Bezpłatne badania, konsultacje ze specjalistami, hospitalizacje. Instytut Medycyny Wsi w Lublinie chce walczyć z boreliozą wśród rolników z województwa lubelskiego i podlaskiego.
Badania mają zacząć się w tym roku. – Projekt jest przewidziany na trzy lata i uzyskał już wstępną akceptację rady nadzorczej Funduszu Składkowego KRUS, z którego będzie finansowany – mówi dr hab. n.med. Lech Panasiuk, dyrektor Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie. – Na każdy rok mamy budżet około 1,5 miliona złotych. Czekamy na podpisanie umowy. Zależy nam jednak, żeby zacząć jak najszybciej bo sezon kleszczowy już się zaczął – dodaje.
Badania obejmą około tysiąca rolników z województw lubelskiego i podlaskiego ubezpieczonych w KRUS. Rolnicy będą mogli sami zgłaszać się na badania, ale Instytut chce do nich także dotrzeć poprzez współpracę z lekarzami rodzinnymi (projekt będziemy promowany w przychodniach i będzie tam można uzyskać wszelkie niezbędne informacje).
– W województwie podlaskim jest najwięcej zachorowań na boreliozę w Polsce a lubelskie jest w pierwszej czwórce województw z największą liczbą zachorowań, stąd taki wybór – tłumaczy Panasiuk. – Będziemy badać tych najbardziej narażonych na zachorowanie. Wykonamy im badania krwi w celu oznaczenie przeciwciał. W razie wątpliwości wykonamy specjalistyczne badanie metodą Western blot – dodaje.
Pacjenci będą mieli też zapewnione konsultacje ze specjalistami w dziedzinie chorób zakaźnych a w razie potrzeby także neurologa i dermatologa. – Ponadto projekt przewiduje rehabilitację dla osób, które chorują już na boreliozę i mają problemy z układem kostno-stawowym – mówi Panasiuk. – Poza tysiącem osób, które będą mogły skorzystać z badań planujemy rehabilitacje dla ok. 150 osób, hospitalizacje dla ok. 100 oraz konsultacje ze specjalistami.
Dodaje, że na razie trudno oszacować ile będzie konsultacji. To będzie zależało od stanu zdrowia rolników.