Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

1 marca 2024 r.
17:59

Radni straszą bankructwem Azotów. Mówią: Nie konsolidacji!

Autor: Zdjęcie autora rs
0 A A
(fot. rs/archiwum)

Mysz połknęła słonia - tak zdaniem puławskich samorządowców można ocenić polityczną zgodę sprzed 12 lat na przejęcie puławskich Azotów przez słabszą w tamtym czasie, tarnowską spółkę. Radni przyjęli stanowisko zachęcające rząd do ponownej niezależności "Puław".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakłady Azotowe oraz ich grupa kapitałowa "Puławy", jeden z liderów polskiej branży chemicznej, może funkcjonować jako samodzielny podmiot gospodarczy. Tak, jak robiła to od lat 60-tych XX wieku do roku 2012, kiedy to stała się częścią utworzonej wtedy Grupy Azoty z siedzibą i zarządem w Tarnowie. Rozdzielenia spółek pozwalającego puławskim Azotom odzyskać kapitałową niezależność od władzy centralnej domagają się zakładowe związki zawodowe oraz puławcy radni. W czwartek, 29 lutego, Rada Miasta Puławy, szesnastoma głosami "za", przy milczącym braku sprzeciwu pozostałej piątki, przyjęła stanowisko "w sprawie sytuacji" puławskiej spółki.

W dokumencie tym samorządowcy krytycznie ocenili skutki wspomnianej konsolidacji przedsiębiorstw Wielkiej Syntezy Chemicznej. Jak piszą autorzy stanowiska, połączenie to "nie przyniosło zamierzonego efektu synergii, a błędne decyzje (...) spowodowały, że sytuacja Zakładów Azotowych "Puławy" wciąż się pogarsza".

- Ten ważny, stanowiący infrastrukturę krytyczną zakład, stoi na krawędzi bankructwa - oceniają miejscy radni, przestrzegając rządzących przed negatywnymi skutkami "dalszego unikania kluczowych i szybkich decyzji właścicielskich". Chodzi o podjęcie działań "zmierzających do wydzielenia ZA "Puławy" z GK Azoty S.A., zgodnie z życzeniem załogi i mieszkańców Puław".
Autorzy pisma przypominają o tym, że puławski kombinat chemiczny to jeden z niewielu dużych pracodawców w regionie, a generowane przez niego wpływy podatkowe stanowią "ogromny wkład" w budżety lokalnych samorządów wpływając na rozwój i poziom życia mieszkańców Lubelszczyzny.

Poza opuszczeniem tarnowskiej grupy kapitałowej, radni wnoszą o wykorzystanie przez rząd polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 roku w celu zabezpieczenia unijnej przewagi konkurencyjnej i ochrony rodzimego przemysłu chemicznego na światowym rynku. Proponują też oddłużenie puławskiej spółki za pomocą przekazania na jej rzecz pieniędzy z budżetu centralnego (pomoc publiczna).

- Zakłady Azotowe to sprawa całego naszego miasta, powiatu puławskiego i województwa lubelskiego - mówiła szefowa klubu PiS, Halina Jarząbek porównując przejęcie "Puław" przez zakłady w Tarnowie do żaby, która połyka bociana. - Do dzisiaj mierzymy się ze skutkami tamtej decyzji - zauważyła.

Podobną ocenę przedstawił prezydent miasta, Paweł Maj, który użył bliźniaczego określenia "mysz połknęła słonia". Zaproponował, by do czasu wydzielenia zakładów, rządzący zadbali o to, by w zarządzie i radzie nadzorczej GA znaleźli się przedstawiciele puławskiego przedsiębiorstwa. - Tylko takie osoby znają nasze problemy, wiedzą o tym jak ważne są te zakłady i co zrobić, żeby odzyskały swoją siłę - powiedział Maj.

Stanowisko rady uzyskało szerokie poparcie zarówno samorządowców spod znaku Prawa i Sprawiedliwości, radnych skupionych wokół byłego prezydenta, Janusza Grobla, jego następcy - Pawła Maja, jak również byłych "Niezależnych". Głosów przeciw nie było. Adresatami pisma są m.in. premier Donald Tusk, minister Borys Budka, wojewoda lubelski, samorządy powiatu puławskiego, zarządy Grupy Azoty i inni.

(fot. UM Puławy)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Mogła być polityczna kariera w Suwerennej Polsce, a są zarzuty i kłopoty w szkole. Lubelskie Kuratorium Oświaty właśnie podjęło decyzję w sprawie Klaudiusza B.

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?
foto/wideo
galeria
film

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?

Dokładnie w południe, uczniowie wyszli ze szkół i odetchnęli z ulgą. Zakończył się egzamin z wiedzy matematycznej na poziomie podstawowym.

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

W najbliższy weekend rusza jedna z największych imprez studenckich w mieście – Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Studenci będą się bawić przy piosenkach Lady Pank, Kwiatu Jabłoni, czy Błędu Średniokwadratowego. ZTM uruchamia dodatkowe linie autobusowe, a miasto zamyka ulice.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy muszą się ewakuować
pilne
galeria

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy muszą się ewakuować

Powtórzył się scenariusz z kwietnia. W środę na tym samym placu budowy w Białej Podlaskiej natrafiono na niewybuchy. Miasto zarządza ewakuację.

Dyrektor awansuje. Burmistrz nigdy się na nim nie zawiódł

Dyrektor awansuje. Burmistrz nigdy się na nim nie zawiódł

Nowy burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego nie będzie rządził sam. Powołał już swojego zastępcę, Arkadiusza Myszkę. To dotychczasowy dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Deniszczuk ograł Madziara. Nadal będzie starostą chełmskim

Deniszczuk ograł Madziara. Nadal będzie starostą chełmskim

Nie będzie zmiany w fotelu starosty chełmskiego. Urząd nadal sprawować będzie Piotr Deniszczuk, który w głosowaniu pokonał Ryszarda Madziara, pełnomocnika PiS w okręgu nr 18. Ponownie wicestarostą został też Jerzy Kwiatkowski.

W Lublinie odbędzie się finał Orlen Pucharu Polski kobiet. Wielka kasa do zgarnięcia

W Lublinie odbędzie się finał Orlen Pucharu Polski kobiet. Wielka kasa do zgarnięcia

19 maja lubelska Arena będzie gospodarzem finałowej rywalizacji. W decydującym spotkaniu zagrają GKS Katowice oraz Śląsk Wrocław.

Uzdrowiciel z telewizji zadziałał. Za 120 tys. zł

Uzdrowiciel z telewizji zadziałał. Za 120 tys. zł

Seniorka z powiatu hrubieszowskiego znalazła w telewizji uzdrowiciela, który leczył ją telefonicznie i oferował seanse telewizyjne. Z każdym seansem czuła się lepiej, a sprawę zgłosiła na policję, bo brakowało jej na dalsze wpłaty.

Lubelskie ma nowego milionera. Szóstka padła w lotto plus

Lubelskie ma nowego milionera. Szóstka padła w lotto plus

We wtorek szczęście dopisało mieszkańcowi Puław. Szczęśliwy gracz trafił szóstkę w lotto plus i wygrał milion złotych.

Ewolucja algorytmów wyszukiwarek - Jak pozostać na szczycie w 2024 roku?

Ewolucja algorytmów wyszukiwarek - Jak pozostać na szczycie w 2024 roku?

Algorytmy wyszukiwarek stanowią oś, wokół której kręci się cały świat marketingu internetowego. Każdy przedsiębiorca online musi mieć świadomość, jak te algorytmy działają i jakie mają znaczenie dla pozycjonowania stron internetowych. W tym artykule postaramy się przybliżyć jak zmieniają się algorytmy wyszukiwarek oraz wskazać, jak firmy mogą dostosować swoje strategie SEO w 2024 roku.

Czym jest dopłata do czynszu i jak ją uzyskać?

Czym jest dopłata do czynszu i jak ją uzyskać?

Dopłata do czynszu jest pojęciem, które często pojawia się w kontekście mieszkań socjalnych i pomocy mieszkaniowej. Jest to forma wsparcia finansowego udzielana przez instytucje publiczne, takie jak urzędy miast i gmin, osobom, które mają trudności w regulowaniu czynszu za wynajmowane mieszkanie. Głównym celem dopłaty do czynszu jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, które nie są w stanie samodzielnie pokryć kosztów wynajmu mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim osób o niskich dochodach, bezrobotnych, osób starszych czy niepełnosprawnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium