Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 sierpnia 2011 r.
19:15
Edytuj ten wpis

Lubelszczyzna to orzechowe zagłębie

0 4 A A
Orzechy laskowe zbiera się z ziemi, nie z drzewa (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
Orzechy laskowe zbiera się z ziemi, nie z drzewa (Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Na terenie województwa lubelskiego leszczyna ma idealne warunki klimatyczne i glebowe. Wykorzystują to plantatorzy. Prawie połowa krajowej produkcji orzechów laskowych pochodzi z Lubelszczyzny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przez wiele lat leszczyna uprawiana była w niewielkich ilościach. Dziś zakłada się duże plantacje, a chętnych do uprawy orzechów jest coraz więcej. Każdego roku przybywa kilkadziesiąt hektarów nowych nasadzeń. Szacuje się, że w całej Polsce leszczynę uprawia się na ok. 2 tys. ha, z czego ponad 42 proc. na Lubelszczyźnie.

Do Zrzeszenia Producentów Orzechów i Sadzonek Leszczyny w Lublinie z siedzibą w Końskowoli należy dziś ponad 70 osób. – Do niedawna nie było żadnych informacji na temat uprawy leszczyny – mówi Krystyna Krzemińska, skarbnik zrzeszenia. – A była ogromna potrzeba wymiany doświadczeń, informacji, wiadomości o cenach, nowych środkach ochrony itp. Teraz spotykamy się w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Plantacja pani Krystyny w Górach koło Markuszowa ma około 5 ha. Część to drzewka mające już ćwierć wieku, część to nowe nasadzenia sprzed 3 lat. Wysokość plonów uzależniona jest od klimatu, jednak według pani Krystyny, decydujące znaczenie mają inne czynniki. – Największym problemem są choroby grzybowe – twierdzi Krzemińska. – Orzech laskowy traktujemy podobnie jak uprawy jabłek czy wiśni. Bez oprysków nic dzisiaj nie urośnie.

Pierwsze owoce leszczyna daje już po 2–3 latach, jednak jest ich niewiele. Pełni plonów można oczekiwać dopiero po 7–8 latach. – Ale ze zbiorami też nie jest łatwo. Brakuje ludzi do pracy – dodaje Krzemińska.
Orzechy laskowe zbiera się z ziemi, nie z drzewa. Trzeba trafić na porę, kiedy są już dojrzałe, a ziemia jeszcze nie rozmiękła (owoc powinien być czysty). Rozwiązaniem jest wyłożenie całej plantacji folią przepuszczalną. Ale to olbrzymi wydatek, na który większości producentów nie stać.

Przy leszczynie pracuje się przez cały rok: przycinanie, opryski, odchwaszczanie, a potem zbiory i sprzedaż. Cena kilograma waha się od 5 zł do 6,50 zł. Co ciekawe, w Polsce nie ma skupów orzechów.
– Jeździmy z towarem na giełdę do Bronic. Czasem orzechy biorą pośrednicy – dodaje Krzemińska. – 20 lat temu, kiedy był to pierwszy sad w okolicy, produkcja się opłacała. Dziś jest na granicy opłacalności.

Polacy jedzą oczami

W Polsce uprawia się głównie odmiany wielkoowocowe. Jak wyjaśnia skarbnik Zrzeszenia Producentów Orzechów i Sadzonek Leszczyny w Lublinie, warto się przestawić na odmiany drobnoowocowe.

Mogą być one wykorzystane do produkcji m.in. wyrobów czekoladowych. Takie owoce sprowadzane są z Turcji lub Włoch.

Jednak producenci obawiają się, że mogą zostać na lodzie. – U nas się je oczami. Małe mogą być smaczniejsze, ale ludzie chętniej kupują duże – mówi Krystyna Krzemińska. – Dlatego bez gwarancji odbioru tego gatunku boimy się przestawić produkcję.


Pozostałe informacje

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium