Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lutego 2016 r.
8:48

Ziemię rolną kupi tylko rolnik. "Sztucznie ograniczy się ludziom dostęp do działek"

0 37 A A
Nowa ustawa znacznie ogranicza możliwość dziedziczenia ziemi, bo prawo pierwokupu będzie miała ANR. I to ona ustali cenę
Nowa ustawa znacznie ogranicza możliwość dziedziczenia ziemi, bo prawo pierwokupu będzie miała ANR. I to ona ustali cenę

Ziemię rolną będzie mógł kupić wyłącznie rolnik. I to pod warunkiem, że będzie ją uprawiał co najmniej 10 lat. Tak chce rząd. To może oznaczać spowolnienie rozwoju lubelskich gmin i drastyczny spadek cen gruntów.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Projekt ustawy w tej sprawie rząd przyjął w ostatni wtorek. Chce, by nowe regulacje zaczęły obowiązywać od 30 kwietnia 2016 r. Mają uniemożliwić cudzoziemcom wykup polskiej ziemi, nowe regulacje mają też przeciwdziałać traktowaniu „hektarów” jako lokaty kapitału. Stąd też planowana kontrola obrotu gruntami przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

– W ramach pierwokupu oraz tzw. prawa nabycia, ANR będzie mogła kontrolować nabycie każdej nieruchomości rolnej, a nie jak obecnie, tylko większej niż 5 ha. Uprawnienia te nie będą jej jednak przysługiwać, gdy nabywcą będzie osoba bliska zbywcy – wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.

Jak jednak podkreślają eksperci, nowa ustawa eliminuje z grona potencjalnych kupców nie tylko cudzoziemców, ale także większość Polaków. Dlaczego? Bo zgodnie z ustawą, ziemię będzie mógł kupić tylko rolnik indywidualny. I będzie musiał zobowiązać się, że będzie ją uprawiał przez 10 lat, bez możliwości dzierżawy.

– To wpłynie w sposób niekorzystny na obrót nieruchomościami rolnymi, a także na możliwość tworzenia nowych gospodarstw rolnych przez młodych rolników – czytamy w stanowisku Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Federacja przekonuje też, że nowe prawo doprowadzi do znacznego ograniczenia możliwości kupowania gruntów rolnych przez osoby, które nie wywodzą się ze wsi.

– Jeśli ta ustawa wejdzie w życie i będzie ograniczona sprzedaż gruntów rolnych, to zostanie także ograniczone pozyskanie działek budowanych, a to zmniejszy szanse na rozwój gminy – zauważa Konrad Banach, sekretarz podlubelskiej gminy Konopnica.

A podlubelskie gminy na brak zainteresowania działkami nie narzekają. – Na koniec 2010 r. mieliśmy zameldowanych 8420 osób, zaś na koniec 2015 r. liczba mieszkańców wynosiła już 9851 – podaje Bogusław Kukuryk, sekretarz gminy Głusk.

– Jeśli ktoś chce wybudować dom, znajdzie działki 10–15-arowe właśnie w gminach Konopnica, Jastków czy też Niemce – mówi Tomasz Iwan z Biura Nieruchomości Kleczkowski. Ocenia, że proponowane rozwiązania o kilkadziesiąt procent utną transakcje wokół Lublina.

– Sztucznie ograniczy się ludziom dostęp do działek. To tylko nauczy ich kombinowania, jak zostać rolnikiem i jak uzyskać warunki zabudowy – przewiduje Iwan.

A takie sytuacje mogą dotyczyć również miejsc w miastach, które nie mają planów zagospodarowania przestrzennego.

Niektórzy eksperci wskazują też, że nowa ustawa ma duży „potencjał korupcjogenny”, gdyż kupiec będzie musiał być związany 5-letnim meldunkiem z gminą, w której ziemię kupuje. M.in. ten warunek będzie mogła uchylić Agencja Nieruchomości Rolnych, co oznacza, że urzędnicy otrzymają potężną władzę.

– Najgorsze jest to, że spadnie wartość ziemi, bo obrotu gruntami praktycznie nie będzie – ocenia rolnik z gminy Niemce. W przyszłości chciałby przekazać gospodarstwo synowi. – Ale czy będzie to możliwe, kiedy prawo pierwokupu będzie miała ANR – pyta.

W zasobach ANR

• Nowa ustawa zakłada też, że sprzedaż państwowej ziemi zostanie wstrzymana na 5 lat. Głównym sposobem jej rozdysponowywania ma być dzierżawa. Z danych lubelskiego oddziału terenowego ANR wynika, że w latach 2010–2015 sprzedano 26 269,76 ha. – Zdecydowaną większość gruntów kupili rolnicy na powiększenie gospodarstw rodzinnych – zapewnia Jan Antas z ANR w Lublinie, która ma dziś w zasobie 35 973,91 ha ziemi, z tego do rozdysponowania 11 864,16 ha.

• W Lubelskiem średnia cena sprzedaży 1ha z zasobów ANR w 2015 r. wyniosła 15 443,00 zł (średnia krajowa to 29,5 tys. zł). Jeszcze droższa była ziemia na wolnym rynku – osiągnęła poziom 38,6 tys. zł.

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
/:/ / 26 lutego 2016 o 16:06
0

''Co by tu jeszcze spieprzyć panowie''-''Co by tu jeszcze''?

Ziemia......Ziemia....''Jan Pawlak''

Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 11:12
0
Dlaczego taki alarm , działek nikt nie zabrania kupować, tylko zmieni się sprzedający,dotychczas w wielu przypadkach chłop jak go nazywano nie mógł odrolnić ziemi a gdy Pan który nabył tą ziemię poszedł do urzędu, dokonywano tej czynności . Myślę ,że ta sytuacja doprowadzi do spadku ceny działek i zmniejszy ilość pośredników. Wprowadzenie takich rozwiązań jest niekorzystne dla wszystkich sprzedających nieruchomości , przecież to wspólnie z nabywcami dokonywano zakupu ziemi aby w późniejszym terminie po odrolnieniu , jako działki budowlane sprzedać chętnym , po wprowadzeniu tej ustawy to ten chłop stanie się agentem swojej nieruchomości ,gdyż tylko on będzie władny wystąpić o odrolnienie części swojej ziemi .Jeżeli natomiast młody rolnik chce zakupić ziemię aby gospodarzyć ,to nikt mu tego nie zabrania , a wręcz jest zobowiązany do osobistej uprawy nabytych gruntów.
Dlaczego taki alarm , działek nikt nie zabrania kupować, tylko zmieni się sprzedający,dotychczas w wielu przypadkach chłop jak go nazywano nie mógł odrolnić ziemi a gdy Pan który nabył tą ziemię poszedł do urzędu, dokonywano tej czynności . Myślę ,że ta sytuacja doprowadzi do spadku ceny działek i zmniejszy ilość pośredników. Wprowadzenie takich rozwiązań jest niekorzystne dla wszystkich sprzedających nieruchomości , przecież to wspólnie z nabywcami dokonywano zakupu ziemi aby w późniejszym terminie po odrolnieniu , jako działki budowlane... rozwiń
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 04:28
0
Guest gdzie Ty? No brakuje czegoś?
Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 22:24
0

A co by było, gdyby jakaś kancelaria adwokacka z NY, gdzie najlepsi adwokaci są wyznania mojżeszowego, zechciała reprezentować rodziny pomordowanych rolników i upomniała by się o rozkradzione mienie? Za uczciwą część odzyskanych dóbr. 

Avatar
wolin / 25 lutego 2016 o 21:54
0

Ceny działek i ziemi są oderwane od rzeczywistości, to typowy balon spekulacyjny. Zastanówcie się co by było gdyby nagle każdy chciał sprzedac swoje pole/działkę. Wartość tych działek była by kilaset tysięcy razy większa niż ilość pieniędzy w obiegu. Wystarczyło by wprowadzić podatek katastralny i okazało by się ile tak naprawdę ta ziemia jest warta i czy wszyscy jej tak bardzo potrzebują .

Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 21:39
0
paranoja
Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 20:59
0

To zamach na własność prywatną

Taki zamach to już był w 1944

Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 20:58
0

Jest nadzieja, że 4 lata szybko zlecą, a wieś, która tak głosowała za pisem pójdzie po rozum do głowy i podziękuje za to, że zabrano ludziom prawo decydowania o swojej własności. Rozumiem,że chcą uchronić ziemię państwową od wyprzedaży obcy, ale od mojej własności to im wara.

W 1944 zabrano rolnikom nie tylko prawo do decydowania o swojej własności, ale zabrano im: życie, mienie, godność i przyszłość.

KOD nie protestuje przeciw temu, Trybunał Konstytucyjny nie uważa, że jest to niezgodne z Konstytucją, Rzecznik Praw Człowieka nie widzi problemu, żadna Fundacja Helsińska ani Amnesty-coś tam też uważa, że jest ok. a partia niby chłopska - PSL - swoich towarzyszy uwłaszczonych na kradzionych majątkach mianuje BARONAMI!

Czy jest kraj, w którym byłoby równie podle i głupio? 

W 1944 zabrano rolnikom nie tylko prawo do decydowania o swojej własności, ale zabrano im: życie, mienie, godność i przyszłość.

KOD nie protestuje przeciw temu, Trybunał Konstytucyjny nie uważa, że jest to niezgodne z Konstytucją, Rzecznik Praw Człowieka nie widzi problemu, żadna Fundacja Helsińska ani Amnesty-coś tam też uważa, że jest ok. a partia niby chłopska - PSL - swoich towarzyszy uwłaszczonych na kradzionych majątkach mianuje BARONAMI!

Czy jest kraj, w którym byłoby ró... rozwiń

Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 20:32
0
Mam dom na działce budowlanej w granicach miasta. Sąsiednia działka ma status rolniczej. Chcę ją kupic od sąsiada - on jest chętny do sprzedaży - aby wybudować dom dla mojego dziecka. Ale nie jestem rolnikiem! Obecnie można tę działkę "odrolnić" i po sprawie. Ale nowelizacja oznacza, że ani ja nie będę mógł kupic tej działki, ani sąsiad "zarobić". Moje i mojego sąsiada plany życiowe zostaną wywrócone do góry nogami. O to chodziło? Jeśli tak, to gratulacje, doskonale się uda.
Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 17:53
0
kułacy i komuniści muszą zniknąć - cała władza w ręce rad katopisiackich.
Avatar
/:/ / 26 lutego 2016 o 16:06
0

''Co by tu jeszcze spieprzyć panowie''-''Co by tu jeszcze''?

Ziemia......Ziemia....''Jan Pawlak''

Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 11:12
0
Dlaczego taki alarm , działek nikt nie zabrania kupować, tylko zmieni się sprzedający,dotychczas w wielu przypadkach chłop jak go nazywano nie mógł odrolnić ziemi a gdy Pan który nabył tą ziemię poszedł do urzędu, dokonywano tej czynności . Myślę ,że ta sytuacja doprowadzi do spadku ceny działek i zmniejszy ilość pośredników. Wprowadzenie takich rozwiązań jest niekorzystne dla wszystkich sprzedających nieruchomości , przecież to wspólnie z nabywcami dokonywano zakupu ziemi aby w późniejszym terminie po odrolnieniu , jako działki budowlane sprzedać chętnym , po wprowadzeniu tej ustawy to ten chłop stanie się agentem swojej nieruchomości ,gdyż tylko on będzie władny wystąpić o odrolnienie części swojej ziemi .Jeżeli natomiast młody rolnik chce zakupić ziemię aby gospodarzyć ,to nikt mu tego nie zabrania , a wręcz jest zobowiązany do osobistej uprawy nabytych gruntów.
Dlaczego taki alarm , działek nikt nie zabrania kupować, tylko zmieni się sprzedający,dotychczas w wielu przypadkach chłop jak go nazywano nie mógł odrolnić ziemi a gdy Pan który nabył tą ziemię poszedł do urzędu, dokonywano tej czynności . Myślę ,że ta sytuacja doprowadzi do spadku ceny działek i zmniejszy ilość pośredników. Wprowadzenie takich rozwiązań jest niekorzystne dla wszystkich sprzedających nieruchomości , przecież to wspólnie z nabywcami dokonywano zakupu ziemi aby w późniejszym terminie po odrolnieniu , jako działki budowlane... rozwiń
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 04:28
0
Guest gdzie Ty? No brakuje czegoś?
Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 22:24
0

A co by było, gdyby jakaś kancelaria adwokacka z NY, gdzie najlepsi adwokaci są wyznania mojżeszowego, zechciała reprezentować rodziny pomordowanych rolników i upomniała by się o rozkradzione mienie? Za uczciwą część odzyskanych dóbr. 

Avatar
wolin / 25 lutego 2016 o 21:54
0

Ceny działek i ziemi są oderwane od rzeczywistości, to typowy balon spekulacyjny. Zastanówcie się co by było gdyby nagle każdy chciał sprzedac swoje pole/działkę. Wartość tych działek była by kilaset tysięcy razy większa niż ilość pieniędzy w obiegu. Wystarczyło by wprowadzić podatek katastralny i okazało by się ile tak naprawdę ta ziemia jest warta i czy wszyscy jej tak bardzo potrzebują .

Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 21:39
0
paranoja
Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 20:59
0

To zamach na własność prywatną

Taki zamach to już był w 1944

Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 20:58
0

Jest nadzieja, że 4 lata szybko zlecą, a wieś, która tak głosowała za pisem pójdzie po rozum do głowy i podziękuje za to, że zabrano ludziom prawo decydowania o swojej własności. Rozumiem,że chcą uchronić ziemię państwową od wyprzedaży obcy, ale od mojej własności to im wara.

W 1944 zabrano rolnikom nie tylko prawo do decydowania o swojej własności, ale zabrano im: życie, mienie, godność i przyszłość.

KOD nie protestuje przeciw temu, Trybunał Konstytucyjny nie uważa, że jest to niezgodne z Konstytucją, Rzecznik Praw Człowieka nie widzi problemu, żadna Fundacja Helsińska ani Amnesty-coś tam też uważa, że jest ok. a partia niby chłopska - PSL - swoich towarzyszy uwłaszczonych na kradzionych majątkach mianuje BARONAMI!

Czy jest kraj, w którym byłoby równie podle i głupio? 

W 1944 zabrano rolnikom nie tylko prawo do decydowania o swojej własności, ale zabrano im: życie, mienie, godność i przyszłość.

KOD nie protestuje przeciw temu, Trybunał Konstytucyjny nie uważa, że jest to niezgodne z Konstytucją, Rzecznik Praw Człowieka nie widzi problemu, żadna Fundacja Helsińska ani Amnesty-coś tam też uważa, że jest ok. a partia niby chłopska - PSL - swoich towarzyszy uwłaszczonych na kradzionych majątkach mianuje BARONAMI!

Czy jest kraj, w którym byłoby ró... rozwiń

Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 20:32
0
Mam dom na działce budowlanej w granicach miasta. Sąsiednia działka ma status rolniczej. Chcę ją kupic od sąsiada - on jest chętny do sprzedaży - aby wybudować dom dla mojego dziecka. Ale nie jestem rolnikiem! Obecnie można tę działkę "odrolnić" i po sprawie. Ale nowelizacja oznacza, że ani ja nie będę mógł kupic tej działki, ani sąsiad "zarobić". Moje i mojego sąsiada plany życiowe zostaną wywrócone do góry nogami. O to chodziło? Jeśli tak, to gratulacje, doskonale się uda.
Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 17:53
0
kułacy i komuniści muszą zniknąć - cała władza w ręce rad katopisiackich.
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 1

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 1 6

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 18 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 8 13

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 28 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.