miejsca dla zakażonych koronawirusem. W Lublinie działa w hotelu Huzar

O działalności izolatoriów poinformował w poniedziałek wieczorem wojewoda lubelski.

Koronawirus atakuje lubelską policję. Komendant zapowiada wyjaśnienie wszystkich zarzutów pod adresem przełożonych

Koronawirus atakuje lubelską policję. Komendant zapowiada wyjaśnienie wszystkich zarzutów pod adresem przełożonych

Dyskusja w nieformalnej grupie mundurowych o przypadkach zakażenia koronawirusem w III komisariacie w Lublinie doszła do takiego poziomu, że oficjalnie na wpisy zareagowała komenda wojewódzka. Już u 12 funkcjonariuszy z „trójki” potwierdzono wirusa, a 60 z lubelskiego garnizonu objęto kwarantanną.

Perła pomaga w walce z koronawirusem. Kupuje karetkę dla szpitala zakaźnego w Puławach

Perła pomaga w walce z koronawirusem. Kupuje karetkę dla szpitala zakaźnego w Puławach

Lubelski Browar Perła sfinansuje zakup specjalistycznego ambulansu dla SPZOZ w Puławach. W ten sposób lubelska firma chce się włączyć w walkę z epidemią koronawirusa.

Zmarło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Aż trzy osoby ze szpitala w Radomiu
Nowe dane

Zmarło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Aż trzy osoby ze szpitala w Radomiu

Mamy 71 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych – informuje Ministerstwo Zdrowia. Zmarło też pięcioro kolejnych zakażonych pacjentów.

Nie żyje pacjent ze szpitala w Biłgoraju zakażony koronawirusem. Trzy nowe osoby zakażone w woj. lubelskim
Pilne

Nie żyje pacjent ze szpitala w Biłgoraju zakażony koronawirusem. Trzy nowe osoby zakażone w woj. lubelskim

Nie żyje 60-letni pacjent zakażony koronawirusem leczony w szpitalu w Biłgoraju - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Są też trzy nowe przypadku zakażenia.

Ekspert: Nauka historii jest chaotyczna i mocno nieprzemyślana, ale z maturą problemów nie będzie

Ekspert: Nauka historii jest chaotyczna i mocno nieprzemyślana, ale z maturą problemów nie będzie

Ostatnie uśrednione wyniki matury z historii nie nastrajają optymistycznie, bo one w istocie ledwie przekraczają magiczną linię zdawalności - mówi Sebastianem Adamkiewicz, doktor nauk humanistycznych, autor wydanej właśnie książki „Polska. Na tropie historii”.

Andrzej Młotek nowym prezesem Ursusa

Andrzej Młotek nowym prezesem Ursusa

Andrzej Młotek został powołany na nowego prezesem zarządu Ursusa. Wcześniej tą funkcję pełnił Ryszard Matkowski. To kolejna zmiana na stanowisku kierowniczym w tej firmie.

Chcą zwolnić policjantów z Białej Podlaskiej. Chodzi o sprawę samochodu rozbitego na latarni

Chcą zwolnić policjantów z Białej Podlaskiej. Chodzi o sprawę samochodu rozbitego na latarni

Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi śledztwo w sprawie policjantów z bialskiej komendy. Chodzi o zdarzenie z października ubiegłego roku, gdy przy jednej z ulic w Białej Podlaskiej znaleziono porzucone auto, które uderzyło w latarnię i znak drogowy.

Budowa S17 i S19 w woj. lubelskim. Prace w ograniczonym zakresie, wykonawcy mają mniej pracowników

Budowa S17 i S19 w woj. lubelskim. Prace w ograniczonym zakresie, wykonawcy mają mniej pracowników

Mimo ograniczeń związanych z koronawirusem wykonawcy nie przerywają prac na drogach w naszym województwie. Trwają prace m. in. na drogach łączących Lublin i Rzeszów oraz na tzw. węźle "Lubelska".

Wirtualny spacer po wystawie "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński"

Wirtualny spacer po wystawie "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński"

Centrum Spotkania Kultur zaprasza do obejrzenia materiału filmowego z wystawy "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński" prezentowanej w ramach Festiwalu Scena w Budowie.

Pionierski projekt powiatu kraśnickiego. Tak ma wyglądać Środowiskowe Centrum Wsparcia

Pionierski projekt powiatu kraśnickiego. Tak ma wyglądać Środowiskowe Centrum Wsparcia

To ma być pierwszy w Lubelskiem tego typu ośrodek. Będzie służyć pomocą osobom z autyzmem, niepełnosprawnym i starszym. Starostwo Powiatowe pokazało wizualizację Środowiskowego Centrum Wsparcia, które znajdzie się w budynku po dawnej przychodni przy al. Nieodległości w Kraśniku.

Pożar w Rejowcu. W ogniu stanął budynek gospodarczy
Zdjęcia
galeria

Pożar w Rejowcu. W ogniu stanął budynek gospodarczy

Trzy zastępy strażaków walczyły z pożarem, jaki wybuchł w poniedziałek, po godz. 15 na posesji jednego z mieszkańców Rejowca w powiecie chełmskim.

Koronawirus przemytnikom nie przeszkadza

Koronawirus przemytnikom nie przeszkadza

3 tys. paczek przemyconych z Ukrainy papierosów o wartości ponad 42 tys. zł zatrzymali na terenie powiatu chełmskiego funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.