Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 marca 2020 r.
20:13

Koło Gospodyń Wiejskich w Garbowie ma 85 lat

0 0 A A
Para prezydencka i Koło Gospodyń Wiejskich w Garbowie na dożynkach w Spale
Para prezydencka i Koło Gospodyń Wiejskich w Garbowie na dożynkach w Spale (fot. Kancelaria Prezydenta RP)

Rozmowa z Danutą Kulik, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Garbowie (powiat lubelski), które obchodzi jubileusz 85-lecia istnienia i jest najstarszym spośród dziesięciu KGW działających w gminie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy to prawda, że KGW w Garbowie założył mężczyzna?

– Tak, to prawda. Nasze koło założył w 1935 roku, czyli jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, społecznik Jan Sobiesiak. Chciał zintegrować panie i zachęcić je do tego, aby zaczęły działać społecznie. Z przekazów wiemy, że wówczas sporo pań zapisało się do koła. Niestety wraz z wybuchem wojny działalność koła osłabła. Reaktywacja nastąpiła w 1946 roku, za sprawą Kazimiery Kamińskiej, która po wojnie kierowała kołem. Natomiast przewodniczącą, która najdłużej stała na czele koła, bo ponad 30 lat, była Krystyna Malszewska. W 2005 roku przejęłam po niej tę funkcję. Członkinią koła jestem zaś od 40 lat.

• Jak wyglądała działalność koła 40 lat temu?

– Było zupełnie inaczej. Nie miałyśmy takich możliwości, jakie są teraz – komputerów, internetu. Prowadziliśmy chów kurcząt. Poza tym wypożyczałyśmy naczynia stołowe na różne uroczystości i dzięki temu miałyśmy pieniądze na działalność koła. Obecnie jest dużo lżej. Są też inne możliwości.

• Można na przykład otrzymać dotację na działalność KGW?

– Tak. Nasze koło już drugi raz dostało wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w wysokości 3 tysięcy złotych. Dzięki tym pieniądzom kupiłyśmy meble, dokupiłyśmy kilka par butów i chusty do naszych strojów ludowych.

• Czym się panie zajmują?

– Przede wszystkim wijemy wieńce. To są wieńce tradycyjnie, wite, nic w nich nie jest klejone. Dwukrotnie pojechałyśmy z naszym wieńcem dożynkowym na Dożynki Prezydenckie w Spale – w 2013 i 2017 roku.

• W 2013 roku wróciły panie z tych dożynek z pierwszą nagrodą.

– Tak wtedy wygrałyśmy. Nasz wieniec najbardziej spodobał się oceniającym. Uznali, że jest najpiękniejszy. W 2017 roku też pojechałyśmy na dożynki do Spały. Wtedy otrzymałyśmy wyróżnienie. Praktycznie co roku i w konkursie na wieniec dożynkowy w naszej gminie i w powiecie zdobywamy nagrody. Później bierzemy też udział w Dożynkach Wojewódzkich w Radawcu. W tych konkursach zajmujemy albo pierwsze, albo drugie miejsce. Te wszystkie sukcesy ogromnie nas cieszą, bo wszystkie staramy się, aby nasz wieniec był najpiękniejszy. Wszystkie wkładamy w to bardzo dużo pracy.

• Ile czasu zajmuje przygotowanie wieńca dożynkowego?

– Różnie, ale czasem jest to nawet miesiąc. Wszystko zależy od tego, jak często się spotykamy i jak dużo pań przychodzi. Zwykle jest nas 5, 8, było, że i 10. Pomagają nam też seniorki. Wcześniej trzeba wszystko przygotować, posiać kwiaty, później je pielęgnować, podlewać, plewić i też w odpowiednim czasie ściąć i wysuszyć, żeby się nie łamały. Pamiętam, że jednego roku miałyśmy blisko 30 gatunków kwiatów.

• A czy są kwiaty, do których mają panie szczególny sentyment?

– To jest Berło Króla, czyli Kraspedia. To są takie żółte kule. W wieńcach wykorzystujemy też czarnuszki, m.in. odmianę orientalną. Poza tym siejemy len, żeby przy tych wszystkich kwiatach też pięknie w wieńcu wyglądał.

• Na wiciu wieńców działalność koła się jednak nie kończy?

– Także śpiewamy, gotujemy i pieczemy ciasta. Wśród nich jest np. buraczarz – ciasto z buraków cukrowych, popularne na naszym terenie. Ten placek przygotowywały już nasze babcie. Poza tym bierzemy udział w konkursach i festynach. Zawsze na święta Bożego Narodzenia dekorujemy w kościele jedną z czterech dużych choinek. Co roku szykujemy inne ozdoby. Wszystkie są wykonywane ręcznie. Później na Wielkanoc wijemy palmy – 2,5-metrowe, a czasem jeszcze wyższe. Jedna z członkiń robi piękne ozdoby ze słomy. W kole mamy prawdę zdolne panie i chętne do takiej wspólnej pracy.

• A jaka panuje atmosfera w kole?

– Atmosfera jest bardzo przyjazna. Wszystkie się wspieramy i nawzajem sobie pomagamy. W ubiegłym roku jednej z naszych koleżanek spalił się dom. Żeby jej jakoś pomóc zorganizowałyśmy zbiórkę pieniędzy. Podobnie działamy, kiedy kogoś dotknie choroba, np. dziecka. Wtedy też staramy się pomóc, np. przygotowujemy ciasta na kiermasz, żeby w ten sposób zebrać pieniądze.

• Ile pań należy do koła i czy jest też jakiś mężczyzna?

– Nasze koło zrzesza 19 kobiet i jednego mężczyznę, który należy do koła od 2 lat. Jest mężem jeden z członkiń. Bardzo nam pomaga, szczególnie jako kierowca. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą też nasi mężowie. Poza tym, podobnie jak inne koła, możemy liczyć też na wsparcie gminy.

• Czy w kole są tylko wieloletnie członkinie, czy przychodzą też nowe panie?

– Mamy też nowe członkinie. W 2019 roku dołączyły do nas dwie panie. Niestety młodzież nie jest zbyt chętna do współpracy.

• Jak pani myśli, dlaczego?

– Nie wiem. Może nie chcą się angażować w taką działalność?

• A może nie mają czasu?

– To też może być jednym z powodów.

• Jakie mają panie plany na przyszłość?

– Chciałybyśmy, aby nasze koło dalej działało prężnie i się rozwijało. Bardzo liczymy, że dołączą do nas młode osoby. Czekamy na nie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium