Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 listopada 2019 r.
16:44

Wzrosną stawki czynszu dla Muzeum Czartoryskich. Projekt czeka na podpis prezydenta

0 27 A A
Świątynia Sybilli to część zabytkowych nieruchomości zarządzanych przez IUNG, a wykorzystywanych przez miejskie Muzeum Czartoryskich
Świątynia Sybilli to część zabytkowych nieruchomości zarządzanych przez IUNG, a wykorzystywanych przez miejskie Muzeum Czartoryskich (fot. rs)

Od 3 listopada obowiązują nowe, komercyjne stawki czynszu dla Muzeum Czartoryskich. Największy najemca dotychczas płacił ok. 70 tys. zł rocznie. Zgodnie z niezatwierdzonym jeszcze projektem umowy, suma ta ma wzrosnąć pięciokrotnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Puławska placówka dotychczas cieszyła się zerową stawką czynszu, co było związane z tzw. trwałością projektu unijnego. Płacono jedynie za bieżące utrzymanie, około 5,8 tys. zł miesięcznie, czyli w granicach 70 tys. zł rocznie. Gdy trwałość wygasła, Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa przygotował operat szacunkowy i przystąpił do negocjacji z miastem w sprawie nowej, komercyjnej stawki najmu.

Obecnie puławskie muzeum funkcjonuje w pałacu tymczasowo bez umowy, jedynie na podstawie jej projektu. O tym, jak on wygląda, szczególnie jeśli chodzi o koszty, dyrektor Muzeum Czartoryskich, Honoratę Mielniczenko, wypytywali w tym tygodniu radni z komisji kultury.

Jak poinformowała pani dyrektor, zgodnie z projektem, nowy czynsz wyniesie rocznie ponad 381 tys. zł. Stawki za metr są wyższe, niż te, które zaproponowano miastu w lecie. Ostatecznie miasto ma jednak zyskać. Chodzi o to, że Puławy nie będą musiały płacić całorocznych stawek za korzystanie z wykorzystywanych sezonowo obiektów parkowych. Umowa na przykład na Świątynię Sybilli, czy Dom Gotycki będzie obowiązywała jedynie 5 miesięcy w roku (od maja do września).

Poza wzrostem kosztów związanych z nowym czynszem, Muzeum Czartoryskich musi udźwignąć także wzrost płacy minimalnej czy bieżącego utrzymania. Dyrektor placówki przewiduje, że łączne wydatki w 2020 roku przekroczą 1,5 mln zł, z czego ponad 900 tys. zł to suma wynagrodzeń dla pracowników, a 381 – czynsz. Tymczasem po stronie spodziewanych dochodów takiej sumy nie ma.

– Środki są niewystarczające – przyznała podczas zebrania komisji kultury, dyrektor Mielniczenko. Według jej obliczeń, placówka rocznie może liczyć na ok. 270 tys. ze sprzedaży biletów. Żeby dopiąć budżet w zaplanowanym kształcie, placówka musi zatem albo znacznie zwiększyć wpływy ze sprzedaży w przyszłym roku albo przekonać radnych do "znalezienia" dodatkowych środków (ponad 200 tys. zł) na działalność statutową.

W tej sytuacji pomogłoby także wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych cen najmu. Rozmowy w tej sprawie nie zostały jeszcze oficjalnie zakończone. Projekt umowy czeka na podpis prezydenta oraz zatwierdzenie przez radę naukową IUNG–u.

e-Wydanie

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Fsxvj / 19 listopada 2019 o 19:06
+7
Prezydent Maj w kampanii obiecywał większy dynamizm, dlaczego nie wystąpi do Ministerstwa Kultury o środki na Muzeum Czartoryskich. Przecież muzeum puławskie był PIERWSZYM muzeum na ziemiach polskich.
 Jakby minister kultury gotował muzea miejskie to by zakładał swoje. Albo polarnictwa. Na polarnictwo musi być i żaden dynamizm tu nie pomoże. 
Avatar
Nemo / 19 listopada 2019 o 18:00
+7
Jak może prezydent wystąpić o dotację na muzeum do MKDN, gdy sam wie że te muzeum jest tylko z nazwy muzeum, a ilość eksponatów własnych (nie wypożyczonych) odpowiada wymogom "izby pamięci". O podniesieniu czynszu wiedzieli wszyscy, i zamiast przystąpić do remontu Pałacu Marynki weszli w nowe inwestycje. Dziwię się tylko radnym i prezydentowi że tego nie uwzględnili w planie budżetowym i polityce kulturalnej miasta. A swoją drogą zaskakuje mnie stanowisko - nic nierobienia - pani dyrektora MCZ, a bilans jej pracy: 900tys, na płacę (dla swoich) zysk z biletów .. może 270 tys. Znam ustawę o muzeach, że "muzeum jest jednostką organizacyjną nie nastawioną na zysk", ale ... Puław po prostu nie stać na prawdziwe MUZEUM przy takim dyrektorze... z nadania partyjnego (BMW) i jak widać, bez wizji na nowoczesne muzeum!!!! Pora na ogłoszenie konkursu na dyrektora (który miał się odbyć w nowym roku... tj. rok czy 2 lata temu). Bo następne lata to ............ marnowanie społecznych pieniędzy, a mieszkańcy na to nie pozwolą!
Jak może prezydent wystąpić o dotację na muzeum do MKDN, gdy sam wie że te muzeum jest tylko z nazwy muzeum, a ilość eksponatów własnych (nie wypożyczonych) odpowiada wymogom "izby pamięci". O podniesieniu czynszu wiedzieli wszyscy, i zamiast przystąpić do remontu Pałacu Marynki weszli w nowe inwestycje. Dziwię się tylko radnym i prezydentowi że tego nie uwzględnili w planie budżetowym i polityce kulturalnej miasta. A swoją drogą zaskakuje mnie stanowisko - nic nierobienia - pani dyrektora MCZ, a bilans jej pracy: 900tys, na pł... rozwiń
Avatar
V. / 19 listopada 2019 o 19:39
+5
Kolejna placówka do dotowania z naszych podatków. Panie Maj tego nam pan nie obiecywał w kampanii wyborczej.
A co obiecywał trollu? Że zaora muzeum miejskie dopiero co ustanowione przez Grobla? Nie przypominam sobie.
Wypraszam sobie, ale inicjatywa utworzenia muzeum miejskiego wyszła i byla pomysłem radnych PIS. Oczywiście teraz jak zawsze przypisywanie innym zasług i działań prawdziwych pomysłodawców!
 Nie walnij kloca przypadkiem. Jak tak uszczęśliwili nas na siłę nowym wydatkiem to dlaczego za tym nie poszły pieniądze na utrzymanie z ministerstwa kultury ? Dlaczego ja i moje dzieci wnuki mają utrzymywać tę ich fanaberię?
 Nie walnij kloca przypadkiem. Jak tak uszczęśliwili nas na siłę nowym wydatkiem to dlaczego za tym nie poszły pieniądze na utrzymanie z ministerstwa kultury ? Dlaczego ja i moje dzieci wnuki mają utrzymywać tę ich fanaberię? rozwiń
Avatar
cfhbn / 20 listopada 2019 o 09:20
+4
Kolejny sukces. Pięciokrotnie wyższe stawki. Gdzie są pochwalne komentarze?
 Przecież wcześniej były stawki darmowe z powodu remontu z pieniędzy unii. po takim remoncie obowiązuje tzw trwałość projektu podczas którego stawką czynszu równała się zero  Teraz ta laba się skończyła i nikt nie złamie prawa i nie narazić się na odwołanie  żeby oddawać swoj budynek komuś za darmo. Ale oczywiście farma trolli ma sukces że manipuluje i napuszcza nieprawdą
Avatar
Max / 20 listopada 2019 o 00:14
+4
Jak widać mało was wie o co chodzi w pracy muzeum (oprócz Nemo), faktycznie muzeum tworzą ludzie, a jak widać dyrektor przerosło Muzeum Czartoryskich. Nie jest to wyższa półka Janowca, tzw. muzea rezydencjonalne wymagają  zdolności menedżerskich i otrzaskania w przemyśle kultury. Nie rozumiem postawy Pana Prezydenta i Komisji Kultury że tolerują tak niskie loty tego muzeum. Fakt, na to szkoda pieniedzy.
Avatar
Vfhb / 19 listopada 2019 o 22:34
+4
Kolejna placówka do dotowania z naszych podatków. Panie Maj tego nam pan nie obiecywał w kampanii wyborczej.
A co obiecywał trollu? Że zaora muzeum miejskie dopiero co ustanowione przez Grobla? Nie przypominam sobie.
A ty znowu tym trollem jedziesz. Zapewne jesteś jakim Wojem albo Świszczem majowym. Co Maj obiecywał? Przede wszystkim gruszki na wieżbie. A w szczegółach - darmową ofertę kulturalną -  festiwal wszystkie strony świata bez biletów, a ja bilety musiałem kupować w tym roku.
 Trollu zapomniałeś dodać że w tym roku rząd sprawiedliwych pierwszy raz w historii odebrał wszelkie dotacje dla festiwalu. I tylko miasto jako jedyne wsparło finansowo wszystkie strony świata. Po drugie co Twój komentarz ma wspólnego z jakimiś wymaiginowanymi obietnicami wyborczymi dotyczymi muzeum? Ps. Co do kultury. Pisze się wierzba nie wieżba
 Trollu zapomniałeś dodać że w tym roku rząd sprawiedliwych pierwszy raz w historii odebrał wszelkie dotacje dla festiwalu. I tylko miasto jako jedyne wsparło finansowo wszystkie strony świata. Po drugie co Twój komentarz ma wspólnego z jakimiś wymaiginowanymi obietnicami wyborczymi dotyczymi muzeum? Ps. Co do kultury. Pisze się wierzba nie wieżba rozwiń
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 09:44
+3
Można było jeszcze zdewastowac pomieszczenia wtedy może czynsz byłby mniejszy?
Avatar
Stop mowie nienawiści / 19 listopada 2019 o 18:58
+3
Kolejna placówka do dotowania z naszych podatków. Panie Maj tego nam pan nie obiecywał w kampanii wyborczej.
 A co obiecywał trollu? Że zaora muzeum miejskie dopiero co ustanowione przez Grobla? Nie przypominam sobie.
Avatar
mari / 22 listopada 2019 o 14:35
+2
Prezydent-nic nie może (jak widać z jego działania)!. Dlatego mieszkańcy Puław domagają się informacji na temat umów podpisanych z dyrektorami mianowanymi bez konkursu, z przyczyn politycznych: Domu Chemika i Muzeum Czartoryskich (czas zatrudnienia, płaca). Bo PIT nie oddaje tego.
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 14:32
+2
Przecież tam musi być określony terminami podpisany kiedyś kontrakt o pracę. Nikt jej nie wyrzuci podczas jego trwania.
Avatar
mari / 22 listopada 2019 o 14:35
+2
Prezydent-nic nie może (jak widać z jego działania)!. Dlatego mieszkańcy Puław domagają się informacji na temat umów podpisanych z dyrektorami mianowanymi bez konkursu, z przyczyn politycznych: Domu Chemika i Muzeum Czartoryskich (czas zatrudnienia, płaca). Bo PIT nie oddaje tego.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 14:19
+1
Pensja pani dyrektor Mielniczenko, taka jak w warszawskich muzeach. Kadrowa tez całkiem nieźle zarabia. Warto się tym zając.
Avatar
we / 21 listopada 2019 o 23:12
+1
Dlaczego marnowane są nasze pieniądze!
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 22:48
+1
Hola, hola!!! ta pani  nie zakładała tego muzeum muzeum. Ta pani to to muzeum dewastuje.
Avatar
ry / 20 listopada 2019 o 16:02
0
Ludzie, Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, mówi kiedy można dyrektora odwołać, a jak mało to wystarczy zrobić kontrolę MCZ i....... rozliczyć za działalność muzealną. 
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 14:32
+2
Przecież tam musi być określony terminami podpisany kiedyś kontrakt o pracę. Nikt jej nie wyrzuci podczas jego trwania.
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 14:09
+1
Takie muzeum jaka Dyrekcja, zarządzanie w kulturze to ten sam mechanizm menadżerski jak wszędzie a specyfika merytoryczna to kwestia elastycznego dopasowania się do profilu działalności. Jaki poziom może reprezentować Pani z Oblas, z doświadczeniem prowadzenia baru w Chełmie ? Władze miasta Puławy są winni swoim wyborcom uczciwy konkurs na dyrektora placówki, a nie wieczne zamiatanie pod dywan problemów i ukrywanie niekompetencji. Polityka wszędzie oddziaływuje ale są gdzieś granice wyrzucania pieniędzy w błoto przez tępych ludzi.
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 09:44
+3
Można było jeszcze zdewastowac pomieszczenia wtedy może czynsz byłby mniejszy?
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 09:41
+1
A co miala robic w tej sprawie ? Nie zakładać muzeum czy zmienić prawo polskie ? Przecież cena wynajmu m2 takich obiektów bedacych własnością skarby państwa w tym przypadku ministerstwa rolnictwa, określa ściśle operat szacunkowy narzucony przez wycenę i ministerstwo.
Avatar
Felek / 20 listopada 2019 o 09:28
+1
O tym, że czynsz wzrosnie było wiadomo już 5 lat temu. Gdzie była pani dyrektor Mielniczenko. Co zrobiła w tej sprawie.Jak to mozliwe, że muzeum  z tak cennymi eksponatami działa bez umowy. To skandal.