Ponad 452 tys. zł – tyle za przekroczenie kwot mlecznych zapłaci rekordzista w Lubelskiem. W naszym regionie opłaty naliczono prawie trzem tysiącom rolników.
– W województwie lubelskim łącznie kwota przekroczenia wynosi 11 mln 762 tys. zł – podaje Adam Rychliczek, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Lublinie.
Kwoty mleczne za ostatni rok kwotowy 2014/2015 przekroczyło w sumie 2970 rolników, najwięcej z powiatów łukowskiego, ryckiego, radzyńskiego i bialskiego..
Opłata za jeden litr mleka wyprodukowanego ponad przysługujący rolnikowi limit wynosi ok. 91 groszy.
Najwięcej rolników (1084) przekroczyło wyznaczony limit o od 1 tys. do 10 tys. kg mleka. A czterech dostawców z naszego regionu przekroczyli limit o ponad 100 tys. kg mleka. Rekordzista w Lubelskiem ma przekroczenie w produkcji mleka na poziomie 497 tys. kg.
– Ci dostawcy, którzy mieli największe przekroczenie zrobili to świadomie – ocenia dyrektor Rychliczek. – Chcieli być pierwsi jeśli chodzi o produkcję po uwolnieniu limitów.
Od wczoraj rolnicy, którzy przekroczyli limity mogą składać wnioski o rozłożenie na nieoprocentowane raty w lubelskim biurze ARR. Pierwsze wnioski już wpłynęły.
Opłata zostanie rozłożona na trzy raty płacone do 30 września – 2015 r., 2016 r. i 2017 r. Rata nie może być mniejsza niż 30 procent opłaty.
– Odsetki są płacone jako pomoc de minimis – wyjaśnia dyrektor OT ARR w Lublinie.
Dyr. Rychliczek podejrzewa, że niektórzy rolnicy rozliczą się z mleczarnią jednorazowo. – Myślę, że ci którzy mają drobne kwoty, nie wystąpią do nas z takimi wnioskami – przypuszcza dyrektor Rychliczek. – Dostawcy, którzy mają przekroczony limit powyżej tysiąca kilogramów pewnie będą chcieli rozłożyć opłatę na raty.
Wnioski w ARR można składać do 11 września.
(aa)