Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 listopada 2019 r.
19:27

Rekordowy budżet Puław. Jakie plany mają władze miasta?

8 58 A A
Jednym z droższych przedsięwzięć będzie przebudowa Domu Chemika
Jednym z droższych przedsięwzięć będzie przebudowa Domu Chemika (fot. Radosław Szczęch)

Wydatki miasta Puławy w przyszłym roku przekroczą 380 mln zł, z czego ponad 110 mln trafi na inwestycje. W planie są nowe ulice i parkingi, rozbudowa targowiska, a także skatepark i zapowiadane kontenery dla dłużników. Najwięcej pochłonie dokończenie budowy hali sportowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Projekt budżetu miasta Puławy na rok 2020 został już złożony w Regionalnej Izbie Obrachunkowej, a w przyszłym miesiącu powinien zostać przyjęty przez radę miasta. Planowane wydatki to 380,2 mln, przy zakładanych dochodach na poziomie 304 mln zł.

W związku z tym deficyt ma wynieść 76,2 mln zł, a zatem będzie najwyższy w historii.

Warto dodać, że projekt budżetu na przyszły rok będzie pierwszym, za który w całości odpowiada nowy prezydent, Paweł Maj. Jego podstawą pozostają jednak przedsięwzięcia rozpoczęte jeszcze w poprzedniej kadencji. Ze wszystkich 110 mln zł, jakie w zbliżającym się roku trafią na inwestycje, zdecydowana większość (ok. 100 mln zł) to pieniądze przeznaczone na dokończenie zadań rozpoczętych lub projektowanych w latach poprzednich.

Najdroższym pojedynczym zadaniem pozostaje dokończenie budowy nowej hali sportowej, na co zaplanowano prawie 60 mln zł, czyli ponad połowę wszystkich wydatków majątkowych. Drugie miejsce pod tym względem zajęła przebudowa Domu Chemika (16,5 mln zł).

Pozostałe przedsięwzięcia są znacznie tańsze. Po 6 mln zł władze miasta mają zamiar przeznaczyć na rozpoczęcie budowy nowej siedziby biblioteki miejskiej (Mediateki) oraz rozbudowę skateparku przy ul. Niemcewicza. W sumie ok. 11 mln zł trafi na modernizację ulic i chodników, z czego około 4 mln zł ma kosztować połączenie Komunalnej z ul. Majdan i Mościckiego. Nowy asfalt pojawi się także na os. Niwa (droga przy parkingach od ZUS-u do garaży przy Sadowej). Na tym samym osiedlu, przy SP nr 11 powstanie natomiast plac zabaw i trakt pieszy.

Do budżetu wprowadzono także część autorskich zadań zapowiadanych przez Pawła Maja. 600 tys. zł zostanie skierowane na budowę parkingów, a 350 tys. zł na postawienie „mieszkań w systemie kontenerowym” na os. Wólka Profecka. To lokale o niskim standardzie, do których mogą trafić najbardziej zatwardziali dłużnicy z bloków komunalnych.

Niewiele mniej, bo 300 tys. przeznaczono na przebudowę nieutwardzonych alejek na Skwerze Niepodległości.

W przyszłym roku ruszyć ma również rozbudowa niedawno otwartego targowiska przy Dęblińskiej (2,6 mln zł). Poza zwiększeniem przestrzeni dla środowego handlu, na miejscu powstanie budynek administracyjny, a także stałe wiaty nad poszczególnymi stoiskami. Około 200 tys. zł to z kolei koszt modernizacji i rozbudowy systemu ostrzegania mieszkańców. W mieście pojawi się 5 nowych, elektronicznych syren z możliwością nadawania komunikatów głosowych. 

Baza kulturalna i sportowa

59 mln zł - Budowa hali widowiskowo-sportowej przy ul. Lubelskiej
16,5 mln zł - Przebudowa "Dom Chemika" (zakończenie I etapu)
6 mln zł - Przygotowania do budowy Mediateki (rozpoczęcie II etapu)

Ulice, chodniki, parkingi

4,8 mln zł - Połączenie ul. Majdan, Komunalnej i Mościckiego
3,4 mln zł - Przebudowa ul. Meresty, Kołodzieja, Tyczyńskiego, Kraussa
1,6 mln zł - Przebudowa drogi równoległej do ul. Lubelskiej na os. Niwa
1,25 mln zł - Nowy zieleniec i trakt pieszy przed SP nr 11 i MP nr 3
600 tys. zł - Oświetlenie LED na al. Tysiąclecia Państwa Polskiego
600 tys. zł - Nowe miejska parkingowe w różnych częściach miasta
350 tys. zł - Remont ul. Rybackiej z oświetleniem
65 tys. zł - Naprawa chodnika w pobliżu ul. Wojska Polskiego

Zieleń urządzona, rekreacja

6,5 mln zł - Rozbudowa skateparku przy ul. Niemcewicza
1,4 mln zł - Budowa placu zabaw przy SP nr 11 i Miejskim Przedszkolu nr 3
300 tys. zł - Budowa placu wypoczynkowego przy Urzędzie Miasta
300 tys. zł - Przebudowa alejek na Skwerze Niepodległości
100 tys. zł - Wieża lęgowa dla jerzyków na błoniach

Inwestycje komunalne

2,6 mln zł - Rozbudowa targowiska przy ul. Dęblińskiej (II etap)
350 tys. zł - Mieszkania w systemie kontenerowym na os. Wólka Profecka

Pozostałe zadania

1,7 mln zł - Dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii dla puławian
400 tys. zł - Dotacja dla SP ZOZ na modernizację oddziałów szpitalnych, zakup sprzętu
250 tys. zł - Przygotowanie nowych witryn internetowych dla miejskich jednostek
204 tys. zł - Modernizacja systemu ostrzegania mieszkańców

Projekty, dokumentacja

50 tys. zł - Przebudowa ul. Niezapominajki
30 tys. zł - Zatoki parkingowe na ul. Kowalskiego
30 tys. - Dojazd do hospicjum
20 tys. zł - Przebudowa ul. Krahelskiej

(wybrane inwestycje, źródło: BIP)

e-Wydanie

Komentarze 58

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Bolek / 19 listopada 2019 o 00:16
+16
Z rozmachem Jarzabkowej to by w budzecie kase na miejskie spa znalazla!
 Z legitymacja PiSu wszedzie za darmo! A pozniej sie dziwi taka, ze kasy nie ma i dlug rosnie. Socjalizm zywy. Jak takie te PiSiory madre to niech czynem spolecznym te drogi buduja.
Avatar
Infantylny / 19 listopada 2019 o 07:19
+12
Taka jest właśnie polityka rządu, dokładnie coraz to nowych zadań czyt. Wydatków na które samorządy muszą znaleźć pieniądze, np. Podwyżki dla nauczycieli, rząd obiecał podwyżki HURRA szkoda tylko, że kasy na to nie dał, kolejna sprawa podwyżki płacy minimalnej HURRA szkoda, że samorządy muszą ciąć koszta i wstrzymywac albo rezygnować z inwestycji. Takie to wszystko mądre naobiecywali gruszek na wierzbie, a teraz samorządy za to zapłacą, w sumie to za obietnice wszyscy zapłacimy już akcyza poszła do góry o czym przed wyborami nie było mowy. Ciekawe jakie jeszcze niespodzianki ma dla nas ten wspaniały, pro socjalny rząd. 
Taka jest właśnie polityka rządu, dokładnie coraz to nowych zadań czyt. Wydatków na które samorządy muszą znaleźć pieniądze, np. Podwyżki dla nauczycieli, rząd obiecał podwyżki HURRA szkoda tylko, że kasy na to nie dał, kolejna sprawa podwyżki płacy minimalnej HURRA szkoda, że samorządy muszą ciąć koszta i wstrzymywac albo rezygnować z inwestycji. Takie to wszystko mądre naobiecywali gruszek na wierzbie, a teraz samorządy za to zapłacą, w sumie to za obietnice wszyscy zapłacimy już akcyza poszła do góry o czym przed wyborami nie było mowy. C... rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 o 19:56
+11
Widzę że powoli zaczyna się wykruszać fanclub obecnego prezydenta. A taki miał być wspaniały. Jak na razie nic nie zrobił poza aktywnością na Facebooku.
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 o 07:32
+11
W nowej perspektywie finansowej przyznawania przez pisowski urzad marszałkowski i wojewódzki funduszy unijnych na lata 2021 - 2027, w pozyskaniu środków unijnych dla Puław, na pewno Pulawom ofiarnie pomoże bardzo pracowity i odważny poseł Szulowski, w zespół w zespół że swoją prawą ręką, szefową radnych klubu PIS, kobietą niezwykle błyskotliwą, bezinteresowną, życzliwą i pomocną, panią Haliną Jarząbek.
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 o 23:56
+10
Z rozmachem Jarzabkowej to by w budzecie kase na miejskie spa znalazla!
Avatar
Lolek / 19 listopada 2019 o 07:24
+9
Budowa hali miała kosztować połowę mniej, czyja to wina, że kwota się podwoiła, może Maja? Czy galopujacych cen materiałów i kosztów pracy? Zamiast pisać głupoty warto sięgnąć do faktów. To, że głosował za budową hali to bardzo dobrze, bo miasto zasługuje na nowoczesny obiekt na miarę XXI i wytykanie oddanego głosu jest co najmniej śmieszne. 
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 o 04:30
+9
Ja jeszcze krócej- Ze wszystkich 110 mln zł, jakie w zbliżającym się roku trafią na inwestycje, zdecydowana większość (ok. 100 mln zł) to pieniądze przeznaczone na dokończenie zadań rozpoczętych lub projektowanych w latach poprzednich.
Avatar
Gcxfh / 19 listopada 2019 o 00:57
+9
A co z projektem budowy ulicy Niezapominajki?????
Jaki projekt, za co i po co ? Żeby farma trolli mógł pluć  że zadłuża sie miasto?
 To przez tyle lat Grobel nawet projektu budowy tej ulicy nie zrobił? 
Avatar
Gosc / 19 listopada 2019 o 01:01
+8
A co z projektem budowy ulicy Niezapominajki?????
Jaki projekt, za co i po co ? Żeby farma trolli mógł pluć  że zadłuża sie miasto?
To przez tyle lat Grobel nawet projektu budowy tej ulicy nie zrobił?
 Pewnie nie wiedzial, ze taka istnieje. 
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 o 23:49
+7
Rzady PiSu samorzadam zabieraja. Kasy mniej, subwencje na tym samym poziomie, a jakos wszystko drozeje to i wydatki biezace wieksze.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 12:41
+1
Ja po dwóch tygodniach urzędowania wiem, że jestem w stanie pozyskać te pieniądze. Zapewniam, że gdy to zrobię, wpiszę te inwestycje do prognozy – ripostował prezydent Maj.....................................................  ***s://***dziennikwschodni.pl/pulawy/pulawy-splaca-dlug-za-18-lat-spor-o-obiekty-sportowe-dla-sp-nr-3,n,1000233227.html
 No jak widać nie jest w stanie. 
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 11:41
0
Zadłużenie też jest dzięki projektom poprzedników. Aguapark i nowe baseny to zaś projekt wichrzycieli którzy chcą zniszczyć Puławy nierealnymi rządaniami mającej na celu dyskredytację obecnego prezydenta oraz doprowadzić do upadłości poprzez bankructwo miasta Puławy.
Avatar
Eeee / 19 listopada 2019 o 22:16
+2
Ja jeszcze krócej- Ze wszystkich 110 mln zł, jakie w zbliżającym się roku trafią na inwestycje, zdecydowana większość (ok. 100 mln zł) to pieniądze przeznaczone na dokończenie zadań rozpoczętych lub projektowanych w latach poprzednich.
a my myśleli że te wszystkie inwestycje do Puław ściągnięte i rozkręcenie gospodarki w mieście to dzięki nowemu prezydenta wybrali, a to wszystko jeszcze projekty poprzedników....... może już czas na jakiś nowy projekt? Na akwapark z prawdziwego zdarzenia czekamy Puławy hale spłacają to i nowe baseny spłacą
a my myśleli że te wszystkie inwestycje do Puław ściągnięte i rozkręcenie gospodarki w mieście to dzięki nowemu prezydenta wybrali, a to wszystko jeszcze projekty poprzedników....... może już czas na jakiś nowy projekt? Na akwapark z prawdziwego zdarzenia czekamy Puławy hale spłacają to i nowe baseny spłacą rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 o 19:56
+11
Widzę że powoli zaczyna się wykruszać fanclub obecnego prezydenta. A taki miał być wspaniały. Jak na razie nic nie zrobił poza aktywnością na Facebooku.
Avatar
Jajek / 19 listopada 2019 o 15:11
+3
A propo jerzyków. Wie ktoś w jakim stopniu zagospodarowały powieszone budki?
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 o 13:59
+3
Wieża dla jerzyków jest potrzebna ale 100 tys zł? To chyba 10 razy za dużo. Z miedzi będzie czy innego aluminium?
Avatar
Cut / 19 listopada 2019 o 12:10
0
Nie dość, że rekordowy dług nam prezydent funduje, to jeszcze niedługo czeka nas podwyżka opłat za śmieci o 40% - już jest artykuł na dzienniku wschodnim na ten temat. Ale zaraz się znajdą obrońcy i tej podwyżki :)
 A skąd wziąć na te obiecanki Pisu? Płaca minimalna w górę to chyba logiczne, że ceny usług czy produktow pójdą w górę, bo szanowny Pan dobroczyńca Kaczyński wszystko obiecuje tylko nie wskazuje jasno źródła finansowania, czyli My Wam "Damy", ale odbierzemy dwa albo i trzy razy tyle. Prosta ekonomia, prezydenci miast nie mają tu nic do powiedzenia, wykonać trzeba. 
 A skąd wziąć na te obiecanki Pisu? Płaca minimalna w górę to chyba logiczne, że ceny usług czy produktow pójdą w górę, bo szanowny Pan dobroczyńca Kaczyński wszystko obiecuje tylko nie wskazuje jasno źródła finansowania, czyli My Wam "Damy", ale odbierzemy dwa albo i trzy razy tyle. Prosta ekonomia, prezydenci miast nie mają tu nic do powiedzenia, wykonać trzeba.  rozwiń
Avatar
cosik / 19 listopada 2019 o 11:37
+3
"... podstawą pozostają jednak przedsięwzięcia rozpoczęte jeszcze w poprzedniej kadencji..." - czyli mleko się rozlało pan prezydent nic na to już poradzi i musi to dalej ciągnąć choć sam takich przedsięwzięć nigdy by nie przedsięwziął?
 Tamte inwestycje swoje środki miały zabezpieczone w chwili wyłonienia wykonawców. Takie jest PZP.
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 o 11:00
+5
Nie dość, że rekordowy dług nam prezydent funduje, to jeszcze niedługo czeka nas podwyżka opłat za śmieci o 40% - już jest artykuł na dzienniku wschodnim na ten temat. Ale zaraz się znajdą obrońcy i tej podwyżki :)
Avatar
Pytajnik / 19 listopada 2019 o 09:55
+6
syFanklub Maja wini wszystkich, Pawełek jest bez skazy. Szkoda, że zapominają dodać jak głosował za halą (był za) czy za domem chemika (był za). Zostając prezydentem doskonale wiedział jakie zadania stoją przed miastem i jakie będą wydatki. Tylko zamiast poszukać jakichś pieniędzy do budżetu on po prostu wali wszystko na kredyt. Trzeba się wziąć do pracy i przynieść środki zewnętrzne, bo zwiększyć dług i robić inwestycje po najmniejszej linii oporu to każdy głupi potrafi. A podobno miał być lepszy.
A weź przypomnij nam wszystkim jakie środki na co i kiedy pomógł pozyskać poseł Szulowski, 4 lata kadencji no to chyba wspomógł swój rodzimy region, czy po prostu ta kadencja "zleciała"  na byciu posłem. Jakie zasługi miał w zatrzymaniu marginalizowania największego zakładu w regionie, no weź nam przypomnij.
A weź przypomnij nam wszystkim jakie środki na co i kiedy pomógł pozyskać poseł Szulowski, 4 lata kadencji no to chyba wspomógł swój rodzimy region, czy po prostu ta kadencja "zleciała"  na byciu posłem. Jakie zasługi miał w zatrzymaniu marginalizowania największego zakładu w regionie, no weź nam przypomnij. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 58

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 12 3

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 20 9

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 6

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 6

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 28 19

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 7

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 16 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego
galeria

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego 44 10

Trwa akcja poszukiwawcza na Zalewie Zemborzyckim. Policjanci i strażacy szukali tam od rana dwóch zaginionych mężczyzn. Ciało jednego z nich już udało się znaleźć.

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób?
Wideo
film

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób? 0 0

Wybuch gazu zrównał ich dom z ziemią. Zginęło osiem osób - dwa małżeństwa oraz czwórka dzieci. Najmłodsze z nich miało trzy lata. Co było przyczyną tragedii, która wstrząsnęła całym krajem?

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej 47 2

Jeden z policjantów włodawskiej komendy odnalazł podczas czynności służbowych mężczyznę, który nie dawał oznak życia.

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo] 0 2

Kluby sportowe z Puław ponownie przyłączyły się do akcji Szlachetna Paczka. Zakupy dla potrzebujących robili zarówno szczypiorniści Azotów Puławy, jak i piłkarze Wisły.

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego 10 9

Zakończył się proces grupy, oskarżonej o wyłudzanie mieszkań od ludzi w trudnej sytuacji finansowej. Wszyscy zostali skazani na kary więzienia. Wśród oskarżonych jest były policjant i kandydat na radnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?