Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Mocne strony: Czyste środowisko, zdrowa żywność i konkurencyjne ceny. Do zrobienia: Zwiększenie sprzedaży żywności przetworzonej, konsolidacja gospodarstw rolnych i system nawadniania upraw. Centrum Kompetencji Puławy wydało raport „Polska atrakcyjnym producentem i dostawcą żywności”.
W pierwszej kolejności PiS zajmie się ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o ubezpieczeniach upraw i zwierząt – zapowiada wymieniany jako kandydat na ministra rolnictwa poseł Henryk Kowalczyk.
Rozmowa z lek. wet. Markiem Pawłowskim, Wojewódzkim Inspektorem Weterynarii do spraw bezpieczeństwa żywności w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Lublinie.
Pigwa pospolita, róża jabłkowata, świdośliwa czy też jagoda kamczacka – to nowe gatunki roślin, które pojawiają się nie tylko w przydomowych ogródkach i sadach w Lubelskiem. Powstają też pierwsze gospodarstwa towarowe.
Jarmuż jest najstarszym przodkiem wszystkich kapust, ze względu na swoje właściwości zdrowotne i lecznicze przez niektórych nazywany „Królem Zieleniny”. Uprawa tego warzywa ma jednak większą popularność na zachodzie Europy niż na rodzimym rynku.
Zaczynali od 5 hektarów i trzech krów. Teraz bydła mają blisko 170 sztuk, zaś ziemi łącznie z dzierżawami ponad 100 hektarów. Anna i Adam Ogorzałkowie z Czernięcina Poduchownego zostali Rolnikami roku 2015 w plebiscycie Dziennika Wschodniego. Zdobyli rekordową liczbę głosów – ponad 15 tysięcy!
W tym roku w naszym plebiscycie tytuł Rolnika Roku zdobyli państwo Anna i Adam Ogorzałek z Czernięcina Poduchownego koło Biłgoraja.
Choroba replantacyjna gleby polega na zmniejszeniu jej urodzajności. Przyczyn tego zjawiska może być kilka. Jedną z nich jest jednostronne użytkowanie areału np. stosowanie przez wiele lat takich samych upraw.
Rolnicy nieświadomi udziału w oszustwie mogą brać udział w nielegalnym obrocie paliwami – ostrzega Ministerstwo Finansów. I apeluje o ostrożność
Myśliwi z chełmskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego tylko w ramach jednego programu wypuścili do wybranych łowisk półtora tysiąca bażantów. W zadanie to zaangażowało się siedem kół łowieckich.
Pierwsi rolnicy otrzymali już zaliczki. Ruszyły też wypłaty dla poszkodowanych w wyniku suszy. Wszystko po to by złagodzić niekorzystne skutki niedoboru wody
Gdzie jest najlepsze ekologiczne gospodarstwo towarowe w Polsce? We wsi Holeszów w powiecie włodawskim.
Największa giełda rolna w regionie wyda kilkanaście milionów złotych na kompleksowy remont swoich obiektów. Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce wymienia urządzenia, modernizuje systemy i buduje elektrownię fotowoltaiczną na dachu nowej hali.
Od 16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zacznie wypłacać zaliczki na poczet płatności bezpośrednich. Ma to pomóc zminimalizować niekorzystne skutki suszy.
Duży areał gruntów rolnych, dobrej klasy gleby i zdrowa żywność – to atrybuty polskiego rolnictwa. Za dużo mamy jednak gospodarstw małych. Problemem jest również brak nawadniania. Mało też sprzedajemy żywności już przetworzonej.
O 40 proc. wzrosła liczba rejestracji ciągników Ursus od stycznia do sierpnia w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Szczególnym popytem cieszą się ciągniki z serii C.
W połowie października Grupa Azoty Puławy odda do użytku nową instalację do produkcji nawozu w formie białych pastylek. To już ostatnia inwestycja w ramach kompleksu wartego prawie pół miliarda złotych.
Drzewka i krzewy owocowe oraz ozdobne, byliny i cebulki kwiatowe. Będą też artykuły do produkcji szkółkarskiej i sadowniczej. Wszystko to będzie można kupić już w niedzielę podczas kiermaszu w Końskowoli. Impreza organizowana jest po raz czwarty. Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Blisko 15,7 tysiąca wniosków złożyli rolnicy z województwa lubelskiego, którzy ponieśli znaczne straty w wyniku wystąpienia suszy. Jednak niewielu rolników starających się o pomoc może liczyć na pełną stawkę. Powód? Nie ubezpieczyli swoich upraw.
Rozmiar wyhodowanego przez pana Dominika spod Zelowa (woj. łódzkie) warzywa jest naprawdę imponujący, co już zostało docenione.
Młodzi rolnicy z Lubelszczyzny zbagatelizowali możliwość uzyskania premii w wysokości 100 tys. zł. na rozwój ich gospodarstw. Z całego województwa do 20 Biur Powiatowych Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło zaledwie 329 wniosków. W ubiegłym roku takich wniosków było ponad 2,7 tys.
9 kandydatów walczy o tytuł. To już trzecia edycja naszego plebiscytu. Do wygrania jest 10 tysięcy złotych w gotówce. O zwycięstwie zdecyduje liczba SMS-owych głosów. Głosownie rozpoczyna się już dziś
Zbiory buraków cukrowych mogą być niższe nawet o 41 proc. – szacuje Główny Urząd Statystyczny. Ale Krajowa Spółka Cukrowa uspokaja: konsumenci podwyżki cukru nie odczują.
W środę, 30 września do całego nakładu Dziennika Wschodniego zostaniedołączony kolejny numer Agrodziennika, bezpłatnego miesięcznika dla rolników.
Będzie mowa o nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Rolnicy uzyskają też m.in. informacje o płatnościach bezpośrednich czy też rolnośrodowiskowych. Wszystko to w niedzielę podczas Dnia Otwartych Drzwi w lubelskim biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.