Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

27 sierpnia 2016 r.
14:25

Afrykański pomór świń w woj. lubelskim. Poseł PO: gminy potrzebują pomocy rządu

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
17 20 A A
Poseł Stanisław Żmijan (PO) uważa że rząd powinien wspierać finansowo i organizacyjnie samorządy w walce z ASF (fot. Ewelina Burda)
Poseł Stanisław Żmijan (PO) uważa że rząd powinien wspierać finansowo i organizacyjnie samorządy w walce z ASF (fot. Ewelina Burda)

Poseł Stanisław Żmijan (PO) apeluje do rządu o finansowe i organizacyjne wsparcie samorządów w walce z ASF. Chce m.in. skupu interwencyjnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Cały ciężar walki z epidemią afrykańskiego pomoru świń ponoszą władze samorządowe, głównie gminy. Wystawiają całodobowe posterunki złożone z członków OSP, którym wypłacają ekwiwalenty za udział w akcji.  Kupują maty odkażające, środki do ich nasączenia. Na takie działania nie dostają żadnych pieniędzy z budżetu centralnego. Co więcej bez odpowiednich zarządzeń wojewody nie mogą skorzystać z własnych środków zabezpieczonych na zarządzanie kryzysowe – mówi poseł Żmijan. – W samej tylko gminie Leśna Podlaska dzienny koszt akcji to 3, 5 tys. zł – dodaje parlamentarzysta.

– Dlatego apeluję do rządu o organizacyjne i finansowe wsparcie samorządów, które powinny otrzymać zwrot kosztów za działania związane z walką z ASF – podkreśla Żmijan.  

Jego zdaniem rząd powinien uruchomić interwencyjny skup tuczników. – Problemem są tuczniki w strefie zagrożonej, które są zdrowe, ale nie ma możliwości ich zbycia. Byłem u jednego rolnika, który hoduje ok. 3 tys. sztuk, a już teraz 600 jest przerośniętych i nie wie co ma z tym zrobić. Dlatego jak najszybciej należy uruchomić skup interwencyjny. Po dokładnym przebadaniu mięso mogłoby być wykorzystane przez Agencję Rezerw Materiałowych – uważa parlamentarzysta.

Przypomnijmy, że na terenie powiatu bialskiego stwierdzono jak dotąd trzy ogniska ASF, jedno w gminie Janów Podlaski oraz dwa w gminie Leśna Podlaska. W związku z tym Komisja Europejska wyznaczyła na części powiatu „obszar zagrożony”, który obejmuje m.in. gm. Terespol, Janów Podlaski, Leśną Podlaską, Konstantynów, Zalesie, gm. Biała Podlaska i miasto Biała Podlaska. Tutaj oprócz wdrożenia zasad bioasekuracji w gospodarstwach z trzodą chlewną, obowiązuje absolutny zakaz organizacji targów, wystaw i konkursów, zakaz stacjonarnego skupu świń, zbiorowych polowań, przemieszczania świń.

– To oznacza np. że mięso nie może być z tego terenu eksportowane. Dlatego zakłady mięsne np. z Łukowa czy Sokołowa nie wykupują już  tuczników od rolników z tego terenu – mówi starosta bialski Mariusz Filipiuk. – Uważamy że ministerstwo rolnictwa musi znaleźć jakiś mechanizm, np. podpisać kontrakt z jakimś zakładem aby uruchomić skup interwencyjny. Obiecano nam że decyzje zapadną w ciągu dwóch tygodni – dodaje Filipiuk.

Spotkanie dla hodowców i producentów

Natomiast w środę (31 sierpnia) o godz. 12 w starostwie odbędzie się spotkanie z przedstawicielem ministerstwa rolnictwa dla hodowców i producentów trzody chlewnej z obszarów zagrożonych. – Liczymy, że wtedy usłyszymy konkrety o dalszych działaniach resortu – zaznacza starosta.

– W celu łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń został powołany Międzyresortowy Zespół, którego zadaniem jest m.in. analiza skutków społeczno-ekonomicznych związanych z występowaniem ASF na terytorium Polski i wypracowywanie w tej sprawie jak najlepszych rozwiązań. Prace trwają – zapewnia Małgorzata Książyk, dyrektor biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa.

– Jeszcze kilka miesięcy temu mieliśmy pojedyncze ogniska ASF w kraju, dzisiaj mamy ich kilkanaście. To oznacza że albo niedostatecznie chroniliśmy się przed wirusem, albo niezbyt poważnie traktowaliśmy ten problem – uważa poseł PO z Międzyrzeca Podlaskiego.

– Mamy trzy ogniska w powiecie i choroba idzie w kierunku wygaszenia. Jeżeli nic się nie wydarzy, to za 2 tygodnie będziemy w innej sytuacji – zapewnia z kolei Radomir Bańko powiatowy lekarz weterynarii.

Sprawę ognisk ASF w powiecie bialskim bada prokuratura. – Nie mamy jeszcze dowodów, ale podejrzewamy że wirus przedostał się do nas z województwa podlaskiego i został przeniesiony przez działania człowieka. Na pewno nie od dzików – stwierdza Bańko.

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium