Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

13 listopada 2019 r.
18:52

Zmarł profesor Tadeusz Wijaszka, wieloletni dyrektor PIWet w Puławach

Autor: Zdjęcie autora rs
28 30 A A

W tym tygodniu zmarł wybitny lekarz weterynarii, znany wirusolog, były dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, profesor Tadeusz Wijaszka. Miał 79 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Profesor Tadeusz Wijaszka pochodził z Klementowic w gminie Kurów. Po ukończeniu weterynarii na warszawskim SGGW został stypendystą i wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuował naukę w laboratorium Instytycie Wirusologii Zwierząt w Pirbright. Po obronie pracy doktorskiej i uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego, pracował w Birmie dla Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Tam pomagał w przygotowywaniu szczepionek przeciwko pryszczycy i pomorowi świń.

Pod koniec lat 90-tych XX wieku zaczął pracę w Wydziale ds. Rolnictwa w polskim przedstawicielstwie w Brukseli. Równolegle, od końcówki lat 60-tych był związany z puławskim instytutem weterynaryjnym. Pracował również w Zduńskiej Woli.

Przez dwie kadencje (2001-2011) był dyrektorem Państwowego Instytutu Weterynaryjnego.

Podczas swojej wieloletniej kariery, został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, francuskim Orderem Zasługi Rolniczej, Medalem Europejskim, honorową prefesurą Uniwersytetu we Wrocławiu oraz Uralskiego Uniwersytetu Rolniczego. Został także honorowym obywatelem miasta Puławy odznaczony medelem "Za zasługi dla Puław".

Na wieść o śmierci profesora Wijaszki wyrazy współczucia jego najbliższym złożył m.in. prezydent miasta, Paweł Maj, przewodnicząca rady miasta, Bożena Krygier, a także dyrekcja, rada naukowa i pracownicy Państwowego Instytutu Weterynaryjnego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jadwiga / 14 listopada 2019 r. o 09:07
+40
Wspaniały człowiek , troszczący się o pracowników , każdego traktował z najwyższym szacunkiem. Myślę, że w Niebie spotka sprawiedliwość , której po swoim odejściu z PIWETU nie doświadczał.
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 r. o 22:52
+31
Prawdopodobnie najwybitniejszy dyrektor jakiego miała lub mieć będzie ta instytucja. Świeć Panie nad Jego duszą.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 16:02
+29
Prawda, to był wspaniały człowiek i taki ludzki. Pracownicy się go nie bali w przeciwieństwie do obecnego dyrektora PIWet. Poza tym śp. pan profesor Wjaszka miał zakaz wstępu do instytutu, chyba w nagrodę, że wprowadził [...] na salony. Ale dyrektorem się bywa...
Avatar
Gość / 16 listopada 2019 r. o 13:47
+27
Na pogrzebie śp. Profesora Tadeusza Wijaszki, niezwykle piękną homilię wygłosił przyjaciel Profesora, ksiądz z Rzymu. Opowiedział tak po ludzku o naszym Dyrektorze Wijaszce. Bo taki na prawdę był. Oczywiście nie był pozbawiony wad, jak każdy, ale nie krzywdził pracowników jak to się dzieje obecnie. Zawsze dał sobie wytłumaczyć co trzeba. I ów ksiądz wspomniał na końcu, że po przejściu na emeryturę PIWet-PIB w Puławach pozostał zamknięty dla Profesora Wijaszki. Nareszcie wybrzmiało publicznie to, co wiedzieliśmy wszyscy! Dziękuję. I całe szczęście, że obecny dyrektor nie pojawił się (chyba) na uroczystości pogrzebowej, w każdym razie nie był zauważony. I wiecie co? Nie brakowało go tam. Nie chcemy widzieć podłych ludzi. Wszystko ma swój kres... I dyrektorowanie również.
Na pogrzebie śp. Profesora Tadeusza Wijaszki, niezwykle piękną homilię wygłosił przyjaciel Profesora, ksiądz z Rzymu. Opowiedział tak po ludzku o naszym Dyrektorze Wijaszce. Bo taki na prawdę był. Oczywiście nie był pozbawiony wad, jak każdy, ale nie krzywdził pracowników jak to się dzieje obecnie. Zawsze dał sobie wytłumaczyć co trzeba. I ów ksiądz wspomniał na końcu, że po przejściu na emeryturę PIWet-PIB w Puławach pozostał zamknięty dla Profesora Wijaszki. Nareszcie wybrzmiało publicznie to, co wiedzieliśmy wszyscy! Dziękuję. I całe szcz... rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 r. o 16:54
+24
Mam nadzieję, że obecnego dyrektora dopadnie chichot losu, za te wszystkie niegodziwości, które uczynił śp. profesorowi Wijaszce i wielu skrzywdzonym przez siebie ludziom. Jak bardzo trzeba być zakompleksionym, małym, małostkowym, że po dorwaniu się do władzy stać się takim bezkarnym i okrutnym. Pewnego dnia się dyrektor zdziwi, i to bardzo bo bizancjum zniknie. Nie wszystkich da się kupić, nie każdy da się zniszczyć i nie każdy się boi, ale czas pokaże i to niebawem. Szkoda tego naszego instytutu bo już go w sumie nie ma, a na kłamstwie nie da się długo funkcjonować.
Mam nadzieję, że obecnego dyrektora dopadnie chichot losu, za te wszystkie niegodziwości, które uczynił śp. profesorowi Wijaszce i wielu skrzywdzonym przez siebie ludziom. Jak bardzo trzeba być zakompleksionym, małym, małostkowym, że po dorwaniu się do władzy stać się takim bezkarnym i okrutnym. Pewnego dnia się dyrektor zdziwi, i to bardzo bo bizancjum zniknie. Nie wszystkich da się kupić, nie każdy da się zniszczyć i nie każdy się boi, ale czas pokaże i to niebawem. Szkoda tego naszego instytutu bo już go w sumie nie ma, a na kłamstwie nie... rozwiń
Avatar
Ala / 16 listopada 2019 r. o 15:07
+23
Oczywiście Niemczuka nie było na pogrzebie. Był cały kwiat weterynarii. Niech środowisko właściwie tego człowieka oceni. Dziwić tylko może że niektórzy inni profesorowi jak chociażby Kuźmak nie wstydzą się firmować jego postępowania stojąc u jego boku.
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 03:52
+23
Wspaniały człowiek. Wybitny dyrektor. Wielka strata. Zawdzięczam Mu wiele i zawsze będę wspominać z najwyższym szacunkiem i zwykłą ludzką sympatią. P. S."Pracowniku" nikt nie obraża. Mierny to właśnie ocena. I tak za wysoka. Trzymając się szkolnej skali "oceniany" raczej zasłużył na "niedostateczny ". Nie zasłużył natomiast, aby być następcą takiego czlowieka jak profesor Wijaszka.
Avatar
Były pracownik. / 15 listopada 2019 r. o 15:35
+20
Profesor Wijaszka był wspaniałym człowiekiem z wielką klasą, który szanował wszystkich swoich pracowników, rozbudował Instytut i doprowadził do świetności tej placówki naukowej. Natomiast obecny dyrektor nie ma za grosz klasy i zniszczył już prawie wszystko co zbudował Profesor Wijaszka. 
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 r. o 22:40
+19
My - ludzie wstawiający te komentarze mamy prawo to robić. Mamy dość pracy w atmosferze strachu, zakłamania i wśród donosicieli. Śmierć Profesora Wijaszki i głośne wypowiedzenie prawdy, że po przejściu na emeryturę miał zakaz wstępu do Instytutu wywołało w nas tyle emocji, że musi ona mieć swoje ujście. I my dyrektora ani nie obrażamy, ani o nic nie pomawiamy. Wszystko to co jest napisane to szczera prawda. I jeśli ktoś ma być rozliczony za swoje postępowanie to nie My, ale ten, który przyszedł na gotowe, a przed Profesorem, który tyle zrobił dla PIW zamknął drzwi.
My - ludzie wstawiający te komentarze mamy prawo to robić. Mamy dość pracy w atmosferze strachu, zakłamania i wśród donosicieli. Śmierć Profesora Wijaszki i głośne wypowiedzenie prawdy, że po przejściu na emeryturę miał zakaz wstępu do Instytutu wywołało w nas tyle emocji, że musi ona mieć swoje ujście. I my dyrektora ani nie obrażamy, ani o nic nie pomawiamy. Wszystko to co jest napisane to szczera prawda. I jeśli ktoś ma być rozliczony za swoje postępowanie to nie My, ale ten, który przyszedł na gotowe, a przed Profesorem, który tyle zrob... rozwiń
Avatar
Zenek / 15 listopada 2019 r. o 10:29
+19
A kiedy pogrzeb ? Jestem byłym pracownikiem - obecnie emeryt. Jak był Dyrektorem, to gdy odwiedzałem swój były zakład zawsze,gdy mnie spotkał to widziałem na jego twarzy szczery uśmiech i zawsze dobre słowo. A teraz to " strach się bać " tam iść. Miny moich kolegów i koleżanek mówią same za siebie .Wszyscy znerwicowani i wystraszeni. Podobno Instytut już w upadłości przez tego nowego. Żegnaj SP. najlepszy Dyrektorze .
Avatar
puławianin / 11 grudnia 2019 r. o 18:28
+2
Profesorowi Wijaszce powinni postawić pomnik za życia, to za Jego sprawą PIW rozwinął się, rozbudował ale istnieje prawdopodobieństwo ze ten prostak zniszczy wszystko i pozostaną gruzy.
Avatar
Ex-pracownik / 20 listopada 2019 r. o 23:44
+13
Może gdyby obecny "zarządca" dopuszczał do swego gabinetu, a przede wszystkim do swojej świadomości, jakiekolwiek negatywne lub niewygodne informacje zwrotne, internet nie byłby potrzebny... To nie pieniactwo lecz desperacja skłania pracowników do sięgania po takie media. Swoją drogą,  jak potężnie wybujałe trzebs mieć ego, aby każdą krytykę lub uwagę traktować z góry jako bezzasadną? Nie od dziś wiadomo  iż pokora jest cechą ludzi wielkich. Mali duchem mają za to tupet, arogancję i głębokie przekonanie o własnej wyższości i nieomylności.  Przykre. 
Może gdyby obecny "zarządca" dopuszczał do swego gabinetu, a przede wszystkim do swojej świadomości, jakiekolwiek negatywne lub niewygodne informacje zwrotne, internet nie byłby potrzebny... To nie pieniactwo lecz desperacja skłania pracowników do sięgania po takie media. Swoją drogą,  jak potężnie wybujałe trzebs mieć ego, aby każdą krytykę lub uwagę traktować z góry jako bezzasadną? Nie od dziś wiadomo  iż pokora jest cechą ludzi wielkich. Mali duchem mają za to tupet, arogancję i głębokie przekonanie o własnej wyższości i nieo... rozwiń
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 r. o 19:25
+15
"Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie to ani moralne, ani uczciwe." Dulszczyzna w najobrzydliwszej postaci... Odeszłam i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że to była najlepsza decyzja w moim życiu zawodowym. Brak mi słów na to, co się stało z tą wspaniałą niegdyś instytucją. Boże, widzisz i nie grzmisz...
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 r. o 10:23
+2
"Komentarze innego rodzaju, jakkolwiek oddające panujacy w Instytucie nastrój, będące z pewnością wyrazem frustarcji, rozczarowania i być może nawet rozgoryczenia panujacą sytuacją płacową, interpersonalną i zarządczą, powinny, moim subiektym zdaniem, mieć ujście w gabinecie obecnego zarządcy, w organach nadzorujących Instytut, bądź chociażby w oddzielnym "wątku" " To na serio? :D
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 r. o 22:40
+19
My - ludzie wstawiający te komentarze mamy prawo to robić. Mamy dość pracy w atmosferze strachu, zakłamania i wśród donosicieli. Śmierć Profesora Wijaszki i głośne wypowiedzenie prawdy, że po przejściu na emeryturę miał zakaz wstępu do Instytutu wywołało w nas tyle emocji, że musi ona mieć swoje ujście. I my dyrektora ani nie obrażamy, ani o nic nie pomawiamy. Wszystko to co jest napisane to szczera prawda. I jeśli ktoś ma być rozliczony za swoje postępowanie to nie My, ale ten, który przyszedł na gotowe, a przed Profesorem, który tyle zrobił dla PIW zamknął drzwi.
My - ludzie wstawiający te komentarze mamy prawo to robić. Mamy dość pracy w atmosferze strachu, zakłamania i wśród donosicieli. Śmierć Profesora Wijaszki i głośne wypowiedzenie prawdy, że po przejściu na emeryturę miał zakaz wstępu do Instytutu wywołało w nas tyle emocji, że musi ona mieć swoje ujście. I my dyrektora ani nie obrażamy, ani o nic nie pomawiamy. Wszystko to co jest napisane to szczera prawda. I jeśli ktoś ma być rozliczony za swoje postępowanie to nie My, ale ten, który przyszedł na gotowe, a przed Profesorem, który tyle zrob... rozwiń
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 r. o 22:30
+7
Osnową obecnych tu komentarzy stało się niestety odejście wybitnego Fachowca, Lekarza, Kolegi, Dyrektora, Człowieka o dobrej duszy i sercu, którego niejednokrotnie mieliśmy, pracownicy Instytutu, okazję mijać na instytuckich korytarzach bądź poznać bliżej przy współpracy nad szerokim wachlarzem zadań. Miałem tę okazję bycia zatrudnionym w Instytucie za kadencji śp. prof. Wijaszki i nawet poznania Jego osoby nieco bliżej przy kilku sytuacjach zawodowych, zarówno o pozytywnym, jak i mniej pozytywnym charakterze. Jak każdy z nas był Człowiekiem nie pozbawionym także wad, które jednak nie wybijały się nigdy ponad Jego koleżeńską postawę wobec chyba każdego z nas. Wielki smutek, żal i pustka pozostaje w serach tych, którzy mieli okazję poznać śp. prof. Wijaszkę bliżej i niepowetowana strata na polskiej weterynarii. Osoba Profesora z pewnością była i pozostanie jej nieodłączną częścią. Warto, by w tym miejscu przynajmniej próbować przekazać tym pokoleniom Instytutu, którzy nie mieli okazji poznać osoby Profesora, choć kilka słów o Nim i Jego dokonaniach na instytuckim polu. Komentarze innego rodzaju, jakkolwiek oddające panujacy w Instytucie nastrój, będące z pewnością wyrazem frustarcji, rozczarowania i być może nawet rozgoryczenia panujacą sytuacją płacową, interpersonalną i zarządczą, powinny, moim subiektym zdaniem, mieć ujście w gabinecie obecnego zarządcy, w organach nadzorujących Instytut, bądź chociażby w oddzielnym "wątku" czy jakokolwiek to nazwać, nie zaś w obliczu takiej smutnej chwili. Owszem, takie miejsce jako to daje swobodę wypowiedzi "co w sercu to i na jęzku", z pewnością kierowanej słusznymi przesłankami, niemniej nie w tej chwili uważam. Oceniać człowieka nie powinniśmy, nie znamy w pełni jego motywów, osobowości, złych czy dobrych. Czyny natomiast zasługują już na potępienie. Podniesione czoło w walce o godność pracowniczą przynosi znacząco lepsze efekty niż walka anonimowym słowem. Cześć pamięci wybitnego Człowieka...
Osnową obecnych tu komentarzy stało się niestety odejście wybitnego Fachowca, Lekarza, Kolegi, Dyrektora, Człowieka o dobrej duszy i sercu, którego niejednokrotnie mieliśmy, pracownicy Instytutu, okazję mijać na instytuckich korytarzach bądź poznać bliżej przy współpracy nad szerokim wachlarzem zadań. Miałem tę okazję bycia zatrudnionym w Instytucie za kadencji śp. prof. Wijaszki i nawet poznania Jego osoby nieco bliżej przy kilku sytuacjach zawodowych, zarówno o pozytywnym, jak i mniej pozytywnym charakterze. Jak każdy z nas był Człowiekiem... rozwiń
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 r. o 19:19
+14
To jakimi ludźmi jesteście - Wy wstawiający te komentarze i jaki poziom reprezentujecie widać odrazu. Wstyd, że w obliczu śmierci Dyrektora Wijaszki płynie z Was tyle nienawiści, ale kiedyś i za to zostaniecie rozliczeni.... zgodnie z tym co sami podnosicie w komentarzach !!! i wcześniej czy później nastąpi też kres obrażania i pomawiania innych ludzi.
 A ty to Kasia, Monisia czy Ania? A może pani Ala czy inny/inna z licznych przydupasów? Profesor Wijaszka nie mógł na to patrzeć, co ten geniusz wyprawia z instytutem, a przede wszystkim z ludźmi, bo to oni tworzą ten instytut a nie dyrektor. Dziwisz się skąd tyle złości? Przeanalizuj przyczyny o ile jesteś w stanie to zrobić. Tego co robi ten człowiek nie da się obronić i on doskonale ma tego świadomość. Jak na razie ma pełne poparcie ministra rolnictwa i też dobrze wie dlaczego je ma. Wszystko jest oparte na kłamstwie. Poparcie też nie będzie wieczne, no niestety.
 A ty to Kasia, Monisia czy Ania? A może pani Ala czy inny/inna z licznych przydupasów? Profesor Wijaszka nie mógł na to patrzeć, co ten geniusz wyprawia z instytutem, a przede wszystkim z ludźmi, bo to oni tworzą ten instytut a nie dyrektor. Dziwisz się skąd tyle złości? Przeanalizuj przyczyny o ile jesteś w stanie to zrobić. Tego co robi ten człowiek nie da się obronić i on doskonale ma tego świadomość. Jak na razie ma pełne poparcie ministra rolnictwa i też dobrze wie dlaczego je ma. Wszystko jest oparte na kłamstwie. Popar... rozwiń
Avatar
gość / 18 listopada 2019 r. o 18:55
-17
To jakimi ludźmi jesteście - Wy wstawiający te komentarze i jaki poziom reprezentujecie widać odrazu. Wstyd, że w obliczu śmierci Dyrektora Wijaszki płynie z Was tyle nienawiści, ale kiedyś i za to zostaniecie rozliczeni.... zgodnie z tym co sami podnosicie w komentarzach !!! i wcześniej czy później nastąpi też kres obrażania i pomawiania innych ludzi.
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 r. o 16:54
+24
Mam nadzieję, że obecnego dyrektora dopadnie chichot losu, za te wszystkie niegodziwości, które uczynił śp. profesorowi Wijaszce i wielu skrzywdzonym przez siebie ludziom. Jak bardzo trzeba być zakompleksionym, małym, małostkowym, że po dorwaniu się do władzy stać się takim bezkarnym i okrutnym. Pewnego dnia się dyrektor zdziwi, i to bardzo bo bizancjum zniknie. Nie wszystkich da się kupić, nie każdy da się zniszczyć i nie każdy się boi, ale czas pokaże i to niebawem. Szkoda tego naszego instytutu bo już go w sumie nie ma, a na kłamstwie nie da się długo funkcjonować.
Mam nadzieję, że obecnego dyrektora dopadnie chichot losu, za te wszystkie niegodziwości, które uczynił śp. profesorowi Wijaszce i wielu skrzywdzonym przez siebie ludziom. Jak bardzo trzeba być zakompleksionym, małym, małostkowym, że po dorwaniu się do władzy stać się takim bezkarnym i okrutnym. Pewnego dnia się dyrektor zdziwi, i to bardzo bo bizancjum zniknie. Nie wszystkich da się kupić, nie każdy da się zniszczyć i nie każdy się boi, ale czas pokaże i to niebawem. Szkoda tego naszego instytutu bo już go w sumie nie ma, a na kłamstwie nie... rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 r. o 15:12
+14
Profesor był jak ojciec ... Niech spoczywa w pokoju
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 5 marca 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 5 marca 2021 roku

Hołownia może mieć czterech lubelskich posłów. "Bralibyśmy w ciemno"
symulacja

Hołownia może mieć czterech lubelskich posłów. "Bralibyśmy w ciemno"

Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska mogą stracić po dwa mandaty poselskie w województwie lubelskim. Aż czterech posłów z naszego regionu wprowadziłby do Sejmu Szymon Hołownia. Tak wynika z najnowszych prognoz socjologa Marcina Palade.

W Żółtańcach ćwiczyli, jak stąpać po kruchym lodzie i ratować ludzi
zdjęcia
galeria

W Żółtańcach ćwiczyli, jak stąpać po kruchym lodzie i ratować ludzi

Dwa dni z rzędu strażacy-ochotnicy w praktyce uczyli się ratować ludzkie życie w zimowych, niskich temperaturach. Najwięcej czasu druhowie poświęcili ćwiczeniom pod okiem ratowników medycznych na zalewie w Żółtańcach, gdzie poznawali zasady ratownictwa lodowego.

Ta droga nie ma jeszcze roku, a trudno uwierzyć, jak wygląda

Ta droga nie ma jeszcze roku, a trudno uwierzyć, jak wygląda

Niecały rok był cały – świeżo wyremontowany Przejazd Kowelski wytrzymał ruch ciężarówek przez zaledwie kilka miesięcy, ale tiry zdemolowały najpierw chodnik, potem część jezdni. Teraz śnieg odsłonił głęboki krater przy wjeździe od ul. Przemysłowej.

Sąd skarcił fundusz z Lublina. Teraz zapłaci

Sąd skarcił fundusz z Lublina. Teraz zapłaci

Jest wyrok w sprawie jawności publicznych wydatków na edukację ekologiczną. Sprawę skierowała do sądu lubelska Fundacja Wolności, która od roku nie może się doprosić dostępu do informacji publicznej. Sąd orzekł, że dane, których oczekuje, powinny jej być udostępnione.

Nineczka Kropeczka. Ustaw skarbonkę dla Ninki z Lublina

Nineczka Kropeczka. Ustaw skarbonkę dla Ninki z Lublina

2,5 mln zł udało się dotąd zebrać na leczenie Niny Słupskiej. Niespełna dwuletnia dziewczynka choruje na rdzeniowy zanik mięśni i potrzebuje niezwykle kosztownej terapii genowej. Brakuje prawie 7 mln zł. Do zbiórki można się przyłączyć ustawiając skarbonkę.

Lublin z sąsiadami zwierają szeregi

Lublin z sąsiadami zwierają szeregi

Samorządy 22 gmin oraz 5 powiatów mają stworzyć wspólną strategię rozwoju. Przewiduje to deklaracja, o której poinformowały władze Lublina.

Poszło o emeryturę matki. Rzucił się z siekierą na siostrę

Poszło o emeryturę matki. Rzucił się z siekierą na siostrę

70-latek z okolic Jastkowa odpowie za usiłowanie zabójstwa swojej siostry. Andrzej M. miał również od wielu lat znęcać się nad chorą matką.

Lubelskie. Sarna przebiła przednią szybę VW. Zatrzymała się w bagażniku
Zdjęcia
galeria

Lubelskie. Sarna przebiła przednią szybę VW. Zatrzymała się w bagażniku

– Sarna wpadła do wnętrza, uderzając kierującego, a następnie przetoczyła się przez pojazd i zatrzymała się w bagażniku – opisuje sytuację policja.

Twoi rodzice mają 69 lat? Minister wskazał, kiedy mogą się zaszczepić

Twoi rodzice mają 69 lat? Minister wskazał, kiedy mogą się zaszczepić

Szef KPRM, Michał Dworzczuk podał najbliższe terminy zapisywania się na szczepienia. Rząd chce, aby w kwietniu około 30 tys. dodatkowych osób otrzymało uprawnienia do podawania szczepionki.

Próbna matura 2021. Podobno była łatwa
galeria

Próbna matura 2021. Podobno była łatwa

W środę polski, w czwartek matematyka, piątek języki obce. W szkołach, które wyraziły na to ochotę, trwają próbne matury. Nauczyciele i uczniowie podkreślają, że sam fakt powrotu do sal lekcyjnych robi wrażenie.

Lublin. Pogrzeb Heleny Pietraszkiewicz
Zdjęcia
galeria

Lublin. Pogrzeb Heleny Pietraszkiewicz

W Lublinie pożegnano wieloletnią radną miejską, byłą wojewodę łódzką.

Szalenie trudna akcja straży. Pożar w tartaku koło Zamościa
zdjęcia
galeria

Szalenie trudna akcja straży. Pożar w tartaku koło Zamościa

W miejscowości Lipsko Polesie płonęła suszarnia drewna. Akcja trwała trzy godziny.

Lubelskie. Pierwsze dni tylko z maseczkami. Są mandaty

Lubelskie. Pierwsze dni tylko z maseczkami. Są mandaty

Jeśli nie nosimy maseczki w miejscu publicznym, możemy się spodziewać reakcji policjantów. Od soboty policjanci z naszego województwa interweniowali w takich sprawach blisko 300 razy.

Lublinianka i puławianka w nowym telewizyjnym show. Zaprojektują wymarzone wnętrza

Lublinianka i puławianka w nowym telewizyjnym show. Zaprojektują wymarzone wnętrza

Sześciu uczestników musi sprostać wymaganiom bohaterów każdego odcinka i zaprojektować ich wymarzone wnętrza. W nowym telewizyjnym programie wystąpią dwie panie z woj. lubelskiego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.