Po pracy w Zakładach Azotowych „Puławy” zamieniają się w wolontariuszy. Pracownicy największej puławskiej firmy angażują się na rzecz lokalnej społeczności. Pomagają szkołom, przedszkolom, strażakom z wiejskich remiz, a w tym roku także ekosystemowi rzeki Chodelka.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Ten program naprawdę działa. W ramach wolontariatu pracowniczego część załogi Zakładów Azotowych pomaga, udzielając się w różnego rodzaju projektach na rzecz mieszkańców i przyrody powiatu puławskiego. W ten sposób udało się im zrealizować już wiele potrzebnych projektów. O tym, komu i w jaki sposób pomóc, decydują grupy pracowników, a kapituła konkursu wybiera te najciekawsze i przyznaje im niezbędne środki. Dzięki temu udało się m.in. odbudować populację pstrąga potokowego w rzece Chodelka czy zbudować salę fitness w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Puławach.
– Chcieliśmy przeznaczyć nieużywaną salę na mini-siłownię dla prawie tysiąca uczniów ZSO. Nasza praca polegała na jej przygotowaniu, pomalowaniu, ułożeniu wykładziny, zakupu sprzętu oraz aranżacji sali. To wspaniała inicjatywa, warto pomagać – mówi Magdalena Górecka, która odpowiadała za tę akcję.
Pracownicy ZA pomogli także dzieciom Miejskiego Przedszkola nr 18 w Puławach, które otrzymało nowy, oryginalny plac zabaw z domkiem, małym płotem, sianem i modelami zwierząt. – Mam nadzieję, że wprowadzimy odrobinę radości w tym przedszkolu, bo cóż może być piękniejszego od uśmiechu dziecka – mówiła podczas prac nad placem zabaw Beata Wójcik z ZA.
Wdzięczna pracownikom firmy jest dyrektor MP nr 18, Zofia Krężołek. – To jeden z najpiękniejszych i na pewno najciekawszy plac zabaw w Puławach – zapewnia pani dyrektor, która podkreśla jego walory edukacyjne.
W sumie spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu projektów wybranych zostało dziesięć. Wśród nich oprócz wyżej wymienionych znalazła się m.in. wymiana dachu na garażu remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogowie, sala do terapii dzieci z autyzmem i zaburzeniami rozwoju w budynku fundacji „Krok po kroku”, remont świetlicy dla dzieci w Parchatce, czy ogródek przy hospicjum Puławskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych.
Warto przypomnieć, że tegoroczny konkurs na projekty wolonariatu w ZA odbył się po raz pierwszy. Tego rodzaju działalność wchodzi w skład strategii biznesowej przedsiębiorstwa, odpowiadając na potrzebę społecznej odpowiedzialności biznesu.
Opis projektów
„Sportowy Dzień Dziecka”
Wolontariusze zorganizowali gry i zabaw dla dzieci na terenie Specjalnego Ośrodka Wychowawczego im. Siostry Klary Staszczak, rywalizację sportową, bieg po lesie dla młodzieży na dystansie ok 1 km, bieg po lesie dla dorosłych na dystansie 5 km, a także sztafetę biegową w której brały udział dzieci z puławskich przedszkoli i podopieczni Ośrodka. Podczas wydarzenia prowadzona była akcja charytatywna polegająca na zbieraniu bielizny dla dziewcząt i chłopców, wychowanków Ośrodka. Celem projektu była integracja dzieci i młodzieży z podopiecznymi Ośrodka.
Wymiana dachu na garażu OSP w Rogowie
Projekt zakładał demontaż istniejącej więźby dachowej, pozyskanie w lesie drewna, przetarcie drewna oraz wykonanie nowej konstrukcji dachu, pokrycie blachodachówką, montaż rynien na budynku garażu. Wszystkie prace przy projekcie zrealizuje Zespół Wolontariacki i osoby wspierające – mieszkańcy miejscowości Rogów.
Rewitalizacja tarliska pstrąga potokowego na rzece Chodelce
Projekt zakładał odbudowę tarliska i stworzenie niezbędnych warunków przyrodniczych do naturalnego rozrodu tego gatunku na poziomie zapewniającym stabilną populację drastycznie przez lata obniżoną w wyniku działań człowieka na środowisko wodne, jego zanieczyszczenie i degradację. Projekt zrealizowany przy współpracy z PZW Okręg Lublin.
Plac zabaw przy Przedszkolu nr 18 w Puławach
Projekt zakładał zbudowanie miejsca zabaw dla najmłodszych przedszkolaków w wieku do 3,5 lata. Obecny plac zabaw jest przystosowany dla starszych dzieci, przez co maluchy ze względów bezpieczeństwa nie mogą z niego korzystać. Projekt obejmuje przystosowanie terenu, zakup drewnianych zabawek zewnętrznych, malowanie i montaż placu zabaw. Finalnie została zbudowana „osada wiejska”, która pełni także funkcję edukacyjną.
Cichy pokój do odrabiania lekcji w Szkole Podstawowej nr 4 w Puławach
Projekt polegał na zagospodarowaniu jednej z sal na pokój ciszy do odrabiania prac domowych, zorganizowanie kącików nauki wyposażonych w pomoce dydaktyczne, w tym zestaw komputerowy. Wolontariusze położyli gładź, malowali, położyli tapety, zmontowali meble i urządzili pokój.
Łączy nas boisko – Szkoła Podstawowa nr 4 w Puławach
Strefa gier i zabaw zlokalizowana w miejscu istniejącego asfaltowego boiska. Powstały na nim plansze do gry w klasy, chińczyka, elementy ścieżki rowerowej, na której uczniowie mogą zdawać egzaminy na kartę rowerową, zegar słoneczny. Projekt zakładał przygotowanie terenu, zaprojektowanie, dobór urządzeń, montaż.
Sala rekreacyjno-edukacyjna dla dzieci z miejscowości Parchatka
Remont sali w byłej Szkole Podstawowej w Parchatce (obecnie siedziba Klubu Sportowego Sokoły). W sali powstał kąciki wspólnych zajęć, wyposażony w zestawy gier edukacyjnych, sportowych i jedno stanowisko komputerowe, pomocne w odrabianiu lekcji. Beneficjent: Klub Sportowy „Sokoły” w Parchatce.
Sala do terapii dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.
Projekt zakładał adaptację i wyposażenie sal przeznaczonych do terapii indywidualnej i grupowej dla dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi. Prace objęły malowanie, zakup mebli i urządzeń, transport montaż. Beneficjent: Fundacja „Krok po Kroku” w Puławach
Sala fitness dla uczniów gimnazjum i liceum
Projekt zakładał utworzenie zaplecza sportowego typu fitness dla 998 uczniów gimnazjum i liceum. Realizacja zadania polegała na całkowitym zaadoptowaniu dotychczas niewykorzystanego pomieszczenia-magazynu na siłownię. Beneficjent: ZSO nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach.