Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

15 stycznia 2021 r.
8:36

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego potwierdzają usterki z fotowoltaiką, a firma obszernie tłumaczy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

– Usterki w instalacjach fotowoltaicznych były, na przykład u mnie – mówi ran Radosław z Radzynia Podlaskiego. Tymczasem firma montująca urządzenia przekonuje, że tylko w dwóch przypadkach dopatrzyła się nieprawidłowości. Jednak nie w takim rozmiarze, o jakim sygnalizowała w grudniu miejska radna Bożena Lecyk (KWW Radzyń Moje Miasto).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jej zdaniem w urządzeniach brakowało m.in. wyłączników różnicowo-prądowych, zabezpieczeń po stronie prądu zmiennego oraz modułu Wi-Fi, umożliwiającego monitoring instalacji. U mieszkańców zamontowano w 2018 roku w ramach projektu „Słoneczna Alternatywa dla Radzynia” 78 sztuk takich instalacji.

Kilka dni temu firma Antinus ze Skierniewic, która odpowiadała za montaż instalacji, zapewniała nas, że braków się nie dopatrzyła. Ale zdziwiło to naszego Czytelnika z Radzynia Podlaskiego. – Okazało się, że miałem zgodnie z projektem, instalację o mocy 3,5 kW i tyle było paneli. Natomiast inwerter, który zamienia prąd stały na zmienny był jak do instalacji o mocy 2,2 kW – mówi pan Radosław. – Oceniam, że przez to w ciągu pracy przez dwa sezony letnie straciłem około 500 zł – dodaje nasz Czytelnik.

Przypuszcza że podobne usterki dotyczyły jeszcze kilku innych instalacji. – Bo ludzie, którzy mi to wymienili na właściwy inwerter, mieli na kartce 10 adresów. Oprócz tego, wymieniali u mnie uziemienie, bo było ono na kablu o zbyt małym przekroju – zaznacza pan Radosław.

Z kolei firma Antinus tłumaczy, że zgodnie z umową w trzecim roku obowiązywania gwarancji, miała przeprowadzić przegląd serwisowy. – Podczas przeglądów nasi pracownicy dokonali aktualizacji oprogramowania falowników. W dwóch przypadkach stwierdzono błędy w działaniu inwerterów – przyznaje Anna Szymańska z Antinusa. – Obecnie trwa ich diagnostyka u producenta. W najbliższych dniach okaże się, czy trzeba będzie je wymieniać – dodaje przedstawicielka firmy.

Ale radna Bożena Lecyk, która w grudniu alarmowała o problemie, nadal uważa, że w instalacjach występują braki. – Mogą one zagrażać bezpieczeństwu domowych instalacji elektrycznych. W moim przypadku zostało to potwierdzone przez niezależnego fachowca z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie – zaznacza Lecyk.

Przedstawicielka Antinusa przypomina jednak, że każdy z 78 użytkowników, u których zamontowana została fotowoltaika, potwierdził kompletność dostarczonej i zamontowanej instalacji. – Dlaczego więc w połowie grudnia ubiegłego roku pracownicy firmy wymieniali inwertery, twierdząc, że te o mniejszej mocy zostały zamontowane przez pomyłkę. Montowano też anteny Wi-Fi – przekonuje radna.

Tymczasem firma montująca instalacje zapewnia, że każdy inwerter wyposażony jest w moduł umożliwiający monitorowanie instalacji przy użyciu technologii Wi-Fi. – Problem może być tylko po stronie użytkownika, gdy sygnał internetu nie dociera do falownika – tłumaczy Anna Szymańska i dodaje, że Wi-fi to jeden ze sposobów konfigurowania połączenia falownika z internetem oraz że możliwe jest także m.in. połączenie kablowe. Szymańska zaznacza przy tym, że monitoring instalacji opisany w dokumentacji przetargowej ma służyć przede wszystkim usprawnieniu serwisu. – Zapisy dokumentacji przetargowej wskazują na różne możliwości realizowania tego monitoringu, natomiast nie wskazują, iż wykonawca zobowiązany jest do skonfigurowania monitoringu na potrzeby użytkownika.

Okazuje się, że przegląd instalacji nie był możliwy jedynie u radnej Lecyk. – Pani radna odmawia dostępu do użytkownej instalacji. Nie wpuściła pracownika naszej firmy ze względu na fakt, że jest obcokrajowcem. Sprawę zgłosiliśmy do Urzędu Miasta – dodaje Szymańska. – Z zaskoczenia pojawił się u mnie jakiś człowiek mówiący łamaną polszczyzną. Nie przedstawił się, nie posiadał identyfikatora. Gdy próbowałam z nim rozmawiać, wyraźnie widziałam, że nie wie, o co chodzi – relacjonuje z kolei radna. Przyznaje, że nie zgodziła się na przegląd. – Ponieważ nie miałam pewności, że to właściwa osoba – dodaje Lecyk i ubolewa, że nikt z firmy ponownie się z nią nie skontaktował.

Projekt instalacji fotowoltaiki był dofinansowany z RPO woj. lubelskiego. – Do Urzędu Marszałkowskiego nie wpłynęły żadne skargi od mieszkańców w tym zakresie – stwierdza Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka. W ramach całego projektu u mieszkańców zamontowano 381 instalacji solarnych i 78 fotowoltaicznych. 85 proc. kosztów pokryła Unia Europejska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium