Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

9 września 2019 r.
21:18

Lubelskie: Senator przywiózł 200 tysięcy złotych na Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
11 29 A A
Broń używana przez Żołnierzy Wyklętych – tu na wystawie w IPN w Lublinie
Broń używana przez Żołnierzy Wyklętych – tu na wystawie w IPN w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

200 tys. zł przekazał Radzyniowi Podlaskiemu senator Grzegorz Bierecki (PiS) na uruchomienie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Powstaje ono na terenie byłego aresztu Gestapo i UB.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokładnie 100 tys. zł pochodzi z fundacji senatora Kocham Podlasie, a drugie tyle z Fundacji Fundusz Rewitalizacji z Gdyni, w której senator zasiada w radzie nadzorczej.

– Bez tego finansowego wsparcia, sami nie bylibyśmy w stanie dokonać rewitalizacji tego obiektu – przyznaje burmistrz Jerzy Rębek (PiS). – Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymaliśmy 105 tys. zł, a miasto przekaże 45 tys. zł. Dzięki temu jeszcze w tym roku wykonamy prace za 350 tys. zł – precyzuje burmistrz.

Do tej pory w budynku przy ul. Warszawskiej 5a znajdowały się lokale komunalne. A w latach 1939–1944 mieścił się tu areszt śledczy Gestapo, a od roku 1944 do 1956 siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Na ścianach zachowały się oryginalne inskrypcje więźniów, m.in. żołnierzy z AK, WiN i NSZ, a w piwnicach są oryginalne cele i drzwi z judaszami. Niedawno przy budynku odkryto żydowskie macewy, które znajdą się na wystawie w muzeum.

W obiekcie konieczna jest zmiana poszycia dachu, poprawienie elewacji, doprowadzenie kanału ciepłowniczego z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

– Cieszę się z inicjatywy, która powstała w Radzyniu, aby w miejscu katowni Gestapo, a potem UB powstało muzeum upamiętniające bohaterów, którzy mają być wzorem dla nas i naszej młodzieży – zaznacza senator. – To muzeum, które tu powstanie, będzie budować taki mur obronny dla Rzeczypospolitej. Stąd moja decyzja o wsparciu finansowym przez przekazanie darowizny na rzecz miasta, aby jak najszybciej to muzeum powstało i było powszechnie dostępne – podkreśla Bierecki.

Przypomnijmy, że zaangażowana w projekt Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni sporo obiecywała też kilka lat temu Białej Podlaskiej, kiedy prezydentem był tam jeszcze Dariusz Stefaniuk z PiS, obecnie wicemarszałek województwa. Ostatecznie, dwa lata temu, fundacja przekazała miastu koncepcję architektoniczną odbudowy pałacu w parku Radziwiłłowskim. Na odbudowę szacowaną na blisko 50 mln złotych fundacji nie udało się pozyskać środków unijnych, a w mieście nie pojawił się żaden inwestor chętny na odbudowę.

e-Wydanie

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 września 2019 o 22:07
+18
73 lata temu została zamordowana, przez komunistyczne władze, młodziutka dziewczyna, która zachowała się jak trzeba. Danuta Siedzikówna „Inka” zginęła, bo kochała Polskę. Cześć Jej pamięci. Chwała bohaterom!
Avatar
Czy Adam pozdrowił już brata? / 9 września 2019 o 23:12
+15
Co mówił Zbigniew Herbert o Adamie Michniku ?
Avatar
Quro / 9 września 2019 o 21:32
+14
A mojemu dziadkowi zabrali ulicę I Armi Wojska Polskiego. Wyszedł z Majdanka i od Warszawy do samego Berlina tłukł nazistów. A po latach byle pacholik wojewoda nazwał go komunistą. Nikt już o nim nie pamięta, bo lepsi byli Ci co w lesie przesiedzieli całą wojnę...
Avatar
Gość / 9 września 2019 o 21:30
+12
To ten pan który wyprowadził 70 mln.z Polski do Luksemburga?Odpowiedzialny za afery w SKOKach?
Avatar
ania / 10 września 2019 o 08:07
+8
Z wpisów widać, że PIS przy udziale księży wychował sobie ludzi pozbawionych wiedzy co to jest patriotyzm i ojczyzna. Raczej to ciemna, bezmózgowa masa służąca PIS-owi do rozrób, zamieszek i destabilizowania kraju. Czarno to widzę.
Avatar
pachołki kasty sowieckiej precz / 9 września 2019 o 21:54
+8
Który z nadzwyczajnej kasty wydał rozkaz odcięcia głowy ze zwłok Józefa FRANCZAKA ?
Avatar
hańba ubekom i ich następcom / 10 września 2019 o 14:07
+5
Który  z nadzwyczajnej kasty wydał rozkaz odcięcia głowy ze zwłok Józefa FRANCZAKA ?
Czy to ten co obrabial miejscowe sklepy, spółdzielnie chłopskie ,banki spółdzielcze i dymał miejscowe baby ?
  no i prosowiecki czekista popisał się precyzyjną wiedzą, faktami, kulturą oraz podał źródła i świadków. Ale już spieszę z wyjasnieniem, bo to  "W Gdańsku po nadejściu Armii Czerwonej zgwałcono chyba każdą kobietę" - jak napisał Prof. Andrzej Nowak
Avatar
PODWÓJNE REPARACJE ? / 9 września 2019 o 23:09
+5
W 1964 roku rząd polski zapłacił 177 tys. dolarów odszkodowania za jesziwę.... dlaczego budynek obecnie nie jest własnością rządu RP?
Avatar
Gość / 9 września 2019 o 21:59
+5
Zadne ich pieniadze nie zmusza mnie ani moich dzieci do czczenia ich falszywych bohaterow.
Avatar
Gość / 9 września 2019 o 21:58
+5
szkoda ,że nie dożył Pan docent Grudzień tej chwili,taki zestaw by mu sie przydał ,zwłaszcza na szemranych senatorów co wyprowadzaja forse za granice ,200 tyś ,ale wielki darczynca i 2 miliony by ci za dużo nie było
Avatar
Zaniepokojony Polak / 11 września 2019 o 16:38
0
Informacja, którą powinien poznać każdy Polak ... Stare przysłowie mówi: "ZŁY" najpierw rozdaje nieswoje pieniądze, potem wymaga lojalności, a na końcu zniewala... O połączeniu Orlenu z Lotosem, niewiele się pisze. Sprawa jest dziwna, bo nikt nie mówi o złotej akcji, która powinna pozostać w rękach Skarbu Państw. Złotą akcję używa Skarb Państwa w przypadku zaistnienia podejrzenia, że dochodzi do wrogiego przejęcia firmy przez zagraniczny podmiot. Brak informacji odnośnie zastosowanie takiego zabezpieczenia wobec Orlenu i Lotosu, budzi podejrzenie, że politycy szykują je na sprzedaż. Tym bardziej, że Orlen kupuje obecnie nowe cysterny mimo, że pozbył się w 2016 r. własnej firmy transportowej. Wygląda na to, że politycy dążą do podwyższenia wartości firmy. Ratujmy polskie firmy. OBUDŹMY SIĘ!! Rozmawiajmy o niecnym planie polityków PO i PiS, którzy dążą do stworzenia w Polsce systemu dwupartyjnego na wzór USA i do zniszczenia wszystkiego co polskie. Więcej O DZIWNYM POWIĄZANIU JAROSŁAWA KACYŃSKIEGO Z PREZESEM ORLENU ***s://madrapolska.blogspot.com/2019/09/daniel-wszystko-moge-obajtek-z-cyklu.html WYJAŚNIAMY NA CZYM POLEGA PSEUDO KONFLIKT MIĘDZY POLITYKMI PO I PiS ***s://madrapolska.blogspot.com/2018/01/kto-popiera-wejscie-polski-do-strefy.html
Informacja, którą powinien poznać każdy Polak ... Stare przysłowie mówi: "ZŁY" najpierw rozdaje nieswoje pieniądze, potem wymaga lojalności, a na końcu zniewala... O połączeniu Orlenu z Lotosem, niewiele się pisze. Sprawa jest dziwna, bo nikt nie mówi o złotej akcji, która powinna pozostać w rękach Skarbu Państw. Złotą akcję używa Skarb Państwa w przypadku zaistnienia podejrzenia, że dochodzi do wrogiego przejęcia firmy przez zagraniczny podmiot. Brak informacji odnośnie zastosowanie takiego zabezpieczenia wobec Orlenu i Lotosu... rozwiń
Avatar
czy trzeba komentu / 11 września 2019 o 09:30
0
PiS  ma zawsze rację ! Towarzysz Aron Jarosław Kaczyński nigdy się nie myli, i to sobie zapamiętajcie raz na zawsze ! Chsesz do PiS  to zacznij działać w partii i zrób coś  dobrego ........no chyba że jesteś  przystojnym młodym blondynem to możesz bez kolejki bo Jarosław uwielbia młodych facetów, tyle że boi się przyznać bo połowa tego prostego elektoratu już by na niego nie zagłosowała. Trochę  to dziwne bo co niedziela chodzą  ci prości ludzie na tzw. mszę odprawianą  albo przez biznesmena,  zboczeńca lub pedofila w sutannie i to jest jak najbardziej cacy. [/quote] RAJMUND KACZYŃSKI URODZONY W GRAJEWIE MATKA FRANCISZKA ZE SWIATKOWSKICH ZRODZONEJ W WSI GRONOWCE KOŁO ODESSY Z RODZINY NACZELNEGO PREZESA SADU WOJSKOWEGO ZA STALINA PUŁKOWNIKA ARMII CZERWONEJ WILHELMA SWIATKOWSKIEGO. [quote]Historia zasłużonych dla morderców z Katynia, dwóch ukochanych wujków Jarka i Lecha - Wilhelma i Henryka ŚWIĄTKOWSKICH i ich związek ze straszliwym Mordem Katyńskim. Wilhelm był absolwentem Charkowskiego Instytutu Prawa z 1940 roku, od razu włączonym w wojskowy wymiar sprawiedliwości Armii Czerwonej (a co działo się z polskimi oficerami w Charkowie w 1940 roku - dodawać chyba nie muszę), potem, po wojnie, jako zaufany Stalina i Berii, był Prezesem Naczelnego Sądu Wojskowego w okresie największego apogeum stalinowskich czystek na Polakach (1950-1954). Drugi, Henryk, był ministrem "sprawiedliwości" nieprzerwanie w latach 1945-1956 (!!!), przez co odpowiada za całokształt stalinowskich zbrodni na Narodzie Polskim, był jedynym stałym ministrem w czterech powojennych marionetkowych rządach komunistycznych (Osóbki-Morawskiego, I rząd Bieruta, I rząd Cyrankiewicza i II Bieruta), a co najważniejsze - już na wiosnę 1945 roku (!!) nakazał wszcząć śledztwo swemu wiernemu psu (Jerzemu Sawickiemu - właść. Izydorowi Reislerowi), którego celem miało być zatuszowanie winy bolszewików za ten straszliwy mord na polskich oficerach i próba zrzucenia go na broniących się wtedy jeszcze faszystów. To są tylko informacje ogólne. Po szczegóły - wysyłam was do pewnego Jarosława i jego mamy, Jadwigi. Wiedzą o tym bardzo dużo ? jako że często odwiedzali się nawzajem, zanim po śmierci Stalina nie cofnięto Wilhelma do Związku Radzieckiego i tam, rozliczono za zbrodnie na Narodzie Polskim, czego dokonali sami komuniści od Chruszczowa już w 1954 roku czym Rajmund Kaczyński zaimponował Bierutowi, Wilhelmem Świątkowskim, kuzynem przysłanym do PRL przez Stalina, na funkcję prezesa Wojskowego Sądu Najwyższego. To Wilhelm podpisywał wyroki śmierci na zakapowanych przez Rajmunda AK-wców. ps. Dzięki temu Wilhelmowi pewne młode, bezdzietne wtedy jeszcze małżeństwo Rajmunda i Jadwigi otrzymało tylko dla siebie piękną trzypiętrową willę na Żoliborzu, gdy reszta warszawian, którym jakimś cudem udało się przetrwać II Wojnę, gnieździło się całymi rodzinami po piwnicach i spalonych ruinach. Żeby było ciekawiej - ta willa była wcześniej nadana rodzinie bohatera z 1920 roku, majora Lisa-Kuli przez Piłsudskiego, za męstwo tego człowieka i oddanie życia w obronie Polski, Europy i Świata przed zalewem czerwonego terroru. Wujkiem Rajmunda Kaczyńskiego był Naczelny Prezes Sądu Wojskowego w rządzie Bieruta, wyznania starozakonnego KGBowiec osobiscie mianowany przez Stalina i kat narodu polskiego Wilhelm Świątkowski ur. w Granówce pod Odessą. Mamusia Rajmunda z domu Świątkowska ur. w Granówce pod Odessą. Stąd ta przychylność władz dla rodziny Kaczyńskich. Dlatego też IPN gorliwie ściga różnych Bermanów i Szechterów a milczy i udaje że nic nie wie o ich zwierzchniku, którego rozkazy wykonywali. o nas tak gnębi :    
 
  rozwiń
Avatar
tylko lublinianin / 11 września 2019 o 09:26
+1
Wspominając czasy po 45 roku to pamiętajmy, że socjalizm w Polsce w prowadzali bracia babci kaczorów tow. świątkowscy ! Osobiście wysłani przez stalina ! Jeden był ministrem spraw wewnętrznych w latach 1945-1956 czyli cały stalinizm a drugi w latach 1945- 1953 prokuratorem generalnym ! Zgładzony przez tow. Chruszczowa ówczesnego następcy stalina ! W wyroku napisano - za mord na ponad 250 tysiącach niewinnych Polakach - śmierć ! I wy dalej popierajcie towarzyszy kaczorów, ubeków bo tam w bolszewickiej sekcie pislam kaczor zgromadził wszystkich którzy wcześniej budowali w PRL-u socjalizm a teraz budują - niszcząc wszystko co Polskie ! Minął lata nim nasi następcy przywrócą Polsce szlachetne miejsce w świecie.
Wspominając czasy po 45 roku to pamiętajmy, że socjalizm w Polsce w prowadzali bracia babci kaczorów tow. świątkowscy ! Osobiście wysłani przez stalina ! Jeden był ministrem spraw wewnętrznych w latach 1945-1956 czyli cały stalinizm a drugi w latach 1945- 1953 prokuratorem generalnym ! Zgładzony przez tow. Chruszczowa ówczesnego następcy stalina ! W wyroku napisano - za mord na ponad 250 tysiącach niewinnych Polakach - śmierć ! I wy dalej popierajcie towarzyszy kaczorów, ubeków bo tam w bolszewickiej sekcie pislam kaczor zgromadził wszystki... rozwiń
Avatar
Gość / 10 września 2019 o 14:36
+1
75 lat temu został utworzony Zarząd Informacji Naczelnego Dowództwa LWP. Pierwszym szefem został płk Kożuszko - KTÓRY NAWET NIE ZNAŁ JĘZYKA POLSKIEGO !!!. Informacja Wojskowa odpowiedzialna za terror w 1957 została przekształcona w Wojskową Służbę Wewnętrzną. JARUZELSKI POD PSEUDIONIMEM "WOLSKI" wspólpracował z wywiadem i przesłuchiwał schwytanych żołnierzy. " Ludowe Wojsko Polskie - obok innych formacji zbrojnych m.in. Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego - odegrało podstawową rolę w likwidacji powojennego podziemia antykomunistycznego - tzw. Żołnierzy Wyklętych."
75 lat temu został utworzony Zarząd Informacji Naczelnego Dowództwa LWP. Pierwszym szefem został płk Kożuszko - KTÓRY NAWET NIE ZNAŁ JĘZYKA POLSKIEGO !!!. Informacja Wojskowa odpowiedzialna za terror w 1957 została przekształcona w Wojskową Służbę Wewnętrzną. JARUZELSKI POD PSEUDIONIMEM "WOLSKI" wspólpracował z wywiadem i przesłuchiwał schwytanych żołnierzy. " Ludowe Wojsko Polskie - obok innych formacji zbrojnych m.in. Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego - odegrało podstawową rolę w likwidacji powojennego podziemia antykomuni... rozwiń
Avatar
hańba ubekom i ich następcom / 10 września 2019 o 14:07
+5
Który  z nadzwyczajnej kasty wydał rozkaz odcięcia głowy ze zwłok Józefa FRANCZAKA ?
Czy to ten co obrabial miejscowe sklepy, spółdzielnie chłopskie ,banki spółdzielcze i dymał miejscowe baby ?
  no i prosowiecki czekista popisał się precyzyjną wiedzą, faktami, kulturą oraz podał źródła i świadków. Ale już spieszę z wyjasnieniem, bo to  "W Gdańsku po nadejściu Armii Czerwonej zgwałcono chyba każdą kobietę" - jak napisał Prof. Andrzej Nowak
Avatar
gość / 10 września 2019 o 13:01
0
Który  z nadzwyczajnej kasty wydał rozkaz odcięcia głowy ze zwłok Józefa FRANCZAKA ?
 Czy to ten co obrabial miejscowe sklepy, spółdzielnie chłopskie ,banki spółdzielcze i dymał miejscowe baby ?
Avatar
janki / 10 września 2019 o 10:48
+1
Co mówił Zbigniew Herbert o Adamie Michniku ?
 Nie wiem
Avatar
Adam z Lublina / 10 września 2019 o 10:10
+4
Bierecki tyle kasy nachapał się na SKOkach że może sobie teraz rozdawać na lewo i prawo. Właściciel Amber gold też sponsorował różne przedsięwzięcia...
Avatar
Gość / 10 września 2019 o 09:43
+4
Czy szambo nazywając szambem to HEJT ???????????????????
  nie obrażaj otoczenia 3askoskiego, bo znowu im rura peknie
Avatar
Gość / 10 września 2019 o 09:12
-6
A fe! POwinien je przeznaczyć na reaktywację ZOMO. Wtedy media byłyby zadowolone, a potomkowie armii czerwonej zachwyceni i wdzięczni.