Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lipca 2025 r.
17:00

Rekordowy sezon w Lublinie? Miasto spodziewa się nawet 700 tys. turystów

Autor: Zdjęcie autora PAP
(fot. zdjęcie ilustracyjne/UM Lublin/Archiwum)

Według szacunków w te wakacje Lublin może odwiedzić ok. 700 tys. osób; połowa podróżnych zostaje w mieście najczęściej na 2-4 dni - przekazał PAP dyrektor Biura Rozwoju Turystyki UM Lublin Marcin Kęćko. W regionie turyści wybierają odpoczynek najczęściej na Roztoczu i w ok. Kazimierza Dolnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kęćko zaznaczył w rozmowie z PAP, że przez cały ubiegły rok Lublin odwiedziło ponad 1,9 mln osób, z czego ok. 550 tys. w wakacje. Rekordowy był sierpień ub.r., kiedy do Lublina przyjechało prawie 300 tys. osób.

Zapytany o przewidywania na tegoroczny lipiec i sierpień przekazał, że trudno to jednoznacznie wskazać, ale z roku na rok widać trend wzrostowy o ok. 20-25 proc. "Szacujemy, że ok. 700 tys. osób może odwiedzić w te wakacje Lublin" – powiedział dyrektor.

Dane o ruchu turystycznym w Lublinie gromadzone są na podstawie danych geolokalizacyjnych urządzeń mobilnych podróżnych.

Jeśli chodzi o długość pobytu, to połowę podróżnych stanowią turyści (tj. osoby korzystające z noclegów), którzy zostają w Lublinie najczęściej na 2-4 dni. "Co wskazuje na to, że jesteśmy traktowani jako city break, czyli miejsce na weekendowy wypad. Dużo osób zostaje też na jedną noc" – przekazał Kęćko. Zaś dla osób odwiedzających (tj. spędzających w mieście jeden dzień), Lublin często jest jednym z przystanków na trasie np. Kazimierz Dolny - Lublin - Zamość.

Przedstawiciel urzędu przyznał, że miasto liczy też na turystów zagranicznych. W zeszłym roku odbyły się 42 wizyty blogerów, dziennikarzy z zagranicy, którzy później przygotowują materiały prasowe na temat Lublina. Kęćko wskazał też na uruchomienie przez Port Lotniczy Lublin nowych połączeń z Girony i Rzymu.

W ubiegłym roku do Lublina najczęściej przyjeżdżali z zagranicy obywatele Wielkiej Brytanii, Izraela, Niemiec, USA, Kanady, Litwy, Czech. Kęćko wyraził nadzieję, że odsetek turystów z Europy i świata wzrośnie za sprawą filmu "A Real Pain" ("Prawdziwy ból") z Kieranem Culkinem, który za rolę w tej produkcji został nagrodzony Oscarem i Złotym Globem. "Takie przedsięwzięcia filmowe, w których Lublin gra Lublin, pomagają nam budować wizerunek i rozpoznawalność miasta, bo od tego zaczyna się proces przyciągania turystów" – podkreślił.

Według dyrektora, Lublin ma trochę trudniejszą pozycję w konkurencji z polskimi miastami, bo nie ma tutaj morza ani gór. Jego zdaniem do Lublina turystów przyciąga przede wszystkim autentyczność. "Same Stare Miasto stanowi autentyczną, XVI-wieczną tkankę miasta, tylko w niewielkim stopniu zniszczoną podczas II wojny światowej – w przeciwieństwie np. do warszawskiej starówki. Lublin ma charakter renesansowy i mocno przypomina włoskie uliczki" – ocenił przedstawiciel miasta. 

Dodał, że nie bez znaczenia jest też historia Jagiellonów związana z lubelskim zamkiem, a także podania i legendy nawiązujące do historycznych wydarzeń. "Mamy też dość dobrze rozwiniętą ofertę, jeśli chodzi o dziedzictwo żydowskie, bo ponad jedna trzecia mieszkańców Lublina przed II wojną światową to byli Żydzi. Do tego dochodzi też smutna historia związana z obozem koncentracyjnym na Majdanku. Zobaczymy, czy konflikt na Bliskim Wschodzie wpłynie na liczbę turystów z Izraela w naszym mieście" – zaznaczył Kęćko.

W Lublinie podróżni odwiedzają przede wszystkim Stare Miasto, gdzie na powierzchni 1 km kw. znajduje się ponad 100 zabytków architektonicznych. Na drugim miejscu jest Wzgórze Zamkowe z Muzeum Narodowym gdzie jest m.in. wystawa stała dzieł Tamary Łempickiej. Dalej turyści chętnie odwiedzają m.in. Plac Litewski, Bazylikę Ojców Dominikanów, Ogród Saski, Państwowe Muzeum na Majdanku.

Dyrektor biura zarządu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Dorota Lachowska wyraziła nadzieję w rozmowie z PAP, że ten rok będzie lepszy niż 2024, bo według badań wielu turystów planuje wyjazdy krajowe. Jeśli chodzi o Lubelszczyznę to najczęściej wybierają oni Roztocze, Polesie i Krainę Lessowych Wąwozów. "Po rezerwacjach już w tym momencie widać, że są to częściej wydłużone weekendy, tj. 3-4 dni. Brakuje jeszcze rezerwacji na pełne tygodnie. Zainteresowani robią często rezerwacje spontanicznie, na ostatni moment, nie planują wakacji z dużym wyprzedzeniem" – wyjaśniła.

Lachowska zapytana o typ turysty, który przyjeżdża do województwa lubelskiego wskazała, że są to osoby aktywne, lubiące jeździć rowerem, pływać na kajakach, korzystać z wypoczynku nad jeziorami, ale także poszukujące ciekawych wydarzeń kulturalnych i kontaktu z naturą. "Jest to bardzo istotne szczególnie dla mieszkańców dużych miast, którzy przyjeżdżają tutaj, aby poznać ślady wielokulturowości regionu, ciekawą architekturę, uczestniczyć w wydarzeniach, smakować regionalne potrawy, interesują ich również parki narodowe, możliwość spacerów po niezwykle ciekawych ścieżkach edukacyjnych" – wyliczyła dyrektor.

Na Lubelszczyźnie przeważają turyści krajowi, choć Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna liczy na wzrost liczby turystów zagranicznych. Region promowany jest we Włoszech, Francji, Słowenii, Anglii, Irlandii, Niemczech, Czechach i innych krajach podczas dedykowanych wydarzeń, targów turystycznych lub poprzez realizację, w partnerstwie z POT i partnerami regionalnymi, wizyt studyjnych dla dziennikarzy i touroperatorów.

Dyrektor przyznała, że przedsiębiorcy wciąż odczuwają wpływ sytuacji związanej z kryzysem na granicy z Białorusią i wojną w Ukrainie – zauważalna jest mniejsza liczba grup zorganizowanych i więcej rezerwacji na ostatnią chwilę.

W ub.r. woj. lubelskie odwiedziło ponad 4 mln turystów, z czego ok. 60 proc. spędziło czas wolny w regionie. Lachowska odniosła się też do pomysłu wprowadzenia - na wzór Podlaskiego Bonu Turystycznego – bonu turystycznego w formie dopłat do wypoczynku na Lubelszczyźnie. "Decyzja należy do Zarządu Województwa Lubelskiego. Z całą pewnością byłoby to duże wsparcie dla przedsiębiorców turystycznych, którzy dzisiaj funkcjonują w trudnych warunkach w naszym regionie" – oceniła.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

W ramach pierwszego etapu przebudowy całkowicie wyburzono trybuny okalające stadion OSiR.  Główna została przebudowana, po jej obu stronach powstały dodatkowe. Poza tym powstała infrastruktura lekkoatletyczna, nowoczesne zaplecze, pomieszczenia magazynowe i kasy
Zamość
galeria

Nie tylko trybuny. Jak było z brakiem zgody na użytkowanie stadionu OSiR?

Chodziło nie tylko o brak trybun, jak przekonywały władze miasta. Błędów przy budowie i w dokumentacji inwestycji na stadionie OSiR w Zamościu było więcej. Wskazał na nie w swoim oświadczeniu komendant miejski straży pożarnej.

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z najważniejszych filarów pielęgnacji skóry, szczególnie w sezonie letnim. Promieniowanie UV, nawet przy zachmurzeniu, oddziałuje na skórę codziennie, prowadząc do fotostarzenia, przebarwień, a w dłuższej perspektywie – uszkodzeń komórkowych. Dlatego stosowanie kremów z filtrem SPF latem to nie wybór, a konieczność.

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?
galeria

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?

Ponad dekadę temu mieszkańcy zbierali podpisy pod projektem zakładającym odnowienie pływalni na lubelskich Tatarach. Radni wtedy jednogłośnie poparli pomysł. Co z tymi planami dzieje się po ponad 10 latach?

W tym miejscu ma powstać nowa ulica

Projektują nową ulicę od Akademickiej. Ma usprawnić ruch do szkoły i filii AWF

Będzie nowe połączenie drogowe między ulicą Akademicką a Sitnicką w Białej Podlaskiej. Na razie powstaje projekt.

Nowym zawodnikiem Chełmianki został Damian Urban

Damian Urban i Maciej Jabłoński to nowi zawodnicy III-ligowej Chełmianki

23-letni lewy wahadłowy Damian Urban Chełm i 19 letni pomocnik Maciej Jabłoński zasilili kadrę Chełmianki Chełm

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Od kilkunastu dni nazwisko Jana Urbana w polskich mediach wymieniane jest przez wszystkie przypadki w kontekście objęcia przez niego reprezentacji narodowej. W czwartek Polski Związek Piłki Nożnej planował oficjalne zaprezentowanie nowego selekcjonera. W środę Cezarego Kuleszę ubiegł… Michał Probierz, który publicznie złożył gratulacje Urbanowi

Wypadek na S17. Droga zablokowana
ZDJĘCIA

Wypadek na S17. Droga zablokowana

Zderzenie dwóch aut osobowych na trasie Piaski-Zamość. Jedna osoba jest ranna.

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Nowe drogi, oświetlenie i rozbudowa sieci kanalizacyjnej – to inwestycje, na które samorząd gminy Głusk podpisał właśnie umowy. Prace już się rozpoczęły.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty