Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

17 grudnia 2019 r.
10:22

Chcą zmuszać myśliwych, żeby częściej strzelali do dzików. Będą kary za przeszkadzanie w polowaniach

200 34 A A

Przymuszenie myśliwych do odstrzału sanitarnego dzików, nowe uprawnienia służb mundurowych i kary za przeszkadzanie w polowaniach. Takie zapisy mają się znaleźć w specustawie, która ma pomóc zwalczać afrykański pomór świń (ASF).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Afrykański pomór świń (ASF) – groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba świń, dzików i świniodzików, obecna w Polsce od 5 lat rozprzestrzenia się na dalsze rejony kraju. W Lubelskiem tylko w tym roku (do 12 grudnia) odnotowano 17 ognisk u świń (w takim gospodarstwie wybija się całe stado) i 526 przypadków u dzików.

– Spodziewamy się, że w przyszłym roku ASF może pojawić się na terenie powiatów biłgorajskiego, zamojskiego i tomaszowskiego, gdzie jest dość duża populacja trzody chlewnej – mówi lek. wet. Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.

ASF jest już też w zachodniej Polsce. Na początku grudnia Główny Inspektor Sanitarny potwierdził wystąpienie pierwszego przypadku ASF u dzików w Wielkopolsce. To region, gdzie hodowana jest co trzecia świnia w Polsce.

– Rząd musi na tę sytuację szybko reagować – mówi nam jeden z lekarzy weterynarii z województwa lubelskiego.

Minister rolnictwa właśnie takie działania zapowiedział. – Bez odstrzału dzików nie da rady – podkreślał Jan Krzysztof Ardanowski w radiowej Jedynce.

Do wzmożonego odstrzału dzików myśliwych mają przymusić nowe przepisy. – Myśliwi mówią: „my w ustawie nie mamy odstrzału sanitarnego, więc my nic nie musimy” i pokazują gest Kozakiewicza na zalecenia rządu – stwierdził minister.

Jego zdaniem, do walki z ASF powinno zostać włączonych wiele instytucji. Już teraz żołnierze WOT przeszukują lasy w poszukiwaniu padłych dzików.

– Działamy w ramach reagowania kryzysowego na wniosek wojewody – mówi pt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – W takich działaniach bierze udział średnio ok. 50 żołnierzy.

Nowe prawo ma dać nowe uprawnienia wojsku, policji i straży granicznej. Projektowane przepisy zakładają, że wojewoda w formie decyzji administracyjnej będzie mógł wyznaczać ludzi mających uprawnienia myśliwskie do dokonywania odstrzału. Ma to dotyczyć myśliwych w formacjach mundurowych.

Ekolodzy na dalsze wybijanie dzików się nie zgadzają. – Przekonuje się nas, że odstrzał dzików jest konieczny w walce z ASF. Ale to kolejny pretekst do zabijania, a ochrona przez zabijanie nie istnieje – przekonuje Olga Kisielewicz, koordynatorka Lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego.

Myśliwi nieoficjalnie przyznają, że „spacerowicze” w lasach rzeczywiście myśliwym przeszkadzają. A szef resortu rolnictwa zapowiada zmiany w prawie, które wprowadzają dla takich osób kary.

– Jeśli tak się stanie, to nie będzie to tylko nas dotyczyć, ale każdej innej osoby, która w weekend będzie chciała wybrać się do lasu na spacer – podkreśla Kisielewicz.

PZŁ w Lublinie prosi o wsparcie policję

Zdaniem nowopowołanego Zarządu Okręgowego PZŁ w Lublinie, „blokowanie polowań to naruszenie prawa.” PZŁ Lublin apeluje do myśliwych o zgłaszanie wszystkich takich zdarzeń na policję. Na ich Facebooku czytamy: „Łowczy Okręgowy PZŁ w Lublinie zwrócił się do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie o współudział w przeprowadzeniu szkolenia z zakresu „Przeciwdziałania naruszeniom prawa w związku z procederem nielegalnego blokowania polowań oraz odstrzału sanitarnego”.

Zarząd Okręgowy zapewnia również myśliwych, że „będzie wspierał myśliwych w przypadkach gdy ich dobra osobiste będą naruszane przez osoby blokujące polowania.”

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Ile wiesz o polskiej przyrodzie?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
nienawiedzony / 17 grudnia 2019 r. o 21:01
+29
pojedziemy na łów. na łów towarzyszu mój. Darz Bór
Avatar
kokoloko / 17 grudnia 2019 r. o 11:30
+16
Rozumiem też że wejdzie przepis że przed polowaniem organizatorzy podają imienną listę uczestników, zaś po zakończonym polowaniu każdy uczestnik jest badany alkomatem przez Policję i w przypadku stwierdzenia u takiego myśliwego alkoholu w wydychanym powietrzu od razu odbierane są mu wszystkie uprawnienia?
Avatar
PP / 17 grudnia 2019 r. o 13:28
+15
Ja bym proponował kary dla polityków za przeszkadzanie ludziom żyć.
Avatar
Gajowy Sosna / 17 grudnia 2019 r. o 15:56
+11
Jeśli dziki nie zostaną odstrzelone, i tak zdechną ta choroba się rozniesie. Padłego dzika będą zjadały wilki, lisy, kruki, sroki, Jastrzębie, muchy i rozniosą wirusa. A odstrzelony zdrowy dzik będzie zjedzony.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 10:49
+11
jak myśliwi będą chlali wódę na polowaniach to i grabarz zarobi
Avatar
myśliwy / 17 grudnia 2019 r. o 11:24
+9
Monitorowanie zakończy się na tablicy "UWAGA POLOWANIE" Szanowni działacze jakiegoś tam ruchu.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 15:21
+8
Powinno się zamykać tych co blokują polowania! W końcu skończy się ta patologia..
Avatar
Paweł / 18 grudnia 2019 r. o 12:26
+5
Lista mysliwych przystępujących do polowania jest sporzadzana na początku polowania na odprawie. Jest sporzadzana zawsze i nie stanowi tajemnicy. W dużej ilości kół łowieckich jest już od dłuższego czasu badanie alkomatem przez Policję. W przypadku stwierdzenia alkoholu w wydychanym. Sprawy kończą się na formie restrykcji tj. Zawieszenie.  Dokładnie tak jak w przypadku alkoholu za kierownicą. W momencie kiedy dojdzie do wypadku z użyciem broni po spożyciu wowczas sąd oraz izba dyscyplinarna PZL na podstawie wyroku sądu podejmuje decyzję o cofnięciu uprawnień do wykonywania polowań. I na tej podstawie sprawa jest kierowana na Policję a Policja podejmuje decyzję administracyjną o cofnieciu pozwolenia na broń. Jest to procedura bardzo podobna do spraw alkohol i prowadzenie samochodu.
Lista mysliwych przystępujących do polowania jest sporzadzana na początku polowania na odprawie. Jest sporzadzana zawsze i nie stanowi tajemnicy. W dużej ilości kół łowieckich jest już od dłuższego czasu badanie alkomatem przez Policję. W przypadku stwierdzenia alkoholu w wydychanym. Sprawy kończą się na formie restrykcji tj. Zawieszenie.  Dokładnie tak jak w przypadku alkoholu za kierownicą. W momencie kiedy dojdzie do wypadku z użyciem broni po spożyciu wowczas sąd oraz izba dyscyplinarna PZL na podstawie wyroku sądu podejmuje decyzję ... rozwiń
Avatar
Szczecinianka / 17 grudnia 2019 r. o 18:51
+5
Masz w 100% rację ,nie tylko Ty jesteś zdziwiony tym ,że w Polsce jest tak długo ten wirus ASF ,a bardzo dziwne ,że na upadlinie u bandersynow u ,jakiś wszystko zdrowe !! No patrzę ludziska ;: nigdy nie było choroby wściekłych krów !! Tylko w Polsce ,ptasiej grypy !!! Czy to nie jest zastanawiające !!! Każdy Polak czy Polką ,niech ruszy swoją mózgownicę i przez chwilę pomysłu !! 
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 17:01
+4
Nie cierpię mysliwych, tirowców i taksówkarzy (nawiedzonych ekologów też; co innego normalni ekolodzy) ale dziki i inne gatunki trzeba przetrzebić. Nie mają naturalnych wrogów i ich poulacja rośnie, ze skodą dla rolników i nie tylko. Tylko, że trzeba to robić z głową. A ASF nie ma nic do tego.
Avatar
Mickey / 1 stycznia 2020 r. o 12:47
+1
Ot durna baba
Avatar
Khh / 25 grudnia 2019 r. o 02:30
+3
Myślistwo to zabawa chorych ludzi...
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 19:47
+3
Czemu kolejne ogniska ASF przewidują tam gdzie hodują najwięcej świń? Czemu wybijać od razu całe stado i utylizowac skoro dzika badają w 24h za 20 PLN? Czemu jak zapowiadali 4 lata temu nie skupiają tych świń i nie robią konserw za przysłowiową złotówkę jak to zapowiadał RZĄD? Czemu wszystkie świnie zabijać i utylizowac mimo tyłu zapewnień że ten wirus nie jest groźny dla ludzi ? ODP bo jak widać jest to tylko GÓWNO ŚCIEMA
Avatar
Danio / 18 grudnia 2019 r. o 18:50
+3
To jest chore jestem myśliwym i u nas nigdy nie było ASF u strzelonych dzików , ale zawsze sie słyszy ze padł dzik ,lub potrącony to zaraz chory.....ściema unia i rząd chcą zlikwidować zwierzynę tak jak na zachodzie. Ostatnio gosciu walnął sam. W 2 dziki i one leżały przez 3 dni a a policja nie wiemy co z nimi zrobić
Avatar
Paweł / 18 grudnia 2019 r. o 12:26
+5
Lista mysliwych przystępujących do polowania jest sporzadzana na początku polowania na odprawie. Jest sporzadzana zawsze i nie stanowi tajemnicy. W dużej ilości kół łowieckich jest już od dłuższego czasu badanie alkomatem przez Policję. W przypadku stwierdzenia alkoholu w wydychanym. Sprawy kończą się na formie restrykcji tj. Zawieszenie.  Dokładnie tak jak w przypadku alkoholu za kierownicą. W momencie kiedy dojdzie do wypadku z użyciem broni po spożyciu wowczas sąd oraz izba dyscyplinarna PZL na podstawie wyroku sądu podejmuje decyzję o cofnięciu uprawnień do wykonywania polowań. I na tej podstawie sprawa jest kierowana na Policję a Policja podejmuje decyzję administracyjną o cofnieciu pozwolenia na broń. Jest to procedura bardzo podobna do spraw alkohol i prowadzenie samochodu.
Lista mysliwych przystępujących do polowania jest sporzadzana na początku polowania na odprawie. Jest sporzadzana zawsze i nie stanowi tajemnicy. W dużej ilości kół łowieckich jest już od dłuższego czasu badanie alkomatem przez Policję. W przypadku stwierdzenia alkoholu w wydychanym. Sprawy kończą się na formie restrykcji tj. Zawieszenie.  Dokładnie tak jak w przypadku alkoholu za kierownicą. W momencie kiedy dojdzie do wypadku z użyciem broni po spożyciu wowczas sąd oraz izba dyscyplinarna PZL na podstawie wyroku sądu podejmuje decyzję ... rozwiń
Avatar
Brak szacunku / 18 grudnia 2019 r. o 07:19
-16
Sami się wystrzelają po pijanemu
Avatar
fds / 17 grudnia 2019 r. o 22:57
-23
Strzelanie do zwierzat dla zabawy to PATOLOGIA!!!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 22:55
-19
Stop myśliwym!!!!
Avatar
nienawiedzony / 17 grudnia 2019 r. o 21:01
+29
pojedziemy na łów. na łów towarzyszu mój. Darz Bór
Avatar
eko / 17 grudnia 2019 r. o 20:47
-32
Dzielni myśliwi i ich zwyczaje (smarowanie "farbą") patroszenie bez uwagi - to dopiero sposób na rozprzestrzenianie ASF! A jeszcze do tgo wątpliwa trzeźwość i kłopot gotowy
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 stycznia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 stycznia 2021 r.

Mieli tylko bieganie, ale się przeziębiali. W poniedziałek otworzyli im siłownię w Lublinie
zdjęcia
galeria

Mieli tylko bieganie, ale się przeziębiali. W poniedziałek otworzyli im siłownię w Lublinie

Siłownia K1 w Lublinie wznowiła działalność. Mogą z niej korzystać osoby należące do np. Polskiego Związku Przeciągania Liny. I wszystko zgodnie z prawem.

Lubelskie. Start szczepień w DPS-ach odwołany. Nie ma szczepionek
galeria

Lubelskie. Start szczepień w DPS-ach odwołany. Nie ma szczepionek

W poniedziałek miały zacząć się szczepienia przeciwko Covid-19 mieszkańców domów pomocy społecznej. Terminy zostały jednak przesunięte, ale wojewoda zapewnia, że pacjenci zostaną zaszczepieni do 22 stycznia.

Rząd dzieli kasę unijną. Dla lubelskiego 1,7 mld euro plus bonus

Rząd dzieli kasę unijną. Dla lubelskiego 1,7 mld euro plus bonus

Województwo lubelskie ma otrzymać ponad 1,7 mld zł z funduszy unijnych. Jest też w gronie regionów, które mają zapewnione dodatkowe pieniądze.

Wypadek koło Lublina. 3 ciężarówki i 2 auta osobowe

Wypadek koło Lublina. 3 ciężarówki i 2 auta osobowe

Służby drogowe informują o utrudnieniach w Jakubowicach Konińskich koło Lublina.

Lubelskie. Specjalnie najął się do remontu plebanii żeby kraść

Lubelskie. Specjalnie najął się do remontu plebanii żeby kraść

7 tys. zł skradziono z plebanii kościoła pw. Św. Trójcy w Wólce pod Lublinem. Sprawcą okazał się 29-latek z Chełma, który był zatrudniony w firmie prowadzącej remont. Gdy inni pracowali, złodziejaszek podciągał proboszczowi pieniądze.

Pszczółka Start Lublin we wtorek zagra ostatni mecz w koszykarskiej Lidze Mistrzów

Pszczółka Start Lublin we wtorek zagra ostatni mecz w koszykarskiej Lidze Mistrzów

Pszczółka Start Lublin we wtorek zakończy swoje występy na europejskiej arenie meczem z Casademont Saragossa. W ekipie Davida Dedka zadebiutuje Devin Searcy

Jest przełom w sprawie rozbudowy szkoły podstawowej na Felinie

Jest przełom w sprawie rozbudowy szkoły podstawowej na Felinie

Po wielu miesiącach wyczekiwania poznaliśmy oferty firm gotowych rozbudować miejską podstawówkę na Felinie. Wiadomo już, że nie powinno zabraknąć na to pieniędzy, bo każda z siedmiu ofert mieści się w kwocie zarezerwowanej przez miasto na tę inwestycję.

PZPN: Szczegóły zwolnienia Brzęczka poznamy w czwartek
wideo
film

PZPN: Szczegóły zwolnienia Brzęczka poznamy w czwartek

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował w poniedziałek (18 stycznia) o zwolnieniu Jerzego Brzęczka z posady selekcjonera naszej reprezentacji.

Coraz większy chaos na kolei. Opóźnienia dłuższe od samej jazdy

Coraz większy chaos na kolei. Opóźnienia dłuższe od samej jazdy

Pociąg z Warszawy do Lublina nie zdążył nawet rozpocząć kursu o godzinie, o której powinien go kończyć. To tylko jeden z wielu przykładów utrudnień, z którymi zmagają się dzisiaj osoby korzystające z połączeń kolejowych.

Bury u Hołowni. Senator już planuje skok na fotel prezydenta Lublina?

Bury u Hołowni. Senator już planuje skok na fotel prezydenta Lublina?

Lubelski senator Jacek Bury odchodzi z klubu Koalicji Obywatelskiej. Polityk będzie współpracował z formacją Szymona Hołowni. Nie jest jedynym, który dostał taką propozycję.

Sokół Zwierzyniec dopina wzmocnienia przed rundą rewanżową

Sokół Zwierzyniec dopina wzmocnienia przed rundą rewanżową

Sokół Zwierzyniec jesienią wywalczył zalewie pięć punktów i na półmetku rozgrywek zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. Zimą w Zwierzyńcu do zespołu ma dołączyć kilku doświadczonych graczy. Wszystko po to by wiosną zapewnić sobie utrzymanie

Prognoza pogody 19.01. Będzie znacznie cieplej
galeria

Prognoza pogody 19.01. Będzie znacznie cieplej

Synoptycy przewidują na wtorek ocieplenie. Ale mróz nadal będzie trzymał.

Radny Lublina obiecuje pomoc prawną dla odmrażających biznesy

Radny Lublina obiecuje pomoc prawną dla odmrażających biznesy

Bezpłatną pomoc prawną dla przedsiębiorców otwierających swoje biznesy pomimo obostrzeń wprowadzonych przez rząd obiecuje miejski radny Marcin Nowak. Tłumaczy, że zdecydował się na to w odpowiedzi na „zapowiedziane przez rząd wzmożone kontrole”

Górnik Łęczna rozpoczął trzeci tydzień przygotowań do rundy wiosennej

Górnik Łęczna rozpoczął trzeci tydzień przygotowań do rundy wiosennej

Górnik Łęczna ma już za sobą dwa tygodnie przygotowań do rundy rewanżowej na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. W sobotę zielono-czarni zagrali pierwszy mecz kontrolny, a w kolejnych tygodniach zawodników trenera Kamila Kieresia czekają następne sparingi

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.