Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Będzie pomoc dla poszkodowanych w wyniku gradu, huraganu, deszczu nawalnego lub suszy. Rolnicy z woj. lubelskiego mogą od 17 do 31 października składać wnioski w tej sprawie do oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wręczenie statuetek i tytułów „Perła 2016” miało miejsce podczas targów „Smaki Regionów” w Poznaniu. W grupie wyróżnionych produktów znalazły się m.in. twaróg półtłusty (pergamin) OSM w Opolu Lubelskim i makowiec lubartowski Marii Siej z Lubartowa.
Widokiem pól z okolic Bychawy zachwyca się Jeff Williams, astronauta NASA. „Nigdzie indziej na świecie nie widziałem takiego unikalnego wzoru w rolnictwie. Wygląda to bardzo żyźnie i produktywnie” – tak Amerykanin opisuje zamieszczone na Instagramie zdjęcie, na którym widać terenu z okolic Bychawy.
W Lublinie – na Starym Mieście trwa trzecia edycja Lubelskiego Święta Młodego Cydru – największa z dotychczasowych. Przed nami jeszcze koncert finałowy trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata. Wystąpią: Maja Koman, Krzysztof Zalewski Solo Act i Monika Brodka a podczas finału wieczoru Natalia Przybysz, Natalia Grosiak, Brodka (gość specjalny), Krzysztof Zalewski i dyrektor artystyczny projektu Tymon Tymański zagrają nowe aranżacje kultowych utworów The Beatles z płyty The White Album
Powstało w 1963 roku, ale rozpędu nabrało dopiero kilka lat temu. Koło Gospodyń Wiejskich z Marynina, które wygrało plebiscyt Dziennika Wschodniego, jest najlepszym dowodem na to, że lokalne koła i stowarzyszenia przeżywają obecnie renesans.
Jeszcze tylko dziś do północy można głosować za pośrednictwem SMS-ów w plebiscycie na Rolnika Roku.
W sobotę pierwsze przerośnięte tuczniki z powiatu bialskiego trafią do ubojni. Na razie to 890 sztuk, a potrzeby są znacznie większe.
500 tysięcy euro – to maksymalna pomoc dla nowoutworzonych grup producentów rolnych, na którą mogą liczyć przez pierwsze pięć lat swojej działalności. Wnioski o wsparcie można składać od 30 września do 28 listopada
Wprowadzenie dopłat do eksportu, zablokowanie importu artykułów mleczarskich po cenach dumpingowych z innych krajów UE czy też uregulowanie współpracy pomiędzy producentem a sieciami handlowymi. Tego domagają się producenci mleka, którzy w czwartek protestowali w Lublinie.
Sytuacja w rolnictwie jest bardzo zła – alarmują rolnicy. I wychodzą na ulice. W czwartek w Lublinie będą protestować hodowcy bydła i producenci mleka. W poniedziałek na pikietę do Warszawy jadą m.in. sadownicy z gminy Łaziska. A radni z klubu PSL w sejmiku województwa chcą zwołania sesji nadzwyczajnej.
Władze województwa ogłosiły III edycję konkursu na przygotowanie lub aktualizację programów rewitalizacji. Po raz pierwszy mogą wziąć w nim udział gminy wiejskie. Do pozyskania jest ponad 1 mln zł.
Tegoroczne dożynki władze powiatu kraśnickiego zorganizowały wczoraj wspólnie z Urzędem Gminy w Zakrzówku. Tradycyjnie po mszy dziękczynnej zostały rozstrzygnięte konkursy w tym ten najważniejszy na wieniec dożynkowy. W programie dożynek znalazły się również koncerty - zespołów MeGustar i Spring Rolls. Gwiazdą był Andrzej Piaseczny "Piasek".
Mieszkańcy Ryk i powiatu ryckiego w niedzielę bawili się podczas święta plonów połączonych z dniami miasta. Na scenie wystąpiły zespoły ludowe. Festyn prowadził satyryk Jacek Ziobro, a gwiazdą wieczoru była grupa Video.
Od 20 sierpnia wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego podlegają Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego minister rolnictwa będzie m.in. zatwierdzać roczny plan finansowy ODR, jego zmiany i sprawozdania z jego wykonania. Będzie też zatwierdzać cennik usług odpłatnych, które są świadczone przez ODR.
Zaliczki w wysokości 70 procent płatności bezpośredniej za 2016 rok będzie wypłacać rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale też i wielka Brytanie oraz Skandynawia – m.in. do tych krajów sprzedają swoje jabłka sadownicy z Lubelskiego. Ale nie pojedynczo, lecz jako spółka LubApple. Liczą, że dzięki konsolidacji uda im się też sprostać wymaganiom Chińczyków.
Poseł Stanisław Żmijan (PO) apeluje do rządu o finansowe i organizacyjne wsparcie samorządów w walce z ASF. Chce m.in. skupu interwencyjnego.
Do zdobycia są aż trzy korony – królowej i dwóch księżniczek. Na zgłoszenia kandydatek organizatorzy konkursu Królowa Mleka czekają do 30 września. Pierwszą w Polsce Królową Mleka została w 2013 roku pochodząca z naszego regionu Katarzyna Gajownik. Z Lubelskiego jest też obecna Królowa Mleka – Agnieszka Zaborska.
Lubelski startup NexBio będzie jednym z dziesięciu wynalazków z całego kraju, które zaprezentują się w Pałacu Prezydenckim. Lublinianie pokażą urządzenie, które może zrewolucjonizować światowe rolnictwo.
Gospodarstwa, które nie zarejestrują trzody chlewnej w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, nie otrzymają odszkodowania w przypadku wystąpienia w ich stadzie afrykańskiego pomoru świń (ASF). Taką decyzję podjął Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie
Bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji. Na ten element walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) zwracali uwagę uczestnicy dzisiejszej konferencji w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. W naszym regionie odnotowano już trzy ogniska tej choroby – w gminach Janów Podlaski i Leśna Podlaska.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała listy rankingowe, które określają kolejność przysługiwania pomocy w ramach programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Szykują się też zmiany dotyczące kryteriów.
Albano siwy ogier z Janowa Podlaskiego został czempionem Polski i najlepszym koniem pokazu. A kasztanowata Palatina również z Janowa Podlaskiego została czempionką Polski.
Obtłuczone, popękane, podziurawione – tak wygląda większość jabłek w sadach w Niedźwiadzie Dużej koło Łazisk (powiat opolski). Sadownicy liczą na rządową pomoc. – Domagamy się odszkodowań, kolejne kredyty nas zabiją – alarmują gospodarze
– Jak cena spadła do 60 groszy za kilogram to już mało kto zbierał – przyznaje Józef Kowalik, przewodniczący radzyńskiego oddziału Związku Sadowników RP. Sadownicy są przekonani, że padli ofiarą zmowy cenowej. Sprawę bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów