Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Rozmowa z dr Rafałem Garlaczem z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Lubelska firma Nexbio pokonała ok. 200 przedsiębiorstw z całego świata i zdobyła główną nagrodę podczas infoShare Startup Contest w Gdańsku. – Chcemy zrewolucjonizować światowe rolnictwo – mówią młodzi przedsiębiorcy.
W pierwszym kwartale tego roku URSUS, lubelski producent ciągników, odnotował niemal 50-procentowy wzrost sprzedaży nowych ciągników w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Zabezpieczenie kredytu hipotecznego ziemią rolną? Banki nie chcą o tym słyszeć. Takie są nieoczekiwane skutki wprowadzonej przez PiS ustawy o obrocie ziemią. Boleśnie przekonał się o tym Dariusz Zabielski z gminy Ludwin
Puławski Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa do piątku 20 maja zaprasza na Drzwi Otwarte. Swoją obecność zadeklarowało już około 500 osób, głównie studentów uczelni rolniczych i uczniów szkół średnich.
Po raz 30. na świecie, po raz drugi w Polsce i po raz pierwszy w Lublinie. W środę na Zamku Lubelskim rozpoczyna się Międzynarodowa Konferencja Światowego Stowarzyszenia Rynków Hurtowych WUWN 2016.
Iwona Bachanek z Polesia w gminie Puławy wygrała lokalny konkurs na pierwszą, tegoroczną łubiankę dojrzałych truskawek o łącznej wadze przynajmniej 2 kg
Tegoroczny nabór do programu „Modernizacja gospodarstw rolnych” cieszy się ogromnym zainteresowaniem – przyznają pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Aby każdy ze złożonych wniosków mógł otrzymać dofinansowanie, pieniędzy przeznaczonych dla województwa lubelskiego musiałoby być trzy razy więcej.
Mniej niż połowa rolników w Lubelskiem złożyła do tej pory wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2016 rok. W regionie wszystkie biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od wczoraj pracują na dwie zmiany – od godz. 6 do 22.
Dwa surowce, dzięki którym pracę ma ponad 40 tysięcy osób – tak w dużym skrócie można przedstawić wpływ branży piwowarskiej na sektor rolny w Polsce. Tylko dzięki uprawie chmielu oraz browarnych odmian zbóż, wykorzystywanych przy warzeniu piwa, zatrudnienie w polskim rolnictwie znajduje mniej więcej tyle osób, ile liczy sobie populacja… Sopotu.
Miastowy nie kupi już bez przeszkód ziemi rolnej – wynika z ustawy podpisanej przez Prezydenta RP. Z początkiem maja zmieniły się zasady obrotu gruntami w Polsce. Dotychczas był on wolny, a po zmianach prawo będzie skłaniać do nadużyć.
Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus” apeluje, by mięso, które w 100 proc. zostało wyprodukowane w Polsce, było odpowiednio oznakowane.
Spada liczba wypadków w rolnictwie, ale jest coraz więcej przypadków chorób zawodowych – wynika ze statystyk Kas Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Elizówka Lubelski Rynek Hurtowy rozpoczął akcję „Pokochaj Swój Rynek Hurtowy”
180 wniosków do programu „Modernizacja gospodarstw rolnych” złożyli do tej pory rolnicy z województwa lubelskiego. Wszystkie dotyczą zakupu maszyn i urządzeń rolniczych. Nikt przy unijnym wsparciu nie chce ani budować, ani przebudowywać obory czy chlewni.
Naukowcy inspirują się budową i owadów w pracach badawczych stosowanych w niemal każdej dziedzinie życia. O niezwykłych budowlach i narzędziach, które powstały dzięki owadziej inspiracji mówi dr hab. inż. Anna Gorczyca z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Rekompensaty za likwidację produkcji mleka lub zróżnicowanie cen w skupie – to dwie z kilku propozycji, które zgłoszono podczas spotkania w siedzibie Lubelskiej Izby Rolniczej.
W Lubelskiem trwa odstrzał sanitarny dzików. Na razie mowa jest o ok. 1600 sztukach. Nie są to jednak ostateczne wyliczenia. Mogą się jeszcze zmienić.
System zostanie usprawniony, wnioski dla rolników będą prostsze, a w Lublinie powstanie departament informatyczny, który da pracę 60 ludziom – zapowiada Daniel Obajtek, prezes Agencji Restrukturalizacji i Modernizacji Rolnictwa.
Podrożała cebula czerwona, mandarynki i winogrona białe. Na Lubelskim Rynku Hurtowym w Elizówce, największej giełdzie w regionie, potaniały natomiast m.in. papryka czerwona i pomidory.
Uprawy Szkody związane z ujemnymi skutkami przezimowania upraw dotknęły przede wszystkim rzepak. Ucierpiały również zboża ozime. Według wstępnych szacunków, w Lubelskiem szkody odnotowało ok. 280 gospodarstw rolnych
W ubiegłym roku za hektar państwowych gruntów trzeba było zapłacić średnio 29,5 tys. zł. To blisko 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Na wolnym rynku ziemia jest jeszcze droższa - średnio hektar kosztuje 38,6 tys. zł. Wyższe ceny to efekt większego popytu, do którego przyczyniły się zapowiedzi nowych regulacji dotyczących obrotu ziemią.
Nie tylko rolnicy indywidualni ale też Kościoły i związki wyznaniowe będą mogły kupować ziemię. Sejm poparł w głosowaniu ustawę dotyczącą m.in. sprzedaży gruntów z zasobu Skarbu Państwa. To nie wszystkim się jednak podoba.
Rolników ubezpieczających uprawy rolne i zwierzęta gospodarskie ma być więcej. Taki jest cel projektowanej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach. Dopłata z budżetu państwa do składki ubezpieczeniowej ma wynieść do 65 procent składki.
Około 10 tysięcy wniosków od producentów mleka i świń wpłynęło do lubelskiego oddziały Agencji Rynku Rolnego. Rolnicy do 18 marca mogli ubiegać się o pomoc finansową w związku z niekorzystną sytuacją na rynku mleka oraz znacznym spadkiem cen trzody chlewnej w ubiegłym roku.