Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

25 lutego 2014 r.
10:30
Edytuj ten wpis

Dopłaty dla rolników po nowemu. Sprawdź co się zmieni

3 9 A A

Nie będzie uzupełniającej płatności podstawowej (UPO), która przysługiwała m.in. rolnikom uprawiającym zboża oraz dopłat do łąk. W tym roku obowiązywać będą nowe zasady przyznawania dopłat bezpośrednich. Kolejne zmiany wejdą w życie w 2015 r.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W 2014 r. nie będzie tzw. płatności zwierzęcych oraz UPO czyli płatności uzupełniającej do powierzchni grupy upraw podstawowych - mówi Janusz Baran, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W województwie lubelskim w 2013 r. o UPO ubiegało się blisko 90 proc. rolników, którzy korzystają z dopłat bezpośrednich, czyli ponad 173 tys. osób. Dopłata do 1 ha wynosiła 139,39 zł. Można ją było dostać do upraw zbóż, rzepaku, czy bobu. Z kolei o tzw. płatności zwierzęce (do łąk) za 2013 r. starało się w Lubelskiem 59 tys. rolników - głównie z powiatów zamojskiego i bialskiego. Stawka tej płatności wynosiła 238,93 zł/ha. W 2014 r. tego wsparcia już nie będzie. - Z płatności uzupełniających pozostają te do tytoniu, chmielu i skrobi- dodaje Baran. Pozostali dostaną jednolitą płatność w wysokości średnio około 240 euro/ha. W 2015 r. korzystających z unijnego wsparcia czekają kolejne zmiany. Projekt przewiduje uzależnienie przyznania 30 proc. dopłat bezpośrednich od spełniania przez rolników wymogów ekologicznych. Warunek ten ma dotyczyć gospodarstw, których grunty orne zajmują więcej niż 15 ha. Według wyliczeń ARiMR w Polsce dotyczy to ok. 20 procent gospodarstw. Małych gospodarstw proekologiczna reforma nie dotknie. Inna ważna zmiana to wykluczenie z płatności bezpośrednich m.in. lotnisk i terenów sportowych, mimo, że mogą być one użytkowane rolniczo. Dobre wiadomości są natomiast dla młodych gospodarzy, którzy nie ukończyli jeszcze 40 roku życia. Jak informuje ARiMR w ramach dopłat bezpośrednich przez 5 lat będą oni otrzymywać o 25 proc. więcej pieniędzy niż pozostali. To w przyszłości. Tymczasem trwa wypłata płatności bezpośrednich za 2013 r. W naszym regionie pieniądze z tego tytułu otrzymało już 74 proc. osób, które złożyły wnioski. - To jest 129 918 beneficjentów - precyzuje dyr. Janusz Baran. - W niektórych rejonach idzie to sprawniej np. w powiecie ryckim mamy wypłaconych już 89 proc. dopłat, zaś w powiecie lubartowskim - 80 proc. W cierpliwość muszą się uzbroić zaś plantatorzy tytoniu. W lubelskiem dotyczy to ok. 8 proc. ubiegających się o dopłaty. - Do 15 kwietnia mamy otrzymać informację od dyrektora Agencji Rynku Rolnego ile plantatorzy sprzedali tytoniu - tłumaczy zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. - Dopiero później będziemy mogli naliczyć im płatności i przesłać te informacje do Warszawy. Dotyczy to głównie rolników z powiatów zamojskiego, biłgorajskiego oraz chełmskiego.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gogo / 14 listopada 2014 o 20:38
0

 jeszcze troche to bedziemy dla tych złodziej dopłacac a nam zabioro całe dopłaty

Avatar
Gość / 8 maja 2014 o 11:02
0

wszystko zrobione pod pseudo rolnikow z warszawki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
olo / 20 kwietnia 2014 o 11:00
0

Widzisz !!! polski rolnik tępa pała jest i tyle !!!  to dzięki tym tępym rolnikom te gumofilce jeszcze istnieją i ten właśnie rolnik na nich robi i ich utrzymuje.  Ot  takie durne pały !!! Kiedy im się pojaśni we łbach ??  nie wiadomo ???

Dlatego Tusk,komuchy i gumofilce muszą odejść i to natychmiast !!!

Avatar
Norbi / 20 kwietnia 2014 o 10:24
0

No dobrze złodzieje , jeszcze trochę zostało do zabrania. Kolejne dziury do załatania, a chłop głupi niech na was głosuje.PO-popij wodą.

Avatar
Gość / 20 marca 2014 o 21:33
0

PSL = ZSL= PZPR=ZSRR- ta nieśmiertelna zielona zaraza przetrwała wszystkie kataklizmy i nigdy nie reprezentowała rolników. Z rolnictwem miała i ma tyle do czynienia że zawsze jest tam gdzie jest świńskie koryto.  Nigdy nie zagłosuję na tych tuczników!

Widzisz !!! polski rolnik tępa pała jest i tyle !!!  to dzięki tym tępym rolnikom te gumofilce jeszcze istnieją i ten właśnie rolnik na nich robi i ich utrzymuje.  Ot  takie durne pały !!! Kiedy im się pojaśni we łbach ??  nie wiadomo ???

Widzisz !!! polski rolnik tępa pała jest i tyle !!!  to dzięki tym tępym rolnikom te gumofilce jeszcze istnieją i ten właśnie rolnik na nich robi i ich utrzymuje.  Ot  takie durne pały !!! Kiedy im się pojaśni we łbach ??  nie wiadomo ???

rozwiń
Avatar
nemo / 20 marca 2014 o 20:57
0

PSL = ZSL= PZPR=ZSRR- ta nieśmiertelna zielona zaraza przetrwała wszystkie kataklizmy i nigdy nie reprezentowała rolników. Z rolnictwem miała i ma tyle do czynienia że zawsze jest tam gdzie jest świńskie koryto.  Nigdy nie zagłosuję na tych tuczników!

Avatar
sady / 26 lutego 2014 o 11:55
0

Dopłaty powinny być wyłacznie do produkcji a nie do obszaru. To tylko bezproduktywne marnowanie pieniędzy. Teraz doppłaty wspomagają wyłacznie monopol spirytusowy.

Avatar
chłop pańszczyżniany / 25 lutego 2014 o 13:30
0

Dopłaty najniższe w Unii dodatkowo okrojone przez rząd,a więc PSL-partię mieniącą się "chłopską."Tak walczą o rolników.Dalej głosujcie na PSL.

Takie chóje nie walczące o polskiego chłopa, nic nie warte, tylko gnać komuchów !!!

Avatar
rolNIK / 25 lutego 2014 o 13:05
0

Dopłaty najniższe w Unii dodatkowo okrojone przez rząd,a więc PSL-partię mieniącą się "chłopską."Tak walczą o rolników.Dalej głosujcie na PSL.

Avatar
gogo / 14 listopada 2014 o 20:38
0

 jeszcze troche to bedziemy dla tych złodziej dopłacac a nam zabioro całe dopłaty

Avatar
Gość / 8 maja 2014 o 11:02
0

wszystko zrobione pod pseudo rolnikow z warszawki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
olo / 20 kwietnia 2014 o 11:00
0

Widzisz !!! polski rolnik tępa pała jest i tyle !!!  to dzięki tym tępym rolnikom te gumofilce jeszcze istnieją i ten właśnie rolnik na nich robi i ich utrzymuje.  Ot  takie durne pały !!! Kiedy im się pojaśni we łbach ??  nie wiadomo ???

Dlatego Tusk,komuchy i gumofilce muszą odejść i to natychmiast !!!

Avatar
Norbi / 20 kwietnia 2014 o 10:24
0

No dobrze złodzieje , jeszcze trochę zostało do zabrania. Kolejne dziury do załatania, a chłop głupi niech na was głosuje.PO-popij wodą.

Avatar
Gość / 20 marca 2014 o 21:33
0

PSL = ZSL= PZPR=ZSRR- ta nieśmiertelna zielona zaraza przetrwała wszystkie kataklizmy i nigdy nie reprezentowała rolników. Z rolnictwem miała i ma tyle do czynienia że zawsze jest tam gdzie jest świńskie koryto.  Nigdy nie zagłosuję na tych tuczników!

Widzisz !!! polski rolnik tępa pała jest i tyle !!!  to dzięki tym tępym rolnikom te gumofilce jeszcze istnieją i ten właśnie rolnik na nich robi i ich utrzymuje.  Ot  takie durne pały !!! Kiedy im się pojaśni we łbach ??  nie wiadomo ???

Widzisz !!! polski rolnik tępa pała jest i tyle !!!  to dzięki tym tępym rolnikom te gumofilce jeszcze istnieją i ten właśnie rolnik na nich robi i ich utrzymuje.  Ot  takie durne pały !!! Kiedy im się pojaśni we łbach ??  nie wiadomo ???

rozwiń
Avatar
nemo / 20 marca 2014 o 20:57
0

PSL = ZSL= PZPR=ZSRR- ta nieśmiertelna zielona zaraza przetrwała wszystkie kataklizmy i nigdy nie reprezentowała rolników. Z rolnictwem miała i ma tyle do czynienia że zawsze jest tam gdzie jest świńskie koryto.  Nigdy nie zagłosuję na tych tuczników!

Avatar
sady / 26 lutego 2014 o 11:55
0

Dopłaty powinny być wyłacznie do produkcji a nie do obszaru. To tylko bezproduktywne marnowanie pieniędzy. Teraz doppłaty wspomagają wyłacznie monopol spirytusowy.

Avatar
chłop pańszczyżniany / 25 lutego 2014 o 13:30
0

Dopłaty najniższe w Unii dodatkowo okrojone przez rząd,a więc PSL-partię mieniącą się "chłopską."Tak walczą o rolników.Dalej głosujcie na PSL.

Takie chóje nie walczące o polskiego chłopa, nic nie warte, tylko gnać komuchów !!!

Avatar
rolNIK / 25 lutego 2014 o 13:05
0

Dopłaty najniższe w Unii dodatkowo okrojone przez rząd,a więc PSL-partię mieniącą się "chłopską."Tak walczą o rolników.Dalej głosujcie na PSL.

Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 78 13

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 24 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 3

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!