Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 listopada 2019 r.
16:44

Wzrosną stawki czynszu dla Muzeum Czartoryskich. Projekt czeka na podpis prezydenta

0 27 A A
Świątynia Sybilli to część zabytkowych nieruchomości zarządzanych przez IUNG, a wykorzystywanych przez miejskie Muzeum Czartoryskich
Świątynia Sybilli to część zabytkowych nieruchomości zarządzanych przez IUNG, a wykorzystywanych przez miejskie Muzeum Czartoryskich (fot. rs)

Od 3 listopada obowiązują nowe, komercyjne stawki czynszu dla Muzeum Czartoryskich. Największy najemca dotychczas płacił ok. 70 tys. zł rocznie. Zgodnie z niezatwierdzonym jeszcze projektem umowy, suma ta ma wzrosnąć pięciokrotnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Puławska placówka dotychczas cieszyła się zerową stawką czynszu, co było związane z tzw. trwałością projektu unijnego. Płacono jedynie za bieżące utrzymanie, około 5,8 tys. zł miesięcznie, czyli w granicach 70 tys. zł rocznie. Gdy trwałość wygasła, Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa przygotował operat szacunkowy i przystąpił do negocjacji z miastem w sprawie nowej, komercyjnej stawki najmu.

Obecnie puławskie muzeum funkcjonuje w pałacu tymczasowo bez umowy, jedynie na podstawie jej projektu. O tym, jak on wygląda, szczególnie jeśli chodzi o koszty, dyrektor Muzeum Czartoryskich, Honoratę Mielniczenko, wypytywali w tym tygodniu radni z komisji kultury.

Jak poinformowała pani dyrektor, zgodnie z projektem, nowy czynsz wyniesie rocznie ponad 381 tys. zł. Stawki za metr są wyższe, niż te, które zaproponowano miastu w lecie. Ostatecznie miasto ma jednak zyskać. Chodzi o to, że Puławy nie będą musiały płacić całorocznych stawek za korzystanie z wykorzystywanych sezonowo obiektów parkowych. Umowa na przykład na Świątynię Sybilli, czy Dom Gotycki będzie obowiązywała jedynie 5 miesięcy w roku (od maja do września).

Poza wzrostem kosztów związanych z nowym czynszem, Muzeum Czartoryskich musi udźwignąć także wzrost płacy minimalnej czy bieżącego utrzymania. Dyrektor placówki przewiduje, że łączne wydatki w 2020 roku przekroczą 1,5 mln zł, z czego ponad 900 tys. zł to suma wynagrodzeń dla pracowników, a 381 – czynsz. Tymczasem po stronie spodziewanych dochodów takiej sumy nie ma.

– Środki są niewystarczające – przyznała podczas zebrania komisji kultury, dyrektor Mielniczenko. Według jej obliczeń, placówka rocznie może liczyć na ok. 270 tys. ze sprzedaży biletów. Żeby dopiąć budżet w zaplanowanym kształcie, placówka musi zatem albo znacznie zwiększyć wpływy ze sprzedaży w przyszłym roku albo przekonać radnych do "znalezienia" dodatkowych środków (ponad 200 tys. zł) na działalność statutową.

W tej sytuacji pomogłoby także wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych cen najmu. Rozmowy w tej sprawie nie zostały jeszcze oficjalnie zakończone. Projekt umowy czeka na podpis prezydenta oraz zatwierdzenie przez radę naukową IUNG–u.

e-Wydanie

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Fsxvj / 19 listopada 2019 o 19:06
+7
Prezydent Maj w kampanii obiecywał większy dynamizm, dlaczego nie wystąpi do Ministerstwa Kultury o środki na Muzeum Czartoryskich. Przecież muzeum puławskie był PIERWSZYM muzeum na ziemiach polskich.
 Jakby minister kultury gotował muzea miejskie to by zakładał swoje. Albo polarnictwa. Na polarnictwo musi być i żaden dynamizm tu nie pomoże. 
Avatar
Nemo / 19 listopada 2019 o 18:00
+7
Jak może prezydent wystąpić o dotację na muzeum do MKDN, gdy sam wie że te muzeum jest tylko z nazwy muzeum, a ilość eksponatów własnych (nie wypożyczonych) odpowiada wymogom "izby pamięci". O podniesieniu czynszu wiedzieli wszyscy, i zamiast przystąpić do remontu Pałacu Marynki weszli w nowe inwestycje. Dziwię się tylko radnym i prezydentowi że tego nie uwzględnili w planie budżetowym i polityce kulturalnej miasta. A swoją drogą zaskakuje mnie stanowisko - nic nierobienia - pani dyrektora MCZ, a bilans jej pracy: 900tys, na płacę (dla swoich) zysk z biletów .. może 270 tys. Znam ustawę o muzeach, że "muzeum jest jednostką organizacyjną nie nastawioną na zysk", ale ... Puław po prostu nie stać na prawdziwe MUZEUM przy takim dyrektorze... z nadania partyjnego (BMW) i jak widać, bez wizji na nowoczesne muzeum!!!! Pora na ogłoszenie konkursu na dyrektora (który miał się odbyć w nowym roku... tj. rok czy 2 lata temu). Bo następne lata to ............ marnowanie społecznych pieniędzy, a mieszkańcy na to nie pozwolą!
Jak może prezydent wystąpić o dotację na muzeum do MKDN, gdy sam wie że te muzeum jest tylko z nazwy muzeum, a ilość eksponatów własnych (nie wypożyczonych) odpowiada wymogom "izby pamięci". O podniesieniu czynszu wiedzieli wszyscy, i zamiast przystąpić do remontu Pałacu Marynki weszli w nowe inwestycje. Dziwię się tylko radnym i prezydentowi że tego nie uwzględnili w planie budżetowym i polityce kulturalnej miasta. A swoją drogą zaskakuje mnie stanowisko - nic nierobienia - pani dyrektora MCZ, a bilans jej pracy: 900tys, na pł... rozwiń
Avatar
V. / 19 listopada 2019 o 19:39
+5
Kolejna placówka do dotowania z naszych podatków. Panie Maj tego nam pan nie obiecywał w kampanii wyborczej.
A co obiecywał trollu? Że zaora muzeum miejskie dopiero co ustanowione przez Grobla? Nie przypominam sobie.
Wypraszam sobie, ale inicjatywa utworzenia muzeum miejskiego wyszła i byla pomysłem radnych PIS. Oczywiście teraz jak zawsze przypisywanie innym zasług i działań prawdziwych pomysłodawców!
 Nie walnij kloca przypadkiem. Jak tak uszczęśliwili nas na siłę nowym wydatkiem to dlaczego za tym nie poszły pieniądze na utrzymanie z ministerstwa kultury ? Dlaczego ja i moje dzieci wnuki mają utrzymywać tę ich fanaberię?
 Nie walnij kloca przypadkiem. Jak tak uszczęśliwili nas na siłę nowym wydatkiem to dlaczego za tym nie poszły pieniądze na utrzymanie z ministerstwa kultury ? Dlaczego ja i moje dzieci wnuki mają utrzymywać tę ich fanaberię? rozwiń
Avatar
cfhbn / 20 listopada 2019 o 09:20
+4
Kolejny sukces. Pięciokrotnie wyższe stawki. Gdzie są pochwalne komentarze?
 Przecież wcześniej były stawki darmowe z powodu remontu z pieniędzy unii. po takim remoncie obowiązuje tzw trwałość projektu podczas którego stawką czynszu równała się zero  Teraz ta laba się skończyła i nikt nie złamie prawa i nie narazić się na odwołanie  żeby oddawać swoj budynek komuś za darmo. Ale oczywiście farma trolli ma sukces że manipuluje i napuszcza nieprawdą
Avatar
Max / 20 listopada 2019 o 00:14
+4
Jak widać mało was wie o co chodzi w pracy muzeum (oprócz Nemo), faktycznie muzeum tworzą ludzie, a jak widać dyrektor przerosło Muzeum Czartoryskich. Nie jest to wyższa półka Janowca, tzw. muzea rezydencjonalne wymagają  zdolności menedżerskich i otrzaskania w przemyśle kultury. Nie rozumiem postawy Pana Prezydenta i Komisji Kultury że tolerują tak niskie loty tego muzeum. Fakt, na to szkoda pieniedzy.
Avatar
Vfhb / 19 listopada 2019 o 22:34
+4
Kolejna placówka do dotowania z naszych podatków. Panie Maj tego nam pan nie obiecywał w kampanii wyborczej.
A co obiecywał trollu? Że zaora muzeum miejskie dopiero co ustanowione przez Grobla? Nie przypominam sobie.
A ty znowu tym trollem jedziesz. Zapewne jesteś jakim Wojem albo Świszczem majowym. Co Maj obiecywał? Przede wszystkim gruszki na wieżbie. A w szczegółach - darmową ofertę kulturalną -  festiwal wszystkie strony świata bez biletów, a ja bilety musiałem kupować w tym roku.
 Trollu zapomniałeś dodać że w tym roku rząd sprawiedliwych pierwszy raz w historii odebrał wszelkie dotacje dla festiwalu. I tylko miasto jako jedyne wsparło finansowo wszystkie strony świata. Po drugie co Twój komentarz ma wspólnego z jakimiś wymaiginowanymi obietnicami wyborczymi dotyczymi muzeum? Ps. Co do kultury. Pisze się wierzba nie wieżba
 Trollu zapomniałeś dodać że w tym roku rząd sprawiedliwych pierwszy raz w historii odebrał wszelkie dotacje dla festiwalu. I tylko miasto jako jedyne wsparło finansowo wszystkie strony świata. Po drugie co Twój komentarz ma wspólnego z jakimiś wymaiginowanymi obietnicami wyborczymi dotyczymi muzeum? Ps. Co do kultury. Pisze się wierzba nie wieżba rozwiń
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 09:44
+3
Można było jeszcze zdewastowac pomieszczenia wtedy może czynsz byłby mniejszy?
Avatar
Stop mowie nienawiści / 19 listopada 2019 o 18:58
+3
Kolejna placówka do dotowania z naszych podatków. Panie Maj tego nam pan nie obiecywał w kampanii wyborczej.
 A co obiecywał trollu? Że zaora muzeum miejskie dopiero co ustanowione przez Grobla? Nie przypominam sobie.
Avatar
mari / 22 listopada 2019 o 14:35
+2
Prezydent-nic nie może (jak widać z jego działania)!. Dlatego mieszkańcy Puław domagają się informacji na temat umów podpisanych z dyrektorami mianowanymi bez konkursu, z przyczyn politycznych: Domu Chemika i Muzeum Czartoryskich (czas zatrudnienia, płaca). Bo PIT nie oddaje tego.
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 14:32
+2
Przecież tam musi być określony terminami podpisany kiedyś kontrakt o pracę. Nikt jej nie wyrzuci podczas jego trwania.
Avatar
mari / 22 listopada 2019 o 14:35
+2
Prezydent-nic nie może (jak widać z jego działania)!. Dlatego mieszkańcy Puław domagają się informacji na temat umów podpisanych z dyrektorami mianowanymi bez konkursu, z przyczyn politycznych: Domu Chemika i Muzeum Czartoryskich (czas zatrudnienia, płaca). Bo PIT nie oddaje tego.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 14:19
+1
Pensja pani dyrektor Mielniczenko, taka jak w warszawskich muzeach. Kadrowa tez całkiem nieźle zarabia. Warto się tym zając.
Avatar
we / 21 listopada 2019 o 23:12
+1
Dlaczego marnowane są nasze pieniądze!
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 22:48
+1
Hola, hola!!! ta pani  nie zakładała tego muzeum muzeum. Ta pani to to muzeum dewastuje.
Avatar
ry / 20 listopada 2019 o 16:02
0
Ludzie, Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, mówi kiedy można dyrektora odwołać, a jak mało to wystarczy zrobić kontrolę MCZ i....... rozliczyć za działalność muzealną. 
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 14:32
+2
Przecież tam musi być określony terminami podpisany kiedyś kontrakt o pracę. Nikt jej nie wyrzuci podczas jego trwania.
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 14:09
+1
Takie muzeum jaka Dyrekcja, zarządzanie w kulturze to ten sam mechanizm menadżerski jak wszędzie a specyfika merytoryczna to kwestia elastycznego dopasowania się do profilu działalności. Jaki poziom może reprezentować Pani z Oblas, z doświadczeniem prowadzenia baru w Chełmie ? Władze miasta Puławy są winni swoim wyborcom uczciwy konkurs na dyrektora placówki, a nie wieczne zamiatanie pod dywan problemów i ukrywanie niekompetencji. Polityka wszędzie oddziaływuje ale są gdzieś granice wyrzucania pieniędzy w błoto przez tępych ludzi.
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 09:44
+3
Można było jeszcze zdewastowac pomieszczenia wtedy może czynsz byłby mniejszy?
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 09:41
+1
A co miala robic w tej sprawie ? Nie zakładać muzeum czy zmienić prawo polskie ? Przecież cena wynajmu m2 takich obiektów bedacych własnością skarby państwa w tym przypadku ministerstwa rolnictwa, określa ściśle operat szacunkowy narzucony przez wycenę i ministerstwo.
Avatar
Felek / 20 listopada 2019 o 09:28
+1
O tym, że czynsz wzrosnie było wiadomo już 5 lat temu. Gdzie była pani dyrektor Mielniczenko. Co zrobiła w tej sprawie.Jak to mozliwe, że muzeum  z tak cennymi eksponatami działa bez umowy. To skandal. 
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragedia nad Zalewem. Lód utrudnia poszukiwania drugiego wędkarza
galeria

Tragedia nad Zalewem. Lód utrudnia poszukiwania drugiego wędkarza 0 0

Służby nie wznowią dzisiaj poszukiwań wędkarza, który wpadł do Zalewu Zemborzyckiego wraz z drugim wędkarzem. Ciało tego drugiego udało się odnaleźć w sobotę.

Tomasovia powalczy o awans? Tak, ale nie za wszelką cenę

Tomasovia powalczy o awans? Tak, ale nie za wszelką cenę 0 0

Na razie niewielkie zmiany szykują się w zespole Tomasovii. Trener Paweł Babiarz chciałby, żeby na wiosnę jego drużyna nadal należała do czołowych zespołów i powalczyła z Lewartem Lubartów o pierwsze miejsce.

 Straż Rybacka czuwa: Za karasie i leszcze do aresztu

Straż Rybacka czuwa: Za karasie i leszcze do aresztu 3 3

61–latek nielegalnie złowił ponad 200 sztuk różnych gatunków ryb. Mężczyzna trafił do aresztu.

Poszukiwania: Jechał do domu, ale do niego nie dotarł

Poszukiwania: Jechał do domu, ale do niego nie dotarł 1 0

Komisariat Policji w Niemcach poszukuje zaginionego Jerzego Zbigniewa Przesmyckiego. Mężczyzna jechał samochodem do domu, ale do niego nie dotarł.

Od świtu do północy będą czytać Pismo Święte: "Każdego zachęcam do lektury"

Od świtu do północy będą czytać Pismo Święte: "Każdego zachęcam do lektury" 37 1

Od świtu do północy - codziennie - od 9 grudnia do 15 grudnia, wierni różnych wyznań w ramach inicjatywy "Chełmianie Czytają Pismo Święte" będą czytać Biblię. Akcję zakończy uroczyste nabożeństwo o godz. 10.30 w chełmskim Kościele Chrześcijan Baptystów przy ul. Ogrodowej.

Brak porozumienia w sprawie ZDZ. Protesty trwają

Brak porozumienia w sprawie ZDZ. Protesty trwają 3 1

Nie widać końca sporu w bialskim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego. Rodzice uczniów tej szkoły grożą zaostrzeniem protestu, jeżeli zarząd z Lublina nie przywróci im zwolnionego dyscyplinarnie dyrektora Henryka Zacharuka.

Pożar wybuchł w nocy. Spłonęła restauracja w Hrubieszowie [zdjęcia]
galeria

Pożar wybuchł w nocy. Spłonęła restauracja w Hrubieszowie [zdjęcia] 67 0

14 zastępów Straży Pożarnej walczyło w nocy z pożarem restauracji przy ulicy Piłsudskiego w Hrubieszowie.

Tęczowy Białystok z nagrodą za Marsz Równości [zdjęcia]
galeria

Tęczowy Białystok z nagrodą za Marsz Równości [zdjęcia] 18 15

Stowarzyszenie Tęczowy Białystok laureatem tegorocznej Nagrody im prof. Zbigniewa Hołdy. Uroczysta gala, na której zostało wręczone odznaczenie, odbyła się w sobotę.

Barbórka Bogdanki. Wyróżnienia dla najlepszych [zdjęcia]
galeria

Barbórka Bogdanki. Wyróżnienia dla najlepszych [zdjęcia] 9 8

W sobotę w Centrum Spotkania Kultur odbył się wieczór barbórkowy Bogdanki. Zasłużeni górnicy dostali wyróżnienia, a inni nagrody.

Natalia wyjechała za pracą do Finlandii. Nie ma z nią kontaktu

Natalia wyjechała za pracą do Finlandii. Nie ma z nią kontaktu 3 0

Policja poszukuje zaginionej 33–letniej Natalii Iwaniuk z Dobrynki. Kobieta wyjechała do pracy za granicę.

Pogoda na niedzielę. Ma padać deszcz
film

Pogoda na niedzielę. Ma padać deszcz 0 1

Na niedzielę synoptycy przewidują przeważnie pochmurną pogodę. Do południa na wschodzie, a po południu na zachodzie kraju będzie padał słaby deszcz.

27-latek zbiera na wózek inwalidzki. Bez pomocy musiałby odkładać pieniędze przez 10 lat

27-latek zbiera na wózek inwalidzki. Bez pomocy musiałby odkładać pieniędze przez 10 lat 134 15

Wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu. Nie widzi, ma niedowład kończyn – skutek niedotlenienia mózgu, co przyniosło czterokończynowe porażenie dziecięce.

Jej zdjęcia zachwycają. Jako jedna z nielicznych w Polsce stale współpracuje z NASA
MAGAZYN

Jej zdjęcia zachwycają. Jako jedna z nielicznych w Polsce stale współpracuje z NASA 79 3

Jej zdjęcia zdobią okładki kalendarzy i od lat zachwycają miłośników astrofotografii z całego świata. Jako jedna z czterech osób w Polsce, stale współpracuje z NASA. Jej pasją są zdjęcia nocnego nieba - rozmowa z Kamilą Mazurkiewicz-Osiak

Miejska ślizgawka w Chełmie już czynna. W jakiej cenie są bilety?
galeria

Miejska ślizgawka w Chełmie już czynna. W jakiej cenie są bilety? 8 1

Wystarczyło, że temperatury spadły poniżej zera a Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji otworzył sztuczne lodowisko przy ul. Sienkiewicza.

Start Lublin – Anwil Włocławek 96:71. Mistrz rozbity w hali Globus! [wideo]
film

Start Lublin – Anwil Włocławek 96:71. Mistrz rozbity w hali Globus! [wideo] 66 16

Niesamowite rzeczy działy się w sobotę w Lublinie. Start rozbił u siebie mistrza Polski Anwil Włocławek aż 96:71. Drugą połowę gospodarze wygrali 54:30. Co więcej, po 11 meczach drużyna Davida Dedka ma bilans 9-2!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.