Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 listopada 2019 r.
19:27

Rekordowy budżet Puław. Jakie plany mają władze miasta?

8 57 A A
Jednym z droższych przedsięwzięć będzie przebudowa Domu Chemika
Jednym z droższych przedsięwzięć będzie przebudowa Domu Chemika (fot. Radosław Szczęch)

Wydatki miasta Puławy w przyszłym roku przekroczą 380 mln zł, z czego ponad 110 mln trafi na inwestycje. W planie są nowe ulice i parkingi, rozbudowa targowiska, a także skatepark i zapowiadane kontenery dla dłużników. Najwięcej pochłonie dokończenie budowy hali sportowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Projekt budżetu miasta Puławy na rok 2020 został już złożony w Regionalnej Izbie Obrachunkowej, a w przyszłym miesiącu powinien zostać przyjęty przez radę miasta. Planowane wydatki to 380,2 mln, przy zakładanych dochodach na poziomie 304 mln zł.

W związku z tym deficyt ma wynieść 76,2 mln zł, a zatem będzie najwyższy w historii.

Warto dodać, że projekt budżetu na przyszły rok będzie pierwszym, za który w całości odpowiada nowy prezydent, Paweł Maj. Jego podstawą pozostają jednak przedsięwzięcia rozpoczęte jeszcze w poprzedniej kadencji. Ze wszystkich 110 mln zł, jakie w zbliżającym się roku trafią na inwestycje, zdecydowana większość (ok. 100 mln zł) to pieniądze przeznaczone na dokończenie zadań rozpoczętych lub projektowanych w latach poprzednich.

Najdroższym pojedynczym zadaniem pozostaje dokończenie budowy nowej hali sportowej, na co zaplanowano prawie 60 mln zł, czyli ponad połowę wszystkich wydatków majątkowych. Drugie miejsce pod tym względem zajęła przebudowa Domu Chemika (16,5 mln zł).

Pozostałe przedsięwzięcia są znacznie tańsze. Po 6 mln zł władze miasta mają zamiar przeznaczyć na rozpoczęcie budowy nowej siedziby biblioteki miejskiej (Mediateki) oraz rozbudowę skateparku przy ul. Niemcewicza. W sumie ok. 11 mln zł trafi na modernizację ulic i chodników, z czego około 4 mln zł ma kosztować połączenie Komunalnej z ul. Majdan i Mościckiego. Nowy asfalt pojawi się także na os. Niwa (droga przy parkingach od ZUS-u do garaży przy Sadowej). Na tym samym osiedlu, przy SP nr 11 powstanie natomiast plac zabaw i trakt pieszy.

Do budżetu wprowadzono także część autorskich zadań zapowiadanych przez Pawła Maja. 600 tys. zł zostanie skierowane na budowę parkingów, a 350 tys. zł na postawienie „mieszkań w systemie kontenerowym” na os. Wólka Profecka. To lokale o niskim standardzie, do których mogą trafić najbardziej zatwardziali dłużnicy z bloków komunalnych.

Niewiele mniej, bo 300 tys. przeznaczono na przebudowę nieutwardzonych alejek na Skwerze Niepodległości.

W przyszłym roku ruszyć ma również rozbudowa niedawno otwartego targowiska przy Dęblińskiej (2,6 mln zł). Poza zwiększeniem przestrzeni dla środowego handlu, na miejscu powstanie budynek administracyjny, a także stałe wiaty nad poszczególnymi stoiskami. Około 200 tys. zł to z kolei koszt modernizacji i rozbudowy systemu ostrzegania mieszkańców. W mieście pojawi się 5 nowych, elektronicznych syren z możliwością nadawania komunikatów głosowych. 

Baza kulturalna i sportowa

59 mln zł - Budowa hali widowiskowo-sportowej przy ul. Lubelskiej
16,5 mln zł - Przebudowa "Dom Chemika" (zakończenie I etapu)
6 mln zł - Przygotowania do budowy Mediateki (rozpoczęcie II etapu)

Ulice, chodniki, parkingi

4,8 mln zł - Połączenie ul. Majdan, Komunalnej i Mościckiego
3,4 mln zł - Przebudowa ul. Meresty, Kołodzieja, Tyczyńskiego, Kraussa
1,6 mln zł - Przebudowa drogi równoległej do ul. Lubelskiej na os. Niwa
1,25 mln zł - Nowy zieleniec i trakt pieszy przed SP nr 11 i MP nr 3
600 tys. zł - Oświetlenie LED na al. Tysiąclecia Państwa Polskiego
600 tys. zł - Nowe miejska parkingowe w różnych częściach miasta
350 tys. zł - Remont ul. Rybackiej z oświetleniem
65 tys. zł - Naprawa chodnika w pobliżu ul. Wojska Polskiego

Zieleń urządzona, rekreacja

6,5 mln zł - Rozbudowa skateparku przy ul. Niemcewicza
1,4 mln zł - Budowa placu zabaw przy SP nr 11 i Miejskim Przedszkolu nr 3
300 tys. zł - Budowa placu wypoczynkowego przy Urzędzie Miasta
300 tys. zł - Przebudowa alejek na Skwerze Niepodległości
100 tys. zł - Wieża lęgowa dla jerzyków na błoniach

Inwestycje komunalne

2,6 mln zł - Rozbudowa targowiska przy ul. Dęblińskiej (II etap)
350 tys. zł - Mieszkania w systemie kontenerowym na os. Wólka Profecka

Pozostałe zadania

1,7 mln zł - Dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii dla puławian
400 tys. zł - Dotacja dla SP ZOZ na modernizację oddziałów szpitalnych, zakup sprzętu
250 tys. zł - Przygotowanie nowych witryn internetowych dla miejskich jednostek
204 tys. zł - Modernizacja systemu ostrzegania mieszkańców

Projekty, dokumentacja

50 tys. zł - Przebudowa ul. Niezapominajki
30 tys. zł - Zatoki parkingowe na ul. Kowalskiego
30 tys. - Dojazd do hospicjum
20 tys. zł - Przebudowa ul. Krahelskiej

(wybrane inwestycje, źródło: BIP)

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 57

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Bolek / 19 listopada 2019 r. o 00:16
+16
Z rozmachem Jarzabkowej to by w budzecie kase na miejskie spa znalazla!
 Z legitymacja PiSu wszedzie za darmo! A pozniej sie dziwi taka, ze kasy nie ma i dlug rosnie. Socjalizm zywy. Jak takie te PiSiory madre to niech czynem spolecznym te drogi buduja.
Avatar
Infantylny / 19 listopada 2019 r. o 07:19
+12
Taka jest właśnie polityka rządu, dokładnie coraz to nowych zadań czyt. Wydatków na które samorządy muszą znaleźć pieniądze, np. Podwyżki dla nauczycieli, rząd obiecał podwyżki HURRA szkoda tylko, że kasy na to nie dał, kolejna sprawa podwyżki płacy minimalnej HURRA szkoda, że samorządy muszą ciąć koszta i wstrzymywac albo rezygnować z inwestycji. Takie to wszystko mądre naobiecywali gruszek na wierzbie, a teraz samorządy za to zapłacą, w sumie to za obietnice wszyscy zapłacimy już akcyza poszła do góry o czym przed wyborami nie było mowy. Ciekawe jakie jeszcze niespodzianki ma dla nas ten wspaniały, pro socjalny rząd. 
Taka jest właśnie polityka rządu, dokładnie coraz to nowych zadań czyt. Wydatków na które samorządy muszą znaleźć pieniądze, np. Podwyżki dla nauczycieli, rząd obiecał podwyżki HURRA szkoda tylko, że kasy na to nie dał, kolejna sprawa podwyżki płacy minimalnej HURRA szkoda, że samorządy muszą ciąć koszta i wstrzymywac albo rezygnować z inwestycji. Takie to wszystko mądre naobiecywali gruszek na wierzbie, a teraz samorządy za to zapłacą, w sumie to za obietnice wszyscy zapłacimy już akcyza poszła do góry o czym przed wyborami nie było mowy. C... rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 r. o 07:32
+11
W nowej perspektywie finansowej przyznawania przez pisowski urzad marszałkowski i wojewódzki funduszy unijnych na lata 2021 - 2027, w pozyskaniu środków unijnych dla Puław, na pewno Pulawom ofiarnie pomoże bardzo pracowity i odważny poseł Szulowski, w zespół w zespół że swoją prawą ręką, szefową radnych klubu PIS, kobietą niezwykle błyskotliwą, bezinteresowną, życzliwą i pomocną, panią Haliną Jarząbek.
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 r. o 19:56
+10
Widzę że powoli zaczyna się wykruszać fanclub obecnego prezydenta. A taki miał być wspaniały. Jak na razie nic nie zrobił poza aktywnością na Facebooku.
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 r. o 23:56
+10
Z rozmachem Jarzabkowej to by w budzecie kase na miejskie spa znalazla!
Avatar
Lolek / 19 listopada 2019 r. o 07:24
+9
Budowa hali miała kosztować połowę mniej, czyja to wina, że kwota się podwoiła, może Maja? Czy galopujacych cen materiałów i kosztów pracy? Zamiast pisać głupoty warto sięgnąć do faktów. To, że głosował za budową hali to bardzo dobrze, bo miasto zasługuje na nowoczesny obiekt na miarę XXI i wytykanie oddanego głosu jest co najmniej śmieszne. 
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 r. o 04:30
+9
Ja jeszcze krócej- Ze wszystkich 110 mln zł, jakie w zbliżającym się roku trafią na inwestycje, zdecydowana większość (ok. 100 mln zł) to pieniądze przeznaczone na dokończenie zadań rozpoczętych lub projektowanych w latach poprzednich.
Avatar
Gcxfh / 19 listopada 2019 r. o 00:57
+9
A co z projektem budowy ulicy Niezapominajki?????
Jaki projekt, za co i po co ? Żeby farma trolli mógł pluć  że zadłuża sie miasto?
 To przez tyle lat Grobel nawet projektu budowy tej ulicy nie zrobił? 
Avatar
Gosc / 19 listopada 2019 r. o 01:01
+8
A co z projektem budowy ulicy Niezapominajki?????
Jaki projekt, za co i po co ? Żeby farma trolli mógł pluć  że zadłuża sie miasto?
To przez tyle lat Grobel nawet projektu budowy tej ulicy nie zrobił?
 Pewnie nie wiedzial, ze taka istnieje. 
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 r. o 23:49
+7
Rzady PiSu samorzadam zabieraja. Kasy mniej, subwencje na tym samym poziomie, a jakos wszystko drozeje to i wydatki biezace wieksze.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 12:41
+1
Ja po dwóch tygodniach urzędowania wiem, że jestem w stanie pozyskać te pieniądze. Zapewniam, że gdy to zrobię, wpiszę te inwestycje do prognozy – ripostował prezydent Maj.....................................................  ***s://***dziennikwschodni.pl/pulawy/pulawy-splaca-dlug-za-18-lat-spor-o-obiekty-sportowe-dla-sp-nr-3,n,1000233227.html
 No jak widać nie jest w stanie. 
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 r. o 11:41
0
Zadłużenie też jest dzięki projektom poprzedników. Aguapark i nowe baseny to zaś projekt wichrzycieli którzy chcą zniszczyć Puławy nierealnymi rządaniami mającej na celu dyskredytację obecnego prezydenta oraz doprowadzić do upadłości poprzez bankructwo miasta Puławy.
Avatar
Eeee / 19 listopada 2019 r. o 22:16
+2
Ja jeszcze krócej- Ze wszystkich 110 mln zł, jakie w zbliżającym się roku trafią na inwestycje, zdecydowana większość (ok. 100 mln zł) to pieniądze przeznaczone na dokończenie zadań rozpoczętych lub projektowanych w latach poprzednich.
a my myśleli że te wszystkie inwestycje do Puław ściągnięte i rozkręcenie gospodarki w mieście to dzięki nowemu prezydenta wybrali, a to wszystko jeszcze projekty poprzedników....... może już czas na jakiś nowy projekt? Na akwapark z prawdziwego zdarzenia czekamy Puławy hale spłacają to i nowe baseny spłacą
a my myśleli że te wszystkie inwestycje do Puław ściągnięte i rozkręcenie gospodarki w mieście to dzięki nowemu prezydenta wybrali, a to wszystko jeszcze projekty poprzedników....... może już czas na jakiś nowy projekt? Na akwapark z prawdziwego zdarzenia czekamy Puławy hale spłacają to i nowe baseny spłacą rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 r. o 19:56
+10
Widzę że powoli zaczyna się wykruszać fanclub obecnego prezydenta. A taki miał być wspaniały. Jak na razie nic nie zrobił poza aktywnością na Facebooku.
Avatar
Jajek / 19 listopada 2019 r. o 15:11
+3
A propo jerzyków. Wie ktoś w jakim stopniu zagospodarowały powieszone budki?
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 r. o 13:59
+3
Wieża dla jerzyków jest potrzebna ale 100 tys zł? To chyba 10 razy za dużo. Z miedzi będzie czy innego aluminium?
Avatar
Cut / 19 listopada 2019 r. o 12:10
0
Nie dość, że rekordowy dług nam prezydent funduje, to jeszcze niedługo czeka nas podwyżka opłat za śmieci o 40% - już jest artykuł na dzienniku wschodnim na ten temat. Ale zaraz się znajdą obrońcy i tej podwyżki :)
 A skąd wziąć na te obiecanki Pisu? Płaca minimalna w górę to chyba logiczne, że ceny usług czy produktow pójdą w górę, bo szanowny Pan dobroczyńca Kaczyński wszystko obiecuje tylko nie wskazuje jasno źródła finansowania, czyli My Wam "Damy", ale odbierzemy dwa albo i trzy razy tyle. Prosta ekonomia, prezydenci miast nie mają tu nic do powiedzenia, wykonać trzeba. 
 A skąd wziąć na te obiecanki Pisu? Płaca minimalna w górę to chyba logiczne, że ceny usług czy produktow pójdą w górę, bo szanowny Pan dobroczyńca Kaczyński wszystko obiecuje tylko nie wskazuje jasno źródła finansowania, czyli My Wam "Damy", ale odbierzemy dwa albo i trzy razy tyle. Prosta ekonomia, prezydenci miast nie mają tu nic do powiedzenia, wykonać trzeba.  rozwiń
Avatar
cosik / 19 listopada 2019 r. o 11:37
+3
"... podstawą pozostają jednak przedsięwzięcia rozpoczęte jeszcze w poprzedniej kadencji..." - czyli mleko się rozlało pan prezydent nic na to już poradzi i musi to dalej ciągnąć choć sam takich przedsięwzięć nigdy by nie przedsięwziął?
 Tamte inwestycje swoje środki miały zabezpieczone w chwili wyłonienia wykonawców. Takie jest PZP.
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 r. o 11:00
+5
Nie dość, że rekordowy dług nam prezydent funduje, to jeszcze niedługo czeka nas podwyżka opłat za śmieci o 40% - już jest artykuł na dzienniku wschodnim na ten temat. Ale zaraz się znajdą obrońcy i tej podwyżki :)
Avatar
Pytajnik / 19 listopada 2019 r. o 09:55
+6
syFanklub Maja wini wszystkich, Pawełek jest bez skazy. Szkoda, że zapominają dodać jak głosował za halą (był za) czy za domem chemika (był za). Zostając prezydentem doskonale wiedział jakie zadania stoją przed miastem i jakie będą wydatki. Tylko zamiast poszukać jakichś pieniędzy do budżetu on po prostu wali wszystko na kredyt. Trzeba się wziąć do pracy i przynieść środki zewnętrzne, bo zwiększyć dług i robić inwestycje po najmniejszej linii oporu to każdy głupi potrafi. A podobno miał być lepszy.
A weź przypomnij nam wszystkim jakie środki na co i kiedy pomógł pozyskać poseł Szulowski, 4 lata kadencji no to chyba wspomógł swój rodzimy region, czy po prostu ta kadencja "zleciała"  na byciu posłem. Jakie zasługi miał w zatrzymaniu marginalizowania największego zakładu w regionie, no weź nam przypomnij.
A weź przypomnij nam wszystkim jakie środki na co i kiedy pomógł pozyskać poseł Szulowski, 4 lata kadencji no to chyba wspomógł swój rodzimy region, czy po prostu ta kadencja "zleciała"  na byciu posłem. Jakie zasługi miał w zatrzymaniu marginalizowania największego zakładu w regionie, no weź nam przypomnij. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 57

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polska – Niemcy 23:23. Piłkarze ręczni zakończyli mistrzostwa świata w drugiej dziesiątce

Polska – Niemcy 23:23. Piłkarze ręczni zakończyli mistrzostwa świata w drugiej dziesiątce

W ostatnim meczu fazy grupowej Polska zremisowała z Niemcami 23:23 i zakończyła mundial w grupie drużyn z miejsc 13-16. Z naszej grupy do ćwierćfinałów awansowały: Hiszpania i Węgry.

W Lublinie ruszyły szczepienia seniorów. Nie wszyscy zaszczepią się od razu
galeria

W Lublinie ruszyły szczepienia seniorów. Nie wszyscy zaszczepią się od razu

W poniedziałek ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19 w grupie seniorów, którzy skończyli 70 lat. Nie wszyscy będą z nich jednak mogli skorzystać od ręki.

Śnieżne szaleństwo w wąwozie na Kalinie
Zdjęcia
galeria

Śnieżne szaleństwo w wąwozie na Kalinie

Z obfitych opadów śniegu skorzystali miłośnicy jazdy na sankach. Tradycyjnie wiele osób wybrało się na stoki wąwozu na Kalinie.

Lubartów: Wymień stary piec, weź dotację

Lubartów: Wymień stary piec, weź dotację

We wtorek w Lubartowie zaczyna się nabór wniosków na dofinansowanie na wymianę starych pieców na ogrzewanie proekologiczne. Na ten cel można otrzymać nawet 5 tysięcy złotych. Chodzi o podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie gazowe, pompy ciepła.

Terespol: W wagonie były nie tylko płyty pilśniowe
film

Terespol: W wagonie były nie tylko płyty pilśniowe

Przemycane papierosy za ponad 120 tys. złotych przechwycili podczas wspólnej kontroli pociągu towarowego wjeżdżającego z Białorusi do Polski funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Terespola.

2,5 tysiąca osób zgłosiło się na świadków. Chcą pomóc właścicielowi ośrodka narciarskiego
galeria

2,5 tysiąca osób zgłosiło się na świadków. Chcą pomóc właścicielowi ośrodka narciarskiego

Ponad dwa tysiące osób zadeklarowało wsparcie dla właściciela ośrodka narciarskiego w Chrzanowie. Piotr Rzetelski zaapelował o pomoc w obliczu grożących mu sankcji za otwarcie stoku w czasie epidemii.

VideoNews w Galerii Labirynt. Przegląd prac studentów i studentek uczelni artystycznych
26 stycznia 2021, 18:00

VideoNews w Galerii Labirynt. Przegląd prac studentów i studentek uczelni artystycznych

Już po raz siódmy Galeria Labirynt w Lublinie zaprosi na ogólnopolski przegląd wideo studentów i studentek uczelni artystycznych - VideoNews. W tym roku wydarzenie wystartuje online w dniach 26-27 stycznia.

Borsuk Stanisław z Kraśnika dostał pomoc. "Mam nadzieję, że się wyliże"

Borsuk Stanisław z Kraśnika dostał pomoc. "Mam nadzieję, że się wyliże"

Nie ma żadnych złamań, a takie były podejrzenia. Jest nawadniany. Chory borsuk o imieniu Stanisław, który w niedzielę leżał na jednej z posesji w Kraśniku jest pod fachową opieką. – Mam nadzieję, że się wyliże – liczy Lena Grusiecka ze Stowarzyszenia Leśne Pogotowie - Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, działającego koło Lublina.

Będą nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań w Lublinie

Będą nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań w Lublinie

Już w czwartek lubelscy radni mają zatwierdzić nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań.

Biała Podlaska: Policjanci wyprowadzili kobietę z zadymionego mieszkania

Biała Podlaska: Policjanci wyprowadzili kobietę z zadymionego mieszkania

Dzięki szybkiej reakcji bialskich policjantów nie doszło do tragedii. Sierżant sztabowy Adam Strychalski oraz starszy sierżant Arkadiusz Marcinkowski wyprowadzili z zadymionego mieszkania 52-letnią kobietę.

Chełm. Ulice i chodniki w śniegu. Gdzie dzwonić po pomoc?
galeria

Chełm. Ulice i chodniki w śniegu. Gdzie dzwonić po pomoc?

W niespełna trzy godziny całkowicie zmieniły się warunki jazdy w Chełmie i okolicach. Wszystko za sprawą intensywnych opadów śniegu, którego spadło od 10 do 20 centymetrów. Na kierowcach zmiana pogody wymusiła natychmiastowe zmiany nawyków jazdy, drogowcy zaś ruszyli do odśnieżania.

Lubelskie ma dostać 1,7 miliarda euro z Unii Europejskiej. PO chce więcej

Lubelskie ma dostać 1,7 miliarda euro z Unii Europejskiej. PO chce więcej

Lubelskie ma otrzymać ponad 1,7 mld euro z funduszy unijnych. Samorządowcy z PO mówią, że to za mało i chcą zwiększenia puli na województwo.

Puławy: Będzie więcej bezpiecznych przejść dla pieszych

Puławy: Będzie więcej bezpiecznych przejść dla pieszych

W tym roku miasto Puławy zainwestuje w budowę trzech „inteligentnych” przejść dla pieszych w ul. Wróblewskiego, Skłodowskiej i Czartoryskich.

Zamość pod śniegiem
Zdjęcia
galeria

Zamość pod śniegiem

Stare Miasto i Park Miejski w Zamościu po obfitych opadach śniegu.

Joszko Broda - koncert kolęd i pastorałek w Radiu Lublin
29 stycznia 2021, 19:00

Joszko Broda - koncert kolęd i pastorałek w Radiu Lublin

W piątek, 29 stycznia o godz. 19 w siedzibie Radia Lublin odbędzie się koncert Joszka Brody. W Studio im. Budki Suflera (ul. Obrońców Pokoju 2) zabrzmią kolędy i pastorałki z regionu. Koncert dostępny wyłącznie w formie online.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.