Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 marca 2020 r.
20:13

Koło Gospodyń Wiejskich w Garbowie ma 85 lat

0 0 A A
Para prezydencka i Koło Gospodyń Wiejskich w Garbowie na dożynkach w Spale
Para prezydencka i Koło Gospodyń Wiejskich w Garbowie na dożynkach w Spale (fot. Kancelaria Prezydenta RP)

Rozmowa z Danutą Kulik, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Garbowie (powiat lubelski), które obchodzi jubileusz 85-lecia istnienia i jest najstarszym spośród dziesięciu KGW działających w gminie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy to prawda, że KGW w Garbowie założył mężczyzna?

– Tak, to prawda. Nasze koło założył w 1935 roku, czyli jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, społecznik Jan Sobiesiak. Chciał zintegrować panie i zachęcić je do tego, aby zaczęły działać społecznie. Z przekazów wiemy, że wówczas sporo pań zapisało się do koła. Niestety wraz z wybuchem wojny działalność koła osłabła. Reaktywacja nastąpiła w 1946 roku, za sprawą Kazimiery Kamińskiej, która po wojnie kierowała kołem. Natomiast przewodniczącą, która najdłużej stała na czele koła, bo ponad 30 lat, była Krystyna Malszewska. W 2005 roku przejęłam po niej tę funkcję. Członkinią koła jestem zaś od 40 lat.

• Jak wyglądała działalność koła 40 lat temu?

– Było zupełnie inaczej. Nie miałyśmy takich możliwości, jakie są teraz – komputerów, internetu. Prowadziliśmy chów kurcząt. Poza tym wypożyczałyśmy naczynia stołowe na różne uroczystości i dzięki temu miałyśmy pieniądze na działalność koła. Obecnie jest dużo lżej. Są też inne możliwości.

• Można na przykład otrzymać dotację na działalność KGW?

– Tak. Nasze koło już drugi raz dostało wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w wysokości 3 tysięcy złotych. Dzięki tym pieniądzom kupiłyśmy meble, dokupiłyśmy kilka par butów i chusty do naszych strojów ludowych.

• Czym się panie zajmują?

– Przede wszystkim wijemy wieńce. To są wieńce tradycyjnie, wite, nic w nich nie jest klejone. Dwukrotnie pojechałyśmy z naszym wieńcem dożynkowym na Dożynki Prezydenckie w Spale – w 2013 i 2017 roku.

• W 2013 roku wróciły panie z tych dożynek z pierwszą nagrodą.

– Tak wtedy wygrałyśmy. Nasz wieniec najbardziej spodobał się oceniającym. Uznali, że jest najpiękniejszy. W 2017 roku też pojechałyśmy na dożynki do Spały. Wtedy otrzymałyśmy wyróżnienie. Praktycznie co roku i w konkursie na wieniec dożynkowy w naszej gminie i w powiecie zdobywamy nagrody. Później bierzemy też udział w Dożynkach Wojewódzkich w Radawcu. W tych konkursach zajmujemy albo pierwsze, albo drugie miejsce. Te wszystkie sukcesy ogromnie nas cieszą, bo wszystkie staramy się, aby nasz wieniec był najpiękniejszy. Wszystkie wkładamy w to bardzo dużo pracy.

• Ile czasu zajmuje przygotowanie wieńca dożynkowego?

– Różnie, ale czasem jest to nawet miesiąc. Wszystko zależy od tego, jak często się spotykamy i jak dużo pań przychodzi. Zwykle jest nas 5, 8, było, że i 10. Pomagają nam też seniorki. Wcześniej trzeba wszystko przygotować, posiać kwiaty, później je pielęgnować, podlewać, plewić i też w odpowiednim czasie ściąć i wysuszyć, żeby się nie łamały. Pamiętam, że jednego roku miałyśmy blisko 30 gatunków kwiatów.

• A czy są kwiaty, do których mają panie szczególny sentyment?

– To jest Berło Króla, czyli Kraspedia. To są takie żółte kule. W wieńcach wykorzystujemy też czarnuszki, m.in. odmianę orientalną. Poza tym siejemy len, żeby przy tych wszystkich kwiatach też pięknie w wieńcu wyglądał.

• Na wiciu wieńców działalność koła się jednak nie kończy?

– Także śpiewamy, gotujemy i pieczemy ciasta. Wśród nich jest np. buraczarz – ciasto z buraków cukrowych, popularne na naszym terenie. Ten placek przygotowywały już nasze babcie. Poza tym bierzemy udział w konkursach i festynach. Zawsze na święta Bożego Narodzenia dekorujemy w kościele jedną z czterech dużych choinek. Co roku szykujemy inne ozdoby. Wszystkie są wykonywane ręcznie. Później na Wielkanoc wijemy palmy – 2,5-metrowe, a czasem jeszcze wyższe. Jedna z członkiń robi piękne ozdoby ze słomy. W kole mamy prawdę zdolne panie i chętne do takiej wspólnej pracy.

• A jaka panuje atmosfera w kole?

– Atmosfera jest bardzo przyjazna. Wszystkie się wspieramy i nawzajem sobie pomagamy. W ubiegłym roku jednej z naszych koleżanek spalił się dom. Żeby jej jakoś pomóc zorganizowałyśmy zbiórkę pieniędzy. Podobnie działamy, kiedy kogoś dotknie choroba, np. dziecka. Wtedy też staramy się pomóc, np. przygotowujemy ciasta na kiermasz, żeby w ten sposób zebrać pieniądze.

• Ile pań należy do koła i czy jest też jakiś mężczyzna?

– Nasze koło zrzesza 19 kobiet i jednego mężczyznę, który należy do koła od 2 lat. Jest mężem jeden z członkiń. Bardzo nam pomaga, szczególnie jako kierowca. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą też nasi mężowie. Poza tym, podobnie jak inne koła, możemy liczyć też na wsparcie gminy.

• Czy w kole są tylko wieloletnie członkinie, czy przychodzą też nowe panie?

– Mamy też nowe członkinie. W 2019 roku dołączyły do nas dwie panie. Niestety młodzież nie jest zbyt chętna do współpracy.

• Jak pani myśli, dlaczego?

– Nie wiem. Może nie chcą się angażować w taką działalność?

• A może nie mają czasu?

– To też może być jednym z powodów.

• Jakie mają panie plany na przyszłość?

– Chciałybyśmy, aby nasze koło dalej działało prężnie i się rozwijało. Bardzo liczymy, że dołączą do nas młode osoby. Czekamy na nie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

Przepis na udaną rozmowę o pracę
galeria

Przepis na udaną rozmowę o pracę

22 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja warsztatów Lublin Skills Up. To cykl bezpłatnych spotkań wspierających kompetencje na rynku pracy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium