Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

15 stycznia 2021 r.
8:36

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego potwierdzają usterki z fotowoltaiką, a firma obszernie tłumaczy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

– Usterki w instalacjach fotowoltaicznych były, na przykład u mnie – mówi ran Radosław z Radzynia Podlaskiego. Tymczasem firma montująca urządzenia przekonuje, że tylko w dwóch przypadkach dopatrzyła się nieprawidłowości. Jednak nie w takim rozmiarze, o jakim sygnalizowała w grudniu miejska radna Bożena Lecyk (KWW Radzyń Moje Miasto).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jej zdaniem w urządzeniach brakowało m.in. wyłączników różnicowo-prądowych, zabezpieczeń po stronie prądu zmiennego oraz modułu Wi-Fi, umożliwiającego monitoring instalacji. U mieszkańców zamontowano w 2018 roku w ramach projektu „Słoneczna Alternatywa dla Radzynia” 78 sztuk takich instalacji.

Kilka dni temu firma Antinus ze Skierniewic, która odpowiadała za montaż instalacji, zapewniała nas, że braków się nie dopatrzyła. Ale zdziwiło to naszego Czytelnika z Radzynia Podlaskiego. – Okazało się, że miałem zgodnie z projektem, instalację o mocy 3,5 kW i tyle było paneli. Natomiast inwerter, który zamienia prąd stały na zmienny był jak do instalacji o mocy 2,2 kW – mówi pan Radosław. – Oceniam, że przez to w ciągu pracy przez dwa sezony letnie straciłem około 500 zł – dodaje nasz Czytelnik.

Przypuszcza że podobne usterki dotyczyły jeszcze kilku innych instalacji. – Bo ludzie, którzy mi to wymienili na właściwy inwerter, mieli na kartce 10 adresów. Oprócz tego, wymieniali u mnie uziemienie, bo było ono na kablu o zbyt małym przekroju – zaznacza pan Radosław.

Z kolei firma Antinus tłumaczy, że zgodnie z umową w trzecim roku obowiązywania gwarancji, miała przeprowadzić przegląd serwisowy. – Podczas przeglądów nasi pracownicy dokonali aktualizacji oprogramowania falowników. W dwóch przypadkach stwierdzono błędy w działaniu inwerterów – przyznaje Anna Szymańska z Antinusa. – Obecnie trwa ich diagnostyka u producenta. W najbliższych dniach okaże się, czy trzeba będzie je wymieniać – dodaje przedstawicielka firmy.

Ale radna Bożena Lecyk, która w grudniu alarmowała o problemie, nadal uważa, że w instalacjach występują braki. – Mogą one zagrażać bezpieczeństwu domowych instalacji elektrycznych. W moim przypadku zostało to potwierdzone przez niezależnego fachowca z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie – zaznacza Lecyk.

Przedstawicielka Antinusa przypomina jednak, że każdy z 78 użytkowników, u których zamontowana została fotowoltaika, potwierdził kompletność dostarczonej i zamontowanej instalacji. – Dlaczego więc w połowie grudnia ubiegłego roku pracownicy firmy wymieniali inwertery, twierdząc, że te o mniejszej mocy zostały zamontowane przez pomyłkę. Montowano też anteny Wi-Fi – przekonuje radna.

Tymczasem firma montująca instalacje zapewnia, że każdy inwerter wyposażony jest w moduł umożliwiający monitorowanie instalacji przy użyciu technologii Wi-Fi. – Problem może być tylko po stronie użytkownika, gdy sygnał internetu nie dociera do falownika – tłumaczy Anna Szymańska i dodaje, że Wi-fi to jeden ze sposobów konfigurowania połączenia falownika z internetem oraz że możliwe jest także m.in. połączenie kablowe. Szymańska zaznacza przy tym, że monitoring instalacji opisany w dokumentacji przetargowej ma służyć przede wszystkim usprawnieniu serwisu. – Zapisy dokumentacji przetargowej wskazują na różne możliwości realizowania tego monitoringu, natomiast nie wskazują, iż wykonawca zobowiązany jest do skonfigurowania monitoringu na potrzeby użytkownika.

Okazuje się, że przegląd instalacji nie był możliwy jedynie u radnej Lecyk. – Pani radna odmawia dostępu do użytkownej instalacji. Nie wpuściła pracownika naszej firmy ze względu na fakt, że jest obcokrajowcem. Sprawę zgłosiliśmy do Urzędu Miasta – dodaje Szymańska. – Z zaskoczenia pojawił się u mnie jakiś człowiek mówiący łamaną polszczyzną. Nie przedstawił się, nie posiadał identyfikatora. Gdy próbowałam z nim rozmawiać, wyraźnie widziałam, że nie wie, o co chodzi – relacjonuje z kolei radna. Przyznaje, że nie zgodziła się na przegląd. – Ponieważ nie miałam pewności, że to właściwa osoba – dodaje Lecyk i ubolewa, że nikt z firmy ponownie się z nią nie skontaktował.

Projekt instalacji fotowoltaiki był dofinansowany z RPO woj. lubelskiego. – Do Urzędu Marszałkowskiego nie wpłynęły żadne skargi od mieszkańców w tym zakresie – stwierdza Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka. W ramach całego projektu u mieszkańców zamontowano 381 instalacji solarnych i 78 fotowoltaicznych. 85 proc. kosztów pokryła Unia Europejska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium