Radzyń Podlaski znalazł się w gronie laureatów konkursu „Eco-Miasto”. Samorząd zachęca mieszkańców do tworzenia przydomowych kompostowników
Miasto doceniono za wprowadzenie powszechnej zbiórki i kompostowania odpadów biodegradowalnych, które są wykorzystywane jako nawóz, a w planach mają również posłużyć jako paliwo dla biogazowni.
– Startowaliśmy w kategorii gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym. Chodzi o to, aby odpadów było jak najmniej, a te, które powstają, wykorzystywać ponownie – tłumaczy Piotr Tarnowski, inspektor wydziału zarządzania mieniem komunalnym w radzyńskim magistracie, który odbierał nagrodę.
W ubiegłym roku Radzyń bardzo mocno postawił na edukację ekologiczną mieszkańców. – Dotyczyło to zarówno przedszkolaków, jak i osób dorosłych. Akcje trwały przez cały rok. Do każdego domu dostarczyliśmy ulotki informacyjne – podkreśla Tarnowski.
I w tym wypadku nie chodziło tylko o segregację odpadów. – Promowaliśmy na przykład tworzenie przydomowych kompostowników. Bo to idealny przykład gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym – zaznacza urzędnik. Taki kompostownik to sposób na dobry nawóz do ogrodu. – Poza tym zachęcaliśmy mieszkańców do ponownego używania przedmiotów lub sprzętów. Można przecież wymienić je z sąsiadem – proponuje Tarnowski.
Jeżeli jednak mieszkaniec nie decyduje się na przydomowy kompostownik, odpady biodegradowalne trafiają do zakładu w Adamkach. – Tam również są one przerabiane na kompost, który ma odpowiedni certyfikat i jest wypuszczany do obiegu. Bo za niewielkie pieniądze mieszkańcy mogą go kupić i używać jako nawozu na przykład pod uprawy rolne – precyzuje urzędnik.
W przyszłości w Radzyniu planowana jest budowa biogazowni przez osoby prywatne. – Wtedy część odpadów zielonych, choćby skoszona trawa, mogłaby być tam przekazywana jako paliwo – tłumaczy Tarnowski. Miasto nadal zamierza szerzyć edukację ekologiczna wśród mieszkańców.
Do konkursu zgłosiło się 46 miast, a jury wskazało 10 laureatów oraz przyznało 13 wyróżnień. Organizatorami są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID–Warszawa.
– W nagrodę pojedziemy na wizytę studyjną do Tiru we Francji. To firma, która buduje spalarnie, w których praktycznie 100 proc. odpadów można spalać – zaznacza urzędnik.
W Polsce na razie jest kilka takich spalarni. – Ta nagroda dla naszego miasteczka jest doskonałym przykładem, że ekologiczny kierunek jest tym właściwym, że poprzez ekologię miasto się rozwija, daje nowe możliwości mieszkańcom – dodaje Tarnowski.
Władze Radzynia Podlaskiego w 2016 roku ruszyły z promowaniem przydomowych kompostowników. Wszystko dlatego że „lawinowo”, jak to określili urzędnicy, wzrosła wówczas ilość odpadów biodegradowalnych, m.in. z osiedli domów jednorodzinnych. Zdarzało się, że przed jedną posesją wystawionych było 20 worków. W mieście obowiązują dwie stawki opłat za odbiór odpadów: 9 złotych miesięcznie od osoby za odbiór odpadów segregowanych i 18 złotych za odpady niesegregowane.