Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

27 stycznia 2016 r.
13:00

Będzie rzeź dzików w Lubelskiem? Minister szykuje odstrzał sanitarny

0 40 A A
Dziki zaglądają także do miast. Na zdjęciu – obława na lochę w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
Dziki zaglądają także do miast. Na zdjęciu – obława na lochę w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Większość żyjących w lubelskich lasach dzików i aż 40 tysięcy w całej Polsce - to plan ministra rolnictwa na odstrzał sanitarny w związku z zagrożeniem tzw. afrykańskim pomorem świń. - To byłaby rzeź - mówią nam myśliwi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wczoraj Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o planowanym odstrzale sanitarnym dzików w liczbie ok. 40 tys. sztuk. Ma to związek „z niepewną sytuacją epizootyczną związaną z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) za wschodnią granicą Polski” – czytamy w komunikacie resortu. I dalej: „Odstrzał taki ma być wykonany w pasie o szerokości ok. 50 km od granicy obszaru objętego ograniczeniami w województwie podlaskim oraz wzdłuż wschodniej granicy państwa.”

Lubelskie jest jednym z pięciu województw, gdzie mają zostać odstrzelone dziki. – Do głównego lekarza weterynarii wysłaliśmy już dane, dotyczące m.in. ilości gmin, obwodów łowieckich, jak też ilości dzików – wylicza lek. wet. Jerzy Zarzeczny, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii. – Według wstępnych szacunków roczny plan odstrzału w tej wyznaczonej strefie w naszym regionie dotyczyłby ok. 15 tys. sztuk dzików.

Problem w tym, że na terenie zarządzanym przez Regionalną Dyrekcję Państwowych Lasów w Lublinie zinwentaryzowano w ubiegłym roku ok. 18 tys. dzików. Wprowadzenie w życie ministerialnego projektu oznaczałoby, że większość z nich zostanie zabita.

W Polsce odnotowano już 84 przypadki afrykańskiego pomoru świń, szybko szerzącej się zakaźnej choroby wirusowej, zagrażającej hodowli trzody chlewnej i żyjącym w lasach dzikom. Ostatni dotyczy dzika odstrzelonego w pobliżu miejscowości Waśki (woj. podlaskie), w odległości ok. 21 km od granicy polsko-białoruskiej.

Planowany odstrzał pomógłby – przekonuje ministerstwo – „w ograniczeniu ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się tej choroby we wschodnich regionach Polski, w szczególności z terytorium Ukrainy i Białorusi”.

Projekt ministerstwa został skierowany do uzgodnień i konsultacji społecznych. Z pewnością zyska wsparcie rolników, bo dziki wyrządzają ogromne szkody w uprawach. O konieczności zmniejszenia stada dzików mówią też samorządowcy.

– Dobrze, że w końcu wokół tego tematu zaczyna się coś dziać – komentuje Tadeusz Łazowski, starosta bialski. I dodaje: Populację dzików na pewno należy zmniejszyć, w przypadku powiatu bialskiego o jakieś 20–30 procent.

Czy odstrzał w ciągu roku 15 tys. dzików jest realny? – Oficjalnie żadnej informacji w tej sprawie nie otrzymaliśmy – ucina Andrzej Łacic, przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie.

Nieoficjalnie myśliwi przyznają jednak, że odstrzał na taką skalę w ciągu roku jest wątpliwy. – Napisać projekt rozporządzenia jest łatwo, ale trzeba to jeszcze wykonać, a nas obowiązuje prawo, pewne reguły związane z organizacją polowań – komentuje jeden z myśliwych i dodaje: 15 tysięcy to ogromna liczba. To byłaby rzeź.

Bez naturalnych wrogów

18 tys. dzików w 2015 roku, choć w 1967 roku było ich zaledwie 2,8 tys. Skąd taki wzrost w lubelskich lasach? – Wzrost populacji tych zwierząt dotyczy całego kraju. Powód? Dziki nie mają naturalnych wrogów. Poza tym mamy łagodne zimy, a w ostatnich latach prawie w ogóle ich nie mamy – zauważa Wiesław Lipiec, rzecznik prasowy RDLP w Lublinie.

– Pojawiło się też sporo nieużytków i zakrzaczeń, przez co powstały nowe miejsca do bytowania tych zwierząt. Do tego dochodzą wysokoenergetyczne uprawy, tj. kukurydza. Dzięki nim dziki żerują praktycznie cały rok. Te wszystkie czynniki spowodowały, że mogą się też szybciej rozmnażać. W normalnych warunkach był jeden miot w roku, obecnie takich miotów jest dwa, albo i trzy.

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 lutego 2016 o 22:28
0
Leśnicy-myśliwi dla rekreacji zaplanowalii populację dzików ignorując niszczoną cudzą własność. Czas na święte krowy w PZŁ.
Avatar
tomek / 31 stycznia 2016 o 19:00
0

zostawcie dziki w spokoju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


To zapraszam do siebie gdzie strach na grzyby isc so lasu bo w kazdych krzakach je slychac ciekawe czy Ci "obroncy" mieszkaja na wsi czy w cieplych blokach .To jest dranstwo tak ich bronic skoro nie maja z nimi stycznosci na co dzien tak jak rolnicy i inni mieszkancy wsi.
Avatar
Gość / 31 stycznia 2016 o 15:23
0

A gdzie widziałeś kiedykolwiek :)  skacowanego :huh: rozczochranego dzika!??


W poniedziałki czasem widzi się na mieście takie okazy ,podążające do ''pracy'' na resztkach sobotnio niedzielnej energii  na tzw.zasilaniu awaryjnym.

Avatar
hihi / 31 stycznia 2016 o 08:42
0

I wyjdź tu spokojnie człowieku na kacu rozczochrany i nieogolony na ulicę ,to uznają cię za dzika i odstrzelą.

 

 

A gdzie widziałeś kiedykolwiek :)  skacowanego :huh: rozczochranego dzika!??

Avatar
Gość / 31 stycznia 2016 o 00:21
0
TO BZDURA NIE MA ŻADNEJ TAKIEJ EPIDEMII... tO TYLKO PRETEKST ABY ZMNIEJSZYĆ LICZEBNOŚC TYCH WPANIAŁYCH ZWIERZĄT! NATURA UPOMINA SIĘ O SWOJE. tO ZWIERZĘTA BYŁY TU PIERWSZE I ONE MAJĄ PIERWSZEŃSTWO DO ŻYCIA A CZŁŻOWIEK NIE MA PRAWA ZABIERAĆ IM ŻYCIA BEZ POWAŻNEGO POWODU!!
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 22:54
0

I wyjdź tu spokojnie człowieku na kacu rozczochrany i nieogolony na ulicę ,to uznają cię za dzika i odstrzelą.

Avatar
Polonus / 28 stycznia 2016 o 20:03
0

a ty sie pieprzony lewaku ekologudebilu w łeb strzel sam,bo to b. dobra wiadomość ,jest tego za dużo ,to nie średniowiecze,a i uchodzców sie poczęstuje ,świnskie truchło  powinno  być ich podstawowym  jedzeniem


W Polsce zawsze mieliśmy durniów a już opłacanych z zagranicy to chyba mozemy bić rekordy. Ci ECOterrorysci to po prostu zdrajcy i nieuświadomieni ludzie. Pamiętasz Dolinę Rospudy? Dla N2000 nie było jeszcze wykładni, opracowywali  ją  uczeni z Freiburga (zaprzyjaźnieni z DLP Lublin), a w Polsce na to prawo już powoływali się nasi zooteroryści. W tym samym mniejwiecej czasie niemcy wybudowali autostradę przez swój Park Narodowy! i bez protestów! Bo widzisz rodaku, niemiecki obywatel ma władzę co dba o niego, dopiero potem o naturę czy europę. A w Polsce rzady zmowy z OS zawsze nasz naród mieli w pogardzie. Pamietasz w stolicy pacyfikację KDH i gazowanie , pałowanie górników czy stoczniowców? ....Za co się nie ruszy to wszedzie widać ten homosovietikusa podpis.


W Polsce zawsze mieliśmy durniów a już opłacanych z zagranicy to chyba mozemy bić rekordy. Ci ECOterrorysci to po prostu zdrajcy i nieuświadomieni ludzie. Pamiętasz Dolinę Rospudy? Dla N2000 nie było jeszcze wykładni, opracowywali  ją  uczeni z Freiburga (zaprzyjaźnieni z DLP Lublin), a w Polsce na to prawo już powoływali się nasi zooteroryści. W tym samym mniejwiecej czasie niemcy wybudowali autostradę przez swój Park Narodowy! i bez protestów! Bo widzisz rodaku, niemiecki obywatel ma władzę co dba o niego, d... rozwiń

Avatar
Henio / 28 stycznia 2016 o 13:35
0

Jasne lepiej strzelać do dzika bardziej opłacalne (1 pocisk do sztucera 7 zł za dzika w skupie zapłacą 250 zł) A może pomyśleli by o odstrzale lisów które są nosicielami wścieklizny ,wytrzebiły kuropatwy i inna mniejszą zwierzynę.Ich populacja liczona jest grubych dziesiątkach tysięcy.Z tego co opowiadał mi kolega myśliwy , nikt nie chce strzelać do lisa nie opłacalne(1 pocisk do sztucera 7 zł za lisią skórkę zapłacą 4 zł) .

Z tymi nosicielami wścieklizny to trochę nie tak,  bo dzięki szczepieniom przeciw wściekliźnie lisy rzadko chorują i za wiele tych nosicieli nie ma. Za to mnożą się na potęgę i tępią drobną zwierzynę.

Z tymi nosicielami wścieklizny to trochę nie tak,  bo dzięki szczepieniom przeciw wściekliźnie lisy rzadko chorują i za wiele tych nosicieli nie ma. Za to mnożą się na potęgę i tępią drobną zwierzynę.

rozwiń
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 12:33
0
Gość odjebaj się od ekologów debilu to rolnicy to naj wieksza banda morderców a myśliwi to debile
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 11:52
0
człowiek to gorsze zwierzę od zwierzęcia.
Avatar
Gość / 4 lutego 2016 o 22:28
0
Leśnicy-myśliwi dla rekreacji zaplanowalii populację dzików ignorując niszczoną cudzą własność. Czas na święte krowy w PZŁ.
Avatar
tomek / 31 stycznia 2016 o 19:00
0

zostawcie dziki w spokoju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


To zapraszam do siebie gdzie strach na grzyby isc so lasu bo w kazdych krzakach je slychac ciekawe czy Ci "obroncy" mieszkaja na wsi czy w cieplych blokach .To jest dranstwo tak ich bronic skoro nie maja z nimi stycznosci na co dzien tak jak rolnicy i inni mieszkancy wsi.
Avatar
Gość / 31 stycznia 2016 o 15:23
0

A gdzie widziałeś kiedykolwiek :)  skacowanego :huh: rozczochranego dzika!??


W poniedziałki czasem widzi się na mieście takie okazy ,podążające do ''pracy'' na resztkach sobotnio niedzielnej energii  na tzw.zasilaniu awaryjnym.

Avatar
hihi / 31 stycznia 2016 o 08:42
0

I wyjdź tu spokojnie człowieku na kacu rozczochrany i nieogolony na ulicę ,to uznają cię za dzika i odstrzelą.

 

 

A gdzie widziałeś kiedykolwiek :)  skacowanego :huh: rozczochranego dzika!??

Avatar
Gość / 31 stycznia 2016 o 00:21
0
TO BZDURA NIE MA ŻADNEJ TAKIEJ EPIDEMII... tO TYLKO PRETEKST ABY ZMNIEJSZYĆ LICZEBNOŚC TYCH WPANIAŁYCH ZWIERZĄT! NATURA UPOMINA SIĘ O SWOJE. tO ZWIERZĘTA BYŁY TU PIERWSZE I ONE MAJĄ PIERWSZEŃSTWO DO ŻYCIA A CZŁŻOWIEK NIE MA PRAWA ZABIERAĆ IM ŻYCIA BEZ POWAŻNEGO POWODU!!
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 22:54
0

I wyjdź tu spokojnie człowieku na kacu rozczochrany i nieogolony na ulicę ,to uznają cię za dzika i odstrzelą.

Avatar
Polonus / 28 stycznia 2016 o 20:03
0

a ty sie pieprzony lewaku ekologudebilu w łeb strzel sam,bo to b. dobra wiadomość ,jest tego za dużo ,to nie średniowiecze,a i uchodzców sie poczęstuje ,świnskie truchło  powinno  być ich podstawowym  jedzeniem


W Polsce zawsze mieliśmy durniów a już opłacanych z zagranicy to chyba mozemy bić rekordy. Ci ECOterrorysci to po prostu zdrajcy i nieuświadomieni ludzie. Pamiętasz Dolinę Rospudy? Dla N2000 nie było jeszcze wykładni, opracowywali  ją  uczeni z Freiburga (zaprzyjaźnieni z DLP Lublin), a w Polsce na to prawo już powoływali się nasi zooteroryści. W tym samym mniejwiecej czasie niemcy wybudowali autostradę przez swój Park Narodowy! i bez protestów! Bo widzisz rodaku, niemiecki obywatel ma władzę co dba o niego, dopiero potem o naturę czy europę. A w Polsce rzady zmowy z OS zawsze nasz naród mieli w pogardzie. Pamietasz w stolicy pacyfikację KDH i gazowanie , pałowanie górników czy stoczniowców? ....Za co się nie ruszy to wszedzie widać ten homosovietikusa podpis.


W Polsce zawsze mieliśmy durniów a już opłacanych z zagranicy to chyba mozemy bić rekordy. Ci ECOterrorysci to po prostu zdrajcy i nieuświadomieni ludzie. Pamiętasz Dolinę Rospudy? Dla N2000 nie było jeszcze wykładni, opracowywali  ją  uczeni z Freiburga (zaprzyjaźnieni z DLP Lublin), a w Polsce na to prawo już powoływali się nasi zooteroryści. W tym samym mniejwiecej czasie niemcy wybudowali autostradę przez swój Park Narodowy! i bez protestów! Bo widzisz rodaku, niemiecki obywatel ma władzę co dba o niego, d... rozwiń

Avatar
Henio / 28 stycznia 2016 o 13:35
0

Jasne lepiej strzelać do dzika bardziej opłacalne (1 pocisk do sztucera 7 zł za dzika w skupie zapłacą 250 zł) A może pomyśleli by o odstrzale lisów które są nosicielami wścieklizny ,wytrzebiły kuropatwy i inna mniejszą zwierzynę.Ich populacja liczona jest grubych dziesiątkach tysięcy.Z tego co opowiadał mi kolega myśliwy , nikt nie chce strzelać do lisa nie opłacalne(1 pocisk do sztucera 7 zł za lisią skórkę zapłacą 4 zł) .

Z tymi nosicielami wścieklizny to trochę nie tak,  bo dzięki szczepieniom przeciw wściekliźnie lisy rzadko chorują i za wiele tych nosicieli nie ma. Za to mnożą się na potęgę i tępią drobną zwierzynę.

Z tymi nosicielami wścieklizny to trochę nie tak,  bo dzięki szczepieniom przeciw wściekliźnie lisy rzadko chorują i za wiele tych nosicieli nie ma. Za to mnożą się na potęgę i tępią drobną zwierzynę.

rozwiń
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 12:33
0
Gość odjebaj się od ekologów debilu to rolnicy to naj wieksza banda morderców a myśliwi to debile
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 11:52
0
człowiek to gorsze zwierzę od zwierzęcia.
Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu"

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu" 0 0

Nie ma zagrożenia dla działalności Mostu Kultury – zapewnia dyrektor miejskiej instytucji, która odpowiada za to miejsce i bije się w piersi za zbyt wysoki pawilon obwieszony reklamami. – Przyznajemy się do pewnego błędu – mówi szef CK.

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie?

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie? 0 0

Minister rolnictwa zgodził się na stosowanie neonikotynoidów w uprawach rzepaku. Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm, a pszczelarze studzą emocje.

Opole Lubelskie: Osadzeni z zakładu karnego w przedszkolu

Opole Lubelskie: Osadzeni z zakładu karnego w przedszkolu 0 0

Miasto remontuje przedszkole. Firma, które realizuje to zadanie zatrudnia więźniów. Prace remontowe w pomieszczeniach przeznaczonych dla maluchów są kolejnym przykładem resocjalizacji osadzonych w miejscowym zakładzie karnym przy współpracy z ratuszem.

Pieniądze na szkolne wyprawki wypłacą już w sierpniu. Jest jeden warunek

Pieniądze na szkolne wyprawki wypłacą już w sierpniu. Jest jeden warunek 2 1

Już w sierpniu wypłacane mają być pierwsze 300 zł dodatku na każde uczące się dziecko. Ale otrzymają je osoby, które wnioski o wypłatę złożyły w lipcu.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 11

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 27 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 3

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 139 58

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 1

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 67 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 7

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!