Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 listopada 2019 r.
19:27

Rekordowy budżet Puław. Jakie plany mają władze miasta?

8 58 A A
Jednym z droższych przedsięwzięć będzie przebudowa Domu Chemika
Jednym z droższych przedsięwzięć będzie przebudowa Domu Chemika (fot. Radosław Szczęch)

Wydatki miasta Puławy w przyszłym roku przekroczą 380 mln zł, z czego ponad 110 mln trafi na inwestycje. W planie są nowe ulice i parkingi, rozbudowa targowiska, a także skatepark i zapowiadane kontenery dla dłużników. Najwięcej pochłonie dokończenie budowy hali sportowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Projekt budżetu miasta Puławy na rok 2020 został już złożony w Regionalnej Izbie Obrachunkowej, a w przyszłym miesiącu powinien zostać przyjęty przez radę miasta. Planowane wydatki to 380,2 mln, przy zakładanych dochodach na poziomie 304 mln zł.

W związku z tym deficyt ma wynieść 76,2 mln zł, a zatem będzie najwyższy w historii.

Warto dodać, że projekt budżetu na przyszły rok będzie pierwszym, za który w całości odpowiada nowy prezydent, Paweł Maj. Jego podstawą pozostają jednak przedsięwzięcia rozpoczęte jeszcze w poprzedniej kadencji. Ze wszystkich 110 mln zł, jakie w zbliżającym się roku trafią na inwestycje, zdecydowana większość (ok. 100 mln zł) to pieniądze przeznaczone na dokończenie zadań rozpoczętych lub projektowanych w latach poprzednich.

Najdroższym pojedynczym zadaniem pozostaje dokończenie budowy nowej hali sportowej, na co zaplanowano prawie 60 mln zł, czyli ponad połowę wszystkich wydatków majątkowych. Drugie miejsce pod tym względem zajęła przebudowa Domu Chemika (16,5 mln zł).

Pozostałe przedsięwzięcia są znacznie tańsze. Po 6 mln zł władze miasta mają zamiar przeznaczyć na rozpoczęcie budowy nowej siedziby biblioteki miejskiej (Mediateki) oraz rozbudowę skateparku przy ul. Niemcewicza. W sumie ok. 11 mln zł trafi na modernizację ulic i chodników, z czego około 4 mln zł ma kosztować połączenie Komunalnej z ul. Majdan i Mościckiego. Nowy asfalt pojawi się także na os. Niwa (droga przy parkingach od ZUS-u do garaży przy Sadowej). Na tym samym osiedlu, przy SP nr 11 powstanie natomiast plac zabaw i trakt pieszy.

Do budżetu wprowadzono także część autorskich zadań zapowiadanych przez Pawła Maja. 600 tys. zł zostanie skierowane na budowę parkingów, a 350 tys. zł na postawienie „mieszkań w systemie kontenerowym” na os. Wólka Profecka. To lokale o niskim standardzie, do których mogą trafić najbardziej zatwardziali dłużnicy z bloków komunalnych.

Niewiele mniej, bo 300 tys. przeznaczono na przebudowę nieutwardzonych alejek na Skwerze Niepodległości.

W przyszłym roku ruszyć ma również rozbudowa niedawno otwartego targowiska przy Dęblińskiej (2,6 mln zł). Poza zwiększeniem przestrzeni dla środowego handlu, na miejscu powstanie budynek administracyjny, a także stałe wiaty nad poszczególnymi stoiskami. Około 200 tys. zł to z kolei koszt modernizacji i rozbudowy systemu ostrzegania mieszkańców. W mieście pojawi się 5 nowych, elektronicznych syren z możliwością nadawania komunikatów głosowych. 

Baza kulturalna i sportowa

59 mln zł - Budowa hali widowiskowo-sportowej przy ul. Lubelskiej
16,5 mln zł - Przebudowa "Dom Chemika" (zakończenie I etapu)
6 mln zł - Przygotowania do budowy Mediateki (rozpoczęcie II etapu)

Ulice, chodniki, parkingi

4,8 mln zł - Połączenie ul. Majdan, Komunalnej i Mościckiego
3,4 mln zł - Przebudowa ul. Meresty, Kołodzieja, Tyczyńskiego, Kraussa
1,6 mln zł - Przebudowa drogi równoległej do ul. Lubelskiej na os. Niwa
1,25 mln zł - Nowy zieleniec i trakt pieszy przed SP nr 11 i MP nr 3
600 tys. zł - Oświetlenie LED na al. Tysiąclecia Państwa Polskiego
600 tys. zł - Nowe miejska parkingowe w różnych częściach miasta
350 tys. zł - Remont ul. Rybackiej z oświetleniem
65 tys. zł - Naprawa chodnika w pobliżu ul. Wojska Polskiego

Zieleń urządzona, rekreacja

6,5 mln zł - Rozbudowa skateparku przy ul. Niemcewicza
1,4 mln zł - Budowa placu zabaw przy SP nr 11 i Miejskim Przedszkolu nr 3
300 tys. zł - Budowa placu wypoczynkowego przy Urzędzie Miasta
300 tys. zł - Przebudowa alejek na Skwerze Niepodległości
100 tys. zł - Wieża lęgowa dla jerzyków na błoniach

Inwestycje komunalne

2,6 mln zł - Rozbudowa targowiska przy ul. Dęblińskiej (II etap)
350 tys. zł - Mieszkania w systemie kontenerowym na os. Wólka Profecka

Pozostałe zadania

1,7 mln zł - Dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii dla puławian
400 tys. zł - Dotacja dla SP ZOZ na modernizację oddziałów szpitalnych, zakup sprzętu
250 tys. zł - Przygotowanie nowych witryn internetowych dla miejskich jednostek
204 tys. zł - Modernizacja systemu ostrzegania mieszkańców

Projekty, dokumentacja

50 tys. zł - Przebudowa ul. Niezapominajki
30 tys. zł - Zatoki parkingowe na ul. Kowalskiego
30 tys. - Dojazd do hospicjum
20 tys. zł - Przebudowa ul. Krahelskiej

(wybrane inwestycje, źródło: BIP)

e-Wydanie

Komentarze 58

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Bolek / 19 listopada 2019 o 00:16
+16
Z rozmachem Jarzabkowej to by w budzecie kase na miejskie spa znalazla!
 Z legitymacja PiSu wszedzie za darmo! A pozniej sie dziwi taka, ze kasy nie ma i dlug rosnie. Socjalizm zywy. Jak takie te PiSiory madre to niech czynem spolecznym te drogi buduja.
Avatar
Infantylny / 19 listopada 2019 o 07:19
+12
Taka jest właśnie polityka rządu, dokładnie coraz to nowych zadań czyt. Wydatków na które samorządy muszą znaleźć pieniądze, np. Podwyżki dla nauczycieli, rząd obiecał podwyżki HURRA szkoda tylko, że kasy na to nie dał, kolejna sprawa podwyżki płacy minimalnej HURRA szkoda, że samorządy muszą ciąć koszta i wstrzymywac albo rezygnować z inwestycji. Takie to wszystko mądre naobiecywali gruszek na wierzbie, a teraz samorządy za to zapłacą, w sumie to za obietnice wszyscy zapłacimy już akcyza poszła do góry o czym przed wyborami nie było mowy. Ciekawe jakie jeszcze niespodzianki ma dla nas ten wspaniały, pro socjalny rząd. 
Taka jest właśnie polityka rządu, dokładnie coraz to nowych zadań czyt. Wydatków na które samorządy muszą znaleźć pieniądze, np. Podwyżki dla nauczycieli, rząd obiecał podwyżki HURRA szkoda tylko, że kasy na to nie dał, kolejna sprawa podwyżki płacy minimalnej HURRA szkoda, że samorządy muszą ciąć koszta i wstrzymywac albo rezygnować z inwestycji. Takie to wszystko mądre naobiecywali gruszek na wierzbie, a teraz samorządy za to zapłacą, w sumie to za obietnice wszyscy zapłacimy już akcyza poszła do góry o czym przed wyborami nie było mowy. C... rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 o 19:56
+11
Widzę że powoli zaczyna się wykruszać fanclub obecnego prezydenta. A taki miał być wspaniały. Jak na razie nic nie zrobił poza aktywnością na Facebooku.
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 o 07:32
+11
W nowej perspektywie finansowej przyznawania przez pisowski urzad marszałkowski i wojewódzki funduszy unijnych na lata 2021 - 2027, w pozyskaniu środków unijnych dla Puław, na pewno Pulawom ofiarnie pomoże bardzo pracowity i odważny poseł Szulowski, w zespół w zespół że swoją prawą ręką, szefową radnych klubu PIS, kobietą niezwykle błyskotliwą, bezinteresowną, życzliwą i pomocną, panią Haliną Jarząbek.
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 o 23:56
+10
Z rozmachem Jarzabkowej to by w budzecie kase na miejskie spa znalazla!
Avatar
Lolek / 19 listopada 2019 o 07:24
+9
Budowa hali miała kosztować połowę mniej, czyja to wina, że kwota się podwoiła, może Maja? Czy galopujacych cen materiałów i kosztów pracy? Zamiast pisać głupoty warto sięgnąć do faktów. To, że głosował za budową hali to bardzo dobrze, bo miasto zasługuje na nowoczesny obiekt na miarę XXI i wytykanie oddanego głosu jest co najmniej śmieszne. 
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 o 04:30
+9
Ja jeszcze krócej- Ze wszystkich 110 mln zł, jakie w zbliżającym się roku trafią na inwestycje, zdecydowana większość (ok. 100 mln zł) to pieniądze przeznaczone na dokończenie zadań rozpoczętych lub projektowanych w latach poprzednich.
Avatar
Gcxfh / 19 listopada 2019 o 00:57
+9
A co z projektem budowy ulicy Niezapominajki?????
Jaki projekt, za co i po co ? Żeby farma trolli mógł pluć  że zadłuża sie miasto?
 To przez tyle lat Grobel nawet projektu budowy tej ulicy nie zrobił? 
Avatar
Gosc / 19 listopada 2019 o 01:01
+8
A co z projektem budowy ulicy Niezapominajki?????
Jaki projekt, za co i po co ? Żeby farma trolli mógł pluć  że zadłuża sie miasto?
To przez tyle lat Grobel nawet projektu budowy tej ulicy nie zrobił?
 Pewnie nie wiedzial, ze taka istnieje. 
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 o 23:49
+7
Rzady PiSu samorzadam zabieraja. Kasy mniej, subwencje na tym samym poziomie, a jakos wszystko drozeje to i wydatki biezace wieksze.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 12:41
+1
Ja po dwóch tygodniach urzędowania wiem, że jestem w stanie pozyskać te pieniądze. Zapewniam, że gdy to zrobię, wpiszę te inwestycje do prognozy – ripostował prezydent Maj.....................................................  ***s://***dziennikwschodni.pl/pulawy/pulawy-splaca-dlug-za-18-lat-spor-o-obiekty-sportowe-dla-sp-nr-3,n,1000233227.html
 No jak widać nie jest w stanie. 
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 11:41
0
Zadłużenie też jest dzięki projektom poprzedników. Aguapark i nowe baseny to zaś projekt wichrzycieli którzy chcą zniszczyć Puławy nierealnymi rządaniami mającej na celu dyskredytację obecnego prezydenta oraz doprowadzić do upadłości poprzez bankructwo miasta Puławy.
Avatar
Eeee / 19 listopada 2019 o 22:16
+2
Ja jeszcze krócej- Ze wszystkich 110 mln zł, jakie w zbliżającym się roku trafią na inwestycje, zdecydowana większość (ok. 100 mln zł) to pieniądze przeznaczone na dokończenie zadań rozpoczętych lub projektowanych w latach poprzednich.
a my myśleli że te wszystkie inwestycje do Puław ściągnięte i rozkręcenie gospodarki w mieście to dzięki nowemu prezydenta wybrali, a to wszystko jeszcze projekty poprzedników....... może już czas na jakiś nowy projekt? Na akwapark z prawdziwego zdarzenia czekamy Puławy hale spłacają to i nowe baseny spłacą
a my myśleli że te wszystkie inwestycje do Puław ściągnięte i rozkręcenie gospodarki w mieście to dzięki nowemu prezydenta wybrali, a to wszystko jeszcze projekty poprzedników....... może już czas na jakiś nowy projekt? Na akwapark z prawdziwego zdarzenia czekamy Puławy hale spłacają to i nowe baseny spłacą rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 o 19:56
+11
Widzę że powoli zaczyna się wykruszać fanclub obecnego prezydenta. A taki miał być wspaniały. Jak na razie nic nie zrobił poza aktywnością na Facebooku.
Avatar
Jajek / 19 listopada 2019 o 15:11
+3
A propo jerzyków. Wie ktoś w jakim stopniu zagospodarowały powieszone budki?
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 o 13:59
+3
Wieża dla jerzyków jest potrzebna ale 100 tys zł? To chyba 10 razy za dużo. Z miedzi będzie czy innego aluminium?
Avatar
Cut / 19 listopada 2019 o 12:10
0
Nie dość, że rekordowy dług nam prezydent funduje, to jeszcze niedługo czeka nas podwyżka opłat za śmieci o 40% - już jest artykuł na dzienniku wschodnim na ten temat. Ale zaraz się znajdą obrońcy i tej podwyżki :)
 A skąd wziąć na te obiecanki Pisu? Płaca minimalna w górę to chyba logiczne, że ceny usług czy produktow pójdą w górę, bo szanowny Pan dobroczyńca Kaczyński wszystko obiecuje tylko nie wskazuje jasno źródła finansowania, czyli My Wam "Damy", ale odbierzemy dwa albo i trzy razy tyle. Prosta ekonomia, prezydenci miast nie mają tu nic do powiedzenia, wykonać trzeba. 
 A skąd wziąć na te obiecanki Pisu? Płaca minimalna w górę to chyba logiczne, że ceny usług czy produktow pójdą w górę, bo szanowny Pan dobroczyńca Kaczyński wszystko obiecuje tylko nie wskazuje jasno źródła finansowania, czyli My Wam "Damy", ale odbierzemy dwa albo i trzy razy tyle. Prosta ekonomia, prezydenci miast nie mają tu nic do powiedzenia, wykonać trzeba.  rozwiń
Avatar
cosik / 19 listopada 2019 o 11:37
+3
"... podstawą pozostają jednak przedsięwzięcia rozpoczęte jeszcze w poprzedniej kadencji..." - czyli mleko się rozlało pan prezydent nic na to już poradzi i musi to dalej ciągnąć choć sam takich przedsięwzięć nigdy by nie przedsięwziął?
 Tamte inwestycje swoje środki miały zabezpieczone w chwili wyłonienia wykonawców. Takie jest PZP.
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 o 11:00
+5
Nie dość, że rekordowy dług nam prezydent funduje, to jeszcze niedługo czeka nas podwyżka opłat za śmieci o 40% - już jest artykuł na dzienniku wschodnim na ten temat. Ale zaraz się znajdą obrońcy i tej podwyżki :)
Avatar
Pytajnik / 19 listopada 2019 o 09:55
+6
syFanklub Maja wini wszystkich, Pawełek jest bez skazy. Szkoda, że zapominają dodać jak głosował za halą (był za) czy za domem chemika (był za). Zostając prezydentem doskonale wiedział jakie zadania stoją przed miastem i jakie będą wydatki. Tylko zamiast poszukać jakichś pieniędzy do budżetu on po prostu wali wszystko na kredyt. Trzeba się wziąć do pracy i przynieść środki zewnętrzne, bo zwiększyć dług i robić inwestycje po najmniejszej linii oporu to każdy głupi potrafi. A podobno miał być lepszy.
A weź przypomnij nam wszystkim jakie środki na co i kiedy pomógł pozyskać poseł Szulowski, 4 lata kadencji no to chyba wspomógł swój rodzimy region, czy po prostu ta kadencja "zleciała"  na byciu posłem. Jakie zasługi miał w zatrzymaniu marginalizowania największego zakładu w regionie, no weź nam przypomnij.
A weź przypomnij nam wszystkim jakie środki na co i kiedy pomógł pozyskać poseł Szulowski, 4 lata kadencji no to chyba wspomógł swój rodzimy region, czy po prostu ta kadencja "zleciała"  na byciu posłem. Jakie zasługi miał w zatrzymaniu marginalizowania największego zakładu w regionie, no weź nam przypomnij. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 58

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 12 3

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 20 9

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 6

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 6

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 28 19

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 7

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 16 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego
galeria

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego 44 10

Trwa akcja poszukiwawcza na Zalewie Zemborzyckim. Policjanci i strażacy szukali tam od rana dwóch zaginionych mężczyzn. Ciało jednego z nich już udało się znaleźć.

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób?
Wideo
film

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób? 0 0

Wybuch gazu zrównał ich dom z ziemią. Zginęło osiem osób - dwa małżeństwa oraz czwórka dzieci. Najmłodsze z nich miało trzy lata. Co było przyczyną tragedii, która wstrząsnęła całym krajem?

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej 47 2

Jeden z policjantów włodawskiej komendy odnalazł podczas czynności służbowych mężczyznę, który nie dawał oznak życia.

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo] 0 2

Kluby sportowe z Puław ponownie przyłączyły się do akcji Szlachetna Paczka. Zakupy dla potrzebujących robili zarówno szczypiorniści Azotów Puławy, jak i piłkarze Wisły.

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego 10 9

Zakończył się proces grupy, oskarżonej o wyłudzanie mieszkań od ludzi w trudnej sytuacji finansowej. Wszyscy zostali skazani na kary więzienia. Wśród oskarżonych jest były policjant i kandydat na radnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.